Jump to content

Φήμες και μελλοντικά μοντέλα Maemo/Meego


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλα ενταξει..

εμεις ας κρατησουμε την ορεξη μας..

εδω δεν μας εδωσαν ακομα το ν900 κ σκεφτομαστε το επομενο;

το επομενο στην Ελλαδιτσα μας θα ερθει το 2011 με οσα βλεπω με το ν900..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 589
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νέο μοντέλο Maemo θα έχουμε στα τέλη του 2010. Οπότε, μέχρι τότε, μην περιμένεις να ανακοινωθεί κάτι.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΜΠΡΑΒΟ ρε νοκια ,καλα καλα δεν κυκλοφορησε το n900 και μας το ακυρωνεις αμεσως. Δηλαδη εγω τωρα πειρα μια συσκευη η οποια ηταν σε πρωιομο σταδιο ,αλλα μας λεγανε οτι εχει δυνατοτητες εξελιξεις και θα αναπτυχθουν εφαρμογες και τωρα μας λεει οτι σε 1 χρονο θα το καταργησει και θα βγαλει το meego.

Ας μου πει καποιος, ποιος σοβαρος developer θα κατσει να ασχοληθει και να βγάλει εφαρμογες και παιχνιδια για ενα λειτουργικο που εχει περιορισμενη διαρκεια ζωης και εχει ανακοινωθει ο θανατος του πριν καλα καλα κυκλοφορησει

Link to comment
Share on other sites

Το Meego δεν είναι αλλαγή λειτουργικού. Είναι εξέλιξη. Αν διαβάσεις τα σχετικά άρθρα θα δεις ότι προκύπτει από την ένωση του Maemo και του Moblin που είναι δύο παρόμοιες πλατφόρμες που βασίζονται στο linux. Η βάση είναι η ίδια, αλλαγές θα γίνουν ώστε το λειτουργικό αυτό να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε Χ86 και σε ARM συσκευές. Δηλαδή θα μπορεί να μπαίνει σε netbooks, κινητά και διάφορα άλλα. Βασικός στόχος είναι η εύκολη ανάπτυξη εφαρμογών με βάση το Qt, ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε όλες αυτές τις συσκευές. Ούτως ή άλλως μέσα στο 2010 θα εμφανιστεί το Maemo6 (μπορεί να λέγεται αλλιώς). Απλά τώρα πια η συγκεκριμένη πλατφόρμα δεν θα στοχεύει μόνο σε κινητά. Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

Το moblin το έχω δοκιμάσει στο netbook. Είναι πολύ καλό με πολύ ωραίο γραφικό περιβάλλον. (www.moblin.org).
Link to comment
Share on other sites

φιλε MCDE συμφωνο μαζι σου οτι ειναι η εξελιξη του maemo , ουσιαστικα ειναι το maemo 6 με αλλο ονομα , αλλα αυτο που με προβληματισε ειναι η παρακάτω δηλωση

 

"The next release of Maemo will be 100% compatible with MeeGo" και δινω εμφαση στην λεξη NEXT .

αρα αμεσως απαρχαιώνει την συσκευη μας.

GOODBYE N900!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε MCDE συμφωνο μαζι σου οτι ειναι η εξελιξη του maemo , ουσιαστικα ειναι το maemo 6 με αλλο ονομα , αλλα αυτο που με προβληματισε ειναι η παρακάτω δηλωση

 

"The next release of Maemo will be 100% compatible with MeeGo" και δινω εμφαση στην λεξη NEXT .

αρα αμεσως απαρχαιώνει την συσκευη μας.

GOODBYE N900!!!

