Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά, ποια μέρη πρέπει να αλλαχτούν για να λύσω το πρόβλημα με τη σχισμή?

Θα πρέπει να αλλαχτεί το μεσαίο κομμάτι που έχει την χρωματιστή λωρίδα και το πλαστικό που είναι γύρω γύρω από το touchpad. Εγώ που έκανα την αλλαγή, το έκανα όλο μαύρο από μπλε που ήταν, δεν έχω καμία σχισμή.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην καλως ηρθες.. :)

 

Ναι εγω που την εκανα δεν εχω κανενα προβλημα.

 

1. Θα σε παρακαλεσω να γραφεις με πεζους χαρακτηρες. Τα κεφαλαια στα forum ειναι σαν να φωναζεις και μπορει να δημιουργηθουν παρεξηγησεις. Τελος απαγορευονται και απο τους Ορους Προσβασης και Χρησης που συμφωνησες κατα την εγγραφη σου.

 

2. Eπισης καλο θα ειναι να ενημερωσεις και το Avatar σου ειναι χρησιμο σε ολους μας να ξερουμε ποια συσκευη εχεις.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να αλλαχτεί το μεσαίο κομμάτι που έχει την χρωματιστή λωρίδα και το πλαστικό που είναι γύρω γύρω από το touchpad. Εγώ που έκανα την αλλαγή, το έκανα όλο μαύρο από μπλε που ήταν, δεν έχω καμία σχισμή.

 

Το πλήρωσες ή έγινε η αλλαγή με κάποιο τρόπο έτσι ώστε να περαστεί στην εγγύηση?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως βρήκα μια μπακαλήστικη λυση.

Εβαλα απλώς ενα χαρτακι πανω απο τη μπαταρια και τωρα πια δεν βρισκω καποιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Το πλήρωσες ή έγινε η αλλαγή με κάποιο τρόπο έτσι ώστε να περαστεί στην εγγύηση?

Πλήρωσα για όλη την αλλαγή, γιατί έκανα ένα σημάδι στο touch panel και αποφάσισα να κάνω και την αλλαγή των πλαστικών σε μαύρο χρώμα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Πλήρωσα για όλη την αλλαγή, γιατί έκανα ένα σημάδι στο touch panel και αποφάσισα να κάνω και την αλλαγή των πλαστικών σε μαύρο χρώμα.

 

Ποσο σου κοστισε γιατι με ενδιαφερει και εμενα να αλλαξω το χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο σου κοστισε γιατι με ενδιαφερει και εμενα να αλλαξω το χρωμα.

Για ν' αλλάξω και τα 3 κομμάτια μου πήρε 35€ στο nokia store στην Λ. Κατεχάκη.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Θα το πάω και εγώ στο κατάστημα στην Λ. Κατεχάκη, για το πρόβλημα με την σχισμή... Ελπίζω να μην μου πουν βλακείες...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Guys πιο "ασφαλής" τρόπος για να μπω στο email μου είναι από τα μηνύματα (κάτω από τα εισερχόμενα), ή να μπω στο internet και να παω ξερω εγω στη σελιδα του hotmail. Δηλαδή που να εμπιστευτω τον κωδικο μου;
Link to comment
Share on other sites

Θα το πάω και εγώ στο κατάστημα στην Λ. Κατεχάκη, για το πρόβλημα με την σχισμή... Ελπίζω να μην μου πουν βλακείες...

Εγώ σου είπα ότι άλλαξα πλαστικά και δεν υπάρχει πια η σχισμή. Αν πεις ότι απλά θες να στο σφίξουν δεν ξέρω τι θα σου πουν. Η σχισμή υπάρχει γιατί σε εκεί το σημείο υπάρχει ο αισθητήρας και η κάμερα, έτσι δεν μπορεί να πιεστεί παραπάνω διότι κάτι θα σπάσει. Γι' αυτό αναφέρω ότι αν πας απλά για σφίξιμο δεν ξέρω τι θα σου πουν.

