Jump to content

Πλαστικές σακούλες


T-mobile
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω πόσοι γνωρίζετε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ το πρόβλημα, αλλά αυτό με τις πλαστικές σακούλες έχει παραγίνει και γενικότερα η νοοτροπία του Έλληνα να τις χρησιμοποιεί για το τίποτε και να τις πετάει με μεγάλη ευκολία.

Στην Ελλάδα παράγωνται και καταναλώνονται 6-8 εκατομύρια σακούλες ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ η οποίες κοστίζουν 300 εκατομμύρια Ευρώ το χρόνο τα οποία ενσωματώνονται στο κόστος των προϊόντων. Όταν πετάγονται στις χωματερές κάνουν 1000 χρόνια για να διασπαστούν, το χειρότερο είναι οτι είναι διασπαρμένες παντού, και τα τοξικά μπαίνουν στην τροφική μας αλυσίδα.

Σε πολλές χώρες "τριτοκοσμικές" την έχουν απαγορεύσει ενώ εδώ στην Ελλάδα παρακολουθώ στα σουπερμαρκετ με πόση άνεση ο κόσμος χρησιμοποιεί την μία σακούλα μέσα στην άλλην γιατί δεν χωράει το κολόχαρτο το οποίο έχει δικιά του χειρολαβή.

Πρέπει εδώ και τώρα να περιορίσουμε όλοι την χρήση της πλαστικής σακούλας γιατί είναι περιβαντολλογικό έγκλημα. Πρέπει να χρησιμοποιούμε σακούλες πολλαπλής χρήσης, οι οποίες είναι περισσότερο αντοχής και χωράνε και περισσότερα πράγματα. Αυτό που κάνω προσωπικά είναι να έχω στο αυτοκίνητό μου πάνινες σακούλες τις οποίω χρησιμοποιώ στο σουπερμακετ.

Γράφω αυτά με αφορμή ένα σημερινό περιστατικό. Πήγα σουπερμάρκετ να αγοράσω λίγα προϊόντα και ανάμεσα έναν κουβά για σφουγκάρισμα. Στο ταμία πολύ απλά τοποθέτησα τα υπόλοιπα προϊόντα μέσα στον κουβά και έφυγα κρατόντας τον από την χειρολαβή. Διέκρινα πολλά ειρωνικά βλέματα λες και ήμουν οπισθοδρομικός. Μα καλά τόσο πίσω είμαστε ρε ****το;

Πρέπει να αρχίσουν να τις χρεώνουν γιατί μόνο έτσι θα το σκεφτεί ο Ελληνάρας. Όσο υπάρχει το "τσάμπα" δεν θα δούμε άσπρη μέρα.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

σε καποια σουπερ μαρκετ χρεωνονται φιλε μου κ η τισ γεμιζουν μεχρι να σκασουν για να μην πληρωσουν 10 λεπτα παραπανω η εχουν αγορασει κ χρησιμοποιουν τισ πλαστικεσ επαναχρησιμοποιουμενεσ, αυτεσ που ειναι σαν τισ τσαντεσ θαλασσησ.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχουν βγει μαλιστα σακουλες πλαστικες οι οποιοες"αυτοανακυκλωνονται" μεσα σε 18 μηνες..

τα ΑΒ νομιζ εχουν τετοιες, και ο μαρινοπουλος

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πες τα ρε φίλε! Να αγιάσει το στόμα σου! Ή το χέρι σου... :lol: Πραγματικά, τόσος κόπος είναι να κάνουμε το σωστό σε ένα τόσο σοβαρό και καθημερινό θέμα; Τόσο φυγόπονοι είμαστε πια; Τόσος στρουθοκαμηλισμός; Πότε θα αλλάξουμε νοοτροπία μπας και δούμε καμιά άσπρη μέρα;;; :cry:

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

εχουν βγει μαλιστα σακουλες πλαστικες οι οποιοες"αυτοανακυκλωνονται" μεσα σε 18 μηνες..

