Jump to content

SΙΜ Cloning


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θεμα ομως ειναι αν αυτη η εκδοση ειναι αρκετα αξιοπιστη ωστε να ρισκαρεις να κοψεις την sim σου και να βαλεις τα τσιπακια πανω του. Το εχει δοκιμασει κανεις να μας πει εντυπωσεις κλπ? Θα ηταν πολυ χρησιμη η αποψη του.

 

Μιλαω για κατι τετοιο http://www.freeyourmobile.biz/acatalog/digital_dual_sim_lrg.gif

 

 

το εχω δοκιμασει εγω.....και μπορω να πω οτι δεν ειναι ευκολο...ειδικα με τα Σιμακια της Vodafone....δεν κοβονται καθολου καλα και δεν καταφερα να βαλω σιμακι της voda...με τα αλλα τα προβληματα ειναι μικροτερα αλλα υπαρχουν....θελει ΜΕΓΑΛΗ προσοχη....ακομα και αν καταφερεις και το κανεις και δουλεψει δεν πρεπει να το ξαναβγαλεις απο το κινητο....διοτι στο βγαλε-βαλε απο κινητο σε κινητο υπαρχει περιπτωση να κουνηθουν τα κομμενα σιμακια οποτε καποιο δεν θα το βλεπει και πρεπει να αρχισεις να πειραματιζεσε ξανα :cry:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

με προβληματισαν οι απαντησεις σας και ειχα ενθουσιαστει με αυτα τα ανταπτορακια...

 

@ HEO δοκιμασα να κοψω ενα αχρηστο CU sim της voda με ψαλιδι και δεν μου φανηκε δυσκολο να απομονωσω το τσιπακι... θελει αρκετη προσοχη βεβαια. Μετα οσο αναφορα το στηριγμα τους στο ανταπτορακι με σελοτειπ δεν τα καταφερες ή το μεταλλικο καλυμμα που ειναι στη συσκευασια?

Τι αλλα προβληματα ειχες? Αργουσαν να φορτωσουν οι sim στις εναλλαγες τους οπως ανεφερε και ο BabylonX?

Link to comment
Share on other sites

με προβληματισαν οι απαντησεις σας και ειχα ενθουσιαστει με αυτα τα ανταπτορακια...

 

@ HEO δοκιμασα να κοψω ενα αχρηστο CU sim της voda με ψαλιδι και δεν μου φανηκε δυσκολο να απομονωσω το τσιπακι... θελει αρκετη προσοχη βεβαια. Μετα οσο αναφορα το στηριγμα τους στο ανταπτορακι με σελοτειπ δεν τα καταφερες ή το μεταλλικο καλυμμα που ειναι στη συσκευασια?

Τι αλλα προβληματα ειχες? Αργουσαν να φορτωσουν οι sim στις εναλλαγες τους οπως ανεφερε και ο BabylonX?

 

το οτι κοβεται...κοβεται...αλλα δουλευει;;;;; :wacko: ...εγω δοκιμασα 2-3 παλια simακια της Voda αλλα τιποτα.......αμα τα παρατηρησεις -η βαση τους στις χαλκινες επαφες- ειναι πιο μεγαλα απο της Cosmo η της ΤΙΜ....

 

...το προβλημα μου εμενα ηταν οτι δεν εκαναν καλη επαφη ευκολα τα κομμενα σιμακια μεσα στην βαση τους...

 

απο την στιγμη που κανουν επαφη...ολα ειναι ΟΚ...δουλευουν αψογα.....

 

...α...και κατι αλλο....βρηκα αυτο το ανταπτορακι και στην Αθηνα...σε κινεζικο μαγαζι στην Κωσταντινουπολεως απεναντι απο το LIDL στο Περιστερι....θα κοιταξω αυριο την ακριβη διευθυνση....κανει 5 €.....

 

...παντως το Cloning των καρτων της ΤΙΜ και της Cosmote το βρηκα πιο εξυπερετικο....αγορασα ενα 12in1-Sim-card-reader-cloner-copy-writer-backup-kit-M25

απο το e-bay και δουλευει αψογα.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

πως ελυσες το προβλημα της επαφης? για να καταλαβω δηλαδη τα εβαζες και κουνιοντουσαν μεσα στη βαση τους και γι αυτο δεν ειχες καλη επαφη ή παρ'ολο που τα ειχες στηριξει καλα με σελοτειπ, το καλυμμα η οτιδηποτε αλλο δεν εκαναν επαφή?
Link to comment
Share on other sites

πως ελυσες το προβλημα της επαφης? για να καταλαβω δηλαδη τα εβαζες και κουνιοντουσαν μεσα στη βαση τους και γι αυτο δεν ειχες καλη επαφη ή παρ'ολο που τα ειχες στηριξει καλα με σελοτειπ, το καλυμμα η οτιδηποτε αλλο δεν εκαναν επαφή?

