Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλοί μου άνθρωποι,

σας ευχαριστώ για το αμέριστο ενδιαφέρον, μα λύση δεν βρίσκω...

 

Το πρόβλημα παραμένει με ή χωρίς φωτογραφία μόλς αδρανοποιηθεί το κινητό.

Τα έβαλα και στο E τα ίδια προβλήματα...

 

Αφέρεσα και την εκφώνηση του καλούντος και αναμένω τα αποτελέσματα ?

 

Δεν καταλαβένω μάλλον οδεύω προς πώληση του...

 

Υ.Σ.

Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να σβύσω τουλάχιστον το Nokia tune ή έστω να βάλω στην θέση του άλλο ήχο με την ίδια ονομασία ?????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλοί μου άνθρωποι,

σας ευχαριστώ για το αμέριστο ενδιαφέρον, μα λύση δεν βρίσκω...

 

Το πρόβλημα παραμένει με ή χωρίς φωτογραφία μόλς αδρανοποιηθεί το κινητό.

Τα έβαλα και στο E τα ίδια προβλήματα...

 

Αφέρεσα και την εκφώνηση του καλούντος και αναμένω τα αποτελέσματα ?

 

Δεν καταλαβένω μάλλον οδεύω προς πώληση του...

 

Υ.Σ.

Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να σβύσω τουλάχιστον το Nokia tune ή έστω να βάλω στην θέση του άλλο ήχο με την ίδια ονομασία ?????

 

@edit: Είδα ότι έχεις ήδη το αρχείο σε μορφή MP3 ως και WAV - πάντως, οπότε η συμβουλή μου (που πήγα να σου προτείνω) δεν έχει νόημα, γενικά όμως για δοκίμασε να χαμηλώσεις την ποιότητα του όσο μπορείς (σε sample & bit-rate ή δοκίμασε ένα standard bit-rate πχ. 128 σε μορφή CBR αντί ας πούμε VBR) μήπως και ..

 

Όπως και να έχει,

Καλή τύχη!

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξυ συνεχιζει να κανει το εξης κουφο! Την πρωτη φορα που το συνδεω με το pc μου αναβει 3 διαδοχικες φορες η επιλογη "pc suite" και αφου την επιλεξω, συνδεεται αλλα ΔΕΝ φορτιζει. Το βγαζω, το ξαναβαζω αναβει αμεσως το λαμπακι φορτισης στη συνεχεια το μηνυμα φορτισης και μετα η επιλογη "pc suite". ???

Τελικα χαιρομαι που το τηλεφωνο μας μετα την τελευταια αναβαθμιση δεν εχει ισοπεδωθει σαν ξεχωριστη προσωπικοτητα αλλα κρατα την διαφορετικοτητα του για τον καθενα μας...:lol:

 

Είχε αναφερθεί ξανά στο παρελθόν και είχαμε πει ότι είναι θέμα της θύρας ή του καλωδίου και την παροχή ρεύματος στο τηλέφωνο και ΟΧΙ θέμα software ή hardware του τηλεφώνου.

 

Ερώτηση: Αν σας κάνει κανείς μια πολύ γρήγορη αναπάντητη κλήση (πχ. χτύπημα μια φορά) – προλαβαίνει το N97 να σας ειδοποιήσει ή την τρώει όπως συμβαίνει στα N71 και E60 δίχως να παίζει κανέναν ήχο κλήσης; (οπότε μαθαίνεις ότι κάποιος σου έκανε αναπάντητη μόνο από το call log όταν κοιτάξεις την συσκευή).

 

Εξαρτάται πόσο λίγο το αφήνει να χτυπήσει, μου έχει τύχει 1-2 φορές να δω αναπάντητη και να είναι δίπλα μου και να μην το έχω ακούσει. :rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Καλοί μου άνθρωποι,

σας ευχαριστώ για το αμέριστο ενδιαφέρον, μα λύση δεν βρίσκω...

 

Το πρόβλημα παραμένει με ή χωρίς φωτογραφία μόλς αδρανοποιηθεί το κινητό.

Τα έβαλα και στο E τα ίδια προβλήματα...

 

Αφέρεσα και την εκφώνηση του καλούντος και αναμένω τα αποτελέσματα ?

 

Δεν καταλαβένω μάλλον οδεύω προς πώληση του...

 

Υ.Σ.

Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να σβύσω τουλάχιστον το Nokia tune ή έστω να βάλω στην θέση του άλλο ήχο με την ίδια ονομασία ?????

 

 

 

 

Μήπως την συγκεκριμένη επαφή την έχεις και σε κάποια ομάδα, στην οποία έχεις βάλει άλλον γενικό ήχο κλήσης, και το κινητό μπερδεύεται και δεν ξέρει ποιόν ήχο να παίξει, οπότε παίζει τον έργοστασιακό?

