Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι επιλογή που προστέθηκε εδώ και καιρό. Αν δεν σου αρέσει μπορείς να το απενεργοποιήσεις από την διαδρομή Ρυθμίσεις > Τηλέφωνο > Φωτισμός ειδοποιήσης > Παλλόμενος φωτισμός αναμονής.

 

Έχει διαφορά πάντως ο τρόπος που φωτίζει το μεσαίο κουμπί όταν έχεις καποιο μηνυμα ή αναπαντητη (πιο κοφτος φωτισμος και συχνος) και αλλο οταν υπαρχει ο παλλομενος φωτισμος αναμονης (πιο "χαλαρος" και αραιος χρονικα).

 

Επίσης θα ηθελα να ρωτησω πως γινεται ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ "ΑΘΟΡΥΒΟ" να αναβοσβηνει η οθονη οταν με καλουν, οπως στο παλιο Ν70 μου...

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχει διαφορά πάντως ο τρόπος που φωτίζει το μεσαίο κουμπί όταν έχεις καποιο μηνυμα ή αναπαντητη (πιο κοφτος φωτισμος και συχνος) και αλλο οταν υπαρχει ο παλλομενος φωτισμος αναμονης (πιο "χαλαρος" και αραιος χρονικα).

 

Επίσης θα ηθελα να ρωτησω πως γινεται ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ "ΑΘΟΡΥΒΟ" να αναβοσβηνει η οθονη οταν με καλουν, οπως στο παλιο Ν70 μου...

Το ξέρω ότι έχει 2 ειδών παλλόμενου φωτισμού, ο ένας είναι η "αναπνοή" που απλά δείχνει ότι η συσκευή είναι ενεργοποιημένη και ο άλλος υπάρχει για να σε ειδοποιεί όταν έχεις αναπάντητη, μήνυμα/mms ή email. Εγώ απλά ανέφερα πως απενεργοποιεί την "αναπνοή".

 

Αυτό έχει αλλάξει στα S60 5th Edition. Μένει μόνιμα ανοιχτή η οθόνη για να μπορείς να βλέπεις τα εικονικά πλήκτρα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να δούμε κάποια χαρακτηριστικά από το Ν97 και στο 5800, όπως το kinetic scrolling, ή περισσότερες επαφές και συντομεύσεις εφαρμογών στην οθόνη αναμονής;

 

Ρωτάω γιατί αρχίζω να ψάχνομαι για νέο κινητό και θεωρώ το 5800 δελεαστικό ως λύση, ιδίως με αυτά που προσφέρει και στην τιμή που απαιτείται για την αγορά του.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν είναι σίγουρο αλλά, προσωπική μου εκτίμηση είναι πως, δεν θα δούμε αυτές τις καινοτομίες στο 5800.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μετά το update έχασα όλες τις εφαρμογές μου πηγαίνω εφαρμογές και έχει αυτές που είχε το κινητό στην αρχή αυτές που τις πέρασα εγώ δεν τις δείχνει πάω να τις εγκαταστήσω και μου λέει πως ήδη υπάρχουν στο κινητό αλλά γιατί εγώ δεν τις βλέπω?μόνο αν πατήσω αντικατάσταση τις ξαναεγκαταστεί και μου τις δείχνει είναι η πρώτη φορά μου κάνω update και δεν ξέρω ούτε βρήκα κάπου να το λέει αλλά μόλις κάνουμε update χάνονται όλες οι εφαρμογές και θα πρέπει να τις ξαναπερνάμε??
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να δούμε κάποια χαρακτηριστικά από το Ν97 και στο 5800, όπως το kinetic scrolling, ή περισσότερες επαφές και συντομεύσεις εφαρμογών στην οθόνη αναμονής; Ρωτάω γιατί αρχίζω να ψάχνομαι για νέο κινητό και θεωρώ το 5800 δελεαστικό ως λύση, ιδίως με αυτά που προσφέρει και στην τιμή που απαιτείται για την αγορά του.

