Jump to content

[Επίσημο] Nokia E72


Werra
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κανένας αν υπάρχει πουθενά στο νετ κάποια εικόνα Ε72 με Ελληνικό πληκτρολόγιο για να το συγκρίνω με το Αγγλικό; Ψάχνω παντού αλλά τίποτα. Έχει κανένας από το forum κάποιο screenshot να ανεβάσει?

http://img40.imagefra.me/img/img40/6/4/25/anduan/f_efm_e609a7c.jpg

 

http://img38.imagefra.me/img/img38/6/4/25/anduan/f_ehm_6ea5d41.jpg

 

http://img40.imagefra.me/img/img40/6/4/25/anduan/f_eim_c3d9e47.jpg:ninja:

Edited by anduan
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πάντως δεν ξέρω ποιά τα αρνητικά του όλου θέματος της παραεισαγωγής πέραν του πληκτρολογίου (που προσωπικά δεν είναι θέμα) και του αν κερδίζουν περισσότερα λεφτά αυτοί που τα εισάγουν και εφοσον καλύπτονται απο εγγύηση και δεν χάνεις τα ελληνικά μετά απο αναβάθμιση λογισμικού. τι άλλο αρνητικό μπορεί να υπάρχει? γνωρίζει κάποιος? Edited by pReHiStoRik
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν ξέρω ποιά τα αρνητικά του όλου θέματος της παραεισαγωγής πέραν του πληκτρολογίου (που προσωπικά δεν είναι θέμα) και του αν κερδίζουν περισσότερα λεφτά αυτοί που τα εισάγουν και εφοσον καλύπτονται απο εγγύηση και δεν χάνεις τα ελληνικά μετά απο αναβάθμιση λογισμικού. τι άλλο αρνητικό μπορεί να υπάρχει? γνωρίζει κάποιος?

Νομικό είναι το θέμα νομίζω. Δεν έχει σχέση με τη συσκευή αυτή καθ΄ αυτή ή την ποιότητά της.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα περιμένεις μέχρι να σου βγάλει αναβάθμιση. Κάθε αναβάθμισει που βγαίνει για ένα κινητό γίνεται σταδιακά ανάλογα με το product code. Ας πούμε αργότερα γίνεται ένα κιν απο την vodafone από ένα άλλο νόκια. Πιθανώς είσαι σε μια τέτοια περίπτωση.

 

[ΓΚΡΙΝΙΑ ΟΝ] Πολύ το καθυστερεί η voda όμως...έχουμε ακόμα την 21 έκδοση του Οκτωβρίου και ούτε την 22 δεν έχει ακόμα εγκρίνει...μας βλέπω να περνάμε την 31 σε κανα χρόνο...[ΓΚΡΙΝΙΑ OFF] :O:O:O

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω σε ξένα boards με την αναβάθμιση του firmware λύθηκε και το πρόβλημα του Garmin στο E72. Ας μας το επιβεβαιώσει κάποιος φίλος αν το έχει δοκιμάσει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Εχθές παρέλαβα το Ε72 σαν αντικατάσταση του Ε71 που κατέστρεψα!

2 Παρατηρήσεις έχω να κάνω. Πρώτον σαν ποιότητα κατασκευής σε σχέση με το Ε71 είναι μέρα νύχτα (ειδικά το πίσω καπάκι το οποίο παίζει!)

Δεύτερον αφού του έκανα αναβάθμισή με το τελευταίο firmware εγκατέστησα το προσωπικό μου email (GMAIL) Παρατήρησα ότι για να ελέγχει τα email κάθε 10 λεπτά πρέπει να συνδέεται στο Internet συνεχώς. Είναι φυσιολογικό αυτό? Στο Ε71 έκανε την σύνδεση και έλεγχε και μετά αποσύνδεση.

Ξέρει κανείς τίποτα γι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μπορεις να το ρυθμίσεις εσύ αυτό για να μην συνδεεται μόνο του.Εχουν γραφτεί πολλά για αυτο θέμα αρκετές σελίδες πριν.Πήγαινε καταρχήν στον πινακα ελεγχου, μετά ρυθμίσεις,μετά σύνδεση και μετά προορισμοί.Εκεί, στο "διαδίκτυο", πάτα επιλογές και μετά προεπιλεγμένη σύνδεση.Και επέλεξε "ερώτηση μία φορά".Νομίζω έτσι θα λυθεί το πρόβλημα.Αν δεν βρεις λύση, ανέτρεξε σε προηγούμενες σελίδες όπου λέγονται πιο πολλά, πιο αναλυτικά.Η κατασκευή πάντως του κινητού εμένα μου φαίνεται πολύ καλή αν εξαιρέσεις το καπάκι.υπάρχουν πολύ καλές θήκες-καλύματα στο ebay που λύνουν το πρόβλημα αυτό.Σ'εμένα τουλάχιστον.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια σας παρακαλώ! Εδώ και λίγες μέρες το email μου στο κινητό μάλλον δεν συγχρονίζει.Πατάω το πλήκτρο για τα emails και μου εμφανίζει μέχρι 27/4.