 

Γιατί αποκλείεις την πιθανότητα το n900 να είναι συμβατό με το Meego και να μπορείς να το φορτώσεις όπως γίνεται μια αναβάθμιση του maemo τώρα;

Edited by dimitrispm
Link to comment
Share on other sites

Νέα και για το maemo 6 εδώ

 

Καταλήγει ως εξής:

 

If you have a Nokia N900 and are feeling brave, there are now packages available in the extras-devel repository of Widgets Gallery, our Maemo 6 UI components demo application. Libdui and the included demo application can also be compiled on standard Linux, Mac and Windows desktops provided Qt 4.6 is installed. So try it out, and let us know what you think!
Link to comment
Share on other sites

Από το blog του Ari Jaaksi:So what’s with Maemo6? Maemo6 will be MeeGo compatible.....consider Maemo6 already a MeeGo instance.

So aim at MeeGo. We will!

http://jaaksi.blogspot.com

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που καταλαβα εγω απο jaaski blogspot iειναι οτι το ν900 θα μπορει να τρεξει meego εφαρμογες αλλα δεν θα μπορει να αναβαθμιστει σε meego. δεν μιλαει πουθενα για αναβαθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Πάρτε και μια φωτογραφία περί του θέματος http://tweetphoto.com/11511556
My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Από το blog του Ari Jaaksi:

 

Nokia roadmap will be accelerated. Maemo6 plans have not changed. We are workingd days and nights to get it out.It will be Qt based and MeeGo compatible.

 

We will absolutely not forget N900 users and developers. If you are a developer, develop on N900 with Qt and your apps will run on MeeGo devices. If you are an N900 owner (or an owner wannabee) this is all good for you. All the MeeGo and Qt momentum will give you many more interesting applications to run on N900. Now and in the future.

 

http://jaaksi.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ ρε νοκια ,καλα καλα δεν κυκλοφορησε το n900 και μας το ακυρωνεις αμεσως. Δηλαδη εγω τωρα πειρα μια συσκευη η οποια ηταν σε πρωιομο σταδιο ,αλλα μας λεγανε οτι εχει δυνατοτητες εξελιξεις και θα αναπτυχθουν εφαρμογες και τωρα μας λεει οτι σε 1 χρονο θα το καταργησει και θα βγαλει το meego.

Ας μου πει καποιος, ποιος σοβαρος developer θα κατσει να ασχοληθει και να βγάλει εφαρμογες και παιχνιδια για ενα λειτουργικο που εχει περιορισμενη διαρκεια ζωης και εχει ανακοινωθει ο θανατος του πριν καλα καλα κυκλοφορησει

 

 

 

Για ακόμα μια φορά, η Nokia αδειάζει τους «πιστούς» πελάτες της.....

Και δεν είναι η 1η φορά, ούτε για την Nokia, ούτε για μένα......

Τουλάχιστον στην περίπτωσή μου, ξαναέζησα το ίδιο σκηνικό, με το 7710 & την πλατφόρμα Symbian S90

Στην δε περίπτωση του N900, το θέμα παραείναι χοντρό.....

Συσκευή με νέο λογισμικό, ακριβή, ποιοτική και με «μέλλον», αδειάζεται από την «μαμά» σε μόλις 2 μήνες!!!

 

Για μένα η Nokia θα έπρεπε, τουλάχιστον ως ελάχιστο δείγμα σεβασμού προς τους early adopters της, να δηλώσει ξεκάθαρα πως το N900 θα υποστηρίζει με update λογισμικού την νέα πλατφόρμα/software με μηδενικό κόστος......

Και βεβαίως, να μην ξεπετάξει όλους τους developers που έφαγαν τόσες μέρες από την ζωή τους για να δημιουργήσουν προγράμματα & widgets για μια πλατφόρμα που πέθανε πριν καν γεννηθεί......

 

Ντροπή πια...........

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Νέο μοντέλο Maemo θα έχουμε στα τέλη του 2010. Οπότε, μέχρι τότε, μην περιμένεις να ανακοινωθεί κάτι.

εμενα κατι μου λεει για ερχομενο μαιο το πολυ..............

μας αδειασε εντελως η νοκια.

Link to comment
Share on other sites

εμενα κατι μου λεει για ερχομενο μαιο το πολυ..............

