Jump to content

Ταυτοποίηση των καρτοκινητών της Cosmote


Herakles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω σε μιά κάρτα 2in1 δύο αριθμούς καρτοκινητών. Για τον ένα από αυτούς τους αριθμούς έχω και την αρχική κάρτα sim (που είναι μόνος του). Τώρα θέλω να ταυτοποιήσω μόνο τον ένα από τους δύο. Υπάρχει πρόβλημα; Υπάρχει δυνατότητα να ταυτοποιήσω αυτόν που έχω και ανήκει στην απλή sim και να χρησιμοποιώ πλέον μόνο αυτή; (να πάρω δηλαδή τον αριθμό αυτόν από την 2in1 και να τον χρησιμοποιώ με την αρχική του sim)

Η αρχική σιμ που έχεις είναι πλέον ανενεργή, άρα άχρηστη! Μπορείς να πας στο κατάστημα με την 2σε1 κάρτα και να ζητήσεις ταυτοποίηση μόνο του ενός αριθμού ή επίσης μπορείς να ζητήσεις και αλλαγή κάρτας και να πάρεις μία απλή που θα έχει μόνο τον έναν αριθμό, αλλά υποθέτω θα την χρεωθείς.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 233
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όταν έκανα δήλωση στο Saturn ακολούθησαν την εξής διαδικασία σε cosmote, μού έστειλαν ένα μήνυμα που έλεγε τον αριθμό της SIM. Έτσι δεν χρειάστηκε να βγάλω την κάρτα από το κινητό .

Αν κάνεις το ίδιο δεν θα έχεις πρόβλημα με την 2 in 1 SIM .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω κάποιους αριθμούς που δεν δήλωσα και έχουν φραγή.

Πήγα σε έναν Γερμανό να τα δηλώσω και μου είπαν ότι δεν μπορεί η αλυσίδα του Γερμανού να ταυτοποιήσει νούμερα ενεργοποιημένα τα οποία έχουν φραγή , αλλά μόνο νέους αριθμούς!

 

Έχω δίκιο που υποψιάζομαι ότι μου πούλησαν τρελό παραμύθι?

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιους αριθμούς που δεν δήλωσα και έχουν φραγή.

Πήγα σε έναν Γερμανό να τα δηλώσω και μου είπαν ότι δεν μπορεί η αλυσίδα του Γερμανού να ταυτοποιήσει νούμερα ενεργοποιημένα τα οποία έχουν φραγή , αλλά μόνο νέους αριθμούς!

 

Έχω δίκιο που υποψιάζομαι ότι μου πούλησαν τρελό παραμύθι?

Λογικά σου πούλησαν παραμύθι αλλά γνώμη μου είναι να πας σε κατάστημα COSMOTE γιατί εκεί η ταυτοποίηση θα γίνει πιο γρήγορα.

Κι αυτό γιατί στο λέω εμπειρικά, όταν θέλησα να κάνω επεξεργασία στοιχείων επειδή μου τα έγραψαν λάθος, σε κατάστημα Γερμανός ήθελε φωτοτυπίες ταυτότητας, γραπτό αίτημα και υπογραφή ώστε να το στείλουν με FAX στην COSMOTE(τελικά δεν έγινε η αλλαγή που ήθελα) και τελικά πήγα σε κατάστημα COSMOTE, και πάτησε από το σύστημά τους επεξεργασία και μου το διόρθωσε εκείνη τη στιγμή και μάλιστα το απόγευμα μου ήρθε ενημερωτικό μήνυμα ότι η διαδικασία της ταυτοποίησης ολοκληρώθηκε με επιτυχία(παρόλο που έκανα στην ουσία τροποποίηση, το μήνυμα ήταν αυτοματοποιημένο αφού το είχα λάβει κι όταν είχα κάνει την αρχική ταυτοποίηση)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Τρελό παραμύθι .

