Jump to content

[Επίσημο] Nokia E72


Werra
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι ηθελα και ανοιγα το στομα μου.....

εκανα restore σε back up που ειχα κανει και το κινητο....νεκρο....τιποτα!!!!

τα νευρα μου κροσια φυσικα...τι προτεινετε να κανω?αντικατασταση συσκευης με τη μια???

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚBytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια εχω ενα περιεργο προβλημα

 

παω μενου->πινακας ελεγχου->διαχειριση εφαρμογων

και μολις παταω στις εγκατεστημενες εφαρμογες με πεταει παλι πισω στον πινακα ελεγχου

ξερει κανεις τι παιζει??

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να μπεις χωρις να εχεις την καρτα μνημης..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να μπεις χωρις να εχεις την καρτα μνημης..

 

δεν μπορεσα να αντισταθω στον πειρασμο του φορματ

:cool: :wacko:

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Τι ηθελα και ανοιγα το στομα μου.....

εκανα restore σε back up που ειχα κανει και το κινητο....νεκρο....τιποτα!!!!

τα νευρα μου κροσια φυσικα...τι προτεινετε να κανω?αντικατασταση συσκευης με τη μια???

Αντικατάστασή συσκευής επειδή κόλλησε μετά από επαναφορά back up...;

Μήπως υπερβάλεις λίγο...

Κάνε hard format και μορφοποίηση τη κάρτα μνήμης και επανέφερε από το back up οτιδήποτε άλλο εκτός από τις ρυθμίσεις.

Αν δεν γίνει κάτι μετά από την όλη διαδικασία, τότε τους το πας πίσω.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

παιδια περασα το δωρεαν GPS απο ovi αλλα οταν το ανοιγω χωρις συνδεση ιντερνετ δεν μου βρισκει δορυφορους.. τι ακριβως πρπει να κανω?? ξερει κανεις??
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Το Ε72 γενικά είναι πολύ καλή συσκευή. Άριστη ποιότητα κατασκευής και γενικά τα πάει καλά σε όλα. Μοναδικό ίσως μειονέκτημα η μικρή του οθόνη (2.36") που εντείνει το πρόβλημα ιδίως στο net και στην πλοήγηση με GPS (ειδικά ο χάρτης του Ovi Maps φαίνεται σαν λωρίδα στην οθόνη - πολύ μικρή απεικόνιση).

 

Το σχήμα του και το πληκτρολόγιο από μερικούς συνηθίζεται, από άλλους όχι (εγώ δεν κατάφερα να πληκτρολογήσω στα "τυφλά" όμως με ένα κοινό keypad, ενώ σε κλασικό πληκτρολόγιο αλλά και στο virtual alpharithmetic των Symbian S60 v5 γράφω ταχύτερα απ' ό,τι στο QWERTY του Ε72...)

 

*άχετο, το κάτω οριζόντιο τμήμα σαν μπάρα από μαύρο πλαστικό με νίκελ περίγραμμα έχει κάποια λειτουργία; Φαίνεται σαν μεγάλο πλήκτρο...

 

Tο πληκτρολόγιο θα το συνηθίσεις.

Τυφλά μπορεί να μη γράφεις, αλλά θα γράφεις πολύ γρηγορα.

 

Προσωπικά θα προτιμούσα μια οθόνη 2,8 ίντσες και από κάτω ανάλογο πληκτρολόγιο. Κάτι τέτοιο βέβαια θα σήμαινε πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις της συσκευής. Εγώ πάντως θα το προτιμούσα.

 

Αλλά, σε κάθε περίπτωση, ο συνδυασμός αυτής της οθόνης , αυτού του πληκτρολογίου σε αυτές τις διαστάσεις είναι πολύ καλός.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αντικατάστασή συσκευής επειδή κόλλησε μετά από επαναφορά back up...;

Μήπως υπερβάλεις λίγο...

Κάνε hard format και μορφοποίηση τη κάρτα μνήμης και επανέφερε από το back up οτιδήποτε άλλο εκτός από τις ρυθμίσεις.

