Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από το 1999 που πήρα το πρώτο μου κινητό ΝΟΚΙΑ μέχρι σήμερα ποτε δεν είχα πρόβλημα με την ένδειξη της μπαταρίας. Απογοήτευση ήταν η μπαταρία του 5800 που χάλασε παρά πολυ γρήγορα με κλασική χρήση αλλά η διάρκεια και η ένδειξη ήταν άψογες!!!!

Υπάρχουν πολλοί λόγοι που μπορεί η μπαταρία να πέφτει απότομα ή η ένδειξη να μοιάζει λανθασμένη. Και ο βασικότερος λόγος είναι το δίκτυο που μπορεί να είναι πολύ κακό σε κάποιο σημείο. Είχα παρόμοιο πρόβλημα που συνέβαινε οταν ημουν σπίτι ενώ όταν ήμουν στη δουλειά ολα ηταν καλά.

Κάτί άσχετο αλλά σχετικό: Η φόρτιση που κάνουν οι σύγχρονοι - γρήγοροι - φορτιστές δεν είναι η καλύτερη δυνατή. Αν η φόρτιση γίνει με παλιό φορτιστή - αργό- (μέσω αντάπτορα γιατι εχει αλλαξει πλεον το βυσμα) η διάρκεια της μπαταρίας είναι μεγαλύτερη!!!! Αυτό το παρατήρησα μετά από προσωπικά τεστ και μου το επιβεβαιωσε (ατυπα- κουνώντας το κεφάλι!!!!) και nokia shop(alpha copy - παλια).

 

Συμφωνώ και εγώ, απόλυτα, με όλα όσα γράφει ο mariosxenos. Ειδικότερα για το 5800 και Ν73ΜΕ που τα έχω ακόμα κρατάνε σχεδόν 7 μέρες (μιλάω ελάχιστα, το πολύ 1-2 κλήσεις του ενός με δύο λεπτά τη μέρα και φυσικά 3G απενεργοποιημένο) και οι μπάρες φόρτισης, όποτε το ξεκλειδώνω, ήταν και είναι στο φυσιολογικό τους επίπεδο. Και ήταν έτσι κάθε συσκευή που είχα (απ' όσο θυμάμαι φυσικά).

Edited by jkamb

MyPhones: Nokia 2110i, Nokia 6150, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia N70, Nokia N73ME, Nokia 5800XM, Nokia C7, Nokia L920 (Win10), Nokia L625 (Win8.1), Microsoft L640, Microsoft L640XL, Microsoft L950DS, Xiaomi Pocophone F1, Xiaomi Poco F2 Pro, Xiaomi Poco F4

MyBands: Xiaomi Mi Band 2, 3, 4, Honor Watch ES, Huawei Watch Fit

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλά και να το αφήσω να κάθεται το κινητό δεν παίζει το κινητό να βγάλει πάνω από 4 μέρες...

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλά και να το αφήσω να κάθεται το κινητό δεν παίζει το κινητό να βγάλει πάνω από 4 μέρες...

 

Το φορτιζω 2 φορες την ημερα. Αν το αφησω σε αναμονη, 4 μερες της εχει ανετα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κυρίες και κύριοι καλησπέρα, τα φώτα σας θα ήθελα (κατά προτίμηση Xenon)!

Γνωστός έφερε από την Αγγλία συσκευή κλειδωμένη στην Vodafone και προφανώς με αγγλική γλώσσα και μενού. Ο τρόπος είναι ο ίδιος για να ξεκλειδωσει ο παροχος και να αλλάξει και η γλώσσα του μενού ή θέλει άλλο τρόπο από αυτόν που εχω δει ήδη για το ξεκλειδωμα του παροχου?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την οποία απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Κυρίες και κύριοι καλησπέρα, τα φώτα σας θα ήθελα (κατά προτίμηση Xenon)!

Γνωστός έφερε από την Αγγλία συσκευή κλειδωμένη στην Vodafone και προφανώς με αγγλική γλώσσα και μενού. Ο τρόπος είναι ο ίδιος για να ξεκλειδωσει ο παροχος και να αλλάξει και η γλώσσα του μενού ή θέλει άλλο τρόπο από αυτόν που εχω δει ήδη για το ξεκλειδωμα του παροχου?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την οποία απάντηση.

