Jump to content

Ποια εταιρεία έχει το καλύτερο service; (No2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία έχει το καλύτερο service;  

326 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία έχει το καλύτερο service;

    • Alcatel
      3
    • Apple
      28
    • HTC
      31
    • LG
      70
    • Motorola
      14
    • Nokia
      72
    • Samsung
      46
    • Sony Ericsson
      39
    • ...άλλη εταιρεία
      23


Recommended Posts

απο προσωπικη εμπειρια την νοκια την βαζω οχι απλα στον πατο αλλα πιο κατω, ειναι επιεικως απαραδεκτη!!! 5800 XM ΑΠΟ την πρωτη μερα προβλημα το κρατησαν 15 ημερες και μου το εστειλαν παλι με το ιδιο προβλημα (δεν το αντικατεστησαν παροτι το εστειλα την πρωτη μερα πισω) μετα τις 15 μερες το ξανα εδωσα και το πηρα μετα απο ενα μηνα μαντεψτε......... με το ιδιο προβλημα και τελικα μετα απο 2.5 συνολικα μηνες το πηρα παλι πισω ωωωωω ναι με το ιδιο προβλημα!!!! οποτε ΝΟΚΙΑ < 0 !!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η πικρη αληθεια ειναι πως ολες ειναι για τα μπαζα στην εξυπηρετηση πελατων...

 

εμ βεβαια... οταν αρκετες (lg, se ισως και περισσοτερες) δεν εχουν ΚΑΝ επισημα service points στην Ελλαδα, και συνεργαζονται (και καλα) με τον καθε ασχετο "Μπαρμπά-Μητρούση ΑΕ" που ανοιγει ενα μαγαζακι και το αποκαλει "επσημο".... που να βρεις ακρη...

 

Εξυπηρετηση 0... Γνωσεις 0 (ακομα πιο απαραδεχτο)... και υφακι κακου δημοσιου υπαλληλου.

 

Αλλα ακομα πιο απαραδεκτη η Νοκια που εχει επισημο service..... (αν και υπαρχουν ΠΟΛΛΑ μαιμου Νοκια-Shop, την εχω πατησει και εγω) που ουδεμια σχεση εχουν με την επισημη πολιτικη της εταιριας.

 

καλυτερα πλεον (οσοι σκαμπαζουνε κατι παραπανω) να τα φτιαχνουν μονοι τους... αφου και σε απλα πραγματα πολλα τετοια μαγαζια ειναι ανεπαρκη.

 

υγ: δεν γνωριζω τι παιζει με το service της ΑPPLE. Δεν την συγκαταλεγω σε αυτα που εγραψα.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Νοκια χωρις δευτερη σκεψη. Πας οπου θες χωρις αποδειξη, μονο μεσω ΙΜΕΙ, και εχει πολυ μεγαλο αριθμο Nokia care (stores) σχεδον παντου. Πολυ βολικο, και εχουν ανταλακτικα για πολυ παλαιες συσκευες.
Γραμμη δεξια μετα αριστερα, λιγο πανω δεξια, ενα αλφα και μουτζουρα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οταν δεν εχεις εγγυηση ΟΛΕΣ ειναι τελειες! Γρηγορες στο φτιαχνουν στο αψε σβησε πεμπτη το στελνεις σε 3 μερεσ ετοιμο..Οταν δεν ειναι εγγυηση και το πας πχ σε καμια βονταφον να το στειλουν πισω????? Αστα!!!!!! θα σου βρουνε οτι θες για να μην σου κανουν αντικατασταση.

Μεγαλη απατη το θεμα σερβις στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
υστερα απο μια εμπειρια που ειχα με ενα pixon 12,ομολογω οτι η samsung σαν servis ανταποκριθηκε αρκετα καλα.αυτο ομως που θελω να πω ειναι οτι το servis ολων των κινητων στην ελλαδα ειναι μια πολυ πολυ πολυ πικραμενη ιστορια!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
το καλο με τη νοκια ειναι οτι εχει παντου nokia-shops που παιρνουν το κινητο για servis,αλλα απο εκει και περα..χανονται τα ιχνη του!!!..ολες οι εταιρειες εχουν τις..πικρες τους!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Οσο και αν είναι δυσνόητο το καλό service έχει σχέση με την εγγύηση της συσκευής δηλαδή αν είναι ή όχι σε εγγύηση. Εξηγώ παρακάτω για να γινει κατανοητό,

