Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα φορμάτ και στην κάρτα και στο τηλέφωνο είναι απαραίτητο για να στρώσει το τηλέφωνο και για να φανεί αν δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα για το οποίο η μόνη ίσως λύση θα είναι το service.Άς έχεις βέβαια υπόψην σου ότι οι κάρτες μνήμης της nokia δεν είναι και οι καλύτερες που υπάρχουν και μπορεί τα προβλήματα που αναφέρεις να οφείλονται σε αυτή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δε το γλιτώνω το format, έτσι?

Όχι βέβαια. Εγώ στην θέση σου θα έκανα φορμάτ σε τηλέφωνο και κάρτα πριν κάνω αυτό το ποστ. Τα περισσότερα θα εξαλειφθούν. Προσοχή, πριν κάνεις φορμάτ, στο αντίγραφο μην επιλέξεις τις ρυθμίσεις, ώστε να έχεις ένα καθαρό τηλέφωνο.

 

Και πολύ βασικό αυτό που σου λέει ο φίλος impreza_sti. Να πάρεις μια καρτούλα sandisk class 4 ή 6.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το πρόβλημα με το ξυπνητήρι μην περιμένεις να διορθωθεί. Είναι bug της τελευταίας έκδοσης. Τα ίδια κάνει και σε εμένα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

 

Περιμενω με αγωνια δευτερα η τριτη το 5800 απο cote(επιδοτηση)

και ηδη εχω διαβασει τα παντα(σχεδον)

ψαχνω να κατεβασω εφαρμογες παιχνιδια κλπ

1ον καποιος ενα ραλακι που κινηται με την κινηση του κινητου

και καποιο pm με τα μαγαζακια να κατεβασουμε τπτ!!!!

 

Ειχα παλια το 6600 και μετα μονο σ40 αλλα μπηκα παλι στον αγωνα και οπως ειδα πλεον εχουν αλλαξει πολλα με τα certificates

 

θα σας πω εντυπωσεις λιαν συντομως:D

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , ερωτηση μου στελνουν βιντεο απο κινητα και μου λεει μνημη πληρες τι πρεπει να κανω για να μπουν στη καρτα μνημης?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , ερωτηση μου στελνουν βιντεο απο κινητα και μου λεει μνημη πληρες τι πρεπει να κανω για να μπουν στη καρτα μνημης?

Θα πας Μηνύματα > Επιλογές > Ρυθμίσεις μηνυμάτων > Άλλο > Τοποθεσία αποθήκευσης θα επιλέξεις την κάρτα μνήμης.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας παιδια. Ειμαι νεος στο φορουμ και ακομα ψιλοψαχνομαι, οποτε συγχωρεστε με αν γραφω σε λαθος τοπικ. Ειμαι ενας ευτυχης κατοχος ενος -μεταχειρισμενου- ΝΟΚΙΑ 5800 απο το μεσημερι, και μπορω να πω οτι ειναι ενα πολυ καλο κινητο με πολλες δυνατοτητες, αρκει να ξερεις να δουλεψεις κινητο με Symbian. Εδω ακριβως ειναι το προβλημα μου. Ειναι το πρωτο Symbian κινητο που παιρνω (και το δευτερο ΝΟΚΙΑ, μετα το 3310!!!) και δεν ξερω που παν τα 4. Αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο, μιας και ολο το απογευμα παλευα να το συγχρονισω με τον υπολογιστη. Το cd δυστυχως δεν υπηρχε στο κουτι, κι ετσι κατεβασα το προγραμμα απο το site. Ωστοσο με κανενα απο τα δυο δεν εκανα την δουλεια μου, κι εχει μεινει ο καταλογος στο pc. Μου βγαζει συνεχεια μηνυματα οτι η εκδοση του προγραμματος του υπολογιστη δεν καλυπτει το κινητο και πρεπει να κανω αναβαθμιση, και συνεχεια κολλαει, ή οτι μπορει να χρειαστει να πατησω κατι απο το κινητο (καποιον κωδικο ισως) και το κινητο δεν μου εμφανιζει καν κατι τετοιο. Θελω τα φωτα σας παιδια γιατι μου χει σπασει τα νευρα ολο αυτο το θεμα. Ελπιζω σε γρηγορη απαντηση σας.
Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες φίλε μου και καλορίζικο το κινητό. :)