Ρώτα στο 9volto

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

@ raftoput

 

Ο τρόπος ξεκλειδώματος είναι διαφορετικός από την αλλαγή του product code για την εισαγωγή της ελληνικής γλώσσας.

Κάνε ό,τι σου είπε ο junglist ή αν θέλεις να το ψάξεις και μόνος σου ρίξε μια ματιά στο ωωω.geo-gsm.com.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα τσακάλια! Λοιπόν, ξέχασα τον κωδικό του router που έχω σπίτι μου, αλλά ευτυχώς τον έχω αποθηκευμένο στο 5800 όπου μπαίνει αυτόματα. ΤΟ θέμα είναι ότι όταν πάω να δω τους κωδικούς που έχουν αποθηκευτεί, είναι σε στυλ "******". Υπάρχει τρόπος να το αποκρυπτογραφήσω; Σας ευχαριστώ! :D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα τσακάλια! Λοιπόν, ξέχασα τον κωδικό του router που έχω σπίτι μου, αλλά ευτυχώς τον έχω αποθηκευμένο στο 5800 όπου μπαίνει αυτόματα. ΤΟ θέμα είναι ότι όταν πάω να δω τους κωδικούς που έχουν αποθηκευτεί, είναι σε στυλ "******". Υπάρχει τρόπος να το αποκρυπτογραφήσω; Σας ευχαριστώ! :D

Δεν νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να το δεις μέσα από το κινητό σου αλλά είναι πιο εύκολο να μπεις στην σελίδα του router σου και να το δεις από εκεί τον κωδικό.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να στείλω σε ένα φίλο ένα μεγάλο αρχείο και δε μπορούσε να το στείλει γιατί δεν επαρκούσε η μνήμη του τηλεφώνου. Οσο και να έψαξα δε βρήκα την επιλογή να αποθηκεύονται στην κάρτα μνήμης και όχι στο τηλέφωνο τα αρχεία μέσω bluetooth. Ξέρει κανείς πως γίνετε αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να στείλω σε ένα φίλο ένα μεγάλο αρχείο και δε μπορούσε να το στείλει γιατί δεν επαρκούσε η μνήμη του τηλεφώνου. Οσο και να έψαξα δε βρήκα την επιλογή να αποθηκεύονται στην κάρτα μνήμης και όχι στο τηλέφωνο τα αρχεία μέσω bluetooth. Ξέρει κανείς πως γίνετε αυτό?

Μέσα από τα μηνύματα γίνεται. Θα πας Μηνύματα > Επιλογές > Ρυθμίσεις > Άλλο > Τοποθεσία αποθήκευσης (αν θυμάμαι καλά) και θα επιλέξεις την κάρτα μνήμης.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.σημερα ανοιξα το κινητο μου(αφαιρεσα τις προσοψεις και εβγαλα το digitizer και εκανα την βλακεια να το ανοιξο μονο με την lcd οθονη.μου εβγαλε ενα μεγαλο χ σε ολοκληρη την οθονη.το εκλεισα κατευθειαν το ξανασυναρμολογησα εβαλα την μπαταρια το ανοιξα αλλα μου ξαναδειχνει ενα μεγαλο χ στην οθονη.τι μπορω να κανω τωρα? η εγγυηση δεν ισχυει αφου το ανοιξα αρα μαλλον με βλεπω να πληρωνω παλι :(((

 

Φίλε μου τελικά τι έγινε;; το έφτιαξες;; Έχω το ίδιο πρόβλημα(σπάσιμο οθόνης ) και χθες το άνοιξα όλο να δω την οθόνη του και αφού έκανα κομματάκια όλο το τηλέφωνο παρήγγειλα μια απο το e-click με 42€ και εύχομαι να καταφέρω να το κλείσω και να δουλέψει ... Λέτε να έχω κανένα πρόβλημα ;;

Edited by jimpe
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Εχω ενα μεγαλο προβλημα με το κινητο. Ειναι κατι που γινοταν και στο παρελθόν (περίπου μια φορά το μήνα) αλλά τώρα έχει καταντήσει να γίνεται πέντε τη βδομάδα.