Οταν η βλάβη είναι εκτός εγγύησης και απλή (π.χ. σπασμένη οθόνη, κάλυμα, κονέκτορ κλπ) τότε τα πράγματα είναι πολύ ευκολα καθώς για τις περισσότερες συσκευές υπάρχουν αυτά τα κοινά ανταλλακτικά και τα κατα τόπους service έχουν την τεχνογνωσία και τα επισκευάζουν άμεσα γιατί πληρώνονται άμεσα από τον πελάτη. Οταν η βλάβη όμως είναι σοβαρή πχ δεν έχει σήμα, σβήνει μόνο του τότε ειδικά στις εκτός εγγύησης περιπτώσεις τα πράγματα είναι από δύσκολα μέχρι αδύνατα καθώς τα κατα τόπους service δεν έχουν ούτε μηχανήματα όυτε ανταλλακτικά αλλά το κυριώτερο ούτε και την τεχνογνωσία για να τα φτιάξουν. Οι κατασκευαστές δεν νοιάζονται για αυτές τις περιπτώσεις καθόλου καθώς έχει φύγει από αυτούς η ευθύνη για την εγγύηση και άλλωστε θέλουν οι χρήστες να αλλάζουν τηλέφωνα και έτσι να αυξάνουν τις πωλήσεις τους.

Τώρα στα εντός εγγύησης και για τις απλές βλαβες τα κατα τοπους service δίνουν λύσεις όπως και παραπάνω (περιπτώσεις εκτός εγγύησης) αν και πληρώνονται (όχι πάντα) από τους κατασκευαστες αν και ελάχιστα σε σχέση με αυτά που εισπράτουν για τις περιπτώσεις εκτός εγγύησης.

Τώρα για τα εντός εγγύησης με δυσκολες βλάβες όπως παραπάνω τότε κανένα από τα κατα τόπους service δεν έχει μηχανήματα και τεχνογνωσία για να φτιάξει και καλό είναι να μην επιθυμείτε και εσείς μια τετοια επισκευή γιατί 90% η επισκευή είτε τώρα είτε σε λίγο καιρό(λογω μη υπαρξης μέτρων ESD) θα είναι αποτυχημένη.

Σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές εδώ και 4-5 χρόνια έχουν βρεί μεγάλες εταιρείες πχ. Jabil που προσφέρουν service σε χώρες της κεντρικής Ευρώπης (π.χ. Τσεχία, Ουγγαρία) για να ναι κοντά σε όλους) αλλά με χαμηλά μεροκάματα (για μείωση εξόδων) και αναγκάζουν να στέλνονται εκεί τα τηλέφωνα που είναι σε εγγύηση και έχουν σοβαρές βλάβες.

Αποτέλεσμα οι καθυστερήσεις λογω αποστάσεων και μεγάλων όγκων επισκευών οι αποτυχημένες επισκευές από προσωπικό με χαμηλή εξειδίκευση, το χάσιμο θέσεων από την Ελληνική αγορά και φυσικό επακόλουθο τα παράπονα όλων μας. Ενδεικτικά αναφέρω ότι τα μηχανήματα που χρειάζεται για να επισκευάσουν μια βλάβη που δεν έχει σήμα κοστίζουν περίπου 120.000 ευρώ (ποιός μπορεί να έχει τετοια μηχανήματα? είχε η Alpha Copy και έχει η Arvato όμως η ΝΟΚΙΑ σταμάτησε να επιτρέπει τετοιες επισκευές λόγω αυξημένων εξόδων για την καλυψη εγγυήσεων) για το πως όμως θα επισκευασθεί το τηλέφωνο παίζει ρόλο μόνο η τεχνογνωσία του επισκευαστή.

Συμπέρασμα, στο βωμό της μείωσης των εξόδων όλοι θυσιάζουν ακόμη και την ικανοποίηση των πελατών τους.

Αν υπάρχει εταιρεία που επισκευάζει όλες τις βλάβες στην Ελλάδα άμεσα (2-3 μερες το πολύ) τότε αυτή πρέπει να ψηφίσω.

Υπάρχει ????

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ποια εταιρια εχει το καλυτερο σερβις αλλα η sony ericsson εχει σιγουρα το χειροτερο δεν υπαρχει περοπτωση να μην εχει χαλασει το κινητο σου απο "υγρασια"!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

η ΝΟΚΙΑ εκτός του ότι έχει καταστήματα με σέρβις σε πολλές περιοχές, είναι και αρκετά γρήγοροι.

Δεν είχα ποτέ κανενα παράπονο.....

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
η ΝΟΚΙΑ εκτός του ότι έχει καταστήματα με σέρβις σε πολλές περιοχές, είναι και αρκετά γρήγοροι.

