Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

για msn, skype κτλ κτλ υπάρχει το fring. όλα σε ένα (υποστηρίζει και κλήση ήχου ;) )

 

οσο για αυτο να εισαι σιγουρος!! καπου διαβασα οτι το fring δεν υποστιριζει κλησεις μεσω msn... οσο για το skype.. μια απο τα ιδια... εγω ουτε chat δεν μπορουσα να κανω με το fring στο skype.. Εβαλα την εφαρμογη skype και καθαρισα... :rolleyes:

Τωρα για την 5η εκδοση δεν βρισκω skype... αν θες ψαξε για το im+

Απο οτι εχω ακουσει δουλευει καλα :)

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα!

Μόλις προχθές απέκτησα το 5800 και πολύ χαίρομαι...

 

Έχω μια απορία: Ήμουν συνδεδεμένος με wifi και κατέβαζα κάτι ενημερώσεις.. και χωρίς να ερωτήσει το κινητό αποσυνδέθηκε από το wifi και συνδέθηκε στο net μέσω του δικτύου κινητής...

Υπάρχει κάποια ρύθμιση που πρέπει να κάνω για να αποφύγω τέτοιες δυσάρεστες εκπλήξεις στο μέλλον;

Ευχαριστώ!

Ρυθμίσεις -> Συνδεσιμότητα -> Προορισμοί -> Επιλογές -> Προεπιλεγμένη σύνδεση -> Ερώτηση πάντα.

Edited by stendor
Link to comment
Share on other sites

παιδια προβλημα!!!!!

Εκανα φορματ στην καρτα μνημης..

Πριν ομως εκανα αντιγραφο ασφαλειας και μετα δεν βρηκα τιποτα!!!!δεν ξερω γιατι εγινε αυτο!!καλα ας πουμε τελος παντων γιαυτο!!πηγα να ξανακστεβασω τις εφαρμογες που ειχα απο το ονι και πατησα σε πολλες εφαρμογες και το πληκτρο ληψη ηταν γκρι!!!!!!δεν με αφηνε να το κατεβασω!!!ξερετε τον λογο;;;;;

 

1. Αν εκανες αντιγραφο ασφαλειας στην καρτα μνημης και μετα της εκανεσ φορματ λογικο ειναι να το εχασες. Καλο ειναι λοιπον να κανεις backup στο pc σου.

 

2. Στο ovi εχω την εντυπωση πως πρεπει να εχεις κανει login για να κατεβασεις τα μπιχλιμπιδια. Μηπως παλαιοτερα αποθηκευε ο browser σου τα passwords σου και εμπαινες αυτοματα συνδεδεμενος.!:shifty:

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

1. Αν εκανες αντιγραφο ασφαλειας στην καρτα μνημης και μετα της εκανεσ φορματ λογικο ειναι να το εχασες. Καλο ειναι λοιπον να κανεις backup στο pc σου.

 

2. Στο ovi εχω την εντυπωση πως πρεπει να εχεις κανει login για να κατεβασεις τα μπιχλιμπιδια. Μηπως παλαιοτερα αποθηκευε ο browser σου τα passwords σου και εμπαινες αυτοματα συνδεδεμενος.!:shifty:

 

οχι!ειμαι κανονικα συνδεδεμενος αφου κατεβασα κατι εφαρμογες!δεν με αφηνει να κατεβασω τις δωρεαν εφαρμγες που ειχα και πριν το φορματ!!γιατι??

Link to comment
Share on other sites

οχι!ειμαι κανονικα συνδεδεμενος αφου κατεβασα κατι εφαρμογες!δεν με αφηνει να κατεβασω τις δωρεαν εφαρμγες που ειχα και πριν το φορματ!!γιατι??

 

Αν δοκιμαζεις μεσω του κινητου σου και δεν κατεβαινουν, τοτε δοκιμασε μεσω ιντερνετ σε υπολογιστη (Mozilla ή Firefox) στο ovi.com. Αν παλι δεν βγαζεις ακρη τοτε δοκιμασε μια αναζητηση στα γνωστα μαγαζακια ή :google: it...

