Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω το omnia II 5 μερες και ακομα δεν εχω καταφερει να συντονισω τους δορυφορους. Το εχω αφησει 20 min σε ανοιχτο ουρανο και τιποτα.

Μου βγαζει συνεχεια "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΗΜΑ GPS" και στο μενου ρυθμισεις του GPS μου βγαζει αδυναμια εντοπισμου συσκευης.

 

Εχω ηδη δοκιμασει ενα αλλο προγραμμα GPS test και τιποτα.

 

Τι αλλο μενει να κατω?

 

Φανταζομαι οτι στις Ρυθμισεις-Γενικες ρυθμισεις-GPS-Συνδεση εχεις ενεργοποιημενο την διαχειρηση gps αυτοματα.

 

Αν ναι πες μου τι προγραμμα gps χρησιμοποιεις (igo8, destinator ...) να σου πω τα επομενα βηματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το ενεργοποιουμε και η προσφορα του ειναι οταν ειμαστε συνδεδεμενοι στο ιντερνετ?

Δεν μπορω να καταλαβω πως το χρησιμοποιουμε το ΧΤΡΑ.

..................

 

Στις ρυθμισεις του, κατ' αρχην το ενεργοποιεις, και επισης επιλεγεις να κατεβαζει δεδομενα οταν συνδεεσαι στον υπολογιστη με activesync.

Εννοειται οτι ο υπολογιστης σου θα ειναι συνδεδεμενος στο internet. Την πρωτη φορα κατεβασε τα δεδομενα επιτοπου πατωντας το σχετικο κουμπι, στις ρυθμισεις. Αυτο ειναι και η λειτουργια της εφαρμογης. Δεν κανεις κατι αλλο. Στο κατω μερος σου εμφανιζει την διαρκεια ισχυος των δεδομενων. Καλο ειναι για γρηγορο κλειδωμα (εκτος την πρωτη φορα που αργει) να ειναι τα δεδομενα αυτα εν ισχυ.

Μπορεις να κατεβαζεις επισης τα δεδομενα χειροκινητα οταν η συσκευη σου ειναι συνδεδεμενη στο internet π.χ. με wifi.

Τρεχοντας τωρα οποιοδηποτε προγραμμα gps θα εχεις πολυ πιο γρηγορο κλειδωμα σηματος, δεν ασχολεισαι πια με το XTRA, απλα να εχεις τα δεδομενα του παντα ενημερωμενα.

 

@ elginop:

δοκιμασε να βαλεις χεροκινητα σε οποιοδηποτε προγραμμα που χρησιμοποιεις gps τις ρυθμισεις θυρας com 7 και baudrate 4800 και nmea. Ελπιζω στις ρυθμισεις του gps στη συσκευη να μην εχεις πειραξει τιποτα. Θα πρεπει να εχεις αποτελεσμα.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Συνιστώ ανεπιφύλακτα το Obex Inbox (hc4_inbox.cab) για να αποθηκεύονται τα αρχεία που λαμβάνεις μέσω bluetooth κατευθείαν στην κάρτα μνήμης (ή στον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο της συσκευής) ούτως ώστε να μην γεμίζει η πολύτιμη εσωτερική διαθέσιμη μνήμη της συσκευής.

 

Άν πας : Έναρξη - Ρυθμίσεις - Ρυθμίσεις δικτύου - Bluetooth - Μενού (κάτω δεξιά) - Εξυπηρέτηση συσκευής και πιέσεις το πλήκτρο Επιλογές στο Μεταφορά αρχείων, μπορείς να στείλεις τα εισερχόμενα απο bluetooth αρχεία ΟΠΟΥ ΘΕΣ...! :rolleyes:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κάποια δοκιμασμένη λύση για auto-rotation της οθόνης υπάρχει?

 

Υπάρχουν διάφορες λύσεις τις οποίες προσωπικά δεν συνιστώ. Περισσότερα προβλήματα δημιουργούν παρά λύνουν.

 

Πως θα μπορουσα να ξελαφρωσω λιγο την ram?

 

CleanRAM

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Νέος τρόπος γραφής μηνυμάτων στο OMNIA II: Δείτε εδώ:

http://www.swypeinc.com/tips-tricks.html

 

Μόνο που δεν υποστηρίζει (ακόμα τουλάχιστον) ελληνικά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πόσους χαρακτήρες υποστηρίζει για μηνύματα στα ελληνικά?
Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Το συγκεκριμένο προγραμματάκι; Νομίζω δεν γράφει καθόλου ελληνικά στην παρούσα έκδοση του.

