Jump to content

[Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΛΥΣΗ MAP LOADER

 

Για να λειτουργήσει το map loader έκανα το εξής:

  • Συνεδεσα το τηλέφωνο σε mass storage
     
  • πήγα στο φάκελο cities και μετά στο φάκελο diskache
     
  • βρήκα το αρχείο qf και το έκανα αντιγραφή
     
  • γύρισα πίσω στα αρχεία του N900 (εκεί που φαίνονται όλοι οι φάκελοι) και έκανα επικόληση το qf χύμα, έξω από κάθε φάκελο.
     
  • Αποσυνέδεσα το κινητό και το συνέδεσα πάλι σε suite mode.
     
  • Άνοιξα κατεύθείαν το map loader και εντόπισε τη συσκευή.
     
  • Ρωτά αν θέλω να κάνω ενημέρωση mapa data και αν συμφωνώ να σβηστούν τα υπάρχοντα αρχεία. Πάτησα ναι.
     
  • Αφού τα έσβησε άρχισε μόνο του να φορτώνει τους χάρτες Αμερικής. Εκανα ακύρωση και με έβγαλε στη λίστα με όλους τους χάρτες. Επέλεξα europe-greece και έκανα εγκατάσταση (έβαλα και τη φωνή).
     
  • Και τώρα είμαι με χάρτη Ελλάδας προεγκατεστημένο :D

 

Όλα αυτά σε windows vista.

Link to comment
Share on other sites

που ακριβως βρηκες το qf αρχειο μεσα στο diskcache?? εμενα δεν υπαρχει αυτο το αρχειο πουθενα..( εχω τους χαρτες για ofline mode) λετε να φταιει αυτο??
Link to comment
Share on other sites

ΛΥΣΗ MAP LOADER

 

Για να λειτουργήσει το map loader έκανα το εξής:

  • Συνεδεσα το τηλέφωνο σε mass storage
  • πήγα στο φάκελο cities και μετά στο φάκελο diskache
  • βρήκα το αρχείο qf και το έκανα αντιγραφή
  • γύρισα πίσω στα αρχεία του N900 (εκεί που φαίνονται όλοι οι φάκελοι) και έκανα επικόληση το qf χύμα, έξω από κάθε φάκελο.
  • Αποσυνέδεσα το κινητό και το συνέδεσα πάλι σε suite mode.
  • Άνοιξα κατεύθείαν το map loader και εντόπισε τη συσκευή.
  • Ρωτά αν θέλω να κάνω ενημέρωση mapa data και αν συμφωνώ να σβηστούν τα υπάρχοντα αρχεία. Πάτησα ναι.
  • Αφού τα έσβησε άρχισε μόνο του να φορτώνει τους χάρτες Αμερικής. Εκανα ακύρωση και με έβγαλε στη λίστα με όλους τους χάρτες. Επέλεξα europe-greece και έκανα εγκατάσταση (έβαλα και τη φωνή).
  • Και τώρα είμαι με χάρτη Ελλάδας προεγκατεστημένο :D

 

Όλα αυτά σε windows vista.

καλά όπωε τα λες αλλα εμένα το map loader δν μου ανοίγει..έχω κ γω vista.!!!απο πού κατέβασες την εφαρμογή?

 

 

δεν μπορει κατι θα κανεις λαθος .

1. εχεις αποθηκευσει το αρχειο lockd.py στα εγγραφα ?

2. εχεις βαλει ολα τα κενα και τα κεφαλαια σωστα?

3,το & στο τελος?

4.αν εισαι σιγουρος οτι εχεις κανει ολα τα παραπανω σωστα , τοτε δοκιμασε να κανεις install to python απο τον x-terminal γραφωντας

apt-get install python2.5-runtime

αφου το κανεις εγκατασταση δοκιαμσε παλι την γνωστη εντολη

όλα καλά φίλος σε ευχαριστώ!!ενα κενό πιστεύω μου έκανε όλη την ζημιά!!πολύ καλό!

Edited by stendor
Συνεχομενα μηνυματα, χρησιμοποιησε την ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ
Link to comment
Share on other sites

ΛΥΣΗ MAP LOADER

 

Για να λειτουργήσει το map loader έκανα το εξής:

  • Συνεδεσα το τηλέφωνο σε mass storage
     
  • πήγα στο φάκελο cities και μετά στο φάκελο diskache
     
  • βρήκα το αρχείο qf και το έκανα αντιγραφή
     
  • γύρισα πίσω στα αρχεία του N900 (εκεί που φαίνονται όλοι οι φάκελοι) και έκανα επικόληση το qf χύμα, έξω από κάθε φάκελο.
     
  • Αποσυνέδεσα το κινητό και το συνέδεσα πάλι σε suite mode.
     
  • Άνοιξα κατεύθείαν το map loader και εντόπισε τη συσκευή.
     
