Jump to content

54006 και χρεώσεις χωρίς εγγραφή


benzidirk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.. Σημερα ελαβα τον λογαριασμο μου της Vodafone και εχω να πω το εξης εξωφρενικο... Ειχε μεσα γυρω στα 30 ευρω χρεωσεις απο ενα νουμερο 54006. Καθε sms χρεωνε γυρω στα 1,6 ευρω.. Εγω ποτε δεν εκανα χρηση της συγκεκριμενης υπηρεσιας. Η Vodafone εννοειται πως δεν της καιγετε καρφι. Εψαξα και ολα μου τα sms και δεν βρηκα καποιο sms με αυτο το νουμερο. Ξερεις κανενας τι ειναι αυτο το νουμερο και πως μπορω να διακοψω την υπηρεσια για να μην με χρεωνει αλλο..;;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το νούμερο αυτό (54006) ανήκει στην εταιρεία με τον διακριτικό τίτλο "Celldorado".Μπορείς να δεις τι παρέχει η "Celldorado" εδώ και σύμφωνα με το περιεχόμενο των μηνυμάτων που λαμβάνεις να βρεις την υπηρεσία μέσα από τη λίστα και να στείλεις το ανάλογο "STOP ***".:)
Link to comment
Share on other sites

Το νούμερο αυτό (54006) ανήκει στην εταιρεία με τον διακριτικό τίτλο "Celldorado".Μπορείς να δεις τι παρέχει η "Celldorado" εδώ και σύμφωνα με το περιεχόμενο των μηνυμάτων που λαμβάνεις να βρεις την υπηρεσία μέσα από τη λίστα και να στείλεις το ανάλογο "STOP ***".:)

 

Το θεμα ειναι πως εγω δεν εχω λαβει καποιο sms. Οποτε δεν ξερω σε τι ακριβως με εχουν εγγραψει..!! Τι να κανω απο δω και περα..;;

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω μιλάς με τη βόντα για να μη σε χρεώσουν και επικοινωνείς με την εταιρεία αυτή για να βρεις άκρη. Κουράγιο!

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω μιλάς με τη βόντα για να μη σε χρεώσουν και επικοινωνείς με την εταιρεία αυτή για να βρεις άκρη. Κουράγιο!

 

Πηρα τηλ στην Vodafone και μου ειπαν πως δεν φταινε σε τιποτα... Και πως πρεπει να παρω τηλεφωνο στην Win SA και να ζητησω τα λεφτα μου πισω. Και επισης μου ειπαν πως εκεινοι μου δινουνε μονο το νουμερο και πως οτιδηπωτε κανω εγω με το κινητο και οποιαδηποτε χρεωση ειναι δικη μου ευθυνη. Εχε χαρη που πρεπει να πληρωσω την επιδοτηση για το κοψω το νουμερο. Αλλιως αυριο το πρωι θα το ειχα κοψει κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλ στην Vodafone και μου ειπαν πως δεν φταινε σε τιποτα... Και πως πρεπει να παρω τηλεφωνο στην Win SA και να ζητησω τα λεφτα μου πισω. Και επισης μου ειπαν πως εκεινοι μου δινουνε μονο το νουμερο και πως οτιδηπωτε κανω εγω με το κινητο και οποιαδηποτε χρεωση ειναι δικη μου ευθυνη. Εχε χαρη που πρεπει να πληρωσω την επιδοτηση για το κοψω το νουμερο. Αλλιως αυριο το πρωι θα το ειχα κοψει κιολας.

 

Κάλεσέ τους και πες τους ότι αν δεν βρεις άκρη με την εταιρεία, θα μπλέξεις την ΕΕΤΤ...

Link to comment
Share on other sites

Κάλεσέ τους και πες τους ότι αν δεν βρεις άκρη με την εταιρεία, θα μπλέξεις την ΕΕΤΤ...

