Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τεράστια διάφορα σε αυτή την φώτο. Πολύ πιο φωτεινή του 930.

 

Λοιπον...το 1020 εχει μεγαλυτερο αισθητηρα απο το 930, εχει σχεδον διπλασιο φακο απο το 930 και εχει και πιο φωτεινο διαφραγμα.

Συμφωνα με αυτο το hardware...θα επρεπε να κανει τη νυχτα μερα.Κι ομως η ποσοτητα του φωτος που μπορει να συλαβει το 1020...ειναι πολυ λιγοτερη απο του 930.Πρακτικα αυτο λεγεται ΚΑΚΗ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σταθεροποιημενη η συσκευη..

MX4 20MP

Αυτοματη ληψη και HDR:

 

http://i.imgur.com/xryI13d.jpg

 

http://i.imgur.com/6CKfWAd.jpg

 

εντυπωσιακη η καμερα του Meizu...φοραει τον ιδιο Sony φακο που εχουν τα Xperia Z2/Z3.

Θελω να δω και μερικες βραδυνες χωρις τριποδο...εχει ois?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει OIS. Ναι, φοράει τον 220 με πολύ καλή προφανώς υλοποίηση. Είναι θεωρώ, μια απο τις καλύτερες (ελάχιστες) κάμερες κινητού που έχω πιάσει στα χέρια μου.
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει OIS. Ναι, φοράει τον 220 με πολύ καλή προφανώς υλοποίηση. Είναι θεωρώ, μια απο τις καλύτερες (ελάχιστες) κάμερες κινητού που έχω πιάσει στα χέρια μου.

 

και θα γινει ακομα καλυτερη με τις νεες αναβαθμισεις...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό μην είσαι σίγουρος, έχουμε δει πολλές φορές να χειροτερεύουν τα πράγματα με αναβαθμίσεις...
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ! εχω το νοτε 4 (exynos) μπορει καποιος που εχει παραπανω γνωσεις να μου εξηγησει λιγο την λειτουργιες εστιασης(λειτουργιες μετρησης οπως το εχει σαν κατηγορια) της καμερας και πια ειναι καλυτερη να εχω ειναι τρεις

-εστιαση στο κεντρο

-matrix

-σημειο

 

επισης γιατι οταν ανοιγω καμια φορα την καμερα κολαει και ειναι η θολη η εικονα πρεπει να του κουνησο λιγο περα δωθε σε μακρινα τοπια για να ξεκολλησει και να κανει εστιαση κανονικα! ειναι λογο εστιασης που εχω;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ! εχω το νοτε 4 (exynos) μπορει καποιος που εχει παραπανω γνωσεις να μου εξηγησει λιγο την λειτουργιες εστιασης(λειτουργιες μετρησης οπως το εχει σαν κατηγορια) της καμερας και πια ειναι καλυτερη να εχω ειναι τρεις

-εστιαση στο κεντρο

-matrix

-σημειο

 

επισης γιατι οταν ανοιγω καμια φορα την καμερα κολαει και ειναι η θολη η εικονα πρεπει να του κουνησο λιγο περα δωθε σε μακρινα τοπια για να ξεκολλησει και να κανει εστιαση κανονικα! ειναι λογο εστιασης που εχω;

 

στο κεντρο βαλτο και ανεβαε καμια φωτο και βραδινες...κοιταξε το focus Μηπως το εβαλες στο macro

Link to comment
Share on other sites

στο κεντρο βαλτο και ανεβαε καμια φωτο και βραδινες...κοιταξε το focus Μηπως το εβαλες στο macro

 

στο κεντρο το εχω! θα προσπαθησω να βγαλω και να ανεβασω οταν βρω λιγο χρονο!

Link to comment
Share on other sites

στο κεντρο το εχω! θα προσπαθησω να βγαλω και να ανεβασω οταν βρω λιγο χρονο!

 

με την εκθεση του φωτος εχει να κανει αυτο που ρωτας.Δηλαδη πες οτι εχεις μια βραδυνη σκηνη με ενα φως στο κεντρο.

Αμα κανεις εστιαση - σημειο...θα σου βγαλει εκεινο το φως κανονικα και ολη η υπολοιπη φωτο θα ειναι σκοτεινη.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ αυτόματα και χωρίς στήριγμα :p Ωραίο χρώμα αλλά στο ζουμ η λεπτομέρεια θολώνει αμέσως. Έλλειψη ois, κακή επεξεργασία, δεν ξέρω τι φταίει. Μάλλον το δεύτερο, καθώς η κινέζικη ρομ του 1+1 βγάζει ασύγκριτα καθαρότερες φωτογραφίες (απ' ότι βλέπω).