τα ΑΒ νομιζ εχουν τετοιες, και ο μαρινοπουλος

και ο σκλαβενιτης εχει..απο τις προηγουμενες ειναι ασυγκριτα καλυτερες αυτες...και καλα ρε t-mobile ασχολησε τι σκεφτετε η καθε γρια(χωρις παρεξηγηση..)?μαγκια σου που σκεφτεσαι το αυριο μη κολλας σε τετοια...;)

Link to comment
Share on other sites

...και καλα ρε t-mobile ασχολησε τι σκεφτετε η καθε γρια(χωρις παρεξηγηση..)?μαγκια σου που σκεφτεσαι το αυριο μη κολλας σε τετοια...;)

 

Εννοείται οτι δεν μου καίγεται καρφί, απλά το είπα για το πόσο καθυστεριμένα σκέφτονται κάποιοι

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι δεν μου καίγεται καρφί, απλά το είπα για το πόσο καθυστεριμένα σκέφτονται κάποιοι

 

δε σου εχει τυχει σε μεγαλα σουπερ μαρκετ,ενω εχουν βαλει τα ψωνια σε σακουλες,να χωνουν σε μια απο τις σακουλες και εναν πακο με αδειες σακουλες?:mad:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

δε σου εχει τυχει σε μεγαλα σουπερ μαρκετ,ενω εχουν βαλει τα ψωνια σε σακουλες,να χωνουν σε μια απο τις σακουλες και εναν πακο με αδειες σακουλες?:mad:

 

κ αν τολμησει ο ταμιασ να τουσ πει γιατι το κανουν αυτο του πατανε κ ενα βρισιμο. συνεχεια διαμαρτυρονται γιατι ειναι πολυ μικρεσ, γιατι σκιζονται ευκολα αλλα ποτε δεν τουσ χαλαει οταν βαζουν καμια πενηνταρια αδειεσ στα μουλοχτα μεσα σε σακουλα με τα ψωνια.καταντια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να φέρουν και εδώ τις χάρτινες σακούλες (ξέρετε αυτές ποτ βλέπουμε στις αμερικάνικες ταινίες). εντάξει στα super market υπάρχει λύση αλλά όταν πας στο ψιλικατζίδικο ή Mini market της γειτονιάς, τι γίνεται?
Link to comment
Share on other sites

Οι χάρτινες θα έπρεπε να υπάρχουν για τα λαχανικά όπου δεν μπορείς να βάλεις πάνινες και γενικότερα στα ψιλικατζίδικα. Στα ταμεία των σουπερμάρκετ, είτε πάνινες, είτε καθόλου και να υποχρεώνεις τον καθένα να έχει τις δικιές του, ή όπως στην Ελβετία να τις χρεώνουν 12-15 ευρώ την μία. Αφού οι περισσότεροι έρχονται με το αυτοκίνητό τους, θα μπορούν να τα βάλουν εκεί είτε χύμα (όπως το Macro), είτε να έχουν αποθηκευμένες μερικές σακούλες στο αυτοκίνητο και να τα τακτοποιούν εκεί. Έτσι θα μειωνότανε και δραστικά ο χρόνος αναμονής στα ταμεία μέχρι να περιμένεις τον καθένα να ανοίγει την κάθε σακούλα.

Με 300 εκτατομύρια ευρώ τον χρόνο που πετάμε άδικα, θα μπορούσαμε να φτιάχναμε 30 υπερσύχρονα σχολεία. Τρόπος υπάρχει, η θέλιση και η ενημέρωση λύπει. Και επειδή είναι πολύ δύσκολο να εξηγήσεις στον καθένα το τι παίζει, μόνο με οικονομικά αντικίνητρα καταλαβαίνει κάποιος.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

και η χαρτινη σακουλα δεν ειναι λυση-οικολογικη τουλαχιστον-

προτιμω πανινες..

το παλιο το δυχτακι που ειχαν οι γιαγιαδες μας το θυμαστε?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εχω μια απορια. αυτες που διαφημιζουν ως βιοδιασπωμενες σε 18-20 μηνες, ειναι οντως?