 

Guys πιο "ασφαλής" τρόπος για να μπω στο email μου είναι από τα μηνύματα (κάτω από τα εισερχόμενα), ή να μπω στο internet και να παω ξερω εγω στη σελιδα του hotmail. Δηλαδή που να εμπιστευτω τον κωδικο μου;

Και στα 2 το ίδιο είναι. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα ασφαλείας. Εξάλλου όπως βλέπεις τα mail σου από το υπολογιστή σου βάζοντας τον κωδικό σου το ίδιο θα κάνεις και στο κινητό, δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ τους.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Απο την μέρα που εκανα software update το κλειδωμα δεν δουλευει όπως και το πλήκτρο της κάμερας. Καμιά ιδέα τι να κάνω, εκτός απο το να το βαψω μπλε και να το πεταξω στην θαλασσα?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Σημερα προεκυψε προβλημα με τα τραγουδια που εχω στην καρτα μνημης.Μου εστειλαν με bt ενα τραγουδι το αποθηκευσα και μετα ειπα να το περασω και στο pc.Συνδεθηκα λοιπον το ειδε σαν ''εξωτερικο σκληρο" ανοιξα οτι επρεπε να ανοιξω αλλα πολλα τραγουδια γιοκ.Δεν τα εβλεπα στπ pc,στο κινητο ομως φαινονταν κανονικα.Δοκιμασα τα παντα (και card reader) αλλα τσου.Καμμια ιδεα???
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτησούλες για το τηλέφωνο...

1. Όταν έχω κάποια αναπάντητη και ενώ την βλέπω μετά μου βγάζει το σηματάκι "ανοιχτής εφαρμογής" (αυτό το μικρό κυκλάκι στην γωνία των εικονιδίου) και πρέπει να μπώ στο Μενου-Εφαρμογές-Μητρώω για να φύγει. Υπάρχει τρόπος να μη το βγάζει αυτό?

2. Όταν κάνω κλήση, μου βγάζει ένα μήνυμα ενημέρωσης πάνω από τα εικονικά πλήκτρα κλήσης ότι "Συνδέθηκε" αν θυμάμαι καλά, το οποίο μήνυμα μένει μερικά δευτερόλεπτα και αν θες πχ. να ακυρώσεις την κλήση άμεσα δεν μπορείς. Μιλάω πάντα μέσω οθόνης αφής. Γενικώς τα hard πλήκτρα δεν με βολεύουν πλέον! Αφαιρείται αυτό?

3. Γίνεται να διαγραφούν κάποια από τα έτοιμα προφίλ?

4. Στην αναζήτηση βάζοντας μια λέξη να μου την βρει, ειδικά μέσα στα μηνύματα, έχει το εξής πρόβλημα. Διαβάζει τους κοινούς με τα αγγλικά χαρακτήρες ως Αγγλικούς, ενώ τους Ελληνικούς ως Ελληνικούς. Έτσι μια λέξη πχ. "Εγώ" πρέπει να βάλεις το 'Ε' αγγλικά, το 'γ' και το 'ω' ελληνικά. Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί?

Ευχαριστώ πολύ!

 

Παιδιά sorry για το 2ο post αλλά δεν ξέρει κανένας τίποτα για τα παραπάνω?

Και μια έξτρα ερώτηση:

5. Δεν γίνεται να φτιάξεις φάκελο μέσα σε φάκελο για να οργανώσεις τις φωτογραφίες/βίντεο μέσα στην 'εκθεση'?

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ταλαιπωρήθηκα αρκετές ημέρες και κανένας δεν μπορούσε να με βοηθήσει αλλά ούτε υπήρχε οδηγός εδώ μέσα που να κάνει αυτό που θέλω σας παραθέτω τα βήματα που ακολούθησα και έγινε με επιτυχία η αφαίρεση του Vodafone Live και η εγκατάσταση του τελευταίου λογισμικού μέσω OTA(over the air).

 

Πριν προχωρήσετε κάντε ένα backup ότι έχετε στη μνήμη του τηλεφώνου!!!

 

1)Εγκαταστήστε το Nemesis Service Suite

2)Εγκαταστήστε το τελευταίο Nokia Software Updater

3)Τρέξτε το Nemesis Service Suite και πατήστε scan for new device

4)Πατήστε στο Phone info και τσεκάρετε το κουμπάκι Enable στο Product Code,έπειτα πατήστε Read και στο Product Code δώστε έναν από τους παρακάτω κωδικούς:

Αν έχετε το μαύρο 0573762

Αν έχετε το μπλέ 0559395

Αν έχετε το κόκκινο 0559299

Και πατήστε το κουμπί write.Τώρα μπορείτε να κλείσετε το Nemesis.

