Jump to content

Netmod problem


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το είχα από τότε που πήρα το Netmod αλλά δεν με πείραζε και πολύ. Μέχρι σήμερα.

Το πρόβλημα είναι ότι το τηλέφωνο δε δουλεύει όταν το Netmod δεν έχει ρεύμα. Ξέρω ότι μπορείς να ρυθμίσεις ποιά αναλογική θύρα του Netmod θα δουλεύει όταν δεν έχει ρεύμα, αλλά δεν φταίει αυτό. Το πρόβλημα είναι ότι σηκώνω το ακουστικό, στην αρχή έχω dial tone αλλά μετά από 2 δευτερόλεπτα το σήμα νεκρώνει και τα λαμπάκια του Netmod σβήνουν εντελώς. Αφού το κλείσω, μετά από μισό λεπτό περίπου το λαμπάκι R.P ξαναρχίζει να αναβοσβήνει.

Δεν θεωρούσα σημαντικό το πρόβλημα, αλλά σήμερα είχαμε διακοπή ρεύματος και χρειάστηκα το τηλέφωνο αλλά δεν μπορούσα να το χρησιμοποιήσω :mad:

 

Ξέρει κανείς τι φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει διακοπτάκι (DIP switch) μέσα, που ορίζεις σε περίπτωση διακοπής ποια θύρα θα είναι ενεργοποιημένη (ISDN ή PSTN). Για ακριβείς οδηγίες καλύτερα να ανατρέξεις στο Manual του NetMod ή στο http://metmod.intracom.gr
http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει, αλλά όταν το ενεργοποίησα μου κάηκε το Netmod σε κάποια άλλη διακοπή ρεύματος... Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο γεγονός, ή αν όντως έφταιγε αυτό, αλλα βριστίκαμε καλά με τον ΟΤΕτζή που ήρθε να το αλλάξει :p
I Am The One, Orgasmatron...
Link to comment
Share on other sites

Hmmm mhpws h syskeuh pou exeis travaei poly reuma apo thn thlefwnikh grammh kai to netmod den antexei? dokimase kamia allh syskeuh :o
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sigmacom ( 8 Φεβ. 2004 , 00:03)

 

Υπάρχει διακοπτάκι (DIP switch) μέσα, που ορίζεις σε περίπτωση διακοπής ποια θύρα θα είναι ενεργοποιημένη (ISDN ή PSTN). Για ακριβείς οδηγίες καλύτερα να ανατρέξεις στο Manual του NetMod ή στο http://metmod.intracom.gr

 

Αυτό το είχα ρυθμίσει προ πολλού στο OFF, δηλαδή στην αναλογική θύρα.

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PropheT ( 8 Φεβ. 2004 , 01:02)

 

Hmmm mhpws h syskeuh pou exeis travaei poly reuma apo thn thlefwnikh grammh kai to netmod den antexei? dokimase kamia allh syskeuh :o

 

Αυτό υποψιάζομαι αλλά δεν μπορώ να το τεστάρω γιατί δεν έχω άλλη συσκευή εκτός από την κλασική της Intracom που δίνει τσάμπα ο πΟΤΕ. Του πο*στη, δε δουλεύει το Netmod με συσκευή της ίδιας εταιρείας;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eLeKtriK EyE ( 8 Φεβ. 2004 , 02:21)

 

Αυτό υποψιάζομαι αλλά δεν μπορώ να το τεστάρω γιατί δεν έχω άλλη συσκευή εκτός από την κλασική της Intracom που δίνει τσάμπα ο πΟΤΕ. Του πο*στη, δε δουλεύει το Netmod με συσκευή της ίδιας εταιρείας;

 

 

Me mperdeuei poly to manual tou NetMod (usb). Katarxas leei oti to R.P. prepei na anavei kai den anaferei pou8ena ti shmainei to blinking. Vevaia to R.P. se mena toulaxisto arxise na anavosvhnei meta to teleutaio Rom Update, alla eleos den exoun enhmerwsei to manual?

 

Apo oti katalavainw mporei na sou anavosvhnei to R.P. alla sthn pra3h to diktyo tou OTE dinei ligoterh tash apo oti 8a eprepe sto netmod kai gia afto sou svhnei to thlefwno. Vevaia paizei akoma h periptwsh na ftaiei h syskeuh sou, try na agoraseis mia syskeuh twn 10 eurw na deis ama douleuei (daneisou mia apo kapoion filo anywayz :p)

 

molis vgw apo to net 8a kanw merika tests myself na dw ti paizei kai 8a 3anakanw post aurio. Good Luck :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PropheT ( 8 Φεβ. 2004 , 02:46)

 

Me mperdeuei poly to manual tou NetMod (usb). Katarxas leei oti to R.P. prepei na anavei kai den anaferei pou8ena ti shmainei to blinking . Vevaia to R.P. se mena toulaxisto arxise na anavosvhnei meta to teleutaio Rom Update, alla eleos den exoun enhmerwsei to manual?