 

Αυτο δεν ειναι προβλημα της Vodafone. Οποτε και η ΕΕΤΤ να μπλεχτει, με την Win θα τα βαλει. :!:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειναι προβλημα της Vodafone. Οποτε και η ΕΕΤΤ να μπλεχτει, με την Win θα τα βαλει. :!:

 

Απο οτι εχω καταλαβει δεν προκειται να βγαλω ακρη... Μπηκα στο site της εταιριας.. και ελεγε καπου διακοπη υπηρεσιας.. Ελπιζω να διακοπηκε μια και καλη.. αλλιως αληθεια σας λεω θα τους ***σω ολους εκει περα... Θα το καταπιω για ακομη μια φορα και μολις ερθει η ωρα απλα θα διακοψη την vodafone γιατι βαρεθηκα να τους πληρωνω... Προστασια καταναλωτη μηδενικη..!!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα η vodafone δε φταίει.

 

Ακριβως!!Μονο η βονταφον δεν φταιει.

Μηπως σε εγραψε καποιος φιλος σου benzidirk;Εχει κατι "βρες που ειναι το κινητο κλπ" που βαζεις οτι κινητο θες.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εχω καταλαβει δεν προκειται να βγαλω ακρη... Μπηκα στο site της εταιριας.. και ελεγε καπου διακοπη υπηρεσιας.. Ελπιζω να διακοπηκε μια και καλη.. αλλιως αληθεια σας λεω θα τους ***σω ολους εκει περα... Προστασια καταναλωτη μηδενικη..!!

 

Για να είσαι σίγουρος σε αυτή την εταιρεία στειλε και ένα email που να αναφέρεις τι ακριβώς ενέργειες έχεις κάνει για να απενεργοποιηθεί η υπηρεσία ώστε αν συνεχίσουν να σε χρεώνουν να έχεις το email ώς αποδεικτικό στοιχείο.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι εχω καταλαβει δεν προκειται να βγαλω ακρη... Μπηκα στο site της εταιριας.. και ελεγε καπου διακοπη υπηρεσιας.. Ελπιζω να διακοπηκε μια και καλη.. αλλιως αληθεια σας λεω θα τους ***σω ολους εκει περα... Θα το καταπιω για ακομη μια φορα και μολις ερθει η ωρα απλα θα διακοψη την vodafone γιατι βαρεθηκα να τους πληρωνω... Προστασια καταναλωτη μηδενικη..!!

 

100% κάπου-κάπως-κάποτε είχες στείλει sms για κάτι,οτιδήποτε.Π.χ. να κατεβάσεις ringtone,videos,να κατεβάσεις κάποια δωρεάν εικόνα που "κέρδισες" στα πατατάκια,να ψηφίσεις αν θα παραμείνει ο Πρόδρομος στο BigBrother,να κερδίσεις ένα αυτοκίνητο κλπ,κλπ!

 

Στην περίπτωση αυτή,η εταιρία κράτησε τον αριθμό σου και εφόσον εσύ δεν έκανες απενεργοποίηση της υπηρεσίας χρεωνόσουν τα μηνύματα!Οι Vodafone,Cosmote,Wind δε φέρουν καμία ευθύνη γι'αυτό!Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να σου δώσουν το τηλέφωνο της εκάστοτε εταιρίας για να τα βρεις εσύ μαζί τους!

 

Οπότε,κράτα το συμβόλαιό σου και άλλη φορά μη στέλνεις ΠΟΥΘΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ σε 4ψήφιο νούμερο για το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

100% κάπου-κάπως-κάποτε είχες στείλει sms για κάτι,οτιδήποτε.Π.χ. να κατεβάσεις ringtone,videos,να κατεβάσεις κάποια δωρεάν εικόνα που "κέρδισες" στα πατατάκια,να ψηφίσεις αν θα παραμείνει ο Πρόδρομος στο BigBrother,να κερδίσεις ένα αυτοκίνητο κλπ,κλπ!

 

Στην περίπτωση αυτή,η εταιρία κράτησε τον αριθμό σου και εφόσον εσύ δεν έκανες απενεργοποίηση της υπηρεσίας χρεωνόσουν τα μηνύματα!Οι Vodafone,Cosmote,Wind δε φέρουν καμία ευθύνη γι'αυτό!Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να σου δώσουν το τηλέφωνο της εκάστοτε εταιρίας για να τα βρεις εσύ μαζί τους!

