Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Το CM1 πέρα από εμφάνιση μου είχε αρέσει πάρα πολύ με τις άπειρες χειροκίνητες ρυθμίσεις του. Κάθε άλλο παρά φωτοκινητό του τεμπέλη θα το έλεγα! Αντίθετα, είναι για μερακλήδες, για αυτούς που τους αρέσει να ψάχνονται με την φωτογραφία. Το iphone ας πούμε που τα έχεις όλα αυτόματα, ίσως να το χαρακτήριζα έτσι. Αλλά οι τιμές σίγουρα για όλα αυτά είναι στα ύψη! Παίρνεις μια low-end DSLR ή μια κορυφαία Compact με πολύ λιγότερα χρήματα...

 

Το Meizu MX4 αν θυμάμαι καλά μου είχε αρέσει αρκετά στην κάμερά του, καθώς πλησιάζει τους φυσικούς αλγορίθμους του 808... Σε κατώτερη βέβαια ποιότητα, αλλά αρκετά αξιόλογη κάμερα. Το είχα δει με δύο εκδόσεις, Android και Ubuntu... Τώρα για out of the box δεν ξέρω ποιο λειτουργικό θα ήταν καλύτερο και ποιο θα αξιοποιούσε καλύτερα την κάμερα (αν και νομίζω υπάρχει συμβατότητα εφαρμογών Android και στα δύο). Από εκεί και ύστερα βάζεις ό,τι θέλεις φυσικά. Ακόμη και Sailfish ενδεχομένως, που θεωρείται πολύ ελαφρύτερο...

 

Καθαρά από θέμα κάμερας, από κινέζους θα πρότεινα το MX4 (από αυτά που έχω δει).

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

το ξερω το 1020 ..αρκετα καλα μπορω να πω : p

 

To θεωρω οντως τη καλυτερη επιλογη σε αυτα τα λεφτα(και σε υπερβολικα πιο πανω) αλλα προτιμω κατι πιο συγχρονο . Κινητο ψαχνω οχι φωτοκινητο.

Απλα ειναι που δε βλεπω να αποφευγω αυτο. https://www.fastcardtech.com/MEIZU-M1-Note.html

 

Δεν ξερω τι εννοείς σύγχρονο αλλά αφού συμπεριλαμβάνεις σε αυτά το 930 θα σου πω ότι το 1020 κάνει ότι και το 930 με διαφορά ταχύτητας που δεν είναι αξιες λόγου. Το έχει η αδερφή μου οποτε ξέρω. Αν δεν σου κάνει το 1020 τότε μάλλον δεν θα σου κάνει και το 930.

Γνώμη μου και άποψή μου.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση

Πως μπορω να ανεβασω εδω μεγαλα αρχεια απο βιντεο ετσι ωστε να μπορει να τα κατεβασει καποιος και να τα δει στον δικο video player?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση

Πως μπορω να ανεβασω εδω μεγαλα αρχεια απο βιντεο ετσι ωστε να μπορει να τα κατεβασει καποιος και να τα δει στον δικο video player?

Σε καμιά υπηρεσία νέφους φαντάζομαι και μετά σύνδεσμο εδώ για κατέβασμα... Απλά για να παίξει σε κινητό να είναι κάποιος κοινός τύπος αρχείου, για σιγουρια, αλλιώς μόνο από υπολογιστή...

 

Έχεις κανένα 4Κ???

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Σε καμιά υπηρεσία νέφους φαντάζομαι και μετά σύνδεσμο εδώ για κατέβασμα... Απλά για να παίξει σε κινητό να είναι κάποιος κοινός τύπος αρχείου, για σιγουρια, αλλιώς μόνο από υπολογιστή...

 

Έχεις κανένα 4Κ???

