Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ετσι ακριβώς κάνω την διαδικασία. Δεν καταλαβαίνω γιατί μου κολάει σε recovery mode... Μήπως πρέπει να το αφήσω για αρκετή ώρα στην φάση αυτή;

 

Εγώ το έβαλα στο iTunes, έκανα update σε 3.1.2 , έτρεξα το Blackra1n.exe και όλα έγιναν γρήγορα και απλά. Δεν μπορώ να φανταστώ τι δεν πάει καλά σε σένα

iPhone 4 32GB Black iOS 4.0.2 - iPhone 3GS 32GB Black iOS 4.0.1 // MacBookPro 15.4'' - 2.80 GHz

"Μόνη ξανά δεν θα σ' αφήσω, να μη μ' αφίσεις μόνο ποτέ" ...είπα κάποτε...

Κώστας @ Εξάρχεια & Αγ. Δημήτριος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eγώ έχω το 3G έβαλα την έκδοση 3.1.2 και κατάφερα να περάσω μια χαρά το jailbreak...

Το θέμα είναι ότι ο geohot δεν έκανε κάποιο λάθος μια χαρά κάνει και τρέχει και σε Windows 7 (εγώ το έκανα στα Windows 7 Ultimate 64bit)

 

Απλά πρέπει να βρείτε τον συνδιασμό όταν το τρέξετε κάντε το εξής και λογικά θα λειτουργίσει κατά 80%

 

Τρέξτε το blackra1n

αμέσως μόλις δείτε ότι το κινητό κάνει restart πατήστε 6 δευτερόλεπτα το Sleep Button (είναι το OFF/ON του iPhone) μετα μόλις εμφανιστεί το μήλο μετά από 1-2 δευτερόλεπτα πατήστε το Home Button (το κεντρικό κουμπάκι που βρίσκεται κάτω από την οθόνη αφής) για 15-20 δευτερόλεπτα ακριβώς, θα δείτε ότι λέει Recovery Mode δηλαδή ότι πρέπει να το συνδέσετε με το iTunes αλλά αν συνεχίσετε λίγα δευτερόλεπτα και δεν αφήσετε το Home Button θα εμφανιστεί μετά από λιγο μια φωτογραφία του geohot.....!! :P

 

Βεβαιωθείτε ότι το iTunes είναι κλειστό και κλείστε κυρίως το itunes.exe και

ituneshelper.exe

 

Καλή τύχη και ελπίζω να δούλεψε

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ και απο εμένα κατάφερα να πάω στην 3.0 με redsnOw αλλά τελικά την διαφορά την έκανα τα Vista, απο XP ήταν αδύνατον να τα καταφέρω, αντίθετα με Vista χρειάστηκα μόνο 5 λεπτά και τον οδηγό βέβαια.

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έβαλα στο iTunes, έκανα update σε 3.1.2 , έτρεξα το Blackra1n.exe και όλα έγιναν γρήγορα και απλά. Δεν μπορώ να φανταστώ τι δεν πάει καλά σε σένα

Mα σύμφωνα με τον Geohot η διαδικασία πρέπει να κρατάει 30". Εδώ βλέπω κόλλημα... και δεν φαίνεται να είμαι ο μόνος που έχω το πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

θελω μια μικρη επεξηγιση,στο 3gs εχω την 3,1(7c144) εκδοση.για να το κανω j/b με τον οδηγο του Περικλη πρεπει πρωτα να αναβαθμισω σε 3,12 και μετα να το κανω?

το κινητο το εχω σχεδον 10 μερες και δεν εχω κανει αλλη φορα j/b.

συγνωμη αν σας κουρασα,αλλα ειμαι πρωταρης με το i-phone και οσο και αν εψαξα δεν μπορεσα να καταλαβω.

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια μηπως εχετε και εσεις το ιδιο προβλημα με μενα?δηλαδη με to jailbrake το πιτσιρικα με το cydia σας την περασε την εφαρμογη που κατεβαζεισ κατευτειαν απο το κινητο απο το appulo?
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια μηπως εχετε και εσεις το ιδιο προβλημα με μενα?δηλαδη με to jailbrake το πιτσιρικα με το cydia σας την περασε την εφαρμογη που κατεβαζεισ κατευτειαν απο το κινητο απο το appulo?

 

1) Η Διάρκεια της μπαταρίας είναι πολυ ok, είτε με jailbreak είτε χωρίς το ίδιο είναι..

 

2) Θα σου εγκατασταθεί ένα εικονίδιο μέσα από αυτό θα βάλεις το Cydia,

το instalous είναι μια εφαρμογή που θα την βρείς σε ένα repository και θα μπορέσεις μέσω αυτού να κατεβάζεις εφαρμογές από το appulo..

