Jump to content

[Symbian^1 (ex S60 5th Ed.)] Tricks & Tips


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 202
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Ωραία φαίνεται - αλλά πως την "κατεβάζουμε" ?

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΓΑΛΗ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ!!!

 

Σε όσους δεν αρέσει ο τρόπος αναζήτησης στις Επαφές

(σελίδες με όλα τα γράμματα),

 

http://img28.imageshack.us/img28/1016/scr000009v.th.jpg

 

 

η λύση είναι:

 

Ρυθμίσεις->Τηλέφωνο->Εισαγωγή Αφής->Προσαρμοσ. Αναζήτηση->Απενεργοποιημένη!

 

http://img692.imageshack.us/img692/3983/scr000008.th.jpg

 

Και έχετε πάλι το κλασικό αλφαριθμητικό πληκτρολόγιο για την αναζήτηση!

 

http://img692.imageshack.us/img692/2214/scr000010d.th.jpg

 

:dance: :dance: :dance:

Το εκανα αλλα οταν βαζω το "π" για παυλος μου βγαζει τα επιθετα που αρχιζουν απο "π".Αυτο φτιαχνεται?
Link to comment
Share on other sites

Ωραία φαίνεται - αλλά πως την "κατεβάζουμε" ?

Παιδιά μη λέμε τα ίδια και τα ίδια...

 

Αφαιρέθηκαν όλα τα link που οδηγούσαν στα αρχεία των γραμματοσειρών.

Αυτό έγινε για λόγους copyright.

Θα σας παρακαλέσουμε να μην προβαίνετε σε αιτήματα για την ανάρτηση link γραμματοσειρών των οποίες δεν είναι δωρεάν.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

Προσπαθώ να να δημιου:cool:ργήσω ένα φάκελο Fonts στην κάρτα μνήμης για να μεταφέρω τα 4 αρχεία που εχω δημιουργήσει για να έχω μία καινούρια γραμματοσειρά, και μου βγάζει συνεχώς error creating folder-the new folder could not be created in this location. The divice has either stopped responding.

Τι κάνω λάθος, έχω συνδεθεί με μαζική μεταφορά και το pc βρίσκει κανονικά το κινητό;:confused:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να δημιουργησεις το φακελο με τον x-plore

http://www.lonelycatgames.com/?app=xplore

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να δημιουργησεις το φακελο με τον x-plore

http://www.lonelycatgames.com/?app=xplore

 

Σε ευχαριστώ gianpithio για την συμβουλη σου, αλλα δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω create κανένα folder μέσα στο resourse στην κάρτα μνήμης... Δεν ξέρω γιατ'ι μου το κάνει αυτό.:confused:

Καμία άλλη συμβουλή;:O

Link to comment
Share on other sites

Επελεξε να φαινονται τα κρυφα αρχεια και οι φακελοι στον υπολογιστη σου μετα copy ολα τα αρχεια απο την καρτα και format την καρτα μνημης μεσα απο το κινητο - ξανα πισω και δοκιμασε να δημιουργησεις το φακελο.. :rolleyes:
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΤΟ ΝΟΚΙΑ 5530 ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΑ ΣΤΟ Ζ: ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΜΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΑ
Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΤΟ ΝΟΚΙΑ 5530 ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΑ ΣΤΟ Ζ: ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΜΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣΕΙΡΑ

 

Καταρχην καλως ηρθες.. :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2782054#post2782054

 

 

Υ.Γ.

Πρεπει να γραφεις με πεζους χαρακτηρες γιατι τα κεφαλαια στα forum ειναι σαν να φωναζεις και μπορει να δημιουργηθουν παρεξηγησεις. Επισης απαγορευονται απο τους O.Π.Χ. που συμφωνησες κατα την εγγραφη σου.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

οκι συγνωμη φιλε μου το λινκ και τα ονοματα ειναι για το 5800 για το δικο μου δηλαδη το 5530 δεν κανει τπτ το εβαλλα αλλα απολειτωσ τπτ
Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησε στην συσκευη σου τον x-plore και μετα πηγαινε στην διαδρομη Z/resource/Fonts για να δεις τις ονομασιες που πρεπει να βαλεις στην συσκευη σου.

 

Υ.Γ.

