Jump to content

Qtek 8080


PanagiotaroS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερωτηση για τους γνωριζοντες! Εστειλα μεσω ΙR ενα .mp3 και με ρωτησε αν θελω να αποθηκευτει. Πατησα yes αλλα το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να βρω με τιποτα που το εβαλε!! Ποιο ειναι το default directory για τα data που φτανουν μεσω IR?

Υπαρχει εργαλειο για να κανεις search-find απο ενα directory και κατω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μιας και εν τέλει τα κατάφερα με τις ROM και τελικά το τηλεφωνάκι δουλεύει άψογα (ευχαρίστώ θερμά την ACE Hellas για την βοήθεια της), μπορώ παρακαλώ να ρωτήσω αν γίνεται όταν μας καλεί κάποιο συγκεκριμένο contact το τηλέφωνο να χτυπάει με συγκεκριμένο ήχο; Διαβάζω το manual αλλά δεν μπορώ να βρω τίποτα....
Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει τρόπος να βάλουμε ringtone σε ομαδα(κάποιο registry tweak ισως) αντί να το κάνουμε σε κάθε όνομα χωριστά???
Η σιωπή είναι χρυσός :X
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mrk ( 3 Οκτ. 2004 , 23:13)

 

maverick_sn: Ναι, αν έχεις το καλώδιο φόρτισης συνδεδεμένο στο cradle

 

 

Φορτίζει από το USB ακόμα και χωρίς το καλωδιο φόρτισης! ;)

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ: ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΤΗΣ ΠΡΟΚΟΠΗΣ!

Έχω το τηλέφωνο από τον περασμένο Φεβρουάριο, δήλαδή από τότε σχεδόν που ήρθε στην Ελλάδα από την ACE και για πρώτη φορά, μετά από τις διάφορες αναβαθμίσεις που η αυτονομία του βελτιώνεται τόσο πολύ. Τρίτη μέρα συνεχούς λειτουργίας και η μπαταρία βρίσκεται στο 43% (με την κάρτα SD μέσα συνεχώς).

Έχει κάνεις κανείς ακριβείς μετρήσεις με κάρτα μνήμης και χωρίς για να δούμε τις πραγματικές επιδόσεις της συσκευής;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ThomasK ( 1 Οκτ. 2004 , 16:29)

 

Πάντως εγώ με 286€ από eXpansys είμαι ικανοποιημένος. Καλά μην βαράτε, δεν το παίζω έξυπνος, απλά όταν στην expansys δώσεις ΑΦΜ εταιρείας, τότε δεν πληρώνεις ούτε ΦΠΑ, με αποτέλεσμα το τηλέφωνο με τα μεταφορικά να έρχετε στην τιμή των 286€. :rolleyes:

 

 

Τι εννοείς; Ότι θα σου κόψουν τιμολόγιο και θα γλυτώσεις το ΦΠΑ; Ή οτι σου κόβουν το ΦΠΑ και πληρώνεις €286;

 

Πάντως νομίζω ότι η expansys δεν έχει έδρα την Ελλάδα και το τιμολόγιο που κόβει δεν μπορείς να το περάσεις στα βιβλία εσόδων-εξόδων.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε ακομα προβληματα με κοληματα στην SD καρτα ?

Με μια μικρη ερευνα που εκανα παντως ελεγαν για το SPV E200 οτι το προβλημα ειναι οι dual layer sd card οι οποιες δε διαβαζονται κιολας !

ενω οι signle layer ειναι οκ

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος fotisbasm ( 4 Οκτ. 2004 , 12:25)

 

emeis file moy exoyme qtek kai oxi spv . diladi exoyme tin version tis ace hellas poy petaeiiiii kai den kolaeiiiii :p :D :p :D :p ;)

 

 

Φώτη μου δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά ο φίλος μου με το Qtek της ACE και την τελευταία ROM έχει τα κολλήματα με μια Kingston SD ούτε εγκατάσταση προγραμμάτων δεν του κάνει εκεί. Επίσης δεν έχει καμμία διαφορά ένα SPV E200 από ένα Qtek 8080. Άσε που συνήθως τα QTEK της ACE έχουν για bootloader τον 1.05 ενώ όσα SPV έχω δεί έχουν τον 1.07.02 άρα λογικά αν έχει γίνει κάποια hardware βελτίωση τότε αυτή υπάρχει στα SPV και όχι στα Qtek της ACE. ;)

