Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στον τομέα της κάμερας πως τα πάει;

Σε σχέση πχ με το Omnia HD, έχει κάνει κανείς καποια σύγκριση;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια κατι που θα ηθελα ναρωτησω είναι το εξής:Η απόκριση της οθόνης είναι αργή;

 

Μέχρι να φορτώσει την σελίδα, η οθόνη δεν αποκρίνεται στις εντολές. Μόλις όμως φορτώσει, ο χειρισμός είναι πολύ γρήγορος, λόγω της ύπαρξης του kinetic scrolling.

Link to comment
Share on other sites

Και επισημα απο Νοκια :

 

Nokia N97 software version 11.X.021 released

This software release includes significant improvements in the software stability, especially email, imaging, USB detection, widget stability and display transitions. To enable you to get the most out of your Nokia N97, the release also includes an Ovi store client. Further application updates will become available soon. To get this software through your device, select Applications > SW Updates and choose the software you want to update. Additionally this software release is available through the Nokia Software Updater at http://www.nokia.com/softwareupdates.

http://europe.nokia.com/get-support-and-software/download-software/device-software-update/news

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

αυτη η νοκια ειναι απαραδεκτη αρκετες φορες σε πολλα θεματα.δεν μπορω αν τουθς καταλαβω.εγω θα παω την αλλη βδομαδα για το κινητο.μολις το παρω μπορω επιτοπου να βαλω το νεο λογισμικο?ή θα εχουν φερει συσκευεσς π θα το χουν εγκατστημενο το firmware v11??
Link to comment
Share on other sites

αυτη η νοκια ειναι απαραδεκτη αρκετες φορες σε πολλα θεματα.δεν μπορω αν τουθς καταλαβω.εγω θα παω την αλλη βδομαδα για το κινητο.μολις το παρω μπορω επιτοπου να βαλω το νεο λογισμικο?ή θα εχουν φερει συσκευεσς π θα το χουν εγκατστημενο το firmware v11??

και εμενα μου κανει εντυπωση, με το που βγηκε αμεσως αναβαθμιση. καλα δεν ξερανε απο πριν τα ψιλοπροβληματα αυτα να τα διορθωσουν?

Link to comment
Share on other sites

αυτη η νοκια ειναι απαραδεκτη αρκετες φορες σε πολλα θεματα.δεν μπορω αν τουθς καταλαβω.εγω θα παω την αλλη βδομαδα για το κινητο.μολις το παρω μπορω επιτοπου να βαλω το νεο λογισμικο?ή θα εχουν φερει συσκευεσς π θα το χουν εγκατστημενο το firmware v11??

Αυτό έγκειται σε τι παρτίδα θα τύχεις.

Όπως και να χει, είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί.

Η αναβάθμιση είναι δουλεία 10 λεπτών πλέον.

 

 

και εμενα μου κανει εντυπωση, με το που βγηκε αμεσως αναβαθμιση. καλα δεν ξερανε απο πριν τα ψιλοπροβληματα αυτα να τα διορθωσουν?

Σίγουρα τα ήξεραν.

Η διόρθωση bugs όμως είναι μια δύσκολή διαδικασία.

Θέλει το χρόνο της.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θέλω μια βοήθεια με τις επιδοτήσεις , έχω 110€ επιδότηση , πόσο πρέπει να πάρω το κινητό ?, από όσο γνωρίζω αφαιρώ την επιδότηση από την αξία του κινητού χωρίς φπα,

Δηλαδή 550-110=440 € , αυτή δεν είναι η αξία που πρέπει να πληρώσω στην COSMOTE? , ειμαι σωστός η κάνω λάθος ? Αυτή μου λένε 669 € η αξία λιανική-110€ επιδότηση =559€ .

Ξέρει κάποιος να μου πει σίγουρα ?

