Jump to content

Samsung Galaxy (Ι7500)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ίσως να έχεις δίκιο αλλά εδώ λέει οτι έχει.. :

http://pdadb.net/index.php?m=specs&id=1863&view=1&c=samsung_gt-i7500_galaxy

 

και νομίζω πως το aGPS σημαίνει assisted GPS και είναι καλύτερο και ακριβέστερο από το απλό gps.

Ένα κινητό με aGPS βρίσκει τη θέση σου ( κατά προσέγγιση ) και χωρίς λήψη από δορυφόρους, τριγωνομετρικά μέσα από το δίκτυο κεραιών..

 

γι αυτο ειπα πιο πανω οτι χρησιμοποιει το δικτυο για να σε κλειδωνει γρηγοροτερα.το gps απο μονο του οταν το ενεργοποιεις δεν ξερει που βρισκεσαι,αρχιζει να σκαναρει ολους τους δορυφορους και να σε ψαχνει ανα την γη ολοκληρη,ομως οταν υπαρχει η λειτουργια ΚΑΙ ΤΟΥ aGPS (της υποβοηθησης)αυτο του προσδιοριζει την κατα προσεγγιση θεση σου και του λεει ποιοι δορυφοροι ειναι πανω σου,περνει δηλαδη πολλαπλες πληροφοριες και εννοειτε οτι οι πληροφοριες αυτες χρησιμευουν στην περιπτωση που η συσκευη,οπως το galaxy,εχει εσωτερικο gps ωστε να δει και να λοκαρει μονο τους δορυφορους που ειναι στην περιοχη και να μην ψαχνει αδικα.μιλαμε δηλαδη για το λεγομενο υποβοηθουμενο gps(γι αυτο και σου εχει και την επιλογη στις ρυθμισεις,αν θελεις εσυ να χρησιμοποιει και το δικτυο) το οποιο σαφως και ειναι καλυτερο απο το απλο.μην το μπερδευουμε με το υποτιθεμενο gps που εχουν καποια κινητα στα οποια χρησιμοποιειται απο συγκεκριμενα java προγραμματα για να εχεις καθοδηγηση μονο και τοτε μονο που θα εχεις ληψη δεδομενων για να σε ξεζουμιζει η καθε παροχος κινητης τηλεφωνιας.

οσο για την ακριβεια ειναι θεμα ποιοτητας του gps και ενιοτε πεζει ρολο και το προγραμμα,ειπα και πριν οτι μετα τον εντοπισμο σου σταματαει να περνει δεδομενα απο το δικτυο,πεζει μπαλα αποκλειστικα και μονο ο δεκτης δορυφορων της συσκευης για την συνεχεια.

απο εκει και περα αν δεις το τι ανακριβιες γραφει το καθε site για την καθε μια συσκευη θα χασεις πασα ιδεα

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 484
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα σε ολους ξερει καποιος να μου πει γιατι δε μου παιζει τα βιντεακια απο το you tube και αν θελει καποια εφαρμογη απο το android market και ποια ειναι ..2) εαν εχει μετρητη επειδει μπενω μεσω 3G για να βλεπω ποσα MB INTERNET ΕΧΩ κατεβασει ......
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους ξερει καποιος να μου πει γιατι δε μου παιζει τα βιντεακια απο το you tube και αν θελει καποια εφαρμογη απο το android market και ποια ειναι ..2) εαν εχει μετρητη επειδει μπενω μεσω 3G για να βλεπω ποσα MB INTERNET ΕΧΩ κατεβασει ......