 

Οπότε,κράτα το συμβόλαιό σου και άλλη φορά μη στέλνεις ΠΟΥΘΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ σε 4ψήφιο νούμερο για το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ

 

Ναι αλλα δεν ειναι παρανομο να σου στελνουν αυτοί μυνημα και να σε χρεωνουν..;;; Με την ιδια λογικη θα φτιαξω και εγω μια εταιρια τετοια και θα αρχισω να στελνω sms απο δω και απο κει και θα τους χρεωνω... Μπορει μια φορα να εβαλα το νουμερο μου στο Ιντερνετ απο ******* μου πχ... Αυτο ομως δεν σημαινει οτι μπορουν να μου στειλουν 18 μυνηματα και να με χρεωσουν κιολας απο 2 ευρω το καθενα. Και το κορυφαιο ολο αυτου ειναι οτι εγω δεν εστειλα απο το κινητο μου ουτε 1 μυνημα..!! Δηλαδη αμα γουσταρω παω σε ενα τετοιο σαιτ, βαζω το κινητο ενως που μισω.. και αρχιζω και τον χρεωνω αβερτα...

Το ολο ζητημα ειναι οτι εγω ουδεποτε εστειλα μηνυμα απο το κινητο μου σε αυτο το νουμερο... Οποτε ειναι παρανομο να σε χρεωσουν στελνωντας σου αυτοι μυνημα.. Και σε αυτο μπορει να επεμβει και η vodafone. Να δει αν εστειλα εγω μηνυμα απο το κινητο μου.

Link to comment
Share on other sites

Η vodafone δε μπορεί να επέμβει και δεν την αφορά γιατί δεν μπορεί να "μυρίσει τα νύχια της" αν εσύ θέλεις ή όχι να παίρνεις τα μηνύματα αυτά ή οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία. Με την ίδια λογική θα

έπρεπε να σου μπλοκάρει και μηνύματα από πρώην ή από ενοχλητικούς συγγενείς:)

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Προειδοποιήσεις για την αποστολή SMS σε αριθμούς της σειράς 54ΧΧΧ

Προσοχή συνιστά η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων στους καταναλωτές που χρησιμοποιούν Υπηρεσίες Πολυμεσικής Πληροφόρησης μέσω αποστολής και λήψης SMS σε κωδικούς της σειράς 54ΧΧΧ.

 

Ορισμένες τέτοιες υπηρεσίες εγγράφουν το χρήστη συνδρομητή και τον χρεώνουν ανά τακτά χρονικά διαστήματα, προειδοποιεί η ΕΕΤΤ έπειτα από καταγγελίες που δέχτηκε.........

Η ΕΕΤΤ συμβουλεύει:

 

-Μην καταχωρείτε τον αριθμό του κινητού σας σε ιστοσελίδα, αν δεν έχετε πρώτα διαβάσει προσεκτικά όλους τους όρους και τις προϋποθέσεις με τους οποίους παρέχεται η υπηρεσία που σας ενδιαφέρει. Διαφημίσεις για δωρεάν προσφορές ή συμμετοχή σε κληρώσεις, ενδέχεται να συνοδεύουν υπηρεσίες με συνδρομή.

 

-Διαβάζετε προσεκτικά όλους τους όρους της διαφημιστικής καταχώρησης, εκεί θα μάθετε αν αφορά υπηρεσία με συνδρομή ή υπηρεσία που ολοκληρώνεται σε περισσότερα από 1 SMS κλπ.

 

- Η χρέωση του SMS μιας ΥΠΠ μπορεί να αφορά είτε την αποστολή ή τη λήψη του SMS. Η δεύτερη περίπτωση αφορά συνήθως τα συνδρομητικά μοντέλα ΥΠΠ μέσω SMS. Ενδέχεται λοιπόν, μετά την εγγραφή σας σε μία ΥΠΠ με συνδρομή, να χρεώνεστε με τη λήψη κάθε SMS.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1032871&lngDtrID=252