 

Αφού πρόκειται για το πρώτο σου series 60, διάβασε το Series 60 5th Edition Platform FAQ. Θα σε βοηθήσει τα μέγιστα στα πρώτα σου βήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω εχει πολυ πραγμα, αλλα δεν βρηκα απαντηση στο γιατι δεν μπορει να συγχρονιστει με τον υπολογιστη...
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα 5800 εδω κ 4-5 εβδομαδες εχω κανει απντειτ ολα κανονικα εχω περασει κ καποια αλλα απλικεισιονς,το προβλημα ειναι οτι σ αυτο το διαστημα τρωει κολληματα του στυλ,δεν ανοιγει η οταν παω να το φορτισω παγωνει κ δεν κανει τπτ,οταν ομως βγαλω την καρτα μνημης ολα καλα,τι να κανω?μορφοποιηση καρτας κ απντειτ ξανα?
Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω εχει πολυ πραγμα, αλλα δεν βρηκα απαντηση στο γιατι δεν μπορει να συγχρονιστει με τον υπολογιστη...

 

Καλημερα φιλε και καλωσηλθες στον κοσμο της Symbian Series 60... ελπιζω να απολαυσεις το ταξιδι σου. Λοιπον, αρχικα ακολουθα τις οδηγιες για φορματ στο κινητο σου να το κανεις παλι καινουργιο γιατι γυρευε τι κολληματα τρωει τωρα και δεν συνδεεται. Για να κανεις φορματ στην καρτα μνημης ακολουθεις Μενου->Εφαρμογες->Διαχειριση Αρχειων-> Ε:->Επιλογες->Επιλογες Καρτας Μνημης->Μορφοποιηση. Για φορματ στον σκληρο πατα στην αρχικη σου οθονη το εικονιδιο με τα νουμερα (Τηλεφωνο ονομαζεται) και πληκτρολογησε τον κωδικο *#7370# ή με κλειστό το κινητό πάτα τα «κόκκινο πλήκτρο τερματισμού κλήσης», «πράσινο πλήκτρο κλήσης», «πλήκτρο κάμερας» και ταυτόχρονα άνοιξε το κινητό χωρίς να αφήσεις τα πλήκτρα. Μετα απο αυτο το κινητο σου ειναι σαν καινουργιο. Κατοπιν κατεβασε το τελευταιο Nokia PC Suite απο εδω: http://www.nokia.gr/support-and-software/software/pc-suite/download-o2

 

Τελος εγκατεστησε το προγραμμα αυτο στον υπολογιστη σου και ακολουθησε τα βηματα ενα προς ενα προσεχτικα. Στο τελος οταν επιλεξεις συνδεση κινητου μεσω καλωδιου USB συνεδεσε το κινητο σου οποτε σου ζητηθει και ακολουθα τις οδηγιες. Καλυτερα να εισαι online εκεινη την ωρα για να περασεις τυχον αναβαθμισεις στο κινητο ή καποιο προγραμμα συγχρονισμου. Για περισσοτερα PM me...

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα 5800 εδω κ 4-5 εβδομαδες εχω κανει απντειτ ολα κανονικα εχω περασει κ καποια αλλα απλικεισιονς,το προβλημα ειναι οτι σ αυτο το διαστημα τρωει κολληματα του στυλ,δεν ανοιγει η οταν παω να το φορτισω παγωνει κ δεν κανει τπτ,οταν ομως βγαλω την καρτα μνημης ολα καλα,τι να κανω?μορφοποιηση καρτας κ απντειτ ξανα?