  • Ρωτά αν θέλω να κάνω ενημέρωση mapa data και αν συμφωνώ να σβηστούν τα υπάρχοντα αρχεία. Πάτησα ναι.
     
  • Αφού τα έσβησε άρχισε μόνο του να φορτώνει τους χάρτες Αμερικής. Εκανα ακύρωση και με έβγαλε στη λίστα με όλους τους χάρτες. Επέλεξα europe-greece και έκανα εγκατάσταση (έβαλα και τη φωνή).
     
  • Και τώρα είμαι με χάρτη Ελλάδας προεγκατεστημένο :D

 

Όλα αυτά σε windows vista.

 

Μπράβο φίλε....ευχαριστούμε....έκανα ότι λές και όλα καλά.....μετά πώς βλέπεις τους χάρτες και πώς ακούς την φων. πλοήγηση;

Link to comment
Share on other sites

λοιπον αυτο αρχειο(qf) δεν το εχει η συσκευη μου... εκανα και φλασαρισμα μηπως και εφταιγαν oi ofline χαρτες που ειχα και format και τπτ παλι απο την αρχη.. δεν μπορω να καταλαβω τη γινεται με τους χαρτες... μηπως να μας βοηθησει καποιος να μας πει που βρικσεται αυτο το αρχειακι που μας εχει σπασει τα νευρα 3 μερες τωρα???
Link to comment
Share on other sites

λοιπον αυτο αρχειο(qf) δεν το εχει η συσκευη μου... εκανα και φλασαρισμα μηπως και εφταιγαν oi ofline χαρτες που ειχα και format και τπτ παλι απο την αρχη.. δεν μπορω να καταλαβω τη γινεται με τους χαρτες... μηπως να μας βοηθησει καποιος να μας πει που βρικσεται αυτο το αρχειακι που μας εχει σπασει τα νευρα 3 μερες τωρα???

 

Άνοιγμα μνήμης τηλεφώνου (όχι κάρτας)....άνοιγμα αρχείου cities....άνοιγμα αρχείου diskache...κάτω κάτω (πρότελευτέος) άσπρος φάκελος qf.

 

Την φων.καθοδήγηση πώς μπορεί κανείς να την ακούσει; ξέρει κανείς;

Edited by GSAKALYPTOS
Link to comment
Share on other sites

Άνοιγμα μνήμης τηλεφώνου (όχι κάρτας)....άνοιγμα αρχείου cities....άνοιγμα αρχείου diskache...κάτω κάτω (πρότελευτέος) άσπρος φάκελος qf.

 

Την φων.καθοδήγηση πώς μπορεί κανείς να την ακούσει; ξέρει κανείς;

 

Νομίζω ότι προς το παρόν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Ανεμένουμε την αναβάθμιση για τη δωρέαν πλοήγηση με το ovi map που έχουν υποσχεθεί ότι θα έρθει και στο Ν900.

Link to comment
Share on other sites

ΛΥΣΗ MAP LOADER

 

Για να λειτουργήσει το map loader έκανα το εξής:

  • Συνεδεσα το τηλέφωνο σε mass storage
     
  • πήγα στο φάκελο cities και μετά στο φάκελο diskache
     
  • βρήκα το αρχείο qf και το έκανα αντιγραφή
     
  • γύρισα πίσω στα αρχεία του N900 (εκεί που φαίνονται όλοι οι φάκελοι) και έκανα επικόληση το qf χύμα, έξω από κάθε φάκελο.
     
  • Αποσυνέδεσα το κινητό και το συνέδεσα πάλι σε suite mode.
     
  • Άνοιξα κατεύθείαν το map loader και εντόπισε τη συσκευή.
     
  • Ρωτά αν θέλω να κάνω ενημέρωση mapa data και αν συμφωνώ να σβηστούν τα υπάρχοντα αρχεία. Πάτησα ναι.
     
  • Αφού τα έσβησε άρχισε μόνο του να φορτώνει τους χάρτες Αμερικής. Εκανα ακύρωση και με έβγαλε στη λίστα με όλους τους χάρτες. Επέλεξα europe-greece και έκανα εγκατάσταση (έβαλα και τη φωνή).
     
  • Και τώρα είμαι με χάρτη Ελλάδας προεγκατεστημένο :D

 

Όλα αυτά σε windows vista.

 

Μόλις πέρασα maps με WINDOWS 7 64-bit με αυτή τη μέθοδο.

Βρήκα και εγώ το αρχείο qf αλλά δεν ήξερα που ακριβώς να το μετακινήσω.

 

Έκανα ένα copy όπως λέει πιο πάνω και βρήκε ο loader την συσκευή.

Να σαι καλά φίλε μου.

