Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Εδώ το καλό hands on...

 

 

Και κάτι τελευταίο. Κάποιοι νομίζω οτι δεν έχετε καταλάβει οτι δε συζητάμε εδώ καιρό για Νοκια. Microsoft είναι τα κινητά... :rolleyes::rolleyes:

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εδώ το καλό hands on...

 

 

Και κάτι τελευταίο. Κάποιοι νομίζω οτι δεν έχετε καταλάβει οτι δε συζητάμε εδώ καιρό για Νοκια. Microsoft είναι τα κινητά... :rolleyes::rolleyes:

 

Αναλυση της καμερας του Lumia 950 μαζι με δειγματα.

Στο 3.14 κανει συγκριση με Galaxy S6.Η δαιφορα ειναι χαοτικη...

τι φτιαξαν παλι οι θεοι ρε!

Link to comment
Share on other sites

Αναλυση της καμερας του Lumia 950 μαζι με δειγματα.

Στο 3.14 κανει συγκριση με Galaxy S6.Η δαιφορα ειναι χαοτικη...

τι φτιαξαν παλι οι θεοι ρε!

 

Καλά ηρέμησε paok. Αν θες ψάχνω link με συγκριτικές φωτογραφίες που και το iphone 4 βγάζει καλύτερες από το S6...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ το καλό hands on...

 

 

Και κάτι τελευταίο. Κάποιοι νομίζω οτι δεν έχετε καταλάβει οτι δε συζητάμε εδώ καιρό για Νοκια. Microsoft είναι τα κινητά... :rolleyes::rolleyes:

 

Το video είναι το ίδιο με το προαναφερθέν από τον paok

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Αναλυση της καμερας του Lumia 950 μαζι με δειγματα.

Στο 3.14 κανει συγκριση με Galaxy S6.Η δαιφορα ειναι χαοτικη...

τι φτιαξαν παλι οι θεοι ρε!

Όντως εντυπωσιακό..θα το δούμε και στην πράξη από κοντά βέβαια..Αυτό που ξέρω είναι πώς βρήκα τον αντικαταστάτη του LUMIA 930 μου...

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι αν η διάταξη του flash που είναι διαφορετική σε 950 και 950 XL θα έπηρεάζει το αποτέλεσμα. Μάλλον όχι ε;
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Καλά ηρέμησε paok. Αν θες ψάχνω link με συγκριτικές φωτογραφίες που και το iphone 4 βγάζει καλύτερες από το S6...

 

Σονακιας εχεις γινει...

Link to comment
Share on other sites

Σονακιας εχεις γινει...

Λόγω μπαταρίας... Με βλέπεις να ποστάρω καμιά φωτογραφία? Ντρέπομαι... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Εχει πέσει στην αντίληψη σας αν τα 950/950XL θα μπορούν ν' αποθηκεύουν τις φωτο σε raw αρχεία?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Εχει πέσει στην αντίληψη σας αν τα 950/950XL θα μπορούν ν' αποθηκεύουν τις φωτο σε raw αρχεία?

 

Αμα τραβηξεις σε raw...φανταζομαι θα το σωσει ως dng file

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξερω οπως το κανει και το 1020 που εχω,απλα το ρωτησα γιατι 2-3 βιντεακια που ειδα τα οποια παρουσιαζαν την καμερα, δεν ειδα πουθενα αναφορα για το αν θα εχει αυτην την δυνατοτητα..

Επειδη ομως πλεον σχεδον οι περισσοτερες ναυαρχιδες των αλλων εταιριων εχουν τετοια δυνατοτητα οποτε μαλλον θα υπαρχει κι εδω ελπιζω..

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι στις φωτογραφίες που έχουν επεξεργαστεί, να το αναφέρετε. Όπως επίσης καλό είναι να γράφετε και την συσκευή που έχει τραβηχτεί.
Link to comment
Share on other sites

Αναλυση της καμερας του Lumia 950 μαζι με δειγματα.

Στο 3.14 κανει συγκριση με Galaxy S6.Η δαιφορα ειναι χαοτικη...

τι φτιαξαν παλι οι θεοι ρε!

στο 950 μεχρι ποσο φτανει το ζουμ?ο αισθητηρας ειναι το ιδιο μεγαλος με το 1020?
Link to comment
Share on other sites

<blockquote class="twitter-tweet" lang="el"><p lang="en" dir="ltr"><a href="https://twitter.com/congeo11">@congeo11</a> We didn't want to go higher because there be some quality tradeoffs.</p>— Juha Alakarhu (@jalakarhu) <a href="

">Οκτώβριος 9, 2015</a></blockquote>

<script async src="//platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

στο 950 μεχρι ποσο φτανει το ζουμ?ο αισθητηρας ειναι το ιδιο μεγαλος με το 1020?