Στο δικό μου π.χ. την πρώτη φορά που θα με καλέσει κάποιος παίζει τον ήχο που έχω ορίσει στην καρτέλα του. Αν μετά με ξαναπάρει παίζει τον εργοστασιακό. Αυτό όμως μου το κάνει σε έναν συγκεκριμένο ήχο, όχι σε όλους. :lol::lol:

Το έψαξα λίγο δεν βρήκα άκρη και αποφάσισα να διαγράψω τον ήχο αυτό (αν και μου άρεσε πολύ) και να βάλω κάποιον άλλο.

Πάντως ξανασκέψου το πριν το πουλήσεις

 

 

Ερώτηση: Αν σας κάνει κανείς μια πολύ γρήγορη αναπάντητη κλήση (πχ. χτύπημα μια φορά) – προλαβαίνει το N97 να σας ειδοποιήσει ή την τρώει όπως συμβαίνει στα N71 και E60 δίχως να παίζει κανέναν ήχο κλήσης; (οπότε μαθαίνεις ότι κάποιος σου έκανε αναπάντητη μόνο από το call log όταν κοιτάξεις την συσκευή.

 

 

Αν ο ήχος που έχεις βάλει είναι τραγούδι το οποίο συνήθως έχει ένα κενό ενός - δύο δευτερολέπτων στην αρχή μέχρι να αρχίσει το τραγούδι, μπορεί να μην προλαβαίνει να ακουστεί τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλοί μου άνθρωποι,

σας ευχαριστώ για το αμέριστο ενδιαφέρον, μα λύση δεν βρίσκω...

 

Το πρόβλημα παραμένει με ή χωρίς φωτογραφία μόλς αδρανοποιηθεί το κινητό.

Τα έβαλα και στο E τα ίδια προβλήματα...

 

Αφέρεσα και την εκφώνηση του καλούντος και αναμένω τα αποτελέσματα ?

 

Δεν καταλαβένω μάλλον οδεύω προς πώληση του...

 

Υ.Σ.

Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να σβύσω τουλάχιστον το Nokia tune ή έστω να βάλω στην θέση του άλλο ήχο με την ίδια ονομασία ?????

 

 

Χαιρετίσματα στην Μαδαγασκάρη...:angry::devil::chair::chair::chair:

 

Τζίφος με όλες τις προσπάθειες ΔΕΙΤΕ και άλλους αγανακτησμένους που πουλάνε γι΄αυτό τον λόγο το κινητό τους....

 

http://discussions.europe.nokia.com/discussions/board/message?board.id=smartphones&thread.id=143675&view=by_date_ascending&page=1

 

Μήπως την συγκεκριμένη επαφή την έχεις και σε κάποια ομάδα, στην οποία έχεις βάλει άλλον γενικό ήχο κλήσης, και το κινητό μπερδεύεται και δεν ξέρει ποιόν ήχο να παίξει, οπότε παίζει τον έργοστασιακό?

Στο δικό μου π.χ. την πρώτη φορά που θα με καλέσει κάποιος παίζει τον ήχο που έχω ορίσει στην καρτέλα του. Αν μετά με ξαναπάρει παίζει τον εργοστασιακό. Αυτό όμως μου το κάνει σε έναν συγκεκριμένο ήχο, όχι σε όλους. :lol::lol:

Το έψαξα λίγο δεν βρήκα άκρη και αποφάσισα να διαγράψω τον ήχο αυτό (αν και μου άρεσε πολύ) και να βάλω κάποιον άλλο.

Πάντως ξανασκέψου το πριν το πουλήσεις

 

 

 

 

 

Αν ο ήχος που έχεις βάλει είναι τραγούδι το οποίο συνήθως έχει ένα κενό ενός - δύο δευτερολέπτων στην αρχή μέχρι να αρχίσει το τραγούδι, μπορεί να μην προλαβαίνει να ακουστεί τίποτα.

 

 

ΟΧΙ είναι λόγια δηλ, μουσική και δεν εντοπίζετε εκεί το πρόβλημα έχω δοκιμάσει τα πάντα...ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ κάτοχος έχει το εν λόγο κινητό Ν97 ας μας πει οι ήχοι και οι φωτογραφίες σε επιλεγμένες επαφές παίζουν κανονικά ????

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Αν σας κάνει κανείς μια πολύ γρήγορη αναπάντητη κλήση (πχ. χτύπημα μια φορά) – προλαβαίνει το N97 να σας ειδοποιήσει ή την τρώει όπως συμβαίνει στα N71 και E60 δίχως να παίζει κανέναν ήχο κλήσης; (οπότε μαθαίνεις ότι κάποιος σου έκανε αναπάντητη μόνο από το call log όταν κοιτάξεις την συσκευή).

