Jump to content

Device OS 4.6.0 & 5.0.0.xx(90xx)


hellsangel81
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω παντως ΔΕΝ ειχα ΠΟΤΕ προβλημα με καμια εκδοση! Και με την 509 ειναι ακομα καλυτερα!

 

Το χρησιμοποιώ με WIND και σίγουρα δεν είναι θέμα δικτύου. Όλα τα άλλα κινητά καθώς και το blackberry με τις τελευταίες εκδόσεις της 4 κάνουν κανονικά εναλλαγή από 3g->2g όταν πρέπει για να μη πέσει η γραμμή.

Επιπλέον το blackberry σε πολλές συνομιλίες σε 3η γενιά παραμορφώνει απαράδεκτα τον ήχο...

Ανεπίτρεπτα πράγματα... Σκέτη απογοήτευση είναι σε 3η γενιά με τις τελευταίες εκδόσεις του OS 5.

Έτσι και δε το διορθώσουν στην επόμενη έκδοση έκδοση θα φάνε τρελή δυσφήμιση από εμένα προσωπικά. Είναι τουλάχιστον υποχρεωμένοι στη RIM οι εκδόσεις που βγάζουν να είναι συμβατές με τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας που συνεργάζονται. Πραγματικά έλεος!

Που μπορώ επίσημα να παραπονεθώ στη RIM; Πάντως δε μπορεί όλα τα άλλα κινητά να γυρίζουν από 3g->2g και από 2g->3g και το Bold μόνο να μη μπορεί,κάποια χαζομάρα κάνανε οι προγραμματιστές τους...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 185
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πώς είσαι βέβαιος ότι φταίει το blackberry; Έχεις βρει κάποιον άλλον που να έχει το ίδιο πρόβλημα; Δε θυμάμαι να αναφέρεται κάτι τέτοιο γενικά και ούτε είχα προσωπικά παρατηρήσει οποιοδήποτε θέμα με εναλλαγή τύπου δικτύου όταν είχα το 9000, γι'αυτό ρωτάω. Αν πάντως έχεις εξαντλήσει τις πιθανές λύσεις, όπως πχ wipe και καθαρή εκ νέου εγκατάσταση λογισμικού και επίσης μπορείς με βεβαιότητα να πεις ότι είναι θέμα τηλεφώνου, τότε δοκίμασε να μιλησεις με wind αν δεν το έχεις κάνει.

 

Πάντως αν δεν έχεις ακούσει ή δει κάποιο άλλο περιστατικό με ίδιο τηλέφωνο, τότε ίσως έχει κάποιο θέμα η συσκευή σου. Οπότε αν το πρόβλημα που έχεις είναι "σταθερό" και μπορείς να το αναπαράγεις ανά πάσα στιγμή, πας στο σέρβις κατευθείαν, το δείχνεις και το δίνεις για επισκευή.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Πώς είσαι βέβαιος ότι φταίει το blackberry; Έχεις βρει κάποιον άλλον που να έχει το ίδιο πρόβλημα; Δε θυμάμαι να αναφέρεται κάτι τέτοιο γενικά και ούτε είχα προσωπικά παρατηρήσει οποιοδήποτε θέμα με εναλλαγή τύπου δικτύου όταν είχα το 9000, γι'αυτό ρωτάω. Αν πάντως έχεις εξαντλήσει τις πιθανές λύσεις, όπως πχ wipe και καθαρή εκ νέου εγκατάσταση λογισμικού και επίσης μπορείς με βεβαιότητα να πεις ότι είναι θέμα τηλεφώνου, τότε δοκίμασε να μιλησεις με wind αν δεν το έχεις κάνει.

 

Πάντως αν δεν έχεις ακούσει ή δει κάποιο άλλο περιστατικό με ίδιο τηλέφωνο, τότε ίσως έχει κάποιο θέμα η συσκευή σου. Οπότε αν το πρόβλημα που έχεις είναι "σταθερό" και μπορείς να το αναπαράγεις ανά πάσα στιγμή, πας στο σέρβις κατευθείαν, το δείχνεις και το δίνεις για επισκευή.

