Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, φυσικά.

 

Eπανερχομαι για να αναφερω οτι δεν γινεται update ακομα και μετα απο την αλλαγη του product code.

Μηπως πρεπει να αλλαξω και τιποτα αλλο?

Η προσπαθεια αναβαθμισης εγινε μεσω NSU και Fota.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μεσω NSU δεν ειναι ακομα διαθεσιμη η τελευταια εκδοση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρες μεσα απο το nss (nemesis service suite) εαν εγινε σωστα η αλλαγη του product code?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Τοτε μαλλον θα πρεπει να περιμενω?

Γιατι μεσω fota δεν βρισκει τη νεα.

edit: Ναι, βεβαιως, το ξεσυνδεσα και το ξανασυνδεσα για να δω αν εχει κρατησει το νεο κωδικο, οπως και εχει κανει.

Τη διαδικασια την εκανα απο το nss και οχι με τον δευτερο τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Eαν εχεις θελεις δοκιμασε να κανεις hard format την συσκευη σου και μετα προσπαθησε να ξανακανεις αναβαθμιση μεσω fota
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Θα το κανω, ετσι κι αλλιως η συσκευη τωρα βγηκε απο το κουτι.

 

edit: Το εκανα, δυστυχως δεν αναβαθμιζει.

Μπηκα παλι μετα να δω τον κωδικο και ειναι αλλαγμενος πραγματι, οποτε μαλλον κατι αλλο φταιει η πολυ απλα δεν γινεται.

Μηπως το εχει κανει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα θα πρεπει να περιμενεις να την ανεβασουν στο Nokia Software Updater και να κανεις αναβαθμιση.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2880003#post2880003%EF%BB%BF

 

Δυστυχως δεν μπορω να βοηθησω περισσοτερο θα πρεπει να περιμενεις :(

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ναι γιατι και ο οδηγος το nsu χρησιμοποιει.

Ευχαριστω για τη βοηθεια ολους. :)

 

edit: Δουλεψε με την 5η προσπαθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Πιανω πολλα,εχω και δικο μου αλλα δεν συνδεετε.Διλαδη συνδεετε κανονικα απο το κινητο και με βγαζει οταν παω να μπο σε ενα σιτε ''ιστος: καμια ανταποκρισι πυλης''

 

Μήπως δεν έχεις βάλει το router να δίνει αυτόματα Ip και για αυτό δεν παίζει?

 

Καλησπέρα. Εδώ και 3 εβδομάδες έχω και γω ένα 5800. Μέχρι στιγμής μπορώ να πω πως το κινητό πετάει. Αλλά έχω το εξής πρόβλημα. Έχω στο μαγαζί μου ένα σύστημα κλειστού κυκλώματος τηλεόρασης το οποίο είναι δικτυακό και το παρακολουθώ μέσα από τον Internet Explorer στα Windows. Το ίδιο σύστημα, δίνοντας τη διεύθυνση στο 5800 δεν μπορεί να μου κάνει login. Τα ίδια μου κάνει και με τον opera και με τον Bolt. Τι προτείνετε?

Συνήθως για να κάνεις αυτό το remote και να παρακολουθείς το σύστημά σου πρέπει να γίνουν install κάποια addon στον Internet explorer που δεν μπορούν να γίνουν στο κινητό.

Οπότε δεν υπάρχει λύση εκτός και αν δίνει το σύστημα παρακολούθησης κάποιο είδος remote μέσω wap και να βλέπεις κάποια καρέ. Αυτό πρέπει να το δεις στο manual του συστήματος παρακολούθησης.

Ελπίζω να βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εδώ και 3 εβδομάδες έχω και γω ένα 5800. Μέχρι στιγμής μπορώ να πω πως το κινητό πετάει. Αλλά έχω το εξής πρόβλημα. Έχω στο μαγαζί μου ένα σύστημα κλειστού κυκλώματος τηλεόρασης το οποίο είναι δικτυακό και το παρακολουθώ μέσα από τον Internet Explorer στα Windows. Το ίδιο σύστημα, δίνοντας τη διεύθυνση στο 5800 δεν μπορεί να μου κάνει login. Τα ίδια μου κάνει και με τον opera και με τον Bolt. Τι προτείνετε?

 

Επειδή έχω δουλέψει πάνω σε συστήματα DVR, αυτά χρησιμοποιούν συνήθως ActiveX, πράγμα που έχει μόνο ο IE με αποτέλεσμα σε άλλα προγράματα να μην παίζουν.

