Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια σημερα το πρωι το κινητο σκαλωσε μετα απο ενα reboot και αφου κανει 5 λεπτα να ανοιξει φτανει μεχρι το σημειο που το πατας να το ξεκλειδωσεις και κολαει εκει... Η οθονη ειναι σαν να μην την πατας μονο back up kanei to itunes ... Μπορω να κανω restore se 3.1.2???
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια σημερα το πρωι το κινητο σκαλωσε μετα απο ενα reboot και αφου κανει 5 λεπτα να ανοιξει φτανει μεχρι το σημειο που το πατας να το ξεκλειδωσεις και κολαει εκει... Η οθονη ειναι σαν να μην την πατας μονο back up kanei to itunes ... Μπορω να κανω restore se 3.1.2???

πατα το home button και το on/off ταυτοχρονο μεχρι να σου εμφανιστει το μηλο

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Μια μερα το εκανα ετσι συνεχεια αλλα δεν εγινε τιποτα τελικα εκανα restore σε 3.1.2 και ειναι οκ..

 

Το εκανες ρεστορ?Πως?Δε σου βγαζει σφαλμα στα ιτουνς?

Link to comment
Share on other sites

Μια μερα το εκανα ετσι συνεχεια αλλα δεν εγινε τιποτα τελικα εκανα restore σε 3.1.2 και ειναι οκ..

είσαι σίγουρος ότι έκανε restore στην 3.1.2 και όχι στην 3.1.3;

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα ο γιος μου εχει ενα ipod το οποιο ειχε κανει jeil, πριν κανα μηνα του εκανε αναβαθμηση στην 3.1.3 και χτες χρησιμοποιωντας αυτο http://www.felixbruns.de/iPod/firmware/ και με οδηγο αυτο

εκανε downgrade στην 3.1.2 .

Ερωτηση:Αυτη η μεθοδος απαιτει να εχεις κρατησει στο cydia την 3.1.2 η ειναι διαφορετικη. Εμενα που εχω 3gs και στο cydia εχω μονο την 3.1.3 αν καποια στιγμη

χρειαστει να κανω restore θα μπορεσω να κανω downgrade στην 3.1.2 με την παραπανω μεθοδο;Αυτη τη στιγμη ειμαι jeil με την 3.1.2. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρος ότι έκανε restore στην 3.1.2 και όχι στην 3.1.3;

 

Αφου εκανα και jailbreak υπαρχει ολοκληρος οδηγος γιαυτο γινεται...Αρκει στο cydia na s γραφει 3.1.2 the device has SHSHs on file

Link to comment
Share on other sites

Αφου εκανα και jailbreak υπαρχει ολοκληρος οδηγος γιαυτο γινεται...Αρκει στο cydia na s γραφει 3.1.2 the device has SHSHs on file

 

εαν εχει κρατημενα τα ecid αρχεια απο cydia.. μπορει να κανει downgrade.. το ιδιο ισχυει και για iphone 3gs.. με παλια bootrom.. :)

Link to comment
Share on other sites

... με παλια bootrom... :)

και με τη νεα bootrom γινεται απλα με το γνωστο προβλημα του bootαρισματος

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

αν θελω να κανω format στην συσκευη πως θα το κανω? μετα θα μπορεσω να ξανακανω jb εχω την 3.1.2 αλλα καινουριa bootrom! ευχαριστω!

 

Κάνοντας restore μέσω του itunes.

Mην το κάνεις γιατί μετά δεν θα μπορείς να κάνεις jb..

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

νομίζω υπάρχει και ο τρόπος του Reset μέσα από τα Settings της συσκευής:rolleyes:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

και με τη νεα bootrom γινεται απλα με το γνωστο προβλημα του bootαρισματος

 

φιλε να σε ρωτησω κτ? μπορεις να μου πεις τι πρεπει να κανεις δλδ καθε φορα? παιρνει πολλη ωρα αυτη η διαδικασια?

βασικα ρωταω για να δω αν αξιζει καθε φορα να κανω αυτο το πραγμα (τουλαχιστον μεχρι να βγει το μονιμο jb για την 3.1.3) γτ θελω πολυ να ειναι jb το iphone μου (το οποιο θα αποκτησω σε λιγες μερες :D:D:D κ λογικα θα ειναι σε 3.1.3). Σ'ευχαριστω προκαταβολικα..