 

...οχι ενοοω οτι αν τα βαλεις -υστερα απο πολλες προσπαθειες- και κανουν επαφη ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟ ΑΝΤΑΠΤΟΡΑΚΙ απο το τηλεφωνο....αν το βγαλεις για να το βαλεις π.χ. σε αλλο κινητο υπαρχει περιπτωση να κουνηθουνε και να μην κανουν επαφη....αν το αφησεις στο κινητο δεν υπαρχει προβλημα να κουνηθουν και να μην κανουν επαφη......ειναι παντως ψιλομπελας.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

...α...και κατι αλλο....βρηκα αυτο το ανταπτορακι και στην Αθηνα...σε κινεζικο μαγαζι στην Κωσταντινουπολεως απεναντι απο το LIDL στο Περιστερι....θα κοιταξω αυριο την ακριβη διευθυνση....κανει 5 €.....

 

 

ΠΕΙ ΡΟΥΝΓΚ ΓΟΥΑΝΓΚ & ΣΙΑ Ε.Ε. :)

Κωνσταντινουπολεως 4 - Περιστερι

 

για μην ψαχνεται αδικα.....τα ανταπτορακια τα εχει διπλα στο ταμειο....εκει που ειναι οι μπαταριες.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Παρακολούθησα όλη την συζήτηση και έκανα την εξής σκέψη. Αν όντως γίνεται μέσω του sim clone να έχουμε δύο διαφορετικά νούμερα ταυτόχρονα ενεργοποιημένα στο κινητό μας και εφόσον ισχύουν τα όσα είπε ο Γιάννης παραπάνω τότε μπορούμε να κάνουμε το εξής. Μέσα σε μια οικογένεια που πληρώνουμε πάγια κινητής τηλεφωνίας 2,3, 4 ή παραπάβω μέλη μας συμφέρει σε πρώτη φάση να μετατρέψουμε τα συμβόλαιά μας σε καρτοκινητά. Σε δεύτερη φάση ενεργοποιούμε καινούρια σύνδεση σε κάποιο μεγάλο πρόγραμμα πχ ΤΙΜ600 ή ΤΙΜ 1000. Στη συνέχεια περνάμε σε μία κάρτα sim α) το παλαιό μας νούμερο(καρτοκινητό) & β) το νέο νούμερο(συμβόλαιο).

Όλες οι εξερχόμενες κλήσεις θα γίνονται εννοείται από το πρόγραμμα συμβολαίου με απόκρυψη στον αριθμό μας (για τυχόν μπερδέματα). Οι εισερχόμενες και τα μηνύματα θα έρχονται κανονικά στο καρτοκινητό.

Την στιγμή που κάποιο από τα μέλη κάνει εξερχόμενη κλήση δεν θα μπορούνε οι υπόλοιποι να πραγματοποιήσουνε κλήσεις, αλλά δεν νομίζω να είναι και τόσο πρόβλημα αυτό. Επίσης τα μηνύματα από καρτοκινητά συνήθως χρεώνονται φθινότερα σε σχέση με των συμβολαίων.

Την βοήθειά σας παρακαλώ. Μπορεί να πραγματοποιηθεί το παραπάνω σενάριο ?

Link to comment
Share on other sites

<<<ΠΕΙ ΡΟΥΝΓΚ ΓΟΥΑΝΓΚ & ΣΙΑ Ε.Ε.

Κωνσταντινουπολεως 4 - Περιστερι

 

για μην ψαχνεται αδικα.....τα ανταπτορακια τα εχει διπλα στο ταμειο....εκει που ειναι οι μπαταριες.....>>>

 

 

 

σε επαρχια αυτος κανει αποστολη??? επειδη θελουμε 2-3 φιλοι να δοκιμασουμε με αυτο? πως τα βλεπεις ειναι καλης κατασκευης??

ευχαριστω

LG G4
Link to comment
Share on other sites

<<<ΠΕΙ ΡΟΥΝΓΚ ΓΟΥΑΝΓΚ & ΣΙΑ Ε.Ε.

