Jump to content

Qtek 8080


PanagiotaroS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος harryal ( 8 Νοέ. 2004 , 15:26)

 

apla to teleutaio firmwire den tha mporeis na to peraseis giati einai kleidomeno!

 

Δηλαδη χανω ολα τα καινουρια που εχει η τελευταια εκδοση ελληνικο τ9 κλπ....κριμα δεν με βλεπω να το παιρνω
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος harryal ( 8 Νοέ. 2004 , 18:13)

 

giati den pairneis kapoio metaxeirismeno pou na exei agorastei apo ellada???

 

γιατι κοιταω και την τιμη αυτη ηταν σε καλη αν ηταν απο Ελλαδα 250Ε :o
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάτι που βρήκα με το θέμα Bluetooth είναι ότι όταν πήγα να στείλω ένα αρχείο με ΒΤ σε ένα άλλο κινητό ΝΟΚΙΑ το λάβαινε, αλλά όταν πήγαινε να μου στείλει δεν μπορούσα να λάβω!

Με λίγο ψάξιμο είδα ότι πρέπει να το έχω στο ανιχνεύσιμο και όχι στο διαθέσιμο, οπότε με ρωτάει αν θέλω να λάβω και προχωράει κανονικά.

Επίσης, όταν πήγαινα να στείλω ένα αρχείο στο ΝΟΚΙΑ με υπέρυθρες, δεν το έβλεπε, αλλά όταν διέκοπτα την οπτική επαφή άρχιζε και το έστελνε με ΒΤ !!!

Αυτό δοκιμάστηκε άλλες δύο φορές και έπαιξε κανονικά!

Είχα το ΒΤ ανιχνεύσιμο, την ασύρματη λήψη ενεργοποιημένη και το έστειλα μέσω διαχείρισης αρχείων --» αποστολή μέσω IR. Μάλλον εκεί εννοεί ασύρματη αποστολή και περιλαμβάνει και το ΒΤ; Τί να πω...

 

Έχω και δύο ερωτήσεις.

Α) Πώς παίζετε αρχεία DivX (χρειάζεται πρόγραμμα, codecs, κλπ);

Β) Ο Media Player μου κάνει τρελλά σπασίματα στο video. Δοκίμασα να δω μήπως έφταιγε που το είχα περάσει στη SD και το μετέφερα στη δική του αλλά τα ίδια. Βέβαια σε κάποιο βιντεάκι χαμηλότερης ανάλυσης έπαιζε πιο καλά. Μήπως υπάρχει τρόπος να βελτιωθεί αυτό!

 

Εγώ πάντως το πήρα από Expansys αγγλίας, σε τρείς μέρες το είχα στα χέρια μου, πέρασα την προτελευταία ελληνική ROM, και η κάρτα SD που παρήγγειλα από Expansys ενώ έλεγε στην παραγγελία ότι είναι της ίδιας εταιρίας μόλις μου ήρθε το πακέτο βλέπω ότι ήταν Kingston! Αμάν λέω (είχα διαβάσει στο forum ότι οι Kingston δεν παίζουν)...

Αλλά έπαιξε κανονικότατα...

 

Αυτά για τώρα..

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος KyleKatarn (10 Νοέ. 2004 , 10:07)

 

Έχω και δύο ερωτήσεις.

Α) Πώς παίζετε αρχεία DivX (χρειάζεται πρόγραμμα, codecs, κλπ);

Β) Ο Media Player μου κάνει τρελλά σπασίματα στο video. Δοκίμασα να δω μήπως έφταιγε που το είχα περάσει στη SD και το μετέφερα στη δική του αλλά τα ίδια. Βέβαια σε κάποιο βιντεάκι χαμηλότερης ανάλυσης έπαιζε πιο καλά. Μήπως υπάρχει τρόπος να βελτιωθεί αυτό!

 

 

a) kane ena find sto google gia ton betaplayer. einai free player gia divx pou paizei kai fullscreen!

 

b) ta spasimata sta ekana giati profanws to arxeio den itan veltistopoihmeno na paizei se smartphone. an p.x. einai polu megali i analisi tote exei spasimata. sto site tou betaplayer tha breis to pocketDivxEncoder me to opoio mporeis na metatrepseis ta video stin morfi pou paizoun veltista sto smartphone.

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρει και ο φίλος παραπάνω τα σπασίματα στο βίντεο οφείλονται στην υψηλή ανάλυση της εικόνας. Φυσικά ο Media Player του Qtek 8080 μπορεί να παίξει κάθε βίντεο που του πούμε αλλά μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για «υπολογιστή» χειρός και όχι για desktop PC. Για να αναπαράγεται σωστά ένα αρχείο βίντεο μέσω του Pocket Media Player θα πρέπει να έχει ανάλυση 208x160 και bitrate γύρω στα 150kbps.