Δε χτυπάει κατευθείαν, αλλά υπάρχει η λύση, RemindMe. ;) Εκτός από τις πολύ σύντομες αναπάντητες, σε ειδοποιεί και για μηνύματα που έτυχε να μην ακούσεις όταν ήρθαν.

Link to comment
Share on other sites

@White_butter_fly:

Εξαρτάται πόσο λίγο το αφήνει να χτυπήσει, μου έχει τύχει 1-2 φορές να δω αναπάντητη και να είναι δίπλα μου και να μην το έχω ακούσει

 

@samichri:

Αν ο ήχος που έχεις βάλει είναι τραγούδι το οποίο συνήθως έχει ένα κενό ενός - δύο δευτερολέπτων στην αρχή μέχρι να αρχίσει το τραγούδι, μπορεί να μην προλαβαίνει να ακουστεί τίποτα.

 

@terrestial:

Δε χτυπάει κατευθείαν, αλλά υπάρχει η λύση, RemindMe. Εκτός από τις πολύ σύντομες αναπάντητες, σε ειδοποιεί και για μηνύματα που έτυχε να μην ακούσεις όταν ήρθαν.

 

Σας ευχαριστώ για την ενημέρωση καθώς δεν έχω επαφή με τις πιο πρόσφατες Symbian συσκευές και ειδικά αυτές που φορούν την 5th Ed. :)

 

Υ.Γ.

Ο ήχος που έβαζα ήταν ένα τυπικό ring-tone κλασσικού ψηφιακού τηλεφώνου (ο ίδιος που χρησιμοποιώ στο K800i μου τώρα) οπότε δεν ετίθετο θέμα silence στην αρχή του κτλ. :(

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ευτυχως για ολους τους υπολοιπους (πιθανον) και δηστυχως για εσενα στο δικο μου τηλεφωνο δεν υπαρχει προβλημα με φωτογραφιες και ηχους κλησεων.....εχω σε αρκετες επαφες μου φωτογραφιες και μαλιστα πολυ μεγαλες σε μεγεθος και δεν αντιμετοπιζω κανενα προβλημα.....:).....τουλαχιστον εως τωρα....:worry:
Link to comment
Share on other sites

σε εμενα το κανει πολυ σπανια (ουτε κ γω θυμαμαι απο ποτε)......εχω κ γω πολλες φωτο κ ηχους κλησεις στις επαφες μου
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σχετικά για την κλήση με τον Nokia tune ήχο...

Δοκίμασα τα πάντα ανεπιτυχώς...

 

Μέσα στην απελπισία μου διαπίστωσα μετά απο πολλές αναζητήσεις ότι όταν είναι ενεργή η οθόνη δηλαδή δεν ασφαλίζει σε αδράνεια οι ήχοι λειτουργούν κανονικά...

 

οπότε...έψαξα και βρήκα μια πατέντα αΛα Ελληνική...

εγκατέστησα ότι είχα, βρήκα και δεν βρήκα...

 

To Keylockclock, το My Keylock, Lightcontrol , Timescreesaver...

 

Δοκίμασα διάφορους συνδυασμούς για να μην αδρανοποιείται, και ως δια μαγείας, τύχης ή ότι άλλο....

 

Απο χθές το βράδυ μέχρι σήμερα κάνοντας κλήσεις απο σταθερό και άλλο κινητό λειτουργεί κανονικά με τους ήχους που έχω επιλέξει, με εκφώνηση και φωτογραφία...:rolleyes:

 

Δεν ξέρω τι να υποθέσω πάντως φένετε ότι πέτυχε...:worry:

 

...και μάλιστα τώρα όταν έχω αναπάντητη κλήση ανοίγει η οθόνη η οποία παραμένει ανοιχτή και μου δείχνει τις αναπάντητες κλήσεις...ακόμα καλύτερα απο το φωτάκι που είναι δύσκολο να το διακρίνεις πόσο γρήγορα αναβοσβύνει για να καταλάβεις ότι έχεις αναπάντητες...

 

Λέω προς το παρών να το κρατήσω γιατί όντως μου αρέσει σαν κινητό...και να μην πάω στο Xperia....:cool:

 

Αυτά σας ευχαριστώ όλλους θερμά για την ανταπόκριση σας

:happy:;)

Link to comment
Share on other sites

Είχε αναφερθεί ξανά στο παρελθόν και είχαμε πει ότι είναι θέμα της θύρας ή του καλωδίου και την παροχή ρεύματος στο τηλέφωνο και ΟΧΙ θέμα software ή hardware του τηλεφώνου.

 

Ναι, το ξερω οτι ειχες αυτην την εκτιμηση, αλλα ειχα οτι θα το δοκιμαζα και αλλου. Για αυτο και γραφω οτι συνεχιζει μετα την αναβαθμιση να το κανει. Το δοκιμασα σε 4 διαφορετικες θυρες σε 2 διαφορετικα μηχανηματα.

