Jump to content

Qtek 8080


PanagiotaroS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Paidia na rwtisw?Einai na parw mnimh gia to kinito ti proteitenete?MMC h' SD?Mhpws na parw kamia mini SD me adaptor gia na tin exw kai sto mellon?To kinito tha tin anagnwrizei thn miniSD?
Never Underestimate The Dark Side...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος maverick_sn ( 7 Οκτ. 2004 , 20:18)

 

Paidia na rwtisw?Einai na parw mnimh gia to kinito ti proteitenete?MMC h' SD?Mhpws na parw kamia mini SD me adaptor gia na tin exw kai sto mellon?To kinito tha tin anagnwrizei thn miniSD?

 

εγω εχω μια mini sd 256mb της sandisk και δουλευει μια χαρα. σκεφτηκα ακριβως το ιδιο που λες και συ. επενδυση για το μελλον :o
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος HuskerDu ( 7 Οκτ. 2004 , 16:29)

 

Xrisimopoiise ton flasher pou exei kanei post o Murdof prin 2-3 selides.

 

 

To ekana kai exo pleon NEO ERROR!!! : - )

 

Error 102: IMAGE FILE CHECKSUM ERROR

The ROM file to be used for the update is corrupt.

Download the correct ROM update for your QTEK 8080 and try again.

 

 

Ara ypotheto doulevei mono gia ROM apo ACE-Hellas.

Kai afth den thn exo... alla kai na thn eixa den tha pernage giati einai mono gia IMEI apo 8080 pou exei dosei h ACE.....

 

HELP anyone...??? Any other ideas???

 

TO KINITO EINAI TOP ALLA!!!

 

!!!!!Mpataria TELOS se 1 mera mono!!!!

 

Ola ta alla kala.

Exo

ROM UPDATE

Operator: 1.9.14.1

Manufacturer: 1.11.14.18

MicroSOFT: 4.20.13349.0

Language: 1.11.14.18

File system: 4.20.13349.0

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

media player που να παιζει ολα τα αρχεια υπαρχει ? εννος .avi .mpg .mov .wmv

των windows παιζει μονο wmv...to album παιζει μονο avi απο τη camera και οχι εξωτερικα !! (ισως βεβαια να μην υπαρχει ο codec)

Το album κιολας κανει rotate ! ενω ο media player οχι

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος The X ( 8 Οκτ. 2004 , 15:31)

 

media player που να παιζει ολα τα αρχεια υπαρχει ? εννος .avi .mpg .mov .wmv

των windows παιζει μονο wmv...to album παιζει μονο avi απο τη camera και οχι εξωτερικα !! (ισως βεβαια να μην υπαρχει ο codec)

Το album κιολας κανει rotate ! ενω ο media player οχι

 

δοκιμασε τον beta player. τον χρησιμοποιω στο ppc και ειναι πολυ καλος. στο qtek τον εβαλα σημερα και απ' οτι βλεπω εχει αρκετες επιλογες. εκτος απο wma, λογικα στα υπολοιπα σε καλυπτει.
Link to comment
Share on other sites

τον δοκιμασα ειναι κομπλε μονο που παιζει mpeg4(divx)

Ερωτηση...το cleartype πως (απ)ενεργοποιειται ?

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεια .hme πως εγκαθισταντε ?

Επισης κατι themes που εισαι σε συμπιεσμενα...που στο καλο τα βαζεις !! σε πιο φακελο δηλαδη ! Που το .xml και που τα .jpg ?

Επισης με το cleartype που ρωτησα πριν καμια απαντηση ?

O beta player ο stable μονο divx παιζει..παλι καλα που υπαρχει και ο pocketdivxencoder ..o καινουριος ο beta player δε παιζει σε μενα ! Εκεινος φερεται να υποστιριζει περισσοτερα codecs αλλα και αρχεια.

Screen savers που υπαρχουν ?