 

ναι...για γινε λιγο πιο σαφης

Link to comment
Share on other sites

ναι...για γινε λιγο πιο σαφης

 

Ανέβασε το σε dropbox/google drive/one drive και δώσε μας το λινκ. Θα το κατεβάσουμε να το δούμε στις συσκευές μας.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Θα σου βγει η πίστη να ανεβάσεις μεγάλα αρχεία αν δεν έχεις γρήγορη σύνδεση ίντερνετ, απλά για να ξέρεις... Το χω ζήσει άπειρες φορές αυτό.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

ενταξει μη παμε στο αλλο ακρο..Δε ψαχνω οποιοδηποτε κινητο συγχρονο που να μη βγαζει φωτογραφιες : p

 

και το gionee θα μου αρεσε αν ειχε 4γ, ειχε "φορεθει" περισσοτερο και ειχε υποστηριξη της προκοπης. (βασικα το iuni u2 θα παιρνα και θα περνουσα ρομ απο gionee).

Αλλα δεν..

 

Για το cm1 ειναι καθαρα φωτοκινητο του τεμπελη. (βασικα μια χαρα ειναι ..απλα δεν αξιζει να δωσεις τοσα λεφτα για να λες οτι μπορεις να βγαλεις φωτογραφιες με το κινητο).

Aπειρες φορες μια a5100/a6000/nx500 με ενα φακο της προκοπης στα μισα εως λιγοτερα(απο 900€) λεφτα. Ακομα και μια epm2 με τον panasonic 20mm φ1.7 ειναι καλυτερα και σου μενουν και αλλα 400€ να παρεις κινητο

Μεχρι και sony a7 βρισκεις στα 900€ που ψιλοσφαζει και δε με ενδιαφερει να αγορασω :p

 

 

Για την ιστορια το jiayu s3 ειχα σταμπαρει απο οκτωβριο(πριν βγει) οπου εμπαινα καθημερινα πλεον εδω για να μαθαινω νεοτερα. Λιγο μετα που αρχισα να ποσταρω εδω αλλαξοπιστησα για το μ1 νοτε.

Δεν νομιζω οτι με ενδιαφερει καποιο αλλο μεχρι τα mx4 και 930 mtx. Ουτε καν απο εκει και πανω επειτα.

 

Image quality που χωραει στην τσεπη το πληρωνεις οι mirrorless ακομα και με pancake δεν χωρανε, το panasonic ειναι πολυ μοναδικη συσκευη κυριως οταν θα το σκοτωνουν σε λιγο καιρο.

 

Παντως για snapshot θα μεινεις ευχαριστημενος με καποια android ναυαρχιδα, στο iq εχουν φτασει επιπεδο τυπικης compact χωρις zoom φυσικα, αλλα δεν σε χαλαει κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Το CM1 πέρα από εμφάνιση μου είχε αρέσει πάρα πολύ με τις άπειρες χειροκίνητες ρυθμίσεις του. Κάθε άλλο παρά φωτοκινητό του τεμπέλη θα το έλεγα! Αντίθετα, είναι για μερακλήδες, για αυτούς που τους αρέσει να ψάχνονται με την φωτογραφία.

 

Xειροκινητες ρυθμισεις βρισκεις και στο m1 note..raw παιρνεις και στο 930 ..και αν ο αισθητηρας ειναι το προβλημα πας στο 1020 που προταθηκε επισης που παιζει εκει κοντα. Mη δω κανενα να γκρινιαζει επειδη ο 1" sensoras ειναι μεγαλυτερος απο 2/3. Η διαφορα ειναι ακριβως οσο οι cropped nikon/canon με τις FF αλλα δεν βλεπω να ενδιαφερει κανεναν οι FF.

Το cm1 ειναι για τριτη "μηχανη" σε οσους ψαχνονται στη φωτογραφια και οχι για πρωτη.(αντε να πω και δευτερη αλλα και παλι..).

Αν θελει καποιος να ασχοληθει παραπανω με τη φωτογραφια ειναι λαθος να δωσεις 900€ για αυτη τη συσκευη και ας παιρνει και τηλεφωνα και ας εψηνε και καφε.

(το "τεμπελης" παει στο οτι βρισκει μια δικαιολογια να μην ασχοληθει σοβαροτερα με τη φωτογραφια που ουτε λεφτα δεν χρειαζεται να δωσει πλεον εφοσον δινει 900€ για "κινητο")

 

Image quality που χωραει στην τσεπη το πληρωνεις οι mirrorless ακομα και με pancake δεν χωρανε, το panasonic ειναι πολυ μοναδικη συσκευη κυριως οταν θα το σκοτωνουν σε λιγο καιρο.