μας αδειασε εντελως η νοκια.

 

ενταξει η κινηση τη ς νοκια δεν ειναι και η καλυτερη αλλα μηπως λεω μηπως να περιμενουμε να κυκλοφορησει η επομενη εκδοση και να δουμε πρωτα εαν υπαρχει και σε τι βαθμο συμβατοτητα του ν900 με την νεα εκδοση λειτουργικου και τις αντιστοιχες εφαρμογες?και μετα και γω μαζι σας στο κραξιμο της νοκια

 

απλα προτινω λιγη ψυχραιμια στη παρουσα φαση

μπορει και να ειναι διαφορετικα τα πραγματα....

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να βγω λαθος, πιστεψε με. απλα θα να η πρωτη φορα που η νοκια επιτρεπει upgrade του λειτουργικου...ουτε καν σε symbian versions δεν αφησε ποτε να μπορεις να κανεις αναβαθμιση...

και αυτο που με ανησυχει ειναι οτι το meego θα υποστηριζει multitouch το οποιο σημαινει 100% νεα συσκευη....και περιορισμενες δυνατοτητες για το Ν900 αφου εχει resistive(παρολο που εβλεπα video με resistive οθονη που μπορει να υποστηριξει multitouch..αλλα προφανως θα ειναι και διαφοτερικο το γενικο hardware. τεσπα...

παντως αν δεν βγει αποκλειστικα για Ν900 ειναι απλα απαραδεκτοι(αρα ειναι)

βαζουν στα ραφια τη συσκευη με ελλειψη στοκ με 2 μηνες καθυστερηση απ την επισημη και καλα διαθεσιμοτητα στην αγορα, βαζουν το promo video του Ν900 και καλα οτι ειναι το μελλον, τρεχτε παρτε γιατι δεν παιζεται το τηλ..παμε το παιρνουμε με τα 297232394 προβληματα αλλα λεμε οτι με την παροδο του χρονου θα το φτοιαξουν..νεο λειτουργικο ειναι... και σε 2 μηνες μας λεει η νοκια οτι το ΜΑΕΜΟ5 δεν ειναι καλο και οχι απλα δεν παιρνει αναβαθμιση και διορθωση...παμε σε αλλο λειτουργικο..

γιατι τοση βιασινη για ενα λειτουργικο που δεν ειχε μελλον και το ξεραν 100% πριν την κυκλοφορια και να μην βγαλουν τον ιουνιο ενα Ν9χχ καλο με meego...? αυτο οδηγει στο συμπερασμα οτι το τμημα μαρκετινγκ ειναι γελοιο γιατι γραφει ολους οσους αγορασαν την καθολου φθηνη συσκευη..και απο την αλλη δειχνει οτι οι developers της νοκια δεν εχουν ιδεα τοσο καιρο τι κανουν............

επαναλαμβανω μακαρι να βγω ψευτης.

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να βγω λαθος, πιστεψε με. απλα θα να η πρωτη φορα που η νοκια επιτρεπει upgrade του λειτουργικου...

 

νομίζω οτι κάνεις λάθος σύμφωνα με αυτά που καταλαβαίνω απο την wikipedia

"Operating system: Linux-based Internet Tablet OS 2007. In December 2007 the new OS 2008 was released for the Nokia N800 and the Nokia N810."

 

ουτε καν σε symbian versions δεν αφησε ποτε να μπορεις να κανεις αναβαθμιση...

 

Φαντάζομαι οτι φταίει ο τρόπος που έχουν "χτίσει" το symbian και δεν είναι εύκολο να το αναβαθμίσεις. Επίσης φαντάζομαι οτι έχει πολλές διαφορές η έκδοση 5 σε σχέση με την έκδοση 3 και γι'αυτό παραλείψανε και την έκδοση 4. - Για το maemo λενε οτι δεν θα έχει τραγικές διαφορές

 

και αυτο που με ανησυχει ειναι οτι το meego θα υποστηριζει multitouch το οποιο σημαινει 100% νεα συσκευη....και περιορισμενες δυνατοτητες για το Ν900 αφου εχει resistive(παρολο που εβλεπα video με resistive οθονη που μπορει να υποστηριξει multitouch..αλλα προφανως θα ειναι και διαφοτερικο το γενικο hardware. τεσπα...

