Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρίν τρείς μέρες το πήρα κι'εγώ το N97 και εχω μέχρι στιγμής δυό-τρείς απορίες-προβλήματα.Τα φώτα σας Παρακαλώ:!: Γιατι κάθε φορά που το ανάβω εκτός απο το pin μου ζητάει και κωδικό ασφαλείας? Είμαι απο την πρώτη στιγμή με την ίδια sim. Επίσης υπάρχει κάποιος τροπος να αλλάζουμε τις ετικέτες των πρόσθετων πεδίων στις επαφές ? Δηλ. αντι να εχουμε σε μιά επαφή 3-4 Τηλέφωνο (οικίας ) να λέει Χωριό Εξοχικό κ.ο.κ πράγμα που γινόταν σε ολα μου τα προηγούμενα symbian απο το 7650 κα μετά. Και τέλος Υπάρχει τρόπος να αλλάξει το λογότυπο του παρόχου ?? Ζητώ συγνώμη για το μακροσκελές post αλλα :O:X:mad::mad:
Nobody's perfect
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επίσης υπάρχει κάποιος τροπος να αλλάζουμε τις ετικέτες των πρόσθετων πεδίων στις επαφές ? Δηλ. αντι να εχουμε σε μιά επαφή 3-4 Τηλέφωνο (οικίας ) να λέει Χωριό Εξοχικό κ.ο.κ πράγμα που γινόταν σε ολα μου τα προηγούμενα symbian απο το 7650 κα μετά.

 

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που γινόταν στα προηγούμενα, γίνεται και εδώ. Πηγαίνεις πάνω στο τηλέφωνο που θέλεις, πατάς επεξεργασία και μετά επιλογές και επεξεργασία ετικέτας, δίνοντας της ότι όνομα θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Καινούργια Κουλαμάρα. Το ενσωματωμένο λεξικό δεν μπορει να διαχειριστεί πάνω απο τρείς αλλες γλώσες εκτός των Αγγλικών που εχει προεγκατεστημένα. Κατεβασα 5 γλώσες και μετα κάθε φορά που προσπαθούσα να το δουλέψω μου ζητούσε να διαγράψω γλώσες!!!!Δούλεψε μόνον οταν εμεινε με τρείς γλώσσες:mad:

 

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που γινόταν στα προηγούμενα, γίνεται και εδώ. Πηγαίνεις πάνω στο τηλέφωνο που θέλεις, πατάς επεξεργασία και μετά επιλογές και επεξεργασία ετικέτας, δίνοντας της ότι όνομα θέλεις.

 

Δυστυχώς οσο κι'αν εψαξα δεν βρήκα επεξεργασία ετικέτας .Μάλλον δεν υπάρχει αυτή η λειτουργία στην συσκευή μου. Εχω ν.11

Ευχαριστώ για την προσπάθεια.

Nobody's perfect
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οσο κι'αν εψαξα δεν βρήκα επεξεργασία ετικέτας .Μάλλον δεν υπάρχει αυτή η λειτουργία στην συσκευή μου. Εχω ν.11

Ευχαριστώ για την προσπάθεια.

 

Δυστυχως οπως τα λες ειναι !!! Δεν υπαρχει επεξεργασια ετικεττας, δεν ξερω ομως αν υπηρχε και παλαιοτερα αυτη ηδυνατοτητα, καθοτι δεν το εχω δοκιμασει ποτε.

 

Να προσθεσω ομως ενα ακομα κουλο. Εγω αλλαξει τον ηχο κουδουνισματος με εναν της επιλογης μου. Οταν κινουμαι κα εινι στην τσεπη η στο χερι το τηλεφωνο θα κουδουνισει με τον στανταρ nokia.tunes ηχο ! Ακομη και σε επαφες που εχω ορισει διαφορετικο ηχο απο την γενικη επιλογη παλι κουδουνιζει με αυτον που θελει !!!:blink::blink:

 

Μονο οταν ειναι ακουμπισμενο (σταθερο) το τηλεφωνο θα κουδουνισει με τους ηχους που εχουν επιλεγει.

Αυτη η αναβαθμιση καλο ειναι να αργησει οσο γινεται περισσοτερο γιατι ειναι αμετρητα πια τα μικρο-μεσαια-μεγαλο προβληματα. :mad:

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οπως τα λες ειναι !!! Δεν υπαρχει επεξεργασια ετικεττας, δεν ξερω ομως αν υπηρχε και παλαιοτερα αυτη ηδυνατοτητα, καθοτι δεν το εχω δοκιμασει ποτε.