 

Apo oti katalavainw mporei na sou anavosvhnei to R.P. alla sthn pra3h to diktyo tou OTE dinei ligoterh tash apo oti 8a eprepe sto netmod kai gia afto sou svhnei to thlefwno. Vevaia paizei akoma h periptwsh na ftaiei h syskeuh sou, try na agoraseis mia syskeuh twn 10 eurw na deis ama douleuei (daneisou mia apo kapoion filo anywayz :p)

 

molis vgw apo to net 8a kanw merika tests myself na dw ti paizei kai 8a 3anakanw post aurio. Good Luck :)

 

 

το blinking R.P είναι φυσιολογικό και οφείλεται στην τελευταία έκδοση του λογισμικού του netmod.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Dokimasa 3 syskeues xwris na exw to netmod sthn priza. Oi 2 leitourgousan me battaries kai h mia xwris, oles doulepsan kanonika...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Υπάρχει διακοπτάκι (DIP switch) μέσα, που ορίζεις σε περίπτωση διακοπής ποια θύρα θα είναι ενεργοποιημένη (ISDN ή PSTN). Για ακριβείς οδηγίες καλύτερα να ανατρέξεις στο Manual του NetMod ή στο http://metmod.intracom.gr

 

 

Και ποιό ειναι αυτό;

Απ' ότι βλέπω έχει δύο διακοπτάκια... :rolleyes:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Και ποιό ειναι αυτό;

Απ' ότι βλέπω έχει δύο διακοπτάκια... :rolleyes:

Πιστεύω πως σου δώσανε manual όταν σου φέρανε το Netmod. Εκεί γράφει τι κάνει το κάθε διακοπτάκι. Αν πάλι όχι, πάνε εδώ και ψάξε.

Link to comment
Share on other sites

ΗλεκτρικόΜάτι,

Αν έχεις συσκευή intracom της σειράς 5xxx με οθόνη , τότε όντως ρούφάει ρεύμα και μπορεί να πνίγει την τάση του nt. Μην βάζεις συσκεή της πλάκας (των 10e π.χ.). Δοκίμασε με μία καλή και πες μας τα αποτελέσματα

http://i3.photobucket.com/albums/y54/agrelaphon/fujikura1_foto_sm.jpg
Link to comment
Share on other sites

ΗλεκτρικόΜάτι,

Αν έχεις συσκευή intracom της σειράς 5xxx με οθόνη , τότε όντως ρούφάει ρεύμα και μπορεί να πνίγει την τάση του nt. Μην βάζεις συσκεή της πλάκας (των 10e π.χ.). Δοκίμασε με μία καλή και πες μας τα αποτελέσματα

agrelaphon, όπως έγραψα και παραπάνω, έχω την κλασική συσκευή Intracom ΙΡΙΣ 5001 η οποία δινόταν δωρεάν με κάθε νέα σύνδεση και η οποία δεν έχει φυσικά οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

hmmm, περίεργο, ήταν καλούτσικη συσκεύη :confused: Πάντως κάνε και μια δοκιμή.

Υποθέτω οτι στην άλλη PSTN έχεις ασύρματο, γι'ιαυτό δεν μπορείς να πιστοποιήσεις αν φταίει το τηλ. ή όχι :shifty: (όταν δεν έχεις ρεύμα)?

http://i3.photobucket.com/albums/y54/agrelaphon/fujikura1_foto_sm.jpg
Link to comment
Share on other sites

hmmm, περίεργο, ήταν καλούτσικη συσκεύη :confused: Πάντως κάνε και μια δοκιμή.

Υποθέτω οτι στην άλλη PSTN έχεις ασύρματο, γι'ιαυτό δεν μπορείς να πιστοποιήσεις αν φταίει το τηλ. ή όχι :shifty: (όταν δεν έχεις ρεύμα)?

Δεν το πιασα το τελευταίο, rephrase please!

