Jump to content

Ειδήσεις / Φήμες από την "Jailbreaκ σκηνή"


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 824
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά κανένα νέο για όποιον δυστυχή έχει κατεβάσει την 4.1 σε 3GS ????? jailbreak δεν γίνετε με τίποτα ????? Γενικώς την πατήσαμε ?????? Γιατί restore σε προηγούμενη εκδοση δεν κάνει με τίποτα .
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κανένα νέο για όποιον δυστυχή έχει κατεβάσει την 4.1 σε 3GS ????? jailbreak δεν γίνετε με τίποτα ????? Γενικώς την πατήσαμε ?????? Γιατί restore σε προηγούμενη εκδοση δεν κάνει με τίποτα .

Είναι κοντά το j/b για την 4.1... Υπομονή!:)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίες πληροφορίες σχετικά με το επερχόμενο Jailbreak για την 4.1

 

New Exploit Could Bring Jailbreak for iOS 4.1

 

Παιδιά κανένα νέο για όποιον δυστυχή έχει κατεβάσει την 4.1 σε 3GS ????? jailbreak δεν γίνετε με τίποτα ????? Γενικώς την πατήσαμε ?????? Γιατί restore σε προηγούμενη εκδοση δεν κάνει με τίποτα .

 

Εάν είχες προλάβει να σώσεις τα SHSH blobs της 4.0.1 στον server του Cydia, δοκίμασε τον ακόλουθο οδηγό για να κάνεις downgrade στην 4.0.1. Εάν φυσικά βιάσεζαι και δεν μπορείς να περιμένεις ένα διάστημα για την κυκλοφορία του εργαλείου που θα πραγματοποιεί JB στην 4.1.

 

How to Downgrade iPhone iOS 4.1

Edited by DjArte

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Το SHSH blobs τι είναι ακριβώς? Ξέρουμε πόσο κοντά είναι το j/b της 4.1?

Δεν ξερω τι ειναι ακριβως αλλα ξερω οτι το Cydia τα αποθηκευει αυτοματα και χρειαζονται για να κανει καποιος downgrade.

 

 

Ομως θα ηθελα να ρωτησω, πως γινεται να επισπευσουμε την διαδικασια αποθηκευσης του SHSH? Γινεται αυτοματα ή οταν ειναι συνδεδεμενο το κινητο με το iTunes?

Link to comment
Share on other sites

Το SHSH blobs τι είναι ακριβώς? Ξέρουμε πόσο κοντά είναι το j/b της 4.1?

 

[ame]http://en.wikipedia.org/wiki/SHSH_blob[/ame]

 

Ο ακριβής ορισμός. Ουσιαστικά είναι κάποια αρχεία τα οποία περιέχουν πληροφορία η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να γίνει downgrade η upgrade το firmware του iPhone χωρίς να είναι αναγκαίο το signing που πραγματοποιεί η Apple. Σου δίνει την δυνατότητα με απλά λόγια να περάσεις όποια έκδοση του iOS εσύ επιθυμείς ( με την λογική ότι θα είναι Jailbreakable) manually, παρακάμπτοντας την δικλείδα ασφαλείας του iTunes.

 

Δεν ξερω τι ειναι ακριβως αλλα ξερω οτι το Cydia τα αποθηκευει αυτοματα και χρειαζονται για να κανει καποιος downgrade.

 

Ομως θα ηθελα να ρωτησω, πως γινεται να επισπευσουμε την διαδικασια αποθηκευσης του SHSH? Γινεται αυτοματα ή οταν ειναι συνδεδεμενο το κινητο με το iTunes?

 

Η αποθήκευση των SHSH blobs δεν έχει να κάνει με την συνδεσιμότητα της συσκευής με το iTunes. Μπορείς να σώσεις τα αρχεία στον server του Cydia μέσα από την επιλογή του Cydia "make my life easier". Επίσης είναι δυνατή η αποθήκευση locally στον υπολογιστή του χρησιμοποιώντας την εφαρμογή TinyUmbrella.