 

Και εγω δεν πιστευω να γινει τοσο σπουδαια αλλαγη αν και νομιζω πως αλλες αλλαγες προηγουνται οπως καλυτερο λογισμικο προβολης και ληψης φωτογραφιας και λοιπα κολληματακια τα οποια παραμενουν.. Παντως δεν καταλαβαινω τον πανικο του kinetic scroll ή των περισσοτερων επαφων στην επιφανεια εργασιας! Ειλικρινα απορω πώς αποτελει προϋπόθεση αγορας το παραπανω πακετο... το οποιο δεν αλλαζει το κινητο τοσο πολυ ΠΙΑ! και βεβαια η τιμη/αποδοση του κινητου αυτου ειναι δελεαστικη και ειναι ο πιο σημαντικος λογος να το αγορασεις!

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μετά το update έχασα όλες τις εφαρμογές μου πηγαίνω εφαρμογές και έχει αυτές που είχε το κινητό στην αρχή αυτές που τις πέρασα εγώ δεν τις δείχνει πάω να τις εγκαταστήσω και μου λέει πως ήδη υπάρχουν στο κινητό αλλά γιατί εγώ δεν τις βλέπω?μόνο αν πατήσω αντικατάσταση τις ξαναεγκαταστεί και μου τις δείχνει είναι η πρώτη φορά μου κάνω update και δεν ξέρω ούτε βρήκα κάπου να το λέει αλλά μόλις κάνουμε update χάνονται όλες οι εφαρμογές και θα πρέπει να τις ξαναπερνάμε??

 

Έκανες και format στο C πριν/μετά; Αν ναι, γι αυτό είναι!

Κάνε ξανά εγκατάσταση για να συμπληρωθούν τα χαμένα αρχεία. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν είναι σίγουρο αλλά, προσωπική μου εκτίμηση είναι πως, δεν θα δούμε αυτές τις καινοτομίες στο 5800.

Ίσως και να έχεις δίκιο. Καταλαβαίνω ότι νέες συσκευές έρχονται σιγά-σιγά στην αγορά και μαζί τους φέρνουν νέα χαρακτηριστικά, τα οποία δεν θα είναι διαθέσιμα στις παλιότερες, ώστε να τραβήξουν το ενδιαφέρον των υποψήφιων αγοραστών και μερίδιο επί των πωλήσεων.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ίσως και να έχεις δίκιο. Καταλαβαίνω ότι νέες συσκευές έρχονται σιγά-σιγά στην αγορά και μαζί τους φέρνουν νέα χαρακτηριστικά, τα οποία δεν θα είναι διαθέσιμα στις παλιότερες, ώστε να τραβήξουν το ενδιαφέρον των υποψήφιων αγοραστών και μερίδιο επί των πωλήσεων.

 

Συμφωνω απολυτα! Παρόλο που οι αλλαγες αυτες δεν ειναι και τοσο καινοτομες, στο αυτι ηχουν ως κατι τρομερο!

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

http://www.symbian-guru.com/welcome/2009/09/nokia-5800-xpressmusic-v31-2-008-firmware-now-available.html

 

Δεν ξερω αν ειναι αληθεια..Το ειδα και το ανεβασα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφορά δικές μας συσκευές, αφορά συσκευές που είναι για την Αμερική. Εξάλλου και το άρθρο είναι παλιό, έχει ημερομηνία "September 14th, 2009".

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Έκανες και format στο C πριν/μετά; Αν ναι, γι αυτό είναι!

Κάνε ξανά εγκατάσταση για να συμπληρωθούν τα χαμένα αρχεία. ;)

 

όχι δεν έκανα format στο C και κάποιες εφαρμογές τις κατέβασα από το ovi store και δεν τις έχω να τις ξαναεγκαταστήσω :( πάντως στην διαχείριση εφαρμογών λέει ότι είναι εγκαταστημένες στην κάρτα μνήμης αλλά έψαξα στην κάρτα μνήμης και δεν τις βρίκα :( τι να κάνω?να τις ξανακατεβάσω?

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έκανα format στο C και κάποιες εφαρμογές τις κατέβασα από το ovi store και δεν τις έχω να τις ξαναεγκαταστήσω :( πάντως στην διαχείριση εφαρμογών λέει ότι είναι εγκαταστημένες στην κάρτα μνήμης αλλά έψαξα στην κάρτα μνήμης και δεν τις βρίκα :( τι να κάνω?να τις ξανακατεβάσω?

