Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Ειδα σε καποιο 5800 να υπαρχουν εικονιδια στην οθονη με φωτογραφια τα παιδια του και μου ειπε οτι πατώντας τα κουμπία κάνεις κληση.

Πως γινεται αυτό????

Πας Ρυθμίσεις > Προσωπικό > Αρχική οθόνη > Θέμα αρχικής οθόνης και επιλέγεις την γραμμή επαφών.

 

μετα την αναβαθμιαη λογισμικου μολις παταω ενα icon μου βγαζει μια κοκκινη βουλα.τι ειναι?

Μπορείς να ανεβάσεις ένα screenshot για να καταλάβουμε τι εννοείς? Σε ποιο σημείο σου βγάζει κόκκινη βούλα?

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γεια σας, σκέφτομαι να αγοράσω το νοκια 5800 απο το kinitomania. Το έχει αγορασει κανείς από εκεί? Ρωτάω γιατί στο site δεν αναφέρει τπτ για την μνήμη 8 GB και ούτε μου απάντησαν σε μαιλ που τους εστειλα. Οποτε θα ήθελα αν καποιος είχε αγοράσει από εκεί να μου επιβεβαιώσε αν υπάρχει στη συσκευασία. Τέλος, ΄τα κινητα παραεισαγωγής πιστεύεται ότι έχουν περισσότερα προβλήματα από τα εισαγωγής ελληνικής αντιπροσωπείας, ή είναι το ίδιο πράγμα? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
:p
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα θα ηθελα να παραθεσω την εμπειρια μου απο την χρηση με το κινητο και την νεα αναβαθμιση και να μου πειτε και εσεις αν σας εχει συμβει κατι αναλογο. Ζηταω και προκαταβολικα συγνωμη για το μεγαλο post. Ξεκιναμε, κανω φορματ σε κινητο και καρτα μνημης το σεταρω δεν δουλευει η πλοηγηση (με ovi maps) του βαζεις την διαδρομη βρισκει την οδο παταω οδηγηση σε.... οδηγηση ποτε, η διαδρομη δεν βρεθηκε, ξανα φορματ κινητο και καρτα ξανα σεταρισμα παταω ιστο μπαινω you tube να δω ενα βιντεο κολλαει το συμπαν χωρις να ξεκολλαει με τιποτα παρα μονο αν κλεισει η συσκευη ξανα φορματ κινητο, καρτα σεταρισμα μπαινω στην συνδεση με wlan βρισκει το access point του σπιτιου μου δεν το θεωρει γνωστο καθε φορα περασμα κωδικου ξανα φορματ κλπ κλπ μπαινω στο ovi store να κατεβασω εφαρμογες κολλιας δεν κατεβαινουν λογω λαθους στην συνδεση, ξανα φορματ ξανα σεταρισμα κατεβαζω το accu weather βαζω και το εορτολογιο παω στης εφαρμογες ενω η σειρα ειναι οπως ανεφερα παραπανω της βαζει στην αρχη με την εγκατασταση με την σειρα μετα απο λιγες ωρες η την επομενη μερα η πρωτη τελευταια και η τελευταια πρωτη θα μου πειτε πταισμα μπροστα στα αλλα την σειρα την ξερετε. Το δινω στον ξαδελφο μου που ειναι τεχνικος της νοκια το βαζει στο μηχανημα που τα τσεκαρουν περναει ολα τα τεστ ΤΡΕΛΑΑΑΑΑ. Ακουω εντυπωσεις και συγνωμη και παλι για το τεραστιο post.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

