Jump to content

Spam SMS: Περιστατικά, παράπονα & τρόποι αντιμετώπισης


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πρωι ειδα 1ο sms της ημερας απο ενα τηλ +66816110466. Ζητουσε να μπω σε καποιο λινκ την μορφης http://w03.wrx1.net/app/v4/rCPGndc/nYkkjkdedkbifb ... Κλπ.. για καποιο μηνυμα video κλησης...

Περιοριζοντας τη διευθυνση ειδα πως προκειται για 1 εταιρεια w2mobile η καπως ετσι που ειχε και εληνικη σελιδα.

4 ευρω τη βδομαδα για 2 βιντεο!

Η σελιδα και απο τον υπολογιστη δεν ανοιξε. Απο το κινητο δεν το δοκιμασαν εννοειται!

Συνειδητα επισης εννοειται δεν εχω γραφτει σε καμια τετοια υπηρεσια.

Απ οτι ξερω υπαρχει η δυνατοτητα να χρεωθω με εισερχομενα sms χωρις να εχω δωσει την αδεια? Εχει καποια υπηρεσια η vodafone που μπορω να μαθω αν χρεωθηκα και πως μπορω να το μπλοκαρω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 131
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ήρθε και σε δικό μου αριθμό (καρτοκινητό wind) παρόμοιο μήνυμα σήμερα το απόγευμα. Φυσικά το μήνυμα σβήστηκε χωρίς καν να αναγνωσθεί.

Μόλις διάβασα την απορία σου σχετικά με το αν υπάρχει χρέωση έστειλα μήνυμα με ερώτηση υπολοίπου και είδα ότι δεν έχω χρεωθεί τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

έχει παραγίνει το κακό μου φαίνεται και στις 3 εταιρίες

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα... οι Εταιρείες κινητής δεν ευθύνονται για τη βλακεία που τρώει τον καθένα που εγγράφεται σε αυτές τις λαλακίες. Διότι είναι χαρακτηριστικό του Έλληνα, όταν κάνει τη βλακεία του να θέλει να τη μεταδόσει κάπου αλλού... στο καιρό, στον ΟΤΕ(!), στο διπλανό του... αλλά ποτέ στον ίδιο.

Για τον φίλο durutti. Φίλε μου από τη στιγμή που ο αποστολέας δεν ήταν κάποιο 5ψήφιο... δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι... δε χρεώθηκες. Μπράβο σου που δεν clickάρες στο link και θα σου πρότεινα να καλέσεις στην εταιρεία που ανήκεις και να τους αναφέρεις το γεγονός. Σε μια γρήγορη αναζήτηση στο google, η συγκεκριμένη εταιρεία έχει συνεργάτη στην Ελλάδα την WIN AE (http://www.w2mobile.com/?q=el). Κάλεσέ τους στο (2116004000) και ενημέρωσέ τους για το SPAM που έλαβες από τον συνεργάτη τους. Αν δε βρεις την υγειά σου... κάλεσε στην ΕΕΤΤ και κάνε καταγγελία. Καλή δύναμη!!!

Τώρα που μάθαμε να ζητάμε (τρομάρα μας) μήπως είναι ώρα να μάθουμε και να επιλέγουμε... σωστά!? Λέω εγώ!
Link to comment
Share on other sites

Και ένας συνάδελφος στο γραφείο πήρε ενα SMS (ίσως να ήταν και MMS, γιατί είχε διαφορετικό εικονίδιο ααπ'οτι τα sms), απο αριθμό +93(Αφγανιστάν), με κείμενο της μορφής "http://w03.wrx1.net/app/v4/rCPGndc/nYkkjkdedkbifb" (όπως του φίλου durutti), και του είπα "σβήστο και μήν το ανοίξεις". Αλλα δεν κράτησα ολοκληρο τον αριθμό. Ήταν της μορφής +93xxxxxxx. Θα του πώ αύριο αν του ξαναέρθει τέτοιο sms, να μου πεί τον αριθμό και να το ψάξω λίγο παραπάνω, για παράπονα κλπ.

 

Προσοχή πάντως, δεν θέλει και πολύ για να χρεώσουν υπέρογκα ποσά...

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Μενα ρε παιδια με επαιρνε τηλεφωνο ενας αριθμος που ξεκινουσε απο 73 νομιζω,το 7 ειναι σιγουρο,το 2ο ψηφιο δεν θυμαμαι τελειως.αλλα παντως ηταν απο ρωσσια.δεν εχω κανεναν γνωστο εκει και βεβαια δεν το σηκωσα παρολο που με πηρε 4 φορες!
Link to comment
Share on other sites

Εμένα σήμερα το μεσημέρι μου ήρθε μήνυμα ότι είχα κλήση από αριθμό 496959 , χωρίς πρόθεμα ,τίποτα, έτσι σκέτο. Ευτυχώς που ήταν κλειστό το κινητό, αλλιώς 99% δεν θα μου έκοβε και θα απαντούσα.

 

Μόλις είδα το sms ,πήρα στην vodafone να ρωτήσω αν είχε γίνει κάποια χρέωση,ευτυχώς δεν είχε γίνει. Και με ενημέρωσαν, να μην απαντήσω ούτε να καλέσω σε αυτόν τον αριθμό.

My life was unending,unchanging midnight.

It must,by necessity,always be midnight for me.

So how was it possible that the sun was rising now,

in the middle of my midnight?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...