 

Να προσθεσω ομως ενα ακομα κουλο. Εγω αλλαξει τον ηχο κουδουνισματος με εναν της επιλογης μου. Οταν κινουμαι κα εινι στην τσεπη η στο χερι το τηλεφωνο θα κουδουνισει με τον στανταρ nokia.tunes ηχο ! Ακομη και σε επαφες που εχω ορισει διαφορετικο ηχο απο την γενικη επιλογη παλι κουδουνιζει με αυτον που θελει !!!:blink::blink:

 

Μονο οταν ειναι ακουμπισμενο (σταθερο) το τηλεφωνο θα κουδουνισει με τους ηχους που εχουν επιλεγει.

Αυτη η αναβαθμιση καλο ειναι να αργησει οσο γινεται περισσοτερο γιατι ειναι αμετρητα πια τα μικρο-μεσαια-μεγαλο προβληματα. :mad:

 

ξαναρυθμισε το και θα λυθει το προβλημα. το εκανε και σε μενα. ξαναεπελεξε δηλαδη τον ηχο κλησης που θελεις και ξανααντιστοιχησε τον με την επαφη που σε ενδιαφερει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ξαναρυθμισε το και θα λυθει το προβλημα. το εκανε και σε μενα. ξαναεπελεξε δηλαδη τον ηχο κλησης που θελεις και ξανααντιστοιχησε τον με την επαφη που σε ενδιαφερει.

 

Μα δεν αφορουσε μονο συγκεκριμμενες επαφες με διαφοροποιημενο ηχο αλλα ολο τον τηλεφωνικο καταλογο. Το ξαναρυθμισα παντως και θα δουμε. Επιτηδες παντως δεν αλλαξα τον ηχο στην βιντεοκληση (που ειναι nokia.tune) μηπως και απο εκει γινεται μπερδεμα.

 

Αχ αυτη η αναβαθμιση τι θα πρωτοδιορθωσει.................

 

Και κατι αλλο...

Δεν εχω καταφερει να απαλλαγω απο την συνεχιζομενη εμφανιση αναβαθμισης των χαρτων (αν και εχει εγκατασταθει καμμια δεκαρια φορες). Εχει βρεθει κανενας τροπος για να σταματησει να εμφανιζεται. Ισως δενεναι ουσιαστικο, αλλα μου ειναι ενοχλητικο να βλεπω κατι που εχω εγκαταστησει να εμφανιζεται διαρκως προς εγκατασταση.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

χαιρετε κι απο εμενα

 

πηρα προχτες και εγω το κινητο. κατενθουσιασμενος στην αρχη παρα τα οσα διαβασα εδω μου αρεσε παρα πολυ!!

 

περνανε οι μερες και αρχισα να εχω δευτερες σκεψεις. Θα ηθελα καποιες διευκρινισεις

 

1. Καθε ποτε σβηνει τους χαρτες??? Βασικα μολις ειδα οτι ο cities παλι αδειασε.. παω να τον ξαναπερασω. ΩΡΑΙΑ ΤΩΡΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΑΛΙ... εκανα ενα copy και τα περναω απο το κινητο τουλαχιστον. Θα δω αν τυχον δουλεψει κανοντας το φακελο READ ONLY

 

2. Κανενα text editor προγραμμα υπαρχει εκει εξω? να επεξεργαζεται txt εννοω. Το κανει το quickoffice?

 

2.5 επισης κανενα mp3 η/και βιντεο editor??

 

3. To site του andy σταματησε να στελνει πιστοποιητικα? περασε μιαμιση μερα..

 

4. Η ρημαδα η πυξιδα γιατι δε μου δουλευει? δε δουλευει καλα ουτε στο ξεχωριστο προγραμμα ουτε στο maps.

 

επισης σημερα εμαθα το λαθος με το φλας που ασπριζει τις φωτο και το δοκιμασα και επεσα απο τα συννεφα... απιστευτο. ξενερωσα τρελα.

 

αυτα..

SpringBored...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

χαιρετε κι απο εμενα

 

πηρα προχτες και εγω το κινητο. κατενθουσιασμενος στην αρχη παρα τα οσα διαβασα εδω μου αρεσε παρα πολυ!!

 

περνανε οι μερες και αρχισα να εχω δευτερες σκεψεις. Θα ηθελα καποιες διευκρινισεις

 

1. Καθε ποτε σβηνει τους χαρτες??? Βασικα μολις ειδα οτι ο cities παλι αδειασε.. παω να τον ξαναπερασω. ΩΡΑΙΑ ΤΩΡΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΑΛΙ... εκανα ενα copy και τα περναω απο το κινητο τουλαχιστον. Θα δω αν τυχον δουλεψει κανοντας το φακελο READ ONLY

 

2. Κανενα text editor προγραμμα υπαρχει εκει εξω? να επεξεργαζεται txt εννοω. Το κανει το quickoffice?