 

Κοιταξε να βρεις κάπια αναβάθμιση για το πρόγραμα του DVR (αν είναι σε πισί) ή για κάποια αναβάθμιση firmware αν είναι απο αυτά που λειτουργούν μόνα τους. Εγώ έχω δουλέψει 2 συστήματα, και τα δύο ακριβά, το ένα δε θυμάμαι πιο είναι, το δεύτερο είναι της geovision. Με το πρώτο έφαγα αρκετές ώρες, όμως αν δεν έχεις το πρόγραμα το βλέπεις μόνο μέσω IE. Με το δεύτερο δεν ασχολήθηκα τόσο να το δόσω στο εξωτερικό δύκτιο.

Α, η εταιρία που βγάζει το πρόγραμα μπορεί να έχει κάπιο προγραματάκι για κινητό για να μπορείς να βλέπεις τις κάμερες, επικοινώνησε μαζί τους για περισότερα.

 

Φιλικά,

Σταμάτης Α.

 

Υ.Γ. Τελευταία το έχω χάσει λίγο το θέμα, και με τις αναβαθμήσεις κλπ κλπ, πάντως το gps του κινητού στην αθήνα με βοήθησε πάρα πολύ αν και ήταν λίγο αργό. Είναι πολύ χρήσιμο το gps όταν ψάχνεις για σπίτι και δεν ξέρεις καθόλου την περιοχή. Στην πόρτα με πήγενε :P

Μένει βέβαια να αλλάξω και την micro sdhc :P

Link to comment
Share on other sites

edit: Δουλεψε με την 5η προσπαθεια!!

 

Εκανε αναβαθμιση μεσω fota?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

πηρα ενα 5800 κ το χρησιμοποιω με cosmote what's up

προσπαθω να βρω ποιες ρυθμησεις χρειαζομαι (φανταζομαι δημιοργεια access point κλπ) για να μπαινω msn k facebook μεσω 3g αλλα το search και τα 2 τεραστια thread δεν βοηθεισαν ιδιεταιρα.

FAQ

F*cking Annoying Questions

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κάνω αναβάθμιση μέσω FOTA αυτή τη στιγμή μετά από αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες χτες και προχτές. Και σήμερα έπιασε με την τέταρτη.

 

Εικάζω ότι οφείλεται στους severs της Nokia. Ίσως κάποιες φορές είναι πολύ απασχολημένοι.

 

---

 

Μέχρι να γράψω το μήνυμα, έγινε κιόλας η αναβάθμιση! :)

Μεγάλη σωτηρία αυτό το FOTA τελικά, και όλα είναι στη θέση τους όπως πριν! :D

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

πηρα ενα 5800 κ το χρησιμοποιω με cosmote what's up

προσπαθω να βρω ποιες ρυθμησεις χρειαζομαι (φανταζομαι δημιοργεια access point κλπ) για να μπαινω msn k facebook μεσω 3g αλλα το search και τα 2 τεραστια thread δεν βοηθεισαν ιδιεταιρα.

Από την στιγμή που έβαλες κάρτα sim στο 5800 θα πρέπει να έχει κατεβάσει αυτόματα τις ρυθμίσεις για cosmote internet, cosmote wap και cosmote mms. Αν υπάρχουν θα τις βρεις στην διαδρομή Ρυθμίσεις > Συνδεσιμότητα > Προορισμοί.

Αν δεν υπάρχουν τότε θα πας στο εικονίδιο Οδηγός ρυθμίσεων που βρίσκεται στο μενού (αν δεν έχεις αλλάξει θέση τα εικονίδια θα είναι μέσα στον φάκελο Εφαρμογές), θ' ακολουθήσεις τις οδηγίες και θα κατεβάσεις τις ρυθμίσεις.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση η οποία πιθανότατα να έχει ξαναγίνει αλλά μου είναι δύσκολο να ψάξω όλες τις σελίδες. Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι η αυτονιμία της μπαταρίας. Πόσο κρατάει και κάτω από ποιές συνθήκες?

