Jump to content

Microsoft Windows 7


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το φλασακι κανονικα δουλευει αλλα ο σκληρος τιποτα!σε ολες τις θυρες το δοκιμασα και απλα ζεσταινεται ο σκληρος αλλα απο ενεργειες...τιποτα!

 

Μήπως ο σκληρός παίρνεις ρεύμα από την usb? Αν ναι τότε ίσως αυτό να φταίει. Συνήθως λειτουργούν καλά μόνο στις πίσω θύρες του υπολογιστή και με όχι και πολύ μακρύ καλώδιο.

 

Πάντως και εγώ έχω πρόβλημα με τις θύρες. Έχω υπολογιστή γραφείου.

1) Έχω την webcam vx-3000 αλλά όταν ανοίγω το πρόγραμμα της (microsoft lifecam) μου λέει ότι δεν υπάρχει κάμερα ενώ στο μσν κλπ λειτουργεί κανονικά. Είχα δοκιμάσει άλλαξα θύρα και ήταν οκ με το πρόγραμμα για ένα διάστημα, αλλά τώρα μου κάνει πάλι τα ίδια. Δεν μπορώ να αλλάζω συνέχεια θύρες.

2) Έχω ένα usb hub στο οποίο έβαζα συνήθως φλασάκια αλλά πλέον δεν τα αναγνωρίζει από εκεί. Πάντως το hub δίνει ρεύμα γιατί συνδέω κάτι λαμπάκια usb.

 

Μήπως υπάρχει τρόπος να γίνεται κάτι σαν reset για usb ώστε να επανέρχονται οι θύρες όπως ήταν?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως ο σκληρός παίρνεις ρεύμα από την usb? Αν ναι τότε ίσως αυτό να φταίει. Συνήθως λειτουργούν καλά μόνο στις πίσω θύρες του υπολογιστή και με όχι και πολύ μακρύ καλώδιο.

 

Πάντως και εγώ έχω πρόβλημα με τις θύρες. Έχω υπολογιστή γραφείου.

1) Έχω την webcam vx-3000 αλλά όταν ανοίγω το πρόγραμμα της (microsoft lifecam) μου λέει ότι δεν υπάρχει κάμερα ενώ στο μσν κλπ λειτουργεί κανονικά. Είχα δοκιμάσει άλλαξα θύρα και ήταν οκ με το πρόγραμμα για ένα διάστημα, αλλά τώρα μου κάνει πάλι τα ίδια. Δεν μπορώ να αλλάζω συνέχεια θύρες.

2) Έχω ένα usb hub στο οποίο έβαζα συνήθως φλασάκια αλλά πλέον δεν τα αναγνωρίζει από εκεί. Πάντως το hub δίνει ρεύμα γιατί συνδέω κάτι λαμπάκια usb.

 

Μήπως υπάρχει τρόπος να γίνεται κάτι σαν reset για usb ώστε να επανέρχονται οι θύρες όπως ήταν?

 

κατι τετοιο θες?? http://www.efilive.com/index.php?Itemid=122&id=112&option=com_content&view=article

Edited by parafron4

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω κι αυτό όταν θα έχω χρόνο. Πάντως δεν είναι και πολύ σταθερά αυτά τα 7! Τα ultimate έχω.

 

θα διαφωνησω...εχω τα 7 ult 64 τα εχω τουμπανιασει και δεν καταλαβενουν τιποτα...:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω κι αυτό όταν θα έχω χρόνο. Πάντως δεν είναι και πολύ σταθερά αυτά τα 7! Τα ultimate έχω.

Πρέπει να είσαι ο μόνος που το λες αυτό :p

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα των USB hub έχω να πω σχετικό και αναφέρομαι στον υπολογιστή γραφείου που έχω(Windows XP SP3).

 

Οι 2 θύρες USB που έχω μπροστά στο πλάι του πύργου, ΔΕΝ μου αναγνωρίζουν το iPhone όταν το συνδέω και πρέπει να το βάλω στις πίσω.