 

Μια ερώτηση: τώρα που μπαίνω στο ovi maps ο λόγος που ζητά connection είναι για το A-GPS για να βοηθηθεί να κλειδώσει δορυφόρους?

6610 --> 7610(RH-51) --> (Legendary) N900 --> Galaxy SIII --> HTC 10 --> Pixel 2 XL --> Xperia 1 ii

HP Touchpad (dual boot: webOS and Android)

Link to comment
Share on other sites

ΛΥΣΗ MAP LOADER

 

Για να λειτουργήσει το map loader έκανα το εξής:

  • Συνεδεσα το τηλέφωνο σε mass storage
     
  • πήγα στο φάκελο cities και μετά στο φάκελο diskache
     
  • βρήκα το αρχείο qf και το έκανα αντιγραφή
     
  • γύρισα πίσω στα αρχεία του N900 (εκεί που φαίνονται όλοι οι φάκελοι) και έκανα επικόληση το qf χύμα, έξω από κάθε φάκελο.
     
  • Αποσυνέδεσα το κινητό και το συνέδεσα πάλι σε suite mode.
     
  • Άνοιξα κατεύθείαν το map loader και εντόπισε τη συσκευή.
     
  • Ρωτά αν θέλω να κάνω ενημέρωση mapa data και αν συμφωνώ να σβηστούν τα υπάρχοντα αρχεία. Πάτησα ναι.
     
  • Αφού τα έσβησε άρχισε μόνο του να φορτώνει τους χάρτες Αμερικής. Εκανα ακύρωση και με έβγαλε στη λίστα με όλους τους χάρτες. Επέλεξα europe-greece και έκανα εγκατάσταση (έβαλα και τη φωνή).
     
  • Και τώρα είμαι με χάρτη Ελλάδας προεγκατεστημένο :D

 

Όλα αυτά σε windows vista.

ολα καλα φιλε εκανα ακριβως οτι ειπες και ολα φαινοντουσαν καλα αλλα μολις αποσυνδεσα το τηλ απο το pc και ανοιξα το ovi maps δεν μου εβγαλε το χαρτη για να τον εμφανισει θελει internet! καμια ιδεα? ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Και μένα ζητά σύνδεση στο ιντερνετ όταν ανοίγω το ovi maps και το ακυρώνω. Πριν καμια ώρα έκανα μια βόλτα με τα πόδια και το άνοιξα, συνδέθηκε το gps και βρήκε στίγμα, ο χάρτης είναι μια χαρά και το στίγμα ακολουθούσε με ακρίβεια και τους αριθμούς των οδών (χωρίς ίντερνετ).

 

Βέβαια δεν έχω καταφέρει ακόμα να κάνω αναζήτηση για να εντοπίσω ένα δρόμο, ούτε με ελληνικά ούτε με αγγλικά. Στον χάρτη οι οδοί εμφανίζονται με λατινικούς χαρακτήρες, αλλά στο πλαίσιο που μου λέει σε ποια οδό είμαι το γράφει με ελληνικά.

 

update:

Η αναζήτηση διεύθύνσης γίνεται μόνο αν υπάρχει σύνδεση στο ιντερνετ. Και μάλιστα γίνεται και με λατινικούς χαρακτήρες και στα ελληνικά. Δεν ξέρω αν υπάρχει ρύθμιση για offline search. Δεν την έχω βρει ακόμα...

Edited by dimitrispm
Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν μπορούν να δουν το qf αρχείο υπάρχει η περίπτωση να έχει δημιουργηθεί σε αυτούς το .qf (με την τελεία μπροστά το αρχείο είναι κρυφό και δεν φαίνεται).

 

Θα πρέπει να δώσουν την εντολή στο xterminal:

cp /home/user/MyDocs/.qf /home/user/MyDocs/qf

Link to comment
Share on other sites

καλημερα... ουτε και και αυτον τον τροπο εγινε κατι δυστηχως... :(

 

 

και κατι αλλο ειχα περασει τους χαρτες για ofline εκανα φορματ εκανα φλασαρισμα και δεν λενε να φυγουν μεσα απο την συσκευη μολις ξεκινησω τους ovi maps στην 2 φορα ειναι παλι μεσα ολοι οι χαρτες.... πως μπορω να καθαρισω τελειως την συσκευη υπαχει κανενας αλλος τροπος??

Edited by stendor
Συνεχομενα μηνυματα, χρησιμοποιησε την ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ
Link to comment
Share on other sites

του'βαλα κατάληξη .txt γιατί μου το'βγαζε invalid

1000 ευχαριστώ φιλε μου , για κάποιον λόγο το αρχείο qf δεν το δημιουργούσε το πρόγραμμα , δοκίμασα ακόμα και reflash . ευτυχώς τώρα όλα οκ!

Link to comment
Share on other sites

πως το κανατε cdt to arxeio apo txt ???