ξαφνικά έχω μεγάλο πρόβλημα με τη μπαταρια. Το παίρνω το πρωι από τη φόρτιση, περνάω μια μερα, και την άλλη μερα καταρρέει απότομα και μια φορά μου ζήτησε να ρυθμίσω ημερομηνία και ώρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα θα ηθελα να παραθεσω την εμπειρια μου απο την χρηση με το κινητο και την νεα αναβαθμιση και να μου πειτε και εσεις αν σας εχει συμβει κατι αναλογο. Ζηταω και προκαταβολικα συγνωμη για το μεγαλο post. Ξεκιναμε, κανω φορματ σε κινητο και καρτα μνημης το σεταρω δεν δουλευει η πλοηγηση (με ovi maps) του βαζεις την διαδρομη βρισκει την οδο παταω οδηγηση σε.... οδηγηση ποτε, η διαδρομη δεν βρεθηκε, ξανα φορματ κινητο και καρτα ξανα σεταρισμα παταω ιστο μπαινω you tube να δω ενα βιντεο κολλαει το συμπαν χωρις να ξεκολλαει με τιποτα παρα μονο αν κλεισει η συσκευη ξανα φορματ κινητο, καρτα σεταρισμα μπαινω στην συνδεση με wlan βρισκει το access point του σπιτιου μου δεν το θεωρει γνωστο καθε φορα περασμα κωδικου ξανα φορματ κλπ κλπ μπαινω στο ovi store να κατεβασω εφαρμογες κολλιας δεν κατεβαινουν λογω λαθους στην συνδεση, ξανα φορματ ξανα σεταρισμα κατεβαζω το accu weather βαζω και το εορτολογιο παω στης εφαρμογες ενω η σειρα ειναι οπως ανεφερα παραπανω της βαζει στην αρχη με την εγκατασταση με την σειρα μετα απο λιγες ωρες η την επομενη μερα η πρωτη τελευταια και η τελευταια πρωτη θα μου πειτε πταισμα μπροστα στα αλλα την σειρα την ξερετε. Το δινω στον ξαδελφο μου που ειναι τεχνικος της νοκια το βαζει στο μηχανημα που τα τσεκαρουν περναει ολα τα τεστ ΤΡΕΛΑΑΑΑΑ. Ακουω εντυπωσεις και συγνωμη και παλι για το τεραστιο post.

Συγγνώμη, αλλά η λύση για ό,τι πρόβλημα τυχαίνει μικρό ή μεγάλο δεν είναι το FORMAT.Το έχεις ταράξει το κινητό.

Κάποια από τα παραπάνω προβλήματα είναι σίγουρ θέμα ρυθμίσεων και όσα φορμάτ και να κάνεις, αν δεν περάσεις σωστά κάποιες ρυθμίσεις, δεν πρόκειται να σου παίξουν..

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναμε, κανω φορματ σε κινητο και καρτα μνημης το σεταρω δεν δουλευει η πλοηγηση (με ovi maps) ... ξανα φορματ κινητο και καρτα ξανα σεταρισμα παταω ιστο μπαινω you tube να δω ενα βιντεο κολλαει το συμπαν χωρις να ξεκολλαει με τιποτα παρα μονο αν κλεισει η συσκευη ξανα φορματ κινητο....καρτα σεταρισμα μπαινω στην συνδεση με wlan βρισκει το access point του σπιτιου μου δεν το θεωρει γνωστο καθε φορα περασμα κωδικου ξανα φορματ κλπ κλπ μπαινω στο ovi store να κατεβασω εφαρμογες κολλιας δεν κατεβαινουν λογω λαθους στην συνδεση, ξανα φορματ ξανα σεταρισμα..

 

Καλημερα φιλε! Πρεπει να εισαι ρεκορντμαν σε φορματ στον μικροτερο χρονο! Αρχικα να σου πω οτι αν θες να δεις youtube χωρις να κολλαει το κινητο σου θα πρεπει να κατεβασεις την εφαρμογη youtube και οχι να τα βλεπεις απο τον ιστο γιατι κολλαει οντως καποιες φορες.. Οσο για ολα τα αλλα προβληματα μπορεις να κοιταξεις τις ρυθμίσεις σου. Επισης, λειτουργησε το κινητο σου χωρις καρτα μνημης μηπως εχει φαει σκαλωμα και θελει αλλαγη...ή δοκίμασε καποια αλλη αν υπαρχει...

 

Με έναν file manager (π.χ. X-Plore), πήγαινε και σβήσε τον φάκελο cache από την διαδρομή C:\System\cache. Μετά δες ξανά πόση μνήμη έχει απελευθερωθεί.

