Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάοκ, μήπως έκλεψες από ένα παλιό post του Steve Litchfield? :confused:

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Πάοκ, μήπως έκλεψες από ένα παλιό post του Steve Litchfield? :confused:

 

ποιος ειναι ο κυριος? δεν τον γνωριζω...

Link to comment
Share on other sites

ποιος ειναι ο κυριος? δεν τον γνωριζω...

Μας δουλεύεις άγρια μου φαίνεται!!! Αφού γράφει και το επίθετό του στην φωτό που έβαλες την πρώτη! Παρακολουθώ εδώ και μερικά χρόνια το site του Steve, All About Symbian και το θυμάμαι το συγκεκριμένο συγκριτικό. Βέβαια δεν θυμάμαι ποιο από τα δύο ήταν το 808, το έντονο ροζ με το μεγαλύτερο ζουμ και λίγο θόρυβο ή το απαλό ροζ χωρίς θόρυβο... Μπορώ όμως να υποθέσω. :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

http://i.imgur.com/4YZfkwa.jpg

 

Ολα στο αυτοματο με samsung alpha,ακουω παρατηρησεις....

Edited by tarirs
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Ολα στο αυτοματο με samsung alpha,ακουω παρατηρησεις....

 

Ξέβαμμα βλέπω λόγω μικρού αισθητήρα/μικρών εικονοστοιχείων, υπερόξυνση που οδηγεί σε artifacts, αλλά παρόλα αυτά φυσικά χρώματα και μηδαμινή αφαίρεση θορύβου ώστε να διατηρηθούν όσο γίνεται οι λεπτομέρειες.

 

Η σειρά αν δεν κάνω λάθος δεν προορίζεται για ναυαρχίδες, αλλά για μεσσαία/χαμηλή κατηγορία, οπότε μια χαρά αξιοπρεπή κάμερα έχει για την κατηγορία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε τι φορμάτ προτιμάτε να βγάζετε τις φώτο;

Σε 16:9 (λιγότερα MP) ή σε 4:3 (περισσότερα MP) ?

Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Π.χ. στο 1020 πλέον αποφεύγω προσωπικά την ευρεία αναλογία, λόγω του έντονου distortion που παρατηρείται στις άκρες. Σε 4/3 οι παραμορφώσεις είναι περιορισμένες. Αντίθετα στο 808 είναι μικρότερο το φαινόμενο, οπότε για τοπία, μακρινές κλπ με βολεύει και η ευρεία αναλογία ή η πλήρης αναλογία του αισθητηρα (ανάμεσα στις δύο αναλογίες). Για πρόσωπα πάντως, κοντινές και ιδιαίτερα στις κάθετες φωτογραφίες είναι καλύτερη αναλογία η 4/3.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να πάρει το 808 να το κάνει τι;; :lol:

Για να βγάζει καλύτερες, καθαρότερες, λευκότερες και πιο ρεαλιστικές φωτογραφίες με μεγαλύτερο zoom, ανάλυση και πιο δυνατό φλας, από τις κιτρινίλες του 1020! ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

................................................................

Για να βγάζει καλύτερες, καθαρότερες, λευκότερες και πιο ρεαλιστικές φωτογραφίες με μεγαλύτερο zoom, ανάλυση και πιο δυνατό φλας, από τις κιτρινίλες του 1020! ;)

 

Θα μου επιτρέψεις να μην συμφωνήσω σε όλα, γούστα είναι αυτά, ειδικά με το καλύτερες δεν συμφωνώ διότι για καθημερινή χρήση το 1020 θα βγάλει καλύτερη φωτογραφία σε όλες τις συνθήκες, πιο εύκολα και πιο γρήγορα. Κατά τα άλλα, οι διαφορές, αν υπάρχουν είναι μικρές. Τονίζω οτι ο σταθεροποιητής του 1020 είναι μοναδικός και όσο περνάει ο καιρός αποδεικνύεται απαραίτητος στα κινητά για αξιόλογη φωτογράφηση.