 

2.5 επισης κανενα mp3 η/και βιντεο editor??

 

3. To site του andy σταματησε να στελνει πιστοποιητικα? περασε μιαμιση μερα..

 

4. Η ρημαδα η πυξιδα γιατι δε μου δουλευει? δε δουλευει καλα ουτε στο ξεχωριστο προγραμμα ουτε στο maps.

 

επισης σημερα εμαθα το λαθος με το φλας που ασπριζει τις φωτο και το δοκιμασα και επεσα απο τα συννεφα... απιστευτο. ξενερωσα τρελα.

 

αυτα..

 

Από text editors υπάρχει προς το παρόν το LightNotepad, και μπορεί να υπάρχουν κι άλλοι. Ακόμη, ενσωματωμένο text editor έχει και το Xplore, που είναι file manager. Φυσικά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το QuickOffice, στην πλήρη (και επί πληρωμή) έκδοσή του (αυτή που προσφέρεται εγκατεστημένη είναι μόνο για viewing).

 

Ακούω αρκετούς να παραπονιούνται για τους χάρτες, αλλά εμένα δε μου τους έχει σβήσει ποτέ. Και χρησιμοποιώ το Nokia Maps πολύ συχνά.

 

Η πυξίδα θέλει calibration όποτε ανοίγεις κάποιο πρόγραμμα που τη χρησιμοποιεί. Ψάξε για βιντεάκια που δείχνουν πως γίνεται αυτό.

 

Το ξάσπρισμα των φωτογραφιών αριστερά είναι πολύ εκνευριστικό, διαπίστωσα όμως ότι συμβαίνει σε συγκεκριμένες συνθήκες φωτισμού. Επίσης, κατά τη βιντεοσκόπηση σε σχετικό σκοτάδι χρησιμοποιεί τη μέγιστη τιμή ISO ακόμη και με το φλας αναμένο, με αποτέλεσμα πολύ κακή ποιότητα εικόνας (χρωματιστές κουκίδες παντού).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Πριν 1 εβδομάδα απέκτησα το Ν97 και έχω χαλάσει πολλές ώρες με αυτό. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι έχει μεν αρκετά προβληματάκια όσον αφορά το software (αμάν με το αυτό το Symbian), με την οθόνη αφής (σε μερικές επιλογές με ένα "click" είναι οκ σε άλλες θέλει 2!!) και γενικά μικροπροβληματάκια τα οποία δεν με επηρεάζουν τόσο. Αυτό που με ενοχλεί και θέλω την άποψη/βοήθεια σας είναι το GPS. Εννοείται πως έχω επιλέξει να χρησημοποιεί το Integrated GPS και όχι να χρεώνομαι με internet charges κτλ. Το πρόβλημα είναι το σήμα. Δεν πιάνει τίποτα πουθενά!! Αλλά καθόλου μιλάμε! Μήπως έχει πρόβλημα ή εδώ στην Ελλάδα υπάρχει γενικό πρόβλημα με επαφή με δορυφόρους? Υπάρχει ένα κόλπο με λεπτό κομμάτι χαλκού που κυκλοφορεί στο youtube το οποίο υποτίθεται κάνει boost το σήμα αλλά φοβάμαι να το δοκιμάσω. Έχει κανένας άλλος το ίδιο πρόβλημα? Μήπως πρέπει να πάω να το αλλάξω? Το αγόρασα από Wind με επιδότηση. Πρέπει να πάω σε κατάστημα Wind ή στην Nokia?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Learn Nokia N97: Widgets & Multimedia

 

To άρθρο είναι στα ρώσικα αλλά με την βοήθεια του google translate, είναι σχετικά ευανάγνωστο.

 

http://translate.google.com/translate?js=y&prev=_t&hl=el&ie=UTF-8&u=http://www.mobile-review.com/articles/2009/nokia-adv-n97-2.shtml&sl=ru&tl=en&history_state0=

Link to comment
Share on other sites

καλημερα .. λοιπον εχω και εγω ενα προβληματακι...

στισ φοτοσ εκει που λει captured εχω 4 εικονεσ οι οπιες ειναι χαλασμενες δλδ δν φενονται. προσπαθησα να τισ σβισω απο το νοκια manager και απο το κινιτο αλλα μου γραφει "system error general failure" εκανα το κινιτο 2 φορεσ hard reset αλλα παλι τπτ.μου γραφει 4 captured items και δν μπορω να τισ σβίσω.

