Jump to content

Microsoft Windows 7


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θα το αφησω ως εχει.αλλωστε αυτον θα τον ανοιγω 1-2 φορες την βδομαδα.

επισης βρηκα προγραμματακι και αλλαξα την εικονα desktop.

μια χαρα δουλευει τωρα..και με απεγκατασταση αρκετων προγραμματων της asus.

 

Πήρα και εγω πρόσφατα ενα laptop της asus και φοράει τα windows prenium 64bit ,θέλω όμως να περάσω τα windows XP γιατί τα βολεύομαι ποιό πολύ και δεν εχει πρόβλημα με την συμβατότητα των προγραμμάτων που είχα.

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχεις 2 λύσεις.

Η πρώτη είναι να βάλεις τα 7 στον 2ο δίσκο που λες (αφού αφαιρέσεις κατά την εγκατάσταση τον δίσκο με τα XP) και μετά από τον bootmanager του BIOS θα διαλέγεις ποιον δίσκο bootareis και άρα ποιο λειτουργικό.

Τώρα αν θες να έχεις την επιλογή χωρίς το BIOS, θα πρέπει να σου βγάλει την επιλογή για dual boot εφόσον εγκαταστήσεις τα Windows 7 με τα XP να τα βλέπει το σύστημα.

Βασικά σίγουρα δουλεύει αυτό αν μπούνε τα 7 σε άλλο partition ενώ ήδη υπάρχουν τα XP.Απλά δεν θυμάμαι αν δουλεύει όταν τα XP είναι σε άλλο δίσκο.

 

Ειναι σιγουρο αυτο? γιατι εχω μείνει με την εντυπωση οτι αν σηκώσεις τα 7 εστω και απο αλλο δισκο χαλαει το μπουτ των Xp.

Link to comment
Share on other sites

Με το easyBCD μπορεί κανείς να «διορθώσει» τον bootloader των 7 ωστε να βλέπουν και τα XP κατα το boot, ακομα και αν είναι σε 2 διαφορετικούς δίσκους τα λειτουργικά.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερααα..

χρειαζομαι βοηθειααα..

εχω ενα μικροοο κολλημαα μ τ sims 2..ομως στα windows 7 που εχω δν παιζει γτ εχει προβλημα συμβατοτητας..

εμαθα οτι στα windows vista home basic παει σφαιραα..κ αποφασισα ν τ κατεβασωωω..

αυτο που θελω ν μαθω ειναι...

για ν εγκαταστησω τα windows vista home basic πρεπει ν κανω απεγκατασταση των windows 7 ή μπορω ν κανω φορματ χωρις απεγκαταστασηη.??:!:

 

[Η γραφή τύπου sms (μ, τ, δν, γτ κλπ) δεν επιτρέπεται. Επόμενα μηνύματα θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.]

Edited by thief
Link to comment
Share on other sites

καλησπερααα..

χρειαζομαι βοηθειααα..

εχω ενα μικροοο κολλημαα μ τ sims 2..ομως στα windows 7 που εχω δν παιζει γτ εχει προβλημα συμβατοτητας..

εμαθα οτι στα windows vista home basic παει σφαιραα..κ αποφασισα ν τ κατεβασωωω..

αυτο που θελω ν μαθω ειναι...

για ν εγκαταστησω τα windows vista home basic πρεπει ν κανω απεγκατασταση των windows 7 ή μπορω ν κανω φορματ χωρις απεγκαταστασηη.??:!:

 

Είσαι off-topic. Καλύτερα να ρωτήσεις στο θέμα των Vista. Τέσπα. Όταν θα κάνεις εγκατάσταση των Windows Vista, τα 7 θα διαγραφούν από το σκληρό ως το λειτουργικό σου και στη θέση τους θα μπουν τα Vista. Αν θες να κρατήσεις τα αρχεία σου και ότι άλλο έχεις στον υπολογιστή, καλύτερα κάνε Καθαρή Εγκατάσταση ενώ αν δεν θες να κρατήσεις τα αρχεία σου, κάνε φορμάτ.