 

Η πανασονικ κανει 190€ καινουρια και ο φακος 300€ καινουριος..και μτχ τον βρισκεις 200€.

http://www.skroutz.gr/s/4200751/Olympus-Pen-E-PM2-Body.html

 

Σαν συνολο ειναι παρα πολυ δυνατο για να το προσπερασεις ετσι απλα.

Οι σονυ και samsung στο προηγουμενο ποστ ηταν απλα πολυ σοβαρες μηχανες και οι πλεον σοβαρες προτσσεις για να ασχοληθει καποιος με τη φωτογραφια .

Σε τσεπη απο μπουφαν χωρανε μια χαρα (ακομα και και με τους κιτ φακους που ειναι πλεον "collapsible" αλλα οκ..προσωπικα θα προτιμουσα αλλους)

 

Αν θες φορητοτητα για την κωλοτσεπη παιρνεις μια coolpix a με aps-c σενσορ στα 400€

(και υπαρχουν και αλλες λυσεις πιο πανω αναλογα τα οικονομικα κεφια).

 

Σορυ για το μινι οφ τοπικ..αλλα συνηθως λεω οτι βλεπω...και στο θεμα φωτογραφικος εξοπλισμος εχω ηδη δει αρκετα.

(επιστροφη σε εικονες ..και ελπιζω απο τον saleakos με κανενα μινι συγκριτικο παλι)

Edited by xteacher
Link to comment
Share on other sites

επιστροφη σε εικονες ..και ελπιζω απο τον saleakos με κανενα μινι συγκριτικο παλι

 

τι συγκριτικο θες αρχηγε;

Link to comment
Share on other sites

Xειροκινητες ρυθμισεις βρισκεις και στο m1 note..raw παιρνεις και στο 930 ..και αν ο αισθητηρας ειναι το προβλημα πας στο 1020 που προταθηκε επισης που παιζει εκει κοντα. Mη δω κανενα να γκρινιαζει επειδη ο 1" sensoras ειναι μεγαλυτερος απο 2/3. Η διαφορα ειναι ακριβως οσο οι cropped nikon/canon με τις FF αλλα δεν βλεπω να ενδιαφερει κανεναν οι FF.

Το cm1 ειναι για τριτη "μηχανη" σε οσους ψαχνονται στη φωτογραφια και οχι για πρωτη.(αντε να πω και δευτερη αλλα και παλι..).

Αν θελει καποιος να ασχοληθει παραπανω με τη φωτογραφια ειναι λαθος να δωσεις 900€ για αυτη τη συσκευη και ας παιρνει και τηλεφωνα και ας εψηνε και καφε.

(το "τεμπελης" παει στο οτι βρισκει μια δικαιολογια να μην ασχοληθει σοβαροτερα με τη φωτογραφια που ουτε λεφτα δεν χρειαζεται να δωσει πλεον εφοσον δινει 900€ για "κινητο")

 

Η πανασονικ κανει 190€ καινουρια και ο φακος 300€ καινουριος..και μτχ τον βρισκεις 200€.

http://www.skroutz.gr/s/4200751/Olympus-Pen-E-PM2-Body.html

 

Σαν συνολο ειναι παρα πολυ δυνατο για να το προσπερασεις ετσι απλα.

Οι σονυ και samsung στο προηγουμενο ποστ ηταν απλα πολυ σοβαρες μηχανες και οι πλεον σοβαρες προτσσεις για να ασχοληθει καποιος με τη φωτογραφια .

Σε τσεπη απο μπουφαν χωρανε μια χαρα (ακομα και και με τους κιτ φακους που ειναι πλεον "collapsible" αλλα οκ..προσωπικα θα προτιμουσα αλλους)

 

Αν θες φορητοτητα για την κωλοτσεπη παιρνεις μια coolpix a με aps-c σενσορ στα 400€

(και υπαρχουν και αλλες λυσεις πιο πανω αναλογα τα οικονομικα κεφια).

 

Σορυ για το μινι οφ τοπικ..αλλα συνηθως λεω οτι βλεπω...και στο θεμα φωτογραφικος εξοπλισμος εχω ηδη δει αρκετα.