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος harryal ( 8 Οκτ. 2004 , 16:06)

 

Άσχετο αλλά το mapping των ελληνικών έχει διορθωθεί;;;;;

 

 

please opoios gnwrizei gia to mapping as mou pei!!!!.... ante gia na paw na to parw na xemperdeuw!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος harryal ( 9 Οκτ. 2004 , 00:14)

 

please opoios gnwrizei gia to mapping as mou pei!!!!.... ante gia na paw na to parw na xemperdeuw!!!!

 

 

Oxi opos itan einai! Me dio diaforetika mapping stin euresi epafon kai stin dimiourgia sms! Kai den prokeitai na allaksei an theleis na stelneis sms ellinika me 160 xaraktires! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος The X ( 9 Οκτ. 2004 , 00:03)

 

Τα αρχεια .hme πως εγκαθισταντε ?

Επισης κατι themes που εισαι σε συμπιεσμενα...που στο καλο τα βαζεις !! σε πιο φακελο δηλαδη ! Που το .xml και που τα .jpg ?

Επισης με το cleartype που ρωτησα πριν καμια απαντηση ?

O beta player ο stable μονο divx παιζει..παλι καλα που υπαρχει και ο pocketdivxencoder ..o καινουριος ο beta player δε παιζει σε μενα ! Εκεινος φερεται να υποστιριζει περισσοτερα codecs αλλα και αρχεια.

Screen savers που υπαρχουν ?

 

 

To cleartype den apenergopoieitai alla den katalabaino poios o logos na apenergopoihseis kati pou kanei to kinito sou na deixnei pio kathara ta grammata! :worry: :!:

Link to comment
Share on other sites

εγω με τη νεα εκδοση τα βλεπω της rom τα βλεπω ολα πιο θολα θα ελεγα !!! εχει εμφανη bluring
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη ενα εχετε δωσει απαντηση για αυτο το θεμα, αλλα δεν ξερω ενα γινονται ρυθμισεις wap και mms για cosmote και πως

Επισης εφτιαξα μια dial up συνδεση αλλα δεν ξερω πως μπορω να την χρησιμοποιησω στον internet explorer

thanx

:up:
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν απαντηθηκαν ολα πριν 2 ακομα ερωτησεις

ο φακελος IPSM τι ρολο τραβαει ?

προγραμματα/themes κτλ κτλ μπορουμε να εγκαταστισουμε στην sd ?

Δεν εχω παρει ακομα καρτα αλλα βλεπω οτι τα παντα πανε χωρις να σε ρωτησουν στο χωρο του κινητου

Επισης..πως μπορει να δει κανεις τη κινηση του στο GPRS (ποσα ΚΒ κατεβασε ?) Εχω ενα προγραμματακι το imeter αλλα ειναι στα γαλλικα αφενος και απο την αλλη οταν το τρεχεις κανει σα να μη δουλευει ...any ideas?

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Λιγες μερες που εχω το 8080 στα χερια μου και το παω με τα χιλια...

Αλλα σημερα...ειδα το mpx220 με ελληνικο menu ... 262 Κ χρωματα...καμερα 1.3 ΜΡ ..flash... οσοι ειναι θεσ/νικη θα το βρουν στην infosystem

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις σε πιο φάκελο μπαινουν τα .scr για screen savers ?
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος The X ( 9 Οκτ. 2004 , 15:41)

 

Αν και δεν απαντηθηκαν ολα πριν 2 ακομα ερωτησεις

ο φακελος IPSM τι ρολο τραβαει ?

προγραμματα/themes κτλ κτλ μπορουμε να εγκαταστισουμε στην sd ?

Δεν εχω παρει ακομα καρτα αλλα βλεπω οτι τα παντα πανε χωρις να σε ρωτησουν στο χωρο του κινητου

Επισης..πως μπορει να δει κανεις τη κινηση του στο GPRS (ποσα ΚΒ κατεβασε ?) Εχω ενα προγραμματακι το imeter αλλα ειναι στα γαλλικα αφενος και απο την αλλη οταν το τρεχεις κανει σα να μη δουλευει ...any ideas?