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οταν ακους ειτε μουσικη ειτε ραδιο θα πρεπει οταν θες να το κλεισεις να πατησεις "εξοδος" γιατι πριν αν πατουσες "πισω" δυο-τρεις φορες εκλεινε...
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οταν ακους ειτε μουσικη ειτε ραδιο θα πρεπει οταν θες να το κλεισεις να πατησεις "εξοδος" γιατι πριν αν πατουσες "πισω" δυο-τρεις φορες εκλεινε...

 

Όπως και στην v20 για το Ν97 έτσι και στην v40 του 5800, έχει αλλάξει αυτό, ώστε να μην σταματά η μουσική αν πατήσεις Πίσω για να βρεθείς στο Μενού, για παράδειγμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα! Να ρωτήσω κι εγώ κάτι... Έχω πρόβλημα στο να εγκαταστήσω τους ονι maps με τη δωρεάν πλοήγηση. Ενώ μου τους βγάζει στην ενημέρωση εφαρμογών όταν πάω να τους εγκαταστήσω μου βγάζει "Εγκατάσταση απέτυχε : άγνωστο σφάλμα -5" Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει?!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερετε ποσο χρονο εγγυηση δινει η νοκια..?

Δύο χρόνια για την συσκευή και 6 μήνες για τα αξεσουάρ.

 

Παίδες καλησπέρα! Να ρωτήσω κι εγώ κάτι... Έχω πρόβλημα στο να εγκαταστήσω τους ονι maps με τη δωρεάν πλοήγηση. Ενώ μου τους βγάζει στην ενημέρωση εφαρμογών όταν πάω να τους εγκαταστήσω μου βγάζει "Εγκατάσταση απέτυχε : άγνωστο σφάλμα -5" Έχει κανείς καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει?!

Για ότι έχει σχέση με το Ovi Maps το ρωτάμε στο αντίστοιχο θέμα, Nokia Maps - OVI Maps (Smart2go)

Edited by stendor

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω οτι οταν αλλαξουμε κατι απο την συσκευη π.χ. μικροφωνο αυτο ξανα εχει 2 χρονια εγγυηση απο την αρχη, τα υπολειπα που δεν αλλαξαν μενουν οπως ειναι..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα το πάω σε κατάστημα Nokia για πέρασμα ελληνικών και από ότι μου είπαν από το κατάστημα που το αγόρασα χωρίς χρέωση.

Τώρα κάτι ακόμα για κάποιους προβληματισμούς μου.

1) Ελέγχοντας μέσω του Μητρώου την Παρακολούθηση Όλων των Συμβάντων Επικοινωνίας είδα ότι αναφέρονται υπέρογκοι όγκοι όταν σερφάρω μέσω WLAN οι οποίοι όμως δεν προσμετρούνται μετά στα Πακέτα Δεδομένων. Τελικά χρεώνομαι για το WLAN ή όχι? Και αν ναι με τιμή WEB ή off portal WAP?

2) Κάθε φορά που πατάω Χαρτες έχω πάντα μια μικρή χρέωση. Γιατί συμβαίνει αυτό? Υπ΄όψιν ότι έχω ζητήσει να με ρωτάει πάντα για οποιαδήποτε σύνδεση, αλλά μάλλον στο σημείο αυτό με παρακάμπτει ή κάτι δεν κάνω σωστά? Τελικά χρεώνομαι για αυτό ή όχι? Και αν ναι με τιμή WEB ή off portal WAP?

3) Η προηγούμενη χρέωση έχει να κάνει με το A-GPS ή αυτό ενεργοποιείται διαφορετικά μέσω κάποιας άλλης συγκεκριμένης διαδικασίας και η προηγούμενη χρέωση έχει να κάνει με κάτι άλλο?