 

Εκεί που είμαι στο μενού ή παίρνω video πχ, σβήνει το κινητό. Όχι τελείως, το βλέπω και αργοσβήνει. Πως ήταν τα παλιά gameboy που όταν τα έκλεινες έβλεπες την οθόνη να σβήνει σιγά σιγα; Τέτοιο πράγμα. Κάνει επανεκκίνηση και μετά όλα καλά.

 

Συμβαίνει και σε εσάς;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Εχω ενα μεγαλο προβλημα με το κινητο. Ειναι κατι που γινοταν και στο παρελθόν (περίπου μια φορά το μήνα) αλλά τώρα έχει καταντήσει να γίνεται πέντε τη βδομάδα.

 

Εκεί που είμαι στο μενού ή παίρνω video πχ, σβήνει το κινητό. Όχι τελείως, το βλέπω και αργοσβήνει. Πως ήταν τα παλιά gameboy που όταν τα έκλεινες έβλεπες την οθόνη να σβήνει σιγά σιγα; Τέτοιο πράγμα. Κάνει επανεκκίνηση και μετά όλα καλά.

 

Συμβαίνει και σε εσάς;

σε μενα εχει συμβει καμια δεκαρια φορες σε διαρκεια 6 μηνων.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Εχω ενα μεγαλο προβλημα με το κινητο. Ειναι κατι που γινοταν και στο παρελθόν (περίπου μια φορά το μήνα) αλλά τώρα έχει καταντήσει να γίνεται πέντε τη βδομάδα.

 

Εκεί που είμαι στο μενού ή παίρνω video πχ, σβήνει το κινητό. Όχι τελείως, το βλέπω και αργοσβήνει. Πως ήταν τα παλιά gameboy που όταν τα έκλεινες έβλεπες την οθόνη να σβήνει σιγά σιγα; Τέτοιο πράγμα. Κάνει επανεκκίνηση και μετά όλα καλά.

 

Συμβαίνει και σε εσάς;

 

Κι εμένα το ίδιο αλλά πολύ σπάνια...

Το έχω 8 μήνες περίπου και πρέπει να έχει γίνει 3-4 φορές σε αυτό το διάστημα...

Link to comment
Share on other sites

αγορα προσφατα το κινητο απο Γερμανια, αλλα δεν εχει στο μενου του την ελληνικη γλωσσα, πως μπορω να την προσθεσω?
Link to comment
Share on other sites

αγορα προσφατα το κινητο απο Γερμανια, αλλα δεν εχει στο μενου του την ελληνικη γλωσσα, πως μπορω να την προσθεσω?

Διάβασε από τον οδηγό S60 5th Edition Platform FAQ την ερώτηση Εισαγωγή της Ελληνικής γλώσσας & debrand συσκευής.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετω ολους. Ειμαι καινουργιος στην παρεα και εχω το 5800. Εχω ενα προβλημα με τους χαρτες του OVI που ειναι τελειως ανενημερωτοι. Οσο για την πλοηγηση δεν εχω παραπονο
Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετω ολους. Ειμαι καινουργιος στην παρεα και εχω το 5800. Εχω ενα προβλημα με τους χαρτες του OVI που ειναι τελειως ανενημερωτοι. Οσο για την πλοηγηση δεν εχω παραπονο

 

σύνδεσε το κινητό με το PC μέσω καλωδίου και απο το Νokia OVI Suit πήγαινε στους χάρτες (maps) και θα σου βγάλει εκεί τις ενημερώσεις (εαν υπάρχουν). δοκίμασε και μία να ξανά κατεβάσεις τους χάρτες. πριν λίγο καιρό μου είχε βγάλει update στους χάρτες και πέρασα τους καινούριους.

κινητό Nokia 5800 XpressMusic

τύπος:RM-356, 0559395 (Blue)

Link to comment
Share on other sites

Καινουργιος και εγω στην παρεα σας.Με την εξης απορια...απο που συγχρονιζω να μου δειχνει τις αναπαντητες και τα μηνυματα μολις ξεκλειδωσω τη συσκευη?Τωρα μου αναβει μονο το φωτακι και πρεπει να ψαχνω τι απο τα 2 εχω...

Σας ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια, ισως ξερει καποιος να μου πει τον τροπο ή καποιο προγραμματακι.