 

φιλε μου βιντεακια απο το you tube ουτε εγω εχω καταφερει να δω,μου βγαζει μυνημα οτι η μορφη του βιντεο αυτου δεν υποστηριζεται.για την παρακολουθηση δεδομενων που ζητας υπαρχουν διαφορα στο market,το πιο καλο που εχω δοκιμασει λεγεται αν θυμαμαι καλα 3GWatchdog

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου βιντεακια απο το you tube ουτε εγω εχω καταφερει να δω,μου βγαζει μυνημα οτι η μορφη του βιντεο αυτου δεν υποστηριζεται.για την παρακολουθηση δεδομενων που ζητας υπαρχουν διαφορα στο market,το πιο καλο που εχω δοκιμασει λεγεται αν θυμαμαι καλα 3GWatchdog

Έβαλα τ'αρχεία στην εξωτερική κάρτα αλλά τα βλέπω ως φωτο.Πως βλέπω τάρχεία της κάρτας στο κινητό για να το τρέξω;

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τ'αρχεία στην εξωτερική κάρτα αλλά τα βλέπω ως φωτο.Πως βλέπω τάρχεία της κάρτας στο κινητό για να το τρέξω;

 

γινε λιγο πιο σαφης για να μπορεσουμε να βοηθησουμε,ποια αρχεια εβαλες και τι ακριβως θελεις να τρεξεις?

Link to comment
Share on other sites

γινε λιγο πιο σαφης για να μπορεσουμε να βοηθησουμε,ποια αρχεια εβαλες και τι ακριβως θελεις να τρεξεις?

 

πέρασα το igo8 στην εξ.κάρτα αλλά δεν μπορώ να τρέξω το autorun γιατί το βλέπω ωs fhoto απο το gallery στο κινητό.Ρωτώ λοιπόν' Πως βλέπω τ'αρχεία της εξ μνήμης μόνο, στο κινητό,για να κάνω εγκατάσταση το πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα...

 

Το κινητό το έχω μια εβδομάδα τώρα και είμαι αρκετά ευχαριστημένος πέραν τη μπαταρίας που όπως έχει ειπωθεί είναι το μέγα αρνητικό του.

Πιστεύω οτι σε μερικές ακόμα φωρτίσεις θα στρώσει. Μου κρατάει και μένα 1 μέρα με λίγο χρήση WiFi και bluetooth + τα τηλέφωνά μου.

 

Η συσκευή εχει το λογισμικό II5.

 

Anyway.. αν υπάρχει κάποιο tip για τη μπαταρία, καλοδεχούμενο.. :happy:

(α! έχω βάλει και μόνο 2G δίκτυα)

 

Η ερώτησή μου τώρα.. υπάρχει το flashlite για κάποιον browser στο κινητό?

ο Dolphin που χρησιμοποιώ λέει ότι σε λίγο καιρό θα υποστηρίζετε...

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι γιατί έχω ευχάριστα νέα.

Με την ΙΚ5 η μπαταρία κράτησε 3 μέρες με τηλεφωνήματα, λίγο GPS και λίγο WiFi.

Μετά και από αυτό μπορώ να πω ότι επιτέλους θα κρατήσω ένα κινητό για καιρό!

Απ' ο,τι βλέπω σχετικά με την αναβάθμιση σε Android Eclair πάει καλά οπότε έχουμε μέλλον ακόμα!

 

πέρασα το igo8 στην εξ.κάρτα αλλά δεν μπορώ να τρέξω το autorun γιατί το βλέπω ωs fhoto απο το gallery στο κινητό.Ρωτώ λοιπόν' Πως βλέπω τ'αρχεία της εξ μνήμης μόνο, στο κινητό,για να κάνω εγκατάσταση το πρόγραμμα;

έχεις εγκαταστήσει κάποιο file manager/explorer? όπως για παράδειγμα ο ASTRO (θα το βρεις στο market)

 

Anyway.. αν υπάρχει κάποιο tip για τη μπαταρία, καλοδεχούμενο..

 

Καταρχήν μεγιά! :lol:

Δεύτερον σου προτείνω να εγκαταστήσεις από το market το Advance Task Manager Free. Θα βάλεις το gadget που έχει στην κεντρική σου οθόνη και κάθε φορα πριν κλειδώσεις το κινητό θα πατάς και μια το "Press to End" για να τερματίζονται όλες οι εφαρμογές που τρέχουν. Αυτό θα σου εξοικονομήσει κι άλλη μπαταρία!