 

1. Aναβαθμιση (εαν δεν εχεις την τελευταια εκδοση λογισμικου).

2. Format στην συσκευη.

3. Format στην καρτα μνημης μεσα απο την συσκευη.

 

 

Για ολα τα παραπανω θα βρεις οδηγιες στο Series 60 5th Edition Platform FAQ. Λογικα θα στρωσει.. :rolleyes:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μολις αγορασα και εγω,αυτο το σουπερ κινητο.....με το οποιο εχω κολλησει ,φανταζομουν οτι με οθονη αφης θα ηταν πιο δυσκολο απο τα συνηθισμενα κινητα αλλα τελικα επεσα εξω.Ομως,οταν μπαινω στο ιντερνετ μεσω wlan ,και θελω να μπω (π.χ στο facebook) μου βγαζει οτι ο κωδικος που πληκτρολογησατε ειναι λανθασμενος ,αλλα πριν απο αυτο...οτι υπαρχουν ληγμενα πιστοποιητικα (ιδεα δεν εχω τι ειναι ...).

Τι κανω λαθος,εφοσον οι κωδικοι που πληκτρολογω ,σε οτι site με ονομα χρηστη και κωδ. προσβασης,μου βγαζει οτι ειναι λαθος;; Και σε αλλες σελιδες με βαζει ,που δεν εχουν κωδικους προσβασεις ,θελει τιποτα ρυθμισεις;;;

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει το τελευταιο φιρμ,αλλα μαλλον δεν το γλιτωνω το φορματ,εχω κ φ σεκιουρ μηπως φταιει κ αυτο?να το βγαλω?

 

 

δηλ αν κανω φορματ καρτα κ τηλεφωνο θα γινει οπως το πηρα?κ μετα απ το πσ σουιτ αναβαθμιση λογισμικου κ ολα τα προγραματα περασμα ξανα?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

@LICHNENSTAIN

Αν τα προβλήματα που έχεις λύνονται όταν αφαιρέσεις την κάρτα μνήμης τότε το πιθανότερο είναι ότι φταίει η κάρτα μνήμης. Η κάρτα μνημής που χρησιμοποιείς είναι αυτή που είχε μέσα το πακέτο?

 

Αν ναι σου προτείνω να την αλλάξεις. Πρώτα όμως μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις φορμάτ όπως σου πρότεινε και ο gianpithio στο προηγούμενο post του.

 

Το πως κάνει φορμάτ θα το βρεις μέσα στο Series 60 5th Edition Platform FAQ, που επίσης στο αναφέρει ο gianpithio στο post του. :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

με το φορματ δηλ θα εχω το αρχικο φιρμγουερ,κ τα αρχικα προγραματα που ειχε οταν το ανοιξα για πρωτη φορα?ναι ενοειτε το μπακ απ,αλλα δεν χανω κατι απ τα μανισια προγραματα του κινητου,φοβαμαι μην χαθει κατι
Link to comment
Share on other sites

με το φορματ δηλ θα εχω το αρχικο φιρμγουερ,κ τα αρχικα προγραματα που ειχε οταν το ανοιξα για πρωτη φορα?ναι ενοειτε το μπακ απ,αλλα δεν χανω κατι απ τα μανισια προγραματα του κινητου,φοβαμαι μην χαθει κατι

Δεν θα χάσεις το τελευταίο firmware που πέρασες. Μόνο εφαρμογές που έχεις περάσει θα χάσεις και ότι άλλα δεδομένα έχεις.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μπηκαν ψυλοι στα αυτια μου, κι επειδη εχω κουσει πολλα για μαϊμου ΝΟΚΙΑ, βρηκα μια σελιδα και εδωσα τον ΙΜΕΙ. Αν επιτρεπεται κι αν δεν ειμαι εναντια στους κανονες του δορουμ, εδω σας εχω τα αποτελεσματα. Θελω καποιος να μου πει τι σημαινει αυτο το IMEI Validity Assessment, και γραφει διπλα Very likely.