 

Ελπίζω να βοήθησα. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

 

 

Η αποθήκευση των SHSH blobs δεν έχει να κάνει με την συνδεσιμότητα της συσκευής με το iTunes. Μπορείς να σώσεις τα αρχεία στον server του Cydia μέσα από την επιλογή του Cydia "make my life easier". Επίσης είναι δυνατή η αποθήκευση locally στον υπολογιστή του χρησιμοποιώντας την εφαρμογή TinyUmbrella.

 

Ελπίζω να βοήθησα. ;)

Δεν γινεται αυτοματα? Μηπως αναφερομαι σε εντελως ασχετα πραγματα? :confused: Λεω για τα αρχεια που αναφερει οτι εχει backed up το Cydia στην κορυφη της αρχικης σελιδας, με πρασινα γραμματα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται αυτοματα? Μηπως αναφερομαι σε εντελως ασχετα πραγματα? :confused: Λεω για τα αρχεια που αναφερει οτι εχει backed up το Cydia στην κορυφη της αρχικης σελιδας, με πρασινα γραμματα...

 

Δική μου παράλειψη. Εννοείται ότι γίνεται και αυτόματα. Απλά εγώ ανέφερα τους τρόπους για άμεση μη - αυτόματη αποθήκευση. ;)

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

downgrade γίνεται μόνο άν η συσκευή ήταν j/b?

Για να εχεις τα SHSH αρχεια πρεπει να ειναι η συσκευη jb.

Link to comment
Share on other sites

downgrade γίνεται μόνο άν η συσκευή ήταν j/b?

 

Όχι ακριβώς. Μπορείς να σώσεις και χωρίς JB τα αρχεία SHSH μέσω της εφαρμογής TinyUmbrella αλλά όπως αντιλαμβάνεσαι πλέον έχεις την δυνατότητα να σώσεις τα αρχεία για την 4.1 άρα και να κάνεις downgrade στην 4.1 εάν το θελήσεις στο μέλλον. ;)

 

Επομένως για να κάνεις downgrade για παράδειγμα στην 4.0.1 θα έπρεπε πριν σταματήσει το signing της 4.0.1 η Apple (χρονικά αυτό έγινε αμέσως μετά την κυκλοφορία της 4.0.2) να είχες σώσει τα SHSH blobs είτε μέσω Cydia είτε εάν δεν είχες JB συσκευή με τον τρόπο που προ-ανέφερα.

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Άρα αφου δεν έχω σώσει τίποτα δεν μπορώ να κάνω downgrade στην 4.0.1 π.χ. Σωστά? Edited by gemarkor
Link to comment
Share on other sites

Άρα αφου δεν έχω σώσει τίποτα δεν μπορώ να κάνω downgrade στην 4.0.1 π.χ. Σωστά?

 

Aκριβώς. ;)

 

Υπήρχε βέβαια μια αναφορά πριν λίγο καιρό για ένα χρήστη που κατάφερε να κάνει downgrade την συσκευή του χωρίς να έχει σωσμένα τα SHSH blobs, αλλά νομίζω πως τελικώς ήταν απάτη η όλη ιστορία. Μπορείς να δεις και την σχετική είδηση εδώ.

Edited by DjArte

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Aκριβώς. ;)

 

Μάλιστα! Για να κάνω j/b στο τηλ(όταν βγεί για τη 4.1) το κάνω κατευθείαν. Άν το κάνω j/b και αργότερα θελήσω να το κάνω όπως ήταν όταν το πρωτοέβγαλα από το κουτί του, κάνω restore μόνο ή και set up as new? Γενικά το set up as new πότε το χρησιμοποιούμε? Δεν έχω καταλάβει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα! Για να κάνω j/b στο τηλ(όταν βγεί για τη 4.1) το κάνω κατευθείαν. Άν το κάνω j/b και αργότερα θελήσω να το κάνω όπως ήταν όταν το πρωτοέβγαλα από το κουτί του, κάνω restore μόνο ή και set up as new? Γενικά το set up as new πότε το χρησιμοποιούμε? Δεν έχω καταλάβει καλά.