Αν δεν γίνει κάτι μετά από την όλη διαδικασία, τότε τους το πας πίσω.

ναι το θεμα ηταν οτι το κινητο το ειχα παρει λιγες ωρες πριν απο το σερβις γιατι μετα απο αναβαθμιση εγινε τουβλο!τελοσπαντων μετα εκανα το restore και παει να κανει επανεκινηση ....παλι τουβλο!δοκιμασα και εκανα διαμορφωση της καρτας μνημης και hard reset και παλι τιποτα....τελικα την λυση την βρηκα μονος μου με το phoenix αλλα δε μπορω να καταλαβω γιατι εκανε ξανα το κινητο "τουβλο"

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚBytes.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από φλασάρισμα με το phoenix δούλεψε κανονικά για λίγο και έγινε και πάλι τούβλο;:confused:

Τι να πω... πήγαινε και πάλι σε Nokia Shop.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

παίδες ψήνομαι να αντικαταστήσω το Ε71 που έχω με το Ε72. Τι λέτε;

 

Προσωπικά λέω ότι η αντικατάσταση δεν αξίζει.

Θα πάρεις για δεύτερη φορά το ίδιο κινητό.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μόλις τα ''έφτυσε''.

Μου γράφει η εκκίνηση του κινητού απέτυχε.Να επικοινωνήσω με αντιπρόσωπο.

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλάζει:

 

1. Κάμερα: από 3.2ΜΡ στα 5ΜΡ

2. Πιο εύκολο auto focus στη φωτογραφική

3. Μεγαλύτερη αυτονομία (+20%) κυρίως λόγω νεότερης έκδοσης Symbian

4. Καλύτερη απόκριση των πλήκτρων

5. Ταχύτερος επεξεργαστής (σχεδόν 2x)

6. Προσθήκη λειτουργίας "αναπνοής" στο D-pad

7. Καλύτερο design (προσωπική άποψη)

8. Μεγαλύτερη χωρητικότητα εσωτερικής μνήμης (2x)

9. σύνδεση ακουστικών με έξοδο 3.5"

10. αυξημένο SAR...

Link to comment
Share on other sites

Τι αλλάζει:

 

1. Κάμερα: από 3.2ΜΡ στα 5ΜΡ

2. Πιο εύκολο auto focus στη φωτογραφική

3. Μεγαλύτερη αυτονομία (+20%) κυρίως λόγω νεότερης έκδοσης Symbian

4. Καλύτερη απόκριση των πλήκτρων

5. Ταχύτερος επεξεργαστής (σχεδόν 2x)

6. Προσθήκη λειτουργίας "αναπνοής" στο D-pad

7. Καλύτερο design (προσωπική άποψη)

8. Μεγαλύτερη χωρητικότητα εσωτερικής μνήμης (2x)

9. σύνδεση ακουστικών με έξοδο 3.5"

10. αυξημένο SAR...

Για το:

 

1ο: Αν με ενδιέφερε πραγματικά η κάμερα θα έπαιρνα κάτι άλλο, όχι Ε 72

 

2ο το ίδιο. Είναι ζήτημα αν έχω βγάλει 10 φωτογραφίες με το Ε71...

 

3ο Σωστό. Αλλά και το 71 δεν υστερεί στην αυτονομία....

 

4ο Τι εννοείς? Ειδικά για το οπτικό ποντίκι έχω διαβάσει τα χειρότερα.

 

5ο Σωστό και αυτό, αλλά τι να τον κάνω? Να μου ανοίγει τις επαφές αντί σε 1 δευτερόλεπτο σε μισό?

 

Αφού το κινητό, όποιος το έχει δεν βλέπει βίντεο για να εκμεταλλευτεί πραγματικά τον καινούριο επεξεργαστή. Σε κάθε περίπτωση και το Ε71 είναι σφαίρα.

 

6ο. Συγκινήθηκα....:p

 

7ο. Χειρότερη κατασκευή (αντικειμενικό, λόγω περιορισμένης χρήσης μετάλλου).

