Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5230


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη και τους admins του forum!

Πρόσφατα αγόρασα το Nokia 5230.Είμαι αρκετά ικανοποιημένος από τη συνολική

λειτουργία του , και μαζί με τα πολύ κατατοπιστικά άρθρα που βρήκα εδώ μέσα δουλεύουν όλα οκ! (gps κτλ).

Έχω μονάχα ένα προβληματισμό όμως! Φόρτωσα κάποια mp3s να ακούσω.Χρησιμοποιώ τα ακουστικά από τη συσκευασία του κινητού,αλλά μου φαίνεται πως ας πούμε δεν έχει τόσο πολύ ένταση.Πράγματι πείραξα και τον ισοσταθμιστή και άλλες λειτουργίες (surround,ένα άλλο που λέει δυναμική ενίσχυση ακουστικών ή κάπως έτσι) αλλά και πάλι δεν είχα κάποια αξιόλογη διαφορά! Προβληματίζομαι γιατί τα πιο πολλά από τα τραγούδια τα είχα και σε ένα Sony K750i το οποίο τα έπαιζε τέλεια! Έχει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα; Ίσως να αγόραζα κάποιο άλλο set ακουστικών;

Περιμένω απαντήσεις σας!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

Πριν αγοράσεις νέα ακουστικά, δοκίμασε πρώτα με όσα σου βρίσκονται. Αν δεις μεγάλη διαφορά, τότε, ναι, είναι θέμα ακουστικών.

Εγώ προσωπικά είμαι ικανοποιημένη από την αναπαραγωγή μουσικής, αλλά χρησιμοποιώ τα ακουστικά του iPod μου! ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 727
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αγόρασα και εγώ το ΝΟΚΙΑ 5230 αλλά δεν κατάφερα να ενεργοποιήσω τη φωνητική πλοήγηση. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα το ovi store δοκιμασε οταν σου γραφει οτι ξεκιναει εγκατασταση της εφαρμογης που επελεξες να πατησεις-πισω και μετα -εξοδος πριν προλαβει να το εγκαταστισει.ετσι και δεν το εγκαθιστα αλλα θα βρεις το αρχειο της εγκαταστασης στον φακελο c:\εγκατεστημενα αρχεια. το παιρνεις και το εγκαθιστας οπου θες εσυ μετα. ετσι κανω εγω για να κραταω τα αρχεια και για να τα εγκαθιστω στην καρτα μνημης. απλως κλεινε το ovi store πριν προλαβει να κανει εγκατασταση,ετσι ξεμενει το αρχειο μεσα στον φακελο

 

Δούλεψε αυτός ο τρόπος. Ευχαριστώ!!! Τώρα μένει να μάθω γιατί δεσμεύεται χώρος στην μνήμη του τηλεφώνου πσρόλο που γίνεται εγκατάσταση στην κάρτα μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα ..σημερα απο αντιπροσωπο της vodafone αγορασα το νοκια 5230 και οταν πηγα να αλλαξω την γλωσσα απο αγγλικα σε ελληνικα ...το μενου μεσα δεν ειχε τα ελληνικα ... το εχει διαπιτσωσει κανεις αυτο...θα μπορω με καποια αναβαθμιση να παρω το μενου με τα ελληνικα..η πρεπει να παω σε καταστημα της νοκια???

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ή βρίσκεις το άρθρο στο S60 FAQ για την εισαγωγή των ελληνικών και debrand συσκευής ώστε να τα περάσεις μόνος σου.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ή βρίσκεις το άρθρο στο S60 FAQ για την εισαγωγή των ελληνικών και debrand συσκευής ώστε να τα περάσεις μόνος σου.

 

δηλαδη αν το παω σε ενα κακαστημα της νοκια δεν θα μου περασουν τα ελληνικα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.:)

Τα Ελληνικά θα σου τα περάσουν με χρέωση γύρω στα 15 Ευρωπαικά.Απλά οι οδηγοί που υπάρχουν στο faq σου δίνουν την δυνατότητα να κάνεις την διαδικασία αυτή και μόνος σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται... Έβγαλα μία φωτογραφία και ήταν ενεργοποιημένο το gps και οι συντεταγμένες αποθηκεύτηκαν στις ιδιότητες της φωτογραφίας. Πώς μπορώ να τις βάλω σε κάποια σελίδα όπως ovi maps, google maps και να μου δείξει που είναι? Ποίος είναι ο τρόπος που πρέπει να γράψω τις συντεταγμένες? Οι συντεταγμένες που μου δίνει είναι αυτές.