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Είχα και γω το ίδιο πρόβλημα αλλά η λύση ήταν τελικά πολύ απλή. http://www.celldorado.com/GR/contact.php είναι η διεύθυνση επικοινωνίας με την celldorado (τον αριθμό 54006 δηλαδή) που σε χρεώνει. Εκεί συμπληρώνεις τον αριθμό κινητού σου και διαγράφεσαι από όλες τις υπηρεσίες. Εγώ δηλαδή σε μία είχα γραφτεί κατά λάθος και δεν ήξερα σε ποια και πως. Έκανα τα παραπάνω και δεν μου έχει έρθει τιποτα έως τώρα παρά μόνο ένα μύνημα στο κινητό που λέει οτί έχω διαγραφεί επιτυχώς.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα δεν ειναι παρανομο να σου στελνουν αυτοί μυνημα και να σε χρεωνουν..;;; Με την ιδια λογικη θα φτιαξω και εγω μια εταιρια τετοια και θα αρχισω να στελνω sms απο δω και απο κει και θα τους χρεωνω... Μπορει μια φορα να εβαλα το νουμερο μου στο Ιντερνετ απο ******* μου πχ... Αυτο ομως δεν σημαινει οτι μπορουν να μου στειλουν 18 μυνηματα και να με χρεωσουν κιολας απο 2 ευρω το καθενα. Και το κορυφαιο ολο αυτου ειναι οτι εγω δεν εστειλα απο το κινητο μου ουτε 1 μυνημα..!! Δηλαδη αμα γουσταρω παω σε ενα τετοιο σαιτ, βαζω το κινητο ενως που μισω.. και αρχιζω και τον χρεωνω αβερτα...

Το ολο ζητημα ειναι οτι εγω ουδεποτε εστειλα μηνυμα απο το κινητο μου σε αυτο το νουμερο... Οποτε ειναι παρανομο να σε χρεωσουν στελνωντας σου αυτοι μυνημα.. Και σε αυτο μπορει να επεμβει και η vodafone. Να δει αν εστειλα εγω μηνυμα απο το κινητο μου.

Δεν παίζει αυτό που λες. Αν δεν έστελνες μήνυμα δεν θα σου χρέωνε τίποτα. Κάπου-καποιος έστειλε μήνυμα απο το κινητό σου ή κάποια στιγμή το έκανες εσύ και δεν το θυμάσαι. Αν πάλι είσαι τόσο σίγουρος, επικοινώνησε με αυτή την εταιρεία και πες τους οτι δεν έστειλες ποτέ μήνυμα και κακώς σε χρεώνουν. Σε γνωστό που είχε γίνει κάτι παρόμοιο (πριν πολύ καιρό βέβαια) του επέστρεψαν τα χρήματα.

 

Σε κάθε περίπτωση, η Vodafone δεν φταίει, δεν μπορεί να ξέρει αν εσύ έχεις γραφτεί στην υπηρεσία ή όχι.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Η vodafone δε μπορεί να επέμβει και δεν την αφορά γιατί δεν μπορεί να "μυρίσει τα νύχια της" αν εσύ θέλεις ή όχι να παίρνεις τα μηνύματα αυτά ή οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία. Με την ίδια λογική θα

έπρεπε να σου μπλοκάρει και μηνύματα από πρώην ή από ενοχλητικούς συγγενείς:)

κάνεις πάρα πολύ μεγάλο λάθος, τα μηνύματα από ενοχλητικούς συγγενείς δεν σε χρεώνουν με 2,5 euro το μήνυμα, θεωρώ ότι είναι απαράδεκτο μια μεγάλη εταιρεία όπως είναι ηVodafone να συνεργάζεται με αυτούς τους απατεώνες.

Με πιο δικαίωμα μπορούν να με χρεώνουν για εισερχόμενα μηνύματα και μάλιστα σε πάγια βάση ,ένα αυθαίρετο χρηματικό ποσό που θα μπορούσε να είναι και 1000 euro ,χωρίς να έχουν έγγραφη τουλάχιστο επιβεβαίωση μου , οφείλω να σημειώσω ότι σε προηγούμενο αίτημα μου να ενεργοποιήσω απλά και μόνο τα mms στο κινητό μου ζήτησαν τον αριθμό ταυτότητας, και μπράβο τους, , πως είναι δυνατόν τόσο απλά να με φορτώνουν με μια υπηρεσία ,η οποία μάλιστα δεν ανήκει σε αυτούς τους, η έτσι τουλάχιστον λένε, χωρίς κάποια επιπλέον εξασφάλιση