 

Γενικότερα αυτό της συσκευής γράφει κανονικά 160 ελληνικούς χαρακτήρες/sms.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερετε κανα καλο player? που να παιζει και .flv?? με τα Flash Vdieo τι κανετε? το λεω αυτο γιατι για καποιο λογο δν παιζει ολα τα Flash video στα site......
Link to comment
Share on other sites

32gib καρτα μνημης εχει κυκλοφορησει;

και αν ναι, ποια μου συστηνετε;

YΓ:τελικα πηγα και πηρα μια sandisk high performance 16gib.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Έχει κανείς παρατηρήσει σκόνη στο εσωτερικό της οθόνης κάτω αριστερά?????
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Έχει κανείς παρατηρήσει σκόνη στο εσωτερικό της οθόνης κάτω αριστερά?????

Έχουν αναφερθεί ελάχιστα περιστατικά εισόδου σκόνης στο κινητό!

Να φανταστώ ότι βάζεις το κινητό στην τσέπη σου, το οποίο σε συνδυασμό με κάποιο ελάττωμα στο σφουγγαράκι της συσκευής επιτρέπει την είσοδο σκόνης! :(

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Έχουν αναφερθεί ελάχιστα περιστατικά εισόδου σκόνης στο κινητό!

Να φανταστώ ότι βάζεις το κινητό στην τσέπη σου, το οποίο σε συνδυασμό με κάποιο ελάττωμα στο σφουγγαράκι της συσκευής επιτρέπει την είσοδο σκόνης! :(

 

Ναι το βάζω πάντα στη τσέπη είτε στο τζην, είτε στο κοστουμι στη δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Έγινα και εγώ κάτοχος του omnia2 στις 18/12. Από την αρχή παρατήρησα ότι έχανα εισερχόμενες κλήσεις ΚΑΙ διαπιστώνω ότι δεν έχω καθόλου σήμα (μόνο το εικονίδιο του σήματος με θαυμαστικό), δεν έστρωνε ούτε με reset (κουμπί) ούτε με hard reset (συνδιασμός πλήκτρων).Σήμερα το έδωσα πίσω (το πήρα από φίλο Wind)

Αντιμετώπησε κάποιος άλλος κάτι παρόμοιο;

Λέτε να είναι πρόβλημα με την συσκευή (κεραία) ή λογισμικού;

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Ναι το βάζω πάντα στη τσέπη είτε στο τζην, είτε στο κοστουμι στη δουλειά...

Είναι ένας λόγος αυτός, αλλά σίγουρα έχει πρόβλημα και το σφουγγαράκι! Αν το πας στο service πολύ φοβάμαι ότι θα γίνει χειρότερα! :(:(:(

Δοκίμασε να το τοποθετείς σε κάποια θήκη!

Έγινα και εγώ κάτοχος του omnia2 στις 18/12. Από την αρχή παρατήρησα ότι έχανα εισερχόμενες κλήσεις ΚΑΙ διαπιστώνω ότι δεν έχω καθόλου σήμα (μόνο το εικονίδιο του σήματος με θαυμαστικό), δεν έστρωνε ούτε με reset (κουμπί) ούτε με hard reset (συνδιασμός πλήκτρων).Σήμερα το έδωσα πίσω (το πήρα από φίλο Wind)

Αντιμετώπησε κάποιος άλλος κάτι παρόμοιο;

Λέτε να είναι πρόβλημα με την συσκευή (κεραία) ή λογισμικού;

Με άλλο τηλέφωνο είχες τα ίδια προβλήματα στην περιοχή;

Αν όχι, τότε φταίει το κινητό! Σε άλλα σημεία είχε την ίδια συμπεριφορά;

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Είναι ένας λόγος αυτός, αλλά σίγουρα έχει πρόβλημα και το σφουγγαράκι! Αν το πας στο service πολύ φοβάμαι ότι θα γίνει χειρότερα! :(:(:(

Δοκίμασε να το τοποθετείς σε κάποια θήκη!

 

Με άλλο τηλέφωνο είχες τα ίδια προβλήματα στην περιοχή;

Αν όχι, τότε φταίει το κινητό! Σε άλλα σημεία είχε την ίδια συμπεριφορά;

 

Έβαλά την κάρτα σε άλλο κινητο και είχα σήμα καμπάνα:cry::cry::cry:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλά την κάρτα σε άλλο κινητο και είχα σήμα καμπάνα:cry::cry::cry:

Μήπως πήγες να κάνεις reset με το πενάκι και πίεσες αντί για το reset την κεραία;;;

Έχει γίνει από αρκετούς αυτό το λάθος και έχει καταστραφεί η κεραία του κινητού!

Βέβαια σ' αυτό φταίει η Samsung η οποία θα μπορούσε να βάλει το reset με κόκκινο χρώμα ή με ένα αυτοκόλλητο για να ξεχωρίζει εύκολα!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα. μετα απο μια βδομαδας διαβιωσης με το ομνια εχς μια απορια. απεγκτασταση προγραμματων πως κανουμε? βασικα θελω να απεγκαταστισω απο την κυρια μνημη του τηλ/νου και το εκανα στο ρυθμισεις μνημης-κυριος χωρος αποθηκευσης και πατησα διαγραφη στο προγραμμα που ηθελα. γινετε διαγραφη αλλα στη εναρξη το εμφανιζει ακομα ασ πουμε με ποιο αμυδρο εικονιδιο.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως πήγες να κάνεις reset με το πενάκι και πίεσες αντί για το reset την κεραία;;;

Έχει γίνει από αρκετούς αυτό το λάθος και έχει καταστραφεί η κεραία του κινητού!