(επιστροφη σε εικονες ..και ελπιζω απο τον saleakos με κανενα μινι συγκριτικο παλι)

 

Πρωτα πολλα αν οι FF κοστιζαν οσο οι crop και κυριως οι φακοι τους, ναι ολοι FF θα παιρναμε, οποτε δεν ξερεις αν καποιος θελει κατι ή απλα δεν αξιζει να το αγορασει. Το cm1 δεν αξιζει να το αγορασεις σε αυτα τα λεφτα, αλλα εστω 1000 ατομα να θελουν στην τσεπη τους compact γιατι compact ειναι και οχι smartphone, με 1'' αισθητηρα και ταυτοχρονα android και gsm, τα εβγαλε τα λεφτα της η panasonic. Ποιος γιατι κτλ, δεν το ξερεις, πιθανοτατα εχει και FF μηχανη αυτος/αυτη που θα επενδυσει σε μια τετοια compact, οπως και η coolpix a που καποιοι την αγορασαν στα 1100€ γιατι μαζι με την ricoh gr ειναι μοναδικα κομματια και αυτοι που εχουν FF ξερουν οτι δεν μπορουν να εχουν τα κουρσουμακια τους μαζι τους συνεχεια αλλα μονο για προκαθορισμενες φωτογραφισεις κατα κυριω λογο και ψαχνονται και για μικρες μηχανες χωρις να χασουν manual/raw/iq οσο ειναι δυνατον. Οποτε ειναι η cm1 η καλυτερη compact με android και gsm? Ειναι οτι καλυτερο πρακτικα μπορεις να κουβαλας συνεχεια μαζι σου, χωρις την αναγκη και δευτερης συσκευης? Πρακτικα ειναι το μονο, οποτε οσο γουσταρει το τιμολογει απλα πραγματα, μετα μπορεις να παρεις τα υπολοιπα με android που εχουν αισθητηρα 1/2.3'' και δινουν raw ή να παρεις το 1020 που για street photography ειναι αργο και ακαταλληλο (0.25fps/sec vs 10fps/sec), καλυτερα να θυσιασεις την ποιοτητα εικονας και να μεινεις με καποιο γρηγορο κινητο με μικροτερο αισθητηρα. Οπως και να εχει μικρο το κοινο του, αν και πιστευω οτι θα πεσει καποια στιγμη η τιμη του πολυ χαμηλα και θα το αγορασουν και αλλοι οπως και το 1020 οταν επεσε κατω απο τα 300€.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει κανεις να προτεινει κανα τριποδακι της προκοπης για ολα τα μεγεθη κινητου και να ειναι και φθηνο σχετικα;
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει κανεις να προτεινει κανα τριποδακι της προκοπης για ολα τα μεγεθη κινητου και να ειναι και φθηνο σχετικα;

 

Εχει στο ebay παρα πολλα με 2-3ευρω, αυτα κλειστα χωρανε και σε τσεπη, εχω στηριξει και dslr (αν και δεν προτεινεται) πανω σε ενα τετοιο:

 

http://www.ebay.com/itm/Universal-360-Rotatable-Cell-Phone-Stand-Tripod-Holder-For-Smartphone-GPS/381211086405?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D30545%26meid%3D6f22e3a778d548d7896a41b67a01ab2a%26pid%3D100005%26rk%3D3%26rkt%3D6%26sd%3D131382189045&rt=nc

 

Μετα σου μενει ο adaptor και παιζεις και με αλλα τριποδα, αν θελεις κατι πιο ψηλο.

Link to comment
Share on other sites

........

..... ή να παρεις το 1020 που για street photography ειναι αργο και ακαταλληλο (0.25fps/sec vs 10fps/sec), καλυτερα να θυσιασεις την ποιοτητα εικονας και να μεινεις με καποιο γρηγορο κινητο με μικροτερο αισθητηρα. .......................

 

Διαφωνώ σαφώς, δεν θυσιάζεται η φωτο του 1020... Για εμένα παραμένει ό,τι καλύτερο απο οτιδήποτε.

Απο κει και πέρα, είναι υποκειμενικό, για το τι φωτο θέλει ο καθένας να πάρει απο το κινητό του, πόσο τον ενδιαφέρει το συγκεκριμένο άθλημα.