Ευχαριστώ

Nokia 8210 -> Nokia 7210 -> Nokia 7610 -> Nokia N73 -> HTC Touch Diamond -> Apple iPhone 3GS + Nokia 5310 Xpress Music -> Apple iPhone 4 + Nokia E71 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S2 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S3 -> Apple iPhone 4 + LG Nexus 5 -> Samsung Galaxy S5 -> Samsung Galaxy S8 --> Samsung Note 10+
Link to comment
Share on other sites

γιατι δε βρισκει σε fota την v30?επειδη ειναι vodafone live?:(

ναι :O

Αν θες μπορείς να αλλάξεις το product code:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση η οποία πιθανότατα να έχει ξαναγίνει αλλά μου είναι δύσκολο να ψάξω όλες τις σελίδες. Αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι η αυτονιμία της μπαταρίας. Πόσο κρατάει και κάτω από ποιές συνθήκες?

Ευχαριστώ

 

Eμενα 2 μερες με "φουλ" χρηση.... :) Ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο την μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα με τα ακουστικά bluetooth (plantronics 925) τα οποία αποσυνδέονται συνεχώς από το τηλέφωνο και έπειτα δοκιμάζουν πάλι να συνδεθούν και εμφανίζεται το ανάλογο ερώτημα στο τηλέφωνο ή συνδέονται αυτόματα όταν υπάρχει η ανάλογη ρύθμιση στο τηλέφωνο. Το αποτέλεσμα είναι να εξανλείται η μπαταρία και του ακουστικού και του τηλεφώνου πολύ γρήγορα. Αυτό συμβαίνει όταν είναι σε αναμονή κατά τη διάρκεια της ομιλίας δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Έχω δοκιμάσει όλες τις πιθανές ρυθμίσεις (ορατό, μή ορατό, αλλαγή πατρωνύμου) αλλά τα ίδια... είχε κανείς το ίδιο πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Τι πλεονεκτηματα εχουμε με την ν30?

 

Μικροδιαφορές σε απόδοση. Γίνεται λίγο πιο γρήγορο το κινητό. Και κάτι άλλα. Δες το παρακάτω blog:

http://s60blog.com/2009/07/nokia-5800-firmware-updates-to-v30-0-011/

 

Αλλά καλό είναι να του κάνεις ένα hard reset μετά την αναβάθμιση γιατί μπορεί να κολλάει και να χρειαστεί να βγάλεις την μπαταρία για να ξεκολήσει.

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα προβλημα με τα ακουστικά bluetooth (plantronics 925) τα οποία αποσυνδέονται συνεχώς από το τηλέφωνο και έπειτα δοκιμάζουν πάλι να συνδεθούν και εμφανίζεται το ανάλογο ερώτημα στο τηλέφωνο ή συνδέονται αυτόματα όταν υπάρχει η ανάλογη ρύθμιση στο τηλέφωνο. Το αποτέλεσμα είναι να εξανλείται η μπαταρία και του ακουστικού και του τηλεφώνου πολύ γρήγορα. Αυτό συμβαίνει όταν είναι σε αναμονή κατά τη διάρκεια της ομιλίας δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Έχω δοκιμάσει όλες τις πιθανές ρυθμίσεις (ορατό, μή ορατό, αλλαγή πατρωνύμου) αλλά τα ίδια... είχε κανείς το ίδιο πρόβλημα?

Είναι γνωστό το πρόβλημα των αποσυνδέσεων με τα ακουστικά (εγώ έχω 2 b/t ακουστικά i-tech & samsung και το κάνει και με τα 2)

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.8.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Ok παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα κάνω το update, σε μερικές μέρες όμως γιατί τώρα δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ, και θα σας πω τις εντυπώσεις μου. ΤΗΧ :D
Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστό το πρόβλημα των αποσυνδέσεων με τα ακουστικά (εγώ έχω 2 b/t ακουστικά i-tech & samsung και το κάνει και με τα 2)

 

Το παθαίνει κι εμένα (και είναι και Nokia το BT). Το κακό είναι ότι δεν το βλέπω να αναφέρεται ότι φτιάχτηκε, στις διορθώσεις της νέας αναβάθμισης που παρέθεσε ο φίλος leas παραπάνω. Εκτός αν ανήκει στα "small bug fixes".

Χτες έκανα την αναβάθμιση. Το βράδυ που θα βγω, θα το κοιτάξω μπας και διορθώθηκε (το BT το έχω στο αυτοκίνητο τώρα), εκτός αν παρατήρησε κάποιος βελτίωση, ας το αναφέρει.

Για το άτμισμα: http://vaping.gr

 

Samsung S5 (no root)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...