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς κάνω την διαδικασία. Δεν καταλαβαίνω γιατί μου κολάει σε recovery mode... Μήπως πρέπει να το αφήσω για αρκετή ώρα στην φάση αυτή;

 

Κάνε restore από iTunes (αναγκατστηκά θα σου ξαναπεράσει την 3.1.2) και δοκίμασε πάλι από την αρχή. Αλλιώς το μόνο που μπορώ να σκεφτώ μετά είναι να δοκιμάσεις με άλλο καλώδιο ή σε άλλο υπολογιστή.. Ααα και εννοείται πως γίνεται j/b η 3.1.2!!

Link to comment
Share on other sites

θελω μια μικρη επεξηγιση,στο 3gs εχω την 3,1(7c144) εκδοση.για να το κανω j/b με τον οδηγο του Περικλη πρεπει πρωτα να αναβαθμισω σε 3,12 και μετα να το κανω?

το κινητο το εχω σχεδον 10 μερες και δεν εχω κανει αλλη φορα j/b.

συγνωμη αν σας κουρασα,αλλα ειμαι πρωταρης με το i-phone και οσο και αν εψαξα δεν μπορεσα να καταλαβω.

ευχαριστω πολυ.

 

Ναι, από την στιγμή που δεν είχες JB στην 3.1, τότε αναβαθμίζεις κανονικά μέσω iTunes στην 3.1.2 και μετά τρέχεις το blackra1n.exe και το κάνει όλο μόνο του! Εσύ δεν κάνεις τίποτα.

 

 

Να ρωτήσω τώρα κάτι άλλο εγώ....

 

Είχα 3.1 ΟΤΒ, έκανα JB σε 3.1.2 και όλα μια χαρά.

Αν τώρα θελήσω να κάνω ένα HardReset και να τα ξανακάνω από την αρχή, θα πρέπει να πατήσω Restore στο iTunes όταν θα το συνδέσω, και μετά θα επαναφέρω το Backup ή θα πρέπει να το κάνω Set Up as new phone? Και αν το κάνω set up as new phone, οποιοδήποτε backup θα πρέπει να το κάνω με 3rd party application, σωστά?

Και τελευταία ερώτηση, τις εφαρμογές που έχω κατεβασμένες και αγορασμένες από το AppStore και από άλλες πηγές(λέγε με «μαγαζάκι»;)), θα μπορέσω κανονικά να τις ξαναφέρω πίσω στο iPhone πριν ή μετά το JB;;;

Link to comment
Share on other sites

θελω μια μικρη επεξηγιση,στο 3gs εχω την 3,1(7c144) εκδοση.για να το κανω j/b με τον οδηγο του Περικλη πρεπει πρωτα να αναβαθμισω σε 3,12 και μετα να το κανω?

το κινητο το εχω σχεδον 10 μερες και δεν εχω κανει αλλη φορα j/b.

συγνωμη αν σας κουρασα,αλλα ειμαι πρωταρης με το i-phone και οσο και αν εψαξα δεν μπορεσα να καταλαβω.

ευχαριστω πολυ.

Αν δεν κάνω λάθος δεν είναι υποχρεωτικό αλλά γιατί να μην έχεις την τελευταία έκδοση αφού μπορείς?? Θα σε ρωτούσα αν το έχεις πάρει απο Ελλάδα και τέτοια για να σου εξηγούσα τι παίζει με το unlock άλλα έτσι και αλλιώς δεν έχει σημασία εφόσον είσαι σε 3.1 OTB..

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ολοι εσεις που εχετε κανει το jailbreak με blackra1n, η διαρκεια της μπαταριας ειναι οκ;

 

Μέχρι στιγμής νομίζω οτι είναι κ καλύτερα απο την 3.0 που ήμουν προηγουμένως! Αλλά ουσιαστικά σήμερα είναι η πρώτη μέρα κανονικής χρήσης...θα δείξει!

 

βρε παιδια μηπως εχετε και εσεις το ιδιο προβλημα με μενα?δηλαδη με to jailbrake το πιτσιρικα με το cydia σας την περασε την εφαρμογη που κατεβαζεισ κατευτειαν απο το κινητο απο το appulo?

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς :wacko:

----------------

Now playing on iTunes: Amorphis - Shaman

via FoxyTunes

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω τώρα κάτι άλλο εγώ....

 

Είχα 3.1 ΟΤΒ, έκανα JB σε 3.1.2 και όλα μια χαρά.