 

Δεν ξέρω αν με μια απλη αναβάθμιση λογισμικού μπορεί η οθόνη να γίνει multitouch. Αν γίνεται θα είναι super. Και χωρίς multitouch πάντως, πιστεύω οτι δεν θα υπάρχουν τόσο τραγικά προβλήματα... Τα περισσότερα θα λειτουργούν κανονικά και τα προγράμματα στις περισσότερες περιπτώσεις θα προβλέπουν να ικανοποιήσουν όλο τον κόσμο.

 

 

Θα συμφωνήσω με αρκετούς προηγούμενους.... Υπομονή παιδιά να ανακοινωθεί κάτι επίσημα (και να ερθει στην ελλάδα...) Ανάλογα με το πότε θα μπορούμε να πιάσουμε στα χέρια μας την καινούρια συσκευή, θα κρίνουμε αν πρέπει να κράξουμε την Nokia ή όχι...

 

Προς το παρόν πάντως θεωρώ οτι είναι (ίσως) το καλύτερα κινητό που κυκλοφορεί σε όλους σχεδόν τους τομείς. Αυτό εμένα μου αρκεί...

 

 

p.s. διορθώστε με αν κάνω λάθος σε κάτι απο τα παραπάνω... ;)

Link to comment
Share on other sites

Παντως πιστευω οτι τα πραγματα ειναι αρκετα ξεκαθαρα , απλως δεν θελουμε εμεις να τα δουμε καθαρα , επειδη εχουμε απογοητευτει λιγο, επειδη μας αδειαζει η Νοκια.

1.Το Ν900 ΔΕΝ θα μπορει να αναβαθμιστει σε Meego , αν υπηρχε εστω και μια μικρη πιθανοτητα να μπορουσε να αναβαθμιστη , θα το ανακοινωνε αμεσως η Νοκια , ωστε να δωσει μια ωθηση στις πωλησεις του ν900, Αντιθετως επειδη γνωριζει οτι η κινηση της αυτη , θα μειωσει τις πωλησεις του κινητου, αφηνει το τοπιο θολο.

2.Οι Εφαρμογες που θα τρεχουν σε Meego, ΔΕΝ θα μπορουν τρέξουν σε Μaemo , ΑΛΛΑ θα ειναι παρα πολυ ευκολο για τους developer να τις κανουν συμβατες για maemo.Ουσιαστικα μας λεει η nokia ,οτι το maemo τελειωσε και θα δωσει μεγαλη εμφαση στο meego (σε εφαρμογες και παιχνιδια), αλλα μην στενοχωριεστε γιατι αυτο θα ειναι θετικο για εσας , επειδη θα ειναι πολυ ευκολο να γινουν οι εφαρμογες συμβατες για maemo.(μαζι με τον βασιλικο, ποτιζεται και γλαστρα, οπως ελεγε και η γιαγια μου)

 

Ηθικο διδαγμα :Μην βιαζεστε να παρετε κινητο , 2 φορες την πατησα φετος μια με το Ν97 και μια με το Ν900.

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω το ποστ 107 .