 

Τα stickάκια όμως τα αναγνωρίζουν κανονικά.

 

Αυτό που έχω παρατηρήσει και πρέπει να ισχύει κιόλας, είναι ότι οι μπροστινές θύρες USB δεν παίρνουν τόσο ρεύμα όσο οι πίσω.

Κάτι αντίστοιχο προφανώς θα ισχύει και στα laptops αν κι εκεί δεν έχω πρόβλημα με καμία θύρα USB, κι ό,τι κι αν έχω δοκιμάσει σε οποιαδήποτε θύρα λειτουργεί κανονικότατα(Windows Vista SP2 32-bit)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Μπα... Και μένα τα 7άρια 64μπιτα μια χαρά πάνε απο τα χριστούγεννα που τα πέρασα (clean install)

 

Αυτό ισχύει....και εκτός από αυτό τα 64 δεν τρώνε και ιδιαίτερα παραπάνω ram σε σχέση με τα 32 ;)

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

 

εγω συνεχιζω να μην εχω αποτελεσμα..:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μου παρουσιάζεται το εξής:

Κάθε φορά που ανοίγω τον υπολογιστή μου γράφει ότι θέλει να περάσει 2 updates. Έχουν να κάνουν με XML service packs και τέτοιες αηδίες. (critical). Του λέω, κάντα ρε μάστορα. Failed. Πάω να τον κλείσω, μου λέει περνάω τα updates. Την άλλη μέρα τον ανοίγω το ίδιο, να περάσει τα ίδια updates πάλι. Failed πάλι.

Πάω στα settings τα απενεργοποιώ τα συγκεκριμένα 2 updates, να μην μου ξαναβγάλει μήνυμα για αυτά. Τζίφος: τα ίδια.

Λέω δεν μπορεί, θα τα κατεβάσω manually να τα περάσω να ησυχάσω. Με το που ξεκινά την εγκατάσταση μου βγάζει ότι δεν χρειάζονται, είναι για ΧΡ (τι να πωωωωω!!!!!!).

Με έχει φάει το ρημάδι, τελικά απενεργοποίησα τα αυτόματα updates γιατί βαρέθηκαν να βλέπω το πορτοκαλί θαυμαστικό που θέλει να περάσει updates άλλου λειτουργικού! :D

Υπάρχει κάνας άλλος τρόπος να καταλάβει ότι έχω επιτέλους βάλει windows 7???

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

τι εκδοση εχεις ? msdn? n? retail?

ps κατι μου θυμιζει η υπογραφη σου αλλα δεν μπορω να θυμιθω σε ποιο σαιτ την εχω ξανα δει :)

Link to comment
Share on other sites

εγω συνεχιζω να μην εχω αποτελεσμα..:wacko:

 

ποιο λαπτοπ έχεις?

και ποιον σκληρό?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

ποιο λαπτοπ έχεις?

και ποιον σκληρό?

 

Επεξεργαστη:intel core 2 quand cpu 2.40ghz

ram: 2 gb

συστημα: windows 7 ultimate (32 bit)

2 sata εσωτερικους 500 gb εκαστος

 

o σκληρος ειναι lacie 90gb

http://imagesb.ciao.com/iit/images/products/normal/075/LaCie_Mobile_Hard_Drive_Design_by_F_A_Porsche_USB_2_0_80_GB__528075.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επεξεργαστη:intel core 2 quand cpu 2.40ghz

ram: 2 gb

συστημα: windows 7 ultimate (32 bit)

2 sata εσωτερικους 500 gb εκαστος

 

o σκληρος ειναι lacie 90gb

http://imagesb.ciao.com/iit/images/products/normal/075/LaCie_Mobile_Hard_Drive_Design_by_F_A_Porsche_USB_2_0_80_GB__528075.jpg

 