Αν τώρα θελήσω να κάνω ένα HardReset και να τα ξανακάνω από την αρχή, θα πρέπει να πατήσω Restore στο iTunes όταν θα το συνδέσω, και μετά θα επαναφέρω το Backup ή θα πρέπει να το κάνω Set Up as new phone? Και αν το κάνω set up as new phone, οποιοδήποτε backup θα πρέπει να το κάνω με 3rd party application, σωστά?

Και τελευταία ερώτηση, τις εφαρμογές που έχω κατεβασμένες και αγορασμένες από το AppStore και από άλλες πηγές(λέγε με «μαγαζάκι»;)), θα μπορέσω κανονικά να τις ξαναφέρω πίσω στο iPhone πριν ή μετά το JB;;;

Από τη στιγμή που έχεις jailbreak το καλύτερο είναι να κάνεις πάντα set up as new phone αφού κάνεις το restore (και άρα χάσεις το JB). Με το που το κάνεις και ΠΡΙΝ περάσεις οτιδήποτε άλλο θα πας να κάνεις το jailbreak. Θα βάλεις cydia και appsync. Θα συνδέσεις με το itunes και θα του δώσεις να σου συγχρονίσει μόνο μια δωρεάν εφαρμογή. Με το που το κάνει δώσε να σου συγχρονίσει όλες τις υπόλοιπες οι οποίες προφανώς θα είναι κρατημένες στο "applications" του itunes και θα είσαι εντάξει.

 

Προσοχή όμως. Restore κάνουμε τώρα άφοβα γιατί δεν υπάρχει καινούριο FW. Αν βγει καινούριο και μας υποχρεώνει να πάμε στο νέο FW για το οποίο πιθανόν να μην έχει βγει ακόμα JB, πρέπει να κάνεις restore είτε με το pwnage tool περνώντας κάποιο custom ipsw για την 3.1.2 ή να έχεις σωσμένο το 3.1 ECID για να μπορείς να κάνεις το downgrade.

 

Τώρα για backup...

 

Μπορείς να κάνεις backup τα του cydia με κάποια cydia εφαρμογή όπως το pkgbackup για παράδειγμα.

 

Μπορείς να κάνεις backup τα camera roll, sms, call history, safari bookmarks, notes, κλπ με το Iphone Backup Utility (είναι pc πρόγραμμα)

 

Και τέλος, μπορείς να κάνεις backup τα settings των κανονικών εφαρμογών με κάποιο πρόγραμμα όπως το Appbackup αν και δεν είναι μεγάλη ανάγκη εκτός αν θέλεις να κρατήσεις settings, login info ή saves από παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, από την στιγμή που δεν είχες JB στην 3.1, τότε αναβαθμίζεις κανονικά μέσω iTunes στην 3.1.2 και μετά τρέχεις το blackra1n.exe και το κάνει όλο μόνο του! Εσύ δεν κάνεις τίποτα.

 

 

Να ρωτήσω τώρα κάτι άλλο εγώ....

 

Είχα 3.1 ΟΤΒ, έκανα JB σε 3.1.2 και όλα μια χαρά.

Αν τώρα θελήσω να κάνω ένα HardReset και να τα ξανακάνω από την αρχή, θα πρέπει να πατήσω Restore στο iTunes όταν θα το συνδέσω, και μετά θα επαναφέρω το Backup ή θα πρέπει να το κάνω Set Up as new phone? Και αν το κάνω set up as new phone, οποιοδήποτε backup θα πρέπει να το κάνω με 3rd party application, σωστά?

Και τελευταία ερώτηση, τις εφαρμογές που έχω κατεβασμένες και αγορασμένες από το AppStore και από άλλες πηγές(λέγε με «μαγαζάκι»;)), θα μπορέσω κανονικά να τις ξαναφέρω πίσω στο iPhone πριν ή μετά το JB;;;

Αφού όλα μια χαρά γιατί να θες να κάνεις HardReset??

Τεσπά εφόσον η τελευταία επίσημη έκδοση από την apple είναι η 3.1.2 και δεν έχει αλλάξει κάτι ναι μπορείς να κάνεις Restore πατώντας το κουμπί από το iTunes. Αλλιώς αν έχεις πρόσβαση σε κάποιο mac φτιάχνεις μία custom .ipsw με το PwnageTool 3.1.4 και κάνεις restore σε αυτήν (πάλι μέσω iTunes πατώντας Shift+Restore) και όχι στην εργοστασιακή της apple.