4) Χρεώνομαι για το σύνολο του αθροίσματος Received data+Send data ή για μόνο ένα από τα δύο? (Είμαι λίγο ανίδεος)

Δεν ξέρω αν είμαι off topic, αλλά αν ναι μπορεί ο admin να μεταφέρει τον προβληματισμό μου στο κατάλληλο σημείο του site.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι πολλά τα μηνύματα κ δεν εχω τον χρόνο να ψάχνω μήπως μπορεί να μου πει κάποιος αν βρέθηκε λύση για το πρόβλημα που δημιουργήθηκε στο ραδιόφωνο,που κολλάει κ χρειάζεται επανεκκίνηση το κινητό,με την τελευταία αναβάθμιση;ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα το πάω σε κατάστημα Nokia για πέρασμα ελληνικών και από ότι μου είπαν από το κατάστημα που το αγόρασα χωρίς χρέωση.

Τώρα κάτι ακόμα για κάποιους προβληματισμούς μου.

1) Ελέγχοντας μέσω του Μητρώου την Παρακολούθηση Όλων των Συμβάντων Επικοινωνίας είδα ότι αναφέρονται υπέρογκοι όγκοι όταν σερφάρω μέσω WLAN οι οποίοι όμως δεν προσμετρούνται μετά στα Πακέτα Δεδομένων. Τελικά χρεώνομαι για το WLAN ή όχι? Και αν ναι με τιμή WEB ή off portal WAP?

2) Κάθε φορά που πατάω Χαρτες έχω πάντα μια μικρή χρέωση. Γιατί συμβαίνει αυτό? Υπ΄όψιν ότι έχω ζητήσει να με ρωτάει πάντα για οποιαδήποτε σύνδεση, αλλά μάλλον στο σημείο αυτό με παρακάμπτει ή κάτι δεν κάνω σωστά? Τελικά χρεώνομαι για αυτό ή όχι? Και αν ναι με τιμή WEB ή off portal WAP?

3) Η προηγούμενη χρέωση έχει να κάνει με το A-GPS ή αυτό ενεργοποιείται διαφορετικά μέσω κάποιας άλλης συγκεκριμένης διαδικασίας και η προηγούμενη χρέωση έχει να κάνει με κάτι άλλο?

4) Χρεώνομαι για το σύνολο του αθροίσματος Received data+Send data ή για μόνο ένα από τα δύο? (Είμαι λίγο ανίδεος)

1) Έτσι λειτουργεί το Μητρώο και δεν αλλάζει. Φυσικά και δεν χρεώνεσαι.

 

2 & 3)Είναι λόγω του A-GPS. Στο FAQ της ενότητας υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες περί αυτού.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι πολλά τα μηνύματα κ δεν εχω τον χρόνο να ψάχνω μήπως μπορεί να μου πει κάποιος αν βρέθηκε λύση για το πρόβλημα που δημιουργήθηκε στο ραδιόφωνο,που κολλάει κ χρειάζεται επανεκκίνηση το κινητό,με την τελευταία αναβάθμιση;ευχαριστώ!

 

Το ραδιοφωνο μπορει να κλεισει και χωρις επανεκκινηση. Ανοιγεις την εφαρμογη και ενω ειναι ανοιχτη πατας πολυ ωρα το λευκο κουμπι του μενου ωστε να σου εμφανιστει το task manager του 5800. Κατοπιν κανεις κλικ πολυ ωρα πατημενο πανω στο ραδιο (που ειναι ανοικτο) και απο το αναδυομενο μενου πατας Εξοδος. Εμενα παντως ετσι δεν κολλαει. Το rds δεν διορθωθηκε παντως. Να περιμενεις διορθωσεις μονο με καποιο νεο firm...:cool:

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Το ραδιοφωνο μπορει να κλεισει και χωρις επανεκκινηση. Ανοιγεις την εφαρμογη και ενω ειναι ανοιχτη πατας πολυ ωρα το λευκο κουμπι του μενου ωστε να σου εμφανιστει το task manager του 5800. Κατοπιν κανεις κλικ πολυ ωρα πατημενο πανω στο ραδιο (που ειναι ανοικτο) και απο το αναδυομενο μενου πατας Εξοδος. Εμενα παντως ετσι δεν κολλαει. Το rds δεν διορθωθηκε παντως. Να περιμενεις διορθωσεις μονο με καποιο νεο firm...:cool:

Ναι ,κ αντε κ το κλεινεις,μετα ομως δεν δουλευει...θελει αναγκαστικα επανεκινηση το τηλεφωνο;

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

οσο για αυτο να εισαι σιγουρος!! καπου διαβασα οτι το fring δεν υποστιριζει κλησεις μεσω msn... οσο για το skype.. μια απο τα ιδια... εγω ουτε chat δεν μπορουσα να κανω με το fring στο skype.. Εβαλα την εφαρμογη skype και καθαρισα... :rolleyes:

Τωρα για την 5η εκδοση δεν βρισκω skype... αν θες ψαξε για το im+

Απο οτι εχω ακουσει δουλευει καλα :)

 

έχω κάνει και κλίσεις στο msn και στο skype χωρίς πρόβλημα, chat και στα δύο :)

κανονικό skype για το 5800 δεν υπάρχει... τουλάχιστον δεν δουλεύει με το wlan οπότε θα πρέπει να συνδέεσαι με 3G... εκτός αν βγήκε τώρα πρόσφατα...

κινητό Nokia 5800 XpressMusic

τύπος:RM-356, 0559395 (Blue)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ,κ αντε κ το κλεινεις,μετα ομως δεν δουλευει...θελει αναγκαστικα επανεκινηση το τηλεφωνο;

 

Σε μενα οχι! Try it! (εχω κανει την αναβαθμιση και μετα hard format αν αυτο σου λεει κατι!)

Καλημερες!

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μου λεει..και γω ακριβως αυτο εχω κανει απλα οταν κολλαει το κλεινω απο το "task manager" αλλα μολις το ξανα ανοιγω δεν κανει τιποτα..ουτε σταθμους δειχνει ουτε ακουγεται τιποτα....καλησπερες...
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μου λεει..και γω ακριβως αυτο εχω κανει απλα οταν κολλαει το κλεινω απο το "task manager" αλλα μολις το ξανα ανοιγω δεν κανει τιποτα..ουτε σταθμους δειχνει ουτε ακουγεται τιποτα....καλησπερες...

 

μαλλον δεν με καταλαβες... απαξ και κολλησει οντως θελει επανεκκινηση... σου μιλαω για να μην χρειαστεις τι πρεπει να κανεις. καθε φορα που θες να κανεις Εξοδο, θα κανεις αυτο που σου ειπα!

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

στην ρυθμιση του e-mail στον διακομιστη εισερχομενων μηνυματων!τι γραφω σε αυτο??? και μετα βγαζει ασφαλεια SSL/TLS, StartTLS, Καθολου?????? Edited by vissarion12
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Έχω το εξής περίεργο πρόβλημα στο Nokia 5800. Όταν βρίσκομαι στην οθόνη αναμονής και πατάω το κουμπί της κάμερας που βρίσκεται στη δεξιά επιφάνεια της συσκευής δεν ανοίγει κάποιες φορές η εφαρμογή της κάμερας. Δε φαίνεται να υπάρχει κάποια λογική. Για κάποιο περίεργο λόγο κάποιες φορές ανοίγει και κάποιες όχι.

Γενικά το κουμπί λειτουργεί χωρίς κανένα πρόβλημα όταν βγάζω φωτογραφίες. Αλλά στη συγκεκριμένη λειτουργία είναι ανάλογα με τις μέρες του...

 

Και μια ακόμη λίγο "βλακώδης" ερώτηση. Ανοίγω ας πούμε τις επαφές και κάνω μια κλήση. Όταν κλείνω την κλήση μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να μην παραμένει ανοιχτή η εφαρμογή των επαφών; Γιατί μερικές φορές περνάνε ώρες με την εφαρμογή ανοιχτή χωρίς λόγο...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια εχω προβλημα με την αρχικη οθονη,το εκανα Update και δε μου εμφανιζει ουτε της συντομευσεις,αλλα ουτε ανοιγουν τα 2 κουμπια συντομευσεων ,ο καταλογο και πληκτρολογιο

 

Σας παρακαλω αν καποιος γνωριζει βοηθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...