Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα. Μερικές ερωτήσεις:

 

1. Μπορώ να έχω αγγλικό μενού με ελληνική+αγγλική γραφή?

2. Στην εισαγωγή κειμένου πχ σε μνμ ιστοσελίδες λίστα επαφών κλπ μπορώ να εισάγω ταυτόχρονα αγγλικά και ελληνικά πεζά-κεφαλαία με τονισμούς? αν χρειάζεται ειδικό πρόγραμμα ποιο είναι αυτό? Η εναλλαγή ελληνικών-αγγλικών γίνεται άμεσα?

 

3. Στη λίστα επαφών πόσοι χαρακτήρες χωράνε μέχρι να μπουν οι τελίτσες της απόκρυψης?

4. Τα παλιά προβλήματα διαχείρισης ram λύθηκαν ή χρειάζεται κάποια πρόσθετη εφαρμογή?

5. Μπορούν να υπάρχουν σε μια επαφή πχ 6 τηλέφωνα ή υπάρχει περιορισμός πχ στα 3 τηλέφωνα (βάσει outlook)

6. H φόρτιση μέσω usb μπορεί να απενεργοποιηθεί?

7. Από αυτονομία θα βγάλει 2 μέρες?

8. Μπορούμε μέσω εφαρμογής στο pc να κάνουμε backup τα μνμ, ημερολόγιο, επαφές και σημειώσεις σε ενιαίο αρχείο?

 

ευχαριστώ!

 

1. Εχω ελληνικό μενού με ελλ. κι αγγλ. γραφή, υποθέτω γίνεται και το ανάποδο

2. Με το πληκτρολόγιο του τηλεφώνου, μπορείς να αλλάζεις άμεσα από ελληνικά - αγγλικά, αλλά τόνους προσωπικά δε βρήκα αν μπορεί να βάλει. Εχω βάλει το SPB Keyboard, με το οποίο και τόνοι μπαίνουν και μπορείς να εναλλάσεσαι μεταξύ πολύ περισσότερων γλωσσών. Υπάρχει ελεύθερο και το FingerKeyboard, που δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά πολλοί φίλοι μ λένε ότι είναι πολύ καλό.

3. 17 σε portrait mode (οι 2 τελευταίοι φαίνονται κάτω από το εικονίδιο του τηλεφώνου όμως) και 36 σε landscape (πάλι οι 2 ψιλοκρύβονται)

4. Δε γνωρίζω για τα παλιά, μέχρι στιγμής δεν έχω κάποια πρόβλημα με τη ram.

5. Μπορείς να βάλεις ένα κινητό μόνο (βλακεία) 2 σπιτιού, 2 γραφείου, ένα τηλ.υπολ. (τι σημαίνει αυτό;), 1 τηλ αυτοκινήτου, 1 τηλ βοηθού, 1 ασύρματο.

Aλήθεια έχει πεδίο στις επαφές IM, IM1, IM2 τι είναι αυτά γνωρίζει κανείς;

6. Δεν το έχω καταφέρει ακόμη.

7. Εκεί περίπου παίζει.

8. Δε γνωρίζω, ένα ένα τόχω κάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

.

5. Μπορείς να βάλεις ένα κινητό μόνο (βλακεία) 2 σπιτιού, 2 γραφείου, ένα τηλ.υπολ. (τι σημαίνει αυτό;), 1 τηλ αυτοκινήτου, 1 τηλ βοηθού, 1 ασύρματο.

Aλήθεια έχει πεδίο στις επαφές IM, IM1, IM2 τι είναι αυτά γνωρίζει κανείς;

 

IM = Instant Messenger ! Δηλαδή... msn, yahoo, gtalk, icq..... κτλ....!!!