 

O αισθητηρας ειναι 1/2.4"

Lumia 1020= 1/2.00"

LG G4 = 1/2.6"

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

Ποια από τις δύο (ή καμια....)?

Η πρώτη στο αυτόματο. Όλες στο χέρι (η δεύτερη μάλλον κουνημένη). Δεν τις είδα σε PC (όπως πάντα....)

 

22046454282_5e675dc489_o.jpgWP_20151009_21_01_08_Pro by ΚΩΣΤΑΣ ΑΛ, on Flickr

 

21871066478_7bff832d33_o.jpgWP_20151009_21_01_55_Pro by ΚΩΣΤΑΣ ΑΛ, on Flickr

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

O αισθητηρας ειναι 1/2.4"

Lumia 1020= 1/2.00"

LG G4 = 1/2.6"

 

1/1.5" ειναι του 1020 ...ή αλλιως 2/3"

 

Τα αλλα δυο ειναι σωστα...αλλα επειδη του g4 ειναι native 16-9 αναλογια και οχι 4-3 ...μπορεις να τα πεις και ιδια.

(σε διαφορετικες αναλογιες συνηθως δεν συγκρινεις διαγωνιο αλλα τη μεγαλη πλευρα.)

Link to comment
Share on other sites

1/1.5" ειναι του 1020 ...ή αλλιως 2/3"

 

Τα αλλα δυο ειναι σωστα...αλλα επειδη του g4 ειναι native 16-9 αναλογια και οχι 4-3 ...μπορεις να τα πεις και ιδια.

(σε διαφορετικες αναλογιες συνηθως δεν συγκρινεις διαγωνιο αλλα τη μεγαλη πλευρα.)

 

ναι λαθος δικο μου...το 950 τραβαει native 16:9

To επομενο συγκριτικο θα ειναι LG G4 vs Lumia 950

21872535608_0144a861df_c.jpg20151009_204250 by foxy4270, on Flickr

 

Two different exposures at the same image.

εδω φαινεται ξεκαθαρα η υλοποιηση.Μολις εντοπισει κινηση σε καποια σκηνη η καμερα κανει το εξης.Τραβαει μια φωτο με γρηγορη ταχυτητα για να παγωσει το αντικειμενο που κινειται.Και μετα τραβαει αλλη μια με αργη ταχυτητα για να δωσει φως στη σκηνη.Μετα το rich Capture τις ενωνει αυτοματως σε μια και εχουμε αυτο το εκπληκτικο αποτελεσμα.Τρελλα πραματα

22049349292_ba0f047e62_c.jpgSamsung-Galaxy-vs-Lumia-950-XL_2 by foxy4270, on Flickr

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

ναι λαθος δικο μου...το 950 τραβαει native 16:9

..........................

 

Two different exposures at the same image.

εδω φαινεται ξεκαθαρα η υλοποιηση.Μολις εντοπισει κινηση σε καποια σκηνη η καμερα κανει το εξης.Τραβαει μια φωτο με γρηγορη ταχυτητα για να παγωσει το αντικειμενο που κινειται.Και μετα τραβαει αλλη μια με αργη ταχυτητα για να δωσει φως στη σκηνη.Μετα το rich Capture τις ενωνει αυτοματως σε μια και εχουμε αυτο το εκπληκτικο αποτελεσμα.Τρελλα πραματα

22049349292_ba0f047e62_c.jpgSamsung-Galaxy-vs-Lumia-950-XL_2 by foxy4270, on Flickr

 

 

Δεν παιρνω και ορκο ..αλλα ειναι λαθος το 16-9.

Απο ενα mini googling βρηκα αυτο το σιτε..(λινκ) το οποιο λεει..

"Both the Lumia 950 and Lumia 950XL mobile phones feature a 1/2.4-in (16:9 aspect ratio) 20 MP (4992 x 3744 pixels) BSI CMOS sensor with 1.12 µm size pixels using PureView"

 

Αν δεις τα pixels η αναλογια βγαινει 4-3 ..(κανε απλα τη διαιρεση).

 

Ας το αφησουμε ανοιχτο το θεμα : p

 

Το αλλο που αναφερεις δεν ειναι ακριβως ετσι. Δεν τραβαει δυο φωτογραφιες. Πληρη αποτυχια γενικα τετοια πραματα εκ του αποτελεσματος.