Από την αρχή που παρουσιάστηκε το n900 ήταν γνωστό ότι θα βγει το maemo 6 το οποίο δεν ξέραμε-ξέρουμε αν θα <<παίζει>> στο n900.Πιστεύω ότι η κίνηση της nokia είναι πολύ σωστή και πάει το θέμα του maemo αρκετά βήματα παραπέρα κάτι το οποίο μόνο θετικά μπορεί να να αντιμετωπιστεί.Είμαι σίγουρος ότι όπως τώρα υπάρχουν διαμαρτυρίες-αντιρρήσεις για την κίνηση αυτή τόσες και ακόμα περισσότερες θα υπήρχαν έναν χρόνο μετά αν έμενε στάσιμη στο 5 και δεν προχωρούσε παραπέρα.Και σίγουρα με αυτή-μην σας φαίνεται περίεργο-την κίνηση θα βγούνε κερδισμένοι και όσοι κάτοχοι του n900 και μόνο ως <<ριγμένοι>> δεν θα πρέπει να βλέπουν τον εαυτό τους.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω το ποστ 107 .

Και σίγουρα με αυτή-μην σας φαίνεται περίεργο-την κίνηση θα βγούνε κερδισμένοι και όσοι κάτοχοι του n900 και μόνο ως <<ριγμένοι>> δεν θα πρέπει να βλέπουν τον εαυτό τους.

 

 

Μπορείς να μας αναφέρεις μερικούς λόγους για τους οποίους όχι μόνο δεν είμαστε ριγμένοι, αλλά θα είμαστε και κερδισμένοι? :blink:

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Παντως πιστευω οτι τα πραγματα ειναι αρκετα ξεκαθαρα , απλως δεν θελουμε εμεις να τα δουμε καθαρα , επειδη εχουμε απογοητευτει λιγο, επειδη μας αδειαζει η Νοκια.

1.Το Ν900 ΔΕΝ θα μπορει να αναβαθμιστει σε Meego , αν υπηρχε εστω και μια μικρη πιθανοτητα να μπορουσε να αναβαθμιστη , θα το ανακοινωνε αμεσως η Νοκια , ωστε να δωσει μια ωθηση στις πωλησεις του ν900, Αντιθετως επειδη γνωριζει οτι η κινηση της αυτη , θα μειωσει τις πωλησεις του κινητου, αφηνει το τοπιο θολο.

2.Οι Εφαρμογες που θα τρεχουν σε Meego, ΔΕΝ θα μπορουν τρέξουν σε Μaemo , ΑΛΛΑ θα ειναι παρα πολυ ευκολο για τους developer να τις κανουν συμβατες για maemo.Ουσιαστικα μας λεει η nokia ,οτι το maemo τελειωσε και θα δωσει μεγαλη εμφαση στο meego (σε εφαρμογες και παιχνιδια), αλλα μην στενοχωριεστε γιατι αυτο θα ειναι θετικο για εσας , επειδη θα ειναι πολυ ευκολο να γινουν οι εφαρμογες συμβατες για maemo.(μαζι με τον βασιλικο, ποτιζεται και γλαστρα, οπως ελεγε και η γιαγια μου)

 

Ηθικο διδαγμα :Μην βιαζεστε να παρετε κινητο , 2 φορες την πατησα φετος μια με το Ν97 και μια με το Ν900.

Εγώ είμαι κάτοχος του n900 και παρήγγειλα και το n97 οπότε την πάτησα και εγώ σαν και σένα.

 

 

 

Ηθικό δίδαγμα : πριν αποφασίσουμε να αγοράσουμε , διαβάζουμε και κανένα post .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πιστεύω αυτά:

 

(από http://jaaksi.blogspot.com)

 

Third over-the-air update this year pushed to your N900 by us. And we have new software updates in the pipeline for you, more applications coming, and we open new markets for sales.

 

But there is better to come. The announcement of MeeGo takes N900 even further. Now listen to this:

 

MeeGo has already gotten many more people interested in N900 than Maemo platform alone would have done. I already know many people now gearing up their Qt based application development on N900. Why now? Because now they know it will not be just a Nokia-only thing but will be much wider and thus worth investing in. This means that there will be more applications for N900 owners in the future than there would have been without MeeGo. This is for sure. This is the most important thing for the majority of N900 customers. With MeeGo, Maemo and N900 will only go stronger!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...