Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εάν έχεις επιλέξει ανοιχτό δίκτυο θα μπορούν να συνδέονται όλοι, μαζί με σένα, χωρίς την χρήση κωδικού.

 

συνήθως στα ασύρματα βάζεις την μεγαλύτερη κρυπτογράφηση, οπότε σου ζητάει (μέσα στο ρούτερ σου, εκεί που κάνεις τις ρυθμίσεις αυτές) να γράψεις ένα κωδικό (Key), τον οποίον θα πρέπει να βάλεις και στο κινητό στο wlan στην συγκεκριμμένη σύνδεση, ώστε να μπορέσει να συνδεθεί με το wifi.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το δοκίμασα και αυτό.

Εννοείς απλό reset, (open close )

Μπορείς να μου πεις στη ρύθμιση Λειτ. ασφαλείας WLAN του σημείου πρόσβασης ποια ρύθμιση έχεις επιλέξει;

Ανοιχτό δίκτυο, wep, 802.1x, ή wpa/wpa2 ??

Αυτές οι ρυθμίσεις εξαρτώνται αποκλειστικά και μόνο από τις ρυθμίσεις που έχει κάνει στο router σου. Μπορείς να δεις από το web interface του τι είδος ασφάλειας χρησιμοποιείται και να ρυθμίσεις ανάλογα το N97. Επίσης ελπίζω να μην έχει ρυθμίστεί κανένα MAC filter στον router, που επιτρέπει μόνο συγκεκριμένες συσκευές να συνδεθούν. Το πιο συνηθισμένο (και καλύτερο) είναι το WPA/WPA2 με pre-shared key που είναι ο κωδικός του WLAN. Tα S60 εδώ και πολύ καιρό έχουν πολύ συγκεκριμένες ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν για να συνδεθούν σε WLAN. Διάβασε προσεκτικά το manual, διέγραψε το παλιό προφιλ για το WLAN και φτιάξε ένα νέο από την αρχή. Αν συνεχίζεται το πρόβλημα, θα σου έλεγα δοκιμαστικά να απενεργοποιήσεις στον router σου την ασφάλεια για το WLAN. Έτσι θα δεις αν με το ασύρματο δίκτυο ελεύθερο, συνδέεται το N97 (θα πρέπει να φτιάξεις από την αρχή το προφίλ στο N97).
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι ρυθμίσεις εξαρτώνται αποκλειστικά και μόνο από τις ρυθμίσεις που έχει κάνει στο router σου. Μπορείς να δεις από το web interface του τι είδος ασφάλειας χρησιμοποιείται και να ρυθμίσεις ανάλογα το N97. Επίσης ελπίζω να μην έχει ρυθμίστεί κανένα MAC filter στον router, που επιτρέπει μόνο συγκεκριμένες συσκευές να συνδεθούν. Το πιο συνηθισμένο (και καλύτερο) είναι το WPA/WPA2 με pre-shared key που είναι ο κωδικός του WLAN. Tα S60 εδώ και πολύ καιρό έχουν πολύ συγκεκριμένες ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν για να συνδεθούν σε WLAN. Διάβασε προσεκτικά το manual, διέγραψε το παλιό προφιλ για το WLAN και φτιάξε ένα νέο από την αρχή. Αν συνεχίζεται το πρόβλημα, θα σου έλεγα δοκιμαστικά να απενεργοποιήσεις στον router σου την ασφάλεια για το WLAN. Έτσι θα δεις αν με το ασύρματο δίκτυο ελεύθερο, συνδέεται το N97 (θα πρέπει να φτιάξεις από την αρχή το προφίλ στο N97).

Mα είχα συνδεθεί με τη μία και χωρίς το παραμικρό πρόβλημα και με το innov8 και με το omnia HD. Πως μπορώ να δω το web interface του ρουτερ?

Στην επιλογή "στοιχεία" από το Ν97 βλέπω τον οδηγό wlan και εκεί η ασφάλεια είναι wep.

Ετσι είναι και η προκαθορισμένη ρύθμιση του wifi όταν συνδέομαι για πρώτη φορά.

Ομως, τζίφος......

Το έχω διαγράψει και το έχω ξανακάνει πολλές φορές...

Τι άλλο να κάνω;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και τα παρακάτω:

 

  1. Σβήσε τα παλιά προφίλ του WLAN
  2. Άνοιξε τον Ιστό
  3. Άνοιξε κάποιο σύνδεσμο
  4. Επέλεξε "Αναζήτηση WLAN"
  5. Επέλεξε το δίκτυο σου
  6. Βάλε τον κωδικό και δες αν συνδέεται

 

Αν συνδεθεί, το δίκτυο θα αποθηκευτεί αυτόματα.