Αυτο που λογικα κανει ειναι σε μια ληψη ..ενα κλειστρο (εστω για παραδειγμα 1/30 ) αποθηκευει δυο τιμες για τη φωτεινοτητα στο καθε pixel (μια στο 1/60 -τυχαιο στη μεση- και αλλη μια στο 1/30).

Aλγοριθμοι αναγνωριζουν/ανιχνευουν την κινηση και ενισχυουν διαφορετικα τα συγκεκριμενα pixels ωστε να εμφανισθουν με αντιστοιχη φωτεινοτητα 1/60 οντας παιρνοντας τη τιμη για τα αντιστοιχα pixels στο 1/30.

Ουσιαστικα εχει την ικανοτητα να αποθηκευει δυο τιμες φωτεινοτητας σε μια εκθεση σε καθε ληψη -μια ληψη. (Χωρις να εχω στοιχεια λογικα θα ειναι στο μισο κλειστρο).

Σαν αποτελεσμα μπορει να μοιαζει ιδιο με αυτο που λες αλλα στη πραξη ειναι αλλο πραμα.

Και μπορει στη θεωρια να ακουγεται ωραια ..αλλα η πραξη ειναι αλλο πραμα. Οποτε καλυτερα να το δουμε απο τα χερια καποιου εδω μεσα που προσωπικα εχω μαθει λιγο πολυ τι κανει ο καθενας σας.

 

Στη δε παρουσιαση των εικονων λιγο πολυ ολοι εχετε παιδακια..Αναλογα που πιανεις τη κινηση του παιδιου, η μια θα ειναι κουνημενη και η επομενη θα ειναι καθαρη.Aκομα και αν δουλευει στη πραξη χωρις το παραμικρο προβλημα ο τροπος που το πλασαρουν ειναι λιγο ενοχλητικος λες και δεν εχουμε τραβηξει ποτε φωτογραφιες. Anyway θα μου ηταν πιο πιστευτο αν κρατουσαν το s6 και οχι παλι το "microsoft" με το ιδιο μωρο στην ιδια θεση με τις ιδιες μπαλες γυρω του και με τα ιδια χρωματα ελαφρως πιο φωτεινο (πιο αργο κλειστρο αρα και λιγο παραπανω πιθανοτητες για blur στο μωρο).

Link to comment
Share on other sites

Δεν παιρνω και ορκο ..αλλα ειναι λαθος το 16-9.

Απο ενα mini googling βρηκα αυτο το σιτε..(λινκ) το οποιο λεει..

"Both the Lumia 950 and Lumia 950XL mobile phones feature a 1/2.4-in (16:9 aspect ratio) 20 MP (4992 x 3744 pixels) BSI CMOS sensor with 1.12 µm size pixels using PureView"

 

Αν δεις τα pixels η αναλογια βγαινει 4-3 ..(κανε απλα τη διαιρεση).

 

Ας το αφησουμε ανοιχτο το θεμα : p

 

Το αλλο που αναφερεις δεν ειναι ακριβως ετσι. Δεν τραβαει δυο φωτογραφιες. Πληρη αποτυχια γενικα τετοια πραματα εκ του αποτελεσματος.

Αυτο που λογικα κανει ειναι σε μια ληψη ..ενα κλειστρο (εστω για παραδειγμα 1/30 ) αποθηκευει δυο τιμες για τη φωτεινοτητα στο καθε pixel (μια στο 1/60 -τυχαιο στη μεση- και αλλη μια στο 1/30).

Aλγοριθμοι αναγνωριζουν/ανιχνευουν την κινηση και ενισχυουν διαφορετικα τα συγκεκριμενα pixels ωστε να εμφανισθουν με αντιστοιχη φωτεινοτητα 1/60 οντας παιρνοντας τη τιμη για τα αντιστοιχα pixels στο 1/30.

Ουσιαστικα εχει την ικανοτητα να αποθηκευει δυο τιμες φωτεινοτητας σε μια εκθεση σε καθε ληψη -μια ληψη. (Χωρις να εχω στοιχεια λογικα θα ειναι στο μισο κλειστρο).

Σαν αποτελεσμα μπορει να μοιαζει ιδιο με αυτο που λες αλλα στη πραξη ειναι αλλο πραμα.

Και μπορει στη θεωρια να ακουγεται ωραια ..αλλα η πραξη ειναι αλλο πραμα. Οποτε καλυτερα να το δουμε απο τα χερια καποιου εδω μεσα που προσωπικα εχω μαθει λιγο πολυ τι κανει ο καθενας σας.