@RaZoR333: Σόρρυ που έσβησα πάνω κάτω, για οικονομία χώρου :)

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχει κανεις να προτεινει κανα τριποδακι της προκοπης για ολα τα μεγεθη κινητου και να ειναι και φθηνο σχετικα;

 

Στο σκρουτζ θα βρεις πολυ καλο και ωραιο τριποδα κοντα στα 1050mm, κατω απο 10ευρω και ανταπτορα για κινητο απο ebay.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

 

Τεράστια βελτίωση από την Samsung! Μετά από τόση εξέλιξη έχει εξαιρετικά αποτελέσματα. Χρώματα, αντίθεση, ποιότητα, όλα πολύ καλά δεδομένων των συνθηκών. Πιστεύω το G4 σε αυτό το στυλ θα είναι ο μόνος σοβαρός αντίπαλος για την ώρα... Η μεγάλη ανάλυση σαφώς και βοηθάει και σε στιγμιότυπο αξιόλογων MP. Σε FHD κάτι λέει επίσης, περί τα 2MP αν δεν κάνω λάθος, αρκεί να είναι καθαρή η εικόνα (π.χ. χάρη στο μεγάλο αισθητήρα του 808 ή 1020). Απλά σε 2Κ ή 4Κ πάει σε φωτό κανονικής κάμερας πλέον...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Mη δω κανενα να γκρινιαζει επειδη ο 1" sensoras ειναι μεγαλυτερος απο 2/3. Η διαφορα ειναι ακριβως οσο οι cropped nikon/canon με τις FF αλλα δεν βλεπω να ενδιαφερει κανεναν οι FF.

 

Προσωπικά, άμα είχα την δυνατότητα, ίσως και να είχα σκάσει τα χρήματα (3-5000 ευρώ?) για μια Full Frame Canon 50 MP ή Nikon 36 MP, αν και η ποιότητα δεν πρέπει να έχει τεράστια διαφορά από τις οικονομικότερες...

 

Σχετικά με τους αισθητήρες, είναι κάτι αντίστοιχο αν συγκρίνεις τον 1/1,2 ιντσών του 808 στα 41.5MP με τον 1 ίντσας του CM1 στα 20 MP... Το 808 έχει λίγο μικρότερο αισθητήρα (ο 2ος μεγαλύτερος σε κινητά), αλλά διπλάσια ανάλυση, περισσότερη λεπτομέρεια, ανεξάρτητο επεξεργαστή και φλας ξένου, χαρακτηριστικά που λείπουν από το CM1... Απλά έχει μεγαλύτερη υπολογιστική ισχύ σαν κινητό. Επομένως, συμφωνούμε το 900άρικο είναι υπερβολικό. Ίσως γύρω στα 600 ευρώ, τουλάχιστον ένα εξάμηνο μετά την κυκλοφορία του θα ήταν λογική τιμή και μεταχειρισμένο ίσως στα 300-400 ευρώ... Εκεί πιστεύω θα άξιζε πολύ περισσότερο τα λεφτά του...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ σαφώς, δεν θυσιάζεται η φωτο του 1020... Για εμένα παραμένει ό,τι καλύτερο απο οτιδήποτε.

Απο κει και πέρα, είναι υποκειμενικό, για το τι φωτο θέλει ο καθένας να πάρει απο το κινητό του, πόσο τον ενδιαφέρει το συγκεκριμένο άθλημα.

@RaZoR333: Σόρρυ που έσβησα πάνω κάτω, για οικονομία χώρου :)

 

Δεν το εχω δει στην πραξη το cm1 να σου πω αν ειναι οντως καλυτερο ή χειροτερο ή ποσο καλυτερο ή χειροτερο απο το 1020. Στα χαρτια διαφορα τις μιας ιντζας με τα 2/3 ειναι περιπου ενα 1.5 stop (οπως ειπε και ο xteacher διαφορα crop vs ff) για τον θορυβο τα καλυπτεις ανετα με το os και τον πιο φωτεινο φακο του 1020, οπως και μια μικρη κινηση την καλυπτεις με το resize σε μικροτερη αναλυση 41-5mp, την διαφορα στο dynamic range μπορεις να την καλυψεις με πολλαπλες ληψεις.