 

Ακριβώς, πραγματοποιείς κατευθείαν JB με το αντίστοιχο εργαλείο. Το set up new το χρησιμοποιείς στην περίπτωση κατά την οποία μετά το restore δεν θέλεις να επαναφέρεις το backup που έχεις κρατήσει μέσω iTunes και το οποίο περιλαμβάνει εκτός των άλλων ρυθμίσεις εφαρμογών, επαφές, sms μηνύματα, ιστορικό κλήσεων κτλ.

 

Με άλλα λόγια δηλαδή επιλέγοντας set up as new επαναφέρεις το τηλέφωνο στην αρχική εργοστασιακή του κατάσταση. Ενδείκνυται η επιλογή της συγκεκριμένης λύσης μόνο εάν η συσκευή πριν το restore ήταν JB καθώς σε αυτήν την περίπτωση η επαναφορά του backup συντελεί και στην επαναφορά αρχείων - κατάλοιπων που σχετίζονταν με το Jailbreak, με ότι αυτό συνεπάγεται για την εύρυθμη λειτουργία της συσκευής. ;)

Edited by DjArte

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, πραγματοποιείς κατευθείαν JB με το αντίστοιχο εργαλείο. Το set up new το χρησιμοποιείς στην περίπτωση κατά την οποία μετά το restore δεν θέλεις να επαναφέρεις το backup που έχεις κρατήσει μέσω iTunes και το οποίο περιλαμβάνει εκτός των άλλων ρυθμίσεις εφαρμογών, επαφές, sms μηνύματα, ιστορικό κλήσεων κτλ.

 

Με άλλα λόγια δηλαδή επιλέγοντας set up as new επαναφέρεις το τηλέφωνο στην αρχική εργοστασιακή του κατάσταση. Ενδείκνυται η επιλογή της συγκεκριμένης λύσης μόνο εάν η συσκευή πριν το restore ήταν JB καθώς σε αυτήν την περίπτωση η επαναφορά του backup συντελεί και στην επαναφορά αρχείων - κατάλοιπων που σχετίζονταν με το Jailbreak, με ότι αυτό συνεπάγεται για την εύρυθμη λειτουργία της συσκευής. ;)

 

Μάλιστα! Κατάλαβα. Κάνεις πρώτα restore και μετά set up as new ή μπορείς να κάνεις κατυθείαν set up as new?

Άν κάνεις set up as new πώς μετά επαναφέρεις επαφές? Οι εφαρμογές που έχεις αγοράσει? Πώς τις βάζεις στο τηλέφωνο? Ή δεν τις βάζεις ποτέ?

Μπορείς να κρατήσεις backup της συσκευής πρίν το κάνεις j/b?

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα! Κατάλαβα. Κάνεις πρώτα restore και μετά set up as new ή μπορείς να κάνεις κατυθείαν set up as new?

Άν κάνεις set up as new πώς μετά επαναφέρεις επαφές? Οι εφαρμογές που έχεις αγοράσει? Πώς τις βάζεις στο τηλέφωνο? Ή δεν τις βάζεις ποτέ?

Μπορείς να κρατήσεις backup της συσκευής πρίν το κάνεις j/b?

 

Το restore είναι υποχρεωτικό πριν από όλα τα άλλα. Στην ουσία με το restore κάνεις format την συσκευή σου περνώντας την τελευταία έκδοση του firmware. Οι επαφές αλλά και όλα τα υπόλοιπα στοιχεία (εφαρμογές κτλ) περνιούνται μέσω sync από το iTunes με την προϋπόθεση βέβαια ότι είναι σωσμένες στην αντίστοιχη εφαρμογή στον υπολογιστή (βλέπε microsoft outlοοk η adressbook). Για τις εφαρμογές, από την στιγμή που έχεις κάνει authorize τον υπολογιστή και τις έχεις κατεβασμένες τοπικά, τις περνάς και αυτές με ένα απλό sync. Αλλιώς τις κατεβάζεις ξανά δωρεάν. Τέλος, σχετικά με το backup, κάθε φορά που κάνεις sync την συσκευή σου γίνεται αυτόματα και backup. Μπορείς επίσης να επιλέξεις manually backup με δεξί κλικ πάνω στο όνομα της συσκευής μόλις την συνδέσεις στο iTunes.