 

Στη δε παρουσιαση των εικονων λιγο πολυ ολοι εχετε παιδακια..Αναλογα που πιανεις τη κινηση του παιδιου, η μια θα ειναι κουνημενη και η επομενη θα ειναι καθαρη.Aκομα και αν δουλευει στη πραξη χωρις το παραμικρο προβλημα ο τροπος που το πλασαρουν ειναι λιγο ενοχλητικος λες και δεν εχουμε τραβηξει ποτε φωτογραφιες. Anyway θα μου ηταν πιο πιστευτο αν κρατουσαν το s6 και οχι παλι το "microsoft" με το ιδιο μωρο στην ιδια θεση με τις ιδιες μπαλες γυρω του και με τα ιδια χρωματα ελαφρως πιο φωτεινο (πιο αργο κλειστρο αρα και λιγο παραπανω πιθανοτητες για blur στο μωρο).

 

Αυτο που αναφερεις πρεπει να συμβαινει κατα 99%. Βεβαια μεχρι να βγει δεν μπορουμε να ξερουμε 100% τι παιζει. Παντως κραταω μια επιφυλαξη, γιατι προμοταρει καθαρα και μονο τις "καθαρες" και οχι κουνημενες φωτογραφιες. Οποτε εχει δωσει βαρος εκει. Το τι ποιοτητα θα εχουν οι φωτο ειναι αλλο θεμα. Με προβληματιζει το οτι παιζει πολυ επεξεργασια και δεν ξερω τι θα βγει. Τριπλο led βλεπω παλι, εχει αρχισει να γινεται της μοδας... :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξερουμε ...Ειναι απλα promotion.

 

Σιγουρα δεν τραβηχτηκαν την στιγμη που το βλεπουμε εμεις μεσω τριτης καμερας/φωτογραφιας ..αλλα καποια αλλη στιγμη και απλα τις περασαν στο ιδιο κινητο. (ας ελπισουμε οτι εγινε ετσι τουλαχιστον).

Αυτο ομως δεν αναιρει το γεγονος οτι δεν ξερουμε τιποτα για τις ληψεις ουτε το κινητο ουτε τις ρυθμισεις και προφανως ουτε το αποτελεσμα πως δειχνει στον υπολογιστη μας.

Οπως επισης δεν αναιρει το γεγονος οτι σε καθε 10-20 φωτογραφιες που παιρνουμε απο το ιδιο γεγονος ακομα και με τις ιδιες ρυθμισεις, στο ιδιο κινητο εννοειται, καποιες θα ειναι χαλια και καποιες καλες.

 

 

εδιτ

Εκεινο που με "ενοχλει" ειναι οτι μοιαζει* εξολοκληρου διαφορετικη στο κλειστρο και στην συνολικη εκθεση.

Ειναι σαν να βλεπω 1/40 με 1/60 ολα τα αλλα ιδια. Η διαφορα ειναι αρκετα εντονη στη τσουληθρα πισω που υποτιθεται οτι ειναι και σταθερη..χωρια οτι υπαρχει διαφορα στην φωτεινοτητα σε ολη την εικονα.

 

*προφανως δεν γινεται να ειμαι σιγουρος αν δεν εχω τις εικονες μπροστα μου με τα exif

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

Δεν παιρνω και ορκο ..αλλα ειναι λαθος το 16-9.

Απο ενα mini googling βρηκα αυτο το σιτε..(λινκ) το οποιο λεει..

"Both the Lumia 950 and Lumia 950XL mobile phones feature a 1/2.4-in (16:9 aspect ratio) 20 MP (4992 x 3744 pixels) BSI CMOS sensor with 1.12 µm size pixels using PureView"

 

Αν δεις τα pixels η αναλογια βγαινει 4-3 ..(κανε απλα τη διαιρεση).

 

Ας το αφησουμε ανοιχτο το θεμα : p

 

Το αλλο που αναφερεις δεν ειναι ακριβως ετσι. Δεν τραβαει δυο φωτογραφιες. Πληρη αποτυχια γενικα τετοια πραματα εκ του αποτελεσματος.

Αυτο που λογικα κανει ειναι σε μια ληψη ..ενα κλειστρο (εστω για παραδειγμα 1/30 ) αποθηκευει δυο τιμες για τη φωτεινοτητα στο καθε pixel (μια στο 1/60 -τυχαιο στη μεση- και αλλη μια στο 1/30).