 

Σωστος φιλε απελευθερωθηκαν τουλαχιστον 15+ΜΒ, το θεμα ειναι οτι αυτος ο φακελος θα ξαναδημιουργηθει? Πειράχτηκε κατι τωρα που διαγραφηκε? Θυμισε μου τι περιεχει αυτος ο φακελος και μπουκωνει ετσι την μνημη τηλεφωνου....

Edited by stagml
Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Σωστος φιλε απελευθερωθηκαν τουλαχιστον 15+ΜΒ, το θεμα ειναι οτι αυτος ο φακελος θα ξαναδημιουργηθει? Πειράχτηκε κατι τωρα που διαγραφηκε? Θυμισε μου τι περιεχει αυτος ο φακελος και μπουκωνει ετσι την μνημη τηλεφωνου....

Καλημέρα.

Αυτός ο φάκελος δημιουργείται μόλις τρέξεις τον ενσωματωμένο browser. Εκεί αποθηκεύονται τα προσωρινά αρχεία που κατεβαίνουν από τον browser. Αυτός ο φάκελος πρέπει να διαγράφεται μετά από κάθε άνοιγμα και κλείσιμο του browser.

 

Καλησπέρα παιδιά.

ξαφνικά έχω μεγάλο πρόβλημα με τη μπαταρια. Το παίρνω το πρωι από τη φόρτιση, περνάω μια μερα, και την άλλη μερα καταρρέει απότομα και μια φορά μου ζήτησε να ρυθμίσω ημερομηνία και ώρα!

Μήπως έχεις περάσει καμία εφαρμογή και σου καταναλώνει μπαταρία? Δες με κάποιο task manager τι διεργασίες τρέχουν στο παρασκήνιο, μήπως και τρέχει καμία εφαρμογή συνέχεια.

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα θα ηθελα να παραθεσω την εμπειρια μου απο την χρηση με το κινητο και την νεα αναβαθμιση και να μου πειτε και εσεις αν σας εχει συμβει κατι αναλογο. Ζηταω και προκαταβολικα συγνωμη για το μεγαλο post. Ξεκιναμε, κανω φορματ σε κινητο και καρτα μνημης το σεταρω δεν δουλευει η πλοηγηση (με ovi maps) του βαζεις την διαδρομη βρισκει την οδο παταω οδηγηση σε.... οδηγηση ποτε, η διαδρομη δεν βρεθηκε, ξανα φορματ κινητο και καρτα ξανα σεταρισμα παταω ιστο μπαινω you tube να δω ενα βιντεο κολλαει το συμπαν χωρις να ξεκολλαει με τιποτα παρα μονο αν κλεισει η συσκευη ξανα φορματ κινητο, καρτα σεταρισμα μπαινω στην συνδεση με wlan βρισκει το access point του σπιτιου μου δεν το θεωρει γνωστο καθε φορα περασμα κωδικου ξανα φορματ κλπ κλπ μπαινω στο ovi store να κατεβασω εφαρμογες κολλιας δεν κατεβαινουν λογω λαθους στην συνδεση, ξανα φορματ ξανα σεταρισμα κατεβαζω το accu weather βαζω και το εορτολογιο παω στης εφαρμογες ενω η σειρα ειναι οπως ανεφερα παραπανω της βαζει στην αρχη με την εγκατασταση με την σειρα μετα απο λιγες ωρες η την επομενη μερα η πρωτη τελευταια και η τελευταια πρωτη θα μου πειτε πταισμα μπροστα στα αλλα την σειρα την ξερετε. Το δινω στον ξαδελφο μου που ειναι τεχνικος της νοκια το βαζει στο μηχανημα που τα τσεκαρουν περναει ολα τα τεστ ΤΡΕΛΑΑΑΑΑ. Ακουω εντυπωσεις και συγνωμη και παλι για το τεραστιο post.