Οι "κιτρινίλες" είναι ένα σύμπτωμα που δεν συμβαίνει πάντα, και μην το καθιερώσουμε τώρα που ο Κώστας (παοκ) δίνει το 1020 ή εκθειάζει το 930 (που δεν ισχύει στα συγκριτικά με το 1020 κατά τη γνώμη μου). Έχουμε ανεβάσει πολλές φωτο χωρίς "κιτρινίλες", έχω βγάλει με 1020 και έτσι και αλλιώς. Ο Κώστας (montoya) που ανεβάζει είδαμε κιτρινίλες;

Ξαφνικά αποφασίσαμε να "πεθάνουμε" το 1020; ;)

Όχι κύριοι, δεν συμφωνώ :shifty:

Το 1020 κατά τη γνώμη μου παραμένει το καλύτερο, και ίσως με "βασιλιά" το 808 που όμως θα το λογάριαζα σαν φωτογραφική μηχανή πια λόγω παλαιότητας λειτουργικού, οπότε γι αυτό και το σχόλιό μου "τι να το κάνει"...

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

http://i.imgur.com/4YZfkwa.jpg

 

Ολα στο αυτοματο με samsung alpha,ακουω παρατηρησεις....

 

σωστο white balance, χρωματα ελαφρως ξεπλυμενα και το γνωστο oversharpening που χρησιμοποιει η Samsung για να τονισει λεπτομερειες που δεν υπαρχουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@mivas

Εχω γραψει την αποψη μου για 808 και 1020

Θεωρω το 808 ενα κλικ πανω στις ημερησιες γιατι

1.εχει καλυτερο pureview....η επεξεργασια γινεται μεσω hardware (ξεχωριστο chip γραφικων)

2.λιγοτερο θορυβο iso 64

3.καλυτερο white balance και πιο ρεαλιστικα χρωματα

...και θεωρω το 1020 δυο κλικ πανω στις βραδυνες γιατι

1.εχει BSI sensor

2.Πιο φωτεινο διαφραγμα f/2.2

3.οπτικο σταθεροποιητη

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

σωστο white balance, χρωματα ελαφρως ξεπλυμενα και το γνωστο oversharpening που χρησιμοποιει η Samsung για να τονισει λεπτομερειες που δεν υπαρχουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@mivas

Εχω γραψει την αποψη μου για 808 και 1020

Θεωρω το 808 ενα κλικ πανω στις ημερησιες γιατι

1.εχει καλυτερο pureview....η επεξεργασια γινεται μεσω hardware (ξεχωριστο chip γραφικων)

2.λιγοτερο θορυβο iso 64

3.καλυτερο white balance και πιο ρεαλιστικα χρωματα

...και θεωρω το 1020 δυο κλικ πανω στις βραδυνες γιατι

1.εχει BSI sensor

2.Πιο φωτεινο διαφραγμα f/2.2

3.οπτικο σταθεροποιητη

 

 

Ειχα ξεχασει να ενεργοποιησω το hdr...ισως να ειχα καλυτερα αποτελεσματα....

 

Το oversharpening τι ειναι...?

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Να πάρει το 808 να το κάνει τι;; :lol:

Θα μου επιτρέψεις να μην συμφωνήσω σε όλα, γούστα είναι αυτά, ειδικά με το καλύτερες δεν συμφωνώ διότι για καθημερινή χρήση το 1020 θα βγάλει καλύτερη φωτογραφία σε όλες τις συνθήκες, πιο εύκολα και πιο γρήγορα. Κατά τα άλλα, οι διαφορές, αν υπάρχουν είναι μικρές. Τονίζω οτι ο σταθεροποιητής του 1020 είναι μοναδικός και όσο περνάει ο καιρός αποδεικνύεται απαραίτητος στα κινητά για αξιόλογη φωτογράφηση.

Οι "κιτρινίλες" είναι ένα σύμπτωμα που δεν συμβαίνει πάντα, και μην το καθιερώσουμε τώρα που ο Κώστας (παοκ) δίνει το 1020 ή εκθειάζει το 930 (που δεν ισχύει στα συγκριτικά με το 1020 κατά τη γνώμη μου). Έχουμε ανεβάσει πολλές φωτο χωρίς "κιτρινίλες", έχω βγάλει με 1020 και έτσι και αλλιώς. Ο Κώστας (montoya) που ανεβάζει είδαμε κιτρινίλες;

Ξαφνικά αποφασίσαμε να "πεθάνουμε" το 1020; ;)

Όχι κύριοι, δεν συμφωνώ :shifty:

Το 1020 κατά τη γνώμη μου παραμένει το καλύτερο, και ίσως με "βασιλιά" το 808 που όμως θα το λογάριαζα σαν φωτογραφική μηχανή πια λόγω παλαιότητας λειτουργικού, οπότε γι αυτό και το σχόλιό μου "τι να το κάνει"...