Πάντως η τελευταία ROM με τα 160 sms έχει δημιουργήσει ένα σοβαρό πρόβλημα. Λόγω της αντιστοιχίας των ελληνικών για να στέλνει sms με 160 χαρακτήρες αν κάποιος αγοράσει software και δώσει ελληνικό όνομα σαν όνομα κατόχου το κλειδί (serial) δεν λειτουργεί γιατί απλά δεν είναι καθαρά ελληνικά τα ελληνικά του 8080 πλέον. Είναι ανακατεμένα λατινικά με ελληνικά. Όπως καταλαβαίνεις αυτό δημιουργεί πρόβλημα και στις επαφές. Η ACE αν ήθελε να κάνει σωστή δουλεία θα έπρεπε πέρα από αγγλικό και ελληνικό πληκτρολόγιο να κάνει και ένα ειδικά για SMS και μόνο. Αλλά και πάλι πολλά φτιάξαν οι άνθρωποι!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος katsj ( 4 Οκτ. 2004 , 15:24)

 

Φώτη μου δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά ο φίλος μου με το Qtek της ACE και την τελευταία ROM έχει τα κολλήματα με μια Kingston SD ούτε εγκατάσταση προγραμμάτων δεν του κάνει εκεί. Επίσης δεν έχει καμμία διαφορά ένα SPV E200 από ένα Qtek 8080. Άσε που συνήθως τα QTEK της ACE έχουν για bootloader τον 1.05 ενώ όσα SPV έχω δεί έχουν τον 1.07.02 άρα λογικά αν έχει γίνει κάποια hardware βελτίωση τότε αυτή υπάρχει στα SPV και όχι στα Qtek της ACE. ;)

Πάντως η τελευταία ROM με τα 160 sms έχει δημιουργήσει ένα σοβαρό πρόβλημα. Λόγω της αντιστοιχίας των ελληνικών για να στέλνει sms με 160 χαρακτήρες αν κάποιος αγοράσει software και δώσει ελληνικό όνομα σαν όνομα κατόχου το κλειδί (serial) δεν λειτουργεί γιατί απλά δεν είναι καθαρά ελληνικά τα ελληνικά του 8080 πλέον. Είναι ανακατεμένα λατινικά με ελληνικά. Όπως καταλαβαίνεις αυτό δημιουργεί πρόβλημα και στις επαφές. Η ACE αν ήθελε να κάνει σωστή δουλεία θα έπρεπε πέρα από αγγλικό και ελληνικό πληκτρολόγιο να κάνει και ένα ειδικά για SMS και μόνο. Αλλά και πάλι πολλά φτιάξαν οι άνθρωποι!

 

 

Έχω το Qtek8080 από την ACE-HELLAS και ο boot loader είναι ο 1.07.01.

Δεν έχω το πρόβλημα με τα Ελληνικά που αναφέρεις. Την γλώσσα την έχω πάντα στα English (πατώντας κρατημένο το * και επιλέγοντας English). Έτσι δεν θα έχεις ποτε πρόβλημα με τους latin χαρακτήρες στα πεδία που βάζεις τα serials, names, etc.

;)

... είναι τα βλέφαρά μου διάφανες αυλαίες.

Όταν τα ανοίγω, βλέπω εμπρός μου ότι κι αν τύχει

όταν τα κλείνω, βλέπω εμπρός μου ότι ποθώ - (Ανδρέας Εμπειρίκος)

Link to comment
Share on other sites

Η εκδοση 1.9.14.1 που αναφερεται στο http://www.qtek.nu/files/1.9.14.1.zip ειναι η τελευταια αγγλικη που υπαρχει στο net? Εχει εν τελει αγγλικα γιατι βλεπω το site να ειναι στα σουηδικα! Την εχει δοκιμασει κανεις??
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος iggy75 ( 4 Οκτ. 2004 , 16:27)

 

Η εκδοση 1.9.14.1 που αναφερεται στο http://www.qtek.nu/files/1.9.14.1.zip ειναι η τελευταια αγγλικη που υπαρχει στο net? Εχει εν τελει αγγλικα γιατι βλεπω το site να ειναι στα σουηδικα! Την εχει δοκιμασει κανεις??

 

 

Έχει English, την είχα δοκιμάσει πριν 2-3 μήνες. Η τελευταία έκδοση τις ace-hellas (1.2.1) είναι πολύ καλύτερη!

... είναι τα βλέφαρά μου διάφανες αυλαίες.

Όταν τα ανοίγω, βλέπω εμπρός μου ότι κι αν τύχει

όταν τα κλείνω, βλέπω εμπρός μου ότι ποθώ - (Ανδρέας Εμπειρίκος)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Εχω ενα Orange SPV E200 και δοκίμασα να περάσω την νέα ελληνική version.Το κινητό είναι ξεκλείδωτο και παλαιότερα είχα περάσει με επιτυχία την 1.1.0.