Κωνσταντινουπολεως 4 - Περιστερι

 

για μην ψαχνεται αδικα.....τα ανταπτορακια τα εχει διπλα στο ταμειο....εκει που ειναι οι μπαταριες.....>>>

 

 

 

σε επαρχια αυτος κανει αποστολη??? επειδη θελουμε 2-3 φιλοι να δοκιμασουμε με αυτο? πως τα βλεπεις ειναι καλης κατασκευης??

ευχαριστω

 

Δεν νομιζω να κανεια αποστολη σε επαρχια....αν θελετε και μενετε εκτος Αθηνας καλυτερα να τα παρετε απο το e-bay...ολα ειναι κινεζικης κατασκευης και ποιοτητας....:lol:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Την βοήθειά σας παρακαλώ. Μπορεί να πραγματοποιηθεί το παραπάνω σενάριο ?

 

...υπαρχει παντα η πιθανοτητα η εταιρεια κινητης τηλεφωνιας να μπλοκαρει το κινητο αν ψιλιαστει οτι υπαρχουν ανοικτα δυο κινητα με το ιδιο νουμερα....δηλαδη ο χρηστης εχει κλοναρει το νουμερο του.....:wacko:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

...υπαρχει παντα η πιθανοτητα η εταιρεια κινητης τηλεφωνιας να μπλοκαρει το κινητο αν ψιλιαστει οτι υπαρχουν ανοικτα δυο κινητα με το ιδιο νουμερα....δηλαδη ο χρηστης εχει κλοναρει το νουμερο του.....:wacko:

 

den nomizo eksalloy ayth h dynatothta na exeis 2 kartes me to idio noymero dinetai apo vodafone kai tim ..alla nomizo mallon allo leei o filos...kai ksexotrista noymera ennoei....

LG G4
Link to comment
Share on other sites

den nomizo eksalloy ayth h dynatothta na exeis 2 kartes me to idio noymero dinetai apo vodafone kai tim ..alla nomizo mallon allo leei o filos...kai ksexotrista noymera ennoei....

 

 

...αυτο που γινεται με τις δυο εταιρειες το γνωριζουν......αυτο που το κανεις εσυ σπιτι σου δεν το γνωριζουν....οποτε δεν παιζει ;)

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο στο 9volto και ρώτησα. Μου είπανε ότι γίνεται. Με αυτό τον τρόπο συμφέρει π.χ. αντί να πληρώνεις 2 προγράμματα ΤΙΜ 180 (2 * 28 € = 56 € στο προνομιακό πάγιο) να πληρώνεις 1 στο ΤΙΜ 360 με πάγιο 47 €. Ιδιαίτερα συμφέρει αν μοιραστούνε περισσότερα άτομα το ΤΙΜ1000. Άλλη χρήσιμη εφαρμογή θα ήτανε κάποιος που κάνει τηλέφωνα από καρτοκινητό να μοιράζεται κατά κάποιο τρόπο την σύνδεση πχ του πατέρα του (εννοείται με μέτρο). Οι διαφορές στα € δεν είναι μεγάλες αλλά αφού υπάρχει εύκολος τρόπος να μειώσουμε τα έξοδα κινητής τηλεφωνίας γιατί να μην το κάνουμε ?
Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο στο 9volto και ρώτησα. Μου είπανε ότι γίνεται. Με αυτό τον τρόπο συμφέρει π.χ. αντί να πληρώνεις 2 προγράμματα ΤΙΜ 180 (2 * 28 € = 56 € στο προνομιακό πάγιο) να πληρώνεις 1 στο ΤΙΜ 360 με πάγιο 47 €. Ιδιαίτερα συμφέρει αν μοιραστούνε περισσότερα άτομα το ΤΙΜ1000. Άλλη χρήσιμη εφαρμογή θα ήτανε κάποιος που κάνει τηλέφωνα από καρτοκινητό να μοιράζεται κατά κάποιο τρόπο την σύνδεση πχ του πατέρα του (εννοείται με μέτρο). Οι διαφορές στα € δεν είναι μεγάλες αλλά αφού υπάρχει εύκολος τρόπος να μειώσουμε τα έξοδα κινητής τηλεφωνίας γιατί να μην το κάνουμε ?