 

Είμαι 99.9% σίγουρος ότι φταίει το blackberry. Οι πρώτες εκδόσεις τις 4 είχαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Επειδή και ο αδελφός και 2 φίλοι μου έχουν το Bold με WIND είχαμε όλοι το ίδιο πρόβλημα στις πρώτες εκδόσεις της 4 και τώρα και με τις εκδόσεις της 5. Στα ίδια σημεία με τις ίδιες κάρτες SIM τα κινητά NOKIA e66/5800 κάνουν κανονικά εναλλαγές δικτύου.

Ναι με wipe περνάω λογισμικό,κανονικά.

Ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση βέβαια μου κάνει ότι στη WIND δε το έχουν πάρει είδηση...!

Το πρόβλημα είναι σταθερό και το αναπαράγω όσες φορές θέλετε! :p

Προσωπικά,γυρίζω στην 4 έκδοση λογισμικού και βλέπουμε :O

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιώ με WIND και σίγουρα δεν είναι θέμα δικτύου. Όλα τα άλλα κινητά καθώς και το blackberry με τις τελευταίες εκδόσεις της 4 κάνουν κανονικά εναλλαγή από 3g->2g όταν πρέπει για να μη πέσει η γραμμή.

Επιπλέον το blackberry σε πολλές συνομιλίες σε 3η γενιά παραμορφώνει απαράδεκτα τον ήχο...

Ανεπίτρεπτα πράγματα... Σκέτη απογοήτευση είναι σε 3η γενιά με τις τελευταίες εκδόσεις του OS 5.

Έτσι και δε το διορθώσουν στην επόμενη έκδοση έκδοση θα φάνε τρελή δυσφήμιση από εμένα προσωπικά. Είναι τουλάχιστον υποχρεωμένοι στη RIM οι εκδόσεις που βγάζουν να είναι συμβατές με τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας που συνεργάζονται. Πραγματικά έλεος!

Που μπορώ επίσημα να παραπονεθώ στη RIM; Πάντως δε μπορεί όλα τα άλλα κινητά να γυρίζουν από 3g->2g και από 2g->3g και το Bold μόνο να μη μπορεί,κάποια χαζομάρα κάνανε οι προγραμματιστές τους...

 

Και το 9700 μου το κάνει αυτό. επίσης όταν κάνει αλλαγή από 3g σε 2g περνάει λίγο από gsm και μου παγώνει ότι και να κάνω μέχρι να ξαναβρεί σήμα. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι θέμα συσκευής αλλά θα το ελέγξω και γώ και θα σε ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

στο site της WIND για blackberry έχει μία έκδοση για OS5 η οποία πρέπει να είναι πρόσφατη : WIND

 

Θα δοκιμάσω να την περάσω χωρίς να σβήσω το vendor.xml μπας και φταίει αυτό και σας ενημερώνω...

Report για bugs η RIM δε δέχεται; Δεν υπάρχει κάποιο website; Λογικό είναι να μην έχουν δοκιμάσει αν λειτουργεί το κινητό καλά με όλους τους προμηθευτές και δυνατούς συνδυασμούς επομένως καλό θα ήταν να αναφέρουμε όταν εντοπίζουμε κάποια bug ;) Είναι κρίμα τόσο καλές συσκευές να έχουν bug σε κάτι τόσο σημαντικό... Από συσκευή είναι ό,τι καλύτερο έχω πιάσει τα τελευταία χρόνια αλλά δε μπορώ να μιλήσω.Εν τω μεταξύ το Bold έχει και καταπληκτικό σήμα...Εκεί που το e66 δύσκολα εντοπίζει σήμα το bold λειτουργεί κανονικά!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

mixtri είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν φταίει η συσκευή αλλά η wind.

Καταρχάς εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει πότε τέτοιο πρόβλημα ούτε vodafone, ούτε cosmote.

