Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia II (I8000)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Κατι λλο, το κουμπι για hard reset που ειναι γιατι διαβασα πως οι οδηγιες του μανουαλ δεν ειναι σωστες.

 

http://www.pspmyspace.com/omnia2/2009/07/hard-reset-of-omnia-2.html

 

Για 160 χαρακτηρες δεν ξερω.

 

Υπάρχει και το FingerKeyboard.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ρυθμισεις>ευθμισεις μνημης>καθαρισμος μνημης ,αυτο ειναι το hard reset απο την συσκευη αφου πρωτα γραψεις τον κωδικο που σου δινει για επαληθευση της επιλογης σου[1245 ειναι].
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Το πρώτο μήνυμα στο φόρουμ έχει να κάνει με το νέο OMNIA II!. Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις στους κατόχους του κινητου ... και αρχίζω:΄

 

Έχω αυτή τη στιγμή το HTC S740 και πριν από αυτό είχα το Nokia E50. Το Ε50 είχε τέλεια ακουστική (κατα τη διάρκεια ομιλίας) ενώ το HTC χάλια. Ειδικά σε θορυβώδες περιβάλλον σχεδόν δεν μπορώ να μιλήσω. Το Ε50 έχει μεγάλο SAR και είναι ένας από τους λόγους που το άλλαξα ενώ το HTC 0,39 ... σχεδόν τέλειο. ΕΡΩΤΗΣΗ 1: Το OMNIA II πώς τα πάει με την ακουστική ειδικά σε θορυβώδες περιβάλλον;

 

Έχω ως GPS το MIO 550 με Destinator ως software. Γενικά πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση του.

ΕΡΩΤΗΣΗ 2: Το OMNIA II θα μπορεί να αντικαταστήσει πλήρως το παλίο μου GPS; Με άλλα λόγια ένα κινητό με GPS αποδίδει το ίδιο καλά με ένα "καθαρόαιμο" GPS; Υπάρχει φορτιστής και βάση για το μπαρμπρίζ στο εμπόριο;

 

ΕΡΩΤΗΣΗ 3: To Nokia έπιανε σήμα καμπάνα ενώ το HTC δεν τα καταφέρνει τόσο καλά. Το OMNIA II πώς τα πάει;

 

ΕΡΩΤΗΣΗ 4: Από μπαταρία πώς τα πάει; Κρατάει κανα 2-3 μέρες;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους απαντήσουν!:)

Link to comment
Share on other sites

 

ΕΡΩΤΗΣΗ 3: To Nokia έπιανε σήμα καμπάνα ενώ το HTC δεν τα καταφέρνει τόσο καλά. Το OMNIA II πώς τα πάει;

 

 

Θα σου απαντησω μονο στο 3.

Σκεφτηκες ποτε οτι αυτο μπορει αν συμβαινει επειδη το Νοκια ειχε "υψηλο" SAR και το αλλο ειχε τελειο SAR?

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντησω μονο στο 3.

Σκεφτηκες ποτε οτι αυτο μπορει αν συμβαινει επειδη το Νοκια ειχε "υψηλο" SAR και το αλλο ειχε τελειο SAR?

 

Σ' ευχαριστώ φίλε μου για την απάντησή σου. Η προφανής ερώτηση ... Τα δυο αυτά σχετίζονται; Νομίζω οτι αυτο ενδιαφέρει πολύ κόσμο:)

 

Σημείωση: Δηλαδή το OMNIA II που έχει ακόμη μικρότερο SAR από 0,39 θα έχει ακομη χειρότερο σήμα;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σημείωση: Δηλαδή το OMNIA II που έχει ακόμη μικρότερο SAR από 0,39 θα έχει ακομη χειρότερο σήμα;

 

Ο δείκτης SAR είναι ανεξάρτητος του σήματος της συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν κλειδωνεις στο πενταλεπτο τοτε εισαι μια χαρα. Τόσο κάνουν και τα κανονικά GPS.

Τι άλλο πρόγραμμα τρέχεις για να δουλέψει το igo? Πρώτη φορά το ακούω αυτό. :blink:

 

Δεν υπαρχει κουμπι για hard reset. Μαλλον θα εννοεις soft reset.

 

http://i34.tinypic.com/9uxg28.jpg

 

Evvoω το Gps test

Οκ για το hard reset. Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Παντος υπρχουν παρα πολλοι με προβλημα στο gps.

Εχω το IGo8 και το GPSTest, για να βρω δορυφορο πρεπει να περιμενω πολυ ωρα. Τι με καθαρο ουρανο τι με ρυθμισεις, μια απο τα ιδια. Αμα πια!

