Jump to content

Device OS 4.6.1 & 5.0.0.xx (89xx)


hellsangel81
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 157
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

έχω ενα 8900 "αλλοδαπό" , orange branded ξεκλείδωτο.

 

φόραγε την 4,6χχ κατι τέλως πάντων και χωρίς σιμ που το άνοιξα να το χαζέψω όλα ήταν ΟΚ.

 

Απο εχτές παλέυω να βάλω μια 5.0 (ή την 4.11 ή την τελευταία) με όποιο τρόπο είναι δυνατόν (και BBSAK ) αλλά μου κάνει το εξής:

 

Παίρνει κανονικά το λογισμικό αλλά τα 4 κεντρικά πλήκτρα γύρω απο το trackball δεν δουλέυουν. Το trackball δουλέυει αλλά όχι το press...

 

να ξαναβάλω παλι καμία 4,6?? τι προτείνετε? δεν βγάζω άκρη...:blink:

"Imagination Im More Importnant Than Knowledge"

Albert...

Link to comment
Share on other sites

Πριν λειτουργούσαν κανονικά;

 

Το 8900 της orange δεν έχει κάποια ιδιαιτερότητα ώστε να δικαιολογείται κάτι τέτοιο. Την εγκατάσταση την έκανες με wipe?

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

κανονικά...wipe etc...

 

τεσπα να μην στα πολυλογώ , τα περασα και τώρα δουλέυουν οκ....

 

κατι περιεργο παιζει... ή κόλημα που το ξεπέρασε( software issue) ...ή τα πλήκτρα αυτά εχουν θέμα και ποτε παίζουν και πότε δεν παίζουν (hardware issue).. θα το παρακολουθήσω λίγο..

 

Ευχαριστώ

"Imagination Im More Importnant Than Knowledge"

Albert...

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ήταν κάτι προσωρινό. Πάντως όλα τα πλήκτρα αυτά είναι στην ίδια πλακέτα, καθώς και το κλικ του τράκμπωλ - η κίνησή του λειτουργεί από άλλες επαφές.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

και εμένα δεν μου κάνει hardware-ικο γιατι η συμπεριφορά ήταν περίεργη.. περισσότερο έμοιαζε με κόλημα σαν να πάταγες κάποιο πλήκτρο απο τα 4 και να εμοιαζε οτι δεν ακούει ή οτι θέλει πολύ ώρα για να καταλάβει την εντολή...τα υπόλοιπα επαιζαν σωστα...

 

τωρα με την 5,0,0,681 "ακουει" καλα....και δουλέυει και το lock button (που σε κάποιους δεν παίζει να καταλαβα καλα με αυτήν την έκδοση..)

 

θα το ζορίσω λίγο να δούμε...:wacko:

"Imagination Im More Importnant Than Knowledge"

Albert...

Link to comment
Share on other sites

επανέρχομαι παλι με το θέμα...

 

Εχει τύχει σε κάποιον το 8900 να κάνει το εξής πρόβλημα στο άσχετο?

να μην δουλέυουν τα 4 βασικα πλήκτρα και το κλικ του τρακμπαλ (ενω η κίνηση του τρακμπαλ ειναι οκ) καθώς απο το πληκτρολόγιο να μην δουλέυει το πλήκτρο α , ενώ όλα τα άλλα δουλευουν..???(την ίδια χρονική στιγμή αυτα) :blink::X

 

Σου μοιάζει hardwariko ή softwariko πρόβλημα??

 

Σημερα μου το ξαναέκανε και δεν δούλευαν τα πλήκτρα... γυρνάω σπίτι , το καλωδιώνω και πήγα να του κάνω wipe να του ξαναπεράσω λογισμικό . το ακύρωσα πρίν το ξεκινήσω για κάποιο λόγο και εκανε ρεσταρτ το κινητό και παίζουν όλα κανονικά...

 

το 8900 ειναι αλλοδαπό orange branded.... :worry:

 

Τι λέτε?? εγω μάλλον "θα τρελαθώ, θα πηδηχτώ απο το παράθυρο....":ninja:

"Imagination Im More Importnant Than Knowledge"

Albert...

Link to comment
Share on other sites

αυτό ήταν...εχει φάει κόλλημα και δεν παιζει με τίποτα πια...:mad:

 

Το να μην παίζει το πλήκτρο "α" (ενώ παίζουν όλα τα άλλα) , τα 4 βασικα πλήκτρα γύρω απο το τρακμπαλ και το κλικ του τρακμπλαλ (οι κινήσεις του τρακμπαλ ειναι ΟΚ) τι μυρίζει??hardware??:blink:

 

λεω να το ανοίξω να ρίξω μια ματία στο πληκτρολόγιο....