Link to comment
Share on other sites

φιλε να σε ρωτησω κτ? μπορεις να μου πεις τι πρεπει να κανεις δλδ καθε φορα? παιρνει πολλη ωρα αυτη η διαδικασια?

βασικα ρωταω για να δω αν αξιζει καθε φορα να κανω αυτο το πραγμα (τουλαχιστον μεχρι να βγει το μονιμο jb για την 3.1.3) γτ θελω πολυ να ειναι jb το iphone μου (το οποιο θα αποκτησω σε λιγες μερες :D:D:D κ λογικα θα ειναι σε 3.1.3). Σ'ευχαριστω προκαταβολικα..

αν το πάρεις καινούριο με 3.1.3 έκδοση λογισμικού τότε δεν θα μπορέσεις να το κάνεις με κανέναν τρόπο jailbreak.

αυτό που αναφέρουμε εδώ για παλιά και νέα bootrom εννοούμε ότι οι παρτίδες των iphone με την έκδοση λογισμικού 3.1.2 που έχουν εβδομάδα παραγωγής μέχρι και την 40η(παλιά bootrom) μπορούν να κάνουν jailbreak χωρίς να έχουν στο μυαλό τους αν θα κλείσει από μπαταρία ή αν θα κολλήσει. από την 41η εβδομάδα μέχρι την εβδομάδα που σταμάτησε να βγαίνει η 3.1.2(νέα bootrom) ναι μεν μπορούν να κάνουν jailbreak όπως και οι παραπάνω και να απολαμβάνουν ό,τι ακριβώς και οι παραπάνω αλλά υπάρχει ένα θέμα σε περίπτωση που κλείσει από μπαταρία ή φάει κανένα σκάλωμα και χρειαστεί επανεκκίνηση. τότε, λοιπόν, θα πρέπει να είσαι κοντά σε κάποιον υπολογιστή για να τρέξεις ένα πρόγραμμα που στην ουσία είναι το ίδιο με αυτό που το έκανες jailbreak(αν το έκανες) ώστε να το ξεκλειδώσεις πάλι.

συνεπώς, όσοι είναι με τη νέα bootrom ή κάνουν jailbreak και προσέχουν με το θέμα της μπαταρίας ή το κρατάνε "μαμά" μέχρι να βγει ένα "μόνιμο" jailbreak για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

αν το πάρεις καινούριο με 3.1.3 έκδοση λογισμικού τότε δεν θα μπορέσεις να το κάνεις με κανέναν τρόπο jailbreak.

αυτό που αναφέρουμε εδώ για παλιά και νέα bootrom εννοούμε ότι οι παρτίδες των iphone με την έκδοση λογισμικού 3.1.2 που έχουν εβδομάδα παραγωγής μέχρι και την 40η(παλιά bootrom) μπορούν να κάνουν jailbreak χωρίς να έχουν στο μυαλό τους αν θα κλείσει από μπαταρία ή αν θα κολλήσει. από την 41η εβδομάδα μέχρι την εβδομάδα που σταμάτησε να βγαίνει η 3.1.2(νέα bootrom) ναι μεν μπορούν να κάνουν jailbreak όπως και οι παραπάνω και να απολαμβάνουν ό,τι ακριβώς και οι παραπάνω αλλά υπάρχει ένα θέμα σε περίπτωση που κλείσει από μπαταρία ή φάει κανένα σκάλωμα και χρειαστεί επανεκκίνηση. τότε, λοιπόν, θα πρέπει να είσαι κοντά σε κάποιον υπολογιστή για να τρέξεις ένα πρόγραμμα που στην ουσία είναι το ίδιο με αυτό που το έκανες jailbreak(αν το έκανες) ώστε να το ξεκλειδώσεις πάλι.

συνεπώς, όσοι είναι με τη νέα bootrom ή κάνουν jailbreak και προσέχουν με το θέμα της μπαταρίας ή το κρατάνε "μαμά" μέχρι να βγει ένα "μόνιμο" jailbreak για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

 

Υπομονη δλδ εε? Δεν πειραζει ας το παρω εγω κ βλεπουμε.

Ευχαριστω κ παλι που με βοηθησες να ξεμπερδεψω λιγο τα πραγματα στο μυαλο μου, γτ εχω διαβασει πολλα threads τις τελευταιες μερες κ εχω ψιλοχασει τη μπαλα..