 

Και όντος.... το να μπορείς να βάλεις μόνον ένα αριθμό κινητού σε κάθε επαφή.... είναι τουλάχιστον γελοίο...!!! Έχω πολλούς γνωστούς με 2 κινητά, και πρέπει να φτιάχνω ξεχωριστή επαφή για να μπορώ να στέλνω sms και στα δύο...!!!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε με έναν registry editor στο path HKLM/Software/Microsoft/.NETCompactFramework και κοίταξε αν το DWORD data του 3.5.7283.00 είναι 1. Εάν ναι, είναι ενεργοποιημένο.

Δηλ. τώρα είναι?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,ειμαι αρχαριος και δεν ξερω πως να βαλω το genius driver .μπορειτε να με βοηθησετε?

 

εντόπισε μέσα από τυς φακέλους την κάρτα μνήμης που περιλαμβάνει το ginius, και μέσα θα βρεις ένα αρχείο giniusdriver.exe. Τρέξε το για να γίνει η εγκατάσταση. Μετά θα το τρέχεις από το εικονίδιο που θα προστεθεί από μόνο του στη λίστα με τα εγκατεστημένα προγράμματα. Να θυμάσαι ότι δεν τρέχει χωρίς την κάρτα μνήμης μέσα.

Link to comment
Share on other sites

IM = Instant Messenger ! Δηλαδή... msn, yahoo, gtalk, icq..... κτλ....!!!

 

Και όντος.... το να μπορείς να βάλεις μόνον ένα αριθμό κινητού σε κάθε επαφή.... είναι τουλάχιστον γελοίο...!!! Έχω πολλούς γνωστούς με 2 κινητά, και πρέπει να φτιάχνω ξεχωριστή επαφή για να μπορώ να στέλνω sms και στα δύο...!!!

 

Δεν χρειάζεται να φτιάξεις ξεχωριστή επαφή για το 2ο κινητό!

Αν βάλεις το 2ο κινητό σε ένα άλλο πεδίο, όπως το Αριθμός Εργασίας μπορείς να στείλεις μήνυμα.. Αφού έχεις ανοίξει την επαφή και σου δείχνει όλα τα στοιχεία κρατάς πατημένο τον 2ο αριθμό (εργασίας) και σου βγάζει κάποιες επιλογές. Εκεί υπάρχει και η επιλογή "Αποστολή μηνύματος" !!:)

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να φτιάξεις ξεχωριστή επαφή για το 2ο κινητό!

Αν βάλεις το 2ο κινητό σε ένα άλλο πεδίο, όπως το Αριθμός Εργασίας μπορείς να στείλεις μήνυμα.. Αφού έχεις ανοίξει την επαφή και σου δείχνει όλα τα στοιχεία κρατάς πατημένο τον 2ο αριθμό (εργασίας) και σου βγάζει κάποιες επιλογές. Εκεί υπάρχει και η επιλογή "Αποστολή μηνύματος" !!:)

 

Α... πολύ καλό αυτό....!!! Δεν το είχα δοκιμάσει...!!! Ευχαριστώ...!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, την αριθμομηχανή γιατί την άλλαξαν με την αναβάθμιση?? Δεν τους άρεσε η προηγούμενη?? :mad:

 

Θέλω να κάνω πρόσθεση ή αφαίρεση ποσοστού % και δεν μπορώ!

Κανονικά γίνεται ως εξής: Κάποιος Χ αριθμός + ή - κάποιο Υ ποσοστό % και μετά = κάποιο αποτέλεσμα.

Έλα όμως που δεν βγάζει αποτέλεσμα, αλλά σφάλμα!

Ενώ πριν την αναβάθμιση έκανα ακριβώς το ίδιο πράγμα είχα αποτέλεσμα, μετά (την αναβάθμιση) όμως τίποτα...

Έχω δοκιμάσει με παρενθέσεις κλπ, τίποτα...

Ξέρει κανείς τι γίνεται??

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, την αριθμομηχανή γιατί την άλλαξαν με την αναβάθμιση?? Δεν τους άρεσε η προηγούμενη?? :mad:

 

Θέλω να κάνω πρόσθεση ή αφαίρεση ποσοστού % και δεν μπορώ!