Επισης διαβασε και το παρακατω:

http://www.myphone.gr/forum/announcement.php?a=90

Σημειώνεται ότι η χρήση γραφής τρόπου SMS επίσης δεν είναι αποδεκτή. π.χ. "H Apple μ τ iphone etc κ αλλιώς είναι κ η πρώτη!", "Ευχαριστω εκ τν προτερων!Θα σας ειμαι υποχρεος αν μ δωσετε μια λυση!" , "απο τν στιγμη π τν βλεπει τν αναγνωριζει"
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου προσπαθω δεν ειναι και το πιο ευκολο να το συνηθησω

 

το περασα αλλα μου βγαζει μονο το C : , E: ο Ζ δεν ειναι πουθενα τι να κανω

 

αστο το βρηκα

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ξανα εχω προβλημα κανω οτι μου ειπατε αλλαζω 4 φορεσ το ναμε φτιαχνω φακελο με ναμε φοντσ και τα βαζω εκει αλλα τιποτα τι μπορει να φτεει
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ξανα εχω προβλημα κανω οτι μου ειπατε αλλαζω 4 φορεσ το ναμε φτιαχνω φακελο με ναμε φοντσ και τα βαζω εκει αλλα τιποτα τι μπορει να φτεει

 

μετα την τοποθέτηση του φακελου φοντς θελει επαννεκινηση το κινητο

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ξανα εχω προβλημα κανω οτι μου ειπατε αλλαζω 4 φορεσ το ναμε φτιαχνω φακελο με ναμε φοντσ και τα βαζω εκει αλλα τιποτα τι μπορει να φτεει

 

Ο φάκελός σου είναι στην τοποθεσία E:\Resource\Fonts ; :confused:

Πρέπει να φτιάξεις 2 φακέλους στην κάρτα μνήμης σου.

Τον φάκελο Resource και μέσα του τον φάκελο Fonts και μέσα σε αυτόν τα 4 αρχεία με ονόματα: S60SNR.ΤΤF, S60SSB.TTF, S60TSB.TTF, S60ZDIGI.TTF.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Γραμματοσειρές:

 

Οδηγός για αλλαγή γραμματοσειράς σε 5800

 

A) Οδηγίες για χρήση γραμματοσειρών από τα Windows

  • Πάμε στον φάκελο Fonts ο οποίος βρίσκεται στην διαδρομή C:\WINDOWS\Fonts. Μόλις βρούμε την γραμματοσειρά που μας ενδιαφέρει κάνουμε αντιγραφή το αρχείο που θέλουμε με τον συνδυασμό CTRL+C και μετά επικόλληση στην επιφάνεια εργασίας ή με δεξί κλικ και επικόλληση ή με τον συνδυασμό CTRL+V.
  • Συνδέουμε το τηλέφωνο στον υπολογιστή και επιλέγουμε το προφίλ μαζικής αποθήκευσης. Εναλλακτικά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κάποια συσκευή αναγνώρισης καρτών μνήμης ή αλλιώς Card Reader.
  • Μόλις ανοίξει ο φάκελος της κάρτας μνήμης μεταβαίνουμε στον φάκελο Resource. Εκεί δημιουργούμε ένα φάκελο με το όνομα fonts. Αν υπάρχει ήδη δεν κάνουμε τίποτα.
  • Επιστρέφουμε στην επιφάνεια εργασίας και δημιουργούμε 4 αντίγραφα του αρχείου της γραμματοσειράς που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε.
    Μόλις τα δημιουργήσουμε τα ονομάζουμε με τα παρακάτω ονόματα:
    1) S60snr.ttf
    2) S60ssb.ttf
    3) S60tsb.ttf
    4) S60ZDIGI.ttf
  • Μόλις ολοκληρώσουμε και αυτό το βήμα τότε μεταφέρουμε αυτά τα 4 αρχεία στον φάκελο fonts, ο οποίος υπάρχει στον φάκελο Resource στην κάρτα μνήμης.
  • Τέλος κάνουμε ασφαλή κατάργηση και αφαιρούμε το USB από το κινητό μας και κάνουμε επανεκκίνηση του κινητού μας. Μόλις ανοίξει η συσκευή θα πρέπει να έχει αλλαχτεί η γραμματοσειρά.

 

Σημείωση: Πριν περάσετε την γραμματοσειρά που θέλετε σιγουρευτείτε ότι η γραμματοσειρά αναγνωρίζει τα Ελληνικά, γιατί αλλιώς θα εμφανίζονται κουτάκια αντί για χαρακτήρες.

Σημείωση 2: Καλό θα ήταν να απενεργοποιήσετε την επιλογή απόκρυψη κατάληξης για γνωστούς τύπους αρχείων ή αλλιώς Hide extensions for known file types.