Δεύτερον δεν υπάρχουν αναφορές για παρόμοια προβλήματα στο internet.

Τρίτον και τελευταίο εάν ήταν θέμα συσκευής είναι 100% σίγουρο ότι με τόσα & τόσα OS που έχουν κυκλοφορήσει, ένα τέτοιο bug θα είχε διορθωθεί.

Βέβαια μπορεί να έχεις πέσει στην περίπτωση (που δεν το πιστεύω).

 

Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις από κάποιον φίλο σου να αλλάξεις provider και να το παρακολουθήσεις.

Αυτά βέβαια αφού κάνεις full wipe και clean install το τελευταίο OS που κυκλοφορεί.

Εάν μετά από αυτά το πρόβλημα συνεχίζετε πάρτο και πήγαινε το πίσω να στο φτιάξουν/αλλάξουν μέσω της εγγύησης...

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

mixtri είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν φταίει η συσκευή αλλά η wind.

Καταρχάς εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει πότε τέτοιο πρόβλημα ούτε vodafone, ούτε cosmote.

Δεύτερον δεν υπάρχουν αναφορές για παρόμοια προβλήματα στο internet.

Τρίτον και τελευταίο εάν ήταν θέμα συσκευής είναι 100% σίγουρο ότι με τόσα & τόσα OS που έχουν κυκλοφορήσει, ένα τέτοιο bug θα είχε διορθωθεί.

Βέβαια μπορεί να έχεις πέσει στην περίπτωση (που δεν το πιστεύω).

 

Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις από κάποιον φίλο σου να αλλάξεις provider και να το παρακολουθήσεις.

Αυτά βέβαια αφού κάνεις full wipe και clean install το τελευταίο OS που κυκλοφορεί.

Εάν μετά από αυτά το πρόβλημα συνεχίζετε πάρτο και πήγαινε το πίσω να στο φτιάξουν/αλλάξουν μέσω της εγγύησης...

 

H wind χρησιμοποιεί ως provider του εξοπλισμού της την Ericsson και Nokia,δηλαδή τους μεγαλύτερους προμηθευτές εξοπλισμού παγκοσμίως. Δεν είναι εντελώς κουφό λοιπόν να φταίει η WIND;

Με τις τελευταίες εκδόσεις του OS 4 το πρόβλημα είχε λυθεί :blink:

Με καθαρό install δυστυχώς το vendor.xml δε μπορεί να περάσει να δω αν αυτό τελικά έρχεται να λύσει το πρόβλημα... Πάντα κάνω καθαρά install!

Ακόμα και με άλλους provider-cosmote/vodafone- να μην έχει πρόβλημα εμένα με ενδιαφέρει πως λειτουργεί με WIND μιας και αυτή χρησιμοποιώ και περίπτωση φορητότητας είναι απίθανη!

Περνάω σε OS 4 λοιπόν,και θα δοκιμάζω OS 5 που και που...

Γνωρίζουμε ποια είναι η τελευταία OS 4 έκδοση;

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάποιο καρτοκινητό άλλης εταιρείας, κάνε μια δοκιμή να δεις τι κάνει. Πάντως όπως τα γράφεις, αφού και οι φίλοι σου wind έχουν και δεν το έχει συναντήσει κανείς εδώ μέσα το πρόβλημα αυτό με τις άλλες εταιρείες (και γω με vodafone το είχα), είναι πλέον λογικό νομίζω ότι είναι θέμα δικτύου. Και το λέω αυτό γιατί η 5άρα που φοράς είναι release της wind, οπότε αυτή φέρει την ευθύνη για πλήρη συμβατότητα με το δίκτυό της και όχι η RIM. Στις τελευταίες εκδόσεις του 4 ίσως έτυχε να τα "ταιριάξουν". Αφού όμως το τηλέφωνο ως φαίνεται λειτουργεί κανονικά υπό οποιεσδήποτε άλλες συνθήκες εκτός από αυτή που αναφέρεις και με οποιονδήποτε άλλο provider, θεωρώ ότι αρχικά θα έπρεπε να μιλήσεις με wind. Το τι εξοπλισμό χρησιμοποιεί η wind δεν έχει και μεγάλη σημασία, αφού πιο πολύ software ρυθμίσεις είναι αυτά τα θέματα και όχι hardware.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Τα κέντρα δε τα ρυθμίζουν οι τεχνικοί της WIND αλλά είναι remotely configured από ericsson.

