Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

User Guidance

FOTA Hints V2

 

2. Introduction

There was some case identified that FOTA update itself seems possible, but when you touch keys while doing the FOTA, device crashes and will need service center reflashing.

In order to prevent such thing to happen, please tell user not to touch the device during FOTA update.

In PR1 SW 10.x.012 and PR1.1 SW 11.x.021, there is incorrect FOTA Default Server Profile setting. FOTA update can’t be started if the setting is not corrected. In order to fix FOTA setting, an application is published in IAD for end user. Following steps need to be taken when updating the N97 phone software over-the-air from v10.x.012 or v11.x.021 to v12.x.024:

Go to Menu > Applications > SW Update. You can see below screen.

Unselect Phone software.

Select Install Before Phone Software.

Select Options > Start update.

After the update is successfully completed, select Phone software.

Select Options > Start update.

Refer to attached video clip.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα !

Δοκιμασε (και οχι μονο εσυ ) αυτα που λεγονται εδω

Tips to Recover Phone memory of Nokia N97

και δοκιμασε να παρεις παλι back up ,μηπως δεις διαφορα

 

Δυστυχώς η λύση σου δεν με βοηθάει. Αφ' ενός, αυτά που γράφει σαν οδηγίες τα εφαρμόζω στο σύνολό τους από την αρχή. Τα μηνύματά μου είναι στο Ε:, για πλοήγηση χρησιμοποιώ τον Opera, και όλες τις εφαρμογές τις εγκαθιστώ στο E:. Αφ' ετέρου, και κυριότερο, ακόμη και όλα αυτά να έκανα λάθος, το σύνολο της μνήμης του τηλεφώνου φτάνει στα 74ΜΒ, το οποίο θα έπρεπε να είναι το μέγιστο μέγεθος του αρχείου .nbu, εφ' όσον εξαιρώ από το αντίγραφο του PC Suite την κάρτα μνήμης και την μνήμη μαζικής αποθήκευσης. Με βάση τα παραπάνω, το μέγεθος του αρχείου nbu στα 1,8GB είναι απλά παράλογο.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα τί στην ευχή βρίσκει και αποθηκεύει με τόσο μεγάλο μέγεθος. Σημειώνω ότι με ένα απλό έλεγχο που έκανα με το trial Noki δεν περιέχονται στο αρχείο του backup ούτε φωτογραφίες ούτε βίντεο, που είναι οι μόνοι φάκελοι που έχουν μεγάλο μέγεθος στο κινητό (έστω και στο Ε: ). Το Garmin που βρίσκεται επίσης στο Ε: έχει μέγεθος 266ΜΒ. Τα 1.800ΜΒ πού τα βρίσκει;;;

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

To nokia social messaging beta για N97 απο το nokia beta labs το δοκιμασε κανεις? ειναι αρκετα σταθερο να το δοκιμασω?
Link to comment
Share on other sites

To nokia social messaging beta για N97 απο το nokia beta labs το δοκιμασε κανεις? ειναι αρκετα σταθερο να το δοκιμασω?

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2910565#post2910565

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει Nokia Shop, πήγαινε το εκεί που το αγόρασες.

Το περίεργο είναι ότι δε δουλεύει ούτε με τον αντάπτορα...

Πώς γίνεται να χάλασαν ταυτόχρονα και φορτιστής και αντάπτορας;

Κι αν πεις πως χάλασε η θύρα του τηλεφώνου, γιατί φορτίζει από USB στον υπολογιστή;

Άγνωσται αι βουλαί.... :lol::lol::lol:

 

ΥΓ: Σε βλέπω να έρχεσαι στην Αθήνα προς αναζήτηση Nokia Shop! Πες μου να ειδοποιήσω το κοριτσάκι, τώρα που δεν έχουν ανοίξει ακόμα τα σχολεία!