Οι ρυθμισεις μου ειναι οι εξης:

 

Gps Test: COM Port : COM7

Baud Rate : 9600

:

IGO8 : GPS : θυρα 7

Ταχυτητα μεταδοσης : 57600

 

Omnia 2 : Γενικες Ρυθμισεις : GPS : Συνδεση : Θυρα προγραμματος : COM7

Θυρα υλικου : COM9

Baut rate : 5700

Διαχειρηση GPS αυτοματα : Ενεργο

 

 

Τι φταιει ια και μια δεν πιανει δορυφοροο και μια πιανει πολυ αργα?

 

Καλημερα και χρονια πολλα.

Να ξεκαθαρισουμε τα πραγματα με το gps.

Η συσκευη εχει και υποβοηθουμενο gps (a gps) το οποιο εμφανιζεται ως XTRA στις ρυθμισεις στην καρτελα του gps. Εκει υπαρχουν οι ρυθμισεις για ενεργοποιηση του, και για να κατεβαζει δεδομενα οταν συνδεεται η συσκευη με υπολογιστη που εχει internet. Ετσι αποφευγουμε τις χρεωσεις και συντομευουμε κατα πολυ τον χρονο κλειδωματος του σηματος. Χωρις τα δεδομενα αυτα το σημα αργει να κλειδωσει, οπως γινεται σε ολες τις συσκευες, σε αλλες λιγοτερο και σε αλλες περισσοτερο αναλογα με τον δεκτη, το λογισμικο που τον συνοδευει και την θεση του δεκτη επανω στη συσκευη. Με την χρηση του XTRA, κανουμε πολυ καλυτερα τη δουλεια μας χωρις ιδιαιτερο προβλημα στους χρονους κλειδωματος.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Το ενεργοποιουμε και η προσφορα του ειναι οταν ειμαστε συνδεδεμενοι στο ιντερνετ?

Δεν μπορω να καταλαβω πως το χρησιμοποιουμε το ΧΤΡΑ.

Κατι αλλο, εχω φτιαξει ενα φακελα στην εναρξη και εχει εχω ρυθμισει να πηγαινουν ολα τα αρχεια που λαμβανω μεσω bluetooth.

Ετσι εστειλα μεσω bluetooth , αρχεια εγκαταστασης αλλα δεν εμφανιζονται παρα μονο απο την διαχειρηση αρχειων-windows-start menu-προγραμματα.

Εχετε να μου προτινετε καποια κινηση που να βρισκω ευκολα τα αρχεια που λαμβανω μεσω bluetooth?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εχετε να μου προτινετε καποια κινηση που να βρισκω ευκολα τα αρχεια που λαμβανω μεσω bluetooth?

 

Συνιστώ ανεπιφύλακτα το Obex Inbox (hc4_inbox.cab) για να αποθηκεύονται τα αρχεία που λαμβάνεις μέσω bluetooth κατευθείαν στην κάρτα μνήμης (ή στον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο της συσκευής) ούτως ώστε να μην γεμίζει η πολύτιμη εσωτερική διαθέσιμη μνήμη της συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμαζω, ευχαριστω.

 

Το εβαλα αλλα δεν το βρισκω πουθενα. Με βοηθας λιγο με το προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Το πρώτο μήνυμα στο φόρουμ έχει να κάνει με το νέο OMNIA II!. Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις στους κατόχους του κινητου ... και αρχίζω:΄

 

Έχω αυτή τη στιγμή το HTC S740 και πριν από αυτό είχα το Nokia E50. Το Ε50 είχε τέλεια ακουστική (κατα τη διάρκεια ομιλίας) ενώ το HTC χάλια. Ειδικά σε θορυβώδες περιβάλλον σχεδόν δεν μπορώ να μιλήσω. Το Ε50 έχει μεγάλο SAR και είναι ένας από τους λόγους που το άλλαξα ενώ το HTC 0,39 ... σχεδόν τέλειο. ΕΡΩΤΗΣΗ 1: Το OMNIA II πώς τα πάει με την ακουστική ειδικά σε θορυβώδες περιβάλλον;

 

Έχω ως GPS το MIO 550 με Destinator ως software. Γενικά πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση του.

ΕΡΩΤΗΣΗ 2: Το OMNIA II θα μπορεί να αντικαταστήσει πλήρως το παλίο μου GPS; Με άλλα λόγια ένα κινητό με GPS αποδίδει το ίδιο καλά με ένα "καθαρόαιμο" GPS; Υπάρχει φορτιστής και βάση για το μπαρμπρίζ στο εμπόριο;

 

ΕΡΩΤΗΣΗ 3: To Nokia έπιανε σήμα καμπάνα ενώ το HTC δεν τα καταφέρνει τόσο καλά. Το OMNIA II πώς τα πάει;

 

ΕΡΩΤΗΣΗ 4: Από μπαταρία πώς τα πάει; Κρατάει κανα 2-3 μέρες;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους απαντήσουν!:)

 

Επειδή αυτό το post είναι πολύ ουσιαστικό θα μπορούσε κάποιος κάτοχος του omnia να απάντηση please :rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

απο ακουστικη εχει πολυ καλη,ακους καθαρα και σε φασαρια.