Link to comment
Share on other sites

gsa, με όλες τις συσκευές, έτσι γίνεται. Κυκλοφορεί και μετά από λίγες μέρες, βγαίνει η νέα αναβάθμιση που διορθώνει αρκετά άσχημα προβλήματα. Μην σας κάνει εντύπωση αν σε λιγότερο από μήνα, δούμε και άλλη έκδοση.
Link to comment
Share on other sites

Σε όλους εσάς που σας λένε στα NOKIA SHOP ότι δεν το έχουνε φέρει ή ότιδήποτε άλλο τους κατέβει στο κεφάλι κάντε το εξής :

 

Πάρτε απο εκεί τηλ (ή απο το κινητό σας) τα καταστήματα που αποδεδειγμένα το έχουνε φέρει, κια ζητήστε να σας πούνε εάν υπάρχει διαθέσιμο ή εάν έχει έρθει έστω. Ξεμπροστιάστε τους μπροστά στα μάτια τους! Αυτό τους αξίζει!

 

Υ.Γ. Οσο αφορά την αναβάθμιση, ισχύει το γνωστό ότι εάν κοπεί στην μέση, πάπαλα το κινητό ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τη περίπτωση.

Άλλες φορές μπορεί να το επαναφέρει ο ίδιος ο χρήστης, σε άλλες θα πρέπει να επισκεφτεί Nokia Shop για να το φλασάρουν μέσω ειδικού εξοπλισμού, φυσικά δωρεάν.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, σχετικά με τα firmwares, θα ήθελα να παρατηρήσω ότι η Nokia το έχει παρακάνει. Προκειμένου να βγάλει μια συσκευή γρήγορα στην αγορά, τη βγάζει με ένα κάρο προβλήματα λογισμικού (δε θα πω για hardware). Μα καλά, δεν έχουν ειδικούς testers ήθελα να ήξερα; Γνώμη μου είναι ότι οι Φινλανδοί δεν είναι και τόσο τζιμάνια στους υπολογιστές (όπως δεν ξέρουν να φτιάχνουν και οθονάρες υψηλής ανάλυσης, αντίθεσης και φωτεινότητας, σαν τους Ασιάτες ανταγωνιστές τους). Γιατί βρε παιδιά τα μοντέλα της Samsung ή της LG να βγαίνουν στην αγορά χωρίς bugs, ή άντε να χρειάζονται μία όλη και όλη αναβάθμιση στη διάρκεια της ζωής τους (και όχι 10);
[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Διάλογος πριν 1 λεπτό με Νοκια shop Πάτρας:

- Νόκια shop καλημέρα σας

- Παρακαλώ ήθελα να ρωτήσω για το Ν97. Πότε κυκλοφορεί;

- Εχει ήδη κυκλοφορήσει, κυκλοφορεί κανονικά.

 

( χθες μόλις έλεγαν ότι θα κυκλοφορήσει το Σεπτέμβρη )

 

- Α ωραία, είναι διαθέσιμο λοιπόν;

- Οχι εξαντλήθηκε

- Μα πότε κιόλας εξαντλήθηκε; Πόσα κομμάτια πουλήθηκαν κιόλας σε ένα πρωϊνό;

- Ενα !!!!!!

 

Τα σχόλια δικά σας......

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Διάλογος πριν 1 λεπτό με Νοκια shop Πάτρας:

- Νόκια shop καλημέρα σας

- Παρακαλώ ήθελα να ρωτήσω για το Ν97. Πότε κυκλοφορεί;

- Εχει ήδη κυκλοφορήσει, κυκλοφορεί κανονικά.

 

( χθες μόλις έλεγαν ότι θα κυκλοφορήσει το Σεπτέμβρη )

 

- Α ωραία, είναι διαθέσιμο λοιπόν;

- Οχι εξαντλήθηκε

- Μα πότε κιόλας εξαντλήθηκε; Πόσα κομμάτια πουλήθηκαν κιόλας σε ένα πρωϊνό;

- Ενα !!!!!!

 

Τα σχόλια δικά σας......

 

Δυστυχώς είναι πολύ λίγα τα Nokia shops στα οποία γίνεται σοβαρή δουλειά, και το περιστατικό που περιγράφεις είναι άκρως ενδεικτικό του τι γίνεται, ιδίως στα επαρχιακά καταστήματα. Οι περισσότεροι υπάλληλοι με τους οποίους έχω κατά καιρούς επικοινωνήσει ήταν το λιγότερο αδαείς και στη χειρότερη αγενέστατοι. :down:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, σχετικά με τα firmwares, θα ήθελα να παρατηρήσω ότι η Nokia το έχει παρακάνει. Προκειμένου να βγάλει μια συσκευή γρήγορα στην αγορά, τη βγάζει με ένα κάρο προβλήματα λογισμικού (δε θα πω για hardware). Γιατί βρε παιδιά τα μοντέλα της Samsung ή της LG να βγαίνουν στην αγορά χωρίς bugs, ή άντε να χρειάζονται μία όλη και όλη αναβάθμιση στη διάρκεια της ζωής τους (και όχι 10);