Η αναβάθμιση ολοκληρώθηκε αλλά κατά την επανεκίνηση του έπεφτε σε μόνιμο "loop" μεταξύ της οθόνης των windows και του λογότυπου της Ace -Hellas.

Σημειωτέον ο Bootloader που είχα ήταν ο 1.05 και το πρόγραμμα μου εδειξε ότι πρόκειται να τον αναβαθμίσει σε 1.07.01

Μετά αυτό το πρόβλημα κατέβασα διάφορες version και αρχεία απο διάφορους κατασκευαστές και μετά απο αρκετές αλχημείες καταφέρα να το επαναφέρω στην παλιά 1.1.0.

Η συγκεκριμένη ver είναι μόνο για Qtek αγορασμένα απο την Ace Hellas ? Και αν ναι γιατί να μην μπορώ να κάνω μετέπειτα το downgrade ?? Λόγω bootloader ? Τι εκδόσεις τελικά μπορώ να περνάω και τι πρέπει να προσέχω κάθε φορά ?

 

Οσο αφορά ερώτηση κάποιων χρηστών που είδα εδω πέρα σχετικά με full backup της συσκευής μιας και οι επιλογές στο ActiveSync είναι απενεργοποιημένες η λύση λέγεται Sprite Backup for Smartphones !!

Πραγματικά αψογο και επανέφερε το κινητό στην αρχική του κατάσταση με sms,αρχεία,τηλ.κατάλογο,ρυθμίσεις registry και γενικά τα πάντα.

 

Φιλικά,

Νασος

MSN : garfieldakos@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Οι Kingston στο 100% ΔΕΝ δουλευουν με το qtek 8080/spv e200 (συμφωνα παντα και με τις παραπανω σημειωσεις που ειχα κανει)
Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος HuskerDu ( 4 Οκτ. 2004 , 16:08)

 

Έχω το Qtek8080 από την ACE-HELLAS και ο boot loader είναι ο 1.07.01.

Δεν έχω το πρόβλημα με τα Ελληνικά που αναφέρεις. Την γλώσσα την έχω πάντα στα English (πατώντας κρατημένο το * και επιλέγοντας English). Έτσι δεν θα έχεις ποτε πρόβλημα με τους latin χαρακτήρες στα πεδία που βάζεις τα serials, names, etc.

;)

 

 

HuskerDu το πρόβλημα δεν είναι με τους λατινικούς χαρακτήρες αλλά με τους ελληνικούς! Πλέον τα ελληνικά δεν είναι καθαρά ελληνικά είναι οι λατινικοί χαρακτήρες με την προσθήκη των ΓΔΘΛΞΠΣΦΨΩ. Αν έχεις ασχοληθεί με ASCII θα με καταλάβεις τι εννοώ ;)

Για παράδειγμα κάποιος φίλος που για username στην εταιρεία που αγόρασε το software είχε δώσει ελληνικούς χαρακτήρες και η εγκατάσταση γινόταν κανονικά με την τελευταία έκδοση λόγω της αλχημείας με τους ASCII χαρακτήρες των ελληνικών το κλειδί του είναι άχρηστο!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος fotisbasm ( 4 Οκτ. 2004 , 18:44)

 

file moy giannh. h mnhmh kingstone ean exeis diavasei merikes selides prin kapoios xristis eixe mia kingstone kai eixe dokimasei diafores version opoy se oles eixe provlima . kai etsi exei diatipothei oti oi mnhmes kingstone exoyn bgei apagoreytikes gia GENIKA opoiadipote na to poyme etsi HTC siskeyes .

 

den mporoyn na einai ola omorfa alloste den einai to mega provlima toses mnimes iparxoyn , kai gia na min krazoyme mono to qtek pane kai des sta nokia poses markes apo mnhmes bgazoyn asimvatotita

 

panta filika kai agapimena sta leo alloste eimaste filarakia ;)

 

Φώτη μου πάντα φιλικά μιλάμε! Αυτό που ήθελα να πω στο μήνυμα μου είναι ότι QTEK και SPV είναι ακριβώς τα ίδια! Τίποτα περισσότερο!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μας απαντάει ο murdof αν όλοι αυτό οι ισχυρισμοί περί προβλήματα ASCII ισχύουν;

Αν και από προσωπική μου εμπειρία δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα με τα Ελληνικά ούτε στα προγράμματα (αλλήθεια πόσα προγράμματα για smartphones έχουν ελληνικά user και pass; Αν ξέρει κάποιος ένα ας μου το πει) ούτε και στις επαφές, οι οποίες λειτουργούν κανονικότατα και ο συγχρονισμός με το Outlook είναι άψογος.