Κανείς δεν "πέθανε" το 1020. Αντίθετα μάλλον αν παρακολουθείς τα post μας εδώ, που τα παρακολουθείς το εξυμνούμε. Πέρα όμως του ois δεν κερδίζει κάπου αλλού το 1020. Πόσο μάλλον σε καθημερινή χρήση που λες στο αυτόματο, που το ένα θέλει τα δευτερόλεπτα του για να τραβήξεις φωτογραφίες και το άλλο ακόμα και κλειδωμένο τραβάει σε 1 δευτερόλεπτο. Όχι ότι είναι κάνα τρελό προνόμιο αυτό, ειδικά για μένα, αλλά στην "καθημερινότητα" που είπες μετράει. Τις κιτρινίλες που λέτε όλοι του 1020, δεν τις "πιστεύω" με την έννοια ότι διορθώνονται με μία δύο ρυθμίσεις. Αν το 808 είχε ois, δε θα κάναμε καν αυτήν την κουβέντα. Τώρα για τα υπόλοιπα περί λειτουργικών δεν τα σχολιάζω καν, μιας και είμαστε στο θέμα "Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες;".

Να σημειώσω ότι στις βραδυνές νικάει το 1020 φυσικά, αλλά στο 50-60% των περιπτώσεων, μιας και τόσες είναι οι χωρίς φλας. Αν βάλουμε φλας πάλι το 808 είναι μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν "πέθανε" το 1020. Αντίθετα μάλλον αν παρακολουθείς τα post μας εδώ, που τα παρακολουθείς το εξυμνούμε. Πέρα όμως του ois δεν κερδίζει κάπου αλλού το 1020. Πόσο μάλλον σε καθημερινή χρήση που λες στο αυτόματο, που το ένα θέλει τα δευτερόλεπτα του για να τραβήξεις φωτογραφίες και το άλλο ακόμα και κλειδωμένο τραβάει σε 1 δευτερόλεπτο. Όχι ότι είναι κάνα τρελό προνόμιο αυτό, ειδικά για μένα, αλλά στην "καθημερινότητα" που είπες μετράει. Τις κιτρινίλες που λέτε όλοι του 1020, δεν τις "πιστεύω" με την έννοια ότι διορθώνονται με μία δύο ρυθμίσεις. Αν το 808 είχε ois, δε θα κάναμε καν αυτήν την κουβέντα. Τώρα για τα υπόλοιπα περί λειτουργικών δεν τα σχολιάζω καν, μιας και είμαστε στο θέμα "Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες;".

Να σημειώσω ότι στις βραδυνές νικάει το 1020 φυσικά, αλλά στο 50-60% των περιπτώσεων, μιας και τόσες είναι οι χωρίς φλας. Αν βάλουμε φλας πάλι το 808 είναι μπροστά.

 

Το "πέθανες το 1020" δεν νομίζω πως το είπε για σένα.

Το ois βοηθάει και στις ημερήσιες. Απλά το αναφέρω, δεν ξσνω συγκριτικό.

Ο "θάνατος" του 808 δεν οφείλεται τόσο στο λειτουργικό (η διακοπή υποστήριξής του παίζει σπουδαίο ρόλο) όσο στην διακοπή παραγωγής και διανομής του. Για τον ίδιο λόγο θα αποτελεί παρελθόν σύντομα και το 1020. Με την διαφορα ότι αυτό θα υποστηρίζεται ακόμη (πχ windows 10)

 

Υ.Γ. Δεν κάνω vs μεταξύ των κορυφαίων, απλή αναφορά γεγονότων (και ίσως να λανθάνω).

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξέβαμμα βλέπω λόγω μικρού αισθητήρα/μικρών εικονοστοιχείων, υπερόξυνση που οδηγεί σε artifacts, αλλά παρόλα αυτά φυσικά χρώματα και μηδαμινή αφαίρεση θορύβου ώστε να διατηρηθούν όσο γίνεται οι λεπτομέρειες.