5)Κλείστε το 5800,κρατήστε πατημένα τα πλήκτρα πράσινο+κόκκινο+κάμερα για να κάνει hard format.Μόλις τελειώσει κάνουμε το 6ο βήμα.

6)Τρέξτε το Nokia Software Updater και συνδέστε το 5800 σας σε PC suite mode.

Θα ψάξει για αναβαθμίσεις και θα σας πεί ότι δεν βρέθηκε καμία.Εσείς επιλέξτε ότι θέλετε να ξαναπεράσετε το υπάρχον firmware(reinstal).

Μόλις τελειώσει η διαδικασία(θα πάρει γύρω στα 20 λεπτά) το 5800 θα κάνει επανεκκίνηση και θα δείτε ότι δεν θα εμφανίσει το λογότυπο της vodafone.

7)Τώρα πηγαίνετε στις ρυθμίσεις συνδεσιμότητας και δώστε τις ρυθμίσεις για να συνδεθείτε στο οικιακό σας δίκτυο WLAN.

8)Πηγαίνετε στην αρχική οθόνη και πληκτρολογήστε *#0000# και από τις επιλογές κάντε ναζήτηση για νέες εκδόσεις,θα βρεί την νέα έκδοση v30 και θα ξεκινήσει η διαδικασία αναβάθμισης...

 

Συγχαρητήρια αφαιρέσατε με επιτυχία το Vodafone Live Firmware και αναβαθμίσατε τη συσκευή σας στην τελευταία έκδοση...

 

Δεν δουλευει. Τζαμπα το hard format

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δουλεύει,αν ακολουθήσεις κατά γράμμα τις οδηγίες μου.Επίσης αυτό μπήκες στον κόπο να το διαβάσεις: Πριν προχωρήσετε κάντε ένα backup ότι έχετε στη μνήμη του τηλεφώνου!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sorry για το 2ο post αλλά δεν ξέρει κανένας τίποτα για τα παραπάνω?

Και μια έξτρα ερώτηση:

5. Δεν γίνεται να φτιάξεις φάκελο μέσα σε φάκελο για να οργανώσεις τις φωτογραφίες/βίντεο μέσα στην 'εκθεση'?

 

Ευχαριστώ...

 

Δυστυχως μαλλον οχι. :( Επειδη με ενδιεφερε κι εμενα το θεμα για καλυτερη οργανωση και πιο ευκολη ευρεση φωτο και βιντεο, το εψαξα αλλα οταν ανοιγα εναν ετοιμο φακελο μετα στις επιλογες δεν ειχε πουθενα δημιουργια νεου φακελου μεσα σ' αυτον.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως μαλλον οχι. :( Επειδη με ενδιεφερε κι εμενα το θεμα για καλυτερη οργανωση και πιο ευκολη ευρεση φωτο και βιντεο, το εψαξα αλλα οταν ανοιγα εναν ετοιμο φακελο μετα στις επιλογες δεν ειχε πουθενα δημιουργια νεου φακελου μεσα σ' αυτον.

 

Παιδιά sorry για το 2ο post αλλά δεν ξέρει κανένας τίποτα για τα παραπάνω?

Και μια έξτρα ερώτηση:

5. Δεν γίνεται να φτιάξεις φάκελο μέσα σε φάκελο για να οργανώσεις τις φωτογραφίες/βίντεο μέσα στην 'εκθεση'?

 

Ευχαριστώ...

Ανοίξετε την Έκθεση κάντε μονό κλικ σε μια φωτογραφία και μετά πατήστε Επιλογές > Επιλογές φακέλου > Νέος φάκελος. Έτσι φτιάχνετε όσους φακέλους θέλετε και βάζετε μέσα όποια φωτογραφία θέλετε. Φάκελο μέσα σε φάκελο δεν γίνεται να φτιάξετε. Επίσης να ξέρετε ότι αυτοί οι φάκελοι είναι εικονικοί και τους βλέπει μόνο η Έκθεση, δεν εμφανίζονται στην κάρτα μνήμης. Επίσης όταν θα βγάζετε καινούργια φωτογραφία τότε αυτή θα αποθηκεύεται και πάλι χύμα στην έκθεση οπότε μετά εσείς θα πρέπει να την μετακινήσετε στον φάκελο που θέλετε.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Μερικές ερωτησούλες για το τηλέφωνο...