 

Type Allocation Holder Nokia

Mobile Equipment Type Nokia 5800 XpressMusic

GSM Implementation Phase 2/2+

IMEI Validity Assessment

 

Παντως επιλογη για φορματ της καρτας δεν υπαρχει.

 

 

 

 

 

 

 

 

>|<

Very likely

 

Information on range assignment

 

Est. Date of Range Issuance Around Q1 2009

Reporting Body British Approvals Board of Telecommunications (BABT)

Primary Market Europe

Legal Basis for Allocation EU R&TTE Directive

 

Information on number format

 

Full IMEI Presentation 353205-03-969889-7

Reporting Body Identifier 35

Type Allocation Code 35320503

Serial Number 969889

Check Digit 7

Link to comment
Share on other sites

Παντως επιλογη για φορματ της καρτας δεν υπαρχει.

 

Δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκατομμυριο να μην εχει επιλογη ενα τηλεφωνο για φορματ της καρτας. ακολουθα πιστα τις οδηγιες που σου εδωσα κομματι κομματι πατωντας αυτο που βλεπεις στην οθονη σου. Αν δεν μπορεις να ακολουθησεις τις οδηγιες τοτε μπορεις να κανεις φορματ την καρτα απο τον υπολογιστη (card reader) ή ακομα και να την βαλεις σε μια φωτογραφικη μηχανη (με adaptor) ή καμερα και να το κανεις και απο κει...:confused:

 

Απο που και ποιον αγορασες το κινητο σου by the waY?

 

Επισης τα στοιχεια που αναφερεις παραπανω αντιστοιχουν σε Nokia Holder... δηλαδη αξεσουαρ για την πλοηγηση πιθανως στο αυτοκινητο...

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλο μηνααααααααααααα

 

Μολις το παρελαβα(εχω 10 λεπτα)

 

code: 0573762 balkan black

V21.0.025

 

 

YEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEES!!!!!

 

τι προτεινετε να το hackaro πρωτα????? και μετα αναβα8μιση?????

Link to comment
Share on other sites

τι προτεινετε να το hackaro πρωτα????? και μετα αναβα8μιση?????

 

Το χακαρισμα ειναι ενα πακετο αρχειων που εγκαθιστανται με ενα προγραμμα. Η αναβαθμιση αποθηκευεται για παντα στο κινητο... αρα η σειρα δεν παιζει ρολο... χακαρε το και μετα κανε αναβαθμιση ή και το αντιστροφο λοιπον... Μεγειες!

 

Αν κάνω φορματ πρέπει μετά να το ξαναχακάρω;

 

Ναι, εννοειται (αναλογα βεβαια τι φορματ και σε ποια μνημη εννοεις και που εχεις εγκαταστησει το hack προγραμμα...). Το χακαρισμα δεν ειναι για παντα οπως το firmware.

Αη - Phone
Link to comment
Share on other sites

Να πω κατι κουφο βρε παιδια? Δεν μπορει να συγχρονισει επαφες και εικονες, αλλα το MSN το δεχτηκε κανονικοτατα. Τι μπορει να συμβαινει?
Link to comment
Share on other sites

Να πω κατι κουφο βρε παιδια? Δεν μπορει να συγχρονισει επαφες και εικονες, αλλα το MSN το δεχτηκε κανονικοτατα. Τι μπορει να συμβαινει?

 

άσχετο το ένα με το άλλο!!! (εκτός και αν καταλαβαίνω λάθος το μήνυμα σου)...

 

Ο συγχρονισμός είναι θέμα ρυθμίσεων με το Ovi Suite... κοίταξε τις ρυθμίσεις ώστε να ορίσεις εσύ τι θέλεις να συγχρονίζει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...