Κανονικά γίνεται ως εξής: Κάποιος Χ αριθμός + ή - κάποιο Υ ποσοστό % και μετά = κάποιο αποτέλεσμα.

Έλα όμως που δεν βγάζει αποτέλεσμα, αλλά σφάλμα!

Ενώ πριν την αναβάθμιση έκανα ακριβώς το ίδιο πράγμα είχα αποτέλεσμα, μετά (την αναβάθμιση) όμως τίποτα...

Έχω δοκιμάσει με παρενθέσεις κλπ, τίποτα...

Ξέρει κανείς τι γίνεται??

 

Είναι πιο "φατσιμαρε" η καινούργια. Αλλά μάλλον έχεις δίκιο. Κάποιο bug θα είναι. Να δούμε με πια αναβάθμιση θα το διορθώσουνε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, την αριθμομηχανή γιατί την άλλαξαν με την αναβάθμιση?? Δεν τους άρεσε η προηγούμενη?? :mad:

 

Θέλω να κάνω πρόσθεση ή αφαίρεση ποσοστού % και δεν μπορώ!

Κανονικά γίνεται ως εξής: Κάποιος Χ αριθμός + ή - κάποιο Υ ποσοστό % και μετά = κάποιο αποτέλεσμα.

Έλα όμως που δεν βγάζει αποτέλεσμα, αλλά σφάλμα!

Ενώ πριν την αναβάθμιση έκανα ακριβώς το ίδιο πράγμα είχα αποτέλεσμα, μετά (την αναβάθμιση) όμως τίποτα...

Έχω δοκιμάσει με παρενθέσεις κλπ, τίποτα...

Ξέρει κανείς τι γίνεται??

 

Όντος...!!! Δεν το είχα παρατηρήσει - χρειαστεί....!!! Τι κουλό είναι αυτό ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που σκέφτηκα μέχρι να το διορθώσουν αυτοί, είναι να πάρω τα αρχεία από ένα άλλο Omnia (ή ψάξιμο στο modaco) που δεν έχει κάνει την αναβάθμιση και θα έχει την προηγούμενη έκδοση που λειτουργούσε σωστά...!!

 

Υπάρχει κάποιος που να μην έχει κάνει αναβάθμιση και να μπορεί να βοηθήσει??

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να μην έχει κάνει αναβάθμιση και να μπορεί να βοηθήσει??

 

 

Πάρτο από εδώ , διότι η πλατφόρμα δεν με αφήνει να ανεβάσω .rar πάνω από 128kb ενώ το calc είναι 403 .

Link to comment
Share on other sites

Πάρτο από εδώ , διότι η πλατφόρμα δεν με αφήνει να ανεβάσω .rar πάνω από 128kb ενώ το calc είναι 403 .

 

:thanks:

Να σαι καλά !!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάρτο από εδώ , διότι η πλατφόρμα δεν με αφήνει να ανεβάσω .rar πάνω από 128kb ενώ το calc είναι 403 .

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

..δεν φαίνεται όμως να λειτουργεί όπως πρέπει..Μου παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα με το επιστημονικό...

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα αρκετό καιρό, και επιτέλους βρήκα ένα ωραιότατο προγραμματάκι για το omnia II, που ενεργοποιεί το φλας και το κάνει φακό...!!! Το θέλει κανένας ;;; Πως μπορώ να το στείλω εδώ ;;;
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έψαχνα αρκετό καιρό, και επιτέλους βρήκα ένα ωραιότατο προγραμματάκι για το omnia II, που ενεργοποιεί το φλας και το κάνει φακό...!!! Το θέλει κανένας ;;; Πως μπορώ να το στείλω εδώ ;;;

 

Μιλάς για αυτό που έχει δοθεί εδώ στο forum εδώ καιρό; Δώσε απλώς το link από το original thread.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για αυτό που έχει δοθεί εδώ στο forum εδώ καιρό; Δώσε απλώς το link από το original thread.