Αυτό που έκανα εγώ ήταν να κόψω το double play plus και τα 3 από τα 4 κινητά της οικογένειας που είχαμε σε σύνδεση, στην Vodafone , μεταφέροντας σε μια από τις άλλες 2, τονίζοντας στο csc το λόγο για τον οποίο προχώρησα σε αυτήν την πράξη ,μήπως φιλοτιμηθούν και σταματήσουν την συνεργασία με αυτούς του απατεώνες

Link to comment
Share on other sites

κάνεις πάρα πολύ μεγάλο λάθος, τα μηνύματα από ενοχλητικούς συγγενείς δεν σε χρεώνουν με 2,5 euro το μήνυμα, θεωρώ ότι είναι απαράδεκτο μια μεγάλη εταιρεία όπως είναι ηVodafone να συνεργάζεται με αυτούς τους απατεώνες.

Με πιο δικαίωμα μπορούν να με χρεώνουν για εισερχόμενα μηνύματα και μάλιστα σε πάγια βάση ,ένα αυθαίρετο χρηματικό ποσό που θα μπορούσε να είναι και 1000 euro ,χωρίς να έχουν έγγραφη τουλάχιστο επιβεβαίωση μου , οφείλω να σημειώσω ότι σε προηγούμενο αίτημα μου να ενεργοποιήσω απλά και μόνο τα mms στο κινητό μου ζήτησαν τον αριθμό ταυτότητας, και μπράβο τους, , πως είναι δυνατόν τόσο απλά να με φορτώνουν με μια υπηρεσία ,η οποία μάλιστα δεν ανήκει σε αυτούς τους, η έτσι τουλάχιστον λένε, χωρίς κάποια επιπλέον εξασφάλιση

Αυτό που έκανα εγώ ήταν να κόψω το double play plus και τα 3 από τα 4 κινητά της οικογένειας που είχαμε σε σύνδεση, στην Vodafone , μεταφέροντας σε μια από τις άλλες 2, τονίζοντας στο csc το λόγο για τον οποίο προχώρησα σε αυτήν την πράξη ,μήπως φιλοτιμηθούν και σταματήσουν την συνεργασία με αυτούς του απατεώνες

 

Ας διάβαζες πρώτα το θέμα απ'την αρχή τουλάχιστον... :rolleyes:

 

Η παροχή αυτών των υπηρεσιών ΔΕ γίνεται από τις Vodafone/Cosmote/Wind.Συνεπώς,όταν εγγράφεσαι σε τετοιες υπηρεσίες υποτίθεται πως αποδέχεσαι τους όρους της εκάστοτε εταιρίας που τις παρέχει(π.χ. Newsphone,Celldorado κλπ.).Οι πάροχοι κινητής τηλεφωνίας δε φέρουν την παραμικρή ευθύνη,διότι δεν παρέχουν οι ίδιοι αυτές τις υπηρεσίες.

 

Όταν λοιπόν εσύ στέλνεις μηνυματάκια σε 4ψήφια,5ψήφια κλπ. υποτίθεται πως έχεις διαβάσει προηγουμένως τους όρους της υπηρεσίας που σου παρέχεται από την κάθε εταιρία και εκεί είναι που την πατάν οι περισσότεροι,καθώς οι προυποθέσεις/χρεώσεις συνήθως δε γράφονται πουθενά,αλλά σου βάζουν π.χ. τη διεύθυνση της ιστοσελίδας όπου πρέπει να μπεις για να τους δεις.

 

Η Vodafone και η κάθε Vodafone δεν μπορεί να κάνει τον τροχονόμο λοιπόν,εφόσον-επαναλαμβάνω-δεν παρέχει η ίδια την υπηρεσία.

 

Επομένως,η κίνησή σου να μεταφέρεις τα συμβόλαια και τα double play μόνο ως συνετή δε θα μπορούσε να χαρακτηριστεί,καθώς δεν έχει την παραμικρή σχέση η Vodafone με τις υπηρεσίες τρίτων που εσύ χρησιμοποιούσες.

