Jump to content

Sony Ericsson Aino


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά έχεις κανεις πρόβλημα με τα sms? Εμένα με αφήνει να γράψω μέχρι 70 χαρακτήρες μετά με χρεώνει δεύτερο μήνυμα. Έχεις κανείς το ίδιο πρόβλημα? και κάτι άλλο πόση ώρα παίρνει να κάνεις update μέσω του υπολογιστή?

Γυρισε την γλωσσα σε Αγγλικους χαρακτηρες και θα γραφεις μηνυμα κανονικα με 160 χαρακτηρες ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια ειδα στο site της cosmote της ρυθμισεις για wap και mms χρειαζεται να κανουμε και το Wireless Internet Easy?

Αν έχεις συμβόλαιο & χρησιμοποιείς Ίντερνετ,στειλε & αυτές τις ρυθμίσεις,καθώς το wap έχει περιορισμούς,επειδή περνάει από proxy server την κίνηση. Αν έχεις καρτοκινητό,δεν τις χρειάζεσαι,καθώς στην Κοσμοτέ τα καρτοκινητά ακόμη δεν υποστηρίζουν Ίντερνετ,παρά μόνο wap.Τέλος,να σου πω τελείως φιλικα,πως το κατάλληλο θέμα για ένα τέτοιο ερώτημα είναι οι ρυθμίσεις για Internet-Mms, στο φόρουμ της Κοσμοτέ.

 

παιδιά έχεις κανεις πρόβλημα με τα sms? Εμένα με αφήνει να γράψω μέχρι 70 χαρακτήρες μετά με χρεώνει δεύτερο μήνυμα. Έχεις κανείς το ίδιο πρόβλημα? και κάτι άλλο πόση ώρα παίρνει να κάνεις update μέσω του υπολογιστή?

 

Θα μπεις στη σύνταξη μηνυμάτων & θα πατήσεις Επιλογές,Επιλογές γραφής,Εθνικοί χαρακτήρες & θα τους απενεργοποιήσεις!Η αναβάθμιση διαρκεί περίπου ένα τέταρτο,ανάλογα την ταχύτητα της γραμμής σου στο Ίντερνετ. υπόψιν,διαγράφονται τα πάντα,οπότε κρατάς αντίγραφα ασφαλείας από τηλ,μηνύματα,εικόνες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις συμβόλαιο & χρησιμοποιείς Ίντερνετ,στειλε & αυτές τις ρυθμίσεις,καθώς το wap έχει περιορισμούς,επειδή περνάει από proxy server την κίνηση. Αν έχεις καρτοκινητό,δεν τις χρειάζεσαι,καθώς στην Κοσμοτέ τα καρτοκινητά ακόμη δεν υποστηρίζουν Ίντερνετ,παρά μόνο wap.Τέλος,να σου πω τελείως φιλικα,πως το κατάλληλο θέμα για ένα τέτοιο ερώτημα είναι οι ρυθμίσεις για Internet-Mms, στο φόρουμ της Κοσμοτέ.

 

Συμβολαιο εχω, απλος το εγραψα εδω επειδη τωρα πηρα το Aino και ασχολουμε πρωτη φορα με το wi-fi και θελω να μπαινω στο internet οποτε μπορω χωρις να χρεωνομαι, και δεν ξερω ποιες ρυθμισεις πρεπει να κανω

Link to comment
Share on other sites

Συμβολαιο εχω, απλος το εγραψα εδω επειδη τωρα πηρα το Aino και ασχολουμε πρωτη φορα με το wi-fi και θελω να μπαινω στο internet οποτε μπορω χωρις να χρεωνομαι, και δεν ξερω ποιες ρυθμισεις πρεπει να κανω

 

Σε γενικές γραμμές πάντως,να ξέρεις ότι AN αποπειραθείς να μπεις στο Ίντερνετ χωρίς wi-fi, καλό θα ήταν να κρατούσες μόνο τις ρυθμίσεις Ίντερνετ και οχι αυτές του wap, διότι η χρέωση είναι πολύ-πολύ μικρότερη.

