Jump to content

Microsoft Windows 7


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχει πολυ μικρη ραμ παιδια,δε νομιζω να τα σηκωνει ;)

τα Starter μπορει

Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι τα starter έχουν διαφορετικό πυρήνα που ζητάει λιγότερη RAM;

Απλως τα netbooks φοράνε τα starter για να είναι πιο φτηνά.

Μέχρι και ultimate μπορείς να βάλει κανείς, αρκει να απενεργοποιήσει όλα τα εφε και θα τρώνε την ίδια RAM/resources με τα starter.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα 7 τρέχουν μια χαρά σε όλα τα netbook. Μη σας πω και καλύτερα από τα XP. Αν έχετε και 2 GB RAM τότε πάνε σφαίρα.
Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο hostolis και ο eLeKtriK EyE.

 

Netbook είναι, για ελαφρά χρήση (internet, bittorent, ταινίες, κανά παλιό παιχνιδι) προορίζεται. Όποια έκδοση και να βάλει, θα τρέξει καλά. Από εκεί και πέρα αν αρχίσει να το φορτώνει με προγράμματα ή θέλει να κάνει πολλά πράγματα μαζί, αναπόφευκτα θα αρχίσουν και τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

εχω το aspire one 150 με τον μεγαλο σκληρο(120γβ)

προορίζετε για νετ πιο πολυ και αντε καμια ταινιουλα...τα home ειναι ενταξει λετε?

γιατι θελω να ειναι και ελληνικα...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

οκ και δυο ερωτησεις ακομα...ποσο σκληρο θα πρεπει να διαθεσω?

και δεν νομιζω να χρειαζετε να κανω την εγκατασταση με bootable usb απλα τα περναω μεσα στον σκληρο και κανω clean install?

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις εξωτερικο dvd-rom ναι. Η αν εχεις μεγαλο flashακι και περασεις το iso στο σκληρο μεσω αυτου. Γιατι μιλαμε για netbook σωστα? Δεν εχει drive αυτο
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις εξωτερικο dvd-rom ναι. Η αν εχεις μεγαλο flashακι και περασεις το iso στο σκληρο μεσω αυτου. Γιατι μιλαμε για netbook σωστα? Δεν εχει drive αυτο

 

 

οχι δεν εχει dvd rom οποτε με φλασακι θα το κανω...ποσο σκληρο θα χρειαστει να εχω στο partition που θα τα περασω??

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

20GB απαιτεί η έκδοση Ultimate 64-bit που έχω στο laptop μου. Λογικά το Starter θα "φάει" λιγότερο από 16GB (είναι μόνο σε 32-bit και από εκεί έβγαλα το συμπέρασμα). ;)
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχει dvd rom οποτε με φλασακι θα το κανω...

 

Μπορείς να περάσεις τα Windows και χωρίς φλασάκι. Απλά, εκτελείς το iso αρχείο που έχεις και αυτό θα σου εμφανίσει κατευθείαν το "Install now" και έτσι θα μπορέσεις να τα περάσεις (δοκιμασμένο). ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να περάσεις τα Windows και χωρίς φλασάκι. Απλά, εκτελείς το iso αρχείο που έχεις και αυτό θα σου εμφανίσει κατευθείαν το "Install now" και έτσι θα μπορέσεις να τα περάσεις (δοκιμασμένο). ;)

 

αρχικα αυτο ενοουσα...οτι αφου δεν εχω dvd rom θα μεταφερω το iso απο το desktop στο netbook με φλασακι και θα το τρεξω απο εκει και θα κανω clean install..

 

ΑΛΛΑ.. ουτε αυτο μπορει να γινει γιατι ο C στο νετβοοκ ειναι μονο 10γβ... οποτε

πρεπει να το μεγαλωσω και να τον κανω τουλαχιστον 40 γβ σωστα?

οποτε πρεπει να κανω bootable ενα φλασακι με τα win και να κανω φορματ και τον

C και τον D να τους ενωσω και μετα να κανω καινουργια partitions....υπαρχει

ευκολοτερος τροπος??

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω τα vista και θελω να βαλω τα 7 αλλα θελω να σιγουρευτω μην κανω κανενα λαθος κατα το φορμαρισμα και την νεα εγκατασταση. Λοιπον εχω:

 

windows vista home prenium servive pack 2 32bit

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ: intel core 2 quand cpu 2.40 Ghz

RAM:2 GB

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ: Geforce 8600 gt

 

τι θα προτεινατε να κανω;ποιο πακετο των 7 32 η 64 bit;

μπορω πανω στα vista να βαλω τα 7;καποια πραγματα σχετικα με το φορμαρισμα..

 

μεχρι να το καταφερω αν γινεται να μην κλειδωσετε το θεμα κυριοι admin:)

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να βάλεις 32bit λειτουργικό. Με 2 GB δεν έχει νόημα να βάλεις 64bit. Επίσης καλύτερα να κάνεις clean install. Μην κάνεις upgrade από τα Vista.
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να βάλεις 32bit λειτουργικό. Με 2 GB δεν έχει νόημα να βάλεις 64bit. Επίσης καλύτερα να κάνεις clean install. Μην κάνεις upgrade από τα Vista.

 

τι ειναι το clean install;τα 32 απο τα 64 bit εχουν ουσιαστικη διαφορα;

Link to comment
Share on other sites

clean install ειναι να κανεις φορματ

τα 32bit βλεπουν μεχρι 3gb ram

τα 64bit ειναι λιγο πιο γρηγορα(αλλα πρεπει να τα υποστιρηζει ο επεξεργαστης σου)

Link to comment
Share on other sites

θα βαλεις το dvd με τα windows στο drive και θα επιλεξεις απο το βιος boot from cd first θα κανεις save&exit θα κανει restart και μετα αφου δεις στη οθονη press eny key to boob from cd θα πατησεις οποιοδηποτε πληκτρο μετα θα επιλεξεις αγγλικο πλικτρολογιο κλπ
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής στο laptop μου έχω τα Windows Vista Ultimate 32-bit και μνήμη RAM με βάση τα specs του laptop 4GB ενώ αναγνωρίζει μόνο τα 3GB.

 

Μιας και όπως αναφέρθηκε παραπάνω ότι τα 64-bit είναι γρηγορότερα, θα ήθελα να ρωτήσω:

1. Αν βάλω τα Windows 7 Ultimate 64-bit, θα αναγνωρίζει και τα 4 GB που έχω στο laptop;

2. Από που μπορώ να δω ότι ο επεξεργαστής μου υποστηρίζει τα 64-bit;

3. Προτείνετε Αγγλικά ή Ελληνικά;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...