 

Να προσθεσω επισης οτι εχω αλλαξει 2 καρτες μνημης γιατι της εβγαλε off το κινητο (της μαμας και μια kingston) τωρα εχω μια sandisc class 6 και επισης μεσα σε 20 μερες μπορει να εκανα και 100 format ξεχασα πως ειναι να κοιμουνται τα βραδυα

Link to comment
Share on other sites

κάπου έχω διαβάσει οτι η νοκια δίνει 6 μήνες για τα παρελκομενα.Και αν έχετε υπ οψιν κανένα αξιόπιστο κατάστημα service να το πάω(αθηνα)

Για τα παρελκόμενα η εγγύηση είναι 6 μήνες, όπως ανέφερες και εσύ. Ένα πολύ καλό nokia store είναι αυτό που βρίσκεται στην Λεωφόρο Κατεχάκη 51.

Edited by Itchrist86

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω..ναι για την εγγυηση ηθελα να το διασταυρωσω,και για το service ειχα ακουσει εκεινο στην βουλιαγμενης αλλα διαβασα πολλες αντιφατικες αποψεις.Θα δοκιμασω αυτο που ειπες,ειναι και κοντα.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια...εχω κ εγω το 5800 σχεδον ενα χρονο...ειμαι απολητα ευχαριστημενος...εβαλα το λογισμικο ν31.0.101 και οταν βαζω ξυπνιτιρη βαραει 5λεπτα αργωτερα....αν βαλω την καινουργεια εκδοση δεν 8α το κανει αυτο???σορρη αν εχει ερρωτη8ει το προβλημα αυτο και αλλες φορες...α και κατι αλλο το κινητο αυτο δεν εχει μετρητη μηνυματων????
Link to comment
Share on other sites

μετα την αναβαθμιαη λογισμικου μολις παταω ενα icon μου βγαζει μια κοκκινη βουλα.τι ειναι?

 

Αν εννοείς την κόκκινη βούλα πάνω δεξιά του εικονιδίου, είναι απλά η ένδειξη ότι δουλεύει ο επεξεργαστής για να ανοίξει η εφαρμογή. Είναι ανάλογα με το θέμα που έχεις επιλέξει νομίζω, γιατί μου το έβγαζε κι εμένα κάποια στιγμή, αλλά δεν θυμάμαι με ποιο θέμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πόσο σας κρατάει η μπαταρία με κανονική χρήση; Εμένα 2 μέρες με το ζόρι. Συνήθως 1μιση μέρα. Με έχει αφήσει 2 φορές ενώ ήμουν στη δουλειά. Είναι φυσιολογικό αυτό; Δεν έχω κάποια εφαρμογή που να τρέχει στο παρασκήνιο.
Link to comment
Share on other sites

Έχω παρατηρήσει, μπορεί να κάνω και λαθος, ότι η μπαταρία μου επηρεάζεται ΠΟΛΥ από το πόσο έχει γεμίσει η κάρτα μνήμης. Από τα 8GB είχα φάει τα 7,5 και το κινητό σερνόταν, κρατούσε 1 μέρα με λίγο internet και τηλέφωνα. Μετά το format είχε φτιάξει, τώρα πάλι σέρνεται.
Link to comment
Share on other sites

Πόσο σας κρατάει η μπαταρία με κανονική χρήση; Εμένα 2 μέρες με το ζόρι. Συνήθως 1μιση μέρα. Με έχει αφήσει 2 φορές ενώ ήμουν στη δουλειά. Είναι φυσιολογικό αυτό; Δεν έχω κάποια εφαρμογή που να τρέχει στο παρασκήνιο.

Έχεις ενεργοποιημένο το 3g?Επίσης χαμ'ηλωσε τον φωτισμό οθόνης.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ενεργοποιημένο το 3g?Επίσης χαμ'ηλωσε τον φωτισμό οθόνης.

Το 3g το εχω ενεργοποιημένο. Γι'αυτό εξάλλου πήραμε τέτοιο κινητό, για να είναι 3g. Το φωτισμό της οθόνης τον εχω στη μέση. Ειδικά όταν είμαι έξω και έχει ήλιο, δε βλέπω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το 3g το εχω ενεργοποιημένο. Γι'αυτό εξάλλου πήραμε τέτοιο κινητό, για να είναι 3g. Το φωτισμό της οθόνης τον εχω στη μέση. Ειδικά όταν είμαι έξω και έχει ήλιο, δε βλέπω τίποτα.