 

Η σειρά αν δεν κάνω λάθος δεν προορίζεται για ναυαρχίδες, αλλά για μεσσαία/χαμηλή κατηγορία, οπότε μια χαρά αξιοπρεπή κάμερα έχει για την κατηγορία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Π.χ. στο 1020 πλέον αποφεύγω προσωπικά την ευρεία αναλογία, λόγω του έντονου distortion που παρατηρείται στις άκρες. Σε 4/3 οι παραμορφώσεις είναι περιορισμένες. Αντίθετα στο 808 είναι μικρότερο το φαινόμενο, οπότε για τοπία, μακρινές κλπ με βολεύει και η ευρεία αναλογία ή η πλήρης αναλογία του αισθητηρα (ανάμεσα στις δύο αναλογίες). Για πρόσωπα πάντως, κοντινές και ιδιαίτερα στις κάθετες φωτογραφίες είναι καλύτερη αναλογία η 4/3.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να βγάζει καλύτερες, καθαρότερες, λευκότερες και πιο ρεαλιστικές φωτογραφίες με μεγαλύτερο zoom, ανάλυση και πιο δυνατό φλας, από τις κιτρινίλες του 1020! ;)

 

μεγαλυτερο zoom= ακυρο...ιδιο zoom εχουν

μεγαλυτερη αναλυση= ακυρο...ιδια αναλυση εχουν

καλυτερο φωτογραφια= ακυρο ...απο που αποδεικνυεται αυτο?

πιο δυνατο φλας= ισχυει

Link to comment
Share on other sites

μεγαλυτερο zoom= ακυρο...ιδιο zoom εχουν

μεγαλυτερη αναλυση= ακυρο...ιδια αναλυση εχουν

καλυτερο φωτογραφια= ακυρο ...απο που αποδεικνυεται αυτο?

πιο δυνατο φλας= ισχυει

 

Εγώ συμφωνώ γενικά με αυτά που έγραψε ο Moralas νωρίτερα, με εξαίρεση την κιτρινίλα, που δυστυχώς στην τελευταία έκδοση είναι χειρότερη από ποτέ, καθώς και με τα θετικά και αρνητικά 808 και 1020 που αναφέρθηκαν νωρίτερα (808 ανώτερο στις ημερήσιες και βραδυνές πλην τις χεράτες, το 1020 πιο δυνατό στις βραδυνές χεράτες χωρίς φλας).

 

Στο συγκεκριμένο που έκανα την παράθεση, το 808 έχει όντως μεγαλύτερο ζουμ, αλλά με μικρή διαφορά. Η ανάλυση επίσης είναι μεγαλύτερη αλλά κατά λιγότερο από 0.5 MP (δηλαδή 41.5 του 808 και 41 του 1020 περίπου), οπότε δεν κάνει αισθητή διαφορά, απλώς το ανέφερα ως γεγονός. Οι καλύτερες φωτογραφίες οφείλονται στην μη επεξεργασία-φυσικότητα, ισοροπία λευκού κοκ και στα μεγαλύτερα εικονοστοιχεία του 808, καθώς το 1020 πολλές φορές χάνει το texture, το ανάγλυφο στις λεπτομέρειες στην εικόνα. Έχω δει άπειρα συγκριτικά και έχω δοκιμάσει και ο ίδιος και ξέρω.

 

Παρόλα αυτά το 1020 είναι το μόνο που πλησιάζει ή και νικάει σε περιπτώσεις το 808, οπότε σαφώς και είναι από τα 2-3 καλύτερα.

 

Και ναι αν το 808 είχε σταθεροποιητή έστω και παλαιότερης τεχνολογίας τύπου 920, θα άφηνε το 1020 πολύ πιο κάτω...

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συμφωνώ γενικά με αυτά που έγραψε ο Moralas νωρίτερα, με εξαίρεση την κιτρινίλα, που δυστυχώς στην τελευταία έκδοση είναι χειρότερη από ποτέ, καθώς και με τα θετικά και αρνητικά 808 και 1020 που αναφέρθηκαν νωρίτερα (808 ανώτερο στις ημερήσιες και βραδυνές πλην τις χεράτες, το 1020 πιο δυνατό στις βραδυνές χεράτες χωρίς φλας).