την πληρη ονομασια πες μου του σκληρου και του λαπτοπ

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

τον εχω 3 χρονια τον σκληρο και δεν χρειαζεται ρευμα γιατι ειναι μικρος.συνηθως πανω απο 120 γιγα δεν ζηταει και ρευμα;εκτος απο το σκληρο ομως οι θυρες δεν πολυ υπακουν
Link to comment
Share on other sites

τον εχω 3 χρονια τον σκληρο και δεν χρειαζεται ρευμα γιατι ειναι μικρος.συνηθως πανω απο 120 γιγα δεν ζηταει και ρευμα;εκτος απο το σκληρο ομως οι θυρες δεν πολυ υπακουν

 

εχεις περασει τους τελευτεους drivers του pc??? διαβασα οτι αρκετοι ειχαν προβλημα

σαν το δικο σου....

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ξαφνικα οταν ακουω απο το live24 πχ ραδιοφωνο,και παω να δω ενα βιντεο στο youtube ή οτν μου στελνυν στο chat στο fb χαμηλωνει αμεσως η ενταση...ξερει κανεις τι φταιει?
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν έκανε τίποτα..

 

Εμένα δεν με χουν κρεμασει ποτε παντως, καλύτερα και από τα XP.

θα διαφωνησω...εχω τα 7 ult 64 τα εχω τουμπανιασει και δεν καταλαβενουν τιποτα...:)

Πρέπει να είσαι ο μόνος που το λες αυτό :p

Μπα... Και μένα τα 7άρια 64μπιτα μια χαρά πάνε απο τα χριστούγεννα που τα πέρασα (clean install)

 

Δεν είπα ότι δεν είναι καθόλου σταθερά.. αλλά δεν είναι και τέλεια! Τόσα προβλήματα γράφονται καθημερινά. Το ότι είναι καλύτερα από τα προηγούμενα windows δεν σημαίνει κάτι (αν και εγώ με τα xp πραγματικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα).

 

Ένα άλλο πρόβλημα που έχω είναι που έχω βάλει το msn να ανοίγει αυτόματα όταν ανοίγω τον υπολογιστή. Ωστόσο αυτό μία στις 2 φορές δεν θα ανοίξει. Δε νομίζω να κολλάει ο υπολογιστής σε κάτι τόσο απλό. Στα xp που είχα και με μικρότερο επεξεργαστή, ραμ κλπ πάντα άνοιγε έστω και αν καθυστερούσε λίγο. Έχω τα 64bit. Το ίδιο πρόβλημα ακριβώς είχα και με τα 32bit όταν τα είχα βάλει πριν καιρό..

 

Άλλο πρόβλημα που έχω είναι ότι κάποιες φορές (ευτυχώς όχι συχνά) δεν παίζει καθόλου ήχος και αναγκάζομαι είτε να κάνω επανεκκίνηση, είτε να κάνω αποσύνδεση και να ξανασυνδεθώ.

 

..κι απ' ότι βλέπω έχουν αρκετοί παρόμοια προβλήματα. Τυχαίο?

Link to comment
Share on other sites

τι εκδοση εχεις ? msdn? n? retail?

ps κατι μου θυμιζει η υπογραφη σου αλλα δεν μπορω να θυμιθω σε ποιο σαιτ την εχω ξανα δει :)

MSDN

 

Κυκλοφορώ και αλλού! :D

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

κι εγω msdn εχω

εκανες αποκρυψη ενημερωσης και συνεχιζει τα ιδια? :what:

ησως αν της απενεργοποιουσες εντελος και μια φορα στο τοσο εψαχνες για τυχων ενημερωσεις χειροκινητα? :)

ps θυμιθηκα :) σε ελληνικο σαιτ που τωρα εχει κλεισει, τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό έκανα τελικά γιατί βαρέθηκα να βλέπω κάθε μέρα να περνάει successfully τα updates και την επόμενη να τα ξαναβγάζει.

Αχχχχ, μείναμε άστεγα...

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...