 

Δεν είναι τόσο απλό! Κατ'αρχάς έχουν και οι δύο το ίδιο νούμερο! Όποιος ανοίξει το κινητό του η κάνει κλήση τελευταίος γίνεται ενεργός! Τι σημαίνει αυτό? Οτι αν εσυ το έχεις ανοικτό από χτες και πάρει τηλέφωνο σήμερα ο πατέρας σου, και μετά από λίγο σε πάρει ο φίλος σου η σου στείλει μήνυμα, τότε η κλήση η το μήνυμα αντίστοιχα θα πάει στο μπαμπά σου γιατί αυτός κάλεσε τελευταίος! Φαντάσου τώρα να είστε 10 άτομα! Άσε που αν πάτε να κάνετε κλήση ταυτόχρονα μάλλον την πατήσατε. Αν τώρα θες ένα νούμερο μόνο για εξερχόμενες τότε αλλάζει! Όμως δε παραχωρείς και λίγα για να έχεις αυτή την ελάχιστη μείωση! Στην ουσία αν κάνεις κάτι τέτοιο αναγκάζεσαι να έχεις δεύτερο κινητό για εισερχόμενες αρα πάλι στα ίδια ερχόμαστε! ;)

Link to comment
Share on other sites

Στην κάρτα sim περνάς δύο νούμερα (βλέπε sim cloning). Ενεργό θα έχεις πάντα το παλαιό σου νούμερο (καρτοκινητό) το οποίο θα ξέρουν όλοι οι γνωστοί σου. Αν θες να κάνεις εξερχόμενη κλήση, αλλάζεις γραμμή μέσω menu κινητού, πραγματοποιείς την κλήση πάντα με απόκρυψη για να μην μαθευτεί και το δεύτερό μας νούμερο (εννοείτε δεν πρέπει να μιλάει άλλος την ίδια στιγμή) και τέλος μετά την κλήση ξαναγυρνάμε από το menu στην κύρια γραμμή. Οπότε όλες οι εισερχόμενες κλήσεις & sms έρχονται κανονικά. Δεν νομίζω να είναι ιδιαίτερος μπελάς η όλη διαδικασία. Ίσως να βολέψει κάποιους, κυρίως αυτούς που κάνουν κλήσεις από καρτοκινητά. Αλλωστέ κι εγώ δεν νομίζω να μπω στη διαδικασία να το κάνω.
Link to comment
Share on other sites

σημερα που ειχα την ευκαιρια πεταχτηκα απο το κινεζικο για τα ανταπτορακια. ηθελα να παρω 2 αλλα τελικα σκεφτηκα ας δοκιμασω το 1 πρωτα και βλεπουμε.. παλι καλα.

 

ερχομαι απογευμα σπιτι να το δοκιμασω, κοβω την δοκιμαστικη vodaCU που ειχα και παω να την βαλω στο ανταπτορακι. Ελα ομως που το ανταπτορακι δεν εχει "θεση" οπου προσαρμοζονται οι κομμενες SIM. Πρεπει απλως να τις ακουμπησεις πανω του και να βρεις εσυ τον τροπο να τις στηριξεις πανω του. Ασχημο πακετο. Και αντε πες καταφερνεις να κολλησεις τις SIM με κολλητικη ταινια. Μετα ειναι αρκετα δυσκολο να το χωρεσεις ολο αυτο στο κινητο σου.. Τεσπα με λιγα λογια δεν το προτεινω και ευτυχως που ειχα δοκιμαστκη SIM και δεν εκοψα αυτες που χρησιμοποιω. Για οσους φιλοδοξους θελουν να το δοκιμασουν θα ελεγα να παρουν αντιστοιχα ανταπτορακια απο ebay που δειχνουν αρκετα καλυτερα ή να δοκιμασουν multi sim με cloning. Στη δευτερη λυση ομως δεν παιζουν οι sim της voda.

Link to comment
Share on other sites

ειχα και εγω τον ιδιο προβληματισμο και πηρα μονο ενα ευτυχως και εγω. Δεν δουλευει. Και να καταφερεις να μεινουν ακινητες δεν χωρανε στο μεταλλικο καπακι και αντε να το καταφερεις και αυτο δεν χωρανε στην θηκη της σιμ. Δεν πειραζει πεντε ευρωπουλα πεταμενα
ΕΙΤΕ ΧΙΟΝΙΖΕΙ ΕΙΤΕ ΒΡΕΧΕΙ ΜΕΝΕΙ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΓΙΑΣΕΜΙ...
Link to comment
Share on other sites

σημερα που ειχα την ευκαιρια πεταχτηκα απο το κινεζικο για τα ανταπτορακια. ηθελα να παρω 2 αλλα τελικα σκεφτηκα ας δοκιμασω το 1 πρωτα και βλεπουμε.. παλι καλα.