εβαλα και v12 και παλι τιποτα ακομα εκει ειναι οι χαλασμενεσ foto

Link to comment
Share on other sites

σταματησε να λειτουργει ο ανταπτορας του φορτιστη. το συνδεω κανονικα μου βγαζει μηνυμα οτι φορτιζει και ενα δευτερολεπτο μετα λεει αποσυνδεστε μετα ξανα φορτιζει και συνεχεια κανει το ιδιο. συμβαινει σε κανεναν αλλο?το συνδεω με γνησιο φορτιστη νοκια
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σταματησε να λειτουργει ο ανταπτορας του φορτιστη. το συνδεω κανονικα μου βγαζει μηνυμα οτι φορτιζει και ενα δευτερολεπτο μετα λεει αποσυνδεστε μετα ξανα φορτιζει και συνεχεια κανει το ιδιο. συμβαινει σε κανεναν αλλο?το συνδεω με γνησιο φορτιστη νοκια

 

εμενα το κανει αλλα οχι με ολους τους γνησιους φορτιστες και μαλιστα απο την πρωτη μερα.αλλα δεν δινω και πολλη σημασια

Link to comment
Share on other sites

εμενα το κανει αλλα οχι με ολους τους γνησιους φορτιστες και μαλιστα απο την πρωτη μερα.αλλα δεν δινω και πολλη σημασια

 

το θεμα ειναι οτι εμενα στην αρχη δουλευε κανονικα τωρα αρχισε να μου κανει νερα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλημερα .. λοιπον εχω και εγω ενα προβληματακι...

στισ φοτοσ εκει που λει captured εχω 4 εικονεσ οι οπιες ειναι χαλασμενες δλδ δν φενονται. προσπαθησα να τισ σβισω απο το νοκια manager και απο το κινιτο αλλα μου γραφει "system error general failure" εκανα το κινιτο 2 φορεσ hard reset αλλα παλι τπτ.μου γραφει 4 captured items και δν μπορω να τισ σβίσω.

 

καλημερα ξανά μήπως ξέρετε τιποτα για αυτο το περιστατικο?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

The Wannabe Flagship: Nokia N97 Review Part #1 – Design, Build Quality, Qwerty Keyboard, Software

http://dailymobile.se/2009/08/16/the-wannabe-flagship-%e2%80%93-nokia-n97-review-part-1-%e2%80%93-design-build-quality-qwerty-keyboard-software/

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ορίσω γραμματοκιβώτιο e-mail... Ξεκινάει ο οδηγός αλλά το μόνο που γίνεται είναι να μου προσθέτει ένα link στους σελιδοδείκτες του browser
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Μολις την περασα στο κινητο.....για να δουμε τι θα δουμε.....οχι οτι περιμενω θαυματα....παιδια ειναι διαθεσιμη!

Link to comment
Share on other sites

Μολις την περασα στο κινητο.....για να δουμε τι θα δουμε.....οχι οτι περιμενω θαυματα....παιδια ειναι διαθεσιμη!

 

μια ερωτηση πριν την περασω. χρειαζεται να κανω back up πριν την περασω η δεν θα χαθει τιποτα απο το τηλεφωνο αν γινει αναβαθμιση οποτε το back up ειναι αχρηστο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση πριν την περασω. χρειαζεται να κανω back up πριν την περασω η δεν θα χαθει τιποτα απο το τηλεφωνο αν γινει αναβαθμιση οποτε το back up ειναι αχρηστο?

Δεν χάνεται τίποτα μετά από την αναβάθμιση αλλά για καλό και για κακό κράτα ένα backup ώστε να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση πριν την περασω. χρειαζεται να κανω back up πριν την περασω η δεν θα χαθει τιποτα απο το τηλεφωνο αν γινει αναβαθμιση οποτε το back up ειναι αχρηστο?

 

Μη σε παρω στο λαιμο μου εγω δεν εχασα τιποτα....αλλα καλου κακου κανε δε χανεις κατι....καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεται τίποτα μετά από την αναβάθμιση αλλά για καλό και για κακό κράτα ένα backup ώστε να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου.

 

ισχυει δηλαδη οτι και στο ν96. σωστη η συμβουλη σου παντως, ενα back up ποτε δεν εβλαψε κανεναν

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδιά άμα κάνω το update από μέσα από το κινητό θα έχω πρόβλημα η είναι καλύτερα να το κάνω μέσα από το πρόγραμμα και επειδή λέτε ότι δεν χάνεται κάτι εγώ που του έχω κάνει hack και περνάω τις usigned εφαρμογές θα χαθεί?το έχω κάνει εγκατάσταση στην μνήμη του τηλεφονου το hack

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...