Αν ήταν θέμα vendor θα παρουσίαζαν πρόβλημα όλα τα κινητά...αλλά από τη στιγμή που πρόβλημα παρουσιάζει μόνο η συσκευή αυτή τότε ναι,φταίει το Blackberry (προφανώς το blackberry δεν υποστηρίζει κάποιο extended πρωτόκολλο της ericsson(proprietary) ή αγνοεί κάποια bits εναλλαγής δικτύου-δυστυχώς).

Οι τελευταίες εκδόσεις του OS 4 είχαν αναβαθμισμένα τα δικτυακά τους σύμφωνα πάντα με τη RIM... Επομένως περιμένω επόμενες εκδόσεις της 5 για να το διορθώσουν όπως έκαναν και στην 4.

Θα δοκιμάσω και με καρτοκινητό COSMOTE να δω αλλά ακόμα και να παίζει η εναλλαγή 3g->2g κατά τη διάρκεια της κλήσης είναι δώρον άδωρον...!:(

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω ότι δεν έχω πλέον το συγκεκριμένο τηλέφωνο εδώ και πολύ καιρό, αλλά αν δεν έχει αλλάξει κάτι, αναφορές για τέτοιο εκτεταμένο πρόβλημα δεν υπήρχαν ούτε εδώ ούτε σε forum τύπου *****berry, blackberryforums κλπ, στα οποία υπάρχουν χρήστες από διάφορα σημεία του κόσμου.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι αν το 9000 παρουσιάζει μόνο στην Wind Ελλάδος συγκεκριμένο πρόβλημα και πουθενά αλλού (παγκοσμίως), το οποίο μάλιστα όπως λες είχε λυθεί παλαιότερα σε έκδοση της 4 (άρα δεν είναι hardware = μη αντιμετωπίσιμο πρόβλημα), τότε είναι αρμοδιότητα της wind να μην κάνει release εκδόσεις λογισμικού που το παρουσιάζουν, αλλά να τις κάνει reject και να προχωρήσει σε επόμενη έκδοση μετά από επικοινωνία με τη RIM (όταν βρεθούν bugs, το κάθε δίκτυο απορρίπτει τη συγκεκριμένη έκδοση και απαντάει με σημείωμα στη rim σχετικά με τα bugs). Από τη στιγμή που επίσημα σου δίνει την 5.0 και έχει θέματα με το δικό της δίκτυο, τότε δυσκολεύομαι να εντοπίσω το σημείο που ευθύνεται η RIM, αφού προφανώς η wind έκανε τεστ και απάντησε ΟΚ στη RIM ώστε να προχωρήσει με το versioning και να δώσει το firmware. Tα επίσημα release υποτίθεται ότι ο κάθε πάροχος τα ελέγχει για θέματα συμβατότητας, γίνονται δοκιμές και μετά τα δίνουν στους χρήστες, δεν πρόκειται ποτέ να κάνει έλεγχο η ίδια η RIM στη wind για να δει αν είναι όλα καλά.

 

Στις επόμενες εκδόσεις, αν διορθωθεί το πρόβλημα μάλλον τυχαίο θα είναι. Αν όντως δηλαδή είναι υπαρκτό πρόβλημα και δεν οφείλεται πχ σε ασθενές σήμα, αφού η wind το παραβλέπει, τότε η rim δε θα ξέρει ότι υφίσταται.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω ότι δεν έχω πλέον το συγκεκριμένο τηλέφωνο εδώ και πολύ καιρό, αλλά αν δεν έχει αλλάξει κάτι, αναφορές για τέτοιο εκτεταμένο πρόβλημα δεν υπήρχαν ούτε εδώ ούτε σε forum τύπου *****berry, blackberryforums κλπ, στα οποία υπάρχουν χρήστες από διάφορα σημεία του κόσμου.