Link to comment
Share on other sites

Το να μπω internet απο το κινητο δεν το κανω μιας και εχω σπιτι, απλος αμα μπορουσα να εκμεταλευτο το wi-fi σε καμια καφετερια κτλ, προηγουμενος στο σπιτι ενος φιλου που συνδεθηκα στο wi-fi δεν μπορουσα να μπω ουτε στο youtube αλλα ουτε στον opera, οταν τα παταγα μου εβγαζε την επιλογη ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ:, οπως αυτες που ειναι στο ρυθμισεις>συνδεσιμοτητα>ρυθμισεις internet/streaming για αυτο ρωτησα αμα πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις απο cosmote μερια
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως απογοητεύτηκα που η οθόνη αφής μένει μόνο στο εξωτερικό μενού.

Είχα διαβάζει ότι "κλειδώνει" όταν ανοίγεις το πληκτρολόγιο αλλά φαντάστηκα ότι σου δίνει την εναλλακτική να έχεις την οθόνη αφής.

 

Έχει ιδέα κανείς πώς μπορούμε να παρακάμψουμε το κλείδωμα της οθόνης αφής?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μπηκα σημερα κομπλε εκτος απο το youtube, στην εφαρμογη που εχει το κινητο μου ελεγε συνεχεια οτι το video εχει διακοπη και απο τον opera που εμπαινα απλα δεν ανοιγε, εδειχνε να το φορτωνη αλλα τπτ
Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια παιδιά :rolleyes:, εφαρμογές και παιχνιδάκια για το super duper κινητούλι μας που θα βρούμε? please HELP διοτι βρίσκω σε διάφορες αναλύσης εκτός απο αυτή του aino :)) Για ρίξτε τα φώτα σας :lol:
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους! Είμαι και εγώ κάτοχος ενός Aino και ήθελα να κάνω σας παρακαλώ μερικές ερωτήσεις για κάποια προβλήματα που αντιμετωπίζω με το κινητό:

1) Στο πάνω αριστερό πλαίσιο πάνω από την οθόνη, όχι δηλαδή στην ίδια την οθόνη, αλλά στο σημείο που ενώνεται το ευρύτερο πλαίσιο της οθόνης με το τηλέφωνο (κάτω από τα γράμματα «Sony Ericsson») όταν είναι αναμμένη η οθόνη ανάβει μονίμως ένα άσπρο φως, που προφανώς είναι ο οπίσθιος φωτισμός της οθόνης, γιατί είναι πάντα άσπρο ό,τι χρώματα και να απεικονίζονται στην οθόνη. Το έχει εμφανίσει και σε κανέναν άλλο αυτό; Σε ένα κατάστημα που έχει το κινητό σε ζωντανή δοκιμή δεν υπάρχει αυτό το φως πάντως.

2) Όταν ανοίγω το κινητό, κάνει γύρω στα 8 δευτερόλεπτα να εμφανιστεί το λογότυπο της Sony Ericsson και άλλα 13-14 δευτερόλεπτα μέχρι να εμφανιστεί η οθόνη που ζητά το PIN, σύνολο δηλαδή γύρω στα 22 δευτερόλεπτα!! Τον ίδιο χρόνο κάνει σε όλους σας;; Το προηγούμενο τηλέφωνό μου, το W850ι έκανε μόνο 8 δευτερόλεπτα, για αυτό μου κάνει εντύπωση.

3) Όταν πάω να κάνω αναβάθμιση λογισμικού από τo μενού του κινητού (επειδή η σύνδεση internet που έχω στον υπολογιστή μου είναι dial up και όχι adsl, οπότε θα μου έπαιρνε ώρες να ολοκληρωθεί!!), ενώ συνδέεται κανονικά στο internet μέσω gprs και γράφει «Αναζήτηση Πακέτου Αναβάθμισης» μετά πάντα μου γράφει «Δεν ήταν δυνατή η λήψη του πακέτου αναβάθμισης» και σταματάει. Ξέρει κανείς γιατί;;

4) Το Memory stick πώς στην ευχή βγαίνει;; Δεν μπορώ να το καταφέρω με τίποτα!!