15881509944_6e675aa206.jpg by impinas, on Flickr

 

Έχετε δοκιμάσει την εφαρμογή A better camera? Ειδικά για τους χρήστες με κινητά χαμηλών δυνατοτήτων στις νυχτερινής λήψης όπως το Note 3, δίνει καταπληκτικά αποτελέσματα με πολύ λίγο φως.

 

[ATTACH]56600[/ATTACH]

 

Nαι, την έχω. Βγάζει φωτογραφίες χωρίς θόρυβο αλλά μοιάζουν με 'watercolor' και σε λιγότερα megapixels. Για λίγο φως είναι καλή γενικά :)

Edited by il_tifosi

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Πειτε μου τι βλεπετε σε αυτη την φωτο...Σας αρεσει?

 

16506874832_c385fef172_k.jpgDSC_0028 raw (2) by drizosg, on Flickr

 

 

@il tifosi καθαρα κακη επεξεργασια φιλε μου...Δεν ειναι για αυτοματο σε τετοιες συνθηκες το 1+1...

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Απιστευτη καμερα...ανατριχιαστικες λεπτομερειες, φοβερο dynamic range σε μια δυσκολη φωτογραφια με πολλες σκιες μπροστα και δυνατο φως στο background

16500740742_dd26e4c261_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα λογια ειναι περιττα.Οι φωτογραφιες μιλανε απο μονες του.To Lumia 930 εχει αυτη τη στιγμη την καλυτερη καμερα στον κοσμο.

το συγκριτικο με το Lumia 1020 εγινε την ιδια ωρα κατω απο τις ιδιες συνθηκες.Ολες οι φωτο τραβηχτηκαν με το χερι.Οι ρυθμισεις ειναι ακριβως οι ιδιες και για τα δυο κινητα.

iso = 200

shutter = 1/4

wb = auto

5mp, PureView 4:3

 

16510601341_aaf1647a8c_c.jpg

16486351706_a76631f6f8_c.jpg

 

16324604588_7625f0a881_c.jpg

16511320262_7f53fe6e2d_c.jpg

 

15892159613_c9f493fc2b_c.jpg

16512349815_563bd1e0aa_c.jpg

 

16510607041_4abea0a678_c.jpg

16512352395_3e9d0155fd_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στο μόνο που βλέπω να υπερτερεί το 930 είναι στην φωτεινότητα, αλλά γενικά αυτό που βλέπω δεν μου αρέσει. Οι φωτογραφίες του 1020 δείχνουν πολύ πιο εντυπωσιακές διότι έχουν περισσότερο βάθος χρώματος που εκεί είναι η μεγάλη διαφορά. Του 930 μου φαίνονται πολύ επίπεδες. Πέρα από αυτό, το 930 έχει θέμα με τις λάμπες όπως βλέπουμε. Επειδή είδαμε το 1020 με την σύγκριση που έκανες με την ψηφιακή, δε νομίζω ότι το 930 πλησιάζει καθόλου σε βάθος χρώματος. Είχα αναφέρει ότι το 930 έχει λίγο ξεθωριασμένα χρώματα και είχες πει ότι είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα. Αν κάνεις vs τα 2 κινητά με την ψηφιακή το 1020 θα είναι στη μέση.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στο μόνο που βλέπω να υπερτερεί το 930 είναι στην φωτεινότητα, αλλά γενικά αυτό που βλέπω δεν μου αρέσει. Οι φωτογραφίες του 1020 δείχνουν πολύ πιο εντυπωσιακές διότι έχουν περισσότερο βάθος χρώματος που εκεί είναι η μεγάλη διαφορά. Του 930 μου φαίνονται πολύ επίπεδες. Πέρα από αυτό, το 930 έχει θέμα με τις λάμπες όπως βλέπουμε. Επειδή είδαμε το 1020 με την σύγκριση που έκανες με την ψηφιακή, δε νομίζω ότι το 930 πλησιάζει καθόλου σε βάθος χρώματος. Είχα αναφέρει ότι το 930 έχει λίγο ξεθωριασμένα χρώματα και είχες πει ότι είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα. Αν κάνεις vs τα 2 κινητά με την ψηφιακή το 1020 θα είναι στη μέση.