Τώρα αν το κάνεις setup as new δεν θα έχει τπτ μέσα. Θα είναι όπως όταν το πήρες. Αν κάνεις restore κάποιο backup που έχεις απο το ITunes τότε αυτό θα σου περάσει επαφές (καλό είναι να τις έχεις συγχρονισμένες και με το Outlook σου!!), μηνύματα και όλα τα κλασσικά περί ρυθμίσεων και τέτοια + τις επίσημες εφαρμογές σου που έχεις αγοράσει από AppStore. Όλα τα άλλα πρέπει να τα ξαναπεράσεις ή να τα έχεις πάρει backup με κάποια 3rd party εφαρμογή που κάνει αυτή την δουλειά, και αφού το κάνεις πάλι j/b να περάσεις μετά και αυτο το backup.

Link to comment
Share on other sites

soom και Bu88l3 σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση,εκανα αναβαθμιση και μετα τον οδηγο του Περικλη,μεσα σε 3 λεπτακια η συσκευη ηταν ετοιμη.
Link to comment
Share on other sites

Carpe & Bu88l3 να σας ευχαριστήσω και εγώ με την σειρά μου!

 

Θα ήθελα να ξέρω για να μπορώ να πειραματιστώ λίγο πιο άνετα και γιατί μου κάνει κάτι περίεργα το Think Different theme που έχω περάσει....

 

Και εκτός αυτών, απλά για να μπορώ να το κάνω πιο άνετα!

 

Προς το παρόν δεν έχω πρόσβαση σε Mac.. Αλλά ευελπιστώ να αποκτήσω σύντομα!:rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

Carpe & Bu88l3 Θα ήθελα να ξέρω για να μπορώ να πειραματιστώ λίγο πιο άνετα και γιατί μου κάνει κάτι περίεργα το Think Different theme που έχω περάσει....

Άλεξ τα περίεργα τα κάνεις εσύ. Όχι το theme. Trust me :lol:.

Link to comment
Share on other sites

Άλεξ τα περίεργα τα κάνεις εσύ. Όχι το theme. Trust me :lol:.

 

:lol::lol:

Θα σου πω περισσότερα ιδιαιτέρως, μην βγούμε εκτός εδώ.. Κρίμα είναι! :)

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι μερικές εφαρμογές μετά το j/b με το blackra1n δεν τρέχουν, δλδ τις ανοίγουμε και στο καπάκι κλείνουν! πχ το mobileterminal, το *****oulous, το stereo cam και αν ψάξω θα βρω και άλλες! έχει κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα? έχω 3GS 16GB 3.1.2 και j/b με το blackra1n.
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι μερικές εφαρμογές μετά το j/b με το blackra1n δεν τρέχουν, δλδ τις ανοίγουμε και στο καπάκι κλείνουν! πχ το mobileterminal, το *****oulous, το stereo cam και αν ψάξω θα βρω και άλλες! έχει κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα? έχω 3GS 16GB 3.1.2 και j/b με το blackra1n.

Δοκίμασε να αλλάξεις τα permissions αυτών των εφαρμογών σε 0755 με ssh.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα πως να κάνω αυτό που λες! μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο? φαντάζομαι εννοείς με το WinSCP αλλά που πάω? πως θα βρω τις εφαρμογές αυτές? και πως αλλάζω τα permissions?
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα πως να κάνω αυτό που λες! μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο? φαντάζομαι εννοείς με το WinSCP αλλά που πάω? πως θα βρω τις εφαρμογές αυτές? και πως αλλάζω τα permissions?

Με WinSCP όπως λες πας /var/stash/Applications.xxxx/ και εκεί θα βρεις τους φακέλους με τα προγράμματα του cydia. Αρχικά πας στο φάκελο του κάθε προγράμματος, κάνεις δεξί κλικ για να δεις τα properties και στο νούμερο κάτω από τα permissions γράφεις 0755 αλλάζοντας το νούμερο που υπάρχει εκεί (συνήθως 0644).

 

Μετά μπαίνεις και στο φάκελο του κάθε προγράμματος και πας στο αρχείο με την κατάληξη .app ή αν δε βλέπεις καταλήξεις θα είναι αυτό με το όνομα της εφαρμογής χωρίς κατάληξη και κάνεις το ίδιο.

 

Βασικά ξεκίνα από το δεύτερο. Και αν δε δουλεύουν πάλι κάν' το και στο φάκελο μετά.

Link to comment
Share on other sites

ok thanks a lot!!! θα δοκιμάσω και θα πω αν πέτυχε και αν έχουν και άλλοι παρόμοια προβλήματα να κάνουν το ίδιο!

Δυστυχώς δεν φταίει αυτό που λες! στο mobileterminal ήδη έχει τα σωστά permissions και για το ck***oulous που το έκανα και πάλι δεν παίζει! :((((((

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...