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλησπερααα..

χρειαζομαι βοηθειααα..

εχω ενα μικροοο κολλημαα μ τ sims 2..ομως στα windows 7 που εχω δν παιζει γτ εχει προβλημα συμβατοτητας..

εμαθα οτι στα windows vista home basic παει σφαιραα..κ αποφασισα ν τ κατεβασωωω..

αυτο που θελω ν μαθω ειναι...

για ν εγκαταστησω τα windows vista home basic πρεπει ν κανω απεγκατασταση των windows 7 ή μπορω ν κανω φορματ χωρις απεγκαταστασηη.??:!:

 

Επίσης να σε ενημερώσω ότι εδώ δεν είναι chat-room αλλά forum, που σημαίνει ότι πρέπει να γράφεις κανονικά όπως όλοι μας για να μην βγαίνουν τα μάτια μας για να καταλάβουμε τι θέλεις να πεις.

 

Εξάλλου η γραφή τύπου sms απαγορεύεται και επίσημα στο forum.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

 

Αντε να δουμε και τις βελτιωσεις.

 

Ηδη βεβαια εχει κυκλοφορησει το SP1 για Win7 απο την Microsoft για οποιον θελει να το δοκιμασει.

 

Εμενα προσωπικα με ενδιαφερει για τον 2008 R2 και θελω να το δω. :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

στις ρυθμισεις του windows media player που ειναι τα file associations?με ποιο προγραμμα θα ανοιγει το καθε αρχειο μουσικης,ταινιας κλπ?
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι στον media player αυτές οι ρυθμίσεις (ποτέ δεν ήταν αν θυμάμαι καλά). Απλά στα Windows 7 (ίσως και στα Vista, αλλά δεν το θυμάμαι) δεν είναι στο folder options που ήταν στα Windows XP:

 

Control Panel --> Default Programs --> Associate a file type or protocol with a program

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω καινουργιο desktop με 4gb ram ,i5, και αυτη την στιγμη δεν τρεχει τιποτα στον υπολογιστη μου και η κατειλλημμενη ραμ ειναι στο 60%.ειναι φυσιολογικο?εχω κλεισει και μοζιλα και incredimail και kaspersky και παλι 60 % μενει!

http://img138.imageshack.us/img138/3507/incredimailscreenshot00a.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω καινουργιο desktop με 4gb ram ,i5, και αυτη την στιγμη δεν τρεχει τιποτα στον υπολογιστη μου και η κατειλλημμενη ραμ ειναι στο 60%.ειναι φυσιολογικο?εχω κλεισει και μοζιλα και incredimail και kaspersky και παλι 60 % μενει!

http://img138.imageshack.us/img138/3507/incredimailscreenshot00a.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Δες ενα tab πιο αριστερά στα Services ποια προγράμματα σου τρώνε την μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Δες ενα tab πιο αριστερά στα Services ποια προγράμματα σου τρώνε την μνήμη.

εδω http://img38.imageshack.us/img38/3519/incredimailscreenshot00v.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

και εδω τα υπολοιπα http://img838.imageshack.us/img838/3649/incredimailscreenshot00.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

δεν καταλαβαινω

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ απο κεκτημένη ταχυτητα σου ειπα λοθος tab, το Processes σωστο.

 

Μην ποσταρεις αδικα εικονες απλα ελεγξε ποιο προγράμμα σου τρωει την μνήμη.

 

 

Αν πατήσεις στο tab αυτο την επικεφαλίδα που αναφέρετε στην μνημη, τοτε θα στα κατατάξει αναλογα με το μέγεθος της μνήμης και του προγράμματος που την εχει δεσμεύσει.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ απο κεκτημένη ταχυτητα σου ειπα λοθος tab, το Processes σωστο.

 

Μην ποσταρεις αδικα εικονες απλα ελεγξε ποιο προγράμμα σου τρωει την μνήμη.

