Jump to content

SΙΜ Cloning


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρησιμοποιώ μια κάρτα sim max 12 σε 1 σε ένα κινητό Motorola που έχω και λειτουργεί μια χαρά. Γνωρίζει κάποιος στο κινητό Toshiba TS 605 θα λειτουργεί καλά (δηλαδή χωρίς επανεκίνηση, χωρίς να ζητάει pin όταν ενεργοποιώ άλλον αριθμό και αν στην οθόνη εμφανίζει ποια κάρτα είναι ενεργοποιημένη κάθε φορά).
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

σε sony ericcson κανει επανεκινηση,τωρα σε αλλα κινητα,περα απο τα Motorola οπου λειτουργει αριστα η συγκεκριμενη sim,σε χρονο tt αλλαζει νουμερο,πιστευω οτι το τιμημα ειναι μικρο σε σχεση με την ευχρηστια που δινει!
http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ποιες είναι δηλαδή οι usim που δεν αντιγράφονται;

Νομίζω απλά η κρυπτογράφηση μετράει, ενώ αμφιβάλω για τις usim κάρτες γενικώς: αν υποτίθεται πως οι "3G" κάρτες είναι οι λεγόμενες usim, μπορώ να πως κάρτα vodafone2gether που έγραφε 3G απ'εξω (και ψάχνανε να τη βρούνε κιόλας στο κατάστημα) παίζει κανονικά σε όποιο παλιό κινητό (non-3G εννοείται) έχω...

Ωστόσο επειδή είχα πάρει κάποτε κι εγώ την 12 σε 1 simax, πέρα από μια πολύ παλιά tim και μια cosmote καμία άλλη κάρτα δεν ήταν δυνατόν να αντιγραφεί. Όταν δε έγραφα την tim και την cosmote τα παιζε το τηλέφωνο και δεν λειτουργούσε.

Tech Ministry -> http://techministry.gr

TechMinistry: Thessaloniki's Hackerspace

Link to comment
Share on other sites

Οι multisim παίζουν μια χαρά και στο HTC Diamond (μόνο μερικά ελληνικά γράμματα δεν εμφανίζονται σωστά, αλλά δεν πειράζει...)
Link to comment
Share on other sites

Οι magicsim υποστηριζουν ελληνικα στηβν ονομασια του αριθμου?Επειδη οταν το κανω μεσα απο το μενου μου εμφανισει μονο συγκεκριμενιους χαρακτηρες. ΠΧ αν γραψω μια λεξη με 9 γραμματα καταληγει να μου ονομαζει τον αριθμο ΘΣΛ.

 

Αν κανω την ονομασια μεσα απο το προγραμα του sim writer τοτε μου κοβει την λεξη στην μεση, και τελος αν κανω την ονομασια απο το samsung Κινητο τοτε ο αριθμος ονομαζεται επιτυχος αλλα παβει να λειτουργει β γαζοντας μυνηματα στυλ εγγραφη καρτας σιμ απετυχε.

 

Τι στο καλο πρεπει να κανω για να μετονομαζω τους αριθμους και να περιεχουν ελληνικους χαρακτηρες?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Οι magicsim υποστηριζουν ελληνικα στηβν ονομασια του αριθμου?Επειδη οταν το κανω μεσα απο το μενου μου εμφανισει μονο συγκεκριμενιους χαρακτηρες. ΠΧ αν γραψω μια λεξη με 9 γραμματα καταληγει να μου ονομαζει τον αριθμο ΘΣΛ.

 

Αν κανω την ονομασια μεσα απο το προγραμα του sim writer τοτε μου κοβει την λεξη στην μεση, και τελος αν κανω την ονομασια απο το samsung Κινητο τοτε ο αριθμος ονομαζεται επιτυχος αλλα παβει να λειτουργει β γαζοντας μυνηματα στυλ εγγραφη καρτας σιμ απετυχε.

 

Τι στο καλο πρεπει να κανω για να μετονομαζω τους αριθμους και να περιεχουν ελληνικους χαρακτηρες?

 

Αλλαξε τηλεφωνο! Στα motorola γραφεις ελληνικα μεσα απο το μενου και στα εμφανιζει τελεια... Τεσπα δεν ειναι και κατι σπουδαιο... μπορεις να γραψεις ανετα greeklish αν δε σου βγαζει ελληνικα...