 

Προσωπικά θεωρώ ότι αν το 9000 παρουσιάζει μόνο στην Wind Ελλάδος συγκεκριμένο πρόβλημα και πουθενά αλλού (παγκοσμίως), το οποίο μάλιστα όπως λες είχε λυθεί παλαιότερα σε έκδοση της 4 (άρα δεν είναι hardware = μη αντιμετωπίσιμο πρόβλημα), τότε είναι αρμοδιότητα της wind να μην κάνει release εκδόσεις λογισμικού που το παρουσιάζουν, αλλά να τις κάνει reject και να προχωρήσει σε επόμενη έκδοση μετά από επικοινωνία με τη RIM (όταν βρεθούν bugs, το κάθε δίκτυο απορρίπτει τη συγκεκριμένη έκδοση και απαντάει με σημείωμα στη rim σχετικά με τα bugs). Από τη στιγμή που επίσημα σου δίνει την 5.0 και έχει θέματα με το δικό της δίκτυο, τότε δυσκολεύομαι να εντοπίσω το σημείο που ευθύνεται η RIM, αφού προφανώς η wind έκανε τεστ και απάντησε ΟΚ στη RIM ώστε να προχωρήσει με το versioning και να δώσει το firmware. Tα επίσημα release υποτίθεται ότι ο κάθε πάροχος τα ελέγχει για θέματα συμβατότητας, γίνονται δοκιμές και μετά τα δίνουν στους χρήστες, δεν πρόκειται ποτέ να κάνει έλεγχο η ίδια η RIM στη wind για να δει αν είναι όλα καλά.

 

Στις επόμενες εκδόσεις, αν διορθωθεί το πρόβλημα μάλλον τυχαίο θα είναι. Αν όντως δηλαδή είναι υπαρκτό πρόβλημα και δεν οφείλεται πχ σε ασθενές σήμα, αφού η wind το παραβλέπει, τότε η rim δε θα ξέρει ότι υφίσταται.

 

+1000000000000

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω τον κόπο να στείλω ένα e-mail στη WIND αλλά νομίζω ότι οι Αμερικάνοι πρέπει να μάθουν τι σημαίνει η λέξη "πρωτόκολλο" καθώς κι η λέξη "συμβατότητα". Όντως τυχαίως όλα τα δικτυακά προβλήματα εμφανίζονται με blackberry,motorola και iphone! Αν θέλουν να έχουν απήχηση στην Ευρωπαϊκή αγορά πρέπει να δοκιμάζουν και τον εξοπλισμό που αυτή χρησιμοποιεί (και είναι ανώτερος όλων των αμερικάνικων).

Να πάρω όλα τα δίκτυα με τη σειρά και να δοκιμάζω ποιες εκδόσεις ταιριάζουν στη WIND επίσης είναι αστείο...Γιατί δε βγάζουν μία για όλα τα δίκτυα; Ποια η λογική; :O

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και ναι,με τα χίλια ζόρια έκανα downgrade και πανηγυρίζω! Απαράδεκτοι!

Θέλει κόλπο για να γίνει downgrade,χρησιμοποιείστε τον loader του OS 5 με τα αρχεία του OS 4... :wacko: Ο χριστός κι η παναγία... :blink: :rocket:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με τη WIND στο 1231 και μετά από 5 λεπτά συνομιλίας κατάλαβαν ποιο πρόβλημα είχα.

 

"Το πρόβλημα δεν έχει αναφερθεί και δε μπορούμε να το καταγράψουμε". Επέμεινα,το κατέγραψε το πρόβλημα αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος για την καταγραφή γιατί ούτε το τηλέφωνό μου δε κράτησε...