 

Το ότι και οι 3 εταιρίες συνεργάζονται με τρίτες εταιρίες δε σημαίνει πως ευθύνονται για το περιεχόμενο,τις χρεώσεις και τις προυποθέσεις των υπηρεσιών των τρίτων.Με την ίδια λογική,αν είσαι τώρα π.χ. στην Cosmote και στείλεις μηνυματα σε τετοιες υπηρεσίες κάντην με φορητότητα για την Wind επειδή θα ευθύνεται η Cosmote,αν είσαι στην Wind κάντην με φορητότητα στην Vodafone κ.ο.κ.Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν,η ευθύνη είναι αποκλειστικά και μόνο δική σου ή τω προσώπων που χρησιμοποιούσαν τις υπηρεσίες αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μάλλον δεν διάβασες καλά το μήνυμα μου και στο ξανά τονίζω έτσι για να το καταλάβεις με πιο δικαίωμα με χρεώνουν σε κάθε εισερχόμενο μήνυμα, και μάλιστα για λογαριασμό ,και αυτό το τονίζω , κάποιου τρίτου ,όπως εσύ και αυτοί διατείνονται.

Δηλαδή τι θες να μας πει ότι Vodafone δεν κονομάει από αυτήν την απατή. Επειδή δεν μπορούν να σου τα πάρουν στα ίσια ,βρίσκουν ,δημιουργούν ,αυτές τις αόρατες εταιρείες , και σου πουλάνε το παραμύθι ,ότι κοίτα να δεις εμείς δεν έχουμε καμία σχέση , έχετε δίκιο αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα.

Δεν λέω ότι η wind και η cosmote δεν κάνουν το ίδιο πράγμα, με του ίδιους ακριβώς μπορεί να συνεργάζονται, και δυστυχώς η φυγή μου από την Vodafone ήταν η μοναδική πράξη διαμαρτυρίας ,σε ένα κράτος οπου ο καταναλωτής δεν προστατεύεται από κανένα .

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω να σχολιάσω κάτι επ'αυτού,μιας και δε θα βγάλουμε άκρη...Είναι όμως λίγο αστείο ο καταναλωτής να το παίζει πάντα μα πάντα ο θιγμένος και να βλέπει παντού συνομωσίες των "κακών" πολυεθνικών..Απ'αυτά που έγραψα πιο πάνω τι ακριβώς κατάλαβες;Εσένα δηλαδή η ένστασή σου είναι πως οι Vodafone-Cosmote-Wind συνεργάζονται με τέτοιες εταιρίες;Ωραία,να το δεχτώ!Άντε,αυτές συνεργάζονται.Εσύ γιατι να στείλεις μήνυμα σε υπηρεσίες 4ψηφιων απ'τη στιγμή που δεν έχεις διαβάσει τους όρους και τις χρεώσεις;Και επαναλαμβάνω,οι υπηρεσίες αυτές δεν παρέχονται από τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας,αλλά από τρίτες εταιρίες.Τις εταιρίες κινητής τηλεφωνίας δεν τις απασχολεί το τι όρους και χρεώσεις έχει μια τρίτη εταιρία ούτε θα κάνουν τον τροχονόμο για έναν πελάτη που δεν ξέρει/μπορεί/αδιαφορεί να διαβάσει τους όρους πιο πριν.Προσωπικα,ποτε μου στα τόσα χρόνια δεν έγγραφηκα σε τέτοιες υπηρεσίες και δε χρεώθηκα.Διότι διάβαζα τις προϋποθέσεις πριν στείλω μήνυμα στις υπηρεσίες αυτές.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου έρχονται και εμένα τέτοια μηνύματα σχεδόν σε καθημερινή βάση σε 2 νούμερά μου (λόγω ιδιαιτερότητας του αριθμού τα βάζουν διάφοροι άσχετοι σε σελίδες των αντίστοιχων υπηρεσιών στο ίντερνετ για να κατεβάσουν μελωδίες/λάβουν τις σχετικές υπηρεσίες) δεν με έχει χρεώσει ποτέ ο πάροχος δικτύου γιατί ποτέ δεν επιβεβαίωσα τον αριθμό/συνδρομή μου. Έχω μιλήσει με την win sa και με μια άλλη που δεν θυμάμαι πως τη λένε. Ειδικά στην πρώτη ήταν πολύ εξυπηρετικοί και μου έδωσαν μέχρι και απευθείας τηλέφωνο επικοινωνίας σε περίπτωση που συνεχιστεί το πρόβλημα. Το δικό μου πρόβλημα βέβαια ήταν να πλοκάρουν τον αριθμό μου ώστε να μην τον δέχεται το σύστημα ώστε να λαμβάνω sms προς επιβεβαίωση.

