Jump to content

Android - προτάσεις: Γενικές Εφαρμογές


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανένα κανονικό πληκτρολόγιο (που να μην είναι qwerty) με ελληνικά υπάρχει?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς δεν έχει υποστήριξη 160 χαρακτήρων. Μόνο η default εφαρμογή έχει αυτή τη δυνατότητα, και αυτό γιατί προφανώς έχει τη λειτουργία της μετατροπής των χαρακτήρων που εισάγονται απ' το πληκτρολόγιο.

Επίσης ελληνικά και ελληνικό Τ9 υποστηρίζει το πληκτρολόγιο της HTC, HTC_IME

 

έχω το htc legend, στα μηνύματα ΔΕΝ υποστηρίζει ελληνικό Τ9, ενώ σε άλλες περιπτώσεις (εφαρμογές) το υποστηρίζει κανονικότατα (κουφό!). πχ financisto, color notes και πολλές άλλες. ακόμα και σε native εφαρμογές του sense ui. όλα αυτά είναι "έργο" του htc_ime που προφανώς βρίσκεται εγκατεστημένο στο legend. καλό θα ήταν να υπήρχε μια εφαρμογή μηνυμάτων, έστω με δικό της πληκτρολόγιο που να λύνει αυτό το προβληματάκι.

Link to comment
Share on other sites

Το HTC_IME έχει και compact querty και το "κλασσικό" αριθμητικό. Αν μπορεί, ας το δοκιμάσει κάποιος που δεν έχει HTC και να μας πει αν δουλεύει.
Link to comment
Share on other sites

έχω το htc legend, στα μηνύματα ΔΕΝ υποστηρίζει ελληνικό Τ9, ενώ σε άλλες περιπτώσεις (εφαρμογές) το υποστηρίζει κανονικότατα (κουφό!). πχ financisto, color notes και πολλές άλλες. ακόμα και σε native εφαρμογές του sense ui. όλα αυτά είναι "έργο" του htc_ime που προφανώς βρίσκεται εγκατεστημένο στο legend. καλό θα ήταν να υπήρχε μια εφαρμογή μηνυμάτων, έστω με δικό της πληκτρολόγιο που να λύνει αυτό το προβληματάκι.

 

Δεν είναι κουφό, απλά δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί το T9 γιατί χρησιμοποιεί το λεξικό στο οποίο οι λέξεις είναι αποθηκευμένες με ελληνικούς χαρακτήρες. Στα μηνύματα όμως για να επιτευχθεί η λειτουργία των 160 χαρακτήρων, χρησιμοποιούνται λατινικοί(κεφαλαία πάντα) χαρακτήρες για τα κοινά γράμματα, και ελληνικοί μόνο για τα γράμματα που δεν έχουν αντίστοιχους λατινικούς ίδιους(πχ Φ,Ψ,Θ.....). Αυτό λοιπόν στην ουσία κάνει η εφαρμογή SMS, μετατρέπει τους ελληνικούς χαρακτήρες που είναι ίδιοι στους αντίστοιχους λατινικούς. Γιαυτό τα μηνύματα στον παραλήπτη εμφανίζονται με κεφαλαία και χωρίς τόνους.

Link to comment
Share on other sites

Το HTC_IME έχει και compact querty και το "κλασσικό" αριθμητικό. Αν μπορεί, ας το δοκιμάσει κάποιος που δεν έχει HTC και να μας πει αν δουλεύει.

Το δοκίμασα στο milestone.

Αν εξαιρέσει κανείς ότι είναι κακάσχημο, δουλεύει μια χαρά (με εξαίρεση την επιλογή για calibration της οθόνης, που γενικά το milestone δεν έχει τέτοια επιλογή).

Αλλά 5 mb μια εφαρμογή για πληκτρολόγιο??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

εχω αρχισει και μπαινω σιγα σιγα στο νοημα του android. εβαλα 3gwatchdog και APNdroid, πυξιδα, φακο και 1-2 παιχνιδακια να περναει η ωρα οταν βαριεμαι.

 

θελω να μου προτεινετε μερικα ομως εσεις. ενα για τη μπαταρια, ενα καλο για καιρο (εβαλα αυτο που δειχνει και ωρα και ολο μου βγαζει οτι κατι γινεται με την google και δεν μπορει να κανει ενημερωση) και να μου πειτε που μπορω να βρω θεματα και wallpapers.

Link to comment
Share on other sites

εχω αρχισει και μπαινω σιγα σιγα στο νοημα του android. εβαλα 3gwatchdog και APNdroid, πυξιδα, φακο και 1-2 παιχνιδακια να περναει η ωρα οταν βαριεμαι.