Όταν κάνεις εγκατάσταση εφαρμογές στην κάρτα μνήμης μερικά αρχεία από την εφαρμογή αποθηκεύονται και στην μνήμη της συσκευής. Αν αυτά χαθούν για κάποιο λόγο τότε δεν θα λειτουργεί σωστά η εφαρμογή και ας φαίνεται εγκατεστημένη. Αυτό που θα κάνεις είναι να βρεις ξανά τα αρχεία εγκατάστασης sis και να κάνεις ξανά install. Έτσι θα εμφανιστούν ξανά οι εφαρμογές.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Δλδ ΟΝΤΩΣ μετά το update χάνονται όλες οι εφαρμογές?? ρωτάω γιατί δεν έχω κάνει ακόμα update...

 

Δεν θα χαθουν..

 

Καλυτερα διαβασε το S60 5th Edition Platform FAQ υπαρχει απαντηση στην ερωτηση σου επισης θα μαθεις αρκετα χρησιμα πραγματα που θα σε βοηθησουν στο μελλον.

 

:)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δλδ ΟΝΤΩΣ μετά το update χάνονται όλες οι εφαρμογές?? ρωτάω γιατί δεν έχω κάνει ακόμα update...

Γενικότερα, μερικές εφαρμογές, μετά από update σταματούν να λειτουργούν ή εξαφανίζεται το εικονίδιό τους από το μενού και χρειάζεται να τις περάσεις εκ νέου. Το καλό είναι ότι δεν χρειάζεται να τις ξανασετάρεις γιατί οι πληροφορίες που αποθηκεύονται συνήθως στο C, δεν χάνονται. Αποτέλεσμα, η εφαρμογή πηγαίνει συνήθως μόνη της στον φάκελο που την είχες και πριν την αναβάθμιση και διατηρεί τις ρυθμίσεις/αλλαγές που είχες κάνει σε αυτήν.

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, κάνοντας αναβάθμιση μέσω FOTA στο 5800 μου, δεν επηρεάστηκε απολύτως τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφορά δικές μας συσκευές, αφορά συσκευές που είναι για την Αμερική. Εξάλλου και το άρθρο είναι παλιό, έχει ημερομηνία "September 14th, 2009".

 

Α οκ.Δεν προλαβα να το κοιταξω καθολου γιατι ειχα δουλεια,κατι εψαχνα στο google και το βρηκα καταλαθος.

 

Δλδ ΟΝΤΩΣ μετά το update χάνονται όλες οι εφαρμογές?? ρωτάω γιατί δεν έχω κάνει ακόμα update...

 

Προσωπικα μεσω FOTA δεν εχασα απολυτως τιποτα μετα απο το update! Εκανα ενα αντιγραφο ασφαλειας καλου κακου (οπως κανω παντα καθε 15 μερες αλλωστε) αλλα ηταν ολα κομπλε... Πανε οι παλιοι κακοι καιροι που επρεπε να πας σε ΝΟΚΙΑ STORE να σου κανουν αναβαθμιση και εχανες και τα παντα (και ποσα πραγματα και στοιχεια προσωπικα εβλεπαν οι τυπαδες)... και μου ειχε τυχει σκηνικο μπροστα μου να τσακωνεται υπαλληλος με πελατη επειδη του ειχαν υποσχεθει πως δεν θα του διαγραψουν τιποτα και του τα εχασαν ολα φυσικα χωρις να ειχε κανει backup ο ανθρωπος...

 

:lol::lol::lol:ALPHA COPY και NOKIA HELLAS...ΠΑΝΤΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ...:lol::lol::lol::lol:

 

Εκατσα χτες μετα απο τοσο καιρο, αφου πρωτα εψαξα αλλα θεματακια στο κινητο, και ασχοληθηκα με την φωτογραφικη μηχανη του 5800, ενα θεμα το οποιο για μενα ειναι το λιγοτερο σημαντικο για ενα κινητο, οντας ο ιδιος κατοχος μιας ΝΙΚΟΝ D90 η οποια παιζει μπαλα στα υψηλοτερα standards της ψηφιακης τεχνολογιας στην φωτογραφια! Επομενως τα 3.2mpxls του κυριου CarlZeiss ποσως με ενδιαφερουν... αλλα μια και που τα εχω, τουλαχιστο να τα χρησιμοποιω σε εκτατη αναγκη...