 

ερχομαι απογευμα σπιτι να το δοκιμασω, κοβω την δοκιμαστικη vodaCU που ειχα και παω να την βαλω στο ανταπτορακι. Ελα ομως που το ανταπτορακι δεν εχει "θεση" οπου προσαρμοζονται οι κομμενες SIM. Πρεπει απλως να τις ακουμπησεις πανω του και να βρεις εσυ τον τροπο να τις στηριξεις πανω του. Ασχημο πακετο. Και αντε πες καταφερνεις να κολλησεις τις SIM με κολλητικη ταινια. Μετα ειναι αρκετα δυσκολο να το χωρεσεις ολο αυτο στο κινητο σου.. Τεσπα με λιγα λογια δεν το προτεινω και ευτυχως που ειχα δοκιμαστκη SIM και δεν εκοψα αυτες που χρησιμοποιω. Για οσους φιλοδοξους θελουν να το δοκιμασουν θα ελεγα να παρουν αντιστοιχα ανταπτορακια απο ebay που δειχνουν αρκετα καλυτερα ή να δοκιμασουν multi sim με cloning. Στη δευτερη λυση ομως δεν παιζουν οι sim της voda.

 

δεν καταλαβαινω....εμενα το ανταπτορακι απο το κινεζικο ηταν ιδιο με αυτο που πηρα απο το e-bay...και φυσικα δουλευε :blink:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Για όποιον ενδιαφέρεται, στο ebay κυκλοφορεί το νέο ανταπτοράκι, χωρίς να χρειάζεται να κόψεις τη sim. Το μόνο πρόβλημα είναι οτι ανφέρει μόνο παλιά κινητά, και δεν είμαι σίγουρος αν κάνει για τα νέα.
Link to comment
Share on other sites

Χθες παρέλαβα αυτό http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ih=018&sspagename=STRK%3AMEWN%3AIT&viewitem=&item=280073806668&rd=1&rd=1

από ebay. Δοκίμασα να κλωνοποιήσω μία κάρτα της TIM και ήταν πανεύκολο. Έκανε περίπου 1 ώρα να διαβάσει την κάρτα και λίγα δευτερόλεπτα να την γράψει στην άδεια sim. Οι sim της Cosmote κλωνοποιούνται; δεν έχω καμία πρόχειρη και σκέφτομαι να αγοράσω μία και να το δοκιμάσω.

 

Επίσης δοκίμασα αυτό http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ih=013&sspagename=STRK%3AMEWN%3AIT&viewitem=&item=230080063414&rd=1&rd=1 και λειτουργεί μια χαρά στο P910i που έχω αλλά δυστυχώς δεν λειτουργεί στο Κ600i.

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Οι sim της Cosmote κλωνοποιούνται;

 

Ναι κλωνοποιούνται (οπως και το βατραχι)....:) :) ...

 

αντιθετα οι καρτες της Q και της Vodafone (και βεροπουλου-Carrefour) δεν κλωνοποιούνται...:wacko:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δοκίμασα αυτό http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ih=013&sspagename=STRK%3AMEWN%3AIT&viewitem=&item=230080063414&rd=1&rd=1 και λειτουργεί μια χαρά στο P910i που έχω αλλά δυστυχώς δεν λειτουργεί στο Κ600i.

Θα το κάνω κι εγώ μάλλον, αλλα πες μου αν ξέρεις. Δουλεύει σε vodafone 3G? γιατί στο 123sold.gr έχει κάποια αντπτοράκια αλλα δεν δουλεύουν σε 3G και γενικά με vodafone. Επίσης ξέρεις αν δουλεύει σε N73? Και πόσο καιρό κανανε να σου το στείλουν?

Link to comment
Share on other sites

Θα το κάνω κι εγώ μάλλον, αλλα πες μου αν ξέρεις. Δουλεύει σε vodafone 3G? γιατί στο 123sold.gr έχει κάποια αντπτοράκια αλλα δεν δουλεύουν σε 3G και γενικά με vodafone. Επίσης ξέρεις αν δουλεύει σε N73? Και πόσο καιρό κανανε να σου το στείλουν?

Στο P910i το δουλεύω με 2 sim 3g της Vodafone. Η μία είναι από συμβόλαιο και άλλη από CU. Δουλεύει μια χαρά. Το Κ600 δεν το είχε στην λίστα με τα συμβατά τηλ. και όντως δεν δουλεύει. Έκανε περίπου μία βδομάδα να έρθει.

Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...