Έχω το κινητό από τότε που ήρθε στην ελλάδα και ποτέ δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα με τα Ελληνικά, έχοντας εγκαταστήσει πάμπολες εφαρμογές.

Το μόνο πρόβλημα του κινητού ΗΤΑΝ η αυτονομία του που από ότι φαίνεται έχει βελτιωθεί κατακόρυφα. Α ξέχασα και τα προβλήματα με κάποιες κάρτες μνήμης. Αλήθεια τί γίνεται με το θέμα αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ogc ( 5 Οκτ. 2004 , 15:26)

 

Γιατί δεν μας απαντάει ο murdof αν όλοι αυτό οι ισχυρισμοί περί προβλήματα ASCII ισχύουν;

Αν και από προσωπική μου εμπειρία δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα με τα Ελληνικά ούτε στα προγράμματα (αλλήθεια πόσα προγράμματα για smartphones έχουν ελληνικά user και pass; Αν ξέρει κάποιος ένα ας μου το πει) ούτε και στις επαφές, οι οποίες λειτουργούν κανονικότατα και ο συγχρονισμός με το Outlook είναι άψογος.

Έχω το κινητό από τότε που ήρθε στην ελλάδα και ποτέ δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα με τα Ελληνικά, έχοντας εγκαταστήσει πάμπολες εφαρμογές.

Το μόνο πρόβλημα του κινητού ΗΤΑΝ η αυτονομία του που από ότι φαίνεται έχει βελτιωθεί κατακόρυφα. Α ξέχασα και τα προβλήματα με κάποιες κάρτες μνήμης. Αλήθεια τί γίνεται με το θέμα αυτό;

 

 

Για αυτό το πρόβλημα δεν ευθύνεται η ACE. Μάλιστα ήταν ο μόνος τρόπος για να αντιμετωπίσει το πρόβλημα με τα SMS και τους 160 χαρακτήρες. Δεν τους αξίζει κάτι λιγότερο από μπράβο μιας και την ευθύνη έχει η Microsoft η οποία δεν έχει ασχοληθεί καθόλου σοβαρά με τα SMS μιας και στην αμερική όλοι χρησιμοποιούν τις e-mail δυνατότητες και τα sms είναι περιορισμένα. Γιαυτό και ο φτωχός mms composer!

Σε καμμία περίπτωση δεν θα μπορούσα να κατηγορήσω την ACE για την φιλότιμη προσπάθεια υποστήριξης που έχει κάνει για το 8080. Να μην είχαν και τον κάλο με το κλείδωμα των IMEI θα αποκτούσαν ακόμα περισσότερους πελάτες. Αλλά τα έχουμε ξαναπεί για την πονεμένη ιστορία των "ελληνικών" IMEI και την ρατσιστική κατε εμέ αντιμετώπιση των ελλήνων χρηστών Qtek οι οποίοι διακρίνονται σε πελάτες και μη πελάτες της ACE.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κανείς το κινητό αγορασμένο από εξωτερικό; Αν ναι, έχετε καταφέρει να βελτιώσετε την αυτονομία που όπως φαίνεται βελτιώθηκε με την ελληνική ROM από Ace Hellas;
Link to comment
Share on other sites

Η καινουργια ROM της ACE Hellas δεχεται java midlets?

Ποσα ειπες;;;

Oι γονεις σε βοηθουν να ξεπερασεις προβληματα που δεν θα ειχες αν εισουν ορφανος. :whistle:

Οσοι ειναι ανεγκεφαλοι να ΜΗΝ πατησουν εδω

Link to comment
Share on other sites

Geia sas paidia,loipon ayto gia tin Ace hellas kai pou tin exei dei oligon ti!!!Shmera phga kai rwtisa gia to QTek 8080 stin TIM Kozanhs gia timh sketo kai prosfora me syndesh!!!ALLA h pwlitria OYTE pou iksere gia tin marka ase pou tin prwth fora akouse gia Qtel kai nomize oti ths elega gia tin Q Telecom!!!Anyway feygontas me mia aisthish xazoy apo to magazi pairnw kai ena diafimistiko filadio tis TIM paw spiti kai TI BLEPW???To eixe to kinito stin 4-5 selida kai trelenomai!!!Pragmatika den mporw na pw ti eniwsa...Ayta ta oliga gia to QTek...MA AN EINAI DYNATON aytes h pwlitries!!!
Never Underestimate The Dark Side...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...