 

γιατι απο την υφη, δε μου φαινεται να διαφερουν σε τιποτα απο τις κλασσικες πλαστικες σακουλες..

 

(ερωτηση ενος αδαους, μη με παρετε με τις τοματες).

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

Έλεος πλέον με αυτές τις σακούλες!:mad:.Όπου κι αν πάω θα μου δίνουν συνέχεια σακούλες.Για παράδειγμα πάω στο περίπτερο και πέρνω ένα παγωτό.Κατ'ευθείαν μου το βάζουν μέσα σε σακούλα.Πάω στο φούρνο και παίρνω κάτι, -ακόμα και ένα σοκολατούχο γάλα- αμέσως να μου το βάλουν σε σακούλα.Γιατί ρε παιδιά;Έχω συνηθίσει από γνωστό σούπερ μαρκετ -δεν κάνουμε διαφήμιση :p- και πληρώνω τη σακούλα που θα πάρω και έτσι έχω συνηθίσει να κάνω οικονομία στις σακούλες.;)
Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι μου συμβαινει το αντιθετο..συχνα ειτε δε μου φτανουν οι 2-3 σακουλες που εχει στο ταμειο(οταν εχω πολλα πραγματα) ειτε δεν εχει καν σακουλες..και αν ζητησω απο την ταμια ,γυριζει,κοιταει τι εχει μεινει εκτος σακουλας και μου δινει..
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι μου συμβαινει το αντιθετο..συχνα ειτε δε μου φτανουν οι 2-3 σακουλες που εχει στο ταμειο(οταν εχω πολλα πραγματα) ειτε δεν εχει καν σακουλες..και αν ζητησω απο την ταμια ,γυριζει,κοιταει τι εχει μεινει εκτος σακουλας και μου δινει..

 

αυτο που λεσ ισχυει. ειανι η πολιτικη των σουπερ μαρκετ. να υπαρχουν λιγεσ σακουλεσ στα ταμια γιατι αν υπαρχουν πολλεσ οι πελατεσ μπαινουν στον πειρασμο κ τισ κλεβουν κ τα καταστημα μπαινει μεσα. 5,5 τισ βγαζουν κ αν εσυ χρειαστεισ 100 εισαι αναγκασμενοσ να τισ ζητησεισ 100 φορεσ. ξεφτιλα . μην νομιζεισ οτι το κανουν απο οικολογικη ευαισθησια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι θέμα ενημέρωσης πιστεύω..μέχρι πριν λίγα χρόνια πόσοι από μας ξέραμε ότι οι πλαστικές σακούλες δεν είναι κατάλληλες για το περιβάλλον; Ελάχιστοι νομίζω.Τώρα που όσο περνάει ο καιρός και μας γίνεται βίωμα τόσο λιγότερο τις χρησιμοποιούμε.Απλά έχουμε μείνει πίσω σαν χώρα και σε αυτόν τον τομέα,γιατί μας κάνει εντύπωση; Όταν άλλες χώρες τις είχαν καταργήσει εμείς από την άγνοιά μας τις περνάμε 10-10 για να 'χουμε και καβάτζα για τα σκουπίδια μας.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα ειναι θετικο το οτι τα περισσοτερα σουπερ μαρκετ χρεισιμοποιουν σακουλες οικολογικες (που εχουν διαρκεια ζωης λιγους μηνες). Το θεμα ειναι οτι οσοι εχουν υφασματινες και λένε οτι ειναι οικολογοι και προστατευουν το περιβαλλον αγοραζουν για τα σκουπιδια τους πλαστικες σακουλες γνωστης ,μαρκας "san****s" και δεν σκεφτονται οτι και αυτεσ μολυνουν το περιβαλλον. Εμεις παιρνουμε τις σακουλες απο τα σουπερ (αυτες των 18 μηνων) και μετα σε αυτες πεταμε τα σκουπιδια μας! Τιποτε δεν παει χαμενο. Κανω κατι λαθος; Εσεις τα σκουπιδια που τα πετατε;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όταν πάω για ψώνια παίρνω μαζί μου κάτι μπλε σακούλες τις ανακύκλωσης και τις αφήνω στο αυτοκίνητο και όταν τελειώσω τα ψώνια μου,βάζω τα πράγματα στο καλάθι χωρίς σακούλα και βάζω τα πράγματα στις μπλε σακούλες της ανακύκλωσης που έχω στο αυτοκίνητο.;):)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όποτε πάω στο ΑΒ, πάω με την ειδική ΑΒ επαναχρησιμοποιούμενη τσάντα -που μάλιστα παίρνεις και έναν ΑΒ πόντο κάθε φορά που την επαναχρησιμοποιείς.