Στην γιαγιά μπροστά μου τις πούλησαν καινούριο νούμερο.... όταν ήρθε η σειρά μου ΄τηλεφώνησα στην εξυπηρέτηση πελατών και μου είπαν να προχωρήσουν στην ταυτοποίηση τους το έδωσα , και το κάναν , Όλα αυτά στις 31 Ιουλίου , πρώτη μέρα με φραγή , αλλά τώρα απορώ , στον δικό σου Γερμανό δεν το μάθαν ακόμα ; Πάρε την εξυπηρέτηση πελατών και ανέφερε το . Συκώνει τρελή καταγγελία αυτό που σου είπαν

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τρέχω από τον Ιούνιο και άκρη δεν έχω βγάλει... Ο λόγος είναι ότι όταν πήγα να δηλώσω το καρτοκινητό που χρησιμοποιώ μου είπαν ότι ήταν ήδη καταχωρημένο σε άλλο όνομα!! Έχω πάει σε oteshop, από όπου έστειλαν στο τμήμα εγγραφών αίτημα με φωτοτυπία της ταυτότητάς μου τέλη ιουνίου, σε κατάστημα cosmote, έχω τηλεφωνήσει 2-3 φορές στην εξυπηρέτηση πελατών και ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα, τα στοιχεία δεν έχουν αλλάξει!:angry:

Τι άλλο μπορώ να κάνω; Έχει μήπως κανείς σας να προτείνει κάτι;;; Συγνώμη για το ύφος αλλά θα σκάσω!! Μα, να χάσω τον αριθμό μου επειδή κάποιος υπάλληλος δεν έκανε προσεκτικά τη δουλειά του;;;; :(

Link to comment
Share on other sites

εαν ειναι ηδη καταχωρημενο σε αλλο αιτημα δεν τον χανεις.. αν θες να το κρατησεις καρτοκινητο αστον σε εκεινο το ονομα!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

εαν ειναι ηδη καταχωρημενο σε αλλο αιτημα δεν τον χανεις.. αν θες να το κρατησεις καρτοκινητο αστον σε εκεινο το ονομα!

 

Kαι αν χάσει την SIM τι γίνεται μετά ?

Link to comment
Share on other sites

Kαι αν χάσει την SIM τι γίνεται μετά ?

 

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι!! Δε θα μου δίνουν νέα SIM επειδή τα στοιχεία δε θα ταιριάζουν. Στο άλλο άτομο θα μπορούν να δώσουν SIM αν ζητήσει πάντως... :mad::mad:

Δε βλέπω να διορθώνεται... Το άλλο άτομο είναι στην Έδεσσα από ότι μου είπαν. Στο κατάστημα Cosmote μου είπαν ότι για να αλλάξουν τα στοιχεία πρέπει να βρεθούμε στο ίδιο κατάστημα για να υπογράψουμε χαρτιά μεταβίβασης. Στην Έδεσσα δεν πρόκειται να πάω οπότε...:cry:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι!! Δε θα μου δίνουν νέα SIM επειδή τα στοιχεία δε θα ταιριάζουν. Στο άλλο άτομο θα μπορούν να δώσουν SIM αν ζητήσει πάντως... :mad::mad:

Δε βλέπω να διορθώνεται... Το άλλο άτομο είναι στην Έδεσσα από ότι μου είπαν. Στο κατάστημα Cosmote μου είπαν ότι για να αλλάξουν τα στοιχεία πρέπει να βρεθούμε στο ίδιο κατάστημα για να υπογράψουμε χαρτιά μεταβίβασης. Στην Έδεσσα δεν πρόκειται να πάω οπότε...:cry:

1. Βρες κάποιο σταθερό αριθμό που να αντιστοιχεί στο όνομα του ατόμου που μένει Έδεσσα.

2. Ενημέρωσε τον ότι έχει γίνει λάθος καταχώρηση ώστε να πάει ειδικά σε κατάστημα Cosmote ώστε η αλλαγή/επεξεργασία στοιχείων να γίνει άμεσα.

3. Άρα, ο αριθμός σου θα αποδεσμευτεί και μπορείς να πας να κάνεις κανονικά δήλωση.