Και δεν έχω και τόσα πολλά emails.Ούτε μπορώ να στείλω από το κινητό.Πώς μπορώ να διαγράψω το λογαριασμό email και να τον ξαναφτιάξω ή να διορθώσω το πρόβλημα? Δεν υπάρχει επιλογή διαγραφής στο μενού του λογαριασμού! Ευχαριστώ πολύ!

 

Τελικά τον διέγραψα το λογαριασμό, έφτιαξα καινούριο, αλλά πάλι τίποτα! Μου εμφανίζει μόνο μέχρι 27/4!Help!

Edited by camerakias
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια... Έχω συντονίσει το λογαριασμό μου στο Hotmail χωρίς πρόβλημα... Παίρνω και στέλνω e-mail κανονικά. Πως μπορώ να ρυθμίσω δύο άλλους λογαριασμούς; Έχω τις ρυθμίσεις, διακομιστή εισερχόμενης κι εξερχόμενης αλληλογραφίας, όπως όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης... Ευχαριστώ...
Υγεία να έχουμε και προχωράμε...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια σας παρακαλώ! Εδώ και λίγες μέρες το email μου στο κινητό μάλλον δεν συγχρονίζει.Πατάω το πλήκτρο για τα emails και μου εμφανίζει μέχρι 27/4.

Και δεν έχω και τόσα πολλά emails.Ούτε μπορώ να στείλω από το κινητό.Πώς μπορώ να διαγράψω το λογαριασμό email και να τον ξαναφτιάξω ή να διορθώσω το πρόβλημα? Δεν υπάρχει επιλογή διαγραφής στο μενού του λογαριασμού! Ευχαριστώ πολύ!

 

Τελικά τον διέγραψα το λογαριασμό, έφτιαξα καινούριο, αλλά πάλι τίποτα! Μου εμφανίζει μόνο μέχρι 27/4!Help!

 

Δεν αναφέρεις τον τύπο του λογαριασμό σου. Μπορεί να είναι πρόβλημα του παρόχου του email. Αν έχεις gmail με pop σου προτείνω να διαγράψεις το λογαριασμό και να το ξαναφτιάξεις με imap, είναι πολύ καλύτερο.

 

Παιδιά μια βοήθεια... Έχω συντονίσει το λογαριασμό μου στο Hotmail χωρίς πρόβλημα... Παίρνω και στέλνω e-mail κανονικά. Πως μπορώ να ρυθμίσω δύο άλλους λογαριασμούς; Έχω τις ρυθμίσεις, διακομιστή εισερχόμενης κι εξερχόμενης αλληλογραφίας, όπως όνομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης... Ευχαριστώ...

 

Μπορείς να φτιάξεις επιπλέον λογαριασμούς με την επιλογή Email->Νέο γραμματοκιβώτιο. Αν ο λογαριασμός δεν είναι κάποιος από τους προεπιλεγμένους (Ovi, Yahoo, Gmail κλπ.) διάλεξε την επιλογή "Άλλες".

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ αλλά νομίζω τα κατάφερα.Εφτιαξα καινούριο hotmail από το nokia messaging στο ιντερνετ.Ελπίζω να μην έχει χρεώσεις κλπ. Τώρα πάντως λειτουργεί κανονικά.Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

παιδειά μπορεί κάποιος σας παρακαλώ να μου δώσει διεύθυνση για να κατεβάσω το τελευταίο λογισμικό του e-72 (Brown)

ψάχνω για το ελληνικό

επειδή έχω κάποιο αλλο και δεν μπορώ να μπω στο διαδίκτυο και επίσης εχω προβλημα λογο του ότι δεν εχει ελληνική γλώσσα

 

βρήκα τρόπο για να το αλλάξω το λογισμικό χωρίς να αλλαξω το product code αλλα δεν ξέρω καποια διεύθυνση για να το κατεβάσω

Link to comment
Share on other sites

Τελείως ξαφνικά, δεν συνδέεται το Ε72 με το WIFI. Κατά καιρός είχε κάποιες αποσυνδέσεις, αλλά δεν είχα δώσει ιδιαίτερη σημασία. Σήμερα όμως, ούτε σε σελίδες μπαίνει ούτε και κατεβάζει εμαιλ. Εχει τύχει αυτό σε κανέναν; Και δεν είναι ούτε 2 μηνών. Στις σελίδες λέει μη έγκυρο όμονα διακομιστή ενώ στο μειλ κανει προσπάθεια και το κόβει αμέσως.