Κάθε φορά η ταμίας επιμένει να μου βάλει τα ψώνια σε σακούλα ώστε να τα βάλω μετά μαζί με την σακούλα μέσα στην ΕΙΔΙΚΗ ΕΠΑΝΑΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΜΕΝΗ ΤΣΑΝΤΑ ΑΒ.

Κάθε φορά τα ίδια, μα καλά, δική τους πολιτική είναι, χαμπάρι δεν έχουν πάρει; :blink:

 

Εκεί, δε,που μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι είναι στη Βιολογική Λαϊκή.

Υποτίθεται ότι αυτός που ψωνίζει Βιολογικά προϊόντα θα έπρεπε να είναι λίγο πιο συνειδητοποιημένος σε θέματα περιβάλλοντος. Αφού δεν θέλει να τρώει μολυσμένα με φάρμακα φρούτα θα έπρεπε κι αυτός να κάνει κάτι για να μην μολύνει το περιβάλλον.

Μπαααα! Όλοι παίρνουν 3 - 3 τις νάυλον σακούλες και μόνο εγώ είμαι με την πάνινη! :cool:

 

Μερικές πληροφορίες ή και συμβουλές -αν θέλετε:

-Πάντα χώνουμε στην τσάντα μας διπλωμένη καλά καμιά πλαστική σακουλίτσα να έχουμε μαζί μας μήπως και ψωνίσουμε κάτι. Πολύ χρήσιμη γενικώς, και σε ξαφνικές βροχές και άλλες έκτακτες ανάγκες! :)

-Η χάρτινη χρειάζεται ενέργεια και πρώτες ύλες για να παραχθεί, δεν είναι για "χόρταση".

-Όταν μας δίνουν σακούλα με το ζόρι, μπορούμε να την αρνούμαστε ευγενικά, αν μάλιστα ξέρουμε τον άνθρωπο του εξηγούμε ότι για μία σοκολάτα πχ δεν είναι ανάγκη να δίνει σακούλα ντε και καλά, μπορεί να ρωτάει τον πελάτη αν τη χρειάζεται.

Τα προηγούμενα χρόνια υπήρχε η τάση μερικά καταστήματα να δίνουν πάντα σακούλα και καλά ως "σέρβις" για να εντυπωσιάζεται ο πελάτης από την καλή εξυπηρέτηση. Τώρα, αυτό έχει περάσει ακόμα και στον κυρ-Μήτσο τον ψιλικατζή και οι σακούλες φεύγουν με ρυθμό πολυβόλου "για λόγους μάρκετινγκ"... :(

-Για την οργανωμένη επίσκεψη στο σούπερ μάρκετ θεωρώ απαράδεκτο να μην παίρνει κανείς μαζί του μεγάλες επαναχρησιμοποιούμενες τσάντες -είναι και πιο εύχρηστες κατά τη γνώμη μου.

-Οι βιοδιαπώμενες πλαστικές είναι μέγα θέμα και δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς παίζει. Υπάρχει η άποψη ότι πολλές από αυτές δεν διασπώνται σε διοξείδιο του άνθρακα και νερό -όπως θα έπρεπε για να είναι "βιοδιασπώμενες"- αλλά ότι απλώς θρυμματίζονται αλλά τα μόρια του πλαστικού παραμένουν να είναι μόρια πλαστικου -απλά δεν τα βλέπουμε- και μένουν για χρόνια στο περιβάλλον και το ρυπαίνουν αόρατα, ενώ ταυτόχρονα περιέχουν βλαβερά για το περιβάλλον πρόσθετα που τις κάνουν να θρυματίζονται. Οπότε ούτε και οι "διασπώμενες" είναι άλλοθι για τα τις παίρνουμε 10 -10!