Βέβαια σ' αυτό φταίει η Samsung η οποία θα μπορούσε να βάλει το reset με κόκκινο χρώμα ή με ένα αυτοκόλλητο για να ξεχωρίζει εύκολα!

 

Μπορεί να είναι αυτό γιατί στην αρχή εκεί δοκίμασα για να κάνω reset.

Εάν συμβαίνει αυτό τι γίνετε; Εγώ το έδωσα πίσω , θα το αντικαταστήσουν;

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι αυτό γιατί στην αρχή εκεί δοκίμασα για να κάνω reset.

Εάν συμβαίνει αυτό τι γίνετε; Εγώ το έδωσα πίσω , θα το αντικαταστήσουν;

 

Κατά πάσα πιθανότητα ναι!!! Ή θα το επισκευάσουν αν μπορούν!

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Άν πας : Έναρξη - Ρυθμίσεις - Ρυθμίσεις δικτύου - Bluetooth - Μενού (κάτω δεξιά) - Εξυπηρέτηση συσκευής και πιέσεις το πλήκτρο Επιλογές στο Μεταφορά αρχείων, μπορείς να στείλεις τα εισερχόμενα απο bluetooth αρχεία ΟΠΟΥ ΘΕΣ...! :rolleyes:

 

Ακριβως αυτο εχω κανει και οταν στελνω αρχεια, δεν εμφανιζονται παρα μονο απο την διαχειρηση αρχειων

 

Εάν δεν είναι στα προγράμματα, πήγαινε να δεις εάν υπάρχει σχετικό εικονίδιο στα settings.

 

Ειτε το βαζω στην αποθηκη μου ειτε στη συσκευη μου, το κανω εγκατασταση αλλα δεν τ βρισκω πουθενα. Δεν βγαζω ακρη .

 

Στις ρυθμισεις του, κατ' αρχην το ενεργοποιεις, και επισης επιλεγεις να κατεβαζει δεδομενα οταν συνδεεσαι στον υπολογιστη με activesync.

Εννοειται οτι ο υπολογιστης σου θα ειναι συνδεδεμενος στο internet. Την πρωτη φορα κατεβασε τα δεδομενα επιτοπου πατωντας το σχετικο κουμπι, στις ρυθμισεις. Αυτο ειναι και η λειτουργια της εφαρμογης. Δεν κανεις κατι αλλο. Στο κατω μερος σου εμφανιζει την διαρκεια ισχυος των δεδομενων. Καλο ειναι για γρηγορο κλειδωμα (εκτος την πρωτη φορα που αργει) να ειναι τα δεδομενα αυτα εν ισχυ.

Μπορεις να κατεβαζεις επισης τα δεδομενα χειροκινητα οταν η συσκευη σου ειναι συνδεδεμενη στο internet π.χ. με wifi.

Τρεχοντας τωρα οποιοδηποτε προγραμμα gps θα εχεις πολυ πιο γρηγορο κλειδωμα σηματος, δεν ασχολεισαι πια με το XTRA, απλα να εχεις τα δεδομενα του παντα ενημερωμενα.

 

@ elginop:

δοκιμασε να βαλεις χεροκινητα σε οποιοδηποτε προγραμμα που χρησιμοποιεις gps τις ρυθμισεις θυρας com 7 και baudrate 4800 και nmea. Ελπιζω στις ρυθμισεις του gps στη συσκευη να μην εχεις πειραξει τιποτα. Θα πρεπει να εχεις αποτελεσμα.

 

Ευχαριστω για τις οδηγιες φιλε μου

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
γεια σας και απο μενα. μετα απο μια βδομαδας διαβιωσης με το ομνια εχς μια απορια. απεγκτασταση προγραμματων πως κανουμε? βασικα θελω να απεγκαταστισω απο την κυρια μνημη του τηλ/νου και το εκανα στο ρυθμισεις μνημης-κυριος χωρος αποθηκευσης και πατησα διαγραφη στο προγραμμα που ηθελα. γινετε διαγραφη αλλα στη εναρξη το εμφανιζει ακομα ασ πουμε με ποιο αμυδρο εικονιδιο.

 

Στις ρυθμίσεις της συσκευής δεν έχει κάτι αντίστοιχο για απεγκατάσταση προγραμμάτων; (Δεν έχω την συγκεκριμένη συσκευή, ας το επιβεβαιώσει κάποιος άλλος κάτοχος)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...