 

 

 

αα τωρα που το θυμηθηκα.

κ αυτος ο οδηγος για ποια ακριβως μοντελα ειναι?

http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=5432

Edited by agpol07
Link to comment
Share on other sites

Υπομονη δλδ εε? Δεν πειραζει ας το παρω εγω κ βλεπουμε.

Ευχαριστω κ παλι που με βοηθησες να ξεμπερδεψω λιγο τα πραγματα στο μυαλο μου, γτ εχω διαβασει πολλα threads τις τελευταιες μερες κ εχω ψιλοχασει τη μπαλα..

 

 

 

αα τωρα που το θυμηθηκα.

κ αυτος ο οδηγος για ποια ακριβως μοντελα ειναι?

http://www.iclarified.com/entry/index.php?enid=5432

μόνο υπομονή μπορούμε να κάνουμε προς το παρόν:rolleyes:

 

 

 

αυτό είναι οδηγός για να κάνεις jailbreak στην 3.1.3 αλλά μόνο αν είσαι κάτοχος Mac και εκτός από αυτό, δεν ξέρουμε αν υπάρχει το πρόβλημα του bootαρίσματος που λέγαμε παραπάνω;)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

μόνο υπομονή μπορούμε να κάνουμε προς το παρόν:rolleyes:

 

 

 

αυτό είναι οδηγός για να κάνεις jailbreak στην 3.1.3 αλλά μόνο αν είσαι κάτοχος Mac και εκτός από αυτό, δεν ξέρουμε αν υπάρχει το πρόβλημα του bootαρίσματος που λέγαμε παραπάνω;)

 

 

Και συμπληρώνω ότι αυτή η μέθοδος είναι για τις συσκευές με την παλιά bootrom..

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

μόνο υπομονή μπορούμε να κάνουμε προς το παρόν:rolleyes:

 

 

 

αυτό είναι οδηγός για να κάνεις jailbreak στην 3.1.3 αλλά μόνο αν είσαι κάτοχος Mac και εκτός από αυτό, δεν ξέρουμε αν υπάρχει το πρόβλημα του bootαρίσματος που λέγαμε παραπάνω;)

 

Ναι, επειδη εχω Mac γι'αυτο σε ρωταω..

Τελος παντων μη σε ζαλιζω κ σενα τωρα. Κατσε να το πιασω στα χερια μου κ θα δει αυτο... εχει να πεσει τρελο λιωσιμο!!!

:thanks:

 

@avid

ναι εε? μλκια. τεσπα.. υπομονη.

Edited by agpol07
Link to comment
Share on other sites

σύμφωνα με τον χρήστη avid δεν θα γίνεται στο δικό σου λόγω καινούριας bootrom.:O

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Και συμπληρώνω ότι αυτή η μέθοδος είναι για τις συσκευές με την παλιά bootrom..

Εγω που εχω Mac και 3GS στην 3.1.3 με παλια bootrom αλλα δεν εχω κρατημενα τα αρχεια SHSH απο Cydia, Μπορω τελικα να κανω jailbreak ή οχι? Γιατι απο την μια διαβαζω οτι μπορω και απο την αλλη οτι δεν μπορω αν δεν ειχα επι 3.1.2 κρατησει τα SHSH αρχεια μεσω cydia.

 

Τελικα τι ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω Mac και 3GS στην 3.1.3 με παλια bootrom αλλα δεν εχω κρατημενα τα αρχεια SHSH απο Cydia, Μπορω τελικα να κανω jailbreak ή οχι? Γιατι απο την μια διαβαζω οτι μπορω και απο την αλλη οτι δεν μπορω αν δεν ειχα επι 3.1.2 κρατησει τα SHSH αρχεια μεσω cydia.

 

Τελικα τι ισχυει?

έτσι όπως μας τα λες τώρα, μπορείς να κάνεις κανονικά jailbreak.

τα SHSH από Cydia που αναφέρεις είναι εάν θέλει κάποιος με νέα bootrom να κάνει downgrade από την 3.1.3 στην 3.1.2 για να κάνουν jailbreak επειδή τρόπος για jailbreak στην 3.1.3 με νέα bootrom ΔΕΝ υπάρχει;)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εχω Mac και 3GS στην 3.1.3 με παλια bootrom αλλα δεν εχω κρατημενα τα αρχεια SHSH απο Cydia, Μπορω τελικα να κανω jailbreak ή οχι? Γιατι απο την μια διαβαζω οτι μπορω και απο την αλλη οτι δεν μπορω αν δεν ειχα επι 3.1.2 κρατησει τα SHSH αρχεια μεσω cydia.