Δεν είχα ποτέ κανενα παράπονο.....

 

δεν νομιζω οτι υπαρχει αλλη ετειρια η οποια εχει μαγαζια τα οποια ασχολουνται αποκλειστικα με service κινητων περα απο τη νοκια και ειναι και πολλα σε ολη την ελλαδα - οποτε τι συζηταμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
H nokia επειδή έχει ευκολία με τα καταστήματα και δεν ψάχνεις να βρείς κατάστημα και service πιστεύω είναι η καλύτερη.

Creative your world!!

:thanks:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
εγω δεν εχω χρειαστει ιδιατερες φορες! μια φορα ομως που το χρειαστηκα με το htc magic μου φανηκε αψογη! το αντιθετο εχω να πω για την sonyericsson!!! απο τοτε δεν εχω ξαναπαρει τετοιο κινητο ουτε εχω προτεινει σε κανεναν!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δεν εχει χρειαστει να το διαπιστωσω ευτυχως...Αν και απο την erricson μια φορα που την χρειαστηκα ημουν πολυ ευχαριστημενος!
Link to comment
Share on other sites

Απο δικη μου προσωπικη εμπειρια θα σας φανει ακυρο αλλα ειναι η Philips παιδια!

 

ενα απλο προβλημα να ειχε και σου εδιναν αμεσως νεα συσκευη.

(σιγουρα το service της δεν ειχε την πελατεια και την ζητηση των μεγαλων εταιριων τηλεφωνων αλλα και παλι..)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καποτε η νοκια μιας και δουλευα σε nokia store εκτος βεβεια αν ηθελε κεντρικα και εξωτερικο.πλεον με τοσα καταστηματα που εκλεισαν χαλασε και αυτο.
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Δύσκολα να έχεις άποψη γιατί δεν έχουμε εμπειρία από όλες τις εταιρίες. Εγώ έχω κάποια μικρά παράπονα και από Nokia και από Sony.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
δεν ξερω ποια εταιρια εχει το καλυτερο σερβις αλλα η sony ericsson εχει σιγουρα το χειροτερο δεν υπαρχει περοπτωση να μην εχει χαλασει το κινητο σου απο "υγρασια"!

 

Φίλε μην ξύνεις πληγές... Από ότι φαίνεται αυτή η ατάκα πουλάει πολύ...

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

το χειροτερο το εχει η σονυ.η νοκια ειχε καλο σερβις.ειχε.....αυτο που ξερω ειναι οτι σε ολες τις εταιρειες σε ολες τις συσκευες ακολουθειται η ιδια πολιτικη.να αγορασετε καινουριο:p
Link to comment
Share on other sites

Δύο φορές έχω πάει κινητό στο service της samsung εδώ θεσσαλονίκη και ήταν εξυπηρετικότατοι και συνεννοήσιμοι. Η τελευταία φορά ήταν πριν ένα χρόνο περίπου, τώρα δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι.
Link to comment
Share on other sites

Για το σέρβις της HTC τι γνώμη έχετε; εγώ την είχα πατήσει με ένα HTC hero που είχα. Πραγματικά απαράδεκτο service

Όλοι έχουμε μαζευτεί παρέα για να δούμε ταινία σε κάποιο φιλικό σπίτι.Όλοι έχουμε βαρεθεί να μαλώνουμε για το ποια ταινία θα δούμε.Για αυτό δημιουργήσαμε το Buddy Movie Night Reviews ένα blog με reviews σφηνάκια.

http://buddymovienight.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Με το σέρβις της htc έχω κακά προηγούμενα ..

Αντιθέτως ειμαι παρά πολυ ευχαριστημένος από το σέρβις της lg ( αν και θα προτιμούσα να μην χριαστει ποτέ ξανά κανενα σέρβις )

Iphone 6 s plus Rose gold 64 gb

IPad Air 2 gold 64gb

Link to comment
Share on other sites

Για το σέρβις της HTC τι γνώμη έχετε; εγώ την είχα πατήσει με ένα HTC hero που είχα. Πραγματικά απαράδεκτο service

 

Δεν είχα τύχει σε σέρβις HTC, αλλά αυτό ίσως είναι καλό για τις συσκευές της :p Δεν με οδήγησαν στο σέρβις της δηλαδή ;)

 

Από την άλλη, LG είχα θέμα με πλακέτα σε ένα 7άρι Pad και το αντικατέστησαν μετά από 10 μέρες. ;)

Samsung Nexus S (SlimKat 4.4.2), Asus Nexus 7 (Stock KitKat)
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...