Link to comment
Share on other sites

Εννοει οτι το ασυρματο θελει ρευμα για να δουλεψει οποτε αν εχεις τετοιο δεν μπορεις να διαπιστωσεις αν φταιει αυτο.(το εκανα rephrase :p)

Link to comment
Share on other sites

hmmm, περίεργο, ήταν καλούτσικη συσκεύη :confused: Πάντως κάνε και μια δοκιμή.

Υποθέτω οτι στην άλλη PSTN έχεις ασύρματο, γι'ιαυτό δεν μπορείς να πιστοποιήσεις αν φταίει το τηλ. ή όχι :shifty: (όταν δεν έχεις ρεύμα)?

 

Ποιός είπε ότι έχω ασύρματο;

 

Κανεις δεν το ειπε :!:

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω, αλλά anyway. :stupid:

Ασύρματο δεν έχω, έχω μία ISDN γραμμή με το NetMod και την αναλογική συσκευή ΙΡΙΣ 5001 συνδεδεμένη σε αυτό. Όταν δεν έχει ρεύμα το NetMod, δεν δουλεύει τίποτα (για την ακρίβεια το NetMod σβήνει όταν σηκώνω το ακουστικό). Αυτό συμβαίνει ανελλιπώς εδώ και 2 χρόνια, και ευτυχώς που μια φορά μόνο έτυχα σε διακοπή ρεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογο πρόβλημα είχα και εγώ παλιότερα. Μετά από πολλά τηλεφωνήματα στην intracom και στον ΟΤΕ ήρθε κάποιος τεχνικός του ΟΤΕ και κάτι έκανε στη γραμμή και έφτιαξε. Από τότε και χωρίς ρεύμα έχω μια αναλογική γραμμή ελεύθερη.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως η γραμμή σου δεν έχει από τον ΟΤΕ την απαιτούμενη τάση; Ξέρω ότι γενικά ότι η τάση έχει σημαντικές διαφορές από περιοχή σε περιοχή. Βέβαια και το netmod μεγάλες ανοχές. Από 30 έως 115volts.
Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Μήπως η γραμμή σου δεν έχει από τον ΟΤΕ την απαιτούμενη τάση; Ξέρω ότι γενικά ότι η τάση έχει σημαντικές διαφορές από περιοχή σε περιοχή. Βέβαια και το netmod μεγάλες ανοχές. Από 30 έως 115volts.

 

H τάση που έρχεται από την γραμμή του ISDN είναι 96-97 volt. Aν είναι κάτω από 92, κάτι πολύ κακό συμβαίνει με τη δυσύρματη γραμμή και δεν δουλεύει καθόλου το ΝΤ.

Σε απομακρυσμένες περιοχές (χωριά κ.τ.λ.) είναι δυνατόν να δώσει το κέντρο 107-108 volt.

HλεκτρικόΜάτι, ξέχνα αυτό που είπα για ασύρματο. :O Πάντως θα πρέπει να βάλεις και μια δεύτερη συσκευή για να έχεις πλήρη εκμετάλλευση του ΙSDN.

http://i3.photobucket.com/albums/y54/agrelaphon/fujikura1_foto_sm.jpg
Link to comment
Share on other sites

HλεκτρικόΜάτι, ξέχνα αυτό που είπα για ασύρματο. :O Πάντως θα πρέπει να βάλεις και μια δεύτερη συσκευή για να έχεις πλήρη εκμετάλλευση του ΙSDN.

 

Μόνος μου μένω, τι να την κάνω δεύτερη συσκευή; :D

Επίσης το σπίτι μου είναι τέτοιο που καθιστά περιττό το ασύρματο. Το ISDN το έβαλα πριν τη DSL για να μιλάω και να είμαι Internet ταυτόχρονα. Τώρα μου χρησιμεύει μόνο για την αναγνώριση κλήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάς και σε καλεί κάποιος, μπορεί να χάσεις την κλήση :!: Τέλως πάντων.

Γιατί δεν δηλώνεις βλάβη για το ΝΤ σου? :)

http://i3.photobucket.com/albums/y54/agrelaphon/fujikura1_foto_sm.jpg
Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάς και σε καλεί κάποιος, μπορεί να χάσεις την κλήση :!: Τέλως πάντων.

Γιατί δεν δηλώνεις βλάβη για το ΝΤ σου? :)

Έχω αναμονή βρε, το ακούω όταν με καλεί κάποιος!

Βλάβη για το NetMod δε δηλώνω γιατί όπως σου είπα δεν έχει τύχει να χρειαστώ πραγματικά αυτή τη δυνατότητα. Πάνω από όλα όμως, βαριέμαι τη διαδικασία :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...