1. Όταν έχω κάποια αναπάντητη και ενώ την βλέπω μετά μου βγάζει το σηματάκι "ανοιχτής εφαρμογής" (αυτό το μικρό κυκλάκι στην γωνία των εικονιδίου) και πρέπει να μπώ στο Μενου-Εφαρμογές-Μητρώω για να φύγει. Υπάρχει τρόπος να μη το βγάζει αυτό?

2. Όταν κάνω κλήση, μου βγάζει ένα μήνυμα ενημέρωσης πάνω από τα εικονικά πλήκτρα κλήσης ότι "Συνδέθηκε" αν θυμάμαι καλά, το οποίο μήνυμα μένει μερικά δευτερόλεπτα και αν θες πχ. να ακυρώσεις την κλήση άμεσα δεν μπορείς. Μιλάω πάντα μέσω οθόνης αφής. Γενικώς τα hard πλήκτρα δεν με βολεύουν πλέον! Αφαιρείται αυτό?

3. Γίνεται να διαγραφούν κάποια από τα έτοιμα προφίλ?

4. Στην αναζήτηση βάζοντας μια λέξη να μου την βρει, ειδικά μέσα στα μηνύματα, έχει το εξής πρόβλημα. Διαβάζει τους κοινούς με τα αγγλικά χαρακτήρες ως Αγγλικούς, ενώ τους Ελληνικούς ως Ελληνικούς. Έτσι μια λέξη πχ. "Εγώ" πρέπει να βάλεις το 'Ε' αγγλικά, το 'γ' και το 'ω' ελληνικά. Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί?

 

Ευχαριστώ πολύ!

1) Απλά όταν δεις την αναπάντητη και βγεις δεν κλείνει η εφαρμογή μητρώο και παραμένει ανοιχτή, γι αυτό και σου βγάζει τον κύκλο που λες. Δεν μπορείς να το αλλάξεις αυτό ούτε να το αφαιρέσεις.

2) Δεν μου έχει βγάλει ποτέ αυτό το μήνυμα εμένα. Το μόνο μήνυμα που μου βγάζει είναι "Σημείωση: Ενεργές προωθήσεις". Το μήνυμα συνδεδεμένη το βγάζει όταν αλλάζω κλήσεις οι οποίες είναι στην αναμονή για να μου δείξει ποια κλήση είναι ενεργή εκείνη την στιγμή.

3) Όχι δεν μπορείς να διαγράψεις τα αποθηκευμένα προφίλ, ούτε υπάρχει λόγος να το κάνεις, δεν ενοχλούν κανέναν. Απλά χρησιμοποίησε αυτό που θες εσύ.

4) Δεν το γνωρίζω γιατί δεν χρησιμοποιώ ποτέ την αναζήτηση. Αν κάποιος άλλος χρήστης ξέρει θα απαντήσει.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ανοίξετε την Έκθεση κάντε μονό κλικ σε μια φωτογραφία και μετά πατήστε Επιλογές > Επιλογές φακέλου > Νέος φάκελος. Έτσι φτιάχνετε όσους φακέλους θέλετε και βάζετε μέσα όποια φωτογραφία θέλετε. Φάκελο μέσα σε φάκελο δεν γίνεται να φτιάξετε. Επίσης να ξέρετε ότι αυτοί οι φάκελοι είναι εικονικοί και τους βλέπει μόνο η Έκθεση, δεν εμφανίζονται στην κάρτα μνήμης. Επίσης όταν θα βγάζετε καινούργια φωτογραφία τότε αυτή θα αποθηκεύεται και πάλι χύμα στην έκθεση οπότε μετά εσείς θα πρέπει να την μετακινήσετε στον φάκελο που θέλετε.

 

Συμφωνουμε απολυτα:) Αν και θα ηταν πολυ πιο βολικο αν γινοταν κατι τετοιο. Δηλ. φακελος μεσα σε φακελο. Αν δεν κανω λαθος κατι τετοιο γινοταν σε παλια νοκια π.χ. 3650 - 3250 κλπ. Ενα αλλο που με χαλαει με τους φακελους ειδικα αν εχεις πολλους ειναι που πρεπει να πατας πανω στον καθενα για να δεις την ονομασια του.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την τελευταία αναβάθμιση, συμβαίνει και στις δικές σας συσκευές να κλειδώνουν και να χρειάζονται κωδικό ξεκλειδώματος όταν τις βάζετε σε προφίλ εκτός σύνδεσης, ή να ψάξω για την εφαρμογή που μου δημιουργεί το πρόβλημα? (το κλείδωμα σε αλαγή sim το έχω απενεργοποιημένο )
Link to comment
Share on other sites

1) Απλά όταν δεις την αναπάντητη και βγεις δεν κλείνει η εφαρμογή μητρώο και παραμένει ανοιχτή, γι αυτό και σου βγάζει τον κύκλο που λες. Δεν μπορείς να το αλλάξεις αυτό ούτε να το αφαιρέσεις.

