Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ανέβασα ένα video απο το κινητό. Και εσάς έτσι ακούγεται?

 

http://www.youtube.com/watch?v=RPAgSntFsaY

 

Ακριβως ετσι! Οπως πετυχημενα αναφερεις ειναι το νεο ενσωματωμενο ηχητικο εφε της nokia!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις εμενα μου φαινεται ψιλο λογικο αφου εχει το microphono να ακουει οταν γραφει και τα κουμπακια ειναι σε τοσο κοντινη αποσταση. και σε αλλα κινητα μου ετσι κανανε οταν παταγα το zoom.
Link to comment
Share on other sites

απο οτι διαβαζω στο φορουμ μισοι μισοι ειμαστε. τελικα ομως ποιες ειναι οι προβληματικες συσκευες δεν εχω καταλαβει ακομα. η δικια μου που δεν το κανει η οι αλλες που το κανουν?

 

Επιβεβαιώνω και εγώ. Το κάνει και σε εμένα

Link to comment
Share on other sites

ρε σεις εμενα μου φαινεται ψιλο λογικο αφου εχει το microphono να ακουει οταν γραφει και τα κουμπακια ειναι σε τοσο κοντινη αποσταση. και σε αλλα κινητα μου ετσι κανανε οταν παταγα το zoom.

 

Δεν διαφωνω με το συλλογισμο σου, ομως αυτο σημαινει οτι θα επρεπε να το κανουν ολα και οχι μερικα.

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι σε μια τετοια δουλεια που αλλαζω κουμπακια τετοια μικρα (τηλεκοντρολ) εξαρτατε το ειδος και την χρηση συνηθως για να αντεχει τα κουμπακια αυτα ειναι λιγο πιο θορυβωδης για βαρβατη χρηση κουμπιου. αν προσεξεις το κουμπι του κλεισιμο ανοιγμα δεν ειναι το ιδιο τυπου. Eπειδη φανταζομε δεν θα το ανοιγοκλεινετε το κινητο ολημερα.
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα ένα video απο το κινητό. Και εσάς έτσι ακούγεται?

 

http://www.youtube.com/watch?v=RPAgSntFsaY

Και σε εμένα έτσι ακούγεται και νομίζω ότι έχει να κάνει με software.

Ξανατράβα αλλά πριν απενεργοποίησε το vibration με το πάτημα της οθόνης.

Υποψιάζομαι ότι από εκεί είναι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα έτσι ακούγεται και νομίζω ότι έχει να κάνει με software.

Ξανατράβα αλλά πριν απενεργοποίησε το vibration με το πάτημα της οθόνης.

Υποψιάζομαι ότι από εκεί είναι.

 

Δεν είναι από το vibration, γιατί εγώ το έχω απενεργοποιημένο και το κάνει και σε μένα. Ping Pong anybody??? :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Και ΝΑΙ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΌ , πηγα σε νοκια shop στο ηρακλειο κρητης και τους ειπα για το προβλημα του θορυβου όταν κανεις ζουμ, και μου ειπαν ότι είναι φυσιολογικο και ότι και στο τεχνικό τους που εχει το ιδιο τηλεφωνο κανει τον ιδιο θόρυβο. Όταν τους ειπα οτι το εχω ψαξει και ότι στα μισα κινητα κανει το θορυβο και στα αλλα όχι , τοτε μου ειπε οτι ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΜΙΣΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!! . Αφου επεμινα λιγο μου είπε αν θέλω να το αφησω στο SERVICE για μια εβδομαδα έως 20 μερες και θα δουμε, Τις λέω τι να δειτε ? αφου δεν το αναγνωριζετε σαν προβλημα καν . Αφου τα πηρα λιγο ,μου ειπε μετα μηπως ΠΑΡΑΚΟΥΩ!!!!!!! Ρε παιδια ξερετε που μπορω να κανω αναφορα στην ΝΟΚΙΑ για κατι τετοια μαγαζακια που περνουν το franchice κατι ασχετοι που δεν ξερουν τι τους γινεται και δυσφημουν το ονομα τηw NOKIA
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι από το vibration, γιατί εγώ το έχω απενεργοποιημένο και το κάνει και σε μένα. Ping Pong anybody??? :lol:

 

Γραψτε με και μενα στο club. Τα ιδια και εδω. Οχι τιποτα αλλο, θα εξασκησω το revers που καποτε ημουν καλος. :lol::p:lol:

Παλαιοτερα ειχα δοκιμασει μονο με την αφη για αυτο ειχα γραψει οτι δεν εκανε θορυβο.Παντως για να ειμαι ειλικρινης, με την αφη μου φανηκε πιοβολικο αλλα με τα πληκτρα πιο ομαλο το ζουμαρισμα.