Aλγοριθμοι αναγνωριζουν/ανιχνευουν την κινηση και ενισχυουν διαφορετικα τα συγκεκριμενα pixels ωστε να εμφανισθουν με αντιστοιχη φωτεινοτητα 1/60 οντας παιρνοντας τη τιμη για τα αντιστοιχα pixels στο 1/30.

Ουσιαστικα εχει την ικανοτητα να αποθηκευει δυο τιμες φωτεινοτητας σε μια εκθεση σε καθε ληψη -μια ληψη. (Χωρις να εχω στοιχεια λογικα θα ειναι στο μισο κλειστρο).

Σαν αποτελεσμα μπορει να μοιαζει ιδιο με αυτο που λες αλλα στη πραξη ειναι αλλο πραμα.

Και μπορει στη θεωρια να ακουγεται ωραια ..αλλα η πραξη ειναι αλλο πραμα. Οποτε καλυτερα να το δουμε απο τα χερια καποιου εδω μεσα που προσωπικα εχω μαθει λιγο πολυ τι κανει ο καθενας σας.

 

Στη δε παρουσιαση των εικονων λιγο πολυ ολοι εχετε παιδακια..Αναλογα που πιανεις τη κινηση του παιδιου, η μια θα ειναι κουνημενη και η επομενη θα ειναι καθαρη.Aκομα και αν δουλευει στη πραξη χωρις το παραμικρο προβλημα ο τροπος που το πλασαρουν ειναι λιγο ενοχλητικος λες και δεν εχουμε τραβηξει ποτε φωτογραφιες. Anyway θα μου ηταν πιο πιστευτο αν κρατουσαν το s6 και οχι παλι το "microsoft" με το ιδιο μωρο στην ιδια θεση με τις ιδιες μπαλες γυρω του και με τα ιδια χρωματα ελαφρως πιο φωτεινο (πιο αργο κλειστρο αρα και λιγο παραπανω πιθανοτητες για blur στο μωρο).

 

Δεν το καταλαβαινω αυτο που εχεις γραψει.Ετσι οπως το αντιλαμβανομαι εγω ειναι το εξης παραδειγμα.

Προχωραει ενας αθρωπος σε αποσταση 10 μετρων απο σενα σε μια μισοσκοτεινη πλατεια.

Θελεις να βγαλεις την πλατεια φωτισμενη και τον ανθρωπο ακινητο( χωρις blur).

Ti κανει το κινητο τωρα ? Τραβαει μια ληψη με 1/100 για να παγωσει τον ανθρωπο...και μια δευτερη ληψη με 1/4 για να δωσει φως στην πλατεια.η πρωτη φωτο θα ειναι θεοσκοτεινη, αλλα ο ανθρωπος θα φαινεται ακινητος.Η δευτερη φωτο θα ειναι φωτισμενη σωστα αλλα ο ανθρωπος θα φαινεται κουνημενος.Μεσω rich Capture Θα συνθεσει τις 2 φωτο σε μια.

Link to comment
Share on other sites

Aν σε βοηθαει να το κατανοησεις ετσι πασο...αλλα δεν δουλευει ετσι.

 

Η πλακα ειναι οτι δεν μπορω να πω οτι με σιγουρια δουλευει ετσι..απλα ξερω οτι υπαρχει η τεχνολογια για να δουλεψει ετσι οπως το περιεγραψα.

Digital overlaping λεγεται και απλα μπορει να κρατησει παραπανω απο μια τιμη εκθεσης-φωτεινοτητας για καθε pixel (οχι μονο μια ..Ο περιορισμος ειναι στα ηλεκτρονικα -ποσο γρηγορα μπορουν να μεταφερουν πληροφορια απο τα οσα mpx- και τον συνολικο χωρο για buffering)..

Σκεψου οπως το αναφερεις αλλα σε επιπεδο hw και οχι διαφορετικων ληψεων.

Λογικα τετοιες εικονες δεν θα αναφερουν ουτε iso ουτε κλειστρο .

 

Προφανως χωρις να ειμαι σιγουρος για το τι εχουν κανει οντως στη πραξη απλα αν το εχουν κανει με δυο ξεχωριστες ληψεις οπως το αναφερεις ...ετσι οπως ενθουσιαστηκες ξεκινα ξενερωνε απο τωρα : p

 

 

 

@takglos

Δεν ξερω για τους αλλους αλλα την φωτο την "βλεπω" private..και δεν μπορω να την δω στο flickr.

Aπο κει και επειτα παραειναι εντονο ..και εμφανιζεται εντονο halo συν καποια αλλα.

Κατευθειαν απο κινητο η μπηκε σε photoshop?

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...