 

An thimame kala, to freeware imeter doulevei mono se Windows mobile 2002 kinita (opos to E100). Den paizei se WM2003 opos to Qtek8080.

... είναι τα βλέφαρά μου διάφανες αυλαίες.

Όταν τα ανοίγω, βλέπω εμπρός μου ότι κι αν τύχει

όταν τα κλείνω, βλέπω εμπρός μου ότι ποθώ - (Ανδρέας Εμπειρίκος)

Link to comment
Share on other sites

Οποτε πως μετραμε τα ΚB ?
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Αφού κατάφερα και διάβασα και τις 55 σελίδες αυτού του topic :blink: , ήρθε η ώρα και για τις δικές μου απορίες. :p

 

 

Πήρα το QTek 8080 από κατάστημα της ΤΙΜ με χρήση επιδότησης, πρίν 4-5 μέρες. Το κουτί έγραφε απ'έξω "TIM GR ROM" και την συσκευή πρέπει να την είχανε stock 1-2 μήνες. Εχει ελληνικά μενού (αλλά το έχω στα αγγλικά), bootloader 1.05 και στο about λέει:

 

Operator: 1.7.10.4

Manufacturer: 1.11.10.0

Microsoft: 4.20.13349.0

Language: 1.11.10.0

File System: 4.20.13349.0

 

1. Υπάρχει νέοτερη version fw, την οποία ΠΡΕΠΕΙ να βάλω;

2. Βάζοντας τι ρυθμίσεις από το site της ACE Hellas για τα MMS, δεν μπόρεσα να στείλω MMS. Ανάβει το G αλλά μετά βγαίνει ένα X στο φακελλάκι του μηνύματος. Είτε με την ρύθμιση στο Internet είτε στο Secure WAP.

3. Οσες φορές προσπάθησα να στείλω μέσω BT κάτι, τα κατάφερα τις περισσότερες. Αλλά αν δεν πάω στον κατάλογο με την ανεύρεση για συσκευές για να κάνω bond, στον file manager μου βγάζει μόνο MAC address και δεν ρωτάει σε ποιόν να το στείλει. Επειδή δεν νομίζω να είναι τόσο βλαμμένο το τηλέφωνο σ'αυτό το θέμα, τι κάνω λάθος και δεν βλέπω όνομα και δεν με ρωτάει που να το στείλει παρά το στέλνει όπου θέλει αυτό;

4. Εκανα εγκατάσταση μερικά themes, τα οποία τα περισσότερα τα έκανα uninstall, αλλά μερικά μου γράφει πως δεν μπορεί να τα κάνει.

5. Εχω αγγλικά XP SP1 με αγγλικό office 2003, και τα ελληνικά μου τα κάνει μαντάρα (όπως και πριν με το 6600 και office XP). Το αποτέλεσμα είναι να μου είναι άχρηστο το synchronise αφού δεν μπορώ να δω τα contacts από το outlook σωστά. Βγαίνουν ???? στα περισσότερα ελληνικά γράμματα, όχι σε όλα. Σε μερικά βγαίνουν τα αντίστοιχα λατινικά, είτε μικρά είτε κεφαλαία. Το ίδιο και στο ημερολόγιο, με το περίεργο όμως πως στο ημερολόγιο από κάποιο στιγμή τα έβγαζε σωστά στο outlook και με ???? στο 8080.

6. Αν βάλω άλλο firmware χάνω τα contacts;

7. Υπάρχει κάποια εφαρμογή που παίρνει backup τουλάχιστον τα contacts ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο; Εχω 600 contacts, και πέθανα μέχρι να τα μεταφέρω και να τα μετατρέψω στο qtek (e-mail από το ένα στο άλλο με vcf :wacko: ).

8. Μπορώ στις κατηγορίες business/miscellaneous/personal των contacts να προσθέσω δικές μου ή ν'αλλάξω τις υπάρχουσες;

9. Μπορώ να ορίσω ομαδικά ringtones στα παραπάνω αυτά group;

10. Αν μπεις σε κάποια εφαρμογή και βγείς με το βελάκι (back), τότε by default μένει στο background και τερματίζει μόνο με τον task manager ή υπάρχει άλλος τρόπος να τερματίζει τελείως;

 

Αυτά προς το παρόν, ελπίζω να μην σας κούρασα και σας ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθειά σας!