 

Τσ, ΤΣ, Τσ,

Δεν δινεις την απαιτουμενη προσοχη σε αυτα που γραφω. :p

Μεταξυ αλλων γραφω " Τωρα οσον αφορα στο θεμα της φορτισης που ανεφερα πιο πανω, δειχνει οτι φορτιζει και με παλιο φορτιστη. Μονο με τον δικο του αρνειται να φορτισει. "

 

ΥΓ. Αστα να πανε, τωρα με τις εκλογες το κοριτσακι πνιγεται στη δουλεια. Το επιστρατευσαν βλεπεις οι πολιτικοι αρχηγοι και δεν ξερει που να πρωτοπαει. :lol:

 

 

Δοκίμασε να βγάλεις την μπαταρία και να την ξαναβάλλεις. Το έχει κάνει και σε μένα κι έστρωσε μ' αυτόν τον τρόπο.

 

Δυστυχως, ηταν απο τα πρωτα πραγματα που εκανα αλλα χωρις επιτυχια.

 

Αφου μιλησα σημερα με την Νοκια μου υπεδειξαν να επικοινωνησω με το καταστημα στην Ακαδημιας απο οπου μου ειπαν και να τους στειλω τον φορτιστη για αντικατασταση.

 

Ελπιζω, τελος καλο. :)

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια λοιπον εβαλα τα ελληνικα στο ν97 επειδη το πηρα επο γερμανια .τορα εχω μονο ενα μικρο προβλημα εχει μονο ελληνικα και αγλικα υπαρχει καποιος που εχει αλλαξη την γλωσσα? παλια που εκανα το ιδιο πραγμα στο ν95 ειχε διαφορες γλωσσες αγλικα γερμανικα ελληνικα και ακομα 3 γλωσσες εχει κανις το ιδιο προβλημα_????
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια λοιπον εβαλα τα ελληνικα στο ν97 επειδη το πηρα επο γερμανια .τορα εχω μονο ενα μικρο προβλημα εχει μονο ελληνικα και αγλικα υπαρχει καποιος που εχει αλλαξη την γλωσσα? παλια που εκανα το ιδιο πραγμα στο ν95 ειχε διαφορες γλωσσες αγλικα γερμανικα ελληνικα και ακομα 3 γλωσσες εχει κανις το ιδιο προβλημα_????

 

Δε θα το έλεγα "πρόβλημα". Η συσκεύες που προορίζονται για Ελλάδα (ελληνικό product code) έχουν μόνο ελληνικά και αγγλικά. Γιατί χρειάζεσαι τις άλλες γλώσσες όμως; :confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι.

 

Δεδομενου οτι ολες τις εγκαταστασεις τις κανω στην μνημη Ε των 32γιγα, η C τι αρχικη χωρητικοτητα εχει και τι διαθεσιμο υπολοιπο μενει προς εγκατασταση.

 

Ειδα οτι μου μενουν 11.5 Mb και μου φανηκαν λιγα. Ειναι οντως φυσιολογικο ?

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Τα ελληνικα τα θελω για να χειριζομαι το garmin

 

Αφού είπες ότι τα έβαλες τα ελληνικά.. :confused::confused:

 

Να ρωτησω κατι.

 

Δεδομενου οτι ολες τις εγκαταστασεις τις κανω στην μνημη Ε των 32γιγα, η C τι αρχικη χωρητικοτητα εχει και τι διαθεσιμο υπολοιπο μενει προς εγκατασταση.

 

Ειδα οτι μου μενουν 11.5 Mb και μου φανηκαν λιγα. Ειναι οντως φυσιολογικο ?

 

Εγώ, με όλες τις εφαρμογές στο Ε:\ έχω 43 ΜΒ ελεύθερα.

Αλλά έχω παρατηρήσει ότι μετά από κάθε εγκατάσταση, ακόμα κι αν δεν είναι στο C:\, ο χώρος εκεί μειώνεται.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε με ρωτησες γιατι θελω τις αλλες γλωσσες .προτιμο το χειρισμο τηλ στα γερμανικα και τα ελληνικα για το garmin.........................
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, με όλες τις εφαρμογές στο Ε:\ έχω 43 ΜΒ ελεύθερα.