 

Αυτο που τελικα καταλαβα ειναι πως η φωτογραφικη εχει αρκετες λειτουργιες ληψεων, φλας, κοκκινων ματιων, Φωτοευαισθησιας, ισορροπιας λευκου κλπ κλπ... Αυτο ομως που δεν μπορεσα με τιποτα ομως να βρω ειναι να μειωσω την δυναμη του φλας σε απολυτο σκοταδι, καθως πραγματικα σε στραβωνει το φως του και βγαινεις σαν αποβλακωμένος στην φωτο... Μηπως ξερει κανεις αν μπορω να μειωσω την δυναμη του φλας γιατι απο το ψαξιμο μου δεν εβγαλα κατι... μηπως υπαρχει καποιο προγραμμα για αυτο?

 

(sorry για το flooding αλλα ειχε περασει πολυ ωρα απο το προηγουμενο μηνυμα και δεν ηθελα να μην το δειτε!)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά sos!..λοιπόν, ψαχνόμουν στο site της vodafone(τι το'θελα...) και βρήκα ένα link που σου λέει ότι σου στέλνουν τις ρυθμίσεις για Vodafone Live, Vodafone Web και MMS με μήνυμα στο κινητό και εσύ απλά όταν έρθει το μήνυμα κάνεις αποθήκευση..(vodafone είναι το κινητό μου).

 

Anyway, τώρα έχει γίνει πιο αργό το κινητό, κολλάει!!, και δεν μπορώ να συνδεθώ σε wifi όπως πριν.Επίσης, δεν μου λειτουργεί το Opera mini που είχα εγκαταστήσει..υπάρχει κάποιος τρόπος να τα απεγκαταστήσω αυτά, ή να επαναφέρω το κινητό στην προηγούμενή του κατάσταση??

 

ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβαθμιση την τελευταια και πηγα να κανω επεξεργασια σε μια φωτο για να την βγαλω μπροστα στην επιφανεια και τίποτα δεν δουλευει η επεξεργασια εχει υπ΄οψιν του κανενας τι συμβαινει και αν δεν το εχετε παρατηρησει για τσεκαρετε το και δωστε μου σας παρακαλω μια λυση γιατι θα τρελαθω ημουν ετοιμος να πεταξω το κινητο στον τοιχο να το κανω χιλια κομματια η επεξεργασια ητανμ αυτο που δουλευα κατα 70% στο κινητο γιατι εβγαζα φωτο τα παιδια μου και μετα της προσαρμοζα σαν ταπετσαρια σας παρακαλω βοηθεια.

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Αφαιρέθηκαν οι άσεμνες εκφράσεις από το μήνυμα. Θα σε παρακαλούσα στο μέλλον να αποφεύγεις τέτοιου είδους εκφράσεις. Απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Link to comment
Share on other sites

παιδιά sos!..λοιπόν, ψαχνόμουν στο site της vodafone(τι το'θελα...) και βρήκα ένα link που σου λέει ότι σου στέλνουν τις ρυθμίσεις για Vodafone Live, Vodafone Web και MMS με μήνυμα στο κινητό και εσύ απλά όταν έρθει το μήνυμα κάνεις αποθήκευση..(vodafone είναι το κινητό μου).

 

Anyway, τώρα έχει γίνει πιο αργό το κινητό, κολλάει!!, και δεν μπορώ να συνδεθώ σε wifi όπως πριν.Επίσης, δεν μου λειτουργεί το Opera mini που είχα εγκαταστήσει..υπάρχει κάποιος τρόπος να τα απεγκαταστήσω αυτά, ή να επαναφέρω το κινητό στην προηγούμενή του κατάσταση??

 

ευχαριστώ!!

 

Ρυθμίσεις>Συνδεσιμότητα>Προορισμοί και διαγράφεις αυτά που νομίζεις ότι κάνουν το κινητό πιο αργό,διότι αυτό δεν παίζει-κάτι άλλο φταίει,-πάντως οι ρυθμίσεις του πάροχου δεν προκαλούν τέτοια προβλήματα.

