Jump to content

[LG Arena (KM900)] Οδηγός Φλασαρίσματος / Εκδόσεις Firmware


Spidey
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα παιδια.εχω μερικα προβληματα.πρωτον μερικες φορες μου κολαει και δεν ανταποκρινεται η οθονη οταν παταω.αλλες παλι παταω και κανει αλλα νταλων.δευτερων οταν ειναι καπου με ιντερνετ δεν μου ανοιγουν ουτε οι χαρτες αλλα και ουτε παιζει βιντεο απο το youtube?θα ηθελα την βοηθεια σας.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 968
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

για τα κολληματα που σου κανει χρησιμο θα ειναι να μας πει ποια εκδοση λογισμικου εχεις..αν κ δεν εχουν αναφερθει τοσο συχνα κολληματα τι να πω...

για το ιντερνετ εξω...ειναι σιγουρα ανοιχτο ωστε να κανεις browsing? δλδ δοκιμασες να ανοιξεις σελιδες κ δε σου ανοιγε τους χαρτες μετα?

για το youtube αναλογα με την εκδοση θα σου πουμε αν το υποστηριζει κ μετα θελει να αλλαξεις τις ρυθμισεις ροης στη συνδεσιμοτητα σε wifi

Link to comment
Share on other sites

παιδια αξιζει η νεα εκδοση?

ολοι λετε θετικα πραγματα αλλα αξιζει η φτιαχνει 2 και χαλαει 5 οπος οι προηγουμενες εκδοσεις?

προτεινετε να φλασαρω η οχι?

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι ειναι η μονη που μονο φτιαχνει μεχρι στιγμης...!

σε σχεση με την Ο γερμανικη που ειχα πριν...ειναι καλυτερη..οποτε αξιζει τη δοκιμη πιστευω...

η αντιστοιχη ελληνικη οταν βγει νομιζω δε θα εχει πομπο ραδιοφωνου αλλα θα εχει αλφαβιτικη ταξινομηση στις επαφες..

γενικα μιλαμε για μια σταθερη κ γρηγορη εκδοση..

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αναβάθμιση με PC SUITE και μου πέρασε την V10c

Το τηλ δεν κολάι YouTube μέσω WI-FI κανονικά και στο gps ταχύτατο

Αλλά ο browser δεν ανταποκρίνεται δηλ αναγκαστικά OPERA δεν έχει fmt και δεν κάνει playlist

Δεν την συνιστώ – μόνο για gps

Θα δοκιμάσω απ’ ότι φαίνετε και γω την νέα γερμανική και βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

κάνει λάθος φίλε μου, το factory reset δε σβήνει τα αρχεία σου.. δεν υπάρχει λόγος άλλωστε.. σήμερα εκανα 2 φορές και δε σβήστηκε τίποτα

 

ίσως η οθόνη σου εχει ψιλοκολήσει.. κάποιος είχε πει οτι διορθώνεται βάζοντας του να παίξει ενα αρχείο βίντεο με εντονες εναλλαγες (βιντεοκλιπ πχ) για κανα τέταρτο...

 

το είπα επειδή στα προηγούμενα κινητά μου, το factory reset εκανε το κινητό σαν να ήταν ολοκαίνουριο! Θα κάνω σήμερα και thanks για την ενημέρωση :)

 

Το WE TRAVEL στην γερμανική έκδοση μου λοκάρει σε 1λεπτό.

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

Παιδια , εγω που το πηρα πριν 6 μερες , και εχει μεσα την ,

 

KM900AT_V10b

 

να κανω κατι , μεσω pcsuite?

 

H δεν χρειαζεται?

Παντως δεν εχω μεχρι τωρα κανενα προβλημα απολυτως με το κινητο , ουτε με

wi fi .κ.λ.π.

Τι λετε?:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια , εγω που το πηρα πριν 6 μερες , και εχει μεσα την ,

 

KM900AT_V10b

 

να κανω κατι , μεσω pcsuite?

 

H δεν χρειαζεται?