Πάντως, εμένα το πορτάκι δεν τρίζει και όλα τα υπόλοιπα δουλεύουν τέλεια.

Με σύνδεση Ιντερνετ πάντως και σελίδες ανοίγουν και εμαιλ κατεβάζει.

 

Akυρο τελικά. Δοκίμασα σε άλλο wifi και είδα ότι δεν είχε πρόβλημα. Συνεπώς το πρόβλημα ήταν στον δικό μου ρούτερ που δεν έδινε ΙP. Eγινε ρύθμιση και οκ. Για κάποιους που πιθανόν αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα

Edited by vaggos
Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

πρόσφατα αγόρασα και εγώ το E72 (σε αντικατάσταση του HTC touchII),

εκανα ανω κάτω τις οδηγίες που περικλείονται στο κουτί αλλά δεν έχω καταφέρει να

κάνω το GPS να δουλέψει.

πηγαίνω 'εφαρμογες'->'GPS'->'δεδομένα GPS' και μου γράφει υπολογισμός δεδομένων αλλά δεν κάνει τίποτα, και όταν πηγαίνω 'χάρτες' μέσα από το ovi χάρτες παραμένει στην αναζήτηση. μήπως το GPS δεν ειναι ελεύθερο και πρέπει να πληρώσω για να ενεργοποιηθεί;

 

και δευτερη ερωτηση, τι γίνεται με το email. έκανα τον λογαριασμό μου στο gmail και πέρνει μηνύματα όποτε θέλει και όσα θέλει, και δεν βρισκω που τα αποθηκεύει αφού τα ανοίξω.

 

ελπιζω να μην κούρασα και επειδή ξέρω οτι αυτά είδη μπορεί να έχουν υποθεί, ας με παραπέμψει όποιος ξέρει κάτι. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το GPS της Nokia είναι assistent GPS που σημαίνει ότι για να βρει το σήμα του πρέπει να συνδεθεί με το δίκτυο. Έχεις ινετρνετ στο κινητό σου? Μήπως είναι ενεργοποιημένο το BluetoothGPS και ψάχνει να βρει τη συσκευή? Ψάξτο λίγο και ενημέρωσέ μας. Όσον αφορά το e-mail σου, τα μηνύματα αποθηκεύονται "στα μηνύματα" Δεν ξέρω που ψάχνεις ....:confused:
Link to comment
Share on other sites

Το GPS της Nokia είναι assistent GPS που σημαίνει ότι για να βρει το σήμα του πρέπει να συνδεθεί με το δίκτυο. Έχεις ινετρνετ στο κινητό σου? Μήπως είναι ενεργοποιημένο το BluetoothGPS και ψάχνει να βρει τη συσκευή? Ψάξτο λίγο και ενημέρωσέ μας. Όσον αφορά το e-mail σου, τα μηνύματα αποθηκεύονται "στα μηνύματα" Δεν ξέρω που ψάχνεις ....:confused:

Δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσεις το A-GPS.

Υπάρχει σχετική επιλογή στις ρυθμίσεις.

Χωρίς υποβοήθηση δικτύου, απλά αργεί να κλειδώσει δορυφόρους.

Αλλά μην περιμένετε να βρείτε δορυφόρους μέσα στο σπίτι σας ή σε ένα στενάκι με πολυκατοικίες γύρω γύρω....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βλέπεω στο μητρώο κλήσεων (εισερχ., εξερχ., αναπαντ.) τον ακριβή αριθμό της επαφής? Ρωτάω γιατί απλά εμφανίζει το σηματακι του κινητου τηλεφ. ανεξάρτητα ποιος αριθμός έχει καλέσει.

Αν δεν γίνεται κατι, υπάρχει μηπως καποια εφαρμογή που να κάνει καλύτερη διαχειριση των κλήσεων (για π.χ να εμφανίζει και διάρκεια, να κάνει ομαδοποίηση ανα επαφή,...)??????????????

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=189726

 

Εδώ θα βρείς εφαρμογές για Νόκια...και κάνε αναζήτηση για κάποιον Call Manager.