 

Καμια πρόταση?:ninja:

"Imagination Im More Importnant Than Knowledge"

Albert...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου μοιάζει hardware το πρόβλημα. Και ξαναλέω: Όλα τα πλήκτρα αυτά είναι στην ίδια πλακέτα (όχι την βασική του qwerty), καθώς και το κλικ του τράκμπωλ - η κίνησή του όμως, που όπως λες είναι οκ, λειτουργεί από άλλες επαφές και όχι από την πλακέτα των υπολοίπων.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

thief , και εγω ετσι πιστευω...ελα ομως που θα μας τρελανει το κινητο...

 

κατεβασα την 5.0 τη official και καλα για orange απο το site της RIM και την περασα και τωρα παιζουν τα πληκτρα... βεβαια μολις εκανα restore ta apps απο BBSAK αρχισε τα κινεζικα παλι, οπότε ολα απο την αρχή παλι...

 

Να μην στα πολυλογω αρχιζω και μυριζομαι software glitch μεταξυ firmware/older apps/ sim card(οσο περιεργο και αν ακουγεται!) μετα απο διαφορα τεστ που εκανα...

 

Εν τέλει, χωρις sim περασα την official orange , εκανα restore τις ρυθμισεις μου απο το desktop manager και μετα εβαλα sim και κατεβασα manually καποια apps που ηθελα και παιζει ΟΚ!!

 

θα το δω τις επομενες ωρες και βλεπουμε...

 

Λαχειο η περίπτωση..

"Imagination Im More Importnant Than Knowledge"

Albert...

Link to comment
Share on other sites

Καλό κουράγιο... Εγώ θα το άφηνα ολοκάθαρο (χωρίς καμία εφαρμογή) για 1-2 μέρες, ώστε να είναι βέβαιο ότι δεν ευθύνονται οι εφαρμογές τρίτων.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

στο κινητό μου έχω περάσει την έκδοση 5.0.0.509 και σαν πάροχο έχω την wind

 

η 5.0.0.760 και η 5.0.0.1004 υποθέτω ότι είναι οι πιο καινούριες

 

Προτείνετε να περάσω σε κάποια από τις 2;

Link to comment
Share on other sites

Kαινούρια έκδοση OS για το 8900 Curve:

8900 5.0.0.1385/5.0.0.822 (All Languages)

 

Package Version: 5.0.0.1385

Consisting of:

* Applications: 5.0.0.822

* Software Platform: 5.2.0.76

* File name: 8900jEastAsia_PBr5.0.0_rel1385_PL5.2.0.76_A5.0.0.8 22_Hutchison.exe

* File size: 126.72MB

 

Πηγή: http://www.blackberryforums.com/general-8900-series-discussion-javelin/231976-latest-os-8900-5-0-0-1385-5-0-0-822-all-languages.html

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Την περασε κανεις ? καμια σημαντικη διαφορα? γιατι και με την προγηουμενη μια χαρα παει το BB δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Kαινούρια έκδοση OS για το 8900 Curve:

8900 5.0.0.1385/5.0.0.822 (All Languages)

 

Package Version: 5.0.0.1385

Consisting of:

* Applications: 5.0.0.822

* Software Platform: 5.2.0.76

* File name: 8900jEastAsia_PBr5.0.0_rel1385_PL5.2.0.76_A5.0.0.8 22_Hutchison.exe

* File size: 126.72MB

 

Πηγή: http://www.blackberryforums.com/general-8900-series-discussion-javelin/231976-latest-os-8900-5-0-0-1385-5-0-0-822-all-languages.html

 

Την πέρασα στο 8900 που πήρα. Ωστόσο ΔΕΝ έχει ελληνικό keyboard (!). εκτός αν έκανα πατάτα εγώ που δεν νομίζω γιατι με το desktop sw στα apps δεν την εμφανιζει καθόλου.

 

Γίνεται να περαστεί εκ των υστέρων ή πρέπει να βάλω άλλη έκδοση ??:mad:

 

EDIT: OK βρήκα alx αρχειο και έβαλα ελληνικό keyboard...

Edited by PrivateeR

"Imagination Im More Importnant Than Knowledge"

Albert...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που παρατήρησα σε αυτή την έκδοση.

 

Όταν κάνω encrypt τα δεδομένα του BB (λουκετάκι icon πανω αριστερά) , και το έχω κλέιδώσει και με Password, σε κατάσταση που είναι κλειδωμένο και με καλέσουν για κάποιο λόγο ΔΕΝ εμφανίζει το όνομα αλλά μόνο τον άριθμό.