2) Δεν μου έχει βγάλει ποτέ αυτό το μήνυμα εμένα. Το μόνο μήνυμα που μου βγάζει είναι "Σημείωση: Ενεργές προωθήσεις". Το μήνυμα συνδεδεμένη το βγάζει όταν αλλάζω κλήσεις οι οποίες είναι στην αναμονή για να μου δείξει ποια κλήση είναι ενεργή εκείνη την στιγμή.

3) Όχι δεν μπορείς να διαγράψεις τα αποθηκευμένα προφίλ, ούτε υπάρχει λόγος να το κάνεις, δεν ενοχλούν κανέναν. Απλά χρησιμοποίησε αυτό που θες εσύ.

4) Δεν το γνωρίζω γιατί δεν χρησιμοποιώ ποτέ την αναζήτηση. Αν κάποιος άλλος χρήστης ξέρει θα απαντήσει.

 

1) Το κατάλαβα αυτό αλλά είναι εκνευριστικό να μπαίνεις συνέχεια μέσα στην εφαρμογή για να την κλείνεις! Τουλάχιστον αφού βλέπεις την κλήση θα έπρεπε να κλείνει μόνο του. Μάλλον θα το βγάλω συντόμευση να το κλείνω αμέσως.

2) Ναι, συγνώμη, αυτό το μήνυμα εννοώ. Απλά βγαίνει αυτό και κρύβει τα κουμπιά από πίσω. Δεν υπάρχει επιλογή να μη βγαίνει ε?

3) Επειδή τα χρησιμοποιώ πολύ συχνά από την κεντρική οθόνη, θα ήταν ευκολότερο να είχε μόνο τα 2-3 προφίλ που χρειάζομαι από το να ψάχνω μέσα στην λίστα.

 

Πάντως σ' ευχαριστώ πολύ!!!

 

nikos_z: Όντως η οργάνωση των φωτογραφιών είναι πολύ κακή! Ούτε ονόματα στους φακέλους βλέπεις άμεσα, ούτε φακέλους μπορείς να οργανώσεις πάνω από το 1ο επίπεδο και στην προβολή κατά Ημ/νια-όνομα-μέγεθος δεν φαίνονται οι φάκελοι! Επίσης η μαζική επιλογή είναι φασαρία. Στα ericsson βγάζει κουτάκια για "τικ-επιλογή" και κάνεις απλά κλικ στην φώτο που θέλεις να μαρκαριστεί. Κρίμα τέτοιο λογισμικό και να έχει τέτοιους "περιορισμούς"...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δουλεύει,αν ακολουθήσεις κατά γράμμα τις οδηγίες μου.Επίσης αυτό μπήκες στον κόπο να το διαβάσεις: Πριν προχωρήσετε κάντε ένα backup ότι έχετε στη μνήμη του τηλεφώνου!!!

 

Φυσικα και εκανα backup

Link to comment
Share on other sites

Πως αλλαζω τον κωδικο σ'ενα αποθηκευμενο ασυρματο δικτυο στο κινητο?
http://fun.diadiktyo.net/fotos/jpg/TN/TN_169.JPG
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.ενημερώθηκα από το e-click όπου θα αγοράσω το κινητό,ότι ενδέχεται να είναι γερμανικής εισαγωγής αλλά θα έχω κανονικά 24μηνη εγγύηση.Έχω ακούσει όμως ότι σε περίπτωση που προσπάθησω να κάνω αναβάθμιση στο firmware θα χάσω τα ελληνικά.Ισχύει αυτό; Γιατί αν ισχύει,δεν αξίζει να πάρω τελικά από εκεί το κινητό,ακόμα κι αν το έχουν 50ευρώ φθηνότερα απο το e-shop.Παρακαλώ για κάποια υπεύθυνη απάντηση.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...