 

Σίγουρα έχεις επιβεβαιώσει τη συνδρομή σου εσύ ή κάποιος άλλος που έχει πρόσβαση στο κινητό σου, σκόπιμα ή κατά λάθος. Κανένα δίκτυο δεν θα χρεώσει αυθαίρετα.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου φίλε προτού κάνεις αυτές τις βαρύγδουπες δηλώσεις υπέρ τω πολυεθνικών θα σε συμβούλευα να ρίξεις μια ματιά στην αναλυτική των λογαριασμών κυρίως των γυναικείων μελών της οικογένειας σου, έτσι για καλό και για κακό, ποτέ δεν ξέρεις ,και το ίδιο συνιστώ για σε όλους που τυγχάνει να διαβάζουν αυτές τις σελίδες,

Θα ήθελα να σε πληροφορήσω ότι πρόκειται ,για κάποια banerakia σε παρα πολλά site τα οποια προσκαλούν όλους τους αφελείς ,και έχεις δίκιο σε αυτό , αλλά τι να κάνουμε όλοι δεν γεννηθήκαμε γάτες , να μάθουν το IQ τους να κερδίσουν κάποια επιταγή από τα ZARA και αλλά πολλά τεχνάσματα, και με κάποια παρα πολύ μικρά γράμματα σε κάποιο απίθανο μέρος της σελίδας να σε ενημερώνουν , για την ,άντε να μην πω , που πας να κάνεις. Τέλος εγώ την πάτησα , τη να κάνουμε όλες οι γυναίκες στην οικογένεια μου ήθελαν μάθουν το IQ τους. Αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι αντί να φροντίσετε μερικοί από εδώ να ενημερώσετε των κόσμο, για το πώς μπορεί να αποφύγει τις κακοτοπιές του internet , και τις παγίδες , γιατί πίστεψε αν δεις τον τρόπο με το οποίο λειτουργεί η κομπίνα θα καταλάβεις ότι , δεν θέλει και πολύ για να την πατήσεις , ιδιαίτερα αν είσαι και λίγο άσχετος ,με τον κόσμο του internet , κάθεστε και υπερασπίζεστε τα δικαιώματα αυτών των εταιρειών ,και όλων αυτών που κρύβονται από πίσω τους , μπραβο σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για του λόγου το αληθές, από έγκυρη πηγή ξέρω πως η Vodafone πολύ θα ήθελε να διακόψει τη συνεργασία με αυτές τις εταιρίες γιατί το όποιο κέρδος είναι μηδαμινό μπροστά σε συνδρομητές όπως ο κύριος ge007 που σηκώνονται και φεύγουν επειδή και καλά δεν τους προστατεύει η εταιρία. Έλα όμως που είναι παράνομο να το κάνει... δυστυχώς οι ηλίθιες εταιρίες προστατεύονται από το νόμο... η Vodafone δεν μπορεί να βάλει φραγή σε υπηρεσίες, γιατί δεν έχει δικαίωμα να κάνει κουμάντο στο τι θέλουν να κάνουν οι συνδρομητές της.
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζεις να μην αντιλαμβάνεσαι κανένα από τα άλλα post σε αυτό το θέμα πλην του δικού σου. Ο σκοπός μας δεν είναι να ξεσπάσουμε σε κάποιον τοποθετώντας στο username του την φίρμα της εταιρείας αλλά να αλληλοπληροφορηθούμε.

Και εγώ ξαναγράφω οτι εαν δεν στείλεις πίσω κάποιο μήνυμα επιβεβαίωσης από το ίδιο το κινητό (η γραπτη συγκατάθεση που λέγαμε) τότε ΔΕΝ χρεώνεσαι!

Υπερασπιζόμαστε τα δικαιώματα αυτών που έχουν δίκιο είτε είναι μια εταιρεία ή ένας ιδιώτης άνθρωπος. Επίσης, ο αντίδικος της υπόθεσης εδώ δεν είναι η βόνταφον αλλά ο πάροχος περιεχομένου δηλαδή η εταιρεία με τα βλακωπαίχνιδα/ringtones κτλ.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...