 

Στο συγκεκριμένο που έκανα την παράθεση, το 808 έχει όντως μεγαλύτερο ζουμ, αλλά με μικρή διαφορά. Η ανάλυση επίσης είναι μεγαλύτερη αλλά κατά λιγότερο από 0.5 MP (δηλαδή 41.5 του 808 και 41 του 1020 περίπου), οπότε δεν κάνει αισθητή διαφορά, απλώς το ανέφερα ως γεγονός. Οι καλύτερες φωτογραφίες οφείλονται στην μη επεξεργασία-φυσικότητα, ισοροπία λευκού κοκ και στα μεγαλύτερα εικονοστοιχεία του 808, καθώς το 1020 πολλές φορές χάνει το texture, το ανάγλυφο στις λεπτομέρειες στην εικόνα. Έχω δει άπειρα συγκριτικά και έχω δοκιμάσει και ο ίδιος και ξέρω.

 

Παρόλα αυτά το 1020 είναι το μόνο που πλησιάζει ή και νικάει σε περιπτώσεις το 808, οπότε σαφώς και είναι από τα 2-3 καλύτερα.

 

Και ναι αν το 808 είχε σταθεροποιητή έστω και παλαιότερης τεχνολογίας τύπου 920, θα άφηνε το 1020 πολύ πιο κάτω...

 

Ξέχασες να αναφέρεις το cm1.....:lol: :lol: :lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις να μην συμφωνήσω σε όλα, γούστα είναι αυτά, ειδικά με το καλύτερες δεν συμφωνώ διότι για καθημερινή χρήση το 1020 θα βγάλει καλύτερη φωτογραφία σε όλες τις συνθήκες, πιο εύκολα και πιο γρήγορα. Κατά τα άλλα, οι διαφορές, αν υπάρχουν είναι μικρές. Τονίζω οτι ο σταθεροποιητής του 1020 είναι μοναδικός και όσο περνάει ο καιρός αποδεικνύεται απαραίτητος στα κινητά για αξιόλογη φωτογράφηση.

Οι "κιτρινίλες" είναι ένα σύμπτωμα που δεν συμβαίνει πάντα, και μην το καθιερώσουμε τώρα που ο Κώστας (παοκ) δίνει το 1020 ή εκθειάζει το 930 (που δεν ισχύει στα συγκριτικά με το 1020 κατά τη γνώμη μου). Έχουμε ανεβάσει πολλές φωτο χωρίς "κιτρινίλες", έχω βγάλει με 1020 και έτσι και αλλιώς. Ο Κώστας (montoya) που ανεβάζει είδαμε κιτρινίλες;

Ξαφνικά αποφασίσαμε να "πεθάνουμε" το 1020; ;)

Όχι κύριοι, δεν συμφωνώ :shifty:

Το 1020 κατά τη γνώμη μου παραμένει το καλύτερο, και ίσως με "βασιλιά" το 808 που όμως θα το λογάριαζα σαν φωτογραφική μηχανή πια λόγω παλαιότητας λειτουργικού, οπότε γι αυτό και το σχόλιό μου "τι να το κάνει"...

 

Συμφωνω οτι το ois του 1020 ειναι μακραν το καλυτερο που υπαρχει.

Επισης συμφωνω οτι η κιτρινιλα δεν εμφανιζεται παντα αλλα σε καοπια σεναρια.Σαν προβλημα ομως υφισταται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ συμφωνώ γενικά με αυτά που έγραψε ο Moralas νωρίτερα, με εξαίρεση την κιτρινίλα, που δυστυχώς στην τελευταία έκδοση είναι χειρότερη από ποτέ, καθώς και με τα θετικά και αρνητικά 808 και 1020 που αναφέρθηκαν νωρίτερα (808 ανώτερο στις ημερήσιες και βραδυνές πλην τις χεράτες, το 1020 πιο δυνατό στις βραδυνές χεράτες χωρίς φλας).

 

Στο συγκεκριμένο που έκανα την παράθεση, το 808 έχει όντως μεγαλύτερο ζουμ, αλλά με μικρή διαφορά. Η ανάλυση επίσης είναι μεγαλύτερη αλλά κατά λιγότερο από 0.5 MP (δηλαδή 41.5 του 808 και 41 του 1020 περίπου), οπότε δεν κάνει αισθητή διαφορά, απλώς το ανέφερα ως γεγονός. Οι καλύτερες φωτογραφίες οφείλονται στην μη επεξεργασία-φυσικότητα, ισοροπία λευκού κοκ και στα μεγαλύτερα εικονοστοιχεία του 808, καθώς το 1020 πολλές φορές χάνει το texture, το ανάγλυφο στις λεπτομέρειες στην εικόνα. Έχω δει άπειρα συγκριτικά και έχω δοκιμάσει και ο ίδιος και ξέρω.