 

Αν κολλήσει πάλι το τρίτο βήμα, όντας σε επικοινωνία μαζί του, κάντε τις εξουσιοδοτήσεις που χρειάζονται, στείλτε τες με FAX ή ταχυδρομικά έτσι ώστε να γίνει η μεταβίβαση από ένα άτομο, είτε από σένα είτε από εκείνον.

 

ΥΓ. Δε νομίζω να υπάρχει κάτι πιο εύκολο ή κάτι πιο σίγουρο ώστε να λήξει το θέμα.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι!! Δε θα μου δίνουν νέα SIM επειδή τα στοιχεία δε θα ταιριάζουν. Στο άλλο άτομο θα μπορούν να δώσουν SIM αν ζητήσει πάντως... :mad::mad:

Δε βλέπω να διορθώνεται... Το άλλο άτομο είναι στην Έδεσσα από ότι μου είπαν. Στο κατάστημα Cosmote μου είπαν ότι για να αλλάξουν τα στοιχεία πρέπει να βρεθούμε στο ίδιο κατάστημα για να υπογράψουμε χαρτιά μεταβίβασης. Στην Έδεσσα δεν πρόκειται να πάω οπότε...:cry:

Ξέρεις (σου τα είπαν ?) τα στοιχεία του ατόμου στην Έδεσσα ?

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με Έδεσσα μέσω του καταστήματος cosmote. Δηλαδή ο υπάλληλος που με εξυπηρέτησε είδε τα στοιχεία στο σύστημα και κάλεσε εκείνος. Εγώ δεν τα είδα κ όταν μίλησα με τον κύριο ξέχασα να τον ρωτήσω. Μου είπε ότι θα πήγαινε στο κατάστημα στην Έδεσσα όπου είχε γίνει η ταυτοποίηση για να το διορθώσει κ εγώ βασίστηκα σε αυτό. Νόμιζα ότι ούτε εκείνος ήθελε να έχει στο όνομά του έναν αριθμό που δε χρησιμοποιεί. Τελικά μάλλον δεν έκανε τίποτα... Για να τον βρω πρέπει να ξαναπάω στο κατάστημα της cosmote.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις ιδέες κ τις παρατηρήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απορώ πως είναι δυνατόν να έγινε τέτοια ταυτοποίηση και μάλιστα σε άλλη πόλη .

Για να κάνεις ταυττοποίηση σε cosmote θέλουν και τον αριθμό SIM. Αυτόν πως τον βρήκανε;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απορώ πως είναι δυνατόν να έγινε τέτοια ταυτοποίηση και μάλιστα σε άλλη πόλη .

Για να κάνεις ταυττοποίηση σε cosmote θέλουν και τον αριθμό SIM. Αυτόν πως τον βρήκανε;

 

Τον αριθμό SIM που αντιστοιχεί σε κάποιον αριθμό τηλεφώνου τον βγάζει το σύστημα αυτόματα. Ο υπάλληλος στην Έδεσσα άκουσε λάθος αριθμό τηλεφώνου, έκανε copy paste στην αίτηση ταυτοποίησης τον αριθμό SIM που είδε και φυσικά δε ζήτησε τη SIM του κυρίου για να συγκρίνει τους 2 κωδικούς να δει αν ταιριάζουν...Κι έτσι δημιουργήθηκε αυτό το μπέρδεμα...:(

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε ότι θα πήγαινε στο κατάστημα στην Έδεσσα όπου είχε γίνει η ταυτοποίηση για να το διορθώσει κ εγώ βασίστηκα σε αυτό. Νόμιζα ότι ούτε εκείνος ήθελε να έχει στο όνομά του έναν αριθμό που δε χρησιμοποιεί. Τελικά μάλλον δεν έκανε τίποτα...

 

Όμως, τι διόρθωση μπορεί να κάνει ?

Πρέπει να σου στείλει μια εξουσιοδότηση και να σε εξουσιοδοτεί να μεταβιβάσεις τον αριθμό στο όνομά σου

Link to comment
Share on other sites

Όμως, τι διόρθωση μπορεί να κάνει ?