 

Σε ευχαριστώ!

 

Το έχω βάλει το Advance task manager! δυνατό προγραμματάκι..

 

Η IK5 είναι καλύτερη απο την II5?

Να σου πω την αλήθεια την ΙΙ5 δεν την δούλεψα καθόλου. Για μένα και μόνο που η μπαταρία κρατάει περισσότερο είναι αρκετό.

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!

 

Το έχω βάλει το Advance task manager! δυνατό προγραμματάκι..

 

Η IK5 είναι καλύτερη απο την II5?

Link to comment
Share on other sites

έχεις εγκαταστήσει κάποιο file manager/explorer? όπως για παράδειγμα ο ASTRO (θα το βρεις στο market)

 

Έχω βάλει το astro αλλά δεν μπορώ να τρέξω το συγκεκριμένο πρόγραμμα.Θα βάλω άλλο και θα το δοκιμάσω.

Το apndroid και το Advance task manager έχουν την ίδια λειτουργία;Πρέπει να έχεις και τα δύο ή ένα μόνο και ποιο;

Έβαλα την ιι5 και η μπαταρία κρατάει 2 μέρες με λίγη χρήση.Θα δοκιμάσω νομίζω και την ικ5 για να δούμε αν έχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει το astro αλλά δεν μπορώ να τρέξω το συγκεκριμένο πρόγραμμα.Θα βάλω άλλο και θα το δοκιμάσω.

Το apndroid και το Advance task manager έχουν την ίδια λειτουργία;Πρέπει να έχεις και τα δύο ή ένα μόνο και ποιο;

Έβαλα την ιι5 και η μπαταρία κρατάει 2 μέρες με λίγη χρήση.Θα δοκιμάσω νομίζω και την ικ5 για να δούμε αν έχει διαφορά.

 

Το apndroid ειναι για να ενεργοποιεισ και να απενεργοποιεις την προσβαση στο ιντερνετ,το advance task manager ειναι κυριως για να τερματιζεις τις ανεπιθυμητες εφαρμογες που τρεχουν στο backgroung και μας τρωνε την μνημη.

Link to comment
Share on other sites

Το apndroid ειναι για να ενεργοποιεισ και να απενεργοποιεις την προσβαση στο ιντερνετ,το advance task manager ειναι κυριως για να τερματιζεις τις ανεπιθυμητες εφαρμογες που τρεχουν στο backgroung και μας τρωνε την μνημη.

 

Σχετικά με το advance task manager.Πως δουλεύει;Τι τσεκάρουμε για να μην τρέχει στο backgroung.Σας κουράζω παιδιά, αλλά από εσάς μαθαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Samsung Galaxy Android 2.1 Eclair Mustymod Θα το βρείτε έτοιμο εδώ!:w00t::w00t::yahoo:

 

απ οτι βλεπω δεν δουλευει ακομη η καμερα και το bluetooth,κριμα γμτ γιατι δουλευω το bluetooth με την ανοικτη ακροαση

 

Σχετικά με το advance task manager.Πως δουλεύει;Τι τσεκάρουμε για να μην τρέχει στο backgroung.Σας κουράζω παιδιά, αλλά από εσάς μαθαίνω.

 

Αφου θα εχεις εγκαταστησει πρωτα την εφαρμογη,βγες στο Home screen (την κυρια οθονη του κινητου σου δηλαδη) κανε παρατεταμενο πατημα στην οθονη και απο το μενου που θα σου βγαλει επελεξε widgets->advance task manager,θα δεις οτι θα σου βαλει εικονιδιο της εφαρμογης στην κυρια οθονη σου το οποιο απλα με ενα αγγιγμα θα τερματιζει οσες εφαρμογες τρεχουν στο background.επειδη τωρα αυτο το προγραμματακι θα -σκοτωνει- τα παντα,μπορεις να πατησεις το μενου της συσκευης σου να σε βγαλει στα προγραμματα,εκει θα δεις παλι το εικονιδιο της πιο πανω εφαρμογης το οποιο αν το πατησεις θα σου ανοιξει παραθυρο με τις εφαρμογες που τρεχουν κλπ.καποια εφρμογη που εσυ δεν θες να στην τερματιζει,μπορεις να πατησεις πανω της και να επιλεξεις exclude,ετσι αυτη δεν θα κλεινει μαζι με τις αλλες.