 

εχω το κινητο μου το 5800 και θα ηθελα να βρω μια λειτουργια η οποια θα μου επιτρεπει να "μοιραζω" το ιντερνετ που διαθετω στο κινητο απο το δικτυο της κινητης μου σε υπολογιστη ή σε αλλο κινητό ασύρματα χωρις να χρησιμοποιω τον υπολογιστη μου και το προγραμμα ovi ?

 

πχ το 5800 να "μοιραζει" το ιντερνετ μεσω 1) bluetooth ή μεσω 2) wi fi (κατα κυριο λογο θελω απο wi-fi.)

 

ενα ζωντανο παραδειγμα που το κανει αυτο ειναι το samsung wave και το HTC HD2 γινονται χωρις καποιο εξτρα προγραμμα ή ρυθμιση Access point για μεχρι 3 συσκευες να παιρνουν internet απο αυτα τα κινητα μεσω wi-fi.

 

ευχαριστω!

 

Καινουργιος και εγω στην παρεα σας.Με την εξης απορια...απο που συγχρονιζω να μου δειχνει τις αναπαντητες και τα μηνυματα μολις ξεκλειδωσω τη συσκευη?Τωρα μου αναβει μονο το φωτακι και πρεπει να ψαχνω τι απο τα 2 εχω...

Σας ευχαριστω...

 

καλως ηρθες στην παρεα!

 

δεν καταλαβαινω τον ορο που χρησιμοποιεις "συγχρονισω".

το 5800 στις ρυθμισεις -- τηλεφωνο -- φωτισμος ειδοπ. -- φωτισμος ειδοποιησης -- αναγγελομενα συμβαντα εχει μεσα επιλογες το ποτε θες να αναβοσβηνει το λαμπακι του κινητου οταν εχεις καποια αναπαντητη ή καποιο μηνυμα.

 

επισης, εαν το τηλεφωνο χτυπησει και δεν σηκωσω εγω να απαντησω, μολις ξεκλειδωσω το τηλ με τη μια μπροστινη οθονη λεει 1 αναπαντητη. οπως κανουνε ολα τα νοκια! εαν πατησω επανω σε αυτο που λεει μια αναπαντητη κληση θα μου δειξει ποιος με εχει παρει.

 

το ιδιο και το αυτο γινεται και με τα μηνυματα.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
ο ηλιος ειναι πρασινος και το γρασιδι λαμπει...κι αλλα πολλα τετοια ! Γεια σας ;)
Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια, ισως ξερει καποιος να μου πει τον τροπο ή καποιο προγραμματακι.

 

εχω το κινητο μου το 5800 και θα ηθελα να βρω μια λειτουργια η οποια θα μου επιτρεπει να "μοιραζω" το ιντερνετ που διαθετω στο κινητο απο το δικτυο της κινητης μου σε υπολογιστη ή σε αλλο κινητό ασύρματα χωρις να χρησιμοποιω τον υπολογιστη μου και το προγραμμα ovi ?

 

πχ το 5800 να "μοιραζει" το ιντερνετ μεσω 1) bluetooth ή μεσω 2) wi fi (κατα κυριο λογο θελω απο wi-fi.)

 

ενα ζωντανο παραδειγμα που το κανει αυτο ειναι το samsung wave και το HTC HD2 γινονται χωρις καποιο εξτρα προγραμμα ή ρυθμιση Access point για μεχρι 3 συσκευες να παιρνουν internet απο αυτα τα κινητα μεσω wi-fi.

 

ευχαριστω!

 

θα μπορέσεις μόνο μέσω PC να μοιράσεις το internet απο το κινητό. όταν θα συνδέσεις το κινητό με το PC και το PC παίρνει internet απο το κινητό τότε στις συνδέσεις μπορείς να κάνεις μια γέφυρα τη σύνδεση του κινητού με το wlan (wi-fi) και να δημιουργήσεις μία νέα σύνδεση ασύρματη απο το PC που θα μοιράζετε σε πολλές συσκευές.

κινητό Nokia 5800 XpressMusic

τύπος:RM-356, 0559395 (Blue)

Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια, ισως ξερει καποιος να μου πει τον τροπο ή καποιο προγραμματακι.