Αλλά έχω παρατηρήσει ότι μετά από κάθε εγκατάσταση, ακόμα κι αν δεν είναι στο C:\, ο χώρος εκεί μειώνεται.

 

Αν εχεις 43 τοτε δεν νομιζω οτι τα 11.5 μου ειναι φυσιολογικο. Και δεν εχω εγκαταστησει τις απειρες εφαρμογες :confused::confused:

 

Μονο την αναβαθμιση του youtube επειδη ειδα οτι το αρχικο ηταν στο C, ετσι αφου το απεγκατεστησα την περασα και αυτη στο C.

 

Δεν αισθανομαι παντως να επηρεαζεται σε ταχυτητα η κατι αλλο συσκευη. Τι να πω ....:confused:

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Απο 32 Giga μένουν 11 MEGA ελεύθερα???!

 

Αναφέρονται στη βασική μνήμη του τηλεφώνου (δίσκος C) και όχι στην μνήμη μαζικής αποθήκευσης που έχει 32GB (δίσκος E)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε με ρωτησες γιατι θελω τις αλλες γλωσσες .προτιμο το χειρισμο τηλ στα γερμανικα και τα ελληνικα για το garmin.........................

 

Α, ΟΚ! Κατάλαβα!

Δυστυχώς όμως δε νομίζω ότι μπορείς να έχεις ταυτόχρονα ελληνικά και γερμανικά, καθώς δεν υπάρχει κάποιο product code που να περιλαμβάνει και τις 2 γλώσσες.

Δεν ξέρω μήπως θα ήταν μια λύση να βάλεις το γερμανικό product code και να πας σε Nokia Shop να σου βάλουν τα ελληνικά. Βέβαια θα κοστίσει!

 

:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Α, ΟΚ! Κατάλαβα!

Δεν ξέρω μήπως θα ήταν μια λύση να βάλεις το γερμανικό product code και να πας σε Nokia Shop να σου βάλουν τα ελληνικά. Βέβαια θα κοστίσει!

:)

Νομίζω ότι δεν γίνεται αυτό.:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οι υπενθυμίσεις γίνεται να φαίνονται όπως και στο Ν95 μπροστά στην αρχική επιφάνεια?
Link to comment
Share on other sites

Οι υπενθυμίσεις γίνεται να φαίνονται όπως και στο Ν95 μπροστά στην αρχική επιφάνεια?

 

Ναι, αν τις σημειώνεις στο ημερολόγιο και βάλεις το ανάλογο widget στη homescreen σου! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ καλά νέα! Επιτέλους, έρχεται η φθηνή διαδικτυακή τηλεφωνία στο N97/N97 MINI.

 

Σύμφωνα με αυτό:

V2 firmware for N97/N97 Mini coming in October. N97/N97 mini will run exactly the same software

 

 

New Api’s for online/offline.

 

 

Kinetic scrolling across the board, where list goes below the screen. IN list view and in applications/grid view too. Available for developers too.

 

 

SIP framework fully integrated with address book. Skype will be distributed as separate app since October. Only N97 N97/mini for now. Fully integrated with phone logs, call logs, address book.

 

 

 

Δηλαδή από τον Οκτόβριο όχι μόνο Skype εφαμοργή, αλλά και "Internet Telephony"? Το θυμάστε στο N80 Internet Edition?:D

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ καλά νέα! Επιτέλους, έρχεται η φθηνή διαδικτυακή τηλεφωνία στο N97/N97 MINI.

 

Δηλαδή από τον Οκτόβριο όχι μόνο Skype εφαμοργή, αλλά και "Internet Telephony"? Το θυμάστε στο N80 Internet Edition?:D

 

Χμμ, αν θυμαμαι καλα τοτε πρεπει να ειχα βαλει το Truephone. Ακομη πρεπει να εχω καπου τους κωδικους του και τις ρυθμισεις. Παντως δεν μπορω να πω οτι τοτε ηταν οτι καλυτερο. Περισσοτερη ηταν η συγκινηση απο την εγκατασταση στο κινητο μιας εναλλακτικης τηλεφωνιας, παρα η ουσια του.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις 43 τοτε δεν νομιζω οτι τα 11.5 μου ειναι φυσιολογικο. Και δεν εχω εγκαταστησει τις απειρες εφαρμογες :confused::confused:

 

Μονο την αναβαθμιση του youtube επειδη ειδα οτι το αρχικο ηταν στο C, ετσι αφου το απεγκατεστησα την περασα και αυτη στο C.