 

Αν ακόμα δεν μπορείς να συνδεθείς, δες μήπως έχεις απενεργοποιήσει την αυτόματη διευθυνσιοδότηση (DHCP server) του router.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μην αδικεις ανθρωπους που δεν ξερεις..εμενα χωρις να τους ξερω με εχουν σωσει αρκετες φορες οταν εχει κολησει το κινητο απο αναβαθμιση κλπ κ μεσα στην εγγυηση κ ολα καλα τα παιδια ειναι σωστα κ απ οτι ξερω πολλα καταστηματα συνεργαζονται με αυτους...

 

Δεν αδικησα κανεναν.... Η εκφραση σου ειναι επιεικως αστοχη.......:(

 

Παρεθεσα τα γεγονοτα οπως συνεβησαν σαν ενημερωση των συμφορουμιτων μας.

 

Αν εχεις αντιθετη αποψη, ειναι φυσικα δικαιωμα σου και μπορεις να το παραθεσεις εδω και ο καθενας θα βγαλει τα συμπερασματα του.

 

Αντιθετα εσυ αδικεις εμενα που αντι να εστιασεις την κριτικη σου στην συμπεριφορα τους κρινεις εμενα που το ανεφερα. Εφοσον εχεις προσωπικη επαφη θα μπορουσες καλλιστα να ζητησεις την γνωμη τους επ'αυτου και να την παραθεσεις εδω. Εγω εξακολουθω να θελω το τηλεφωνο, με τιμολογιο ομως και 13% οπως ειναι υποχρεωμενοι να κανουν.

 

@Aldebaran

 

Μπορω να σου πω τα βηματα απο Ν95 (δεν νομιζω οτι θα διαφερει σημαντικα και στο Ν97 απο οσο το ειχα στα χερια μου)

Εργαλεια ---> Ρυθμισεις --->Συνδεση ----> Σημεια Προσβασης

Νεο Σημειο Προσβασης ---->Ονομα Συνδεσης (Οτι ονομα θες)

Φορεας Δεδομενων (Ασυρμ. Δικτυο LAN)

Ονομα Δικτυου LAN (Αυτο που ανιχνευει)

Κατασταση Δικτυου (Ανοιχτο)

Λειτ. Δικτυου WLAN (Μονιμο)

Λειτ. Ασφαλειας WLAN (WPA/WPA2)

Ρυθμ. Ασφαλειας WLAN ---> WPA/WPA2 (Προδιανεμ. κλειδι )

Προδιανεμ. Κλειδι ( Βαζεις τον κωδικο που εχεις βαλει στο ρουτερ σου για την WiFi επικοινωνια )

 

Αποθηκευεις και επικοινωνεις :)

Αυτο μπορεις να το κανεις με οσα διαφορετικα σημεια προσβασης εχεις (πχ σπιτι,γραφειο,εξοχικο, κτλ)

 

Ελπιζω να βοηθησα.

 

EDIT:

Αν οταν συνδεοσουν με τις αλλες συσκευες επρεπε να βαλεις κωδικο, τοτε εχεις κλειδωσει το δικτυο σου, εαν οχι τοτε το εχεις ανοιχτο οπτε δεν χρειαζεσαι κωδικο και παραλειπεις τα αντιστοιχα παραπανω βηματα.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Για το web interface του router σου, αρκεί να εισαγεις στη γραμμή διευθύνσεων του browser σου την τοπική διεύθυνση. Πχ. στο δικό μου(από ΟΤΕ) εισαγω 192.168.1.1 και μπαίνω στις ρυθμίσεις του ρουτερ.. Γενικά οι διευθύνσεις είναι για όλους της μορφής 192.168.ΧΧΧ όπως παραπάνω.. Ελπίζω να σε βοήθησαν έστω και λίγο γιατί φαίνεται αρκετά περίπλοκο το θέμα σου, παρολες τις τόσες σωστές απαντήσεις που πήρες από τα αλλά μέλη.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

 

Notice to mods!: Γραφω με greeklish MONO οταν ειμαι σε PC χωρις ελληνικα ή για καποιο αλλο σοβαρο λογο. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Για το web interface του router σου, αρκεί να εισαγεις στη γραμμή διευθύνσεων του browser σου την τοπική διεύθυνση. Πχ. στο δικό μου(από ΟΤΕ) εισαγω 192.168.1.1 και μπαίνω στις ρυθμίσεις του ρουτερ.. Γενικά οι διευθύνσεις είναι για όλους της μορφής 192.168.ΧΧΧ όπως παραπάνω.. Ελπίζω να σε βοήθησαν έστω και λίγο γιατί φαίνεται αρκετά περίπλοκο το θέμα σου, παρολες τις τόσες σωστές απαντήσεις που πήρες από τα αλλά μέλη.