 

Δεν ξέρω... γιατί η αλήθεια είναι πως δεν το βρήκα εδώ....

Αν θέλεις, στείλε το link γι αυτό που λες για να δω αν είναι το ίδιο....

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν ξέρω... γιατί η αλήθεια είναι πως δεν το βρήκα εδώ....

Αν θέλεις, στείλε το link γι αυτό που λες για να δω αν είναι το ίδιο....

 

Μα εγώ ζήτησα το link όχι από εδώ αλλά από εκεί που το βρήκες.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3076194#post3076194

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μα εγώ ζήτησα το link όχι από εδώ αλλά από εκεί που το βρήκες.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3076194#post3076194

 

Δε νομίζω πως είναι το ίδιο...! Στέλνω αυτό που βρήκα και πείτε μου...

ελπίζω να το έκανα σωστά....;)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δε νομίζω πως είναι το ίδιο...! Στέλνω αυτό που βρήκα και πείτε μου...

ελπίζω να το έκανα σωστά....;)

 

Πως το εγκαθιστάς; Το άλλο που δίνω παραπάνω είναι ένα απλό .cab

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πως το εγκαθιστάς; Το άλλο που δίνω παραπάνω είναι ένα απλό .cab

 

Δεν έχει κάτι ιδιαίτερο....

Το αντιγράφεις όπου θέλεις (εγώ το έβαλα στο "αποθήκη μου -> program files" ας πούμε) και κάνεις Shortcut στο windows -> start menu -> προγράμματα στην κεντρική μνήμη...!

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει γιατι οταν διαγραφω όλες τις κλήσεις απο το μητρώο παράλληλα μηδενίζεται και ο χρόνος από τον μετρητή κλησεων;.Απο που μπορώ να δω το συνολικό χρόνο έχω μιλήσει στο τηλεφωνο απ οταν το πηρα; ειναι εκνευριστικά σπαστικο
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια οταν εχουμε συνδεδεμενο το κινητο με τον υπολογιστη και ειναι στο ιντερνετ ο υπολογιστης, τοτε αυτο περναει και στο κινητο. Το αντιστροφο γιατι δεν γινεται? Εχω ιντερνετ μεσω vodafone στο κινητο, το συνδεω με τον υπολογιστη και αυτος δεν παιρνει ιντερνετ. Θελει καμια ρυθμιση? Οταν εχω ενεργοποιημενη την προηγμενη λειτουργια δικτυου χανεται εντελως η συνδεση με τον υπολογιστη (οπως και σε πολλους αλλους οπως διαβαζω)
Link to comment
Share on other sites

Οντως δεν βγάζει ποσοστό το %, αλλά δεν είναι λάθος, ούτε σφάλμα!!!

 

Βγάζει το υπόλοιπο της διαίρεσης του πρώτου με τον δεύτερο αριθμό που βάζετε.

Δηλ.

100%3 και ίσον θα βγάλει 1

100%50 ίσον 0

 

Μάλλον ο προγραμματιστής έφτιαξε πρώτα το επιστημονικό και πέρασε το mod (αυτή είναι η ονομασία της εύρεσης του υπολοίπου) στο % του αριθμητικού, ξεχνώντας ότι για τους περισσότερους καθημερινούς χρήστες είναι άχρηστο.

 

Η διαδικασία εύρεσης υπολοίπου συμβολίζεται συνήθως με mod δηλαδή

10mod3=1

αλλά και με %

10%2=0

Edited by OldNewbie
Link to comment
Share on other sites

Το αντιστροφο γιατι δεν γινεται? Εχω ιντερνετ μεσω vodafone στο κινητο, το συνδεω με τον υπολογιστη και αυτος δεν παιρνει ιντερνετ. Θελει καμια ρυθμιση?

 

Έναρξη -> Κοινή Χρήση Internet

 

Σύνδεση ηλεκτρονικού υπολογιστή : USB

Σύνδεση δικτύου : (Εγώ βάζω Cosmote Internet)

992
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...