 

Με την ευκαιρια, τι θα λεγατε να δημιουργησουμε ενα καταλογο με τα διαπιστωμενα αντικειμενικα (και οχι περιστασιακα) προβληματα και δυσλειτουργιες του τηλεφωνου μας ? Νομιζω οτι αν αναρτηθει κιολας καπου κεντρικα θα ειναι χρησιμο τοσο στους υποψηφιους αγοραστες που ρωτουν για προβληματα, οσο και σε εμας τους κατοχους οπου θα μπορουμε να ανατρεχουμε οταν αντιμετωπιζουμε καποιο προβλημα χωρις να νοιωθουμε οτι ανακαλυψαμε την Αμερικη. Χρησιμο νομιζω ακομη θα ηταν, σε αυτον τον καταλογο (αν τελικα γινει) να μην συμπεριληφθουν προσωπικες επιθυμιες βελτιωσης η αλλαγης επι μερους λειτουργιων, αλλα να παραμεινει επικεντρωμενος στα προβληματα και μονο.

 

Σε οτι με αφορα, εκτος απο το παραπανω, εχω να αναφερω το προβλημα της ανοιχτης ακροασης (δεν με ακουν) που (δυστυχως) εξαιτιας του εχω αναγκαστει να μην την χρησιμοποιω. :(

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Για την ανοιχτή ακρόαση συμφωνώ κι εγώ ότι δε με ακούνε. Φοβάμαι ότι αν δημιουργηθεί κατάλογος με bugs και δυσλειτουργίες και "παραξενιές" του N97, θα διαβάζεται και ως μυθιστόρημα, λόγω μεγέθους...
Link to comment
Share on other sites

Όσων αφορά την λήψη βίντεο και σε μένα κάνει θόρυβο κάνοντας zoom με τα πλήκτρα. Τελικά δεν κατάλαβα διαβάζοντας τα posts, το κάνουν όντως πολλές συσκευές και κάποιες όχι, ή το κάνουν όλες;

Γιατί κάπου αναφέρθηκε για μισές μισές αλλά ίσως οι μισοί να το δοκίμαζαν από την οθόνη όπως ανέφερε και ο φίλος skiace.

 

Θα συμφωνήσω για το θέμα της ανοιχτής ακρόασης.

 

Τέλος να αναφέρω ένα ακόμα περίεργο πρόβλημα που παρατήρησα όταν γράφω SMS με ελληνικούς χαρακτήρες. Όταν πληκτρολογώ κεφαλαίο τονισμένο χαρακτήρα τρώει πολλούς χαρακτήρες και μετατρέπει το μήνυμα σαν να έγραφες με Πλήρη Υποστήριξη Χαρακτήρων (δηλαδή λιγότερους χαρακτήρες σε κάθε μήνυμα)...

Και η λύση του: αφού πατήσω το πλήκτρο του τόνου (και γράφω κεφαλαία φυσικά) πατάω το πλήκτρο που βρίσκετα αριστερά από το γράμμα που θέλω (????) ώστε να μπει σωστά στο μήνυμα ο τονισμένος κεφαλαίος χαρακτήρας.

Λίγο κουλό μου ακούγεται πάντως αλλά δουλεύει :p :lol:

 

Μπορείτε να το επιβεβαιώσετε ή συμβαίνει μόνο σε μένα να ξέρω :confused:

Link to comment
Share on other sites

 

Τέλος να αναφέρω ένα ακόμα περίεργο πρόβλημα που παρατήρησα όταν γράφω SMS με ελληνικούς χαρακτήρες. Όταν πληκτρολογώ κεφαλαίο τονισμένο χαρακτήρα τρώει πολλούς χαρακτήρες και μετατρέπει το μήνυμα σαν να έγραφες με Πλήρη Υποστήριξη Χαρακτήρων (δηλαδή λιγότερους χαρακτήρες σε κάθε μήνυμα)...