Διαφωνώ. Αντίστοιχα μοντέλα από άλλου ςκατασκευαστές, ή κυκλοφορούν με μεγάλη καθυστέρηση ή δεν υποστηρίζονται καθόλου μέσω αναβαθμίσεων. Αποτέλεσμα αυτού, παίρνεις μια συσκευή και, τα προβλήματα που θα ανακαλύψεις στην πορεία, πολύ απλά τα παντρεύεσαι.

 

Αντιθέτως, σε πολλές συσκευές της Nokia, τα βασικά προβλήματα λύνονται από τις πρώτες μέρες κιόλας, πριν ακόμα προλάβουν οι περισσότεροι να αποχτήσουν την συσκευή. Το ίδιο έγινε και στο 5800, που βγήκε η 11 πριν έρθει η συσκευή στην ελληνική αγορά, και τώρα με το Ν97. Οπότε, με το να τους κατηγορούμε για την άμεση και συνεχή υποστήριξη, μάλλον γινόμαστε αχάριστοι.

Διάλογος πριν 1 λεπτό με Νοκια shop Πάτρας:

- Νόκια shop καλημέρα σας

- Παρακαλώ ήθελα να ρωτήσω για το Ν97. Πότε κυκλοφορεί;

Μόλις τώρα δεν πήρες το HD; Θα πάρεις και το Ν97; :) :p

Link to comment
Share on other sites

παιδια μηνυμα γραφεις μονο με το πληκτρολογιο η υπαρχει και επιλογη για κανενα εικονικο πληκτρολογιο πανω στην οθονη αφης?
panasonic vs. nokia 1-0
Link to comment
Share on other sites

παιδια μηνυμα γραφεις μονο με το πληκτρολογιο η υπαρχει και επιλογη για κανενα εικονικο πληκτρολογιο πανω στην οθονη αφης?

Υπάρχει και εικονικό πληκτρολόγιο. Έχει αναφερθεί ξανά σε προηγούμενο ποστ.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το παρήγγειλα από vodafone μέσω ίντερνετ με χρήση της επιδότησης.....πόσο λέτε να τους πάρει για να μου το φέρουν???
Αγγελίες στο Buy & Sell
Link to comment
Share on other sites

 

Μόλις τώρα δεν πήρες το HD; Θα πάρεις και το Ν97; :) :p

 

Αμα δεν τα συγκρίνω, πως θα ξέρω ποιο είναι το καλύτερο;:)

 

Εγώ το παρήγγειλα από vodafone μέσω ίντερνετ με χρήση της επιδότησης.....πόσο λέτε να τους πάρει για να μου το φέρουν???

 

2 Εβδομάδες λένε. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για να μην λέμε εικασίες και ράδιο αρβύλα, θα ήθελα να σας πληροφορήσω ότι η Vodafone το έχει διαθέσιμο στο site της από την προηγούμενη Παρασκευή και με παραγγελία την ίδια μέρα το παρέλαβα χθες Τρίτη, αφού προηγήθηκε τηλέφωνο Δευτέρα πρωί για την ώρα παράδοσης. Δηλαδή ούτε 2 εργάσιμες. Οι 2 εβδομάδες δεν ξέρω από που προέκυψαν... Όσο για το ίδιο το κινητό, είναι πράγματι το κορυφαίο της Nokia, αλλά συγκρίνοντας το τι έχει κάνει η Apple, η Nokia από πρωτοπόρος αρχίζει να δείχνει φτωχός συγγενής.Κι αυτό το λέω ως μεγάλος φαν της Nokia. Δεν επιτρέπεται για παράδειγμα να μην υποστηρίζει εγγενώς HTML e-mail, να μην υπάρχει καν N-gage client προεγκατεστημένος (εγώ δε βρήκα ούτε στο ίντερνετ) και να απουσιάζει το ιντερνετικό ραδιόφωνο. Όσο για το Ovi store, συγκρίνοντας το με το αντίστοιχο της apple που έχω στο iPod touch, με πιάνουν υστερικά γέλια. Ελπίζω να μην είναι το τελευταίο Nokia που αγοράζω. Όσο για το bug με το ξεκλείδωμα, που μερικές φορές δε θέλει 2 αλλά 12 φορές για να πιάσει, ακόμα κι αν διορθωθεί σήμερα με το update, μου φαίνεται αδιανόητο για συσκευή 700 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Μία διαφορά που βρήκα είναι ότι πλέον φορτίζει όταν το συνδέσεις με το καλώδιο στο PC.