Μπορεί κανείς να μετατρέψει το βίντεό του με πολλά εργαλεία, αλλά μια γρήγορη ενέργεια είναι να χρησιμοποιήσει τον Windows Movie Maker 2 (δωρεάν, στα Windows XP περιλαμβάνεται η προηγούμενη έκδοση, αλλά με το SP2 αναβαθμίζεται και ο Movie Maker).

Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να φορτώσετε το βίντεο που θέλετε και κατόπιν να επιλέξετε Save to CD. Εκεί στις επιλογές που παρέχονται στο Other Settings επιλέξτε Video for Pocket PC. Αυτό είναι όλο. Το βίντεο θα επανακωδικοποιηθεί και θα βελτιστοποιηθεί για αναπαραγωγή από το Smartphone.

Link to comment
Share on other sites

Cool...

Έχω ήδη δοκιμάσει τον BetaPlayer και τον PocketDivXencoder και τα αποτελέσματα ήταν αρκετά καλά...

Με βλέπω να μαζεύω για Kingston 1Giga...

 

Αλήθεια, πού έχετε βρει τις φθηνότερες SD; Τα χαρακτηριστικά του κινητού λένε ότι παίρνει και MMC. Τις έχει δοκιμάσει κανείς; Είναι πιο γρήγορες από τις SD;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος KyleKatarn (11 Νοέ. 2004 , 12:14)

 

Αλήθεια, πού έχετε βρει τις φθηνότερες SD; Τα χαρακτηριστικά του κινητού λένε ότι παίρνει και MMC. Τις έχει δοκιμάσει κανείς; Είναι πιο γρήγορες από τις SD;

http://www.powerinnumbers.com.au

Πρόσφατα πήρα μια Ridata 1GB SD 66x και μου βγήκε περίπου 100 ευρώ με τα μεταφορικά. Εχει και μια άλλη μάρκα 45x ταχύτητας με 75 ευρώ περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Update

Ηρθαν σημερα 2 SD cards...1 Viking & 1 kingmax 256 mb

Η πρωτη οπως και μια παλιοτερη που ειχα δοκιμασει...δουλευε και αυτη σε αντιθεση με οσα λεγοταν οτι δε μπορεις να γραψεις και στισ 2 viking εγραφα δεδομενα

Πρεπει να πω ομως οτι μετα απο λιγο το τηλεφωνο κολισε...και εβγαλα τη μπαταρια...αν ξαναβγαλει προβλημα θα ενημερωσω

Η kingmax που ως γνωστον δουλευει αψογα με το 8080.. οντως δουλεπσε οψογα...ειναι πιο λεπτη (προφανως ειναι single layer για αυτο δουλευει πολυ καλα ..το 8080 δε υποστηριζει καλα doyuble layer) και δεν εχει lock !!! ειναι 60χ ...και το απεδειξε..σε ταχυτατες εγγραφες

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος KyleKatarn (11 Νοέ. 2004 , 12:14)

 

Cool...

Έχω ήδη δοκιμάσει τον BetaPlayer και τον PocketDivXencoder και τα αποτελέσματα ήταν αρκετά καλά...

Με βλέπω να μαζεύω για Kingston 1Giga...

 

εχουμε πει χιλιαδες φορες οτι οι Kingston ΔΕΝ δουλευουν με το κινητο

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια αν μπορειτε να μου πειτε σας παρακαλω γιατι ενδιαφερομαι να παρω το 8080 κατι πραγματα.Ποσο κραταει η μπαταρια με νορμαλ χρηση,αν παιρνει σαν ηχο κλησεις ΜΡ3,και αν εχει πολλα bug.To βρηκα απο ενα τυπο ολοκαινουργιο με ελληνικα στα 300 euro ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :D
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gjimmys (11 Νοέ. 2004 , 18:08)

 

Καλησπερα παιδια αν μπορειτε να μου πειτε σας παρακαλω γιατι ενδιαφερομαι να παρω το 8080 κατι πραγματα.Ποσο κραταει η μπαταρια με νορμαλ χρηση,αν παιρνει σαν ηχο κλησεις ΜΡ3,και αν εχει πολλα bug.To βρηκα απο ενα τυπο ολοκαινουργιο με ελληνικα στα 300 euro ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :D

 

 

mpataria 2 meres

gia ta bug ena exw na pw. apla to kleinw to bradu kai to xananeigw (restart) kai den exw para elaxista kollimata oso kairo to exw!

 

telos gia ton ixo klisis den eimai sigouros. nomizw oti den pairnei. an kapoios allos xerei as mas pei!