Αλλος αναφερει προβλημα με την ανοικτη ακροαση. Μια απο τις πρωτες διορθωσεις που διαπιστωσα ηταν η ανοικτη ακροαση. Σε εμενα πλεον δουλευει αψογα !

Ν97 τηλεφωνο με (διαφορετικη ?) προσωπικοτητα. :p

 

EDIT: Μηπως ξερουμε αν πρεπει τελικα να εγκατασταθει η αναβαθμιση java η αν περιλαμβανεται στην 20....?

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Αλλος αναφερει προβλημα με την ανοικτη ακροαση. Μια απο τις πρωτες διορθωσεις που διαπιστωσα ηταν η ανοικτη ακροαση. Σε εμενα πλεον δουλευει αψογα !

Στο δικό μου η ανοιχτή ακρόαση είναι τα ίδια σκ@τ@ με πριν. Όχι ότι με ενδιαφέρει και πολύ βέβαια (χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα bluetooth, το καταπληκτικό jawbone με το οποίο μπορείς να μιλάς ακόμη και δίπλα σε κομπρεσέρ ή σε ηχείο), απλά το αναφέρω πληροφοριακά, επειδή είδα πως κάποιοι ανέφεραν βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά,

 

Διαβάζοντας βλέπω το νεο firmware (2.0) έχει βγεί. Το πρόβλημά μου είναι οτι ουτε μέσο Nokia Software Updater (desktop software), ουτε μέσο του τηλεφ. μπορώ.

 

Πώς το κάνατε? Απο που μπορω να το κατεβάσω?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

EDIT:

 

Παιδιά,

 

Στο site λεει οτι ΝΑΙ μπορω να βαλω το 2, κατεβάζω, κάνω ινσταλλ το θpdater, ξκαι οταν ψάχνει λεεί δεν υπάρχει καινουριο version αωαιλαβλε. ΓΙΑΤΙ?????

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις καμιά περίεργη έκδοση (πχ Vodafone Live); Ποια έκδοση έχεις τώρα; Πάτα *#0000# για να δεις.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις καμιά περίεργη έκδοση (πχ Vodafone Live); Ποια έκδοση έχεις τώρα; Πάτα *#0000# για να δεις.

 

Γεια σου φίλε terrestrial.

 

Το πήρα απο nokia shop - δεν νομίζω να έχει να κάνει με vodafone live.

v. 12.0.024 (RM 505)

 

Επισης, όταν κανω με το software updater μου αναγνωρίζει το εξής

v. 72_09w17.6

 

ευχαριστω για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο είναι αυτό. Δοκίμασε και με το Ovi Suite (http://europe.nokia.com/get-support-and-software/download-software/nokia-ovi-suite). Αφού το εγκαταστήσεις και συνδέσεις το τηλέφωνο, πήγαινε στο Tools/Software Update.
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο είναι αυτό. Δοκίμασε και με το Ovi Suite (http://europe.nokia.com/get-support-and-software/download-software/nokia-ovi-suite). Αφού το εγκαταστήσεις και συνδέσεις το τηλέφωνο, πήγαινε στο Tools/Software Update.

 

 

 

Γειά σου φίλε terrestrial

 

Το ξέρω, και εγω αυτο λέω...

 

το πήγα σημερα σε nokia shop και μου πέρασαν το τελευταίο version (ουφ!)... άρα να πώ πως τωρα όλα καλά... αλλά θα ήθελα όμως να καταλάβω γιατι δεν την περνούσε με τους άλλους τρόπους...

 

anyway....

 

και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ισως ειναι και οφ τοπικ, υπαρχει καποια ρυθμιση για να μου ερχονται οι κλησεις σε μηνυμα οταν δε πιανει η οταν ειναι κλειστο? γιατι με το καινουριο συμβολαιο vodafone δεν ειναι εξ ορισμου ενεργοποιημενο...

SpringBored...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι υπηρεσία του παρόχου που έχεις, θα πρέπει να τους ενημερώσεις να ενεργοποιήσουν την υπηρεσία. Δεν υπάρχει ρύθμιση μέσα στο κινητό για κάτι τέτοιο.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εχω το Ν97 και θα ηθελα παρακαλω να μαθω πως γινεται να σβησω τα παντα απο μεσα και να εχει τις αρχικες του ρυθμισεις και τα αρχικα του προγραμματα! Κατι σαν restore δηλαδη! Υπαρχει αυτη η δυνατοτητα? Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Tελικά έχουν ιδέα στα Nokia shops για το προβληματικό gps? Το αλλάζουν? Νισάφι πια ρε ****το.

Πουθενά δεν έχουν ιδέα?

 

Σχετικα με το gps ,η συσκευη στελνεται στο εξωτερικο .

Τουλαχιστον αυτην την πληροφορηση εχω εγω .

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...