 

Παρόλα αυτά το 1020 είναι το μόνο που πλησιάζει ή και νικάει σε περιπτώσεις το 808, οπότε σαφώς και είναι από τα 2-3 καλύτερα.

 

Και ναι αν το 808 είχε σταθεροποιητή έστω και παλαιότερης τεχνολογίας τύπου 920, θα άφηνε το 1020 πολύ πιο κάτω...

 

Διαφωνω σε ολα...εσεις νομιζετε οτι επειδη μια καμερα εχει πολλα mp και μεγαλο φακο...πρεπει υποχρεωτικα να βγαζει και την καλυτερη φωτογραφια.Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα .Τρανη αποδειξη το Lumia 930 που νικαει τοσο το 808 οσο και το 1020.

Link to comment
Share on other sites

Το "πέθανες το 1020" δεν νομίζω πως το είπε για σένα.

Το ois βοηθάει και στις ημερήσιες. Απλά το αναφέρω, δεν ξσνω συγκριτικό.

Ο "θάνατος" του 808 δεν οφείλεται τόσο στο λειτουργικό (η διακοπή υποστήριξής του παίζει σπουδαίο ρόλο) όσο στην διακοπή παραγωγής και διανομής του. Για τον ίδιο λόγο θα αποτελεί παρελθόν σύντομα και το 1020. Με την διαφορα ότι αυτό θα υποστηρίζεται ακόμη (πχ windows 10)

 

Υ.Γ. Δεν κάνω vs μεταξύ των κορυφαίων, απλή αναφορά γεγονότων (και ίσως να λανθάνω).

Εγώ διαφωνώ. Και τα δύο κινητά θα συνεχίσουν να ζουν (για αυτό τουλάχιστον το thread) και μετά το τέλος της παραγωγής τους στα χέρια μας και θα βγάζουν καλύτερες φωτογραφίες από οποιαδήποτε καινούρια ναυαρχίδα.

Διαφωνω σε ολα...εσεις νομιζετε οτι επειδη μια καμερα εχει πολλα mp και μεγαλο φακο...πρεπει υποχρεωτικα να βγαζει και την καλυτερη φωτογραφια.

Αυτό ακριβώς νομίζουμε...

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα .Τρανη αποδειξη το Lumia 930 που νικαει τοσο το 808 οσο και το 1020.

Σέβομαι την άποψή σου και απλά διαφωνώ. Και διαφωνούν και άλλοι στις προηγούμενες σελίδες. Είμαι σίγουρος ότι αν πάρεις ένα 808 στα χέρια σου, σε 2-3 μέρες θα λες τα ίδια και "χειρότερα" για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Θες να μας πεις λιγο με ποια rom εισαι στο 1020? black?cyan?denim?

Δεν θυμαμαι ποτε να ειχες τοσο κιτρινιλα στις φωτο σου.

 

Οσο για το σχολιο του Κωστα (Keras):

Θα συμφωνησω σε ολα και θα προσθεσω ξεχωριστα:

1020 vs 930

Καποτε το 1020 ηταν το καλυτερο και τωρα βγαινει ξαφνικα και πισω απο το 930 το οποιο το θεωρω σαφως κατωτερο κατ'εμε απο ενα 1020 στον τομεα καμερας. Το ειχα και πιστευω οτι μπορω να κρινω.

Aναφερομαι καθαρα στο θεμα φωτο γιατι στο video το 930 λογικα ειναι καλυτερο μονο και μονο που εχει 4κ.

Σαν συσκευη δεν το συζηταμε καν το 930 ειναι μακραν καλυτερο αλλα εχει και μια ηλικια το 1020....!

Ο λογος που εχω αποψη πλεον για το 1020, ειναι επειδη απο χτες ειμαι κατοχος του, και αφου δοκιμασα ολες σχεδον τις συσκευες της αγορας απο android αλλα και το 930.