Γεωγραφικό πλάτος 41; 5; 26

Γεωγραφικό μήκος 23;32;59

Υψόμετρο 88.5

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται... Έβγαλα μία φωτογραφία και ήταν ενεργοποιημένο το gps και οι συντεταγμένες αποθηκεύτηκαν στις ιδιότητες της φωτογραφίας. Πώς μπορώ να τις βάλω σε κάποια σελίδα όπως ovi maps, google maps και να μου δείξει που είναι? Ποίος είναι ο τρόπος που πρέπει να γράψω τις συντεταγμένες? Οι συντεταγμένες που μου δίνει είναι αυτές.

Γεωγραφικό πλάτος 41; 5; 26

Γεωγραφικό μήκος 23;32;59

Υψόμετρο 88.5

 

Στο Google maps πρέπει να το μετατρέψεις σε δεκαδικό αριθμό από λεπτά και δευτερολεπτα που είναι τώρα

http://maps.google.com/support/bin/answer.py?hl=en&answer=18539

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Αγόρασα πριν μια βδομάδα το 5230 και σαν κινητό μου φαίνεται πολύ καλό.Όμως αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα με την κάρτα μνήμης.Είχα μια κάρτα απ το προηγούμενο κινητό,που ήταν γεμάτη φωτογραφίες και την έβαλα στο 5230.στο μενού φωτογραφιών μου τις εμφανίζει μόνο αν τραβήξω μια καινούρια φωτο και την αποθηκεύσω στην κάρτα.αν κλείσω το κινητό,οι φωτογραφίες χάνονται πάλι.το κινητό το αγόρασα με την τελευταία αναβάθμιση.Νομίζοντας όμως ότι μπορεί να φταίει η κάρτα μνήμης αγόρασα μια καινούρια στα 2GB και τράβηξα δοκιμαστικά ένα βίντεο.Η κάρτα μπλόκαρε και δεν μπορώ ούτε φορμάτ να της κάνω.έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα ή ξέρει κάποιος αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ξεμπλοκάρεις μια κάρτα?
Link to comment
Share on other sites

Στο Google maps πρέπει να το μετατρέψεις σε δεκαδικό αριθμό από λεπτά και δευτερολεπτα που είναι τώρα

http://maps.google.com/support/bin/answer.py?hl=en&answer=18539

 

Και πως ακριβώς γίνεται αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Tελικα το παραγγηλα το 5230, αυριο απ'οτι μου ειπαν θα το εχω και θα γραψω εντυπωσεις. :D

Το πηρα σε ασπρο/ασημι καθως σε μαυρο/ασημι που το ηθελα δεν το βρηκα..

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Tελικα το παραγγηλα το 5230, αυριο απ'οτι μου ειπαν θα το εχω και θα γραψω εντυπωσεις. :D

Το πηρα σε ασπρο/ασημι καθως σε μαυρο/ασημι που το ηθελα δεν το βρηκα..

 

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Για να βαλεις θεματα απλα κανεις εγκατασταση το αρχειο sis?? Αν εγκαταστησεις πολλα υπαρχει περιπτωση να σερνεται το κινητο?? :confused:

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Ναι κάνεις εγκατάσταση το αντίστοιχο sis/sisx κάθε θέματος.

Όχι, δεν θα σέρνεται το κινητό.

Απλά καλό θα ήταν να τα εγκαταστήσεις στη κάρτα μνήμης και όχι στην εσωτερική μνήμη.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

παιδια το κινητο εχει καμερα για 3g κλησεις. διαβαζω απο εδω και απο εκει και λενε αλλα κι αλλα!!
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχει.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

στο τσακ ημουν αν το παρω!!

παντος λεei οτι εχει HSDPA, 3.6 Mbps .

προφανως οτυ λειπει η καμερα !!!

κριμα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο κινητάκι αλλά μουσικά είναι άστα να πάνε εκτός κ αν τα ακουστικά που έχει είναι ΓΤΠΚ.

 

Είτε ακούς ραδιόφωνο είτε mp3 ... στο τέρμα η ένταση ισα που ακούγεται και από μπάσο παντελώς ανύπαρκτο.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Απο σημερα πλεον ειμαι κι εγω ενας ευτυχης κατοχος του 5230. Η συσκευασια του περιλαμβανε hands free, μπαταρια, φορτιστη, λουρακι, ενα μεγαλουτσικο μανουαλ στα ελληνικα, και κατι αλλα φυλλαδια της νοκια. Λοιπον ας πω τις πρωτες μου εντυπωσεις:

 

-Η ποιοτητα κατασκευης του ειναι μετρια εως καλη. Αλλα δεν εχω παραπονο για τα λεφτα που εδωσα.