Παντως δεν εχω μεχρι τωρα κανενα προβλημα απολυτως με το κινητο , ουτε με

wi fi .κ.λ.π.

Τι λετε?:)

 

άμα σε ενδιαφέρει ο πομπός FM ξέχνα το PC Suite :P Λίστες αναπαραγωγής δεν θυμάμαι αν έχει η έκδοση σου. Αν είσαι ευχαριστημένος μην μπεις στον κόπο να κάνεις τίποτα!

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

άμα σε ενδιαφέρει ο πομπός FM ξέχνα το PC Suite :P Λίστες αναπαραγωγής δεν θυμάμαι αν έχει η έκδοση σου. Αν είσαι ευχαριστημένος μην μπεις στον κόπο να κάνεις τίποτα!

 

Δεν με ενδιαφερει ο πομπος fm , εχω εργοστασιακο BT carkit στο αυτ/το.

Και μαλιστα συνδεεται αμεσα , χωρις κολληματα , και μου εχει περασει και τις επαφες μου μεσα.

Και μια και λεω και για επαφες μηπως καποια εκδοση , εχει διαφορετικη σειρα?

Τωρα μου ξεχωριζει τις επαφες που εχω περασει με λατινικους χαρακτηρες απο αυτες που εχω περασει με Ελληνικους.

Θα ηθελα να ηταν κατα αλφαβητικη σειρα , τουλαχιστον στα γραμματα που ειναι ιδια λατινικα και Ελληνικα.

Κατι που το κανουν τα Νοκια.

Θα ηθελα επισης να ειχε επιλογη μενου οπως εχει το crystal , κατι που δεν εχει τωρα , και στο μενου εχω μαυρο φοντο ας πουμε.

Παντως παντα μιλαω για update μονο! μεσω pcsuite.

Ευχαριστω.

 

Υ.Σ: Οταν το συνδεω στο pcsuite , με το καλωδιο usb , γιατι μου λεει να συνδεθει μεσω bt?

Ποια ειναι η σειρα που κανω αυτη την συνδεση?

Πρωτα ανοιγω pcsuite και μετα συνδεω usb? Και με μπαταρια στο κινητο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το είπα επειδή στα προηγούμενα κινητά μου, το factory reset εκανε το κινητό σαν να ήταν ολοκαίνουριο! Θα κάνω σήμερα και thanks για την ενημέρωση :)

 

Το WE TRAVEL στην γερμανική έκδοση μου λοκάρει σε 1λεπτό.

 

ωραία! αρα και με το GPS η γερμανική δεν έχει πρόβλημα! λέτε επιτέλους η LG να τα κατάφερε και να έβγαλε μια έκδοση της προκοπής??:p:p

 

πάντως εχεις δίκιο και εσυ καθώς στου φίλου πιο πάνω που κόλησε στο factory reset του έσβησε τα πάντα, οπότε ο γενικός κανόνας είναι να εχεις κρατημένα αυτά που σε ενδιαφέρουν.

 

Υ.Σ: Οταν το συνδεω στο pcsuite , με το καλωδιο usb , γιατι μου λεει να συνδεθει μεσω bt?

Ποια ειναι η σειρα που κανω αυτη την συνδεση?

Πρωτα ανοιγω pcsuite και μετα συνδεω usb? Και με μπαταρια στο κινητο?

 

πρώτα βάζεις το κινητό,διαλέγεις "pcsuite" απο το κινητό και μετα το κινητό ανοίγει μόνο του το pcsuite..

αν δε το κάνει εχεις απενεργοποιήσει το autorun function" στον υπολογιστή σου..

οπότε πας στον υπολογιστή μου και εκει θα υπάρχει το κινητό σαν εξωτερικός δίσκος.. μπαίνεις μέσα και τρέχεις ενα αρχειο που έχει εκει και τότε ανοίγει το pcsuite.. αλλιώς δε μπορεί να συνδεθει

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

ολα καλα παιδια αλλα αυτο το gps στη χρηση του ειναι υπρβολικα αρρργγγοοο...... μηπως αν το αποθηκευα στη micro sd να δουλευε καλυτερα?
Link to comment
Share on other sites

σε ποιο προγραμμα αναφερεσαι φιλε μου? we travel?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγώ με την νέα αναβάθμιση είδα αρκετές βελτιώσεις...το μόνο θέμα είναι η οθόνη που απο την αρχη αφήνει είδωλα.....αλλα ατό το είχα απο την αρχη.