Δεν θέλει cdt απλά διαγράφης την κατάληξη .txt

 

Πας tools > folder options > view και απενεργοποιείς

Hide extensions for known file types

Μετά θα βλέπεις το αρχείο κάπως έτσι qf.txt , κάνεις rename se qf

Edited by LuckyStriker
Link to comment
Share on other sites

επιτελους μια ασπρη μερα ευχαρηστω πολυ ..... :) :)

 

μολις τον κανουμε download πρεπει να κανουμε κατι αλλο για να τον περασουμε μεσα στο κινητο η αυτο ηταν?? γιατι ανοιγω τους χαρτες παω στον about να δω την εκδοση του και ειναι ο ovi maps 1.01..

 

αυτοι οι χαρτες ειναι οι ovi maps 3.0 οπως και στα symbian..??

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by vithosclub
Link to comment
Share on other sites

εδω και μια εβδομάδα περίπου αντιμετωπίζω πρόβλημα με τη μπαταρία.

είχα εγκαταστήσει αρκετές εφαρμογές απ'το repository με τα extras (το οποίο repository εχω τωρα απενεργοποιήσει) και κάποια ή κάποιες απο αυτές εξαντλούν τη μπαταρία του κινητού πολύ γρήγορα.

το 3G δεν ειναι ενεργοποιημένο.

χθες ακολούθησα και κάποιες οδηγίες που είδα στο youtube για χαμηλότερη κατανάλωση της μπαταρίας οι οποίες είναι:

χαμήλωσα την ένταση φωτισμού

απενεργοποίησα το λευκό LED αναμονής

απενεργοποίησα το GPS και AGPS

απ' τα 4 desktops απενεργοποίησα τα 2

διέγραψα το widget foreca για τον καιρό απ'το desktop

 

ενώ το κινητό βρίσκεται σε αναμονή το βράδυ, η μπαταρία πέφτει κατα 25% περίπου μεσα σε ενα 6ωρο.

Η λήψη του σήματος GSM είναι στο full.

πριν απο ένα μηνα έτυχε ακόμη να φαίνεται τελείως φορτισμένη για αρκετές ώρες και διαρκούσε πάρα πολύ.

 

εχω εγκαταστήσει τις τελευταίες 15 ημέρες τα πιο κάτω, μπορει να βοηθήσει καποιος αν γνωρίζει τι φταίει;

 

appwatch

catorize

espeak CLI speech synthesizer

extended call log

FloboPuyo

Fuelpad

kernel-module-joydev

maepad

mastory

moodlight

nameday applet

netmon

nmap

now playing notifications

pedometer

pysafe

RS remote security

silencer

sharing plugin for picasa

wifieye

wifiinfo

xarchiver

 

Αν δεν γνωρίζει κάποιος, θα τα απεγκαταστήσω όλα αυτά μεχρι να βρω ποιο φταίει.

Ευχαριστώ πολύ

Edited by P900
Link to comment
Share on other sites

Το nowplaying notifications εμενα καθε φορα που αλλαζει το τραγουδι ανοιγει την οθονη και μου βγαζει την ειδοποιηση για το τραγουδι με αποτελεσμα να καταναλωνει σημαντικα περισσοτερη μπαταρια αλλα μονο οταν ακους μουσικη.

Οταν το εχεις κλειστο το media player δεν εχω δει διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση πως τη ζημιά την έκανε το catorize. το απεγκατέστησα πριν 2 ωρες και μου φαίνεται πως η μπαταρία είναι πολύ καλύτερα.
Link to comment
Share on other sites

οπως αναφερω το download link , ειναι στην περιγραφη του video .

αφου λοιπον το κατεβαζεις και εστω οτι το αποθηκευης στα documents.

ανοιγεις τον x-terminal και παιρνεις δικαιωματα root με την εντολη .

sudo gainroot (πρεπει να εχεις εγκαταστημενη την εφαρμογη rootsh

 

Στην συνεχεια γραφεις

 

python /home/user/MyDocs/.documents/lockd.py &

 

και εισαι ετοιμος.

σε περιπτωση που δεν λειτουργει δεν εχεις εγκαταστημενο το python .

Ενεργοποιησε τους καταλογους extra-devel και κανε εγκατασταση την εφαρμογη¨:

maemo-python-device-env

 

σε περιπτωση που κανεις restart to κινητο πρεπει να ξανατρεξεις το script

python /home/user/MyDocs/.documents/lockd.py &

 

Υπαρχει μηπως τροπος να δωθει μονιμα η εντολη ετσι ωστε να μην χρειαζετε να την δινουμε καθε φορα που ανοιγουμε το κινητο για να τρεξει το προγραμμα;

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Maemο 5] Εφαρμογές / Εργαλεία (Προτάσεις / Απορίες / Ερωτήσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...