-Η οθονη του ειναι απλα κορυφαια :up:

-Το εικονικο πληκτρολογιο του για την συγγραφη μηνυματων ειναι μια χαρα, δεν σε δυσκολευει ιδιαιτερα να γραψεις ενα μηνυμα (τουλαχιστον εμενα :lol: )

-Η καμερα του ειναι ικανοποιητικη (ενταξει μην περιμενετε και πολλα, 2mpixels ειναι αλλωστε)

-Για την μπαταρια δεν μπορω να πω κατι ακομη ειναι νωρις

-Τ'ακουστικα δεν τα εχω δοκιμασει ακομη

-Η πλοηγηση στο μενου του ειναι οκ. (ουτε αργη ουτε και πολυ γρηγορη)

 

Με λιγα λογια μου εχει αφησει προς το παρον θετικες εντυπωσεις για τα λεφτα του. :D

 

 

 

EDIT:

Το εχω ξεζουμισει τελειως το κινητο. Πραγματικα ακομη δεν πιστευω οτι εδωσα μονο 155€.:D

Μια ερωτηση ομως, εγκατεστησα καποια θεματα αλλα δεν μπορω να βρω πως να τ'απεγκαταστησω..Λιγη βοηθεια :confused:

 

Επισης μεχρι ποσα Gb καρτα μνημης δεχεται?? Τα 16gb θα τα διαβαζει??

Edited by Itchrist86

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Επισης μεχρι ποσα Gb καρτα μνημης δεχεται?? Τα 16gb θα τα διαβαζει??

Ναι μπορείς να βάλεις 16αρα κάρτα μνήμης.

Καλό θα ήταν να προτιμήσεις Sandisk.

 

ΥΓ: Διάβασε το S60 5th Edition FAQ οπωσδήποτε.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δοκιμασα και τα μαμισια ακουστικα κι οντως ο ηχος ηταν ολιγον χαλια.

Ε, μετα δοκιμασα κατι sony ψειρες που ειχα αγορασει παλιοτερα και ακουγοταν μια χαρα ο ηχος. :D

Καρτα μνημης του εχω προσωρινα μια lexar 2gb και λεω να παρω ή 8αρα ή 16gb.. Aλλα καποια θεματα που τα εχω εγκαταστησει στην καρτα μνημης αμα αλλαξω καρτα τι γινεται?? θα πρεπει να τα σβησω και να τα ξαναβαλω, ετσι??

iPhone 3G ➡ 5S ➡ 6S ➡ 7 Plus ➡ XR ➡ 11 ➡ 12 ➡ 14 Pro 

Samsung Galaxy A5, S7, S8, S22 Ultra

Other phones: LG Optimus L9, Motorola Moto X. Xiaomi Mi 8 Lite, Honor Play, Xiaomi Mi A1, Huawei P20, Google Pixel 6a

Link to comment
Share on other sites

Επέλεξε να φαίνονται τα κρυφά αρχεία στον υπολογιστή,αντέγραψε τα περιεχόμενά της παλιάς στον υπολογιστή και αφού κάνεις φορματ την καινούργια στο τηλέφωνο μεταφέρεις μετά ότι έχεις από την παλιά.

Για ότι έχει σχέση με αξεσουάρ υπάρχει αντίστοιχο θέμα [ΕΠΙΣΗΜΟ] Αξεσουάρ (memory cards, hands free & άλλα)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Mετά από χρήση περίπου ενός μήνα, μερικά σημεία που έχω να παρατηρήσω, αν και αρκετά έχουν ξανα-αναφερθεί:

 

-πολύ καλό το GPS, γρήγορη ανταπόκριση, και η πλοήγηση μια χαρά

-η οθόνη, οι συντομέυσεις, το πληκτρολόγιο κλπ πολύ βολικά

-θετικό ότι στη μουσική αναγνωρίζει τους ελληνικούς χαρακτήρες (το προηγούμενο S40 N73 που είχα τα έβγαζε κινέζικα...)

 

-η μπαταρία με αρκετή (λογική) χρήση κρατά περίπου 2 μέρες (γενικά έχω παρατηρήσει ότι τα ΝΟΚΙΑ ψιλο-υστερούν σε σχέση πχ με τα SonyEricsson που έχω δοκιμάσει)

-η ποιότητα αναπαραγωγής της μουσικής στα ακουστικά, όντως δεν είναι η αναμενόμενη. Θα δοκιμάσω και με άλλα, αφού όπως λέτε αρκετοί παίζει καλύτερα.

-τέλος, στην ανοιχτή ακρόαση το μικρόφωνο δεν πιάνει τόσο καλά (λεπτομέρεια, αλλά όποτε το χρησιμοποιώ είναι εκνευριστικό, γιατί ο άλλος δεν ακούει...)

 

Πάντως, εννοείται ότι η συνολική εντύπωση είναι ΠΟΛΥ θετική, και πιστεύω ότι γι'αυτά που προσφέρει είναι από τα καλύτερα κινητά που κυκλοφορούν σε τέτοιο επίπεδο τιμής. Δεν αξίζει μόνο αν κάποιος έχει απαιτήσεις για καλή κάμερα ή/και θέλει βιντεοκλήσεις, ή εάν χρειάζεται wi-fi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...