Επίσης, δείχνει λίγο πιο σβέλτο. Το καλό είναι ότι δε χρειάζεται να κάνεις restore το backup που έχεις κρατήσει πριν από την αναβάθμιση (παρότι σου λέει κατά τη διάρκεια της ότι θα χάσεις τα δεδομένα/ρυθμίσεις σου). Αυτό με το lock/unlock και το φωτισμό δε το διόρθωσαν 100%. Το κάνει ακόμη. Άλλωστε δηλώνουν partial (μερική) διόρθωση του προβλήματος. Είδωμεν στην επόμενη...

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Καλα αν καθησεις και ακους οτι σου λενε στα καταστηματα, πλην μερικων εξαιρεσεων παντα, ολοι ειναι ψιλο(για να μην πω χοντρο-) ασχετοι! Οποτε ερευνα αγορας απο πλευρας μας ειναι αυτο που θα μας σωσει!:)

Και ποιον να ακούσω; Είναι δυνατόν να μην ξέρουν οι ίδιοι πότε θα παραλάβουν;

 

Μία διαφορά που βρήκα είναι ότι πλέον φορτίζει όταν το συνδέσεις με το καλώδιο στο PC.

Επίσης, δείχνει λίγο πιο σβέλτο. Το καλό είναι ότι δε χρειάζεται να κάνεις restore το backup που έχεις κρατήσει πριν από την αναβάθμιση (παρότι σου λέει κατά τη διάρκεια της ότι θα χάσεις τα δεδομένα/ρυθμίσεις σου). Αυτό με το lock/unlock και το φωτισμό δε το διόρθωσαν 100%. Το κάνει ακόμη. Άλλωστε δηλώνουν partial (μερική) διόρθωση του προβλήματος. Είδωμεν στην επόμενη...

 

Γιατί πριν δεν φόρτιζε;:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Μία διαφορά που βρήκα είναι ότι πλέον φορτίζει όταν το συνδέσεις με το καλώδιο στο PC.

Επίσης, δείχνει λίγο πιο σβέλτο. Το καλό είναι ότι δε χρειάζεται να κάνεις restore το backup που έχεις κρατήσει πριν από την αναβάθμιση (παρότι σου λέει κατά τη διάρκεια της ότι θα χάσεις τα δεδομένα/ρυθμίσεις σου). Αυτό με το lock/unlock και το φωτισμό δε το διόρθωσαν 100%. Το κάνει ακόμη. Άλλωστε δηλώνουν partial (μερική) διόρθωση του προβλήματος. Είδωμεν στην επόμενη...

 

κατ αρχας φίλε pharmex ευχαριστώ για την απάντηση, τελικά δεν εκανε και κατι σημαντικο η αναβάθμηση, τσαμπα ο θορυβος!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Eπίσης μου έκανε εντύπωση πως δεν έχει κανένα τραγούδι, ούτε wallpaper, ούτε βιντεάκια (εκτός ένα με το Ν97) πάρα τα 32GB, σε όλους έτσι είναι άδειο;

Ακόμη από εγχειρίδια ένα έχει; Εμένα έχει μόνο το βιβλίο οδηγιών!

Link to comment
Share on other sites

Όσοι θέλουν να πάρουν αυτό το τηλέφωνο καλό θα ήταν να δουν πρώτα τα videos & revies από cnet.com αλλά και από cnet.co.uk

 

http://reviews.cnet.com/smartphones/nokia-n97-silver-unlocked/4505-6452_7-33421200.html

 

http://videos.cnet.co.uk/39042888.htm

 

 

Και στα δυο reviews λένε ότι η οθόνη δεν έχει και πολύ καλή απόκριση και ότι είναι πίσω από τον ανταγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...