 

θελω να μου προτεινετε μερικα ομως εσεις. ενα για τη μπαταρια, ενα καλο για καιρο (εβαλα αυτο που δειχνει και ωρα και ολο μου βγαζει οτι κατι γινεται με την google και δεν μπορει να κανει ενημερωση) και να μου πειτε που μπορω να βρω θεματα και wallpapers.

 

Για καιρό βάλε το beautiful widgets. Έχει και διάφορα άλλα, αλλά εγώ το χρησιμοποιώ μόνο για τον καιρό.

Άλλα χρήσιμα είναι:

blue rss

3 cube (για μουσική)

data counter

mabilo wallpaper (για πολλά ωραία wallparers)

videobox (youtube player & downloader)

vizbattery (battery widget)

sms backup (αποθηκεύει τα sms σου στο gmail, σε ειδικό φάκελο, ώστε να έχεις πρόσβαση σε αυτά και χωρίς το κινητό)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα!!

Πλεον το chompsms στελνει ελληνικα SMS με 160 χαρακτηρες.

(Τωρα τα ελεγξα και ειπα να το μοιραστω μαζι σας,ελπιζω να μην εχει ξαναναφερθει...!)

Link to comment
Share on other sites

Σε ποία έκδοση το έλεγξες αυτό και λειτουργεί?

Μόλις τώρα εγκατέστησα την τελευταία που υπάρχει στο market, και 160 χαρακτήρες δεν υποστηρίζονται. Μολίς γραφτεί κάποιος ελληνικός χαρακτήρας, γυρίζει στους 70

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα!!

Πλεον το chompsms στελνει ελληνικα SMS με 160 χαρακτηρες.

(Τωρα τα ελεγξα και ειπα να το μοιραστω μαζι σας,ελπιζω να μην εχει ξαναναφερθει...!)

 

για πες λεπτομέρειες, έκδοση, ρυθμίσεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης

DoubleTwist player για Android. Από τους πιο όμορφους και γρήγορους players που έχω δει τελευταία! Δωρεάν για λίγες ημέρες στο Market!

 

http://www.engadget.com/2010/06/03/android-upgrades-itself-with-doubletwist-media-player-app/

:)

Link to comment
Share on other sites

Σε ποία έκδοση το έλεγξες αυτό και λειτουργεί?

Μόλις τώρα εγκατέστησα την τελευταία που υπάρχει στο market, και 160 χαρακτήρες δεν υποστηρίζονται. Μολίς γραφτεί κάποιος ελληνικός χαρακτήρας, γυρίζει στους 70

 

Ειναι η εκδοση donate 4.1.Απο ρυθμισεις δεν εκανα τιποτα.μολις το εγκατεστησα αρχισα να στελνω και γραφει 160 χαρακτηρες(και το στελνει και σαν ενα).ειναι τελειως εξελληνισμενο.δεν ξερω αν υπαρχει στo market.

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η εκδοση donate 4.1.Απο ρυθμισεις δεν εκανα τιποτα.μολις το εγκατεστησα αρχισα να στελνω και γραφει 160 χαρακτηρες(και το στελνει και σαν ενα).ειναι τελειως εξελληνισμενο.δεν ξερω αν υπαρχει στo market.

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

 

Δε νομίζω πως ειναι τοσο απλο για ολους. Παιζει ρολο η συσκευη, η ρομ και ίσως πολλά ακόμη. Εγω για παράδειγμα με την cyanogen στέλνω 160 χαρακτήρες ακόμη και μέσω handcent. παλιότερα δεν έστελνα ούτε από την default εφαρμογή...

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Στο σημερινο update του ADWLauncher υπαρχει και η ελληνικη γλωσσα για οποιον εχει ελληνικο μενου στο κινητο του.Επειδη τη μεταφραση την εκανα εγω πολυ βιαστικα σημερα προκειμενου να προλαβω το update του developer,ζητω συγγνωμη γιατι εχω κανει 2 ορθογραφικα λαθη.

Εαν καποιος χρηστης βρει κατι που δεν του αρεσει στη μεταφραση ας μου στειλει pm για να στειλω διορθωσεις για το επομενο update

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως ειναι τοσο απλο για ολους. Παιζει ρολο η συσκευη, η ρομ και ίσως πολλά ακόμη. Εγω για παράδειγμα με την cyanogen στέλνω 160 χαρακτήρες ακόμη και μέσω handcent. παλιότερα δεν έστελνα ούτε από την default εφαρμογή...

 

Δε το γνωριζω αλλα μεχρι τη προηγουμενη εκδοση δε μου εστελνε 160 χαρακτηρες ενω τωρα χωρις να αλλαξω κατι δουλευει μια χαρα...!το handcent δε μου στελνει 160...