Η πρωτη μου λεξη ηταν "τι εχανα τοσο καιρο....!" Απλα εχω μεινει με το στομα ανοιχτο στο τι φωτογραφιες βγαζει. Η διαφορα με τα υπολοιπα ειναι ΑΠΛΑ ΧΑΟΤΙΚΗ. Ειτε σε μερα ειτε σε νυχτα ειτε με φλας ειτε χωρις.

 

Στο 808 τωρα...

Το 1020 σαν συνολο συσκευης-λειτουργικου-καμερας θεωρω οτι ειναι ανωτερο απο το 808. ΣΑΝ ΣΥΝΟΛΟ. Μια συσκευη δεν ειναι μονο η καμερα αλλα και το τι αλλο σου προσφερει. Το 1020 ειναι παλιο μεν αλλα εχει ενα λειτουργικο το οποιο δουλευει ακομα μια χαρα. Θεωρειται smartphone.

Kαι το 808 ειναι καλυτερη καμερα ΥΠΟ ΣΥΝΘΗΚΕΣ. Γιατι μην μου πειτε οτι το 808 χωρις σταθεροποιητη μπορει να κατσει διπλα σε ενα 1020 σε νυχτερινη στο auto (χωρις φλας-δυνατοτερο στο 808), γιατι το ειδα με τα ματια μου και ΔΕΝ ισχυει. Το 1020 εχει καλυτερους αλγοριθμους και μπορει να αποδωσει ενα καλυτερο αποτελεσμα στο auto. Χτες το βραδυ εβγαλα φωτογραφια ΣΤΟ ΧΕΡΙ με κλειστρο 2" και δεν βγηκε κουνημενη....! :confused:

Ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Το 808 εχει εκπληκτικη καμερα ΙΣΩΣ την καλυτερη που υπαρχει σε κινητο αλλα λογω λειτουργικου και παλαιοτητας κατατασεται για μενα στην κατηγορια κλησεις sms και καμερα. Και παλι ξαναλεω υπο προυποθεσεις λογω ελλειψης σταθεροποιητη.

Και εκτιμω τοσο τις δυνατοτητες του 808 που θεωρω οτι μπορει καποιος να το εχει αντι μιας compact μηχανης ανετα.

 

Και τελος note 4 cm1 κτλ.

Σε θεωριες περι note 4 και cm1 δεν μπορω να αναφερθω ιδιαιτερα μιας και ΔΕΝ εχουμε τα κινητα στα χερια μας και ουτε πιστευω οτι θα αποκτησει ποτε κανεις το cm1 δινοντας 1000+ ευρω+οτι δεν υπαρχει στην Ελληνικη αγορα. Αυτοματως λοιπον τιθεται εκτος συγκρισης.

Συγκρινουμε συσκευες εμποριου και τηλεφωνα που εχουμε αποκτησει οχι αυτα που διαβαζουμε στα ξενα φορουμ.

Οσο για το note 4 ισως εχει την καλυτερη σε android. Αλλα μεχρι εκει. Προσφατα επιασα στα χερια μου ενος φιλου και τραβηξα μερικες. Εξαιρετικες φωτογραφιες. ΚΑΜΙΑ ΕΠΑΦΗ ΜΕ 1020 ΟΜΩΣ. ΚΑΜΙΑ.!

Και επειδη εγω ποτε δεν μενω στα λογια, εχω στα χερια μου ενα 1020 και ενα 930 (το παλιο το δικο μου το οποιο πλεον το εχει ο εργοδοτης μου).

Θα φτιαξω λοιπον ενα συγκριτικο μολις βρω λιγο χρονο και ευχαριστως αν θελετε το ανεβαζω. (χωρις να θελω να προσβαλλω τον Paok για το συγκριτικο του φυσικα. Καλοδεχουμενο και ευχαριστω για τον κοπο του.) Απλα φιλε Paok-Κωστα δυστυχως καταλαβαινω οτι οποια συσκευη αποκτας τελευταια την ανεβαζεις στο θεο και κατεβαζεις την προηγουμενη. Μπορει να κανω και λαθος αλλα αυτο εχω αντιληφθει με ολες τις συσκευες που ειχες.

Βεβαια θα το φτιαξω αν προκειτε να ασχοληθει κανεις η αν ενδιαφερεται να το δει γιατι αν ειναι να μην ασχοληθει, ας μην το κανω μιας και ειναι χρονοβορο και κουραστικο. Εχω παντως ολη την καλη διαθεση.