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε τηλεφωνο! Στα motorola γραφεις ελληνικα μεσα απο το μενου και στα εμφανιζει τελεια... Τεσπα δεν ειναι και κατι σπουδαιο... μπορεις να γραψεις ανετα greeklish αν δε σου βγαζει ελληνικα...

 

Τελικα το καταφερα και απο το samsung<τους αλλαξα εκει τα ονοματα και αλλαξα την καρτα στο νοκια.Αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι το νκια και το λογισμικου του reader/irter δεν γραφουν ελληνικεσ καταγραφες επιτυχως.Τεσπα θα χρησιμοποιοω το samsung αν θελω ελληνικες ονομασιες... :wacko:

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα αίτηση φορητότητας από WIND σε COSMOTE και λογικά θα μου δώσουν νέα 3G καρτούλα μη κλωνοποιήσιμη... Οποτε θα αναγκαστώ να βάλω το 2in1 για να κλωνοποιήσω κι ελπίζω να πάνε όλα καλά, χωρίς πρόβλημα...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θελω να μου πειτε πως μπορω να κλωνοποιησω μια καρτα σιμ frog,θελω να κανω twin sim,τι εξοπλισμο χρειαζεται? που θα τον βρω? και που θα βρω αδειες καρτες σιμ?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θελω να μου πειτε πως μπορω να κλωνοποιησω μια καρτα σιμ frog,θελω να κανω twin sim,τι εξοπλισμο χρειαζεται? που θα τον βρω? και που θα βρω αδειες καρτες σιμ?

Διάβασε την πρώτη σελίδα και θα βρείς πολλές απαντήσεις στα ερωτήματά σου. Και για ότι χρειάζεσαι περαιτέρω εδώ είμαστε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

card reader εχω στο φορητο μου,μπορω να το χρησιμοποιησω για να κανω αυτη τη δουλεια? καρτες μνημης για κινητα δεχεται αλλα sim απο κινητα δε ξερω,υπαρχει καποιος ανταπτορας για να μπει η καρτα σιμ και μετα να την τοποθετησω στην υποδοχη?
Link to comment
Share on other sites

To card reader του κινητού είναι μονο για κάρτες μνήμης, οχι για SIM, οποτε πρέπει να πάρεις ειδικό reader ανταπτορακι για τη SIM σου από το ebay ;)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ας μου θυμίσει κάποιος USIM Wind κλωνοποιείται?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Ας μου θυμίσει κάποιος USIM Wind κλωνοποιείται?

 

οχι.........

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

οχι.........

 

Υπάρχει περίπτωση να βρώ σε κανένα μαγαζί καμμιά παλιά ξεχασμένη σιμ για να την κάνω συμβόλαιο?Στην cosmote to πέτυχα στην wind?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Βασικά φαντάζομαι πως ότι sim και να πάρεις, αν είναι free2go, θα είναι απλή sim και θα κλωνοποιείται. Τώρα δε ξέρω αν με την αλλαγή σε συμβόλαιο στην αλλάζουν και τη sim.
Link to comment
Share on other sites

Βασικά φαντάζομαι πως ότι sim και να πάρεις, αν είναι free2go, θα είναι απλή sim και θα κλωνοποιείται. Τώρα δε ξέρω αν με την αλλαγή σε συμβόλαιο στην αλλάζουν και τη sim.

 

την αλλαζουν .... απο οτι ξερω

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

στην κοσμοτε δε την αλλάζουν. προφανως και στη wind γιατί αν αλλάξει η κάρτα δεν μπορεις να έχεις τον ίδιο αριθμό και δεν συμφέρει αυτό στις εταιρίες κινητής τηλ. διότι αυτή είναι η υπηρεσία που προσφέρουν ουσιαστικά για να κάνουν περισσότερα συμβόλαια σύνδεσης.
frastgr
Link to comment
Share on other sites

στην κοσμοτε δε την αλλάζουν. προφανως και στη wind γιατί αν αλλάξει η κάρτα δεν μπορεις να έχεις τον ίδιο αριθμό και δεν συμφέρει αυτό στις εταιρίες κινητής τηλ. διότι αυτή είναι η υπηρεσία που προσφέρουν ουσιαστικά για να κάνουν περισσότερα συμβόλαια σύνδεσης.