 

Διαφωνω σε ολα.Πρωτον οι φωτο του 1020 ειναι σκοτεινες.Δευτερον σε ολες τις φωτο του 1020 υπαρχει ενα κιτρινο-πρασινο πεπλο που αλλοιωνει ολη την φωτογραφια.Δεν βλεπω κανενα θεμα με τις λαμπες στο 930...απορω εσυ που το ειδες?Και τελος τι εννοεις βαθος χρωματος?

τα χρωματα του 1020 ειναι κακα εδω και σε συνδυασμο με το λαθος white balance ειναι αστα να πανε.Αντιθετα το 930 εχει πολυ καλο image proccessor...φαινεται αυτο αλλωστε στην αποτυπωση των χρωματων και του white balance. ειναι σχεδον ιδια με τα πραγματικα.

Ας δουμε ομως τι εχουν να πουν και τα υπολοιπα παιδια...

 

edit : δε χρειαζονται και πολλες γνωσεις για να καταλαβει κανεις οτι το 930 υπερτερει σχεδον σε ολα.

Δες την πρωτη φωτογραφια.Τον τοιχο της Εκκλησιας το 1020 τον εβγαλε κιτρινο...ενω το 930 τον εβγαλε ασπρο.Ασπρος ειναι και στην πραγματικοτητα.

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

paok καταλαβαίνεις ότι η αξιοπιστία σου κλονίζεται όταν κάθε κινητό που πιάνεις στα χέρια σου γίνεται το καλύτερο στον κόσμο μετά από κάνα δύο μέρες...

Όλοι ξέρουμε ότι το 1020 ανά περιόδους (firmware) αυξομειώνονται οι επιδόσεις του. Είναι λοιπόν στην καλύτερη του φάση το firmware που έχει το 1020 του τέστ σου? Επιπλέον οι απόψεις διίστανται. Προσωπικά τείνω προς την γνώμη του navi55, αλλά βλέπω και τα δικά σου σημεία αναφοράς που όντως δίνουν πόντους στο 930, που δεν παύει να είναι ένα πολύ δυνατό κινητό όσον αφορά την φωτογραφία. Στο σύνολο όμως και όχι απλά σε βραδινά τοπία όπως συνηθίζεις να κάνεις τα τέστ σου δεν νομίζω να κερδίζει το 930.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ οτι οι φωτογραφίες του 930 ''μπλεδίζουν'' πιο πολύ και έχουν περισσότερο θόρυβο (φαίνεται στον ουρανό)

 

Πάντως η ημερήσια που τράβηξες με το 930 στο ακριβώς προηγούμενο ποστ είναι αριστούργημα..

Link to comment
Share on other sites

paok καταλαβαίνεις ότι η αξιοπιστία σου κλονίζεται όταν κάθε κινητό που πιάνεις στα χέρια σου γίνεται το καλύτερο στον κόσμο μετά από κάνα δύο μέρες...

Όλοι ξέρουμε ότι το 1020 ανά περιόδους (firmware) αυξομειώνονται οι επιδόσεις του. Είναι λοιπόν στην καλύτερη του φάση το firmware που έχει το 1020 του τέστ σου? Επιπλέον οι απόψεις διίστανται. Προσωπικά τείνω προς την γνώμη του navi55, αλλά βλέπω και τα δικά σου σημεία αναφοράς που όντως δίνουν πόντους στο 930, που δεν παύει να είναι ένα πολύ δυνατό κινητό όσον αφορά την φωτογραφία. Στο σύνολο όμως και όχι απλά σε βραδινά τοπία όπως συνηθίζεις να κάνεις τα τέστ σου δεν νομίζω να κερδίζει το 930.

 

Δεκτα τα σχολια.Το 1020 φοραει την Lumia black που το θεωρω το καλυτερο firmware απο αποψη κιτρινιλας, θορυβου κ.τ.λ

Θα γινουν κι αλλα τεστ...ημερησιες, macro, φλας με προσωπα, εσωτερικοι χωροι.Σε ολα τα σεναρια πιστευω οτι δινει καλυερη φωτο το 930...αλλα το τι πιστευω εγω δεν εχει καμια σημασια.Ας αφησουμε τις φωτογραφιες να μιλησουν...

Link to comment
Share on other sites

paok καταλαβαίνεις ότι η αξιοπιστία σου κλονίζεται όταν κάθε κινητό που πιάνεις στα χέρια σου γίνεται το καλύτερο στον κόσμο μετά από κάνα δύο μέρες...

Αυτό ακριβώς.