Αν μία φορά είναι απαράδεκτοι από τη RIM είναι 10 φορές απαράδεκτοι από τη WIND... Συγνώμη,αλλά η εταιρεία πρέπει να υποστηρίζει τα τηλέφωνα τα οποία πουλάει και μάλιστα σε αρκετά τσουχτερή τιμή...

Σκέτη απογοήτευση.

Η τελευταία μου ελπίδα είναι ένα e-mail στην εξυπηρέτηση πελατών μπας και προωθηθεί κάπου :wacko::mad:

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Εντυπώσεις?

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ νωρις για πραγματικες εντυπωσεις.

 

Τα πρωτα σχολια στα site ειναι πολυ θετικα ειδικα σε σχεση με την προηγουμενη που ειχε βγει πριν μια εβδομαδα (566) και αποδειχτηκε κατωτερη των περιστασεων :)

 

Καθε αναβαθμιση εχει ενα ρισκο αλλα αυτη δειχνει σταθερη-γρηγορη και λυνει καποια μικρα bugs

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά έβαλα στο bold την 5.0.0.592 και απογοητεύτηκα πλήρως... Την βγάζω αμέσως

Κολλάει το κινητό, αργεί σε αρκετές λειτουργίες κτλ

 

Είπα να σας προειδοποιήσω.... Γυρνάω στην τελευταία της cosmote!!!

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Μπορεί κάποιος να μου πει πώς γίνεται να κάνουμε τις 3rd party εφαρμογές να χρησιμοποιούν το internet μέσω wifi?
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου πει πώς γίνεται να κάνουμε τις 3rd party εφαρμογές να χρησιμοποιούν το internet μέσω wifi?

 

Ορισμενες εφαρμογες εχουνε επιλογη στα options τους να διαλεγεις το τροπο συνδεσης, αν ειναι δηλαδη μεσω BIS-BES-WIFI e.t.c.

 

Αν δεν υπάρχει τετοια επιλογη, και εχεις ανοικτο το WIFI τοτε οι εφαρμογες παιζουνε αυτοματα με WIFI

Link to comment
Share on other sites

παιδιά τις τελευταιές επίσημες για 9000 που τις βρίσκουμε?γενικά για όλα από που τις κατεβάζουμε?

 

Ολα τα επισημα sites των RIM providers worldwide

 

Φυσικα δεν εχουνε ολοι οι providers τις τελευταιες εκδοσεις. Θελει ψαξιμο

 

http://na.blackberry.com/eng/support/downloads/download_sites.jsp

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ρε παιδια προσπαθω απο εχθες να βαλω ελληνικα σεε ενα 9000,και ενω εχω κατεβασει το λειτουργικο,διαγραφω το vendor ,ξεκιναω το aplication,αυτο κανει load κατι πραματακια,και στο τελος παντα μου γραφει the blackberry desktop software does not have blackberry device software for the device that you have connected to the computer.Contact your wireless sevice provider or system administrator.Γιατι?Κατεβασα αυτη την εκδοση

9000M_PBr5.0.0_rel771_PL5.2.0.41_A5.0.0.464_COSMOTE.exe

Το κινητο ειναι απο την AT&T

 

Αποτι ειδα τα blackberry εχουν μονο ελληνικο πληκτρολογιο και οχι μενου?Ισχυει για ολα τα blackberry?Αν το απρω απο ελλαδα θα εχει ελληνικο μενου?Επιπλεον θελω να μου πειτε αν απο αυτα τα κινητα ,ποια μπορουν να δεχτουν ελληνικο μενου

9700,9530,8900,9000,8520

Ευχαριστω πολυ

Edited by moment_v
Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου που το πήρα από WIND έχει ελληνικά γράμματα στο πληκτρολόγιο. Για ελληνικό μενού, σχεδόν όλες οι συσκευές μπορούν να έχουν αφού δέχονται OS5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...