 

Πάντως όλα καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγώ με την νέα αναβάθμιση είδα αρκετές βελτιώσεις...το μόνο θέμα είναι η οθόνη που απο την αρχη αφήνει είδωλα.....αλλα ατό το είχα απο την αρχη.

 

Πάντως όλα καλά!!!

 

Έχω (ή είχα δεν ξέρω ακόμα αν έφυγε) αυτό το πρόβλημα. Έκανα αυτό που μου είπαν πριν λίγα ποστ, δηλαδή να παίξω ένα βίντεο για περίπου 15 λεπτά. Μέχρι στιγμής (εδώ κι 10 ώρες) μου έχουν φύγει τα 'είδωλα' !

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

σε ποιο προγραμμα αναφερεσαι φιλε μου? we travel?

 

ναι για το we travel.ειδικα αν τρεχω λιγακι με το αμαξι χανεται εντελως.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο ποστ υπάρχει η Vodafone Greece, η οποία κατεβαίνει μια χαρά.

Για το άλλο που λες , πρέπει να αλλάξεις τα dll.Σε λίγο θα ανεβάσω τα dll και μια νέα γερμανική έκδοση, η οποία είναι η καλύτερη μέχρι τώρα.

Αλλαξα τα .dll και ΞΑΝΑ κατέβασα τα LGutils (0.4.2 αν θυμάμαι καλά), και παρουσιάστηκε άλλο πρόβλημα.Μόλις του βάλω Choice "I" παρακάμπτει το μοντέλο, και πάει κατευθείαν στην έκδοση λογισμικού.Του γράφω λοιπόν "C:\V10V_02.kdz και μόλις πατήσω enter κάνει loading (!!!!!) και μου βγάζει σφάλμα (μύνημα της microsoft) , ότι το KP500-Utils-EN δεν λειτουργει σωστά και πρέπει να τερματιστεί.

Το δοκίμασα πάνω απο 10 φορές κάνοντας ενα-ενα τα βήματα από τον οδηγό (μπας και κάνω κάποιο λάθος) αλλά τίποτα.:wacko:

Παρακαλώ παιδιά........τι δεν πάει καλά ? Εχω την V10M_02.cab

 

ΔΙΟΡΘΩΣΗ.......Εγινε η επαναφορά σε V.L.....Μερικές σημειώσεις που για άλλους ίσως είναι αυτονόητες.

1.Απενεργοποιούμε το antivirus

2. Η εκδοση KP500-Utils-EN που περιέχεται μέσα στα LG-utils (0.4.2) είναι η 0.4.2.0....Πρέπει απαραίτητα να αντικατασταθει με την παλιότερη 0.4.0.0 που έβαλε χωριστά ο Spidey πρώτο πόστ.Αυτές οι λεπτομερειούλες, ΔΕΝ αναφέρονται στον οδηγό και αυτο με μπέρδεψε λιγάκι.

 

Spidey σε ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια.Αυριο πάει στην LG για διάγνωση και (ελπίζω) φτιάξιμο.Μετά θα μπεί η γερμανική.

Τώρα είμαι, ένας απο "αυτούς" που τα κατάφεραν.:lol:
Link to comment
Share on other sites

Στην καινούρια γερμανική, όταν πάω να προσθέσω πόλη στο παγκόσμιο ρολόι, κανει ρεσταρτ το κινητό... το παθαίνει κανείς άλλος?
One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

Στην καινούρια γερμανική, όταν πάω να προσθέσω πόλη στο παγκόσμιο ρολόι, κανει ρεσταρτ το κινητό... το παθαίνει κανείς άλλος?