 

Και μια ερώτηση...πώς γίνεται να ενεργοποιήσω αυτό το animetion sto menu; για κάποιο λόγο απενεργοποιήθηκε.

 

Ευχαριστώ

 

EDIT : Το Βρήκα για όποιον ενδιαφέρεται Μενού - θέματα - Επιλογές -> Εφέ θέματος -> Απενεργοποίηση/Ενεργοποίηση.

Edited by pReHiStoRik
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσεις το A-GPS.

Υπάρχει σχετική επιλογή στις ρυθμίσεις.

Χωρίς υποβοήθηση δικτύου, απλά αργεί να κλειδώσει δορυφόρους.

Αλλά μην περιμένετε να βρείτε δορυφόρους μέσα στο σπίτι σας ή σε ένα στενάκι με πολυκατοικίες γύρω γύρω....

Αν πρόσεξες η ερώτηση στο ποιό πάνω ποστάκι δεν ήταν αν πρέπει να έχει A-GPS ή όχι

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

είμαι ένας περήφανος ιδιοκτήτης ενός Ε72, το οποίο μάλιστα κατάφερα να αποκτήσω δωρεάν (με φορητότητα) :D

 

Λοιπόν, στο θέμα μας, διαπίστωσα ότι ΠΟΛΥ μεγάλο μέρος της κάρτας μνήμης κατέχουν τα αρχεία των χαρτών (2,52GB), τα οποία στην παρούσα περίοδο δεν μου είναι και ιδιαίτερα χρήσιμα.

Επειδή ο συγκεκριμένος χώρος μου είναι απαραίτητος άμεσα αλλά πάλι δε θέλω και να χάσω εντελώς τα συγκεκριμένα αρχεία, θα ήθελα λίγη καθοδήγηση στη διαδικασία δημιουργίας αντιγράφου ασφαλείας των συγκεκριμένων αρχείων, και ασφαλή διαγραφή τους.

 

Τελευταία ερώτηση: μήπως να μην ανησυχώ και τόσο για τα αντίγραφα ασφαλείας επειδή είναι "δωρεάν" η λήψη τους από το επίσημο site της NOKIA, OVI MAPS???

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε φορμάτ την κάρτα και απλά πέρνα του χάρτες που θες μέσω OVI MAPS. Εγώ κράτησα μόνο τον ελληνικό χάρτη.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, στο θέμα μας, διαπίστωσα ότι ΠΟΛΥ μεγάλο μέρος της κάρτας μνήμης κατέχουν τα αρχεία των χαρτών (2,52GB), τα οποία στην παρούσα περίοδο δεν μου είναι και ιδιαίτερα χρήσιμα.

 

Mε το νέο ΟVI, ζητάει από μόνο του να σου σβήσει τους χάρτες, Και στη συνέχεια επιλέγεις εσυ ποιον χάρτη θέλεις να προσθέσεις. Και έτσι αδειάζει σημαντικά η κάρτα μνήμης. Αν την κάνεις φορμάτ, πρέπει να κρατήσεις κάποια αρχεία που έχει.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα.

Είμαι και εγώ κάτοχος του Ε 72 και το τηλέφωνο αν και δεν το επιθυμούσα είναι με λογισμικό της Cosmote.

Αυτό που με απασχολεί είναι πως πατώντας παρατεταμένα το πλήκτρο επαφών δεν μου δημιουργεί καινούρια επαφή όπως γράφει στο βιβλίο χρήσης και όπως θα έπρεπε, απλώς ανοίγει το τηλεφωνικό ευρετήριο. Υπάρχει κάποια λύση? Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Μενου -> Πινακας Ελέγχου -> Ρυθμίσεις -> Γενικές -> Προσωπικές Ρυθμίσεις -> Πληκτ. Ταχ. Επιλ. -> Πληκτρο Επαφών

 

Και εκεί επιλέγεις τι θέλεις να κάνει αμα το πατάς στιγμιαία ή παρατεταμένα.

 

Mε το νέο ΟVI, ζητάει από μόνο του να σου σβήσει τους χάρτες, Και στη συνέχεια επιλέγεις εσυ ποιον χάρτη θέλεις να προσθέσεις. Και έτσι αδειάζει σημαντικά η κάρτα μνήμης. Αν την κάνεις φορμάτ, πρέπει να κρατήσεις κάποια αρχεία που έχει.

 

Τι αρχεία? Απλά νομίζω πρέπει να εγκαταστήσεις εκ νέου το Ovi maps και στο τηλ. ούτως ή άλλως νομίζω χρειάζετε ενημέρωση.

Edited by stendor
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...