Και η λύση του: αφού πατήσω το πλήκτρο του τόνου (και γράφω κεφαλαία φυσικά) πατάω το πλήκτρο που βρίσκετα αριστερά από το γράμμα που θέλω (????) ώστε να μπει σωστά στο μήνυμα ο τονισμένος κεφαλαίος χαρακτήρας.

Λίγο κουλό μου ακούγεται πάντως αλλά δουλεύει :p :lol:

 

Μπορείτε να το επιβεβαιώσετε ή συμβαίνει μόνο σε μένα να ξέρω :confused:

 

Και σε μένα ακριβώς το ίδιο! Δεν είχα βρεί όμως τη λύση και έγγραφα χωρίς τόνο.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος να γράφετε με κεφαλαιους και τονισμενους χαρακτήρες στα μηνύματα από την στιγμή που, κατά την αποστολή του, μετατρέπονται όλα σε κεφάλαια χωρίς τόνους;
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος να γράφετε με κεφαλαιους και τονισμενους χαρακτήρες στα μηνύματα από την στιγμή που, κατά την αποστολή του, μετατρέπονται όλα σε κεφάλαια χωρίς τόνους;

 

Έτσι ακριβώς! Συμφωνώ.

Αναφέρονται διάφορα πράγματα και κάποιοι νομίζουν οτι η συσκευή έχει πολλά προβλήματα, όπως ο φίλος ανωτέρω.

Εγώ θεωρώ οτι η συσκευή δεν έχει προβλήματα, είναι αρκετά αξιόπιστη και αυτά που έχει (εγώ δεν έχω συναντήσει τίποτα σοβαρό) είναι ψιλοπράγματα.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που για κάποιον αποτελεί μεγάλο πρόβλημα, για σένα μπορεί να μην υφίσταται καν. Εξαρτάται από την χρήση που θα κανείς. Πάντοτε,βέβαια σε όλες τις συσκευές, υπάρχει και ο παράγοντας της τύχης. Εγώ και παρά πολλοί γνωστοί μου, πήραμε το 5800 και, παρόλο που μέσα στο φόρουμ διάβαζα και διαβάζω για αμέτρητα προβλήματα, δεν εντόπισα το παραμικρό.
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος να γράφετε με κεφαλαιους και τονισμενους χαρακτήρες στα μηνύματα από την στιγμή που, κατά την αποστολή του, μετατρέπονται όλα σε κεφάλαια χωρίς τόνους;

 

Έτσι έχω συνηθίσει να γράφω σε qwerty κι ας είναι mobile και μου αρέσει να τα βλέπω έτσι όταν κοιτάω τα εξερχόμενα :p :rolleyes:

Edit.2: Και βασικά με πλήρη υποστήριξη χαρακτήρων δεν μετατρέπονται σε κεφαλαία χωρίς τόνους :shifty:

 

Edit: Εγώ δεν μετάνιωσα καθόλου που πήρα την συσκευή πάντως, μου αρέσει πολύ :D

Link to comment
Share on other sites

μια και λετε για τα προβληματα στο Ν97 εμενα προσωπικα δεν με εχει παρουσιασει κανενα σοβαρο προβλημα ως τωρα μονο 2 φορες που βγηκαν απο μονα τους αυτα που εχω στην αρχικη οθονη και αυτο γιατι μονος που το κολλησα.

ααααα εμενα οταν παιζω κανενα παιχνιδι και χτυπαει το τηλεφωνο δεν με εμφανιζει το ατομο που καλει παρα μονο οταν το ξεκλειδωνο για να απαντησω

Link to comment
Share on other sites

Επίσης παίζει ρόλο τι εφαρμογές κλπ. περνάμε στη συσκευή.

Π.χ. γνωστές δοκιμασμένες εφαρμογές συνήθως δεν δημιουργούν προβλήματα, αλλά είναι πολλά τα παραδείγματα που μια εφαρμογή αν δεν είναι απόλυτα συμβατή ή αν δεν κάτσει καλά και κάνει conflict με κάποια άλλη (και μάλιστα μιλώντας για S60 v5 που δεν είναι συμβατές όλες οι εφαρμογές), πας για format...

Οπότε, το θέμα είναι αρκετά υποκειμενικό.