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε το γνωριζω αλλα μεχρι τη προηγουμενη εκδοση δε μου εστελνε 160 χαρακτηρες ενω τωρα χωρις να αλλαξω κατι δουλευει μια χαρα...!το handcent δε μου στελνει 160...

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

 

Δε διαφωνώ. Προφανώς και έχεις δίκιο, αλλά είναι πιθανό να μη δουλεύει για όλους.

Το θέμα με τους 160 χαρακτήρες είναι αρκετά πολύπλοκο. Όταν δεν είχα 160 χαρακτήρες είχα δοκιμάσει να βάλω ακόμη και nandroid backup συμφορουμίτη (του vman) που είχε το ίδιο κινητό και ενώ εκείνος έγραφε 160 χαρακτήρες κανονικά, σε μένα δεν δούλευε ούτε ανακτώντας το backup του...

Βγήκα offtopic οπότε το σταματάω, πάντως καλά κάνεις και αναφέρεις για το chomp, γιατί σε κάποιους μπορεί να δουλέψει.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,εκανα μια βλακεια σημερα το πρωι,πηγα να σβησω ενα sms και τα εσβησα ολα.μπορω καπως να τα βρω;ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,εκανα μια βλακεια σημερα το πρωι,πηγα να σβησω ενα sms και τα εσβησα ολα.μπορω καπως να τα βρω;ευχαριστω.

 

Μόνο αν ειχες κάνει κάποιο backup στα sms σου ή αν είχες ένα nandroid bakcup από αλλαγή rom. Εγώ χρησιμοποιώ το sms backup που τα αποθηκευει κατευθείαν στο gmail σε ξεχωριστο label.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν ειχες κάνει κάποιο backup στα sms σου ή αν είχες ένα nandroid bakcup από αλλαγή rom. Εγώ χρησιμοποιώ το sms backup που τα αποθηκευει κατευθείαν στο gmail σε ξεχωριστο label.

Την εφαρμογή αυτή τη χρησιμοποιώ και εγώ.

Πολύ καλή!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Για όσους γνωρίζουν την εφαρμογή ChompSMS, συνεργάστηκα με τους developers, έστειλα ελληνική μετάφραση και πλέον το interface είναι στα ελληνικά! :happy:

Μπορεί να υπάρχουν ακόμα κάποια αγγλικά strings, αλλά πλέον ένα 90% εμφανίζεται κανονικά στα ελληνικά!

 

Σημ.: Η γλώσσα του τηλεφώνου πρέπει να είναι στα ελληνικά!

 

Ποια ρύθμιση πρέπει να διορθώσω στο ChompSMS για να μου βάζει τικ δίπλα στα SMS που παραδίδονται? Σε όσα είχα εκ των προτέρων και είχαν αναφορά παράδοσης έβαλε αυτόματα το πράσινο check , αλλά σε ότι έχω στείλει από 'κει και πέρα δε βάζει πράσινο τικ είτε παραδίδεται κανονικά είτε όχι ... :confused:

 

EDIT: Το βρήκα!

Edited by SniFiSniF
Link to comment
Share on other sites

'Eχω το sony ericsson X10 και δεν εχει ολοκληρωμενο το αρχειο κλησεων,δηλαδη να βλεπω ξεχωριστα τις αναπαντητες,τις εξερχωμενες,και τις εισερχομενες.Παρακαλω μηπως υπαρχει καποια εφαρμογη που να βελτιωνει την κατασταση?????????????????????????

Περιμενω μια λυτρωτικη απαντηση sos

Link to comment
Share on other sites

'Eχω το sony ericsson X10 και δεν εχει ολοκληρωμενο το αρχειο κλησεων,δηλαδη να βλεπω ξεχωριστα τις αναπαντητες,τις εξερχωμενες,και τις εισερχομενες.Παρακαλω μηπως υπαρχει καποια εφαρμογη που να βελτιωνει την κατασταση?????????????????????????

Περιμενω μια λυτρωτικη απαντηση sos

 

Πηγαίνεις τηλ.-μενού -ιστορικό κλήσεων- ξανα μενού και μετα προβολή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε,σ'ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία,αλλά μάλλον δε με κατάλαβες.Δε γίνεται αυτό που σου είπα.Δείχνει όλες μαζί τις πληροφορίες και δεν τις ξεχωρίζει.Αν έχεις κάποιο άλλο νέο στο άμεσο μέλλον και δε σου είναι κόπος θα ήθελα να μ'ενημερώσεις σχετικά.Πάντως και πάλι σ'ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να με βοηθήσεις...........
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...