 

Το 3G χρειαζεται κυριως για βιντεοκλησεις και προσβαση στο "γρηγορο" ιντερνετ του παροχου σου. Αν χρησιμοποιεις τοσο πολυ και τα 2 τοτε αστο ενεργοποιημενο αλλιως βγαλτο και ανοιγε το μονο οταν το χρειαζεσαι. Το κινητο ειναι 3G οχι απλα για να το λεμε και να ειμαστεπερηφανοι για αυτο αλλα προφανως για να χρησιμοποιουμε και τις υπηρεσιες 3G... αλλωστε σε πολλα σημεια δεν υπαρχει σημα 3G..

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια δοκιμή για 3-4 μέρες.

Δυστυχώς στην Αθήνα έχει αρκετά μεγάλη καθυστέρηση το ίντερνετ, αν δεν είναι ενεργοποιημένο το 3G.Κερδίζεις 1 μέρα στην μπαταρία αν το έχεις στο off, αλλά αν δουλεύεις καθημερινά το ίντερνετ μέσω κινητού, τότε είναι θέμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Από που απενεργοποιήται το 3g?

 

μενου->ρθυμισεις->συνδεσιμότητα->δικτυο->λειτουργια δικτου και επιλεγεις μονο gsm.πρωτου ρωτησεις ωμος χρεισημοποιησε και το search εχει απαντηθει πολλες φορες...

Link to comment
Share on other sites

εχω ρωτησει ξανα και δεν με απαντησε καποιος... Εχω ενα προβλημα οταν το κινητο μπαινει στο range απο ενα συγκεκριμενο WLan αυτο συνδεεται αυτοματα... Συγκεκριμενα ακομα και οταν το αποσυνδεω μετα απο μερικα λεπτα το βρισκω να εχει συνδεθει παλι... Μονο οταν ειμαι προφιλ πτησης δεν συνδεεται αυτοματα απο μονο του το κινητο... Ξερει καποιος πως μπορω να το σταματησω απο το να συνδεεται μονο του στο wireless χωρις να με ρωταει?

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Μπες Ρυθμισεις > Συνδεσιμοτητα > Προορισμοι > Διαδικτυο > και διεγραψε το wlan οταν ξανα συνδεθεις θα δημιουργηθει αυτοματα. Εαν το ξανακανει τσεκαρε τις ρυθμισεις..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Που μπορω να βρω οδηγιες για την εγκατασταση του Garmin Mobile XT 5.00.30 για το Νοκια 5800 Xpress music;;; Edited by armstyle
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Που μπορω να βρω οδηγιες για την εγκατασταση του Garmin Mobile XT 5.00.30 για το Νοκια 5800 Xpress music;;;

Καλώς ήρθες

Στην πρώτη σελίδα του αντίστοιχου θέματος Garmin Maps Mobile™ XT.

 

Στο θέμα *** ΠΙΝΑΚΑΣ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΩΝ *** θα βρεις ποια θέματα υπάρχουν στην ενότητα Symbian S60 5th Edition.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σε όλους!

 

Μετα την αναβάθμιση στην έκδοση 40 του λογισμικού αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα (σποραδικά):

 

κολλάει η οθόνη στις εισερχόμενες κλήσεις!:blink: Ενώ δηλαδή απαντάω την κλήση, είτε από την μπάρα σάρωσης είτε από το κουμπί,και μιλάω κανονικά, η οθόνη δείχνει ότι με καλούν ακόμα!Η συχνότητα ειναι περίπου 1 στις 10-15κλησεις και η οθόνη επανέρχεται μόνο με επανεκκίνηση.

 

Επίσης, αν κατά τη διάρκεια που είναι κολλημένη η οθόνη με καλέσει κάποιος του δείχνει ότι είναι κλειστό!

 

Να ξεκινήσω με φορματ κάρτας και βλέπουμε?:lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...