Αλλά σε γενικές γραμμές, θεωρώ οτι η συσκευή λειτουργεί απροβλημάτιστα αν την προσέχεις.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

ειπαμε οτι πρεπει να ρυθμισεις την προτεραιοτητα των σημειων προσβασης.εγω ετσι εχω κανει και οταν ειμαι εντος εμβελειας wi fi οι εφαρμογες συνδεονται μεσω του wi fi.

αυτο το εχω κανει απο την πρωτη στιγμη και εχω δωσει στο wi-fi την πρωτη επιλογη.

απο κει και περα ναι μεν αν μπω απο την συνδεσιμοτητα στο wlan και κανω συνδεση απο κει ,οντως οτι ανοιγω ανοιγει με το wi-fi.

οταν ομως παω να ανοιξω απο την αρχικη οθονη μου πεταει "ανοιγμα με wind plus".εδω ειναι το προβλημα που ρωταω.

 

ΑKYΡΟΝ:βρηκα την λυση,εβαλα το wind plus να ανοιγει τα multimedia.

Link to comment
Share on other sites

αυτο το εχω κανει απο την πρωτη στιγμη και εχω δωσει στο wi-fi την πρωτη επιλογη.

απο κει και περα ναι μεν αν μπω απο την συνδεσιμοτητα στο wlan και κανω συνδεση απο κει ,οντως οτι ανοιγω ανοιγει με το wi-fi.

οταν ομως παω να ανοιξω απο την αρχικη οθονη μου πεταει "ανοιγμα με wind plus".εδω ειναι το προβλημα που ρωταω.

 

την τελευταια φορα που μπηκες στην εφαρμογη απο την αρχικη οθονη,με ποιο τροπο συνδεθηκες?με wind plus η με wi fi?σε ρωταω γιατι παιζει ρολο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το φτιαξα τωρα ,ας ελπισουμε οτι εχω κανει το σωστο.

για αυτο που ρωτας απο την αρχικη οθονη οσες φορες πηγα να μπω στον ιστο ,μουσκαγε μυτη το wind plus και ας ειχα πρωτη προτεραιοτητα το wi-fi.

τωρα απο οτι βλεπω μαλλον τολυσα το προβλημα,θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

το φτιαξα τωρα ,ας ελπισουμε οτι εχω κανει το σωστο.

για αυτο που ρωτας απο την αρχικη οθονη οσες φορες πηγα να μπω στον ιστο ,μουσκαγε μυτη το wind plus και ας ειχα πρωτη προτεραιοτητα το wi-fi.

τωρα απο οτι βλεπω μαλλον τολυσα το προβλημα,θα δειξει.

 

οι εφαρμογες της αρχικης οθονης,ασχετα με τις προτεραιοτητες που εχεις βαλει στα σημεια συνδεσης,συνδεονται παντα με τον τελευταιο τροπο που συνδεθηκες.τι εννοω?αν την τελευταια φορα συνδεθηκες με wind plus,που το εχεις 2 προτεραιοτητα,ενω τωρα εισαι σε εμβελεια wi fi που το εχεις 1 προτεραιοτητα,αυτο παλι θα προσπαθησει να συνδεθει με wind plus.αυτο που συμβαινει ειναι μια ανωμαλια του κινητου.η λυση που βρηκα εγω ειναι να κανω επανεκινηση της συσκευης.ετσι οι εφαρμογες της αρχικης οθονης χανουν απο την μνημη τους το σημειο προσβασης με το οποιο συνδεθηκανε την τελευταια φορα και ακολουθουνε τις προτεραιοτητες που εχεις θεσει εσυ.αυτο θα το κανεις συνεχεια καθε φορα που αλλαζεις σημειο προσβασης.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Opinions for and against the Nokia N97

 

Give two very articulate and S60-experienced phone reviewers the same device and they'll come to roughly the same conclusions, right? Wrong. Showing yet again that the Nokia N97 seems to polarise opinion, we have Karri Ojanen, concluding that the N97 is well worth perserving with and who seems enamoured of most aspects of the device, and Johnny Bruha, who found the N97 lacking in so many areas during his extended test period that the device ended up in the bin. Both reviews are well worth reading over a glass of wine this evening and I guarantee you'll nod your head in agreement with both, somewhat paradoxically!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγω κατοχος απο σημερα του Ν97... Αλλα εχω ενα προβλημα... μου κανει ενα περιεργο θορυβο η δονηση σαν να τριζει κατι μεσα...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...