 

Μου ζητάει password :confused::confused::confused::confused:

Δεν παλεύεται άλλο, θα το πετάξω από το μπαλκόνι.

Υπάρχει τρόπος να κάνω κανένα soft η hard reset στο κινητό;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μου ζητάει password :confused::confused::confused::confused:

Φυσικά και θα σου ζητάει κωδικό και όνομα χρήστη το web interface του router.

 

Υπάρχει τρόπος να κάνω κανένα soft η hard reset στο κινητό;
Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2651205#post2651205

 

 

 

Επειδή έχει αρχίσει να ξεφεύγει η κουβέντα, καλό θα ήταν είτε να επικοινωνήσεις με κάποιο μέλος μέσω pm ώστε να σου εξηγήσει τα βασικά περί WiFi, είτε να συμβουλευτείς κάποιο φίλο σου.:)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Από σήμερα είμαι κι εγώ κάτοχος του κινητού και πως τα κατάφερα, δεν ξέρω, αλλά ενεργοποίησα το αυτόματο κλείδωμα και την απαίτηση κωδικού μετά από ορισμένο χρονικό διάστημα.

 

Τώρα όταν σέρνω το κουμπί ξεκλειδώματος το μόνο που εμφανίζεται στην οθόνη είναι μία μεγάλη κλειδαριά και δεν μπορώ να εισάγω κάπως τον κωδικό. Έχει να κάνει με το firmware version?

 

Δεν κατάφερα δυστυχώς να διαβάσω όλα τα προηγούμενα posts για αυτό οποιαδήποτε βοήθεια θα την εκτιμούσα.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε 12345 για κωδικο αμα δεν μπορεισ να εισαγεις κωδικο ουτε απο touch η απο το πληκτρολογιο κανε reset πιεζοντας το κοκκινο κουμπι πανω που ανοιγει το κινητο. Αν και παλι τιποτα τοτε απλως βγαλε την μπαταρια.
Link to comment
Share on other sites

από ότι είδα σε κάποια video για το n97 δεν έχει landscape keyboard?ντε και καλά δηλαδή πρέπει να ανοίξω το hardware keyboard?

 

Εννοείται ότι αν έχεις ανοιχτό το κανονικό πληκτρολόγιο, δεν λειτουργεί το εικονικό. Θα'ταν ανόητο και θα δημιουργούσε μπέρδεμα αν ίσχυε το αντίθετο. Με κλειστό το hardware πληκτρολόγιο, λειτουργεί κανονικά το εικονικό σε landscape mode.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, το qwerty πλήρους οθόνης και το μικρό qwerty, δεν υπάρχουν. Δεν υπάρχει και λόγος άλλωστε, από την στιγμή που υπάρχει το αλφαριθμητικό με Τ9. Για ποιον λόγο να θέλεις να γράψεις με qwerty από το εικονικό;
Link to comment
Share on other sites

Όντως, το qwerty πλήρους οθόνης και το μικρό qwerty, δεν υπάρχουν. Δεν υπάρχει και λόγος άλλωστε, από την στιγμή που υπάρχει το αλφαριθμητικό με Τ9. Για ποιον λόγο να θέλεις να γράψεις με qwerty από το εικονικό;

 

δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος απλά δεν μου φαίνεται και πολύ βολικό το hardware keyboard που έχει με 3 μονο σειρές..

όσο νάνε υπάρχει καθυστέρηση ειδικά όταν θέλω να γράφω και νούμερα και γράμματα συνέχεια :/

καλά πήγα στο nokia shop απλά απαράδεκτη...

περνώ τηλέφωνο και τους λέω αν έχουν εκθεσιακό κομμάτι που να λειτουργεί για να δω την απόκριση τις οθόνης και γενικά να το ψάξω λιγάκι και μου λέει μια κοπέλα βέβαιος και έχουμε.

πάω σήμερα και μου βγάζει ένα ψεύτικο...τι είναι αυτό λέω...αφού σας πήρα τηλέφωνο και μου είπατε ότι έχετε δείγμα.όχι κύριε δεν έχουμε γιατί καταλαβαίνετε είναι και σε μεγάλη ζήτηση κτλ..

καλά λέω χαίρεται.

τώρα υπομονή μέχρι το τέλος του μηνα για το iphone.σιγά μη πάω να σκάσω 660euro χωρίς να το δω σε λειτουργία.δεν ξέρω αν εγώ είμαι περίεργος αλλα έτσι το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

4 ιουλιου καπου διαβασα οτι αρχισανε ηδη αποστολες n97 με το skype εγγαστημενο ψαχνω και αλλου πηγες μην ειναι μουφα. Λογικα στο επομενο update ισως να ειναι και αυτο μεσα.
Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος απλά δεν μου φαίνεται και πολύ βολικό το hardware keyboard που έχει με 3 μονο σειρές..