Πρέπει να σου στείλει μια εξουσιοδότηση και να σε εξουσιοδοτεί να μεταβιβάσεις τον αριθμό στο όνομά σου

 

Μέχρι ποιά ημερομηνία μπορείς να ταυτοποιήσει κάποιος το ξεχασμένο καρτοκινητό του?

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι ποιά ημερομηνία μπορείς να ταυτοποιήσει κάποιος το ξεχασμένο καρτοκινητό του?

 

Μέχρι την ημερομηνία που θα λήξει η σύνδεση + 35 μέρες ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι ποιά ημερομηνία μπορείς να ταυτοποιήσει κάποιος το ξεχασμένο καρτοκινητό του?

Μέχρι τις 31 Ιανουαρίου 2011. Μετά ό,τι ξεχασμένο αριθμό κι αν έχεις, θα πρέπει να πάρεις καινούριο και να δηλωθεί σαν νέα σύνδεση.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τις 31 Ιανουαρίου 2011. Μετά ό,τι ξεχασμένο αριθμό κι αν έχεις, θα πρέπει να πάρεις καινούριο και να δηλωθεί σαν νέα σύνδεση.

 

Και εγώ αυτό ήξερα..........

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Από που προκύπτει αυτή η ημερομηνία ?

 

Το έχω διαβάσει κι εγώ. Έχει ανακοινωθεί ότι δίδεται προθεσμία 6 μηνών από την 30 Ιουλίου, ώστε να δηλώσουν τα καρτοκινητά τους όσοι δεν το είχαν κάνει ως τότε.

 

Στον ίδιο το νόμο πάντως δεν αναφέρεται αυτή η εξτρά προθεσμία.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
H ταυτοποίηση ολοκληρώθηκε, εμείς τώρα πως μπορούμε να βρίσκουμε αριθμούς κινητών τηλεφώνων; Υπάρχει κάποιος online τηλεφωνικός κατάλογος κινητών ή πρέπει να καλέσουμε στο 11888;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

H ταυτοποίηση ολοκληρώθηκε, εμείς τώρα πως μπορούμε να βρίσκουμε αριθμούς κινητών τηλεφώνων; Υπάρχει κάποιος online τηλεφωνικός κατάλογος κινητών ή πρέπει να καλέσουμε στο 11888;

Όλοι οι αριθμοί πληροφοριών καταλόγου μπορούν να σου δώσουν τον αριθμό ενός κινητού τηλεφώνου, αρκεί ο χρήστης του να είχε επιλέξει να φαίνονται τα στοιχεία του, κατά την ταυτοποίηση. Δυστυχώς όμως αυτό το έχουν κάνει ελάχιστοι και η περίπτωση του να βρεις τον αριθμό που σ' ενδιαφέρει, ελαχιστοποιείται.

 

Μιας και το έφερε η συζήτηση, τις προάλλες δέχθηκα αναπάντητη από έναν αριθμό που δε γνώριζα και όταν κάλεσα το 11821 και το 11888 να τους ρωτήσω σε ποιον ανήκει, μου απάντησαν ότι αυτό δεν επιτρέπεται βάσει του νόμου. Δηλαδή, επιτρέπεται το αντίστροφο που είπα πιο πάνω αλλά όχι αυτό... :wacko: Εκτός κι αν δεν ισχύει πλέον αυτό και μπορώ να το απαιτήσω... :worry:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν είχε και πολύ νόημα αυτή η ταυτοποίηση από όσο κατάλαβα. Εξυπηρετεί τις εταιρίες αλλά όχι τους χρήστες.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν είχε και πολύ νόημα αυτή η ταυτοποίηση από όσο κατάλαβα. Εξυπηρετεί τις εταιρίες αλλά όχι τους χρήστες.

Ήταν οφθαλμοφανές από την αρχή ότι η ταυτοποίηση δεν αφορούσε τους καταναλωτές αλλά και καλά την ασφάλεια της χώρας. Αλλά πρακτικά εξυπηρέτησε τις εταιρείες καρτοκινητής για να δουν πώς διαμορφώνεται η κατάταξη τους με βάση το πελατολόγιο τους.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...