Οι μόνες πραγματικά βιοδιασπώμενες είναι κάποιες από άμυλο νομίζω ή καλαμπόκι και όσο τις έχω χρησιμοποιήσει δε κάνουν για τίποτα, είναι πάρα πολύ ευαίσθητες και σκίζονται με το παραμικρό. Ουτέ για τα σκουπίδια δεν μπόρεσα να τις βάλω για τι ώσπου να γεμίσει η σακούλα αυτές άρχιζαν ήδη να ...διασπώνται και τρυπούσαν! :lol:

 

Όσο για την Αμερική να σας πω ότι στη Νέα Υόρκη εγώ δεν είδα ποτέ αυτές τις χάρτινες που βλέπουμε στα έργα παρά μόνο στα delivery -κι αυτές μετά τις βάζανε μέσα σε πλαστικές! Άσε που το στάνταρ στο σουπερ μάρκετ είναι να σου βάζουν διπλή σακούλα έπειδη είναι πολύ λεπτές και σκίζονται εύκολα! "No double bag, please!", μέρσι μι και το περιβάλλον!

 

Κι εμείς στο σπίτι χρησιμοποιούμε αυτές του σούπερ μάρκετ για να πετάμε τα σκουπίδια μας, τι να κάνω; Ο κανονισμός του Δήμου Αθηναίων λέει "όχι χύμα τα σκουπίδια στους κάδους". :( Αλλά επειδή κάνουμε συστηματικά και αφοσιωμένα ανακύκλωση τα σκουπίδια μας είναι μια σακούλα κάθε 3-4 μέρες -για 3 άτομα. Δυστυχώς, δεν έχω τολμήσει ακόμα την κομποστοποίηση... αλλιώς τα σκουπίδια θα ήταν μιά σακούλα στις 10 μέρες!

 

Α! και στην ανακύκλωση στους μπλε κάδους, πετάμε χύμα τα ανακλυκλώσιμα και όχι δεμένα μέσα σε σακούλα. Άδειάζουμε την σακουλίτσα στον μπλε κάδο και αν δεν την θέλουμε την πετάμε κι αυτή άδεια μέσα στον κάδο! οκ? ;)

 

Κλείνοντας, να πω ότι αυτή τη βδομάδα το crrfour έχει προσφορά, αν πας να ψωνίσεις με την επαναχρησιμοποιούμενη τσάντα τους σου δίνουν 100 πόντους δώρο (=1€) στην κάρτα σου.

 

Αυτά, συγνώμη για το μεγάλο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις επαναχρησιμοποιουμενες τσαντες τις ζητμε απο το σουπερμαρκετ στο ταμειο?:worry: Και πως ακιβως ειναι?

 

Για τα σκουπιδια παντως δεν νομιζω να υπαρχει αλλη λυση απο τις πλαστικες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τις ζητας ειτε απο το ταμείο είτε τις αναζητείς πριν τα ταμεια.

είναι μεγαλες σακουλες απο ενα πλαστικοποιημενο υλικο.σα σακουλα πλαστικη πολλων χρησεων που δεν σκιζεται ευκολα.

στα καρφουρ μαρινοπουλος κοστιζουν 69 λεπτα νομιζω.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

η επαναχρησιμοποιουμενες τσαντες που πουλανε δεν μου αρεσουν καθολου...εγω χρησιμοποιω αν θελω να παρω κανα δυο πραγματα τις πανινες τσαντες που δίνουν απο τα attrattivo ειναι πολυ βολικες και ομορφες :p

 

Εγώ δεν κατάλαβα, γιατί οι Έλληνες κλέβουν τις σακούλες;;

δεν κλεβουν απλα περνουν παραπάνω απο αυτες που χρειαζονται...προπολεμική συνηθεια..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...