 

8ο. Καλά, παίζουμε? Να είχε 8 giga να πώ ναι. Αλλά αφού και πάλι θα βάλεις κάρτα μνήμης, τι νόημα έχουν 120 mb το 2010?

 

9ο. Σωστό, αλλά η χρήση της μουσικής σε ένα τέτοιο τηλέφωνο, είναι σίγουρα περιορισμένη. Είναι επαγγελματικό τηλέφωνο.

 

Να προσθέσω ότι από reviews έχω διαβάσει για πολύ χαμηλή ένταση του ακουστικού στις κλήσεις.

 

Λοιπόν, καταλήγωντας, όταν κάποιος έχει το 71, (ειδικά το δικό μου, που είναι σαν να βγήκε από το κουτί του τώρα) αξίζει να δώσει πάλι 400 ευρώ για να πάρει ένα 3,5 jack , 128 mb μνήμης και έναν ταχύτερο επεξεργαστή που δεν θα ξέρει τι να τον κάνει?

Θα περιμένο το διάδοχο του 72...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε απλώς παρέθεσα τις διαφορές του Ε72 σε σχέση με το Ε71 κι όχι τα όποια πλεονεκτήματά του! Πάντως καλό είναι ένα τηλέφωνο να μην είναι "ασηπτικά" επαγγελματικό ή μουσικό ή fashion κλπ. Οπότε επανέρχομαι ως προς τα πλεονεκτήματα κλπ:

 

1 & 2 είναι σαφώς πλεονέκτημα, ασχέτως αν εσύ δεν τη χρησιμοποιείς καθόλου, άλλους (όπως εμένα) τους νοιάζει η ανάλυση της κάμερας...

 

4. Αναφέρομαι στο QWERTY πληκτρολόγιο κι όχι στο νέο D-pad...

 

5. Τότε επίσης καλό θα ήταν να έχει και τον μισό επεξεργαστή του Ε71...:rolleyes:

 

6. Η "αναπνοή" είναι πολύ χρήσιμη λειτουργία, καθώς δεν χρειάζεται να έχεις πάντα πάνω σου ή κοντά σου το κινητό για να ξέρεις ότι είχες κλήση ή μνμ. Με μια ματιά καταλαβαίνεις τι παίζει ;)

 

7. Εγώ το θεωρώ πιο σοβαρό, "αυστηρό" και επαγγελματικό...

 

9. Δεν είναι μόνον το βύσμα που άλλαξε αλλά πλέον το Ε72 έχει και ξεχωριστό τσιπάκι ήχου. Σκέψου ότι το τηλέφωνο μπορεί να το χρησιμοποιούν κάποιοι που στον ελέυθερο χρόνο τους θέλουν να ακούν το δυνατό ποιοτικά τη μουσική τους (όπως εγώ...)

 

*σχετικά με την ένταση του ακουστικού, σίγουρα δεν είναι και δυνατή αλλά με ρύθμιση στο τέρμα και την κατάλληλη επιλογή ringtone δεν θα έχεις πρόβλημα, εκτός κι αν δουλεύεις κομπρεσέρ! :p

Link to comment
Share on other sites

παίδες ψήνομαι να αντικαταστήσω το Ε71 που έχω με το Ε72. Τι λέτε;

 

Ρίξε μια ματιά εδώ ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3069738#post3069738

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε απλώς παρέθεσα τις διαφορές του Ε72 σε σχέση με το Ε71 κι όχι τα όποια πλεονεκτήματά του! Πάντως καλό είναι ένα τηλέφωνο να μην είναι "ασηπτικά" επαγγελματικό ή μουσικό ή fashion κλπ. Οπότε επανέρχομαι ως προς τα πλεονεκτήματα κλπ:

 

1 & 2 είναι σαφώς πλεονέκτημα, ασχέτως αν εσύ δεν τη χρησιμοποιείς καθόλου, άλλους (όπως εμένα) τους νοιάζει η ανάλυση της κάμερας...

 

4. Αναφέρομαι στο QWERTY πληκτρολόγιο κι όχι στο νέο D-pad...