Βάλε στους προορισμούς στο Διαδίκτυο το Wifi δίκτυο σε προτεραιότητα και όλα θα δουλεύουν σωστά......;)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβαθμιση την τελευταια και πηγα να κανω επεξεργασια σε μια φωτο για να την βγαλω μπροστα στην επιφανεια και τίποτα δεν δουλευει η επεξεργασια εχει υπ΄οψιν του κανενας τι συμβαινει και αν δεν το εχετε παρατηρησει για τσεκαρετε το και δωστε μου σας παρακαλω μια λυση

 

 

Και εγω εχω κανει την τελευταια αναβαθμιση μεσω FΟΤΑ και δεν εχω καποιο προβλημα στην επεξεργασια φωτογραφιων.. Δοκιμασε με αλλες φωτογραφιες,δοκιμασε χωρις καρτα μνημης με φωτο της μνημης του τηλεφωνου και ως υστατη λυση hard format..

Όσα φέρνει ο άνεμος..
Link to comment
Share on other sites

Γιά καλύτερη τακτοποίηση των φωτογραφιών δημιούργησα εικονικά directory. Όμως δεν βρίσκω τον τρόπο να αλλάξω την εικόνα του directory, έτσι ώστε να διακρίνω το ένα από το άλλο. Μήπως γνωρίζει κανείς αν και πως γίνεται;
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις>Συνδεσιμότητα>Προορισμοί και διαγράφεις αυτά που νομίζεις ότι κάνουν το κινητό πιο αργό,διότι αυτό δεν παίζει-κάτι άλλο φταίει,-πάντως οι ρυθμίσεις του πάροχου δεν προκαλούν τέτοια προβλήματα.

Βάλε στους προορισμούς στο Διαδίκτυο το Wifi δίκτυο σε προτεραιότητα και όλα θα δουλεύουν σωστά......;)

 

παιδιά sos!..λοιπόν, ψαχνόμουν στο site της vodafone(τι το'θελα...) και βρήκα ένα link που σου λέει ότι σου στέλνουν τις ρυθμίσεις για Vodafone Live, Vodafone Web και MMS με μήνυμα στο κινητό και εσύ απλά όταν έρθει το μήνυμα κάνεις αποθήκευση..(vodafone είναι το κινητό μου).

 

Anyway, τώρα έχει γίνει πιο αργό το κινητό, κολλάει!!, και δεν μπορώ να συνδεθώ σε wifi όπως πριν.Επίσης, δεν μου λειτουργεί το Opera mini που είχα εγκαταστήσει..υπάρχει κάποιος τρόπος να τα απεγκαταστήσω αυτά, ή να επαναφέρω το κινητό στην προηγούμενή του κατάσταση??

 

ευχαριστώ!!

 

λοιπόν αυτό έκανα όντως, διέγραψα τα πάντα έκανα και επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις και έφτιαξε! thanks!! :)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αναβαθμιση την τελευταια και πηγα να κανω επεξεργασια σε μια φωτο για...της προσαρμοζα σαν ταπετσαρια σας παρακαλω βοηθεια.

 

Βασικα δεν μπορω να καταλαβω εναν λογο για τον οποιο η αναβαθμιση στην ουσια θα ΥΠΟβαθμιζε την επεξεργασια φωτο.. Αρα καποιο προγραμμα σου ισως στο κινητο επηρρεαζει την δεδομενη λειτουργια... ή υπαρχει προβλημα με την καρτα μνημης ισως... Προσπαθησε να αποθηκευεις για λιγο τις φωτο στην καρτα μνημης του τηλεφωνου και κανε επεξεργασια... Αλλιως δοκιμασε ενα formaτακι στο κινητο και δοκιμασε ξανα... Αλλιως σου προτεινω να δοκιμασεις καποιο προγραμμα στον υπολογιστη για επεξεργασια... Θα εχεις και πιο πολλες δυνατοτητες!

 

Αυτο ομως που δεν μπορεσα να βρω ειναι να μειωσω την δυναμη του φλας σε απολυτο σκοταδι, καθως πραγματικα σε στραβωνει το φως του Μηπως ξερει κανεις αν μπορω να μειωσω την δυναμη του φλας? μηπως υπαρχει καποιο προγραμμα για αυτο?

 

Καμία απάντηση???

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δοκιμασα hard format αλλα κολλιας (τιποτα) εντωμεταξη την επιλογη της επεξεργασιας την εχει αλλα δεν ακουει με τιποτα ξαναγυριζει την φωτο πισω και δεν παιζει να φταιει η καρτα μνημης γιατι η επεξεργασια δεν λειτουργια απ΄οπου και αν βρισκεται η φωτο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...