Link to comment
Share on other sites

Εχω να ναφερω 2 κλασικα bugz

Το γνωστο κολημα...βγαζεισ βαζεις μπαταρια

Και ενα δευτερο...ενα ειναι κλειδωμενο .. αν χτυπησεις κουμπια ενδεχεται να κανει κληση !!! μου το εκανε 2 φορες...και ενω ακουγα ομιλιες απο το κινητο...εβλεπα οτι ειναι κλειδωμενο..απιστευτο

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος The X (12 Νοέ. 2004 , 00:47)

 

Εχω να ναφερω 2 κλασικα bugz

Το γνωστο κολημα...βγαζεισ βαζεις μπαταρια

Και ενα δευτερο...ενα ειναι κλειδωμενο .. αν χτυπησεις κουμπια ενδεχεται να κανει κληση !!! μου το εκανε 2 φορες...και ενω ακουγα ομιλιες απο το κινητο...εβλεπα οτι ειναι κλειδωμενο..απιστευτο

 

Εμένα πάντως δεν είδα να μου συμβαίνει ποτέ κάποιο από αυτά που ανέφερες. Καλά πόσο αρχαίο είναι το firmware που έχεις; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Hello apo xania! (for now)

Oute egw exw na anferw kati paromoio......

 

Afta pou antimetwpizw einai liiigo tragelafika....

 

1. An afhsete na baraei alyphta to alarm tou kinhtou,

8a deite pws yper8ermenetai! Emena eftase tous 41C!!!!

 

2. Twra teleytaia otan to exw kleidwmeno

enw mou anabosbhnei to led endeixhs shmatos,

h o8onh paramenei pagera adiaforh stis orexeis mou

kai to kinhto den deixnei kanena shmadi apokrishs

h lysh einai na afairesw thn mpataria (DaMN!)

parolo pou kai kleinw o,ti trexei k kanw mem defrag (oxios hibernate)

(exw synh8ws apo 10,054KB~10MB ews 6,667KB~6MB sth xeiroterh)

 

3. H Mpataria poso kairo xreiazetai mexri na xediplwsei oles tis aretes ths

giati mou krata molis k meta bias 2 meres.... #$^%@%!@#!*%

Ean de allaxw kai kamia 5aria themes steilw k 2-3 arxeia mesw BT,

milhsw katitis parapanw (30min synolo), steilw kai kamia 10aria mnm

thn mera den thn bgazw :(

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sugardad (14 Νοέ. 2004 , 21:18)

 

2. Twra teleytaia otan to exw kleidwmeno

enw mou anabosbhnei to led endeixhs shmatos,

h o8onh paramenei pagera adiaforh stis orexeis mou

kai to kinhto den deixnei kanena shmadi apokrishs

h lysh einai na afairesw thn mpataria (DaMN!)

parolo pou kai kleinw o,ti trexei k kanw mem defrag (oxios hibernate)

(exw synh8ws apo 10,054KB~10MB ews 6,667KB~6MB sth xeiroterh)

 

 

auto to exw pathei mono 3 fores oso kairo to exw kai to koino kai tis 3 fores einai oti imoun se xwro pou to kinito den eixe sima... De xerw an itan tuxaio alla tote tin patisa...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα σε τετοιες περιπτωσεις μου βγαζει ενα τργωνακι αριστερα του σηματος του bluetooth

Ποσα ειπες;;;

Oι γονεις σε βοηθουν να ξεπερασεις προβληματα που δεν θα ειχες αν εισουν ορφανος. :whistle:

Οσοι ειναι ανεγκεφαλοι να ΜΗΝ πατησουν εδω

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος katsj (12 Νοέ. 2004 , 19:00)

 

Εμένα πάντως δεν είδα να μου συμβαίνει ποτέ κάποιο από αυτά που ανέφερες. Καλά πόσο αρχαίο είναι το firmware που έχεις; :blink:

 

 

και ομως ειναι καινουρια...ενα click πιο κατω απο την πιο καινουρια που διορθενει αλλα πραγματα...

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει το update της ace σε 8080 που έχει αγοραστεί από άλλη χωρα? Το έχει δοκιμάσει κανείς? Καποιο αλλο update απο την qutek.nu μπαινει?

Το προβλημα είναι η αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας....

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΩΡΕ ΠΑΙΔΙΑ SOSOSOS

 

Κάτι δεν παει καλα με τα ΜΜS σε COSMOTE..... :cry:

 

Ρύθμσα το 8080 με ότι λέει το site της Ace-Hellas...

SMS OK

αλλα ΜΜS βγάζει error ... unable to connect. Verify you have network coverage and try again!

:cry: :cry:

 

Ξέρεις κανει τίποτα???

Ενα ακόμα 2020 βρήκε τον δικό του κάτοχο.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Μόλις πήρα ένα qtek 8080. Υπάρχει καμιά ιδέα για το που μπορώ να βρώ freeware music player?

Δοκίμασα τον pocket music αλλά δεν είναι freeware...

Κάτι άλλο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος fotisbasm (15 Νοέ. 2004 , 20:01)

 

Εισαι σε λαθος θεμα, βαλε την αγγελια σου εδω . Buy & Sell (Mobiles)

 

Μεταφέρθηκε από 'μένα

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος spyran01 (16 Νοέ. 2004 , 12:03)

 

Γειά σας παιδιά. Μόλις πήρα ένα qτεκ 8080. Υπάρχει καμιά ιδέα για το που μπορώ να βρώ freeware music player? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Για ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=45384

 

Γενικά περιλαμβάνει link για software για windows mobile smartphone.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...