 

5. Τότε επίσης καλό θα ήταν να έχει και τον μισό επεξεργαστή του Ε71...:rolleyes:

 

6. Η "αναπνοή" είναι πολύ χρήσιμη λειτουργία, καθώς δεν χρειάζεται να έχεις πάντα πάνω σου ή κοντά σου το κινητό για να ξέρεις ότι είχες κλήση ή μνμ. Με μια ματιά καταλαβαίνεις τι παίζει ;)

 

7. Εγώ το θεωρώ πιο σοβαρό, "αυστηρό" και επαγγελματικό...

 

9. Δεν είναι μόνον το βύσμα που άλλαξε αλλά πλέον το Ε72 έχει και ξεχωριστό τσιπάκι ήχου. Σκέψου ότι το τηλέφωνο μπορεί να το χρησιμοποιούν κάποιοι που στον ελέυθερο χρόνο τους θέλουν να ακούν το δυνατό ποιοτικά τη μουσική τους (όπως εγώ...)

 

*σχετικά με την ένταση του ακουστικού, σίγουρα δεν είναι και δυνατή αλλά με ρύθμιση στο τέρμα και την κατάλληλη επιλογή ringtone δεν θα έχεις πρόβλημα, εκτός κι αν δουλεύεις κομπρεσέρ! :p

Επειδη δεν θα ειναι ωραιο το θεμα να γινει vs και επειδη η ωρα ειναι ολιγον τι προκεχωρημενη, θα απαντησω συνοπτικα τα εξης

Το 72 ως αντικαταστατης του 71 ειναι απολυτως

φυσιολογικο να υπερτερει σε χαρακτηριστικα.

Ομως, οι διαφορες στα χαρακτηριστικα ειναι, κατα τη γνωμη μου τετοιες που δεν δικαιολογουν την αγορα της συσκευης απο εναν ηδη κατοχο του 71.

Και αυτο διοτι τα χαρακτηριστικα που αναβαθμιστηκαν, παραδοσιακα δεν απασχολουν το target group της κατηγοριας.

Αν σε ενδιαφερει η φωτογραφια στο κινητο, μαλλον εκανες λαθος επιλογη.

Αν πραγματικα θελεις να ακους μουσικη εν κινησει και εχεις καποιες απαιτησεις στην ποιοτητα, πολυ λιγα κινητα θα σε καλυψουν, σιγουρα οχι το 72.

 

Εν ολιγοις, το 72 ειναι μια εξαιρετικη συσκευη, υπερεξοπλισμενη, αλλα τα 400 ευρω που απαιτουνται για τη μεταπηδιση απο το, ετσι και αλλιως πολυ καλο 71 στο καλυτερο 72 , ειναι πολλα.

Αυτο θελω να πω. Δεν αξιζει δηλαδη.

Αν καποιος δεν εχει το 71 και θελει ενα κινητο μπλακμπεροειδες, το 72 ειναι η πρωτη επιλογη κατα τη γνωμη μου.

 

* και το 71 εχει λειτουργια αναπνοης

* Δεν μιλαω για την ενταση του ηχου κλησης. Για την ενταση του ακουστικου λεω. Οταν μιλας, ποσο δυνατα ακους τον αλλον; Στο 71 ειναι μετρια η ενταση, για το 72 διαβαζω οτι ειναι ακομη χειροτερα τα πραγματα...

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: πως μπορώ να μαρκάρω κάποιο τμήμα κειμένου από ιστοσελίδα, για να το αντιγράψω αλλού;
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως, η αληθεια ειναι αυτη που περιγραφει ο ddr2.

Οταν επιασα στα χερια μου το Ε71 δεν αργησα να το χαρακτηρισω σαν το καλυτερο κινητο που επιασα ποτε στα χερια μου απο τη Νοκια (κι οχι μονο).

Σημερα, παιζοντας με το Ε72 απογοητευτηκα. Ο αντικατασταστης του εχει χειροτερη ποιοτητα κατασκευης κι ελαχιστες καινοτομιες, που δε δικαιολογουν σε καμια περιπτωση τη μεταβαση απο το 71 στο 72.