5) Το Aino δεν είναι Vodafone Live, έτσι;; Δυστυχώς μπαίνω στη σελίδα της Vodafone μέσω του πακέτου Vodafone Gprs Prepay (έχω CU) και μου εμφανίζει μόνο κείμενο και όχι εικόνες κτλ, ενώ όταν μπαίνω σε μουσική,παιχνίδια κτλ μου λέει ότι η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη για τη συσκευή μου. Δε νομίζω να παίζει ρόλο ότι το Aino μου το αγόρασα από κατάστημα Wind και είναι δυστυχώς (χωρίς να το γνωρίζω πριν την αγορά) Wind Customized, έτσι; (Αφού μπαίνω κανονικά στο Intenret μέσω Vodafone Gprs)

6) Μία τελευταία ερώτηση: στη τηλεοπτική διαφήμιση του Aino φαίνεται το Aino να είναι πάνω στη βάση φόρτισης και να ανταλλάσσει αρχεία με τον Υπολογιστή, αλλά η βάση φόρτισης πάνω στο τραπέζι δεν είναι συνδεδεμένη με καλώδιο με τον υπολογιστή! Άρα, αν κατάλαβα καλά το κινητό συνδέεται με wi-fi με τον υπολογιστή και η βάση είναι απλώς διακοσμητική για να στέκεται το κινητό;; Ποια είναι δηλαδή η χρησιμότητα της βάσης;; Αν είναι δηλαδή να τη συνδέσω με usb με τον υπολογιστή (ή με τον απλό φορτιστή) και απλώς να συνδέσω επάνω της το Aino, τότε γιατί να μη συνδέσω κατευθείαν το Aino με τον υπολογιστή μέσω USB ή να φορτίσω το Aino με τον απλό φορτιστή;;

 

Συγνώμη αν σας ζάλισα με τις ερωτήσεις μου και ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την απάντησή σας. Καλή χρονιά και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

1) Στο πάνω αριστερό πλαίσιο πάνω από την οθόνη, όχι δηλαδή στην ίδια την οθόνη, αλλά στο σημείο που ενώνεται το ευρύτερο πλαίσιο της οθόνης με το τηλέφωνο (κάτω από τα γράμματα «Sony Ericsson») όταν είναι αναμμένη η οθόνη ανάβει μονίμως ένα άσπρο φως, που προφανώς είναι ο οπίσθιος φωτισμός της οθόνης, γιατί είναι πάντα άσπρο ό,τι χρώματα και να απεικονίζονται στην οθόνη. Το έχει εμφανίσει και σε κανέναν άλλο αυτό; Σε ένα κατάστημα που έχει το κινητό σε ζωντανή δοκιμή δεν υπάρχει αυτό το φως πάντως.

 

σε εμένα δεν υπάρχει αυτό το φως, μου κάνει εντύπωση. Υπάρχει μόνο μία μικρή γραμμή 2χιλ κάτω από το λογότυπο αριστερά η οποία δεν φέρεται καθόλου. Εγώ έχω το μαύρο, δεν ξέρω αν είναι διαφορετικό στο λευκό.

 

 

 

2) Όταν ανοίγω το κινητό, κάνει γύρω στα 8 δευτερόλεπτα να εμφανιστεί το λογότυπο της Sony Ericsson και άλλα 13-14 δευτερόλεπτα μέχρι να εμφανιστεί η οθόνη που ζητά το PIN, σύνολο δηλαδή γύρω στα 22 δευτερόλεπτα!! Τον ίδιο χρόνο κάνει σε όλους σας;; Το προηγούμενο τηλέφωνό μου, το W850ι έκανε μόνο 8 δευτερόλεπτα, για αυτό μου κάνει εντύπωση.

 

Και σε εμένα κάνει τον ίδιο χρόνο, με την διαφορά ότι σε ενημερώνει ένα μικρό τράνταγμα από την δόνηση ότι έχει πάρει την εντολή για να ανοίξει.

 

3) Όταν πάω να κάνω αναβάθμιση λογισμικού από τo μενού του κινητού (επειδή η σύνδεση internet που έχω στον υπολογιστή μου είναι dial up και όχι adsl, οπότε θα μου έπαιρνε ώρες να ολοκληρωθεί!!), ενώ συνδέεται κανονικά στο internet μέσω gprs και γράφει «Αναζήτηση Πακέτου Αναβάθμισης» μετά πάντα μου γράφει «Δεν ήταν δυνατή η λήψη του πακέτου αναβάθμισης» και σταματάει. Ξέρει κανείς γιατί;;

 

Αν δεν κάνω λάθος αυτό σου εμφανίζει απλά την έκδοση του κινητού και αν χρειάζεται ενημέρωση, καλό θα ήταν να το κάνεις με τον τρόπο του καλωδίου και με DSL, παίρνει ένα 25λεπτό και αξίζει τον κόπο.