 

 

Αν πατήσεις στο tab αυτο την επικεφαλίδα που αναφέρετε στην μνημη, τοτε θα στα κατατάξει αναλογα με το μέγεθος της μνήμης και του προγράμματος που την εχει δεσμεύσει.

εκλεισα ολα τα προγραμματα τα βασικα που εχω incredimail,kaspersky,browsers και παλι 60% κραταει!

Link to comment
Share on other sites

εκλεισα ολα τα προγραμματα τα βασικα που εχω incredimail,kaspersky,browsers και παλι 60% κραταει!

 

Το οτι εκλεισες εσυ δυο προγραμματα δεν συμαινει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω καινουργιο desktop με 4gb ram ,i5, και αυτη την στιγμη δεν τρεχει τιποτα στον υπολογιστη μου και η κατειλλημμενη ραμ ειναι στο 60%.ειναι φυσιολογικο?εχω κλεισει και μοζιλα και incredimail και kaspersky και παλι 60 % μενει!

http://img138.imageshack.us/img138/3507/incredimailscreenshot00a.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Ναι φυσιολογικό είναι. Κάποιο μέρος το δεσμεύει το σύστημα και το χρησιμοποιεί όπου θέλει. Όταν τη χρειαστείς, θα είναι διαθέσιμη.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω!

κατι αλλο....που ειναι η ρυθμιση για να παιρνει σημεια restore καθε καποιες μερες?

εκανα μια μακακια αλλα πηγα στο control panel/back up restore αλλα εκει ειχε μονο ενα restore point.πως ρυθμιζουμε να παιρχει το συστημα καθε χ μερες ενα αλλα restore point ΧΩΡΙΣ να σβηνει τα παλιοτερα?

EDIT ΤΟ ΒΡΗΚΑ

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

και σε μενα εχει τυχει!επισης καμμια φορα σβηνω ενα αρχειο απο την επιφανεια εργασιας,και ακομα φαινεται.εαν κανω refresh τοτε σβηνει!δεν ξερω τι συμβαινει :O

 

ξερει κανενας την λυση για αυτο το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα εχει τυχει!επισης καμμια φορα σβηνω ενα αρχειο απο την επιφανεια εργασιας,και ακομα φαινεται.εαν κανω refresh τοτε σβηνει!δεν ξερω τι συμβαινει

 

Άνοιξε το regedit και ψάξε για "dontrefresh" . Θα βρεις μόνο ένα αποτέλεσμα ορισμένο στο 1.

Όρισέ το στο 0 και λογικά θα στρώσει.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το regedit και ψάξε για "dontrefresh" . Θα βρεις μόνο ένα αποτέλεσμα ορισμένο στο 1.

Όρισέ το στο 0 και λογικά θα στρώσει.

 

το κανω αλλα εχει 4-5 φακελους HKLM κλπ σε ποιον απο ολους ειναι?

EDIT ΤΟ ΒΡΗΚΑ

Searched for occurrences of the word refresh and found this key: HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{BDEADE7F-C265-11D0-BCED-00A0C90AB50F}\Instance

which contains three subkeys. One of them, curiously enough, is DontRefresh and it has a value of 1 (turned ON)

 

3) I then changed the value to 0 (turned OFF) and hit F5 to refresh and save the now changed registry.

ΞΑΝΑ EDIT!!!ΑΛΛΑΞΑ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΣΕ 0 ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας

αγορασα σημερα ενα laptop σαμσθνγ με windows 7

εκανα εγκαταστασεισ κανονικα και εφτιακσα το λογαριασμο μου ολα καλα ως εδω.

παω να φτιαξω τις ρυθμισεις για ενταση φωτεινοτητα και περα απο αυτο δεν με αφηνει να πειραξω τιποτε αλλο.

πχ θελω να βγαλω την επιλογη μολις κλεινω το καπακι να κανει αναστολη και δεν μου επιτρεπει.

 

καποια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να εισαι με λογαριασμο του administrator για να κανεις τετοιες αλλαγες.

βασικα οταν λες οτι δε σου επιτρεπει... τι ακριβως εμφανιζει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...