Ολα τα παραπανω ειναι προσωπικη αποψη και τιποτα παραπανω. Θα παρακαλεσω οχι ειρωνικα σχολια, για να μην δημιουργηθουν εντασεις, την αποψη μου εκφερω και τιποτα παραπανω.

Αποφασισα να ποσταρω ξανα σε αυτο το νημα λογω γνωσεων και γιατι μας αρεσει η φωτογραφια. Δεν θελω να το μετανοιωσω για κανενα λογο.

 

Φιλικα

Γιωργος

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Το 1020 είναι σαφώς ακόμα ένα ενεργό smartphone που κάνει καλά τη δουλειά του και θα την κάνει για καιρό ακόμα.

Όσο για το 808, καλό μεν σε αυτά που κάνει, αλλά δεν κάνει πια πολλά. Δεν χρειάζεται να τα αναφέρω, φαίνεται αυτό απο την κίνηση που έχει, αν υπάρχει ακόμα, πόσοι το χρησιμοποιούν κλπ. Σαφώς αρέσει ιδιαίτερα σε κάποιους και το κρατούν. Αλλά σαν smartphone με τα νέα δεδομένα δεν μπορεί να δουλέψει καλά. Και ναι, αναφέρομαι και στα χαρακτηριστικά του, διότι δεν συμφωνώ με την αναφορά παραπάνω οτι μιλάμε για κάμερα και τα άλλα δεν μας ενδιαφέρουν. Δεν είναι έτσι. Μιλάμε για "κινητό" με κάμερα.

 

Γιώργο, συμφωνώ μαζί σου, ότι και να δοκίμασα μετά το 1020, απλά δεν...

Σαφώς και θέλουμε συγκριτικό...

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Καποτε το 1020 ηταν το καλυτερο και τωρα βγαινει ξαφνικα και πισω απο το 930 το οποιο το θεωρω σαφως κατωτερο κατ'εμε απο ενα 1020 στον τομεα καμερας.

 

Το 1020 σαν συνολο συσκευης-λειτουργικου-καμερας θεωρω οτι ειναι ανωτερο απο το 808. ΣΑΝ ΣΥΝΟΛΟ.

 

Το 808 εχει εκπληκτικη καμερα ΙΣΩΣ την καλυτερη που υπαρχει σε κινητο

 

εκτιμω τοσο τις δυνατοτητες του 808 που θεωρω οτι μπορει καποιος να το εχει αντι μιας compact μηχανης ανετα.

 

Οσο για το note 4 εξαιρετικες φωτογραφιες. ΚΑΜΙΑ ΕΠΑΦΗ ΜΕ 1020 ΟΜΩΣ. ΚΑΜΙΑ.!

 

φιλε Paok-Κωστα δυστυχως καταλαβαινω οτι οποια συσκευη αποκτας τελευταια την ανεβαζεις στο θεο και κατεβαζεις την προηγουμενη.

 

Φιλικα

Γιωργος

 

Φίλε Γιώργο είσαι αντικειμενικός και επομένως δεν μπορώ, παρά να συμφωνήσω μαζί σου σε όλα. ++++++++++++ :)

 

Παοκ, εξαιρετικά όλα τα συγκριτικά σου, πολύ καλή δουλειά, αλλά θα συμφωνήσω πως λόγω ενθουσιασμού κάθε φορά χάνεις την αντικειμενικότητα. Οι εικόνες πάντως είναι αντικειμενικές και δείχνουν ανώτερα επίπεδα λεπτομέρειας στο 1020 παρά στο 930. Ενδιαφέρουσα θα ήταν μια σύγκριση βέβαια 1520 και 930, καθώς έχουν ίδιο hardware, αλλά το 1520 έχει πιστεύω καλύτερα αποτελέσματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέχασες να αναφέρεις το cm1.....:lol: :lol: :lol:

 

Χεχε! Το άφησα για να το πεις εσύ! :p

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το 1020 εχει πιο λεπτομέρεια.

Απο θέμα χρωμάτων ομως το 930 εχω την αίσθηση οτι πληπλησιάζει πιο πολυ με την πραγματικότητα

Huawei Honor 8 32GB
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...