 

Το κινητο χρειαζοταν καποια ριζοσπαστικη αλλαγη, οπως καλυτερη αναλυση οθονης κι ελαφρως μεγαλυτερες φυσικες διαστασεις (εστω και με καποια παραχωρηση στο μεγεθος) - κι αυτη δεν εγινε.

 

Καποιος που αγοραζει σημερα για πρωτη φορα το Ε72 λογικα θα ενθουσιαστει.

Οι υπολοιποι ομως -συμπεριλαμβανομενου κι εμου- που επαθαν την πλακα τους οταν ειδαν το Ε71 απο κοντα, μαλλον θα σφυριζουν αδιαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Για το:

 

1ο: Αν με ενδιέφερε πραγματικά η κάμερα θα έπαιρνα κάτι άλλο, όχι Ε 72

 

2ο το ίδιο. Είναι ζήτημα αν έχω βγάλει 10 φωτογραφίες με το Ε71...

 

3ο Σωστό. Αλλά και το 71 δεν υστερεί στην αυτονομία....

 

4ο Τι εννοείς? Ειδικά για το οπτικό ποντίκι έχω διαβάσει τα χειρότερα.

 

5ο Σωστό και αυτό, αλλά τι να τον κάνω? Να μου ανοίγει τις επαφές αντί σε 1 δευτερόλεπτο σε μισό?

 

Αφού το κινητό, όποιος το έχει δεν βλέπει βίντεο για να εκμεταλλευτεί πραγματικά τον καινούριο επεξεργαστή. Σε κάθε περίπτωση και το Ε71 είναι σφαίρα.

 

6ο. Συγκινήθηκα....:p

 

7ο. Χειρότερη κατασκευή (αντικειμενικό, λόγω περιορισμένης χρήσης μετάλλου).

 

8ο. Καλά, παίζουμε? Να είχε 8 giga να πώ ναι. Αλλά αφού και πάλι θα βάλεις κάρτα μνήμης, τι νόημα έχουν 120 mb το 2010?

 

9ο. Σωστό, αλλά η χρήση της μουσικής σε ένα τέτοιο τηλέφωνο, είναι σίγουρα περιορισμένη. Είναι επαγγελματικό τηλέφωνο.

 

Να προσθέσω ότι από reviews έχω διαβάσει για πολύ χαμηλή ένταση του ακουστικού στις κλήσεις.

 

Λοιπόν, καταλήγωντας, όταν κάποιος έχει το 71, (ειδικά το δικό μου, που είναι σαν να βγήκε από το κουτί του τώρα) αξίζει να δώσει πάλι 400 ευρώ για να πάρει ένα 3,5 jack , 128 mb μνήμης και έναν ταχύτερο επεξεργαστή που δεν θα ξέρει τι να τον κάνει?

Θα περιμένο το διάδοχο του 72...

340 ειναι σε πολλα μαγαζια ασε που υπαρχουν κ αλλα που μπορεις να το βρεις κ μεταχειρισμενο...οπως κ να χει ειναι σαφως καλυτερο κ για μενα αξιζει η αλλαγη,οπως επισης μεγαλη η αλλαγη το νεο μενου καθως κ η εφαρμογη του εμαιλ

Link to comment
Share on other sites

340 ειναι σε πολλα μαγαζια ασε που υπαρχουν κ αλλα που μπορεις να το βρεις κ μεταχειρισμενο...οπως κ να χει ειναι σαφως καλυτερο κ για μενα αξιζει η αλλαγη,οπως επισης μεγαλη η αλλαγη το νεο μενου καθως κ η εφαρμογη του εμαιλ

Βρε συ, την εφαρμογη του εμαιλ την εχω στο 71.

Μια εφαρμογη ειναι που ειναι κ δωρεαν.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: πως μπορώ να μαρκάρω κάποιο τμήμα κειμένου από ιστοσελίδα, για να το αντιγράψω αλλού;
Λοιπόν; Δοκίμασα με το shift αλλά δεν μου δίνει άλλες δυνατότητες μαρκαρίσματος :(
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...