Επίσης σου προσθέτει και κάποια έχτρα παιχνίδια και λειτουργίες.

 

 

4) Το Memory stick πώς στην ευχή βγαίνει;; Δεν μπορώ να το καταφέρω με τίποτα!!

Ανοίγεις το πίσω καπάκι και απλά την σέρνεις προς τα αριστερά.

 

5) Το Aino δεν είναι Vodafone Live, έτσι;; Δυστυχώς μπαίνω στη σελίδα της Vodafone μέσω του πακέτου Vodafone Gprs Prepay (έχω CU) και μου εμφανίζει μόνο κείμενο και όχι εικόνες κτλ, ενώ όταν μπαίνω σε μουσική,παιχνίδια κτλ μου λέει ότι η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη για τη συσκευή μου. Δε νομίζω να παίζει ρόλο ότι το Aino μου το αγόρασα από κατάστημα Wind και είναι δυστυχώς (χωρίς να το γνωρίζω πριν την αγορά) Wind Customized, έτσι; (Αφού μπαίνω κανονικά στο Intenret μέσω Vodafone Gprs)

 

Παρατήρησα ότι ο Browser που έχει, μερικές σελίδες δεν τις εμφανιζει, χωρίς να έχουν κάτι ιδιαίτερο. Όπως επίσης κι δεν εμφανίζει text fields. Πιστεύω ότι είναι πρόβλημα το browser, να έχει ένα συγκεκριμένο animation και να κολλάει.

 

 

 

6) Μία τελευταία ερώτηση: στη τηλεοπτική διαφήμιση του Aino φαίνεται το Aino να είναι πάνω στη βάση φόρτισης και να ανταλλάσσει αρχεία με τον Υπολογιστή, αλλά η βάση φόρτισης πάνω στο τραπέζι δεν είναι συνδεδεμένη με καλώδιο με τον υπολογιστή! Άρα, αν κατάλαβα καλά το κινητό συνδέεται με wi-fi με τον υπολογιστή και η βάση είναι απλώς διακοσμητική για να στέκεται το κινητό;; Ποια είναι δηλαδή η χρησιμότητα της βάσης;; Αν είναι δηλαδή να τη συνδέσω με usb με τον υπολογιστή (ή με τον απλό φορτιστή) και απλώς να συνδέσω επάνω της το Aino, τότε γιατί να μη συνδέσω κατευθείαν το Aino με τον υπολογιστή μέσω USB ή να φορτίσω το Aino με τον απλό φορτιστή;;

 

Το ασύρματο που είδες είναι το Media Go και η χρησιμότητα της βάσης όπως ανέφερες είναι να το φορτίζεις ενώ μεταφέρεις τραγούδια.

 

Έχει συμβεί σε κανένα ενώ μιλάει λόγο της οθόνης αφής είτε να του μπει ανοιχτή ακρόαση είτε να κάνει σίγαση μικροφώνου. Εμένα μου συνέβηκε αρκετές φορές και δεν έχω βρει κάπου να μπορεί να απενεργοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,,

ήθελα να σας ρωτήσω εσας πόσο σας κρατάει η μπαταρία?εμένα οχι πολύ- το πολύ 2 μέρες. και κάτι άλλο..

Μου είπαν στον Γερμανό οτι επειδή αγόρασα το κινητό μου απο τα media market οτι η επίσημη αντιπροσωπεία της ericsson μπορεί να μην αναλαμβάνει τα συγκεκριμένα κινητα για αναβαθμιση ή οτιδηποτε αλλο πρόβλημα έχουν γιατί τα media για μειώσουν το κόστος τα κάνουν "παραεισαγωγή".το έχετε ξανακούσει αυτό?τελικά μου έκαναν την αναβάθμιση δωρεαν στον Γερμανό ενω αρχικά μου ζήτησαν 30 ευρω για τον ίδιο λόγο

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ AINO ΑΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΑΡΧΕΙΑ OFFICE.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Δυστηχως OΧΙ,τετοια αρχεια υποστηριζουν μερικες συσκευες Σαμσουνγκ,τα συμπιαν και φυσικα τα Windows mobile:)

 

Μπορει ομως και διαβαζει αρχεια txt οποτε αν θες μπορεις να εχεις διαφορες πληροφοριες στο φακελο διαφορα οπου να τις εχεις και τακτοποιημενες σε δικους σου φακελους.