κανονικο gps δεν ειχα ποτε οποτε δεν μπορω να κανω συγκριση.

ναι,η μπαταρια με λογικη χρηση κραταει ανετα 2 μερες.

κοιτα εαν εξαιρεσω το σπιτι μου που υπαρχει προβλημα απο σημα οποια εταιρια και να χρησιμοποιησω,οπουδηποτε αλλου το σημα ειναι πολυ καλο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξω τον φάκελλο αποθήκευσης ώστε να μου σώζει μόνιμα αλλού τις φωτογραφίες και αλλού τα βίντεο ?????
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ και γω με τη σειρά μου φίλε xolloth. Τώρα εμενα ουσιαστικά μου μένει να απαντήσει κάποιος σε οτι αφορα το GPS. Έδωσα περσι 300€ περίπου και αν δώσω πάλι αρκετά χρήματα για νέα συσκευή δε θέλω να το μετανιώσω (όπως με το htc s740). Άσχετο, αλλα γενικά σαν εταιρία τη Nokia μάλλον θεωρώ καλύτερη. Ο λόγος που είμαι εδώ ειναι τα Windows mobile. Σκέφτομαι ότι από δω και στο ε3ής αν αλλάζω μάρκες κινητών τουλάχιστον να μένω σταθερός στο λειτουργικό όπου φυσικά με τα windows έχω τη μεγαλύτερη εξοικοίωση. Εϊναι πολλά τα 500€ για το OMNIA II. Δεν μπορώ κάθε χρόνο να δίνω τόσα χρήματα :)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το εβαλα αλλα δεν το βρισκω πουθενα. Με βοηθας λιγο με το προγραμμα?

 

Εάν δεν είναι στα προγράμματα, πήγαινε να δεις εάν υπάρχει σχετικό εικονίδιο στα settings.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω ακόμη μια ερώτηση. Μπορεί κανείς να γράφει άνετα στην οθόνη; Αν για παράδειγμα κάποιος θέλει να σερφάρει και να γράψει π.χ. τη διεύθυνση http://www.myphone.gr/forum μπορεί εύκολα να το κάνει αυτό; Πώς ακριβώς γίνεται; Εμφανίζεται εικονικό πληκτρολόγιο στο κάτω μέρος του browser να υποθέσω; Μήπως το querty βολεύει περισσότερο; Υπάρχει κάποιος που τα έχει δοκιμάσει και τα δυο για να μας πει; To Νοκια Ν97 έχει querty (ζυγιζει βέβαια 150 gr), αλλά μηπως αξίζει τον κόπο;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξω τον φάκελλο αποθήκευσης ώστε να μου σώζει μόνιμα αλλού τις φωτογραφίες και αλλού τα βίντεο ?????

 

Καμιά βοήθεια παιδιά????

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εμφανίζεται εικονικό πληκτρολόγιο στο κάτω μέρος του browser να υποθέσω;

 

Ναι, έτσι γίνεται.

 

Μήπως το querty βολεύει περισσότερο;

 

Συνήθεια είναι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω ακόμη μια ερώτηση. Μπορεί κανείς να γράφει άνετα στην οθόνη; Αν για παράδειγμα κάποιος θέλει να σερφάρει και να γράψει π.χ. τη διεύθυνση http://www.myphone.gr/forum μπορεί εύκολα να το κάνει αυτό; Πώς ακριβώς γίνεται; Εμφανίζεται εικονικό πληκτρολόγιο στο κάτω μέρος του browser να υποθέσω; Μήπως το querty βολεύει περισσότερο; Υπάρχει κάποιος που τα έχει δοκιμάσει και τα δυο για να μας πει; To Νοκια Ν97 έχει querty (ζυγιζει βέβαια 150 gr), αλλά μηπως αξίζει τον κόπο;

επειδη πριν απο το ομνια ειχα το n97 σε πληροφορω οτι στο n97 δεν μπορουσα να γραψω με τοση ανεση[εχω και καπως χοντρα δαχτυλα],οπως στο εικονικο του ομνια.

αυτη ειναι η αποψη μου απο τις 2 συσκευες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το omnia II 5 μερες και ακομα δεν εχω καταφερει να συντονισω τους δορυφορους. Το εχω αφησει 20 min σε ανοιχτο ουρανο και τιποτα.

Μου βγαζει συνεχεια "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΗΜΑ GPS" και στο μενου ρυθμισεις του GPS μου βγαζει αδυναμια εντοπισμου συσκευης.

 

Εχω ηδη δοκιμασει ενα αλλο προγραμμα GPS test και τιποτα.

 

Τι αλλο μενει να κατω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...