όσο νάνε υπάρχει καθυστέρηση ειδικά όταν θέλω να γράφω και νούμερα και γράμματα συνέχεια :/

καλά πήγα στο nokia shop απλά απαράδεκτη...

περνώ τηλέφωνο και τους λέω αν έχουν εκθεσιακό κομμάτι που να λειτουργεί για να δω την απόκριση τις οθόνης και γενικά να το ψάξω λιγάκι και μου λέει μια κοπέλα βέβαιος και έχουμε.

πάω σήμερα και μου βγάζει ένα ψεύτικο...τι είναι αυτό λέω...αφού σας πήρα τηλέφωνο και μου είπατε ότι έχετε δείγμα.όχι κύριε δεν έχουμε γιατί καταλαβαίνετε είναι και σε μεγάλη ζήτηση κτλ..

καλά λέω χαίρεται.

τώρα υπομονή μέχρι το τέλος του μηνα για το iphone.σιγά μη πάω να σκάσω 660euro χωρίς να το δω σε λειτουργία.δεν ξέρω αν εγώ είμαι περίεργος αλλα έτσι το βλέπω.

Στο Mediamarkt που πήγα σήμερα το έχουν σε demo και σε λευκό,αν σε βολεύει πήγαινε δες το εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Επιλεγμένο το διπλό δίκτυο και δε μου βγάζει εικονίδιο 3G ή 3,5G .Τί να έπαθε το ευλογημένο??? Το άλλο μου τηλ. ακριβώς δίπλα του έχει φούλ σήμα 3G!! καμία ιδέα???

Επίσης υπάρχει συντόμευση πλήκτων στο qwerty για αλλαγή γλώσσας γραφής???

Σε επόμενο post θα παραθέσω σύγκριση φωτογραφιών ανάμεσα στο Ν97 και 6220(5Μpixel-xenon)

Eπίσης ξέρει κανείς πως ανεβάζουμε φωτογρ. από το κιν στο facebook??? δεν το έχω καταφέρει μέχρι τώρα...

Link to comment
Share on other sites

μηπως η περιοχη που βρισκεσαι δεν εχει καλυψη 3g?

 

για αλλαγη γλωσσας πατας το ''sym'' + το βελακι αριστερα στο πληκτρολογιο

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλέφωνο και σε καταστήματα Πλαίσιο. Και αυτοί το έχουν σε demo ώστε να το δεις live.

 

στο πλαίσιο αγίας παρασκευής που είχα πάρει δεν το είχαν σε demo.

θα δω, ίσος πάω αύριο να το δω.

ευχαριστώ παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να κάνω την αναβάθμιση μέσω NSU αλλά και εκεί η έκδοση που διαθέτει προς εγκατάσταση είναι η 10.0.012 . Γιατί δεν βλέπω την 11;
Link to comment
Share on other sites

Τα ελληνικά ειναι τα ακολουθα:

Τα ελληνικά product codes:

 

Ν97 RM-505 άσπρο 0576375

Ν97 RM-505 μαύρο 0576474

 

H συσκευή σου έχει και ελληνικούς χαρακτήρες στο πληκτρολόγιο; Αν ναι, να ενημερώσουμε την λίστα. Αν όχι, πρέπει να αλλάξεις το product code της συσκευής σου με την γνωστή διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Τα ελληνικά ειναι τα ακολουθα:

 

 

H συσκευή σου έχει και ελληνικούς χαρακτήρες στο πληκτρολόγιο; Αν ναι, να ενημερώσουμε την λίστα. Αν όχι, πρέπει να αλλάξεις το product code της συσκευής σου με την γνωστή διαδικασία.

 

Το δικό μου (ΑΣΠΡΟ) έχει το 0576474 (είναι ο κωδικός που δίνεται για το μαυρο ???)

 

Υ.Γ. τώρα είδα στη σχετική σελίδα ότι ο συγκεκριμένος είναι για το άσπρο και για το μαύρο ο άλλος (0576375)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2856116#post2856116

 

Δεν μπορώ να κάνω την αναβάθμιση δυστυχώς.

Το κινητό το πήρα από την Nokia της Αγ. Παρασκευής και το πληκτρολόγιο έχει ελληνικούς χαρακτήρες και το product code είναι αυτό που αναφέρει ο mirrorofsorrow στο μαύρο μοντέλο, αν και έχω το άσπρο.

 

Και γνωρίζετε αν υπάρχει ρύθμιση όπου μπορώ να απενεργοποιήσω την φόρτιση όταν το συνδέω με USB στον υπολογιστή;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...