 

Αυτό δεν ισχύει. Δεν έχει καμιά σχέση η sim με το νούμερο. Η εταιρία κινητής έχει άδειες sim και συνδέει όποια θέλει με το νούμερό σου. Την αντικατάσταση κάρτας sim δεν την έχεις ακουστά; Αν χάσεις την sim σου μπορούν να σου δώσουν άλλη αρκεί να μπορείς να αποδείξεις ότι το νούμερο που λες ότι έχεις είναι πραγματικά δικό σου. Αυτό προφανώς είναι απλό για κάποιον που έχει συμβόλαιο αλλά για τα καρτοκινητά πρέπει να το αποδείξεις αλλιώς και ο μόνος τρόπος είναι να δηλώσεις το νούμερο. Σε περίπτωση απώλειας η εταιρία ακυρώνει την προηγούμενη αντιστοιχεία του αριθμού σου με τη sim που έχασες και την αντιστοιχεί με μια νέα την οποία και σου δίνει. Όσον αφορά το συγκεκριμένο ζήτημα της μετατροπής σε συμβόλαιο, δεν είναι η πρώτη φορά που ακούω ότι μαζί με την αλλαγή σε συμβόλαιο σου στέλνουν πακετάκι και μια νέα sim που αντικαθιστά αυτή που έχεις και η παλιά απενεργοποιείται.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα scan μια καρτα 2σε1 της Κοτέ. Όλα καλά με την κλωνοποίηση...αλλά......με το που βάζω την 12αρα κλωνοποιημένη καρτούλα, βρίσκει δίκτυο ομως δείχνει όταν με καλούν πως είναι κλειστές και οι 2 γραμμές!! Άλλη φορά δείχνει μόνο τη μια ενεργή... ότι να ναι!!!

Υπάρχει καμια λύση?? Όποια συμβουλή, καλοδεχούμενη :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα scan μια καρτα 2σε1 της Κοτέ. Όλα καλά με την κλωνοποίηση...αλλά......με το που βάζω την 12αρα κλωνοποιημένη καρτούλα, βρίσκει δίκτυο ομως δείχνει όταν με καλούν πως είναι κλειστές και οι 2 γραμμές!! Άλλη φορά δείχνει μόνο τη μια ενεργή... ότι να ναι!!!

Υπάρχει καμια λύση?? Όποια συμβουλή, καλοδεχούμενη :)

 

Βαλεριε....για κοιταξε τις προωθησεις....ακυρωσε τες ολες και δοκιμασε ξανα....εκει πρεπει να ειναι το προβλημα....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ''εξάρα'' sim και μου ζήτησε pin2 και δεν ήξερα τι να βάλω,το καρτελάκι της κάρτας αναφέρει μονο ενα puk.Έδωσα καποιον τετραψήφιο κωδικό αλλά τίποτα, το mόνο που κατόρθωσα ήταν να μπλοκάρω τo pin 2 και τώρα μου ζητάει το puk 2.Ti μπορώ να κάνω και πως μπορώ να το ξεμπλοκάρω?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι θα είναι το ίδιο με το puk1 δηλαδή αυτό που λες ότι γράφει πάνω στην κάρτα. Επειδή έχεις 10 προσπάθειες δοκίμασε το. Αν δε δουλέψει δοκίμασε 12345678 η 00000000 (τα έχω δει σε κάποιες άδειες κάρτες να χρησιμοποιούνται για puk). Έτσι κι αλλιώς, αν δεν το ξέρεις δεν έχεις να χάσεις και τίποτα δοκιμάζοντάς τα παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι θα είναι το ίδιο με το puk1 δηλαδή αυτό που λες ότι γράφει πάνω στην κάρτα. Επειδή έχεις 10 προσπάθειες δοκίμασε το. Αν δε δουλέψει δοκίμασε 12345678 η 00000000 (τα έχω δει σε κάποιες άδειες κάρτες να χρησιμοποιούνται για puk). Έτσι κι αλλιώς, αν δεν το ξέρεις δεν έχεις να χάσεις και τίποτα δοκιμάζοντάς τα παραπάνω.

 

Της εδωσα το οκταψήφιο puk που εχει πάνω η κάρτα αλλά τίποτα,θα δοκιμάσω το μεσημέρι το 12345678 η το 0000000 και θα δούμε....

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...