 

Β) Οδηγίες για έτοιμες γραμματοσειρές

 

Σε αυτή την περίπτωση το μόνο που χρειάζεται να κάνουμε είναι να ακολουθήσουμε τα βήματα:

  • Συνδέουμε το τηλέφωνο στον υπολογιστή και επιλέγουμε το προφίλ μαζικής αποθήκευσης. Εναλλακτικά μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κάποια συσκευή αναγνώρισης καρτών μνήμης ή αλλιώς Card Reader.
  • Δημιουργούμε 4 αντίγραφα του αρχείου της γραμματοσειράς που κατεβάσαμε, τα μετονομάζουμε με τα ονόματα S60snr.ttf, S60ssb.ttf, S60tsb.ttf και S60ZDIGI.ttf.
  • Μεταφέρουμε αυτά τα 4 αρχεία στον φάκελο fonts, ο οποίος υπάρχει στον φάκελο Resource στην κάρτα μνήμης.
  • Τέλος κάνουμε επανεκκίνηση στο κινητό μας.

 

Πολύ ωραίος οδηγός, μπράβο.

Και για όσους κάνουν πολλές δοκιμές βαριούνται την μετονομασία κάθε φορά με τα ονόματα S60snr.ttf, S60ssb.ttf, S60tsb.ttf και S60ZDIGI.ttf. εχω κανει ενα Bat (εκτελέσιμο) αρχείο που μετονομάζει αυτόματα την Γραμματοσειρά που θέλουμε να δοκιμάσουμε.

Αποσυμπιέζουμε το MakeTTF4s60.bat στο PC μας μέσα σε ενα φάκελο πχ στην επιφάνεια εργασίας

Στον ιδιο φάκελο βάζουμε μονο την Γραμματοσειρά που μας ενδιαφέρει με το όνομα new.ttf και εκτελούμε το MakeTTF4s60.bat

Αυτο εχει σαν αποτέλεσμα την δημιουργία των 4 αρχείων (S60snr.ttf, S60ssb.ttf, S60tsb.ttf και S60ZDIGI.ttf)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το Font Router που απλοποιεί σημαντικά τη διαδικασία: http://www.symbian-guru.com/welcome/2009/08/how-to-change-fonts-on-your-symbian-phone.html

Δοκίμασα με Calibri από το PC μου και δουλεύει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που ρωτάω κάτι σε ένα παλιό thread αλλά πρίν λίγο καιρό το βρήκα εδω μέσα.Θα ήθελα απλά να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρώ την γραμματοσειρά Calibri έτοιμη και φτιαγμένη για το κινητό χωρίς να πρέπει να την επεξεργαστώ με κάποιο πρόγραμμα,με την οποία όπως αναφέρθηκε πηγαίνει και πιο γρήγορα το κινητό.Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει παρακαλώ

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που ρωτάω κάτι σε ένα παλιό thread αλλά πρίν λίγο καιρό το βρήκα εδω μέσα.Θα ήθελα απλά να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρώ την γραμματοσειρά Calibri έτοιμη και φτιαγμένη για το κινητό χωρίς να πρέπει να την επεξεργαστώ με κάποιο πρόγραμμα,με την οποία όπως αναφέρθηκε πηγαίνει και πιο γρήγορα το κινητό.Αν γνωρίζει κάποιος ας απαντήσει παρακαλώ

 

Ορίστε, στις ετοίμασα εγώ. Την απλή γραμματοσειρά, και την bold. Διάλεξε και πάρε :).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Απλά να σας υπενθυμίσω την παρακάτω ενημέρωση που έγινε μερικά ποστ πριν,

 

"Αφαιρέθηκαν όλα τα link που οδηγούσαν στα αρχεία των γραμματοσειρών.

Αυτό έγινε για λόγους copyright.

Θα σας παρακαλέσουμε να μην προβαίνετε σε αιτήματα για την ανάρτηση link γραμματοσειρών των οποίες δεν είναι δωρεάν."

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εχω περασει στο 5800 μου την comics αλλα την βαρεθηκα μετα απο ενα χρονο και θελω να την βγαλω και να ειναι το default της Νοκια.Πως γινεται?
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

Απλά διέγραψε τα αντίστοιχα αρχεία της γραμματοσειράς που έχεις βάλει.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Απλά διέγραψε τα αντίστοιχα αρχεία της γραμματοσειράς που έχεις βάλει.
Στο κινητο?Και μετα θα επανελθει απο μονη της η default?
Music is the harmonization of opposites; the conciliation of warring elements
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...