Επισεις αν σε ενδιαφερει μπορεις να εχεις σε java εφαρμογη δυνατοτητα εισαγωγης κειμενου κατι σα κειμενογραφος και με δυνατοτητες copy paste και φακελων μιας και το Αινο εχει φοβερη java υποστηριξη σαφως ανωτερη απο συμπιαν Νοκια!:)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

stelios_p θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γειας σας μάγκες.

Προμηθέυτικα το αino πριν κανα μήνα. Αλλα έχω μερικές αποροίες....

1. με κολλάει συχνα η οθόνη αφης με αποτέλεσμα να αναγκαζομαι να το κανω επανεκίνηση.... (συμβαίνει κ σε κανεναν σας???)

2.γίνεται να απαλλαγω απο το μενου της cosmote καθώς δεν μου επιτρέπει να κάνω ορισμό μενού απο το θέμα

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γειας σας μάγκες.

Προμηθέυτικα το αino πριν κανα μήνα. Αλλα έχω μερικές αποροίες....

1. με κολλάει συχνα η οθόνη αφης με αποτέλεσμα να αναγκαζομαι να το κανω επανεκίνηση.... (συμβαίνει κ σε κανεναν σας???)

2.γίνεται να απαλλαγω απο το μενου της cosmote καθώς δεν μου επιτρέπει να κάνω ορισμό μενού απο το θέμα

ευχαριστώ

 

Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει κόλλημα με την οθόνη αφής. Δοκίμασε αν δεν το έχεις ήδη κάνει να εγκαταστήσεις την νεότερη έκδοση λογισμικού και αν συνεχίζει τότε ίσως πρέπει να το πας στο σέρβις.

Υπάρχει τρόπος να εγκαταστήσεις το generic λογισμικό και να ξεφορτωθείς το πειραγμένο λογισμικό της Cosmote αλλά ο τρόπος διαφέρει από αυτόν που χρησιμοποιείται για τα άλλα κινητά της SE. Κοίτα στις προηγούμενες σελίδες όπου αναφέρεται ο τρόπος που γίνεται.;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μπηκα σημερα κομπλε εκτος απο το youtube, στην εφαρμογη που εχει το κινητο μου ελεγε συνεχεια οτι το video εχει διακοπη και απο τον opera που εμπαινα απλα δεν ανοιγε, εδειχνε να το φορτωνη αλλα τπτ

 

Καποιος να ξερει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,τι λογισμικό έχει το aino? Τι λειτουργικό σύστημα έχει δηλ...

Σαν ολα τα κινητα της sony ericsson.(δεν ειναι symbian,αλλα ουτε και windows mobile)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλυσπερα σε ολους!θα ηθελα να μου πειτε αν υπαρχουν εφαρμογες gps χωρις χρεωσεις internet για το aino!αν ναι πως γινεται η διαδικασια?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,τι λογισμικό έχει το aino? Τι λειτουργικό σύστημα έχει δηλ...

 

Δε φέρει κάποιο "έξυπνο" λειτουργικό,όπως WM,SYMBIAN κλπ,αλλά το λειτουργικό της Ericsson

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα?απ'οτι ξερω πρεπει να εχει symbian...

λαθος κανεις! το sony ericsson Satio ειναι Symbian ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απορώ πώς δεν έχει γίνει κουβέντα ακόμα, για το απαράδεκτο video του, το γεμάτο πιξελιάσματα και σπασίματα, και την τρισάθλια νυχτερινή του φωτογραφία.

Συν το άλλο που είχε χρόνια να μου συμβεί. Άρχισε να σβήνει μόνο του.:!: Εντάξει η επανεκίνηση σε ένα κινητό. Αλλά να σβήνει? Μου θύμησε εποχές 1999 και πριν.

Τελικά η s.e. βγάζει μόνη της τα ματάκια της. Πρώτα το γκραν σουξέ των σέρβις το C905, και τώρα το aino των ......8 megapixel και των 450 ευρώ....:X

Άντε και σε άλλες επιτυχίες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Aino

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...