 

Μόλις απενεργοποιήσω το encryption τότε εμφανίζει ΟΚ.

 

Το έκανε αυτό και σε παλιότερες εκδόσεις??

 

Παντώς γενικά μια χαρά είναι αυτο το firmware και ταχύτατο.

 

Την έχει βάλει κανείς άλλος??

 

cheers

"Imagination Im More Importnant Than Knowledge"

Albert...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι λειτουργεί το encryption και το κάνει για λόγους ασφαλείας (ανέκαθεν έτσι ήταν). Από τη στιγμή που έχεις βάλει το "include contacts" στις ρυθμίσεις του encryption, δε μπορεί να δείχνει στοιχεία από τις επαφές σου όταν σε καλούν και είναι κλειδωμένο. Μπορείς απλά να απενεργοποιήσεις τη συγκεκριμένη επιλογή για τις επαφές.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα στο 8900 που πήρα. Ωστόσο ΔΕΝ έχει ελληνικό keyboard (!). εκτός αν έκανα πατάτα εγώ που δεν νομίζω γιατι με το desktop sw στα apps δεν την εμφανιζει καθόλου.

 

Γίνεται να περαστεί εκ των υστέρων ή πρέπει να βάλω άλλη έκδοση ??:mad:

 

EDIT: OK βρήκα alx αρχειο και έβαλα ελληνικό keyboard...

 

Το alx αρχείο για ελληνικό πληκτρολόγιο που το βρήκες?

Link to comment
Share on other sites

Πάρτο από εδώ.

 

Σ' ευχαριστώ thief!!!

 

Κάτι ακόμα, δεν μπορώ με τίποτα να σερφάρω έχοντας την "υπηρεσία δεδομένων" απενεργοποιημένη (έχω βάλει παντού WiFi hotspot).

 

Μόλις ανοίγω το WiFi συνδέεται στο δίκτυό μου (μου γράφει με πράσινα γράμματα "συνδέθηκε") αλλά δίπλα έχει μία άσπρη παύλα (και όχι το πράσινο σηματάκι που έχει από πάνω, στο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας). Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

 

Οι πληροφορίες γράφουν τα εξής:

v5.0.0.822 (Bundle 1385, Πλατφόρμα 5.2.0.76)

Κρυπτογραφικός πηρύνας v3.8.5.85

Έκδοση διακριτικού προϊόντος: 1.0.188.411n

Έκδοση WLAN: 3.0.0.126

 

Υ.Γ. Δεν έχω data plan, ούτε έχω ενεργοποιήσει το BIS (δεν μου χρειάζεται, απλά θέλω λίγο να σερφάρω από WiFi...)

 

Please help...:wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι μπορεις να σερφαρεις απο web wifi αν δεν εχει data plan bis ή bes..

 

Αν κανω λαθος καποιος απο τους αγαπητους συμφουριτες ας με διορθωσει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά......έχω πάρει με την αδερφή μου το 8900.....πριν ένα χρόνο περίπου, εγώ δεν έχω προβλήματα....της αδερφής μου όμως η συσκευή κολλάει πάρα πολύ.....βγάζει συνεχώς το στρογγυλό στο κέντρο και καθυστερεί να κάνει το οτιδήποτε. Δεν έχουμε κάνει καμία αναβάθμιση κ δεν έχω ιδέα ποια έκδοση έχει το κινητό.....μπορεί κάποιος να βοηθήσει.....??????

Μία φίλη μου που είχε το ίδιο πρόβλημα μου είπε να πάω στο Γερμανό να κάνουν αναβάθμιση.....HELPPPPPPPP!!!!!!

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Το ότι κολλάει πολύ πιθανόν να οφείλεται σε εφαρμογές που έχει βάλει. Μετά από battery pull (βγάζεις τη μπαταρία για να κάνει restart το τηλέφωνο) κολλάει ακόμα;

 

Η αναβάθμιση είναι εύκολο να γίνει. Αλλά δες αρχικά την έκδοση που φοράνε και τα δύο τηλέφωνα, πηγαίνοντας στα options από το κεντρικό μενού και μετά about. Εκεί πρώτα αναγράφει το μοντέλο και ακριβώς μετά την έκδοση λογισμικού.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το os 5.2.0.4.2 και δοκιμασα να βαλω opera και ειχε επιλογη μεχρι το 4.7.εχει βαλει κανεις κανεναν αλλο browser εκτος απο αυτον που εχει το 8900 να μου πει μια γνωμη. τον θεωρω πολυ αργο για αυτο ψαχνω για κατι αλλο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...