 

Επειδή όμως είμαστε off-topic θα σε παρακαλούσα επιπλέον απορίες να τις ποστάρεις στο αντίστοιχο θέμα :

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=253155

 

Ευχαριστώ.

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Έχω το iPhone 3Gs και σκέφτομαι να περάσω την έκδοση 4.1 εσείς τι λέτε ? φυσικά το έχω jailbreak στην 3.1.3.

Ο λόγος που θέλω να περάσω την καινούργια εκδοση είναι επειδή έχω ακόμη την 3.1.3.

My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

 

Έχω το iPhone 3Gs και σκέφτομαι να περάσω την έκδοση 4.1 εσείς τι λέτε ? φυσικά το έχω jailbreak στην 3.1.3.

Ο λόγος που θέλω να περάσω την καινούργια εκδοση είναι επειδή έχω ακόμη την 3.1.3.

Προτείνω να πας στην 4.1 αλλά να κάνεις downgrade στην 4. Κατ' εμέ είναι η καλύτερη έκδοση μέχρι στιγμής.;)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να πας στην 4.1 αλλά να κάνεις downgrade στην 4. Κατ' εμέ είναι η καλύτερη έκδοση μέχρι στιγμής.;)

 

σε ευχαριστώ.

 

Αυτό που φοβάμαι είναι να μην χάσω τα email που έχω κάνει.

 

Η έκδοση 4.1 ας πω είναι ποιο γρηγόρη από την 3.1.3 μήπως ξέρεις?

 

Αν κάνω downgrade σε κάποια από τις δυο εκδόσεις που γίνεται να τις κάνω jailbreak γίνεται μέσω του site jailbreakme ?

My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ.

 

Αυτό που φοβάμαι είναι να μην χάσω τα email που έχω κάνει.

 

Η έκδοση 4.1 ας πω είναι ποιο γρηγόρη από την 3.1.3 μήπως ξέρεις?

 

Αν κάνω downgrade σε κάποια από τις δυο εκδόσεις που γίνεται να τις κάνω jailbreak γίνεται μέσω του site jailbreakme ?

Μεταξύ 3.1.3 και 4 δεν υπάρχει επαφή όσον αφορά την απόκριση ολόκληρης της συσκευής καθώς επίσης και στην αυτονομία. Βέβαια, σύμφωνα με τα τελευταία feedbacks η αυτονομία βελτιώνεται ακόμη περισσότερο στην 4.1 αλλά εμένα δεν με απασχολεί και τόσο. Την 4.1 δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα διότι είμαι υπερ-ευχαριστημένος με την 4 συγκρίνοντας τη με την 3.1.2 που είχα πριν.

 

Στα του jailbreak, εάν πας στην 4.1 και παραμείνεις εκεί, προς το παρόν, ΔΕΝ υπάρχει jailbreak tool. Επίσης, δεν υπάρχει jailbreak tool και για την 4.0.2. Αντιθέτως, αν "κατεβείς" στην 4 ή στην 4.0.1 υπάρχει διαθέσιμο tool και είναι αυτό του Jailbreakme.com μέσω Safari.

 

edit: Επειδή είσαι jailbroken, συστήνεται ιδιαίτερα στο Restore που θα κάνεις, να συνοδευτεί από Set up as new device για να καθαρίσει από κατάλοιπα του jailbreak που έχεις τώρα.;) Συνεπώς, τα email που είχες θα χαθούν και θα χρειαστεί να τα κάνεις εκ νέου.

Edited by eatmydust

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Το set up as new που αναφέρεις, το κάνω μέσω του υπολογιστή?

δεν το έχω ξανά κάνει γι αυτό ρωτάω.

My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Το set up as new που αναφέρεις, το κάνω μέσω του υπολογιστή?

δεν το έχω ξανά κάνει γι αυτό ρωτάω.

Μόλις ολοκληρωθεί το Restore, θα σε ρωτήσει αν θέλεις Set up as new device ή Restore from Backup. Διαλέγεις ανάλογα. ;)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...