Link to comment
Share on other sites

nasos:

 

1,2,3,6: κατέβασε το καινούριο firmware από το http://www.ace-hellas.gr/qtek/greek/firmware.html

Θα χάσεις τα πάντα με την αναβάθμιση

 

5.7: Στο PC σου: Start->Settings->Control Panel->Regional and Language Options

Στο Advanced πρέπει να έχεις Greek!

 

Ο συγχρονισμός θα γίνει χωρίς προβλήματα με τα Ελληνικά όταν φιάξεις το παραπάνω.

 

8. Ναι από το Outlook μπορείς να προσθέσεις κατηγορίες

9. Σε ομάδες όχι. Σε επαφή ναι

10. Δεν έχει τηλέφωνο έχεις multitasking smartphone!

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Murdof έχω μια άπλή και φιλική ερώτηση μόνο να σου κάνω.

Εγώ προσωπικά έχω συσκευή της ACE-Hellas αλλά ξέρω τουλάχιστον άλλα 5 άτομα που έχουν αγοράσει το τηλέφωνο από το εξωτερικό. Θα ήθελα να μου απαντήσεις τι προσβλέπει η ACE-Hellas με το κλείδωμα της ROM. Θέλω μια ειλικρινή απάντηση σε παρακαλώ. Αυτά που έχω διαπιστώσει εγώ μέχρι στιγμής είναι κάποιους δυσαρεστημένους χρήστες που αγόρασαν το κινητό από το εξωτερικό λόγω του ότι εκεί έχει την μισή τιμή και τα "έχουν πάρει" με το κλείδωμα και από την άλλη τους χρήστες των τηλεφώνων της ACE Hellas που όπως και εγώ νιώθουμε τουλάχιστον εξαπατημένοι με τα λεφτά που δώσαμε για το συγκεκριμένο κινητό.

Η μόνη χρησιμότητα που βλέπω εγώ για το κλείδωμα της ROM είναι μια απίστευτη κερδοσκοπία και αν κάνω λάθος σε παρακαλώ εξήγησέ μου με επιχειρήματα ποιο είναι το λάθος του σκεπτικού μου. Δεν θεωρώ απάντηση στην διπλάσια τιμή της συσκευής το κόστος εξελληνισμού της συσκευής. Και από την άλλη αν αυτό το κόστος είναι σημαντικό γιατί οι κάτοχοι συσκευών του εξωτερικού δεν έχουν δικαίωμα αγοράς της ROM;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια... Το Outlook δούλεψε μια χαρά τελικά! Οσο για τα MMS σίγουρα πιστεύω πως θα δουλεύουν, αλλά ρώτησα τι πρέπει να κάνω. :o

 

Επίσης, την τελευταία έκδοση ξέρω που μπορώ να την βρω. Πρέπει όμως να την βάλω; Δεν μ'αρέσει η ιστορία με το κλείδωμα του ΙΜΕΙ, αλλά αν διορθώνει κάτι σοβαρό ας τη βάλω.

 

Επίσης ξέρω πως είναι multi-tasking (όπως και το 6600 που είχα), αλλά άλλο ρώτησα. ;) Οπως και στα XP πχ έχουμε το κουμπάκι με το X που κλείνει τα παράθυρα χωρίς να χρειαστεί να μπαίνουμε στον task manager, όπως και στο 6600 είχαν κουμπάκι exit όλες οι εφαρμογές και μένανε στην μνήμη μόνο αν έβγαινες με το κόκκινο κουμπί No, έτσι λοιπόν ρωτάω και για το 8080. Αλλος τρόπος εκτός από τον task manager δεν υπάρχει για να βγεις από μια εφαρμογή όταν πλέον δεν την χρειάζεσαι ώστε ν'αφήσεις ελεύθερη την μνήμη; :cool:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...