 

Τελικα τι ισχυει?

 

Σύμφωνα με αυτόν τον οδηγό μπορείς, πάντα βέβαια με δική σου ευθύνη..

 

Έκανα της προάλλες σε ένα iPod 2G και σε ένα 3GS με παλιά bootrom..:)

Αν για κάποιο λόγο δεν θέλει, μπορείς και με το redsn0w 0.9.4. Και αφού είσαι ήδη σε 3.1.3 σου συνιστώ να το κάνεις με το redsn0w 0.9.4.

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτόν τον οδηγό μπορείς, πάντα βέβαια με δική σου ευθύνη..

 

Έκανα της προάλλες σε ένα iPod 2G και σε ένα 3GS με παλιά bootrom..:)

Αν για κάποιο λόγο δεν θέλει, μπορείς και με το redsn0w 0.9.4. Και αφού είσαι ήδη σε 3.1.3 σου συνιστώ να το κάνεις με το redsn0w 0.9.4.

 

Δεν γίνεται jailbreak στην 3.1.3 με τον συγκεκριμένο οδηγό και αφού δεν υπάρχει δυνατότητα downgrade στην 3.1.2. Από την στιγμή που το κινητό έχει περασμένη την εργοστασιακή 3.1.3 και δεν έχει κρατήσει τα shsh files της 3.1.2 για να μπορεί να κάνει downgrade δεν μπορεί να κάνει jailbreak με το pwnage tool 3.1.5 το οποίο προϋποθέτει το κινητό να βρίσκεται στην έκδοση 3.1.2 και κάτω και να έχει την παλιά bootrom. Παραθέτω για ακόμη μία φορά την επίσημη ανακοίνωση της dev-team.

 

If you have an iPhone 3GS: PwnageTool works if you’re currently at version 3.1.2 or below (down to 3.0) and if you know you have a old bootrom. You don’t need to be already jailbroken — PwnageTool will ask you if you’re jailbroken after you’ve created the IPSW. Don’t use PwnageTool unless you know for sure you have an old bootrom (if you’re not sure, assume the worst and don’t use it). Don’t use PwnageTool on the iPhone 3GS if you’re at 3.1.3, it just won’t work. Downgrade to 3.1.2 using the methods described here. If you can’t downgrade because you don’t have your 3GS 3.1.2 hashes on file with Cydia, you’ll need to sit out the 3.1.3 jailbreak.

 

Σπύρο έκανες jailbreak ένα 3gs ενώ βρισκόταν στην εργοστασιακή 3.1.3? Εάν ισχύει κάτι τέτοιο τότε πολύ απλά η dev-team δεν ξέρει τι λέει... πράμα που πολύ αμφιβάλλω...

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται jailbreak στην 3.1.3 με τον συγκεκριμένο οδηγό και αφού δεν υπάρχει δυνατότητα downgrade στην 3.1.2. Από την στιγμή που το κινητό έχει περασμένη την εργοστασιακή 3.1.3 και δεν έχει κρατήσει τα shsh files της 3.1.2 για να μπορεί να κάνει downgrade δεν μπορεί να κάνει jailbreak με το pwnage tool 3.1.5 το οποίο προϋποθέτει το κινητό να βρίσκεται στην έκδοση 3.1.2 και κάτω και να έχει την παλιά bootrom. Παραθέτω για ακόμη μία φορά την επίσημη ανακοίνωση της dev-team.

 

 

 

Σπύρο έκανες jailbreak ένα 3gs ενώ βρισκόταν στην εργοστασιακή 3.1.3? Εάν ισχύει κάτι τέτοιο τότε πολύ απλά η dev-team δεν ξέρει τι λέει... πράμα που πολύ αμφιβάλλω...

 

Όχι και γιαυτό είπα να κάνει με το Redsnow. Δεν το διευκρίνισα σωστά όταν είπα (αν δεν θέλει για κάποιο λόγο) με το redsnow το έκανα..

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Jailbreak στην 3.1.3 εργοστασιακή, σε iPhone 3GS με το Redsnow???

 

δηλαδή πριν το jb είχε την 3.1.3 πάνω;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...