Jump to content

Sony Ericsson Aino


kotsianis7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 6 months later...
  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια εχω προβλημα μου καηκε η οθονη στο συγκεκριμενο τηλεφωνο και θελω οποιος εχει το ιδιο να μου πει βημα προς βημα (ενω εχω καμμενη οθονη) πως θα αντιγραψω μεσω του χειρισμου του τηλεφωνου τους αριθμους απο το τηλεφωνο στη σιμ! ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων αν καποιος μπορει να βοηθησει!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω στα χερια μου το aino και θελω να πω μερικα πραγματα. Ηταν το κινητο που ηθελα πολυ να αποκτησω, την περιοδο μαλιστα που ειχα το w995. Πλεον το απεκτησα, σε αριστη κατασταση, και θα πω και γω την γνωμη μου μετα απο τοοοσα χρονια.:)

 

Καταρχην μεχρι χτες νομιζα η οθονη του ειναι πίεσης(resistive) και οχι αφης! Τελικα ειναι capacitive και μαλιστα δεν αφηνει δαχτυλιες! Το πλατος της οθονης ειναι μικροτερο απο το πλατος του w995,zylo,hazel. Kερδιζει σε μηκος δηλαδη αλλα οχι σε πλατος. Η οθονη αφης ειναι αρκετα καλη πιστευω απο τις δοκιμες μου.:rolleyes:

 

Η καμερα τωρα.. ο λογος που ηθελα να το αγορασω..! Ειναι χαλια τελικα οσον αφορα μονο τις νυχτερινες ληψεις. Στο w995 τραβαγες φωτογραφια απο την ταρατσα πχ (οπου οι δημοσιες λαμπες πυρακτωσεως-φθορισμου βρισκονται κατω απο το επιπεδο της ταρατσας, και ερχεται ελαχιστος φωτισμος στο θεμα(τοπιο)). Ποσο μαλλον χτες που ειχε ξαστερια και πανσελινο, μετα την ληψη της φωτογραφιας ειχε στην εικονα ενα απολυτο σκοταδι! Στο sony ericsson w995 δεν συνεβενε αυτο! Μπορει να ειχε αρκετο θορυβο η φωτογραφια αλλα εβλεπες αρκετες λεπτομεριες του θεματος(Οπως της κεραιες της τηλεορασης, σχινια για τα ρουχα, τα καγκελα, την φωτιζομενη ακροπολη, κτλ). Και επισης το w995 ειχε να ρυθμισεις και την φωτεινοτητα του θεματος με τα κουμπια "<, >". ;)

 

Το αλλο θεμα της καμερας που ειχα απορια ειναι το πως τραβαει τις αναλογιαες του.. 16:9. Απογοητευση! Κοβει το πανω και το κατω μερος απλα, της φωτογραφιας τελικα! Εγω νομιζα οτι το κραταει και απλως προσθετει αριστερα και δεξια. Εκανα λαθος..:(

 

Το ηχειο του δεν συγκρινεται με το w995 ως προς την ενταση, αλλα εχει περισσοτερο μπασο, και αυτο μ αρεσει!

Η οθονη του ειναι πραγματικα καλη, και για ενα dump phone ειναι η καλυτερη απο οσα κυκλοφορουνε σημερα ακομα.:X Επισης το slider μου ειναι πολυ στιβαρο, δεν εχει τριξιματα. Και ο τροπος οταν σε παιρνουν τηλεφωνο να απαντας με την οθονη αφης μου αρεσε, δεν ηξερα οτι μπορουσε να γινει ετσι. Νομιζα επρεπε να το ανοιξω το slide και να πατησω το (πρασινο) κουμπακι.

 

Ημουν της αποψης και παλιοτερα οτι το να λεγεται ενα κινητο smartphone δεν σημαινει πως ισχυει κιολας. Ειδικα με αυτα της ταξης των εως 200 ευρω. Τουλαχιστον πριν 2 χρονια. Διαπιστωνω πως το sony ericsson aino οπως και το παλιο μου w995 δεν υστερει σε κατι βασικο σε σχεση με τα smart των alcatel, sony(ericsson), nokia. Εχει τα ιδια ακριβως πραγματα : gps, 8mpx camera ayto focus, wifi, αριθμομηχανη(:p), απλως δεν απευθυνεται σε επαγγελματιες που κατεβαζουν εφαρμογες που χρειαζονται και ερασιτεχνες που κατεβαζουν παιχνιδακια!..

 

Αυτη ειναι η αποψη μου για το aino, αντικειμενικοτατη καθως το εχω στα χερια μου. Φωτογραφιες ημερας δεν προλαβα να τραβηξω και να τις δω στο Pc μου για να δω την αληθινη αναλυση. Πολυ καλο κινητο. Οσους το εχουν ακομα και σημερα πιστευω αξιζει να το κρατησουν, εκτος και αν θελουν καποιο αδιαβροχο οπως το zr. Εκει παω πασο. Αδιαβροχο θα ειναι το επομενο κινητο μου!!....:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω ενα πρόβλημα με το Aino μου. Το είχα παρει πριν αρκετά χρόνια, δε θυμάμαι ακριβώς πόσα, άλλα ήταν αρκετά κοντά στην εποχή που πρωτοβγήκε. Το πρόβλημα μου αφορά την οθόνη αφής και κάνοντας μια αναζήτηση στο internet είδα ότι το έχουν αρκετοί, χωρίς όμως απάντηση ως προς τη λύση.

 

Επι του προβλήματος τώρα : Η οθόνη αφής δεν λειτουργεί. Το lock button στη κορυφή του κινητού δεν κάνει τίποτα και έτσι οταν "κλείσω"/"κατεβάσω" την οθόνη, μένει πάντα ανοιχτό με αποτέλεσμα η μπαταρία να τελειώνει εξαιρετικά γρήγορα. Έχει βρει κανείς λυση σ'αυτό το πρόβλημα; Και αν ναι, πόσο σας πήρε η επισκευή; Τόσο σε χρόνο όσο και σε κόστος;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Επι του προβλήματος τώρα : Η οθόνη αφής δεν λειτουργεί. Το lock button στη κορυφή του κινητού δεν κάνει τίποτα και έτσι οταν "κλείσω"/"κατεβάσω" την οθόνη, μένει πάντα ανοιχτό με αποτέλεσμα η μπαταρία να τελειώνει εξαιρετικά γρήγορα. Έχει βρει κανείς λυση σ'αυτό το πρόβλημα; Και αν ναι, πόσο σας πήρε η επισκευή; Τόσο σε χρόνο όσο και σε κόστος;

 

μετά από πρόβλημα στο κινητό μου είπα να χρησιμοποιήσω το aino που το είχα σαν spare στο συρτάρι. Αντιμετωπίζω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Υπάρχει κάποια λύση;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Επιστροφη στο Νεατερνταλ. Βρεθηκε ενα στα χερια μου και λεω να το προσπαθησω. Μεχρι να ξαναβγαλει η Νοκια το απολυτο κουμπατο. Δεν δουλευει η οθονη αφης. Δεν μπορει να εγκατασταθει οπερα μινι 8 που ειναι συμβατος. Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο ειναι branded wind. Παρατηρω οτι δεν μπορει να συνδεθουν μεσω wifi οι εφαρμογες. Αν γινει unbranded αυτο θα αλλαξει;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Aino

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...