 

Αλλα δεν ειναι μονο αυτο, πιθανοτατα αν εχει βαλει και αντιστοιχα καλα οπτικα η panasonic οι φωτο που θα παιρνεις να ειναι πιο ευκρινεις και η μεγιστη πραγματικη αναλυση να ειναι μεγαλυτερη και φυσικα η φωτογραφια που εννοειται δεν θα ειναι razor-sharp μεχρι τα 20mp, να ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα, αυτο που εχεις γραψει πολλες φορες ως παστελ που ειναι περιορισμενο στο 1020 (σε σχεση με συσκευες με μικροτερο αισθητηρα), λογικα θα ειναι σε ακομα καλυτερα επιπεδα στο cm1.

 

Και ερχομαι στο θεμα ταχυτητα, αυτες οι συσκευες συνηθως εχουν κοινο street photographers, ακομα και καποιους φωτορεπορτερ που θελουν μια συσκευη παντα μαζι τους και ποσο μαλλον και μια που να μπορει με την μια να ανεβαζει φωτο στους καιρους μας, εκει η ταχυτητα εστιασης, το burst mode των 10fps, ακομα και το manual ring για την εστιαση θα εκτιμηθουν, αν φωτογραφιζεις στατικα, ουτε που σε νοιαζει η ταχυτητα του 1020, εκτος απο το bracketing εμενα με χαλουσε που δεν μπορουσα να βγαλω εστω 3 φωτο στο χερι για περαιτερω επεξεργασια με photomatix pro κτλ. Αν αυτα αξιζουν να τα πληρωσεις 900€, φυσικα και δεν αξιζουν για τους περισσοτερους, οπως εγραψε και ο xteacher παρε μια κανονικη φωτογραφικη με πολυ λιγοτερα, αλλα παντα υπαρχει ενα μικρο κοινο που τα σκαει για πολλες και διαφορες μηχανες εκει πονταρουν οι εταιρειες.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και γνωρίζετε πολλά, ποιά είναι η γνώμη σας για τους QX10 & QX100 &QX30 & QX1 της Sony? Αξίζουν τον κόπο?

 

Σκέφτομαι σοβαρά την αγορά της QX1 στις 250λίρες

 

edit: τώρα είδα πως το QX1 δεν έχει OIS. Και ήμουν έτοιμος να το αγοράσω!! πφφφφ

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Μιας και γνωρίζετε πολλά, ποιά είναι η γνώμη σας για τους QX10 & QX100 &QX30 & QX1 της Sony? Αξίζουν τον κόπο?

 

Σκέφτομαι σοβαρά την αγορά της QX1 στις 250λίρες

 

edit: τώρα είδα πως το QX1 δεν έχει OIS. Και ήμουν έτοιμος να το αγοράσω!! πφφφφ

Εγώ σκέφτομαι τον Qx100.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι τον Qx100.

 

Έχει και OIS και flash, αλλά τον θεωρώ υπερβολικά ακριβό.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Έχει και OIS και flash, αλλά τον θεωρώ υπερβολικά ακριβό.

Πέτρο 250 λίρες που είπες για τον άλλο είναι περίπου 345 ευρώ. 'Αρα...

Ένα 50άρικο κάτω στη Γερμανία.

Edited by Moralas
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο 250 λίρες που είπες για τον άλλο είναι περίπου 345 ευρώ. 'Αρα...

 

Ναι, μα με δεδομένο πως θα είχε OIS. Τώρα δίχως αυτό ούτε αυτό αξίζει τα λεφτά του. Επίσης παραδόξως, το άλλο είναι πιο φθηνό εδώ από ότι το QX100

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Έχει και OIS και flash, αλλά τον θεωρώ υπερβολικά ακριβό.

Ναι, μα με δεδομένο πως θα είχε OIS. Τώρα δίχως αυτό ούτε αυτό αξίζει τα λεφτά του. Επίσης παραδόξως, το άλλο είναι πιο φθηνό εδώ από ότι το QX100

 

Με μπέρδεψες, τελικά έχει ή όχι ois?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...