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το file manager astro και το apk.Δεν μπορώ όμως να εγκαταστήσω το igo με τίποτα γιατί δεν υπάρχει κανένα αρχείο με κατάληξη apk,ίσως.Ενώ βλέπω τα αρχεία στο πρόγραμμα apkinstaller δεν μπορώ να τα τρέξω.Τι κάνω λάθος;
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το file manager astro και το apk.Δεν μπορώ όμως να εγκαταστήσω το igo με τίποτα γιατί δεν υπάρχει κανένα αρχείο με κατάληξη apk,ίσως.Ενώ βλέπω τα αρχεία στο πρόγραμμα apkinstaller δεν μπορώ να τα τρέξω.Τι κάνω λάθος;

Διαβασε προσεκτικά τις οδηγίες. Ενας φάκελος πρέπει να μπει στην sd και το αλλο ειναι το προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε προσεκτικά τις οδηγίες. Ενας φάκελος πρέπει να μπει στην sd και το αλλο ειναι το προγραμμα.

 

Βλέπω δύο φακέλους,content και licence.Ποιος παει στην sd.To πρόγραμμα το κάνουμε εγκατάσταση με ποιο πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση μήπως συμβαίνει και σε σας..

 

Έχω βάλει το battery widget και βλέπω αρκετά συχνά το ποσοστό της μπαταρίας να ανεβαίνει όταν έχει πέσει...

 

Παράδειγμα είμαι στο 52% της μπαταρίας και μετα που το ξαναβλέπω πάει στο 64%

 

Αργότερα μπορεί έτσι ξαφνικά να πάει στο 40%...

 

:worry:

 

καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση μήπως συμβαίνει και σε σας..

 

Έχω βάλει το battery widget και βλέπω αρκετά συχνά το ποσοστό της μπαταρίας να ανεβαίνει όταν έχει πέσει...

 

Παράδειγμα είμαι στο 52% της μπαταρίας και μετα που το ξαναβλέπω πάει στο 64%

 

Αργότερα μπορεί έτσι ξαφνικά να πάει στο 40%...

 

:worry:

 

καμια ιδεα?

 

και αλλο παρομοιο widget που ειχα δοκιμασει εκανε τα ιδια ψιλοκουλα,μη δινεις σημασια.

Link to comment
Share on other sites

καποιος φιλος απο εδω που εχει δοκιμασει την modacco να πει τις εντυπωσεις του??
Link to comment
Share on other sites

To bluetooth σε μας, για αποστολή αρχείων καθώς και λήψη είναι κλειδωμένο...?

κατι τέτοιο διάβασα... μόνο με ακουστικά συνδέεται..:worry:

Link to comment
Share on other sites

To bluetooth σε μας, για αποστολή αρχείων καθώς και λήψη είναι κλειδωμένο...?

κατι τέτοιο διάβασα... μόνο με ακουστικά συνδέεται..:worry:

 

Καπως ετσι ειναι,μονο που απ οτι εχω μαθει δεν ειναι κλειδωμενο αλλα κρασαρει ο driver του bluetooth και δημιουργειται το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

παρήγγειλα από netimes screen potector , για να βγάλω επιτέλους το αυτοκόλλητο :lol: Κάπου διάβασα ότι για την τοποθέτηση πρέπει να ψεκάσω ελαφρώς την οθόνη.... Σοβαρολογούμε??? γιατί δεν παίζει να το κάνω, λέτε να μην κολλήσει?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy (Ι7500)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...