 

Δεν αισθανομαι παντως να επηρεαζεται σε ταχυτητα η κατι αλλο συσκευη. Τι να πω ....:confused:

Το «φυσιολογικό» είναι σχετικό. Αν αποθηκεύεις τα πάντα στο C, τότε είναι φυσιολογικότατο να έχεις τόσο χώρο ελεύθερο. Δες τις ρυθμίσεις της κάμερας και των μηνυμάτων. Και κάνε και ένα καθάρισμα στην cache του browser.

Link to comment
Share on other sites

Nokia N97 2.0 Firmware: Video and Information

 

 

Here’s another video preview of the Nokia N97 2.0 firmware that’s gonna bring more free memory, kinetic scrolling and much more to the N97

 

http://dailymobile.se/2009/09/06/nokia-n97-20-firmware-preview/

http://symbianworld.org/1782-nokia-n97-20-firmware-all-the-info-you-need/

 

http://farm3.static.flickr.com/2547/3886378461_996a403163.jpg

 

Usability Improvement

 

* Kinetic Scrolling: Allowing kinetic scrolling in the menu, contacts, and other applications with long lists

* More Space: The new memory allocation brings around 20-30MB more space for applications and themes

* Visually enhanced Music Player and Photo Menu

* Improved accessibility to Symbols and Numbers: Holding a key for 3 seconds will activate the alternative character, no need to press the blue key first

 

New Experiences

 

* New Homescreen Widgets: CNN, MySpace, ESPN, Elle and more have now been added

* Newer Version of Ovi Maps: More features and a new service menu

* Voice UI Improvements: Support for Voice over IP

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Tks_cG01fFg]YouTube - Nokia N97 2.0 - New Firmware bringing more memory, kinetic scrolling and more[/ame]

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Το «φυσιολογικό» είναι σχετικό. Αν αποθηκεύεις τα πάντα στο C, τότε είναι φυσιολογικότατο να έχεις τόσο χώρο ελεύθερο. Δες τις ρυθμίσεις της κάμερας και των μηνυμάτων. Και κάνε και ένα καθάρισμα στην cache του browser.

 

Δεν εχω εγκαταστησει τιποτα εκτος απο την αναβαθμιση του youtube αφου πρωτα απεγκατεστησα την πρωτη εκδοση. Ολα ειναι εγκατεστημενα στην Ε.

Εσυ ποσο διαθεσιμο χωρο εχεις στο C ?

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω εγκαταστησει τιποτα εκτος απο την αναβαθμιση του youtube αφου πρωτα απεγκατεστησα την πρωτη εκδοση. Ολα ειναι εγκατεστημενα στην Ε.

Εσυ ποσο διαθεσιμο χωρο εχεις στο C ?

Αν δεν έχεις αλλάξει τίποτα, τότε τα μηνύματά σου, όπως και οι φωτογραφίες και τα βίντεο που τραβάς αποθηκεύονται στο C. Επίσης η cache του browser είναι στο C και αυτό δεν μπορεί να αλλάξει. Μπορείς όμως να την αδειάζεις κάθε τόσο (5 ολόκληρα MB κέρδισα στο προηγούμενο καθάρισμα). Έχε υπόψη σου πάντως, πως οτιδήποτε εγκαθιστάς στο E ή στο F, θα μειώνει λίγο το διαθέσιμο χώρο στο C, γιατί εκεί βρίσκεται το μητρώο του συστήματος (κάτι σαν το registry των Windows), οπότε κάθε εφαρμογή εγκαθιστά και εκεί 1-2 αρχεία.

 

Κοίταξε και τις ρυθμίσεις των χαρτών.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...