ΠΑΟΚ είσαι!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω σε ολα.Πρωτον οι φωτο του 1020 ειναι σκοτεινες.Δευτερον σε ολες τις φωτο του 1020 υπαρχει ενα κιτρινο-πρασινο πεπλο που αλλοιωνει ολη την φωτογραφια.Δεν βλεπω κανενα θεμα με τις λαμπες στο 930...απορω εσυ που το ειδες?Και τελος τι εννοεις βαθος χρωματος?

τα χρωματα του 1020 ειναι κακα εδω και σε συνδυασμο με το λαθος white balance ειναι αστα να πανε.Αντιθετα το 930 εχει πολυ καλο image proccessor...φαινεται αυτο αλλωστε στην αποτυπωση των χρωματων και του white balance. ειναι σχεδον ιδια με τα πραγματικα.

Ας δουμε ομως τι εχουν να πουν και τα υπολοιπα παιδια...

 

edit : δε χρειαζονται και πολλες γνωσεις για να καταλαβει κανεις οτι το 930 υπερτερει σχεδον σε ολα.

Δες την πρωτη φωτογραφια.Τον τοιχο της Εκκλησιας το 1020 τον εβγαλε κιτρινο...ενω το 930 τον εβγαλε ασπρο.Ασπρος ειναι και στην πραγματικοτητα.

 

Το βάθος χρώματος είναι η μεγάλη γκάμα χρωμάτων μέσα στην φωτογραφία με σωστές αντιθέσεις κάνοντας την φωτογραφία πιο ζωντανή. Πχ

http://inspiredbychristy.com/blog/wp-content/uploads/2013/02/using-textures-hubbard-1(pp_w600_h414).jpg

http://cs606730.vk.me/v606730425/cde/k22uWCFR_6I.jpg

http://www.juzaphoto.com/shared_files/articles/photoshop/photoshop_example_03n.jpg

 

Τα παραδείγματα είναι τυχαία, κάποια υπερβολικά.

 

Από το συγκεκριμένο συγκριτικό λοιπόν που ανέβασες αν και γενικά είναι έντονη η διαφορά σε αυτό που αναφέρω, βλέποντας το πρώτο vs και κοιτάζοντας κυρίως το δέντρο βλέπει κανείς πόσο ζωντανό φαίνεται με το 1020 και πόσο flat στο 930.

Στο δεύτερο συγκριτικό φαίνεται αυτό που λέω με τις λάμπες. Η μισή φωτογραφία του 930 έχει βγει μπλε!

Για το white balance ίσως το 930 είναι ένα κλικ πιο πάνω αλλά δε νομίζω ότι συμβαίνει σε όλες τις περιπτώσεις. Στο τελευταίο συγκριτικό αυτό το πορτοκαλί που βλέπουμε στο κέντρο στον δρόμο δεν μοιάζει για πολύ φυσικό. Όπως επίσης το κόκκινο αμάξι στο προτελευταίο συγκριτικό..

 

Γενικά το 930 μου δίνει την αίσθηση ότι ανεβάζει την φωτεινότητα και ψηφιακά, γι' αυτό βλέπουμε και τον ουρανό να έχει μία περίεργη απόχρωση.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Αν και εκπέμπουν μια ελαφριά κιτρινίλα, θεωρώ 1020 λίγο καλύτερο σε όλες! (διευκρίνηση: πρώτα αποφάσισα ποιες μου αρέσουν και μετά πήγα και είδα ποιες βγήκαν με ποιο ;) )

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Εδώ αυτόματα και χωρίς στήριγμα :p Ωραίο χρώμα αλλά στο ζουμ η λεπτομέρεια θολώνει αμέσως. Έλλειψη ois, κακή επεξεργασία, δεν ξέρω τι φταίει. Μάλλον το δεύτερο, καθώς η κινέζικη ρομ του 1+1 βγάζει ασύγκριτα καθαρότερες φωτογραφίες (απ' ότι βλέπω).

by impinas, on Flickr

 

Με iso 1500 λογικό είναι να μην έχει καλή λεπτομέρεια. Δοκίμασε με χαμηλότερο iso. Το ανώτερο 800.

 

Πειτε μου τι βλεπετε σε αυτη την φωτο...Σας αρεσει?

 

DSC_0028 raw (2) by drizosg, on Flickr

 

 

@il tifosi καθαρα κακη επεξεργασια φιλε μου...Δεν ειναι για αυτοματο σε τετοιες συνθηκες το 1+1...

 

Προσωπικά την βρίσκω πολύ καλή! Χρώματα, φωτεινότητα, λεπτομέρειες πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...