 

μου το είχε παρουσιάσει οταν είχα βάλει την v10b open europe.. αν θυμάμαι καλά με factory reset έστρωσε.. δεν είμαι σίγουρος πάντως..

 

με την v10p παντως μου δουλευει...

 

αυτό και τα ρεσταρτ στις επαφες ειναι μάλλον τα random bugs του firmware του arena:p

dum spiro spero
Link to comment
Share on other sites

Όχι, μόλις το δοκίμασα και τις προσθέτει κανονικά. Μήπως θέλει κανένα reset?

 

Γενικά είναι σχεδόν τέλεια η version αυτή. Μόνον την ομαδοποίηση κατά γράμμα δεν κάνει, στα ονόματα του τηλ. καταλόγου. Αυτό όμως είναι άνευ συμασίας! Επιτέλους βγάλανε μια "σωστή" έκδοση!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!!Παρακολουθώ εδώ και καιρό το forum και είπα να κάνω join. Συγχαρητήρια στα παιδιά που έχουν ασχοληθεί τοσο πολυ με το ARENA. Θα προσπαθησω και εγω λοιπον να συμβαλλω λιγο στο παιχνιδι.... :)
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα ενα factory reset στην νέα γερμανική, επειδή το πρόβλημα με το τρεμοπαίξιμο της οθόνης και το φόντο που αχνοφαίνονταν είχε καταντήσει πολύ σπαστικό...

 

Τελικά το reset σβήνει και τα αρχεία γι'αυτό κρατήστε back up!

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

Το factory reset , ειναι γνωστο οτι σβηνει ολα τα αρχεια απο την συσκευη , (οχι απο την καρτα μνημης) και φυσικα χρειαζεται back up.

Το update στο firmware δεν σβηνει τιποτα , αλλα και παλι δεν ειναι κακο ενα back up , για ασφαλεια.

Ωστοσο σημερα που το συνδεσα κι εγω , καταρχην , μου ελεγε οτι εχω παλιοτερη εκδοση pcsuite , ενω ειχα την 3 , αλλα μου κατεβασε την 3.2 , οποτε ναι ειναι πιο καινουργια , αλλα μετα που μου ειπε οτι υπαρχει πιο νεοτερο λογισμικο απο αυτο που εχω τωρα (KM900AT_V10b) , αλλα μετα μου ειπε οτι η σταθμη της ματαριας μου δεν επαρκει γι'αυτην την ενεργεια.

Οποτε θα φορτισω πληρως μπαταρια , και ξανα παλι.

Αλλα δεν μπορω να καταλαβω , γιατι εχει σημασια η σταθμη της μπαταριας , οταν ειναι συνδεμενο με το usb , που ουτως η αλλως φορτιζει.

Εκτος και οταν ειναι να κανει την αναβαθμιση , δεν φορτιζει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε κάποιον τρόπο ώστε να κρατήσω σίγουρα τα μηνύματά μου μετά από factory reset ή φλασάρισμα? To buckup απο το pc suite δουλευει; Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε κάποιον τρόπο ώστε να κρατήσω σίγουρα τα μηνύματά μου μετά από factory reset ή φλασάρισμα? To buckup απο το pc suite δουλευει; Ευχαριστω!

 

Πρέπει να δουλεύει το back up απο PC Suite

One Plus 5T < Samsung Galaxy S7 Edge < Xiaomi Redmi Note 3 < Samsung Galaxy Note 4 < Samsung Galaxy S IV < Samsung Galaxy S II < iPhone 3GS < LG Arena
Link to comment
Share on other sites

back up απο pc suite σωζει σιγουρα επαφες ξεχωριστα οποτε ξεκινα απο εκει...για τα υπολοιπα αρχεια οπως ηχους μουσικη εικονες κανει μια ωρα οποτε οτι ειναι το σωζεις σε λειτουργια μαζικης αποθηκευσης...τα μηνυματα αν τα θες οπωσδηποτε κοιτα για καποια επιλογη να τα περασεις στη sim να εισαι σιγουρος
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG Arena (KM900)] Οδηγός Φλασαρίσματος / Εκδόσεις Firmware

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...