 

εχω το κινητο μου το 5800 και θα ηθελα να βρω μια λειτουργια η οποια θα μου επιτρεπει να "μοιραζω" το ιντερνετ που διαθετω στο κινητο απο το δικτυο της κινητης μου σε υπολογιστη ή σε αλλο κινητό ασύρματα χωρις να χρησιμοποιω τον υπολογιστη μου και το προγραμμα ovi ?

 

πχ το 5800 να "μοιραζει" το ιντερνετ μεσω 1) bluetooth ή μεσω 2) wi fi (κατα κυριο λογο θελω απο wi-fi.)

 

ενα ζωντανο παραδειγμα που το κανει αυτο ειναι το samsung wave και το HTC HD2 γινονται χωρις καποιο εξτρα προγραμμα ή ρυθμιση Access point για μεχρι 3 συσκευες να παιρνουν internet απο αυτα τα κινητα μεσω wi-fi.

Γίνεται με το πρόγραμμα Joikusoft

Έτσι μπαίνω στο ίντερνετ από τον φορητό μου όπου και αν είμαι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Eρώτηση περί του τελευταίου firmware.

 

Καταρχήν να πω πως το τηλέφωνό μου μέχρι χτες το πρωί ήταν vodafone live και τώρα είναι σαν απλή συσκευή μετά την αλλαγή του product code που έκανα χάρη σε σας και τις οδηγίες σας.

Μου την είχε βαρέσει που η Νοκια έχει φτάσει τα τρία upgrades για την συσκευή κι εγώ είχα μείνει με την vodafone ακόμα στη πρώτη. Έτσι λοιπόν την πέταξα έξω και αναβάθμισα το firmware στην τελευταία έκδοση (50...)

Χτες λοιπόν με πήρε κάποιος τηλέφωνο και μου έβγαλε δύο μπάρες κάτω κάτω, που αναβόσβηνε η μία μπλε χρώμα και η άλλη πράσινο. Η μία έλεγε "απάντηση" κι η άλλη "ξεκλείδωμα" (αφού στο τηλέφωνο ήταν κλειδωμένη η οθόνη)

Πατούσα το "απάντηση" αλλά δεν άνοιγε η γραμμή. Μετά ξεκλείδωσα την οθόνη από το πλαϊνό κουμπί και σταμάτησε ο ήχος κλήσης, αλλά μπόρεσα μετά πατώντας στην οθόνη να ανοίξω την γραμμή.

Πριν και με το firmware 31... ακόμα και κλειδωμένη να ήταν η οθόνη, όταν πατούσα απάντηση άνοιγε η γραμμή....τώρα γιατί δεν γίνεται αυτό?

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Eρώτηση περί του τελευταίου firmware.

 

Καταρχήν να πω πως το τηλέφωνό μου μέχρι χτες το πρωί ήταν vodafone live και τώρα είναι σαν απλή συσκευή μετά την αλλαγή του product code που έκανα χάρη σε σας και τις οδηγίες σας.

Μου την είχε βαρέσει που η Νοκια έχει φτάσει τα τρία upgrades για την συσκευή κι εγώ είχα μείνει με την vodafone ακόμα στη πρώτη. Έτσι λοιπόν την πέταξα έξω και αναβάθμισα το firmware στην τελευταία έκδοση (50...)

Χτες λοιπόν με πήρε κάποιος τηλέφωνο και μου έβγαλε δύο μπάρες κάτω κάτω, που αναβόσβηνε η μία μπλε χρώμα και η άλλη πράσινο. Η μία έλεγε "απάντηση" κι η άλλη "ξεκλείδωμα" (αφού στο τηλέφωνο ήταν κλειδωμένη η οθόνη)

Πατούσα το "απάντηση" αλλά δεν άνοιγε η γραμμή. Μετά ξεκλείδωσα την οθόνη από το πλαϊνό κουμπί και σταμάτησε ο ήχος κλήσης, αλλά μπόρεσα μετά πατώντας στην οθόνη να ανοίξω την γραμμή.

Πριν και με το firmware 31... ακόμα και κλειδωμένη να ήταν η οθόνη, όταν πατούσα απάντηση άνοιγε η γραμμή....τώρα γιατί δεν γίνεται αυτό?

 

τωρα δεν γινεται, ειναι λιγο περιεργο αρχικα. αλλα το συνιθιζεις μετα. για μενα καλο θα ηταν να το αφησουν οπως στο 31 εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...